Verdediging wil jury overtuigen: Deze mensen zijn menselijk en wetens steek ge aten in de Vele wijzigingen in het oranje-team Twintig schapen worden gedood Ambtenaren krijgen nabetaling van 2,2% het hele jaar SANOS OL houdt iedereen gezond m en naar ue voor mi 1 OSRAM Nederland tegen Zwitserland NIET op TY Margaret bij padvindsters Secretaris van Prins benoemd Prinses Beatrix bezocht tehuis Sint Catharifia Blamage Smoesjes HF? VRIJE VOLK WOENSDAG 7 NOVEMBER 1962 PAGINA 3 Vermoeden Moraliteit Levenskansen Derde schaap uit Amstelveense kudde overleden: Met rooddoorlopen ogen De geruchtmakende herdershond werd, nadat hij eerst in Amsterdam een kat met hondsdolheid had be smet, om vier uur 's middags op de Amstelveense Karei Doormanweg gesignaleerd. BONBONS V akantiedagtochten NS zeer in trek Delen radioactief preparaat zoek: niemand besmei De Gruyter geeft damesblad uit NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW (Van een onzer verslaggeefsters, Gerda Brautigam) Be eerste belangrijke getuige van gistermorgen in het Softe- non-proces dat te Luik zijn tweede dag inging was dr. Weerts, de directeur van de kraamkliniek waar Suzanne Vandeput is bevallen. Dr. Weerts is een uitermate nerveuze man, die on middellijk boze verwijten begint te richten tot de advocaten. Ze hebben hem maandag de gehele dag aangevallen, ze heb ben mijn naam beklad, zegt hij. Gisteren heeft iemand voor hem aantekeningen zitten maken in de zaal en die heeft hem dat verteld. Woedende verklaringen van de zij de der advocaten zijn het gevolg van deze opmerkingen van dr. Weerts. Er is geen sprake van enige aanval, de naam van dr. Weerts is alleen ge noemd als het in de getuigenverkla ringen te pas kwam, aldus de ver dediging. De president stelt de advo caten in het gelijk. Dr. Weerts is zeer aarzelend in zijn antwoorden op vragen van de presi dent en de verdedigers. Hij zegt bijna steeds: 'Dat herinner ik mij niet meer, dat weet ik niet meer pre cies.' Het enige wat hij zich heel goed herinnert: hij heeft beslist nooit tegen Monique, de zuster van Suzanne Vandeput. gezegd: 'Ik kan niets doen, doe het zelf maar.' Monique, door de advocaten ge vraagd, blijft volhouden: 'Hij heeft het wel gezegd.' Of dr. Weerts tegen Jean Vande put gezegd heeft: 'Ik zal niets doen om het kind te laten sterven, maar ook niets doen om het te laten leven?' Ook dat weet hij niet meer. De president wil echter een dui delijk antwoord: 'Heeft u dat gezegd, ja of nee?' Dr. Weerts :'Ik zie niet in wat je i 70u kunnen doen om een kind te' laten leven. Hel leeft of het leeft niet.' Hij erkent wel tegen dr. Cas ters gezegd te hebben: "Die familie verveelt me, laat het ze zelf doen.'1 Maar daarover heeft hij meteen zijn excuses aangeboden aan dokter Cas ters. Waarom willen de advocaten weten heeft dr. Weerts, toen het: kind de kliniek verliet, door de kin- derarts, dr. Gottschalk, een rapport! laten opmaken, waarin de gezond-; beidstoestand en de levensvatbaar- j held van het kind waren beschreven? Dr. Weerts: 'Omdat ik niet de, schuld wilde krijgen als de familie' het kind wat aandeed.' Verder willen de advocaten weten:, 'Wat heeft u voor de moeder gedaan' toen zij haar kind had gezien?' Dr, Weerts: 'Ik heb haar 'n slaap middel gegeven.' Verdediger: 'Dat vond u blijkbaar voldoende troost?' Dr. Weerts: 'Ik heb haar en haar familie gezegd, dat zij een chirurg en een orthopedischespecialist moesten raadplegen. Ik ben vrouwen- Advertentie I.M. arts. Ik kan in gevallen ais deze niet oordelen.' De volgende getuige, de kinderarts dr. Gottschalk. zegt de baby van Suzanne niet te hebben onderzocht: 'Ik wilde dat kind geen pijn doen.' Dat het kind niet alleen de armen miste, maar ook geen uitgang van de endeldarm had, heeft hij pas ge constateerd nadat sectie op het lijkje was gepleegd. Er was wel een vermoeden ge weest. Zuster Philomene, de vroed vrouw. had het gezien, maar dr. Gott schalk had het niet nodig gevonden de baby verder te onderzoeken. Na de sectie bleek, dat de afvoer van de ontlasting bij dit kind door de vrouwelijke organen liep. Of het daardoor vanzelf gestorven zou zijn? 