Als ze jatten niets mogen vinden ze je maar een Handen af van logger f !ogg op strand van Bakkum Verwerping van beroep geconcludeerd in ontslagkwestie majoor NIEUW/ 9t Geheime wapen van Bolderhos Rijksimterstaat neemt géén risico He Vrij Vol VRAGEN AAN MINISTER IKOR-TV Londen-Rome in 97 minuten Dr.Bartstra (75) overleden Onduideisjfk Drs. Koole naar Rijdt veiiig met SPAANSE SINAASAPPELEN Bailograr Retracto 3 inèl. iangschrijfvülling :n.;v:^2,75.77|:7; Vrijheid pampo-massage Totopot 30.000) I verduisterd: eis f anderhalf jaar aas Hulp KAMERMEISJES VERDACHT VAN DIEFSTAL IN EURO-MOTEL AANGEHOUDEN EET VRIJE VOLK DONDERDAG 22 NOVEMBER 1962 PAGINA 3 s 4 van Stralende Zon kenteken van de Hou je mond agaêOMi wm. tosca Spray Cologne SJM- Gedwongen zei Wachisman HV1B prins zwaait teeT duidelijk de scepter in zijn koud tn verlaten scheepsrijk, toevluchts oord van de grijp- en schietgrage jeugd- 'De politie heeft zelf gezegd: Als ze ahn boord komen en ze wor den lastig sla je ze d'r maar af.' Niet langer wordt de logger, die als een speelgoedbootje steeds verder op het .strand verzeild is geraakt leeggehaald door de eigenaar. Want Rijkswaterstaat neemt geen risico: Stel je voor, dat ze hem niet zouden weghalen. Dan zou de belastingbe taler voor de bergingskosten op draaien. Alles wat er dan nog aan «t is meegenomen. (Van een onzer verslaggevers) De Katwijkse logger Voorwaarts, die nog steeds muurvast op het strand bij Bakkum zit, le vert daar een gevaar voor de duinen op. Er kan een stroomgeul ontstaan, waardoor het strand en de duinvoet kunnen worden aangetast. Want water kan rd&r doen. Bovendien kan het af tandse scheepje, dat al een week als een roestig- wrak nog slechts luttele meters van de duinen ligt, een lelijke sta-in-de-weg zij;* voor kleine schippers. - Daarom heeft Rijkswaterstaat ingegrepen: op de romp is een aankondiging vastgenageld, dat niemand meer iets van boord mag halen. Het schip, dat reeds 45 jaar oud is, moet daar weg. De vraag is echter: Wie haalt het weg? Dat wil zeggenWie betaalt? De afgelopen dagen zijn mannen namens de eigenaar druk in de weer geweest om van het schip te halen wat er van te halen was. Apparaten werden weggesleept, vistuig, haring, en zovoorts. Totdat Rijkswaterstaat er een stokje voor stak. 'O, zegt meneer Haasnoot dat?' zei op haar beurt de Onderlinge Verze keringsmaatschappij Vlaardingen te Rottere]?:;!. 'Nu, wat de heer Haas noot 7«gt, moet de heer Haasnoot maar weten. .Wij hebben de zaak in onderzoek.' De bergingsmaatschappij Wijsmul ler in IJmukien zei: 'Wij hebben onze diensten aangeboden en wy bieden ze nog aan. Wij zijn aan 't onderhandelen om 't schip vlot te brengen. Maar 't gaat erom wat 't gunstigst is: slopen of bergen.' Het laatste woord zou aan de schipper-eigenaar zijn geweest, ware het niet, dat hij zich thuis schuil hield en zijn vrouw liet verklaren: 'Mijn man weet niks en kan niks zeggen.' (Van onze luchtvaartredacteur) De Trident, het nieuwe driemoto- rige straalvliegtuig van de Engelse de Havilland-fabriek, heeft gisteren zijn eerste Internationale vlocht ge maakt. Het legde de afstand Londen Rome af In 97 minuten. Met deze tijd heeft de Trident net niet het record op deze route gebro ken. Het record staat op naam van een Hawker Hunter-straaljager met 94 minuten. De Trident, die gisteren naar Rome vloog, is een van de drie prototypes, waarmee thans testvluchten worden gemaakt. Dit toestel is van Rome doorgegaan