NAGEL contra DAF-directie Van Ekelen weer contra Nagel Saskia en de Sint (7) Kijk eens staan W i jzigingen steuimormen Grootscheepse vechtpartij in de hoofdstad D Vele vorsten bij begrafenis India-China 1 OSRAM Weer een film met Liz Taylor ue4i HÜT VRIJE VOLK MAANDAG 3 DECEMBER 1962 PAGINA 3 VVV-Delft oppert: Taptoetribunes voor koninklijke begrafenisstoet Vrouw na val van een trap overleden Ramp Pendrecht samenloop van omstandi gheden VELASQUES HANDHAAFT PRIJZEN EN KWALITEIT s e zaak profmr. W. H. Nagel (de schrijver J. B. Charles) contra de DAF-directie te Eindhoven krijgt zijn vervolg. Wij publiceren hierbij een brief, die prof. Nagel heeft gezonden aan de heer W. R. A. van E kelen, secretaris van de DAF-directie. Deze brief h een reactie op een brief van 19 juli 1962 van de heer Van Ekelen aan prof. Nagel, die wij op 16 november hebben gepubüceérd. In zijn boek Van het kleine koude front' heeft Charles scherpe kritiek uitgeoefend op de houding van de DAF-directeur dr. H. van Doorne in de oorlogsjaren. Zonder evenwel diens naam te noemen. De heer Van Ekelen heeft in zijn brief tegen die kritiek even scherp ge protesteerd. PROF. W. tl. NAGEL Mijnheer, U hebt in Het Vrije Volk en De Volks krant van 16 december een brief gepu bliceerd die t! op 10 juli 1962 tot mii had gericht. Het Vrije Volk vertelt daarbij dat u deze b rief zou hebben geschreven op papier met het brief hoofd van de DAP wat inhoudt dat ik zou hebben kunnen begrijpen dat het om een formele reactie vtn de DAP ging. TJ weet dat dit niet juist is. Uw brief was gesteld op particulier postpa pier van een mij onbekende W. R. A. van Ekelen. Ik ontvang dagelijks post van men sen die ik niet ken. Of ik erop ant woord dan wel de b rief naast mij neer leg hangt van de inhoud af. Ik stuur de hem naar mijn advocaat en vergat em daarna tot het ogenblik van uw openbaarmaking.- U hebt mij nu ge dwongen u op dezelfde manier te ant woorden. 'Ik heb wel geschriften door u ge schreven en ondertekend op papier op papier van de DAP in mijn bezit: rap porten over uw besprekingen met Duitse instanties gedurende de oorlog. Uit dit pakket doe ik een heel kleine greep. U rapporteert over betalingen die aan Belgische levernaciers gedaan moeten worden, voor goederen die de DAP nodig had om Duitse militaire or ders gereed te maken. U' schrijft daarvan oa: 'Op spoe dige behandeling ls aangedrongen, daar het hier om belangrijke leveringen van de firma Van Doorne gaat aan de Luft- waffe. Hauptmann Viertmann zou ons even telefonisch waarschuwen wanneer zij bericht van Brussel over deze aan gelegenheid ontvangen.' Maar de be taling moet goedgekeurd worden door het Nederlandsche Deviezeninstituut. Wil dit wel meewerken, waar het hier gaat om een doorlevering aan dé vijand, voor militaire orders? Dan schrijft u: 'Het is echter niet aan te nemen, dat hierbij dan moeilijkheden optreden. In dat geval zouden we de Rüstungsinspektion weer direct kunnen waarschuwen.' Ik bezit niet alleen brieven van u over uw bezoeken aan de Rüstungsinspektion en andere Duitse instanties Cover Dring- lichkeitsbescheinigungen, die u zegt te hebben losgekregen, enzovoort), maar ook van veie anderen. Een kopie van een rapport van 16 maart 1943 bij voor beeld van het bezoek dat een collega van u bracht aan het RLM ln Berlijn, een rapport over de 'rupsen met 50 cm PSrwielen' die de vijand bezig is te tes ten, Het ging in Rudolfstadt allemaal prachtig met de Prüfting, behalve dat de rupsen (wat" zijn 'dat voor dingen ge weest, mijnneer? wat