'Och. het had misschien wel ge opereerd kunnen worden', zegt dr. Gottschalk nu. De ouders waren ui teraard over het tweede gebrek van dit kind niet precies ingelicht. Zij moesten het doen met het vermoe den dat zuster Philomene geuit had. Hoe verder het Softenon-proces in Luik vordert, hoe meer de ze ven verdedigers van de vijf ver dachten zich gaan roeren. Met hun messcherpe vragen en de getui gen die zij voorbrengen, willen zij kennelijk de jury op het hart druk ken, dat het echtpaar Vandeput en Suzanne's moeder en zuster die drie als druppels water elkaar gelijkende vrouwen zijn sterk aan elkaar gehecht menselijk en we tenschappelijk in de steek zijn ge laten. Eenmaal probeert de Procureur des Konings (officier van Justitie) terug te slaan, maar tevergeefs. 'Gelooft u persoonlijk,' vraagt hij aan een hoogleraar van de Luikse universiteit, 'dat een dokter ooit het recht heeft een menselijk wezen het leven te benemen?' Nog eer hij de vraag goed en wel heeft geformuleerd, staat een der advocaten a! overeind: 'Meneer de president, dat is geen vraag van medische aard, dat is een morele kwestie.' Een laaiend applaus klinkt op uit de op eikaar gepakt staande mensen, die de voor het publiek ge reserveerde ruimte innemen. Het is verwonderlijk, dat ze nog ruimte hebben om te klappen.. De president staat de vraag niet toe, ze is inderdaad niet ter zake die nende, vindt hij. Eerder in de zitting van dinsdag middag heeft hij de advocaten in het ongelijk gesteld. Zij hebben de echt genoot van Suzanne's zuster Mo nique voorgebracht als getuige. Ook hij wist van de plannen de baby te doden. Ook hij heeft er enig aandeel in gehad. Hij is net als Jean Van deput, Suzanne's man, mee geweest om de slaapmiddelen te kopen. Waarom, wil de advocaat we ten, moet Jean Vandeput wel te rechtstaan en Jean de la Marque niet? Hun beider aandeel is even groot of even klein. Maar de pre- sident staat die vragen niet toe. De la Marque is geen verdachte, hij is getuige. En daar moeten de advocaten genoegen mee nemen. Een inspecteur van politie komt de resultaten meedelen van een 'mo- raliteitsonderzoek', zoals dat in Bel gië bij een rechtszaak gebruike lijk is. Hij heeft allerlei mensen ge hoord over gedrag en levenswan del van de vijf verdachten en hij kan alleen maar goeds melden. Suzanne, haar moeder, en haar zuster staan overal uitstekend aan geschreven. De beide jonge vrou wen en Jean Vandeput zijn zeer ge zien bij hun chefs. Dokter Casters wordt beschreven als een geliefde dokter, een plichtsgetrouw man. een harde werker en zeer principieel. De rest van de middag gaat heen met het verhoren van getuigen-des- kundigen. Professor Hoet vertelt uit gebreid de geschiedenis van de ont dekking dat thalidomide gevaarlijk is voor vrouwen In het begin van een zwangerschap. Hij projecteert plaatjes van afschuwelijk misvorm de babies. Naar zijn mening hebben de kinderen die heel erg misvormd zijn, niet veel kans om langer dan een jaar te leven. Of Carinne Vandeput levenskansen had? Hij kan het niet met zeker heid zeggen, want hij heeft het kind niet gezien. Wat hij gehoord heeft over de misvorming van de endel darm zou