naar Kartoem voor proe ven in tropische omstandigheden. De Trident is een van de types waarvoor de KLM belangstelling heeft in verband met de vlootver- nieuwing voor de korte en midden afstand. Advertentie 1M. (Van een onzer verslaggevers) Voor de centrale Raad van Beroep diende gisteren het geding van de heer F. G. G. F. te Arnhem contra de minister van Defensie. De heer F. majoor der militaire administratie, was in verzet gekomen tegen een hem opgeiegde schadevergoeding van ƒ2.090 op grond van het door hem gevraagd en hem tén slotte ook ga- geven ontslag uit de militaire dienst. De majoor, die rljkssteun had ge noten bij zijn accountantssudie, was contractueel verplicht geweest, ten minste nog vier jaar te dienen voor hij ontslag kon nemen. In verband hiermede eiste de minister van De fensie een schadevergoeding van ƒ2000. Ter zitting van de centrale raad verklaarde de heer F., die als pleit bezorger in eigen zaak optrad, dat de voorwaarde voor eventuele scha devergoeding bij voortijdig ontslag, voor hem niet zo stringent gesteld Advertentie I.M. Advertentie 1M, *iN -j In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den. geciteerd. Als men de geldmacht de vrije aand geeft in de staat, komen wij in le dictatuur terecht. Onze hele so- tiale strijd is één grote strijd geweest iegen de vrije macht van het geld at onze sociale verhoudingen. Als men In de beperkte mogeiykhe- len van de televisie de zwaargewicht- iiokser die de geldmacht is, toelaat, het met de vrijheid gedaan. Als de mogelijkheden van menings- Jiting beperkt> zijn, moet men ter «rille van de vrijheid, ter wille van ten evenwichtige en rechtvaardige verdeling van de vrijheid, de geld macht uitsluiten. Want de geldmacht slokt alles op zij stelt geestelijk en cultureel alets voor. Het is dit christelijk in licht in de vrijheid en in de aard ran haar belagers, dat bij het vraag- ituk der commerciële televisie aan de orde is. En ais men nu vraagt of christelij ke politiek en een chrlsteiyke-poll- iieke party noodzakelijk zijn, is het interessant en actueel om dit nu juist eens aan dit punt te demonstreren. Trouw van 30 november 1962 Het Tweede-Kamerlid Andriessen (k.v.p.) heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid schriftelijke vragen gesteld over de werkloosheid van bouw vakarbeiders in Noord-Brabant. Hij wil weten of het juist Is, dat op het Gewestelijk Arbeidsbureau in Veghel een groot aantal bouwar beiders als werkloos staat inge schreven en dat dit aantal in de komende weken waarschijnlijk nog zal stijgen. 7s deze werkloosheid toe te schrijven aan het niet geven van voldoende goedkeuringen voor bouwobjecten Als dat zo is, wil de minister dan de nodige goedkeuringen op korte ter mijn verstrekken en wil i"J mee delen waarom de goedkeuringen achterwege zijn gebleven? Advertentie tM verdrijft pijnen en stijfheid uit *edematen,spieren en gewrich ten en maakt deze weer lenig HÏëivóor speciaal gróte doos Zo willen de waterstaatautoritelten voorkomen, dat de eigenaar alles wat van waarde is sloopt en de povere resten daar bij Bakkum op het strand Iaat dan niet veel meer dan" een afgetuigd wrak, een waardeloos cas co, dat toch zal moeten worden ge borgen. En wie draait dan vo<jr_de kosten op? Rijkswaterstaat. Dat wil zeggen: De belastingbetalers. In het verleden heeft Rijkswater staat op dergelijke leeggehaalde wrakken, die moesten worden ge borgen, heel wat moeten toeleggen, er is leergeld