betekende trouwens RLM?) van de DAP de volgende bezwaar - tjes ondervonden: 'De wielen slaan wel eens om. Dat hadden we al gevreesd en kan door een aanstoot verholpen worden. Het wiel blijft wel eens steken ln een gat, dit wiel drukt zich dan vast in de grond en komt niet meer naar boven, zie teekening. De bevestiging met de veerstroppen aan de veerbok is niet voldoende stijf.' Maar er kan nog van alles aan ver beterd worden, dus misschien gaat de order van de 4000 rupsen door. Dit rap port was getekend door W. van Doorne en twee anderen. Nog een woord over die overvalauto's. U noopt mij met uw uitdrukking 'een ge logen verhaal van Antoon Coolen' op dit punt terug te komen. De Gestapo te Nij megen heeft de DAP belast met een order, om bij de Duitse Ford gemaakte Mercury's tot overvalauto's te verbouwen. Vlak voor de bevrijding van het zuiden zijn er nog 28 naar Waddinxveen ge stuurd voor de bovenbouw. Dit zijn de auto's waar ik in mijn boek over schrijf, de auto's ook die Coolen heeft bedoeld.' Mr. Nagel schrijft dan, dat de veroorde- ling van Coolen, niet betekent dat de rechter in de feiten trad. Die bleven on weersproken. Het ging bij de veroordeling om de kwalificeringen tegenover de DAF. 'Het gaat mij niet om personen, maar om een principe. Ik ben van mening, dat een Nederlandse ondernemer die zich ln dienst gesteld heeft van de militaire uitrusting van de vijand, daar mee verschrikkelijk onjuist heeft gehan deld. De DAF heeft dit in een afschuwe lijke omvang gedaan, althans tot 1944. Om één blik in deze relatie te slaan: Op 1 december 1942 beloopt de order portefeuille Luftwaffe, Kriegsmarine en Organisation Todt 7.372.474. Coolen be twistte niet, dat H. van Doorne later een positief contact met de llligalitelt kan hebben gehad, maar hij meende dat later positief gedrag niet voor schuldvergelij king met vroegere collaboratie in aan merking komt. Het verweer, dat ik enige dagen gele den onomwonden hoorde, luidt, dat de DAF in 1945 met zijn veertig imposante machines en het van de vijandelijke or ders overgehouden materiaal zo prachtig de Nederlandse Industrie, die In 1945 op het nulpunt stond, heeft kunnen helpen. Het prachtige machinepark, grotendeels Belgische en Franse machines, dat de DAF ln 1945 bezat, had zij zeker nog niet ln 1939. Nederland heeft in 1962 een automobielfabriek! Dit pleidooi, mijn heer, aanvaard ik niet. Het zou beter zijn als wij allemaal vandaag de dag hadden moeten lopen, wanneer wij onze zinde- lijkheid hadden kunnen redden. Het zai blijken, dat wij nu niets gered hebben. Wij hebben Dafjes en wij hebben ook gauw weer oorlog. En ln de kleine, per soonlijke verhoudingen: u en uw werk gever en ik zuilen vandaag of morgen sterven. Dan doet de industrie er nog bijzonder weinig toe. In de oorlog is van de individuele bur ger en van de kleine ambtenaar uiter mate veel gevergd. Hoe zwaarder men woog, des te meer kon veroorloven. Het bijzondere van deze immoraliteit, mijnheer, is, dat er systeem in zit. Een systeem dat onderstrooms is verbonden met de zogenaamde morali teit die achter onze hedendaagse politiek staat. Die onderstroomse politieke wer kelijkheid tracht ik in mijn boeken te peilen, maar in het stuk waar u bezwaar tegen maakt, gaat het om heel eenvou dige zaken, namelijk om de zichtbare bovengrondse leiding in onze politiek. Sommige mensen verwijten mij, dat ik terugkom op zaken die zijn afgehandeld. Dat is een misverstand. Ik kom niet terug op de zuivering bij voorbeeld. (Wel ben ik van mening, dat zij die zich bezig