er op kunnen wijzen, dat haar kansen, niet groot waren. Op vragen van de advocaten: 'Normaal geredeneerd zou men zeg gen, dat men in een kraamkliniek wel ongerust moet worden, als men zoiets vermoedt, en. dat men dan het kind ten minste zou onderzoe- keaJ Niet minder dan vijf spelers die deel uitmaakten van het Nederlandse elftal, dat zondag 14 oktober in Antwerpen met 3O van België verloor, maken geen deel uit van de ploeg die zondag.tegep,de,Zwitsers uitkomt. Rechtsback Ferry Petterson, linkshalf Jan Viherius, rechtsbuiten Fritz Soetekouw, linksbin nen Charley Bosveld en linksbuiten Piet van der Kuil zijn dit maal niet opgesteld. De vijf nieuwe spelers zijn Guus Haak, Jac. Swart, Henk Groot, Tonny van der Linden en Mick Clavan. De ADO-back Guur Haak is de enige debutant in dit team. Het Nederlands elftal ziet er als volgt uit: doel: Peter van der Mer- we (NAC), achter: Guus Haak (ADO) en Piet Ouderland (Ajax) midden: Pons van Wissen (PSV), Tonny Pronk en Bennie Muller (beiden Ajax); voor: Jacques Swart, Henk Groot (beiden AjaX), Tonny van der Linden (DOS), Ko Prins (Ajax) en Mick Clavan (ADO). Reserves: Wim Doesburg (Spar- (Van een onzer verslaggevers) De veterinaire inspectie,van het district Noord-Holland heeft gisteravond besloten voor de bestrijding van de hondsdolheid een Amstelveense kudde van twintig schapen terstond in haar geheel te laten afmaken. De schapen zijn nog ondergebracht op een weiland bij de Middenweg in Amstelveen, waar 2 oktober om half zes 's avonds een hondsdolle herders hond verscheen die een der dieren ernstig verwondde. De hond werd door twee veehou ders uit de buurt met behulp van enkele agenten in een schuur ge jaagd en opgesloten. Enkele uren la ter haalden twee agenten van de Amstelveense politie de hond weg. Hij werd overgebracht in een asiel, waar ilij twee dagen later stierf. Enkele weken na dit voorval de den zich in de kudde twëfe sterfge vallen voor. Toen gisteren een der de schaap om het leven kwam, meende de veterinaire dienst geen verder risico te kunnen nemen. Tevens besloot deze dienst ook een kat en een hond, die in aanra king waren geweest met de her dershond, te laten afmaken. Het dolzinnige dier dat volgens ooggetuigen rooddoorlopen ogen had viel in deze omgeving een boxer, een andere hond in een geit aan, die alle drie korte tijd later stier ven. Daarna hield het dier huis onder de kudde schapen. In de schuur, waar hy enige tyd was opgesloten, bracht hij al bijtend ernstige schade toe aan de deur en groef hij een diep gat naast de zij muur. Pas op 29 oktober rees bij de Amstelveense politie het vermoeden dat het hier dezelfde hondsdolle hond betrof die in Amsterdam al geruime tiió werd gezocht Na ongeveer een week werd dit vermoeden zekerheid en werden in Amstelveen dezelfde voorzorgsmaat regelen getroffen als in Amsterdam: gebod tot aanlijnen en muilkorven van honden, gebod om katten bin nen te houden en verbod tot vervoer van honden en katten buiten de ge meentegrenzen. Inmiddels hebben zich ongeveer tien Amstelveners onder behande ling gesteld tegen hondsdolheid. Ook de twee agenten die de hondsdolle hond op 2 oktober uit de schuur hebben gehaald zullen, waarschijn lijk moeten worden ingeënt. ta), Ferry Petterson (Blauw Wit), Jan Valerius (ADO) en Ttaus Boe selaar (Sparta) Het Nederlandse B-team, dat op 11 november in Luxemburg tegen Luxemburg a in het veld komt, 3s als volgt opgesteld. Doel: Piet Lagarde (Sp. Cl. En schede), achter: Arend van der Wel (Sp. Cl. Enschede) en Jan Readers (PSV), midden: Piet Beenen (For- tuna '54), Janny Schilder (Volen- dam) en Daan Schrijvers (NAC), voor: Frits Soetekouw (Volewljc- Kers), Pierre Kerkhof Is (PSV), Frans Geurtsen (Velox). Eddy ter Mors (Enschedese Boys) en Bart Reekers (Herades). Reserves: Jan Jongbloed (DWS). M. Ockhuizen (DOS), H. van Wijk (Volewijckers) en L. Theunlssen (Heracles) Ten slotte de opstelling van Jong Oranje, spelers onder de 23 jaar, dat op 10 november op het ADO-terxeln tegen Jong Zwitserland uitkomt: Doel: H. van Zoghei (DOS), ach ter: P. de Groot (Sparta) en G. Terhorst (Sparta), midden: B. Zoe- tenda! (GVAV), G. Borghuis (GVAV en H. Vrien (Willem II), voor: H. Hevnen (ADO), A. Hoe- r.en tPSV), K. Nuninga (GVAV), p. Keizer (Ajax) en C. Adelaar (Sparta). Reserves: T. van Leeuwen (Spar ta), K. Zwarthoed (Volendam). J. Jochems (Velox) en G, Niehaus (Go Ahead). In West-Duitsland worden ge middeld per dag 318 auto's gestolen, waarmee dit land met de Verenigde Staten een dubieus wereldrecord be zit, zo heeft een Westduitse hoge po litiefunctionaris, Paul Dickorpf. mee gedeeld. DEN HAAG (ANP), De voetbal interland NederlandZwitserland, de eerste wedstrijd voor de Europese beker voor landenteams, die zondag 11 november in het Olympisch Sta dion te Amsterdam wordt gespeeld, zal niet door de Nederlandse televisie worden uitgezonden. De KNVB is tot déze maatregel overgegaan omdat' alle plaatsbewij zen nog niet waren verkocht. De wedstrijd, zal wel door de Zwit serse televisie worden uitgezonden. Leo Fagano verzorgt zondagmid dag voor de KRO van 14.25 uur tot 16.30 uur het radioverslag van de voetbalwedstrijd Nederland—Zwitser land in Amsterdam. Jan de Cler geeft zoals gebruikelijk een muzikaal verslag. Een cliché, een versleten ivoord als 'koninklijke glans' kan nieuui en. glanzend worden opgepoetst als loe spreken over de aanwezig heid van prinses Margaret, het stralende middelpunt alweer een opgepoetst cliché van een bijeenkomst van Engelse pad vindsters in de Royal Albert Hall in Londen. Voor de volledigheid dient vermeld dat haar echtge noot, Lord Snavsdon, niet op de joto zichtbaar is. maar wél zijn echtgenote begeleidde. V__ DEN HAAG (ANP) Quicksilver S, de I3-jarige hengst die dit jaar zo wel het kampioenschap Nederlandse paarden als het algemene Neder landse kampioenschap won en bo vendien zegevierde in de draverijen ota de Grote Prijs van Nederland en de Gouden Zweep, zal zondag 11 november te Hilversum starten In de derde en laatste ontmoeting Ne derlandRusland. Advertentie I.M. ROBIJN; oen verfijnde combinatie ven onann» parfait maf amandel, f. 1.29 p. 100gr. DEN HAAG (ANP). Met Ingang van 1 januari is benoemd tot parti culier secretaris van prins Bernhard mr. A. E, van Braam Houckgeest te Hilversum. De heer Van Braam Houckgeest is bijna 49 jaar. Hij volgde het gym nasium en studeerde rechten aan de universiteit van Leiden. Hij was werkzaam bij een verzeKc- ringsmaatschappij, bij het hoofdbe stuur van het Rode Kruis en werkte van 1947 tot 1956 bij de ministeries van Economische en Buitenlandse Zaken. Van 1956 af is de heer Van Braam 'Houckgeest werkzaam bij de N.V. Hollandse Kooptnansbank, waanvan hij sinds 1957 directeur !s. UTRECHT (ANP) De vakantiedag- tochten van de Nederlandse Spoor wegen hebben in het afgelopen seizoen 60 percent meer deelnemers getrokken dan in 1961. Ruim 150.000 reizigers maakten gebruik van deze vorm van individueel toerisme. NS heeft nu' besloten ook buiten het zomerseizoen meer van derge lijke tochten te organiseren. Naast de dagtocht naar Castricum wordt nu de mogelijkheid geopend van de drie Amsterdamse stations Centraal, Mulderpoort en Sloterdijk tegen een gereduceerd tarief naar Hulshorst op de Veluwe te reizen en daar een wandeling van 2§ 3 uur