m Motorrijder verongelukt 8 WÊÊÊf; vijftig first class american cigarettes voor in feestelijke verpakking! J2r Saskia en de Sint (5) Scherpe kritiek van VVD er op VVD Kinderboerderij? 'Wat kneuterig! Kind onder vrachtauto ABASIN Rembrandt in Stuttgart is géén vervalsing GROTE COLLECTIE ZiJOEN SHAWLS V.A. 2.9S 12 Erfpacht in O.-Flevoland Bmlogaajf f 2,75 WD Bijbaantje? Meisje verdronken in HeUevoetsluis H?T VRIJE VOLK VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 PAGINA 3 VERLOVINGSRINGEN... inhoud 2 pakjes Gold Star 25 kalmeert de zenuwen zonder slaap ie verwekken! Studiekosten ÈM III Woningen i Toxopeusantwoordt Niet lonken Retract© 3 ine!, langschrijfvulling es m bi? sinterklaasdrukte Advertentie l,M I 9 •"•It wij U nu vertellen 19 ^at wiJ morgen de originele Tricot En- kalon Damesblouses gega randeerde kwaliteit met poes etiket) van 9.95 gaan verkopen voor nog géén zeven gulden- moeten wij er dan-nog Iets aan toevoegen?- Damesblouses met lange mouwen van een prachtige kwa liteit Tricot Nylon zo ge- gewassen, zó droog en niet strijken in wit en diverse kleuren. Komt ook voor u Tricot Enkalon Datnesblo^ (Van een onzer verslaggevers) De Utrechtse politie heeft donderdagavond omstreeks acht uur charges móeten uitvoeren op de Oudegracht en in de win kel van de Galeries Modernes. Met bakstenen en fietspompen gingen jongelui, variërend in leeftijd van 13 tot 23 jaar, de politie en het winkelende publiek te lijf. Aan beide zijden werden rake klappen uitge deeld. De politie slaagde erin de jongelui uit elkaar te drijven en de orde te herstellen. Zeventien knapen werden gearresteerd. De baldadigheden begonnen al ver voor acht uur. In groten getale waren zij de winkel van de Galeries Moder nes binnengedrongen, waar zij tus' sen het publiek vuurwerk lieten ont ploffen en bij herhaling aan de nood rem van de roltrappen trokken. Een vrouw schrok daarbij halver,' wege de tweede verdieping zo, dat zjj achteruit de trap aftuimelde. Ver moedelijk heeft zij geen verwondin gen opgelopen. Zij is op eigen gele genheid weer naar huis gegaan. Om vijf minuten voor acht kon de leiding van het warenhuis de bende niet meer baas. Zij alarmeerde de politie. Deze verscheen direct en met Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Tricot Nylon damesblouses, in de maten 36 t/m 44, voor Het zesjarige meisje Clara Tillema Is gistermiddag tijdens het spelen in het water van de Marinehaven van HeUevoetsluis gevallen en verdron ken. De moeder van een vriendinne tje van Clara dat het ongeval- zag, sioeg alarm. Een arbeider van een nabij gelegen bouwwerk haalde spoe dig het lichaampje op. Kunstmatige ademhaling baatte toen al niet meer. Advertentie LM. koopt U niet iedere dag. Daarom zult U Uw keus heet zorgvuldig willen maken. In onze speciaalzaak kunt U in alle rust en intimiteit kiezen en passen, waarbij wij U graag discreet willen adviseren. Wat U ook zoekt; glad of bewerkt, dik ol dun, breed of smal, bij ons vindt U alle modellen VERLOVINGS RINGEN BARNEVELD (ANP) Donder dagmiddag is op de Scherpenzeelse- weg in Barneveld de 18-jarige A. van den Brink met een zware motor ver ongelukt. De jongen reed ter hoogte van de Renswoudsestraat. waar de weg een flauwe bocht maakt achter twee per sonenauto's. Ongeveer tegelijk met de achterste personenwagen trachtte hij de voorste te passeren, maar hij kwam in moeilijkheden toen beide auto's enigszins afremden. Hij raakte de voorste personen wagen en gleed naar de linkerkant van de weg. Op dat moment naderde van de andere kant een personen auto. Hoewel v. d. B. naar rechts uitweek kon hij een ongeluk niet meer voorkomen. De jongen was op slag dood. In Alkmaar is de 4% Jaar oude Martin Looiien uit Alkmaar tegen de voorkant van een vrachtauto ge lopen. De jongen was vrijwel op slag dooa. De 82-jarige heer P. Zegel uit De Waal op Texel is donderdag over leden na een verkeersongeluk. Hij werd tijdens een wandeling aangereden door