houden met de sociale psychologie van de politieke werkelijkheid die achter din gen als militair gezag en zuivering stond bij voorbeeld, schromelijk zijn te kort ge schoten.) Niet ik kom op afgedane zaken terug, maar anderen hebben dat gedaan, door de heer Van Doorne met de Neder landse Leeuw te onderscheiden en hem eredoctor te maken. Ik appelleer tegen deze nazuivering die vijftien of zeventien jaren na de oorlog de verhoudingen om keert. U is de strekking ontgaan van het hoofdstuk Lessen in eerherstel, in de context waarvan mijn stuk is geschre ven. Het eredoctoraat en de ridderorde ver zilveren samenwerking met Luftwaffe, Kriegsmarine en Organisation Todt, al thans verzilveren mede deze. Daartegen is het dat ik bezwaar maakte. Ik zou zo ver kunnen gaan, dat ik stel, dat er van onze gesneuvelde vaders, broers en vrien den zijn, die hun ellendige dood hebben gevonden met behulp van de door de DAF voortgeholpen bewerktuiging van de vij and. Ik wil uw aandacht slechts vragen voor hen, die geweigerd hebben met de vijand te eten en te drinken, voor hem te smeden en te ontwerpen aan en voor zijn wapenuitrusting, ook al hadden zij daar aan kunnen verdienen en er. een magni fiek bedrijf aan kunnen overhouden. Zij hadden gelijk. Misschien zijn zij dood, waarschijnlijk zijn zij arm, maar zij had den gelijk. En het is hij die de geslaagde slimme collaboratie thans lachende toe drinkt, die terugkpmï op de;zuivering. Hij keert de strekking daarvan om en trapt na tegen hen, die getracht hebben een beetje zmrfoiiikho'd t,e" bewaren.' (Van een onzer verslaggevers) Naar aanleiding van de brief van prof. Nagel hebben wy" aan de heer W. E. A, van Ekelen, secretaris van de Raad van Bestuur van de DAF in Eindhoven, om zijn reactie ge vraagd. De heer Van Ekelen beperkte zich tot enkele opmerkingen. „Prof. Nagel komt hier met rap portjes en beweringen voor de dag, die al, ofwel in het civiele proces te gen Anton Coolen, ofwel tijdens de zuiveringsprocedure, ter tafel zijn ge weest. Het proces tegen, Anton Coolen had alleen ten doel, om te dwingen zyn beledigend geschrijf te staken, het geen gelukt is. De feitelijke beschul digingen zelf zijn beoordeeld door de Zuiveringsraad voor het Bedrijfsleven en de Centrale Zuiveringsraad. Na een diepgaand onderzoek, dat onge veer een jaar geduurd heeft, hebben beide instanties onomstotelijk vast gesteld, dat de heren Van Doorne ge enenkele blaam treft. Prof. Nagel doet geen enkele nieuwe onthulling, want alles wat hij aanvoert is in de zuiveringsprocedure behandeld, ook de kwestie van de zogenaamde .overvalwagens'. Na dit alles voelen de heren Van Doome niet de minste behoefte na zoveel jaren een nieuwe zuiverings procedure aan te gaan, ditmaal voor de instantie-Nagel, alias Charles, te minder waar prof. Nagel heeft blijk gegeven de elementaire eisen van ob jectieve behandeling van een rechts zaak te verwaarlozen, door namelijk recht te willen spreken op onvolledi ge stukken, terwijl de daartoe aan gewezen officiële instanties hun de finitieve oordeel al gegeven hebben. Ten overvloede nog een enkele op merking over de zogenaamde .over valwagens': In mijn brief von 20 juli heb ik gezegd, dat DAF deze onmo gelijk gemaakt kan hebben, omdat door DAF tijdens de oorlog nooit motorvoertuigen zijn vervaardigd. Prof. Nagel heeft aan Het Parool toen gezegd, dat hij de juistheid hiervan zou onderzoeken. Het zou beter geweest zijn ais hij dit gedaan had voor zijn publikatie. Nu blijkt dus, dat het geen DAF-wa- gens zijn geweest, maar Ford