te maken langs een uitgezette route naar Nun- speet. Deze tocht kan op ieder ge wenst moment van de dag met iedere trein worden gemaakt. (Van een onzer verslaggevers). fn het natuurkundig laboratorium van de universiteit in Groningen zijn kleine delen van een radioactief preparaat van zeer matige sterkte verloren geraakt. Een instrument, dat in het laboratorium was gede monstreerd en teruggezonden naar Duitsland, is in Venlo achterhaald. Bij onderzoek bleek het radioactief besmet. Prof. dr. Brinkman, natuurkun dige van de universiteit heeft ons medegedeeld dat niemand door de besmetting kan zijn getroffen. Toen in net laboratorium naar de nog altijd spoorloze deeltjes van het preparaat werd gezocht, Herinnerde men zich. dat een vertegenwoordigd van een Duits ingenieursbureau, een man uit Gennep, in het laboratorium een instrument had gedemonstreerd en dat besmetting van dit instru ment mogelijk zou kunnen zijn. Het bevond zich op dat ogenblik nog bij een expediteur in Venlo en werd met behulp van de meetappa ratuur van de BB onderzocht. Hel bleek radioactiviteit te bevatten, maar volgens professor Brinkman, die twee medewerkers naar Venlo stuurde. ,niet meer dan de wijzers van een horloge.' Hij zoekt nog verder naar de ver miste deeltjes van het preparaat in zijn laboratorium doch heeft inmid dels verklaard dat er voor niemand gevaar bestaat en dat iedereen .rus tig kan slapen.' BOMBAY (ANP) Prinses Beatriï is gisteren in een broeiende hitte vaz Bombay naar het vijftig kilometei verder gelegen Andheri gereden, waar zij het tehuis voor vondelingen 'Sint Catharina' bezocht. Hier verzorgen Britse en Indische nonnen van de congregatie van 'De dochters van het kruis' ruim 500 von delingen uit Bombay, tot deze in staat zijn de kost voor zich zelf to verdienen. Een deel van het tehuis de klas sen van de lagere school is ge- door de Nederlandse actrice Nel Oost- bouwd met gelden, bijeengebracht hout. Zij heeft voor dit doel een serie voorstellingen gegeven, die rond 30.000 gulden heljben opgebracht. Gistermiddag maakte de Prinses een boottocht naar het eiland Ele- phania in de Baai van Bombay. Zij en haar gevolg beklommen een rots van 150 meter hoogte, langs uitge houwen treden. Dinsdagavond ontmoette de Prin ses een aantal Nederlanders op een receptie in het Nederlandse consu laat-generaal. Onder hen was de be manning van een zandzuiger van de Hollandse Aanneming Maatschappij, die in de Baai van Bombay werk zaam is. 's HERTOGENBOSCH (ANP)' Een woordvoerder van het levens- middelenbedrljf De Gruyter heeft verklaard, dat de Britse krantenmag naat Cecyl Harmsworth King, vol gend jaar voor De Gruyter een da mesblad, 'Even Lezen', zal uitgeven. Het blad zal alleen bij de filialen van het bedrijf verkrijgbaar zijn. Het Kingconcern geeft in Enge land een damesblad uit voor een groot levensmiddelenbedrijf. De heer King heeft verklaard, dat een van zijn ondernemingen, Inter- span, als adviseur zal meewerken aan het blad. Advertentie I.M. slechts 15 cent met Reckitts (Van onze sociaal-economische redactie) Het overheidspersoneel krijgt over 1962 een nabetaling ter grootte van 2,2 percent van het jaarsalaris met een minimum van 135 gulden. Deze uitkering-ineens wordt gegeven, omdat de salarisverhoging is achterge bleven bij de algemene 'trend'. Advertentie TM. NOODZAKELIJKE LEVERTRAANVITAMINEN GEVEN U WEERSTAND VOOR DE WINTER! (Van een onzer verslaggevers) Samen met de Koningin zullen de heer e» mevrouw J. W. Hendriks vanaj het balkon van hun woning aan de Hogenkampsweg te Zwolle donderdag een défilé gadeslaan. Het balkon hoort bij een bijzonder huis het miljoenste dat