een personenauto en tegen het wegdek geslingerd. Zün toestand liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien, doch later op de dag achtte de arts opneming In een zie kenhuis te Den Helder noodzakelijk. Tijdens het vervoer is de heer Ze gel aan inwendige verwondingen overleden. hulp van enkele verkopers van het magazijn slaagden vier agenten erin de jongelui de winkel uit te werken. Toeloop Vijf van hen werden toen gear resteerd en naar het hoofdbureau ge bracht. Bij de achteruitgang van het magazijn op de Oudegracht ontstond toen een geweldige toeloop van men sen. De belhamels zagen nog eens de kans schoon en trachtten te ont vluchten, maar enkele klappen met de gummistok waren voldoende om ze de wagens in te krijgen. Even later moest de politie opnieuw ingrijpen Met acht man trok men naar de Oudegracht, waar vele jongeren het publiek lastig vielen. Bü het zien van de agenten trokken de jongens pompjes van de fietsen en. pakten zü bakstenen. Al scheldend gingen zij hiermee de politie en nieuwsgierigen te lijf. Er ontstond een hevige vecht partij. Omstanders hielpen de politie de grootste belhamels te grijpen en in de arrestantenauto te duwen. Toen dit gebeurd was, keerde de rust spoe dig weer. De jongsten van de gearresteerden werden later in de avond naar huis gestuurd. De ouderen moesten blij ven. Advertentie X.M. (Vaa een onzer verslaggevers) In de Stampioenstraat te Rotter dam Is donderdagmiddag de zes jarige Johan L. Groenewcg uit de Oranjeboomstraat overreden door een vrachtauto met aanhanger en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later is overleden. Het jongetje had met vriendjes Indiaantjp gespeeld en was daarbij onder de auto gekropen, die in de Stampioenstraat geparkeerd stond. Voor de auto wegreed hebben de chauffeur en de bijrijder die de kinderen bij de wagen hadden zien spelen bij en onder de auto ge keken. Ze hebben het jongetje niet gezien, waarschijnlijk doordat het zich achter een van de grote wielen had verscholen. Toen de wagen zich in beweging zette kwam het ventje onder een "van de zware wielen. Adv IM STUTTGART (DPA) Het parle ment van de Duitse deelstaat Baden- Württeberg heeft donderdag besloten de aankoop van een schilderij van Rembrandt voor bet museum In Stuttgart niet ongedaan te maken. Van het recht van teruggave zal geen gebruik worden gemaakt. Het bewuste schilderij is, na gere zen twijfel aan de echtheid, voor on derzoek naar het instituut Coremans in Brussel gestuurd, waar is vastge steld dat het geen vervalsing is, maar een Nederlands origineel uit de 17e eeuw. Het schilderij heeft 3,6 miljoen mark gekost. Saskia heeft Het nu gezien In grote-mensentaal zou je kunnen zeggen: ze Heeft zich zo breed mogelijk georiënteerd, ze weetwat er in deze Sin terklaastijd allemaal te koop is. Is dat eigenlijk wel zo? We mogen het betwijfelen, In haar hoofd is het één grote speelgoedwinkel, haar hoofd loopt om, als ze haar ogen dicht doet ziet ze één ontzaglijke optocht van cadeautjes aan zich voorbij trekken en als ze slaapt... als ze slaapt, droomt ze van reusachtige beren en poppen en. karrevrachten vol van het heerlijkste snoepgoed. Kort om: Saskia heeft het moeilijk, net als alle andere kinderen van deze tijd. En dan, op een avond, komt hel aUeraUermoeilijkste: de brief aan Sin terklaas, 'Lieve Sint,' staat er boven. O ja, de aanhef is gauw geschreven, 'Maarwat moet ik vragen?' Gelukkig dat er nog een ouder zusje is dal helpen kan om de weg te vinden in de doolhof van de Sint. 