Prinses Beatrix ziek, neemt een dagje rust i Jongerenconferentie van i 1 PvdA over ontwapening I nemen Dierenbescherming aanvaardt muilkorf van Lloyd neemt RSK over Bfonchiletfen voor een gulden Arrestant eet zijn bril op bij Putterskoek Eiaan Joy-rijder nam jongen (7) mee Anders dan andere Schip van NDSM in Lissabon van stapel „Rijdend Personeel door NS niet erkend Slijper overleden na bedrijfsongeval 20 stuks 80 cent HET VRIJE VOLK MAANDAG 12 NOVEMBER 1962 PAGINA-3 Programma gewijzigd Roetproduklie Beroep op publiek EEN LAURENS PSODUCT (Van een onzer verata«ge*aes> 'ïïoeif Kottdr Met deze tobbe- rent uitgesproken woorden zette Rina Lodders uit Haarlem (20), Miss World 1962, saterdag haar elegante voeten op het al atastere Schiphol, terwijl hevige windvlagen haar kostbare kapsel misvormden en haar, in Londen hogelijk geroemde, glamour tot vaderlandse proporties reduceer den. 'Die vijfentwintig duizend gul den staan opeen bank in Londen en daar laat ik, ze voorlopig' zei Rina in de perskamer over haar prijs, nadat zij vaker wat gefoto grafeerd dan welke filmster ook die ons land in de laatste maan den bezocht. De lampen flitste- ook voor de mee naar Londen geweest zifnde pa, de door Miss World met een Ratio' begroette ma ('Ik ben nog mijn stem kwijt van het telefo neren'), oma, opa en broer Kees. Geruchten over verloving en trouwplannen sprak Rina Lod ders glimlachend, maar beslist tegen: 'Ik heb .geen tijd om te trouwen. Ik ga voorlopig werken. Ik heb een vriend. Gewoon een vriend, met wis ik of en toe een dag uitga.' yader Lodders (tof de KLM be last met de zorg voor vlieg- tuigiriterieuren) zei ons over dit onderwerp: 'Er is geen sprake van een engagement. Ik zeg niet dat het er niet van zou kunnen komen, ik wil geen naam noemen, want ik weet niet hoe de andere kant daarover denkt. Zij heeft dus een vriend. Zij zijn samen met vakantie geweest Alle geheimzinnigheid ten spijt, kon men Rina Lodders al kort na haar aankomst aantreffen op een barkruk in een exclusief deel van het Schipholrestaurant Avlo- rama, dicht naast de tot nu toe ongenoemde, met wie zij zich ioang-aan-wang liet fotograferen. De uitverkorene was Hans Et- singaeigenaar van een benzine- en service-station te Haarlem. Hij gaf ons zijn naam, mits wij het hielden 'op een vriend.' Rina Lodders zei nog dat zij niet had verwacht, de titel Miss World te zullen veroveren, maar Casino-directeur tevens coach van schoonheidskoninginnen de keer Van Meeuwen, was niet ver baasd geweest. Bij de verwel koming op Schiphol zei hij: 'Ik had een briefje uit Londen ge kregen, waarin ze schreven dat we zo'n bijzonder aardig meisje hadden gestuurd. Dat vond ik al verdacht.' Mfss World 1962 (voordien Miss ^Holland, Miss Benelux en vierde bij zowel de verkiezing van Miss Europa als Miss Interna tional Beauty) is free lance man nequin. Vandaag showt zij ad weer in Extase te Amsterdam. In decem ber begint haar grote tournee naar Hongkong, Japan, Australië en Nieuw-Zeeland. In maart 1963 gaat zij opnieuw naar Australië, en Nieuw-Zeeland. Hellicht heeft zij tussen de tournees in nog tijd voor, de filmtest in Hollywood, Dorus alias professor Witkiel liet rich de kans om Miss World op haar gladde wangen te kussen niet ontnemen, toen rij zaterdag avond plotseling in de VARA- studio verscheen. Miss World werd in de rubriek 'Achter het nieuws' geïnterviewd. Voor dat interview werd het decor van de Witkiel-show gebruikt. Voor Dorus was het kusje dus meer een kwes tie van 'voor wat, hoort wat...» die Columbia haar heeft aange boden. Verder