na de oorlog gebouwd werd en het défilé is bijzonder ongewoon. Het wordt on der meer gevormd door kranen, be tonmolens, zandwagens en alle in strumenten, die in de bouwwereld worden gebruikt Het balkon biedt nog plaats aan meer personen en dat is maar goed ook want de minister van Huisves ting en Bouwnijverheid, de commis saris van de Koningin uit Zwolle en de burgemeester hebben ook een be sproken plaats. De officiële ingebruikneming van de miljoenste woning zal met enig feestgedruis gepaard gaan, zo blijkt ons uit het protocol, dat nog steeds 'angstvallig' geheim wordt gehouden. Niet minder dan 500 genodigden, onder wie uit alle ministeries, alle commissarissen der Koningin, vele ministers en andere autoriteiten zullen des middags in de schouw burg van Zwolle 'Odeon' worden ontvangen. Wim Kan zal het gezelschap hier onder andere aangenaam verpozen. Na de lunch, die om half een voor vijftig personen wordt opgediend, zal minister van Aam in tegenwoordig heid van de Koningin om half drie spreken. Na de feestrede van Anton van Duinkerken vertrekt het gezelschap naar het terrein van de miljoenste woning, waar tribunes zijn opgesteld. Er is één organisatie in Zwolle, die minder tevreden is. Het is de wijk- vereniging Dieze-Oost. De vereniging die de gelukkige bewoners een sere nade heeft willen brengen, heeft van dezen te horen gekregen dat ze in verband met de drukte waarschijn lijk niet thuis zijn. De lampion- en fakkeloptocht door de feestelijk veriirhtf wijk zal nu een dag later worden gehouden. Berekeningen van het Centraal Bu reau voor de Statistiek hebben aan getoond, dat het gemiddelde percen tage van de loonstijging over 1962 6.5 heeft bedragen. De trend was toen de ambtenaren hun verhoging kregen, geschat op 4 pet. De achter stand bedraagt dus 2.5 pet. Omdat de contracten echter niet alle op 1 januari 1962 zijn ingegaan, is een correctie toegepast. Daardoor komt men op een uitkering van 2.2 pet over het jaarsalaris ofwel 12x2,2 pet. 26,4 pet. van het maandsalaris, uitgegaan zal worden van het salaris over november 1962. Over een en ander is gistermorgen in de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg overeenstemming bereikt. Er wordt naar gestreefd de uitkering zo mogelijk nog deze maand, maar in ieder geval dit Jaar, uit te betalen. Van de Algemene Bond van Amb tenaren vernemen wfj, dat men het resultaat bevredigend vindt, maar dat pogingen om op onderdelen wij zigingen aan te brengen in het rege ringsvoorstel niet zijn geslaagd. Men zag daarin weer het bewijs, dat van een reëel overleg nog steeds geen sprake is. In het Canadese Huis van Af gevaardigden zijn dinsdagavond twee moties van wantrouwen tegen de re- gering-Diefcnbaker verworpen. De nota-Luns over het vraag stuk, van de ontwikkelings hulp is aanleiding geweest tot een uitvoerige gedachtenwis- seling tussen regering en volks vertegenwoordiging. Wij juichen deze gang van zaken van ganser harte toe. Het gaat hier om een grote zaak. die in haar volle be tekenis en urgentie nog slechts geleidelijk binnen de gezichts kring komt. Het probleem vraagt nationaal en internationaal bezinning en het doet dit in steeds sterkere mate, al naar gelang het aantal jonge volkeren zich uitbreidt. Een debat in het parlement kan aan deze bezinning nieuwe Impulsen geven, die uitermate welkom zijn. WIJ moeten hier, helaas, onmid dellijk aan toevoegen dat het praktische resultaat van deze dis cussie, voor zover het zich laat becijferen in klinkende munt, in het geheel niets om het lijf heeft. De regering volhardt ln de schrielheid die zij reeds ln de nota-Luns had tentoongespreid. Er bestaat geen