genoeg betaald. Hoe vaak kostte de berging niet veel meer dan zo'n hele. oude schuit waard was. En de Voorwaarts? Veel waard is dat visserscheepje ook niet meer. Het heeft zijn beste dagen gehad. Om tenminste toch nog iets van de bergingskosten terug te krijgen als de eigenaar het niet zou weghalen, heeft Rijkswaterstaat hem nu ver boden nog meer spullen van boord te halen. Dan kan Rijkswaterstaat die spullen als dat nodig is zelf ver kopen om de kosten van berging te drukken. Daarom is de Wrakkenwet hier toegepast: De eigenaar heeft niet langer de vrije beschikking over het gestrande schip. Tenzij hij een borg stelling stort. Maar dat heeft hij tot dusverre nog niet gedaan hoe wel de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland hem reeds op deze mogelijkheid heeft gewezen. Of en wanneer de logger wordt ge borgen? Daar moesten we by de eigenaar voor zün. Dat is Arie Ouwe hand in Katwijk. Reder N. Haas noot wist wel waar Arie woont. "Ja," zei de heer Haasnoot, 'dat weet ik wel, maar dat zeg ik niet. Ik heb hem het schip in december 1961 verkocht. Ik heb tegen hem gezegd: DChk erom, als er mensen komen, die over de financiën willen praten, hou dan je mond. Bemoei je nergens mee. Je moet niks doen.' 'Maar hij is toch de eigenaar^' waagden we te vragen. 'Ik ben nog wel financieel geïnteresseerd in het sohip,' luidde het bescheid van re der Haasnoot. En: 'De verzekerings maatschappij moet het schip er nu maar afhalen.' (Van een onzer verslaggevers) "Wegens het verduisteren van de totopot (inhoud bijna ƒ30.000) van de voetbalvereniging Jan Hanzen Kwartier, fs gisteren tegen de 39- jarige oud-voorzitter W. A, de J. van de vereniging voor de Amsterdamse rechtbank een gevangenisstraf van anderhalf jaar geëist. De verdachte gaf de ten laste gelegde feiten grif toe. De verdachte moest het geld naar de spaarbank brengen, maar stak het in eigen zak. De voetbalclub had in juni ln plaats van 30.000 gulden slechts 11,57 als saldo op het spaar bankboekje staan. De officier kwalificeerde de ver dachte als een gespleten figuur. Van jongs af aan sloofde hij zich uit voor zijn club. Meerdere malen heeft hy zijn werk en zijn gezin ervoor ver waarloosd. Hij genoot daardoor groot aanzien en werd beschouwd als de spil waar alles om draaide. Niette min ontzag hy zich niet om zijn club te ruïneren. Voor de kascontrole commissie had de officier geen goed Woord. Efr—-NjN'r. -O j t m. -t.1 A'Jm smawBas ''SmÊSm/M "'és1 «L a r-'ï- «kt werd als. geschiedt in gevallen, waar bij een officier op rijkskosten stu deert maar dan van de actieve dienst is ontheven. Dit kwam omdat hy ei echts één dag per week niet in functie was. Overigens beriep hy zich, wat de geëiste ƒ2.000 betrof, op het recht van compensatie wegens derving van inkomsten, omdat het door hem ge vraagde ontslag hem pas acht maan- oen later werd verleend dan door hem was aangevraagd, ten gevolge waarvan hy inkomsten uit een par ticuliere betrekking heeft moeten missen. Als gevolmachtigde van de minis ter van Helens'- Lad op mr. T. W. A. Snelders, jiiaatsvervangend hoofd van de afdeling beroeps- en reserve- personeel bij het departement van Defensie. Pleiter wets nog weer eens met nadruk op de bestaande bepaling dat officieren die met rykssteun studeren, verplicht zijn de door hun ontvangen steun terug te betalen als zy de geconditioneerde tijd niet uit dienen. geeft tot het einde een haarfijne verstuiving t j U zult enthousiast