lis één ding zeker: aait 'Miss-verkiezingen' zal zij niet meer deelnemen, want de tradi tie wil dat een Miss World nooit het risico neemt te worden ver- I slagen. BENARES (ANP) Prinses Beatrix heeft zondag door een lichte onge steldheid haar bezoek aan Lucknow moeten laten vervallen. De zeer wis selende klimatologische omstandig heden tijdens haar wereldreis heb ben haar parten gespeeld. Vandaag hoopt zij haar tocht door India voort te zetten. De Prinses was zaterdagmiddag reeds stil van een bezoek aan een brokaatweverij in Benares terugge keerd. Met haar gevolg gebruikte zii nog wel de lunch in de eetzaal van haar hotel, maar 's avonds verscheen zij niet aan het diner. Haar temperatuur was toen opge lopen tot 40 graden, aldus jhr, mr G. Beelaer'ts van Blokland, de Ne derlandse ambassadeur in India. Er werd medische hulp ingeroepen. De arts adviseerde de Prinses een dagje rust te houden. De Prinses had last van een inge wandsstoornis. Volgens luitenant ter zee G. Pauli, adjudant van prins Bemhard, was het dezelfde stoornis die enkeie leden van haar gevolg in Perzië plaagde. Zondagmorgen was zij echter alweer zover hersteld, dat zij haar bed kon verlaten om wat rond te lopen. Haar reisprogramma zal nu wor den gewijzigd. De ambassadeur zal trachten om voor de Prinses en haar gezelschap vandaag rechtstreekse vliegpassage van Benares naar New Delhi -te krijgen. Zo nodig zal hier voor een extra vliegtuig worden ge huurd. Advertentie IM (Van een onzer verslaggevers) De Koninklijke Rotterdamse Lloyd heeft het gehele aandelenpakket overgenomen van Reimann, Stok en Kerskens Verenigde Expeditiebedrij ven N.V. te Amsterdam. Het Is een nieuwe uiting van het streven naar belangenspreiding dat al enige tijd bij de Lloyd valt waar te nemen. Zoals bekend werd onlangs de tanker Doelwijk, een schip van 50.000 ton, voor de Lloyd te water gelaten- Voor dit schip is reeds een charter met Shell, lopend over enige jaren, tot stand gekomen. Een dochter onderneming van de Lloyd, de scheepvaartmaatschappij Triton, gaat bovendien twee bulkcarriers exploi teren. De KKL wil het expeditiebedrijf zijn zelfstandigheid laten behouden. AMSTERDAM (ANP) Op de Portugese marinewerf te Lissabon is zaterdag een bij de Nederlandse Dok en Scheepsbouw-Maatschappij te Am sterdam besteld en ruim 12.000 ton metend motorvrachtschip te water gelaten. Het Is bestemd voor de Com- panhia Nacional de Navegacao te Lissabon. De NDSM maakte alle tekeningen en leverde van Nederland uit alle materialen, waarna op de Portugese werf de romp van het schip werd gebouwd. Het thans gereedgekomen casco zal naar Nederland worden gesleept waar, naar men hoopt, het tn begin december zal aankomen. Op de werf van de NDSM zal het worden afgebouwd om in april, dan op eigen kracht, naar Lissabon terug te varen. Het schip heeft de naam „Beira" gekregen. (Van een onzer verslaggevers) Een 39-jarige chauffeur C. van K„ die is aangehouden omdat hij ver dacht wordt van verduistering van een auto, heeft zaterdagavond op het hoofdbureau van politie in Den Haag, waar hy was ingesloten, zijn brille- glazen vergruizeld en vervolgens op gegeten. Hij maakte zelf alarm. De man is naar het Zuldwalzlekenhuis gebracht, waar hij zondag is geopereerd. Vermoedelijk heeft hij het glas verorberd, omdat hij liever in het ziekenhuis lag'dan in de cel zat. 2 (Van een onzer verslaggevers) „LEVEN IN VRIJHEID" is het motto waaronder de Federatie van jongerengroepen van de Party van de Arbeid op ZATERDAG 17 NOVEMBER een regionale jongerenconferentie houdt in