Mer- cury-wagens van de Fordfabriek te Keulen en waaraan DAF dan een of ander ombouw verricht zou hebben. Prof. Nagel zegt voorts, dat in het proces Anton Coolen dit punt van de overvalwagens door Coolen en zijn advocaat herhaaldelijk naar voren is gebracht, maar nimmer weerlegd., In tegenstelling hiermee merkt ik op, dat in de conclusie van antwoord van Antoon Coolen en in de verschil lende bijlagen hierover geen woord te vinden is. Het is dus onjuist ,dat in de civliele procedure dit vraagstuk ter sprake is gekomen. Pas later heeft Coolen, toen de zaak bij de zuive ringsraad aanhangig was, het college hierop attent gemaakt. Deze kwestie is dan ook in de zuiveringsprocedure behandld, maar dit heeft een over de gehele linie gunstige beslissing van de zuiveringsraad niet belet. Wat de mededeling betreft van prof. Nagel over de orderportefeuille van zeven miljoen op eind 1942 wil ik opmrken, dat dit alleen bestellingen waren. Prof. Nagel zal echter uit zijn dosssler wel weten, dat het grootste gedeelte van dit bedrag een order be- Kijk eens. iaat lief van Sinterklaas! Hij heeft- er een Zicarte Piel van chocola in gedaan. Ik eet hem niet op, misschien bewaar ik hem wel tot Pasen! Hij 'is eigenlijk niet om op te eten. Straks moet-u mee nmr school Kijlcen of Sinterklaas nog meer van die Pieten heeft uitgedeeld. Wat eevi gesjouw over al die daken en dan altijd maar bij de weg's nachts. als iedereen lekker slaaptPappa, zou jij ook wel eens Sinterklaas willen zijn? Vanavond...ik denk dat ik vanavond mijn schoen iveer zet. Hel is aauw oedcidH eu het is zó gemakkelijkJe hoeft er maar drie regels oij ie zingen: Stntermaska.poen.tjc, gooi wat in mijn schoentje, gooi wat m mijn laarsje, dank U Sinterklaasje De vorstelijke personen, die tot nu toe hebben laten weten dat zi) tegen woordig zullen zijn bij de begraienis van prinses Wilhelmina, zyn: koning Olaf van Noorwegen, koning Boude- wijn en koningin Fabiola van Bel gië. groothertogin Charlotte van Luxemburg en haar echtgenoot prins Felix, prinses Alice, EJf*vln van Athlone, prins Louis Ferdinand^ van Pruisen en zijn echtgenote prinses Kira, en de vorst en de vorstin Von Wied. Morgenmiddag om haltzes zal prinses Wilhelmina Het Loo voor altijd verlaten. Bij aankomst aan het paleis Lan-- ge Voorhout om plm. 19 uur wordt de stoet ontvangen door de mten dance van het paleis Lange Voor hout, jonkvrouwe L. baronesse van Hogendorp en door de hofmaar schalk kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergman, De volgende morgen, woensdag 5 december, vangt om 9 uur des mor- gens het défilé langs de baar aan, die staat opgesteld in de ingang van het paleis. Daarbij wordt de dodewacht be trokken door kamerheren en adju- dante i.b.d. van de Koningin. Van de eerste dodenwacht die om 9 uur begint zal prins Bernhard deel uit maken. als oud-adjudant van de overleden vorstin. De kist zal zijn gedekt door de Ne derlandse vlag. Daarvoor ligt het kruis van ridder eerste klasse der Militaire Willemsorde. trof van 2300 trado-rupsombouwen en dat deze order nooit is uitgevoerd. In de uitspraak van de Zuiverings raad luidt dan ook een van de over wegingen, dat Van Doorne 'de uit voering van belangrijke orders, zoals rupsbanden, hebebn gesaboteerd en mede dank zij deze order vrijwel hun gehele hebben kunnen behouden'. Vervolg van voorpagina) Intussen werd in New Delhi een andere brief van Nehioe gepubli ceerd, die hij reeds op 12 november aan president Ayoeb Khan van Pa kistan heeft gezonden. Daarin ver zekert hij het