zijn over de uitzonderlijke I i |i frisheid en de lang aanhoudende parfumering| van deze nieuwste 4 711 -T O SC A creatie I Hoewel hy wilde aannemen dat het hier een bijzondere overeenkomst be trof, geloofde hy toch niet dat bij het aangaan van de overeenkomst een verbreking zonder financiële gevolgen in het vooruitzicht zou zyn gesteld. Ten slotte merkte pleiter nog op, dat de door de minister geëiste scha devergoeding van ƒ2.000 aan de zeer lage kant is. Zou men de heer F. verplicht hebben, het gehele bedrag aan genoten steun terug te betalen, zoals normaal geschiedt in dergelijke gevallen, dan zoir de vordering van de minister ƒ8.500 hebben bedragen. Mr. Snelders concludeerde tot verwerping van het onderhavige be roep. Uitspraak 12 december. Wij zijn niet de enigen die meer bewondering voor de politieke vaardigheid van mr. Aalberse, de voorzitter van de KVP, hebben gehad dan respect voor de duide lijkheid waarmee hij over de hulp aan onderontwikkelde gebieden sprak. Hij heeft immers de tegen stelling tussen de heer Blaisse die voor deze hulp pleitte en de heer Lucas die weer voor de belasting verlaging opkwam, overbrugd door te zeggen: Belde heren zet ten een paar gewichtige zaken op de prioriteitslijst. (Dat Is de voor- rangslijst). Maar politiek is kiezen. En het gaat er dus om wat eerst moet gebeuren. Het Is duidelijk dat mr. Blaisse vindt:, verhoging van de hulp en dr. Lucas verlaging van de belastingen. En daaraan ontkomt men niet door zo te praten als mr. Aalberse heeft ge daan. "Want, zo schrijft De Tijd-Maas- bode: 'Na de uitspraak zoals die nu door de heer Aalberse is gedaan, vliegt de vogel ook nog in de lucht. Tegen de achtergrond van de huidige conjunctuurprog nose. waarin op een ernstige re cessie niet gerekend wordt, had den wij liever gezien dat de KVP duidelijk haar voorkeur voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden had uitgesproken. Dat Is de enige manier om de gedachte aan wel of niet bestaande controversen binnen de partij voorgoed de we reld uit te helpen.' Laten wij hopen dat mr. Blaisse zijn artikel voor het Katholiek Staatkundig Maandblad, waarin hij zal aantonen dat hy niet meer heeft willen zeggen dan dat ook de hulpverlening erg belangrijk is, nog niet klaar heeft. Want er wordt méér gevraagd. Ook binnen de KVP. (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse politie heeft in een woning aan de Gerard Doustraat twee kamermeisjes van het Euro-mo tel aangehouden, die ervan worden verdacht voor duizenden guldens aan sieraden en geld te hebben gestolen ten nadele van hotelgasten. Bij huiszoeking in de woning von den rechercheurs behalve een gouden hanger en gouden horloges en een zestal leenbriefjes van de Bank van Lening ook nog de kostbare platina ring met robynen en diamanten, die op 2 september gestolen was bij de Caüfornische hoogleraar Leonard Liebermann. Behalve het 22-jarige kamermeis je A. H. K. en haar 36-jarige vrien din C. E. F. heeft de politie op ver denking van schuldheling aangehou den de eveneens in het hotel werk zame 24-jarige perser ïl. B. en diens vriend, de in Bussum wonende gla zenwasser \V. T. (36 jaar). Sinds het Euro-motei werd geopend, ongeveer een half jaar geleden, wer den herhaaldelijk diefstallen bij de politie aangegeven. Onder andere werden ten nadele van gasten be dragen van llü Duitse marken en 750 Zwitserse francs gestolen. De politie had reeds geruime tijd de indruk dat de dieven