Bellevue te Amsterdam. De conferentie is bedoeld voor alle jonge mensen, ongeacht politieke mening of levensovertuiging, die belangstelling hebben voor de problemen van bewapening en ontwapening. Er zullen vjjf sprekers zijn: Geert Ruygers („Hoe dienen wij in het Westen tegenover ontwapening te staan?"); drs. P. Valken- burgb („Hoe denkt Rusland werkelijk over bewapening?"); drs. J. Koopman („Welke gevolgen heeft de ontwapening voor da economische situatie?")mr- A. Schouwenaar („Is ontspanning 2 té bereiken door gedeelteiyke ontwapening?")prof. mr. B. V. A. Röling („Welke invloed kunnen kleine en neutrale landen uit- oefenen ten gunste van ontwapening?"). Deze sprekers zullen ook zitting hebben In het forum dat na afloop van de onderlinge discussies vragen zal beantwoorden. Kaarten voor deze conferentie (die van 9.30 tot 17 uur zal duren) J zullen worden toegezonden aan hen die /2.50 storten op postgiro 18218 van de PvdA, onder vermelding jongerenconferentie. &ULlJLjJ ZflJLUVL (Van een onzer verslaggevers) In de afgelopen nacht is het 269 ton metende binnenvaartschip Spes uit Joure in de Oude Maas bij Fut- tershoek op drift geraakt, tegen ccn ander schip gebotst en in de elf meter diepe vaargeul gezonken. De schip per, de heer H. Brekeveld, diens echtgenote en 13 weken oude baby konden tijdig zij het in nacht- kledjj het schip verlaten. De Spes was met een vracht suiker bieten uit Limburg gekomen en was aan de noordzijde van de rivier, tegenover de suikerfabriek voor anker gegaan. Tijdens de vloed moet het anker niet gehouden hebben en is het schip op de sterke stroom op drift gegaan. Het stak dwars de rivier over en botste aan de andere kant tegen de achterzijde van een daar liggend schip. Het liep een groot gat in de scheepshuis op. Het schip ligt zeventig meter uit de wal ruim zeven meter onder wa ter. Getracht zal worden het van daag nog te lichten omdat het wrak gevaar oplevert voor de scheepvaart. Zaterdag 17 november hoopt Beppe Doutsje (mevrouw Douwina Lageveen-Hulsman in Joure) haar 103e verjaardag te vieren. De Helmondse Courant verdedigt het standpunt van de minister van Landbouw, mr. V. G.M.Marij- nen. om de boeren géén toeslagen te geven. De minister moet sterk Ln zijn schoenen staan tegenover de andere landen in de Euromarkt, zo meent de Helmondse Courant. •Hij zal nog dikwijls genoeg met de vuisten op tafel moeten slaan. 'Als men dit nu maar goed in de gaten houdt, als men er veedor maar besef van heeft dat de mi nister, omdat het buitenland mee luistert, beslist niet alles kan zeg gen en als men er het voll: oog voor heeft dat de minister we: de- geiyk helpen wil, dan is het niet verstandig dat men hem niet on gestoord zijn gang laat gaan.' Met andere woorden; Een broe dende haan moet men niet storen. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Vereniging ter Bescherming van Dieren legt zich neer bjj alle maatregelen die de overheid treft ter bestrijding van de hondsdol heid ook het muilkorfgebod. De afdeling Amsterdam dezer vereniging trekt baar telegrafisch protest tegen enkele dezer maatregelen ln. (Van een onzer verslaggevers) ,Het Rotterdamse gemeente bestuur stelt het voor, alsof - er op Voome een meer. gegraven zal worden, waarmee de re creatie gebaat is (een meer ln de vorm van een voetzool). Maar de werkelijkheid Is, dat men zand nodig heeft voor in dustrievestiging op de Maas vlakte. Het is weinig sportief om de zaken voor te stellen zoals Rotterdam dat nu doet. Wat hier gebeurt, is riemen snyden van andersmans voetzool.' Dit zei mr. M. M. van