Pakistaanse staats hoofd, dat militaire hulp, die India ontvangt uitsluitend zal worden ge bruikt om het hoofd te bieden aan Chinese agressie. Nehroe zegt in deze brief o.a.: 'Met uw ervaring als verdienstelijk soldaat zult u zich ongetwijfeld rea liseren, dat de Chinese agressie niet louter het karakter draagt van een grensincident, maar een invasie van India is op grote schaal en dat deze een betekenis heeft, die veel groter is dan van alleen maar een grens conflict tussen China en India.' Het centraal comité van de com munistische partij van India heeft in een verklaring-zich: volledig ach ter het regeringsstandpunt gesteld met betrekking tot de voorgestelde wapenstilstand, en zich ook uitge sproken vóór de aanvaarding van militaire hulp van welk land dan ook. Het Sowjet-persbureau TASS heeft er de VS, Engeland en andere westelyke mogendheden van beschul digd, dat zy hun best doen de span ning tussen India en China te laten voortbestaan. Dat zou het enige doel zijn van Amerikaanse, Engelse en Westduitse delegaties, die onlangs India hebben bezocht, met beloften bij zich voor 'overdadige' hulp, zo meent. TASS (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam zal per 1 januari de asis voor de steunnormen princi- ieel veranderen. Niet langer zullen ui de kosten voor het noodzakelijke 'vensonderhoud als uitgangspunt lenen, maar de werkelijke geldlonen an de laagst bezoldigde groepen in metaalindustrie, het bouwbedrijf ii de industrie van voedings- en ge- otmiddelen in de hoofdstad. De steunnormen zullen worden astgesteld voor gezinnen van twee jrsonen op 75 percent van het richt en en voor alleenstaanden op 7 percent van het richtloon. Het betekent voer alleenstaanden :n verhoging van de uitkering van "40,22 tot ƒ41,25 per week; voor ge- innen van twee personen van 56,88 -ot 59,5», Ook in dè zomer- en winteruitkè- ring komt per I januari een belang rijke wijziging. Er zal een verhoging worden toegepast aan de hand van de in de loonsector geldende 4 per cent vakantietoeslag. Deze uitkering komt daardoor voor alleenstaanden van 43 cent op ƒ1,50; voor gezinnen van twee personen van 76 cent op 2.25 per week. Met deze berekening van de steun normen op basis van loongegevens zullen de totale verhogingen van de AOW, die tot nu toe hebben plaats gevonden, volledig in het steunbedrag zijn verdisconteerd. (Van een onzer verslaggevers) Een gedeelte van de bekende taptoetribunes kan voor 8 de cember in een dag" tijd op de Delftse Markt worden opge steld. Vanaf deze tribunes zou den duizenden toeschouwers een uniek overzicht op de ko ninklijke begrafenisstoet heb ben. De heer B. Burmeister, directeur van de VW-Delft, heeft de betrok ken autoriteiten van deze mogelijk heid op de hoogte gesteld, een be slissing is dezer dagen te verwachten. De WV-Delft wordt overstroomd door telefoontjes en brieven van mensen uit Nederland en het. buiten-" land die om een goede plaats vragen. Beeds een uur na bet bekendmaken van net, overlijden van prinses Wil helmina kwamen deze aanvragen los. De VVV-directeur opperde voorts het idee de opbrengst van deze tri bunes voor het Koningin Wllhelmi- nafonds voor de kankerbestrijding beschikbaar te stelten. Daar de gehele Delftse binnenstad vanaf vrijdagavond 22 uur voor ry- dend verkeer en geparkeerde wagens gesloten is, zullen de Delftse bakkers en melkhandelaren' zaterdag niet be zorgen. De Deftse middenstandsfederatie heeft de winkeliers aangeraden de zaak op de dag van debegrafenis te sluiten. Men heeft B. en W. ver zocht de winkels