onder het hotelpersoneel gezocht moesten worden. Pas gisteren kregen de re chercheurs een duideiy'k spoor in handen, waarna handelend kon wor den opgetreden. (~}ok op het stuk van de Russl- sche s t r aa 1 bo mm e n w rs heeft Amerika zijn zin gekresen. Nadat Rusland erkend had dal de raketbasis op Cuba in de letter lijke zin van het woord misplaatst was, is dat niet zo verbazingwek kend. Ai verdient het waardering dat de Verenigde Staten zich niet van de eenmaal ingeslagen koers hebben laten afdringen en heb ben doorgezet. Met de Russische erkenning dat Cuba in de weste lijke invloedsfeer ligt heeft Ame rika de uit een oogpunt van inter nationaal recht aanvechtbare blokkade kunnen opheffen. Wel verbazingwekkend is dat ook de Russische stap terug pas is gedaan onder dwang van een Amerikaans ultimatum waarvan wij overigens de inhoud niet ken nen. Daarmee Is de stap terug weer duidelijk geworden tot wat men bij het schaken een gedwon gen zet noemt. Degenen die me nen dat in een communistische dictatuur alle politiek een uitge kookt geheel van in elkaar pas sende en weloverwogen maatre gelen is, moet deze gang van za ken andermaal te denken geven. Oet dagblad De Tyd-Maasbode kan bij tijd en wijle olijk uit de hoek komen. Het vindt nu bij voorbeeld» dat de vakbeweging de 'beslissing in hoofdzaak', die minister Veidkamp over het nieu we loonsysteem bekend heeft ge maakt, zelf maar moet gaan ver duidelijken. Het is een aardige gedachte en wij stellen ons voer, dat de vak- i beweging daartegen geen enkel 1 bezwaar zou hebben, indien die nadere verduidelijking dan ook rechtskracht zou hebben. Nor maal is echter, dat iemand die tets onduidelijks beweert, zelf de nodige verduldeiyking aanbrengt. Het blad pielt voor vertrouwen fan de minister en schrijft dan: 'Wij kunnen ons tenminste niet voorsteilen, dat een mi nister die het vertrouwen niet waard is. een lang leven be schoren zou zijn. Dit is tegen stelling met de vakbeweging.' Hierover hebben wy even moe ten nadenken. Bedoelt De Tijd- .vlaasbode, dat een vakbeweging die het vertrouwen niet waard is, j een lang leven heeft? i Of meent De T.-M. dat een vak beweging die men kan vertrouwen. f„ u, spoedig de geest zal geven? leden^Ir?'/."s.^Bartstra^ oud-leraar Het 1U!« °ns aan het stedelijk gymnasium en his toricus van betekenis. Reeds in 1925 De uil, het hert, de eekhoorn en de spreeuw zaten daar niet zo maar te nietsnutten op die open plek, midden in het Bolderbos. "Wie het dierenrijk wijde besturen en ze wilden niets liever moest ieder uur van de dag vergade ren en ze deden niet liever, k al zeiden ze meestal van niet. Ach. zie je v. hoeveel wy eigeniyk van de dieren hebben nageaapt? Al leen de discussie die ze voerden op het moment dat w\j dit verhaal .komen binnenstappen is nieuw voor ons. Ze hadden kwestie over 'de winterslaap die door sommige diersoorten gehouden wordt, al ken je misschien ook wel mensen die er stie kem mee bezig zijn... enfin, laten we eens luisteren. Dan kan je de kleine spreeuw ho ren roepen: "We zijn allemaal dieren onder me kaar. Ik begrijp niet waarom sommigen van ons de hele winter slapen, terwyi anderen wer ken.' De uil hamerde. Hy was op orde en rust ge steld. TT mag niet zo opvliegen.' zei hy zacht verwijtend. 'Waarom? Omdat wij echt wakker zyn als we niet slapen en dubbel leven en dubbel wer ken in de tijd dat jullie soezen en luieren!', piepte de eekhoorn zeer verontwaardigd. "Wéér hamerde de uil, 'Ge moet niet dadelijk in de hoogste boom klimmen,' zo wees hij de eekhoorn terecht. 