der Goes van Naters in zyn kwaliteit van voorzitter van de contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbe scherming. toen hU zaterdag in Utrecht tydens de jaarvergadering van deze commissie sprak over de gevaren die de natuur en ook de mens in Nederland bedreigen. Hy sprak over andersmans voetzool, omdat het door Rotterdam ontworpen meer gegraven zal moe ten worden op het natuurgebied van 'Voorne's duin'. Mr. Van der Goes waarschuwde voor een te ma terialistische levenshouding. Hy meende dat Rotterdam te materialistisch denkt, getuige de laatste oudejaarsrede van Rotter dams burgemeester, die meende dat men de bezwaren van de natuurbe scherming niet moet overdrijven. De voorzitter van de contactcom missie was bevreesd voor een al te zeer kwantitatief denken met ais uitgangspunt: Rotterdam het groot ste. "Het is,' zo zei hij, 'geen recrea tie als men aan een meer zit met uitzicht op industrieën en in de walm van Industrieën. De luchtverontreiniging een roetproduktie van 100.000 ton per Jaar is juist in het Rotterdamse woongebied byzonder groot. En dit is echt niet iets waar aUeen maar verfunde geesten last van zouden hebben.' Over het verloren gaan van het reservaat De Beer zei mr. Van der Goes: 'Het offer, zo werd destijds gezegd, moest gebracht worden uit sluitend om vestiging van hoogovens mogelijk te maken. Nu ziet het er echter naar uit, dat er industrieën komen die ook op andere grond dan de zandgrond bij de Waterweg ge sticht hadden kunnen worden.' Over de wetteiyke regeling van de natuurbescherming het ontwerp natuurbeschermingswet is deze zo mer ingediend sprak mr. O. P. F. M. Cremers, de burgemeester van Haarlem. De. belangrijkste bepaling was zijns inziens, dat de minister Advertentie i.M Hoestdronk in iable+vorm,95d van O.. K. en W. voortaan een ge bied kan aanwijzen als beschermd natuurmonument met het oog op natuurschoon of natuurwetenschap pelijke betekenis. Een dergeiyk mo nument mag niet worden bescha digd, verontreinigd of ontsierd en bepaalde planten en dieren kunnen er tot beschermde soorten worden verklaard. Beter dan met de huidige wet van de ruimtelijke ordening kunnen de belangen van de natuurbescherming door de nieuwe wet worden bevei ligd. Dit werd zaterdag meegedeeld te Hilversum, waar de vereniging een kaderdag organiseerde gewijd aan de rabies. Ten overstaan van 115 bestuurs- teden uit de afdelingen, hielden prof. ;:r. J. A. Beyers, oud-hoogleraar in de diergeneeskunde, mr. dr. L H. van de Roemer, officier van Justitie te Rotterdam en de veeartsenijkun, dig iwpecteur dr. ,N. F. Werkman korte referaten over de diverse as pecten van het rabiesprobleem. Men besloot onder meer er bij het publiek op aan te dringen zich niet onnodig van zijn huisdieren te ont doen. Wat betreft het opruimen van loslopende honden en zwerfkatten de vereniging verzoekt de overheid dit op zo humaan mogelijke wijze to doen. Met waardering maakte een Amsterdams bestuurslid gewag van het plan der gemeente Amsterdam om weldra honderd vallen te plaat sen ten einde de zwerfkatten te van gen, waarvan Amsterdam er raar schatting'20.000 telt. fir: Werkman herhaalde de reeds eerder gedane mededeling, dat het Centraai Diergeneeskundig Instituut te Rotterdam weldra de zgn. fluo- resoentiemethode der detectie van het rabiesserum gaat toepassen. Het Nederlands Instituut van de Volks gezondheid te Bilfchoven zal de nieu we techniek niet invoeren. Zen slotte doét de vereniging een beroep op het publiek bij de aan staande jaarwisseling geen vuurwerk af te steken, aangezien