vrijdag tot 21.30 uur by wijze van compensatie open te houden. Naar wordt aangenomen zal de be grafenisplechtigheid in de Nieuwe Kerk te Delft om 12.30 uur beginnen. Advertentie I.M Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De 66-jarige mevrouw A. Deken- Bakker uit Venhuizen is zaterdag in het Amsterdamse Wilheiminazieken- huis overleden aan de verwondingen, die zy vorige weekin Venhuizen kreeg by het vallen van een ladder in haar woning aan de Westerkerkweg. Me vrouw Deken kreeg een schedelbasis- fractuur. Zy werd, met de ladder boven op zich, gevonden door haar kleinkind. (Van een onzer verslaggevers) Een massale vechtpartij heeft zon dagmorgen om kwart voor 5 in Am sterdam de Lange Niezel en de War moesstraat op stelten gezet. Omstreeks die tijd kregen een aantal Amerikanen ruzie, waar schijnlijk over vrouwen. Zeker 30 man nam aan het gevecht deel. Een drietal agenten in burger mengde zich in de strijd met de gummistok. Zij werden echter zo in het nauw gedreven, dat een hunner een schot in de lucht loste. Doch ook dit deed de vechtlust niet verminde ren. Pas toen van het bureau War- moessiraat enkele agenten met de sabel gewapend aan het gevecht kwa men deelnemen, kon de menigte worden verspreid. Een drietal Ame rikanen werd aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Doch het inmiddels toegestroomde publiek maakte het de politiemannen zo las tig bi] de overbrenging van deze HOLLYWOOD, (AP) Elizabeth Taylor die na „Cleopatra" een beetje uit de „roulatie" was geraakt gaat weer filmen. Ze is ingehuurd om de hoofdrol te - spelen in een film over ihoe kan het anders) een mooie vrouw. Liz zal er een miljoen dollar voor krygen. Bovendien ontvangt ze tien pet. van de bruto-opbrengst van de film. „Een koopje" vindt regisseur J. Lee Thompson. „Ze is elke cent waard die we haar betalen". arrestanten, dat zij alle drie konden ontkomen. Een van de arrestanten, de 20- jarige Amerikaanse, militair E. V., die uit Frankrijk met verlof in Am sterdam was, kon dank zy zyn opval lende kleding later iu de buurt wor den aangehouden. Wegens het be lemmeren van de politie werd de 25- jarige Nederlandse expediteur A. N. aangehouden. Deze beide arrestanten zijn opgesloten in het bureau War moesstraat. AMSTERDAM (ANP) De raad voor de scheepvaart heeft de explosie in de machinekamer van het tank schip Pendrecht. op 18 april 1960 in de Straat van Gibraltar, behandeld. Vijf leden van het machinekamer- personeel kwamen by dit ongeluk om het leven en drie werden ge wond. Volgens de raad was er sprake van een samenloop van omstandigheden: De lekkage van brandstof in een of meer cilinders, het breken van de stuurboordnokkenas en het gebruik van zeer lichte dieselolie. De inspec teur van de scheepvaart was by de behandeling van de ramp voor de raad voor de scheepvaart dezelfde mening toegedaan. De raad besloot zijn waardering uit te spreken voor het daadkrach tige en doelmatig optreden van de kapitein en de overige bemanning na de ramp. 14. We moeten nog even terug naar het Bol- derbos, voor tie laatste dag van Sientje. die lagnuit op het mos lag neergevlijd. Niet om te slapen, want dat doen paarden staande, zoals ieder weet, maar voor een grote schoonmaak beurt. Sientje zelf was er legen en had gezegd: 'Nee. lieve vrienden, ik ben niet gewend mij op te maken, heus niet, ik ben een brokje puur na tuur, al dat poetsen en boenen is ongezond. Aan mijn lijf geen polonaise!' De dieren hadden luide van hun misnoegen blijk gegeven. 