'Ik begrijp niet goed waar het over gaat,' zei het hert. Dat zei hij altyd. want hy had een groot en goedig hoofd, maar moest zo zwaar tillen aan zün gewei dat hij niet al te best kon denken. 'Het is wei een feit, voorzitter, dat 1 het ongezellig is in het bos ,'s winters,' zei het hert. 'En daarom vind ik dat we die winter slaap maar moesten af schaften.' 'Afschaffen.' verbeterde de uil, maar dit ging verloren in het lawaai. De spreeuw klapte in zijn vleugels, de eekhoorn daarentegen krijste van razernü- Sussend sprak de uil: 'Wij moe ten dit diepgaand bestuderen. Natuurlijk, we mo gen onze tijd niet verslapen, maar raken we hier ook niet aan de rechten van het dier? En ik persoonlijk mag me toch zeker wel afvra gen of het knappen van een uiltje Maar opeens was de hele winterslaap niet belangrijk meer. Opgejaagde konijnen versche nen geheel ontredderd op de vergaderplaats en riepen: 'Er is een wild paard in aantocht, een verschrikkelijk wild paard...!' De uil glim lachte en zei: 'Rustig, rustig... Ik zaI het kal merend toespreken, zoieta helpt altyd. Wilde Tekeningen les Spreekmeestei Verhaal Hans Jacob: dieren bestaan niet, dat is een verzinsel van de mensen'. 'U bent niet wijs!' piepte de eekhoorn oneer biedig. 'Praten is een paardemiddel, bah. dat ij niet flink, datdat iskwetterde de spreeuw, 'dat is... uilig!' "de meeste stemmen gelden.' zei het hert. 'Er moet gevochten wor den. Te wapen.' We hebben ze en we moeten ze gebruiken ook.' Nou, daar ging de krügsmacht van het Bol derbos. Het hert, met dreigend gewei. En op z(jn rug? De specht met zyn vervaarlijke klop- snavel, de egel met zyn scherpe pennen en het grootste wonder van de dierentechniek: de bunzing, die, als hy boos is, de vyand met be dwelmende luchtjes kan bestoken. Samen vorm den ze het leger dat het Bolderbos moest verde digen. Tegen wit ook weer? Tegen Si.nlie, het paard van Sinterklaas, het braafste en liefste beest van de wereld, maar ia. breng dat een leger maar een» aan het verstand. Het lijkt ons geen vriendelijke opmerking, want de vakbeweging bestaat al zo lang. In elk geval is een nadere ver- geschiedenis van het moderne j duidelijking hier wel gewenst. Imperialisme', waarvan na de tweede trok hij de aandacht met zijn werk ijp rr oco it fo,7 m Z v_ a -» wereldoorlog een derde druk ver scheen. Hij schreef voorts het 'Handboek- tot de staatkundige geschiedenis van de landen van onze beschavings kring van 1648 tot heden' en samen met dr. W. Banning, 'Nederland tus sen de Naties'. In 1950 kende de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde hem de prijs voor meester schap toe. Bartstra. die in Sneek geboren was en in Leiden gestudeerd had. pro moveerde in 1928 op een dissertatie over de internationale verhoudingen van 1890 tot 1902. Hy was vier jaar leraar aan het gymnasium te Schie dam en 34 jaar aan de HBS te Haar lem. eer hij ten slotte benoemd werd an het gymnasium aldaar. DEN HAAG (ANP) Tot direc- j teur van de televisie-sector van het IKOR is benoemd drs. W. J. Koole j thans directeur van de AMVJ té Amsterdam. Hij komt in de plaats van ds. C. M. de Vries. Advertentie I.M. IÜ Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie-en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderwev Is verstandig. U veilig. I« nog lekker óók.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1