de geschrok ken dieren dan verschijnselen gelij kend op die van de hondsdolheid vertonen. Ruim twintig personeelsleden van het WiUtelmjna Gasthuis te Amster dam artsen en verpleegsters zijn het afgelopen weekend ingeënt tegen rabies. Zij waren in aanraking gekomen met de 16-jarige jongen Van Ham bergen, die onlangs in dit ziekenhuis aan rabies is overleden. De politie van de gemeente Wychen, nabij Nijmegen, heeft za terdag een zeer agresieve hond neergeschoten, die voordien een vijf jarig jongetje had gebeten. Het ka daver Is inmiddels opgestuurd naar het Centraal Diergeneeskundig In stituut te Rotterdam. Na de eerste berichten omtrent mogelijke hondsdolheid, hebben en kele tientallen inwoners van Wychen zich ontdaan van hun honden, die vrij ln de gemeente rondliepen. Als gevolg hiervan heeft het gemeente bestuur het besluit moeten nemen, dat alle loslopende honden en katten zullen worden neergeschoten. (Van een onzer verslaggevers) Een 19-jarige Joy-rijder heeft za terdag in Emmeloord grote opschud ding veroorzaakt door te verdwijnen met een voor het café geparkeerde auto, waarin het zevenjarige zoontje van de familie N. uit Nagele zat... Hij verdween 's middags om half één. Tegen 8 uur 's avonds kwam hij weer terug. Met de ontvreemde wa gen en het kind had hy enkele hon derden kilometers door Overysel en Gelderland gereden. Het vermoeide doch ongedeerde kind werd met de auto aan de vader teruggegeven. De 19-jarige W. W.dle reeds enkele malen voor joy-riding werd gestraft is door de rykspolitie aangehouden. tb (Van een onzer verslaggevers) De directie van de Nederlandse Spoorwegen is niet bereid de cate gorale spoorwegbonden te erkennen. De enkele mededeling dat er een federatieve spoorwegvakvereniging is opgericht en de enkele mededeling idle overigens onvolledig is), dat deze vakbeweging voldoet aan de gestelde voorwaarden, geven de directie geen aanleiding het verzoek om erkenning in overweging te nemen. De afwijzing is gericht aan het bestuur van de vereniging Rijdend Personeel. In deze vereniging zijn nu ook andere groepen spoorwegperso neel opgenomen, hetgeen door de directie van de NS ln april van dit jaar als voorwaarde was gesteld. De vereniging ls van mening, dat de vryheid van vereniging door het besluit van de directie geweld wordt aangedaan. BEROEMD KOOR lan 34 Zutdkoreaanse weeskinderen (26 meisjes en 9 jongens), in leeftijd vanerend van 7 tot 12, zingt vanavond in het Concertgebouw te Amsterdam ten bate van blijvend gehandicapte kinderen. Deze zangertjes zijn gekozen uit H.0Ö0 weeskinderen. Hun liefdadigheids'our nee door zestien landen (Azië Euro pa, Amerika) staat onder auspiciën van de Amerikaanse organisatie World Vision, die 151 weeshuizen in' Zuid- Korea beheert. Dirigent Soo Chul Chang heeft met deze kinderen al eerder een succesvolle tournee door de VS gemaakt Een optreden in de Ed Sutlzvan televisieshow maakte hen in één slag beroemd. APELDOORN (ANP) In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is gisteren de 41-jarige heer J. ten Katen overleden aan de gevolgen van een bedrijfsongeval, dat hem op don derdag 8 november is overkomen. De heer Ten Katen werd ln zyn siypery getroffen door rondvliegende stukken van een siypsteen. die tydens het siypen van gietyzeren stukken uiteen was gesprongen. Een van de stukken trof hem zo krachtig tegen de borst, dat hy ernstig gewond naar het ziekenhuis moest worden over- gebracht. De main was ongehuwd. Advertentie I.M. CABALLERO MEENPAK

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1