'De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie -wordt steeds meer de partij van de grote ondernemers en financiers. De in tellectuelen, de middenstanders en de kleine boeren mogen al leen nog maar voor spek en bonen meedoen. Het gevolg is, dat de partij steeds conservatiever en opportunistischer is gewor den. Ze is conservatief, omdat'ze bereikte machten wil verdedi gen en ze doet opportunistisch om toch nog maar veel kiezers te krijgen.' Dit vernietigend oordeel over de VVD staat in het Algemeen Dagblad en komt uit de VVD zelf. Het is uitgesproken in een interview door mr. dr. H. J. Roethof, de voorzit ter van het Liberaal democratische Centrum van de WD en parie- mentsredacteur van de Nieuwe Rot terdamse Courant. De heer Roethof laat het niet bj) deze algemene kritiek. Hij somt een aantal gevallen op, waarin de WD tekort is geschoten. Over de vrij heid zegt hij. 'dat Ze groter is naar mate men hoger in de belasting wordt aangeslagen".' - - - Hij acht het bijzonder grievend dat het arbeiderskind dikwijls niet de kans krijgt te wedijveren met de spruiten van beter gesitueerden. 'Hoe veel middenstanders moeten niet krom liggen om voor hun kinderen een opleiding te kunnen betalen?' vraagt hij. Het geld, dat nodig is om de stu die van begaafde kinderen uit deze milieus te bekostigen, zou naar de Advertentie l-M uitsluitend Hoogstraat 28 - Tel, 127961 12. Houthakker Dorus Duinmeijer was niet zozeer een boom van een vent. Toch werd hij op Ageroog genoemd om de krachtige slag, die hem niet alleen in het bos, maar af en toe ook tijdens uitbundige dorpsfeestjes Van pas kwam. Hij had, zoals bijna alle Agerogers, een bijnaam en werd 'De knoest' of ook wel 'De zevenklapper' genoemd, omdat hij een meters dikke beuk bij het raadhuis voor de «ardigheid in zeven slagen had geveld. Het bijzondere aan Dorus Duinmeijer was echter vooral zijn innerlijke kracht. Hij behoor de tot de ouderwetse mensensoort die 's avonds nog kranten las, niet alleen om het plaatselijke nieuws en de burgerlijke stand, maar meer om de algemene stand van zaken in de wereld. Het kwam wel voor dat Dorus met zijn eeltige handen de knop van zijn televisietoestel bruusk omdraaide en zei: 'Die hupsfaldera kan nog wel even wachten. Eerst m'n krant die geeft ten minste nog wat te denken.' Enfin, hier bleek boe ouderwets Dorus was, al had zijn krant nóg een duidelijk voordeel: hij kon er zijn brood in verpakken. Kijk, zo kwam het dat de eksters in het Boi- derbos gisteren met hun scherpe ogen naar de krant zaten te koekeloeren, die naast de houthakker op de grona lag. Om de uil een plezier te doen ('dan kunnen we hem tenminste een hapje geestelijk voedsel geve» om zijn lees honger te stillen,' zeiden de wakkere vogels) namen de eksters de krant mee. En nu kan je eens even zien hoe zo'n toe vallige gebeurtenis de situatie snel en radicaal kan veranderen. De uil zette zijn uiiebril op en begon aandachtig te lezen. Plotseling riep hij uit: "Wit ziet mjjn oog...? Vrienden'. Juffrouw Slcntje... Hier staat een bericht uit TjobbezipL Het hele stadje is in rep en roer, juffrouw, omdat u weggelopen bent en omdat er nu nie mand is om Sinterklaas rond te rijden. En hier., hier... Wacht ik lees het voor, luister: "De Heren Hoge Hoeden hebben laten weten dat de vlucht van de schimmel in hoge mate wordt betreurd. Het comité had namelijk jnist besloten het 'paard van Berend Blopstra over te nemen, om het buiten de sinterklaastijd een mooie plaats te geven in de kinderboerderij van Tjobbeziei1 Even bleef het stil. Alleen het bonzen van Sientjes hart werd gehoord. Ze slikte van ont roering, ze hinnikte van vrengde en riep: -Lieve vrienden terug naar Tjobbeziei, terug naar Sint en naar een kinderboerderijooota, wat kneuterigi' Nu kon je toch ook merken dat de uil een bekwaam bestuurder was. Hij nam onmiddellijk maatregelen. Besluit één: de meeuw zou de spoedbrief naar Tjobbeziei vliegen. Bestuit num mer twee werd inmiddels al uitgevoerd: de fa- Tekeningen les Spreekmeester Verhaal Hans Jacobs. zantenhaan, beroemd om zijn fraaie hanepoien, schreef de volgende boodschap aan de Heren Hoge Horden van Tjobbeziei: 'siiit, ik ben 3 december terug. Sientje!' Dat was nog eens actie, dat was nog eens organi seren! De eekhoorn, het konijn, alle dieren van het Bolderbos keken stralend gelukkig om rich heen. Ik geef loc: het was geen zuivere dierenliefde, ze dachten in de eerste plaats aan hun maag, maar was dat eigenlijk zo iets vreemds en uit zonderlijks? 