enkeie zekerheid dat het aandeel dat Nederland uit zijn publieke middelen bij draagt in de kosten van het ont wikkelingswerk, voor 1963 noe menswaard wordt verhoogd. Minister Luns heeft het arse naal van schone woorden dat hij tot zijn beschikking heeft, ook ln dit kamerdebat weer duchtig aangesproken. Minister Zijlstra heeft op deze schone woorden de lelijke cijfers laten volgen en deze, omgeven met een reeks professorale toverspreuken, net zo lang door elkaar gehutseld totdat een deel van zijn opponen ten de moed tot verder verzet in de schoenen zonk. Toevallig dat deel dat hij tot zijn partij- en coalitiegenoten mag rekenen. Tegen de achtergrond van een zich koortsachtig snel vol trekkend dekolonisatieproces is de ontwikkelingshulp allengs geworden tot een toetssteen voor de offervaardigheid en goede wil van de landen die eraan kunnen deelnemen. Nederland blijft ln dit opzicht onder de maat. Want alle ge goochel met cijfers neemt het be droevende feit niet weg dat het nota bene ln een periode van nog altijd voortdurende wel vaartsstijging -- zijn aandeel zonder enige noodzaak met en kele tientallen railj oenen guldens verlaagt. De verantwoordelijkheid voor deze blamage rust niet alleen op het kabinet, het zogenaamde chrlstelljk-soclale kabinet-De Quay. Zij wordt gedeeld door de kamermeerderheid die zich ook ln dit geval weer in gesloten for mat! e tegen de socialisten heeft gekeerd. En zeer in het bijzon der door de fracties van KVP en ARP, die zo fors van zich af heb ben gesproken zolang dit niet al te vee! politieke risico's met zich meebracht, maar die, toen het op beslissen aankwam, nog voor het eerste schot zijn omgevallen. T)e PSP heeft geprobeerd de miserabele Indruk, die haar bestuursverklaring over Cuba heeft gemaakt, alsnog wat te verzachten. Tijdens een (beslo ten) congres Is die bestuursver klaring weliswaar goedgekeurd, maar er werd nu aan toegevoegd, dat 'deze veroordeling (van de Amerikaanse politiek) uiteraard op geen enkele wijze betekent, dat daardoor de Russische bewa pening zou worden goedgekeurd, vergoeilljkt of aanvaardbaar zou worden geacht.' En de nieuwe verklaring gaat verder: 'Zij die de PSP dergelijke opvattingen toeschrijven, verlie zen uit het oog al dan niet bewust dat het hier een ver klaring van de Pacifistisch So cialistische Partij betreft, die on voorwaardelijk elke bewapening en agressie afwijst en daarvan bij herhaling blijk heeft gege ven.' TJelaas, ai deze smoesjes komen te laat. Want op het moment, dat het er op aan kwam, gaf de PSP juist géén blijk van eni ge veroordeling van de Russische agressieve politiek, die de aanlei ding van de crisis was. Op dat moment verklaarde ze dat een directe stopzetting van de Ameri kaanse blokkade moest worden geëist en deed ze een beroep op de leiders van de Sowj et-Unie en Cuba. Om de raketbases op Cu ba onmiddellijk af te breken? Welnee: om hun zelfbeheersing te bewaren. Zo verloor de PSP al of niet bewust zullen we maar zeg- Sén uit het oog, vrie er eigen lijk bezig waren atoombases te bouwen, waartegen de PSP als de 'Amerikanen het doen altijd zo ijverig willen demonstreren. J?en 'radicaal-pacifistische vriend van de PSP' schreef ln een ingezonden stuk in de Nieu we Rotterdamse Courant: 'Waar om vergeet onze partij te protes teren tegen de Russische agres sieve bases op Cuba? Mijn antwoorddoor ons gebrek objectiviteit, veroorzaakt hevige emotionaliteit, die tot bewustzijnsvernauwing Het Is een hele mondvol, maar het lijkt ons juister dan de flau we smoesies achteraf, die de PSP nu geproduceerd heeft. aan door leidt

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1