'Wie op reis gaat,' zei de uil, die wist hoe het hoorde, 'moet verschoond en gewas- 6en. Stel je voor dat je onderweg wat overkomt. Ik wil niet dat ze er ons op aankijken. Vrienden, de handen uit de mouwen, voor een schone zaak!' Sientje had eenvoudigweg niets in te brengen. Een, twee, hopla. Ze werd beentje gelicht en daar lag ze, op haar zij. 'Als het dan toch moet,' riep de schimmel, 'dan wil ik ook van die fijne, mooie vierkantjes op m'n buik. net als een dambord, weet je wel, zo als circuspaardenDe uil knikte en zei: 'Ja juffrouw, ik weet wat u bedoelt, maar daarvoor moet je véél tijd en echte stalknechten hebben. Hij wenkte een paar konijnen, die even later en thousiast stonden te roskammen, waartoe zij, heel vernuftig bedacht, jonge cgeitjes met hele scherpe pennen gebruikten. 'Au, au!' gilde Sien tje, 'dat prikt; die stekelvarkens doen ontzettend zeer." De konijnen gingen rustig en vastberaden door. 'Wie mooi wil gaan," zeiden ze eenvoudig, 'moet pijn uitstaan, daar is geen ontkomen aan.' Sientje bleef niettemin 'au' roepen, want ook haar staart zat lelijk in de knoop en weet je wat er aan haar uiterste puntje gebeurde? Daar werkte een fazant, die zijn scherpe poot als kam ge bruikte. En de manen van de schimmel, nou zeg, die zagen er ook vertodderd .uit en hier zaten een paar vogels lang niet zathtzinnig de warboel uit te pluizen. En moet je zien, de eekhoorns Die keerden huppekee een pan met water om. De straal petste op Sientjes blote Rif. Is dat effe een lekkere koude douche,' schaterden de pluimstaar ten. Sientje hapte naar adem. Iedereen lachte uitbundig. Weet je, ze konden het tóch niet laten om een klein beetje wraak te nemen op die hollebolle-schimmel en haar bo demloze maag, die ze met zó verschrikkelijk veel eten hadden moeten vullen dat de hele dieren huishouding in de war was geraakt. Maar enfin, dal komt wc! weer in orde, er zijn altijd instan ties die met collectes en inzamelingen te hulp komen, let maar eens op. Gelukkig was Sientje gauw van onder tot bo ven opgeknapt en toen de stoet op weg ging naar het haventje van Agcroog. riep het paard ver frist en uitgelaten: 'Wie is de mooiste, de schoon ste van het land? Sientje. Sientje uit dc krant!' Het haventje van Agcroog? Ja, dat hoor je goed, Tekeningen les SpreeKmeester 14 Verhaal Hans Jacobs. want we laten Sientje dat hele eind niet te rug- zwemmen. Per siot van rekening is dat niet no dig. Er varen ook boten op de Waddenzee en de kapitein van het s.s. Age I, een stoere schipper met een rondborstige oogopslag had, toen de uil hem was wezen vragen, spontaan uitgeroepen: 'Goed jong, dat doenneme. En als ik je raden mag: ga dan zelf ook mee op een been-en-weer tje. Laten wij die optocht in Tjobbeziel morgen es fijn met wat dieren versieren. Vooruit, pak de reling!' De uil nam een historisch besluit. Hij stelde zich aan het hoofd van een dierendeputatie haasjes, konijnen, eekhoorns, eksters en de fa zantenhaan die om Tjobbeziel en Sinterklaas te verrassen, Sientje vergezelde. En toen de Age I stampend en sissend het woelige Waddensop koos, piepten, knorden, kwetterden en floten de achtergeblevenen een inderhaast gemaakt lied: 'Zie ginds vaart de stoomboot, kijk Sientje eens staan. Zij gaat naar Sint-Nicolaas, ver bij ons vandaan. Hoe huppelt ons paardje het dek op en neer.^Dag, dag, lieve Sientje, kom gauw nog eens Heer. Advertentie KM (CENT Voor do rem»» pnj» *an i kwartje ae kwatttott vat» oen iuxo aigaor; Votasques Andorra. m la "EERUK05 OROO' rtS*6

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1