'Honger,' zei het konijn, 'maakt rauwe bonen zoet, maar als er zelfs geen rauwe bonen meer zijn, wat dan?' 'Gaat u er alstublieft vliegensvlug vandoor!' riep Sientje bedillerig tegen de meeuw. 'Ais u op tijd bent valt het sinterklaasfeest misschien nog te redden. Oooh. is cr dan niemand dtc mij vleugels kan geven? Ik... ik... sta te trappelen van ongeduld. U1S. uli, wijs me de weg» ik moet terug, hoort u, ik MOET. M'n plicht en Sinterklaas staan te roepen...!' mening van dr. Roethof verkregen kunnen worden door verzwaring van de successierechten op grotere ver mogens. Verder spreekt hij onder meer over de juridische bijstand aantmin- der draagkrachtlgen, de economische medezeggenschap en over de sprei ding van de Inkomens in onze wel vaartsstaat, waarmee het 'echt nog j niet zo goed zit.' j Ovèr de woningbouw zegt hij: 'De mensen moeten'hun huur kunnen be talen, Daarom.,,zal scherp moeten 'wórden toegezien op de' stijging van grond- en bouwkosten. Zolang de hui-, zen nog schaars zijn, mogen geen onredelijke speculaties in woningen worden toegelaten.' De heer Roethof eindigde met te zeggen, dat het liberalisme onher roepelijk zün invloed op de maat schappelijke ontwikkeling in onze tijd gaat verliezen, als het zijn aandacht niet schenkt aan de eigentijdse pro blemen. De minister van Binnenlandse Zaken en toekomstige lijstaanvoer der van de VVD, mr. E.» H. Toxo peus, heeft hierop eveneens in het Algemeen Dagblad geantwoord. Hij schrijft, dat voóral de aanhef van het interview hem verdriet. De VVD heeft haar steun gegeven aan het huidige kabinet, dat naar aller opvatting een vooruitstrevend sociaal beleid heeft gevoerd, zo schrijft hij. Hij deelt mee, dat omtrent een aantal zaken studies zijn en worden verricht. Iedere partij moet zich er, met het oog op de komende verkie zingen. op bezinnen hoe zij in de ge geven omstandigheden haar doelstel lingen het best kan verwezenlijken. Dat moet de VVD dus ook. Mr. Toxopeus hoopt, dat de heer Roethof en de zijnen daartoe een bijdrage zullen leveren. 'Er Is nog een groot aantal ande re problemen waar omtrent de WD zich zal moeten uitspreken.' Ten slotte schrijft hij. dat het moderne liberalisme, zo goed als an dere politieke stromingen, voor tal van ernstige problemen staat en dat het daarvoor zijn eigen oplossingen moet geven zonder te lonken naar links of naar rechts. DEN HAAG (ANP) In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Scha- gen (p.v.d.a.), betreffende de uit gifte van landbouwbedrijven in Oos telijk Flevoland deelt de minister van Financiën mede namens de minister; van Landbouw en Visserij mee. dat 2194 sollicitanten zich hebben gemeld voor 200 bedrijven in Oostelijk Flevo land. Van de 2194 gegadigden hebben 37 zich opgegeven voor erfpacht en 299 voor erfpacht of pacht. Aangezien er voldoende belangstel ling is voor erfpacht, acht de be-j windsman het zinvol tot erfpacht uitgifte van landbouwbedrijven in Oostelijk Flevoland over te gaan. Advertentie I.M. wmm TTet is al sinds geruime tijd» tl sinds jaren, geen geheim, dat er binnen de WD liberalen huis den van zeer verschillend gehal te. Er waren er die wilden voort bouwen op de, naar onze mering verouderde, maar wel respecta bele, liberale tradities en er waren er die meer geestelijke verwantsTiaji met Poujade dan met Tbvirbecke vertoonden. Men sprak Wel van NRC- en van Tele- graaf-liberalen. De leiding van de WD, althans de meerderheid daarvan, heeft de steun van de Telegraaf-pou- jadisten nimmer versmaad en bij voorkomende gelegenheden heeft zij zelfs nadrukkelijk aan de slechte instincten var. deze groep geappelleerd. Dat is de -V/D bij de laatste verkiezingen opgebro ken en gelijk dan wel meer voor komt heerst er nu binnen de ge lederen verwarring. Het Liberaal Democratisch Centrum, dat onlangs is opge richt, tracht thans binnen de V\rD een scheiding der geesten tot stand te brengen. De voor zitter van dit Centrum, tevens oud-voorzitter van de liberale jongerenorganisatie, mr. dr. H. J. Roethof, deinst daarbij von r krasse taal niet terug. Het is nog niet te voorspellen waar dit alles op zal uitlopen. A Is de WD zich werkelijk wenst te bevrijden van poujadisti- sche tendensen, is het nog de vraag of het radicalisme van het Liberaal Democratisch Centrum zich door kan zetten naast het conservatisme dat op dit ogen blik een behaaglijk tehuis heeit gevonden in de VVD. Het wel' zeer slappe antwoord, dat de toekomstige lijstaanvoer- der, mr. Toxopeus. aan mr. Roet hof heeft gegeven, wekt niet de indruk, dat de leiding van da partij al weet weike kant zij zaw opgaan. Van een duidelijk stel ling nemen naar de ene of de andere kant vertoont het ant woord nog geen spoor. Intussen is er alle reden om de ontwikkeling binnen de WD met belangstelling te volgen, want het is voor de Nederlandse poli tiek van belang: ten eerste, dat een invloedrijke partij zich niet door obscure elementen op sleep touw laat nemen en ten tweede, dat duidelijk is of zij tot de voor uitstrevende dan wel tot de be houdende groepen moet worden gerekend. nirectle en commissarissen van u de Koninklijke Petroleum Maatschappij hebben een voorstel ingediend om de tantièmeregeling te veranderen. De directeuren krijgen voortaan maar half zoveel van de winst als tot nu toe. Het winstaandeel van commissarissen wordt ook gehalveerd, maar zij krijgen voortaan daarnaast een vaste beloning van 20.000 per jaar. Materieel verandert er voor hen weinig: tot nu toe was het bedrag dat zij ten hoogste als winstuitkering konden krijgen j en in feite ook telkenjare kregen 50.000. Voortaan krijgen ze i maximaal ƒ30.000 winstuitkering 1 plus een vaste vergoeding van 20.000. Een soort bodemvoorzie- ning dus. Of de verlaging van de winst- j uitkering van de directie mis- I schien analoog gecompenseerd wordt door een verhoging van het vaste salaris, is niet meegedeeld. j TTet Ingediende voorstel gaat principieel in de goede ric'n- ting, maar is halfslachtig. Wij hebben onlangs reeds betoogd» dat het eigenlijk geheel onjuist is de hoogte van de beloning van leidinggevende mensen m het bedrijfsleven te koppelen aan de gemaakte winst. 'De prikkel tot extra-inspanning die bedoeld wordt te geven met de tantièmes, is niet alleen verouderd. Hij is ook in toenemende mate be neden de waardigheid van direc teuren van grote bedrijven De veronderstelling dat zij door tan tièmes tot extra-inspanning wor den geprikkeld. Is nauwelijks be hoorlijk," schreven wij op 12 ok tober. Intussen is de uitkering bij Ko ninklijke theoretisch wel afhan kelijk van de winst, maar in de praktijk is ze toch vast, omdat de gemaakte winst de maximum uitkering als regel ruimschoots mogelijk maakt. Materieel bete kent het voorstel dan ook zo wei nig, dat wij ons afvragen, waarom het is ingediend. 'Ten slotte: Naar de maatstaven van het bedrijfsleven gemeten is een commissarissenbeloning van ƒ50.000 per jaar (vrij van commissarissenbelasting) niet eens buitensporig hoog. En wan neer men nagaat, wat in wezen de taak en de verantwoordelijk heid van de commissarissen in een wereldconcern als Koninklijke is, of althans behoort te zijn, dan is een aanzienlijke beloning zeker te verdedigen. (Al moet hier on middellijk bij gezegd worden, dat b.v. leden van de Raad van State óók adviseurs over zeer belang rijke zaken, óók zeer ervaren be stuurders maar tot de helft van ƒ50.000 per jaar komen). Maar als men over de taak en verantwoordelijkheid van com missarissen spreekt, dan komt men ook tot de kern van het pro bleem. Want een aan de taak en verantwoordelijkheid aangepast^ De Deense oud-premier en voormalige minister van Buitenland se Zaken Erik Scavenius is donder dag in de ouderdom van 85 jaar overleden.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1