ziet droeve toet oever van IJssel toch naar Gouda Moord? Politie zoekt vermiste prostituee St.-Maarten herdenkt prinses Wilhelmina Ongeoefendheid eiste hoge tol in N.-Guinea Werkzaamheden in en rondom Nieuwe Kerk Geen films op zaterdag Saskia en de Sint (slot) Pistool van kleermaker opgevist O Tiveehonderd man ingeschakeld Man gedood bij slip met auto Huis ten Bosch verblijfplaats van vorstelijke personen Minister Luns op Schiphol: Schipper stapt naast schip en verdrinkt Zaterdagmorgen winkelsluiting in Den Haag Onder nul Vergeten? Cadeau HET VRIJE VOLK WOENSDAG 5 DECEMBER 1962 PAGINA 3 f (Vervolg voorpagina) De geluiden van elke uit vaart: Een autoportier, dat dicht slaat, motorgeronk. Als je je ogen dichtkneep zag je lange strepen oranje licht. Dat waren de fakkels. De koplampen van de lijkwagen priemden door de avond. Toen was het vijf voor half zes. Witte wagen Zware gang Klokgebeier 1 (Van een onzer verslaggevers) De gemeentelijke dienst openbare werken van Delft beeft tweehonderd man ingeschakeld voor de schoonmaak van brug gen, grachten en plantsoenen en verschillende andere werk- jaamheden die verband houden met de plechtigheden van za terdag. Gedeelten van het wegdek, op plaatsen waar de konink lijke begrafenisstoet zal passeren, moeten opnieuw worden be straat. De vorst bemoeilijkt de werkzaamheden. Geen straathandel In tenue Défilé Lippendienst D "ie schilderijen van Salvador Dali in Delfts museum Harttransplantatie hij mens in 1963 Kamer aanvaardt grenswijziging (Van onze kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot herziening van de gemeentelijke indeling in het oostelijk deel van de provincie Zuid-Holland zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Geen cent voor haar leven Bedreigd (Van een onzer verslaggevers) 'In Nieuw-Guinea zijn meer militairen gewond door het on voorzichtig omgaan met vuur wapens dan in militaire acties tegen de vijand. Ik wil hiermee geen aanmerking maken op enig militair onderdeel: Het feit ligt er nu eenmaal dat on voldoende geoefendheid in het omgaan met vuurwapens werd veroorzaakt door het plotselin ge vertrek naar Nieuw-Guinea. O Frits Loois zat aan het stuur van de witte auto zo reed de particu liere chauffeur van prinses Wilhei- mina de laatste rit voor zijn meeste res. De eerste stalmeester, de luite nant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck, reed mee. Het was doodstil. Er verschenen acht mannen in het grijs en het groen en met gepluimde hoeden: mannen van de koninklijke bossen jachtopzieners en boswachters. Zij droegen witte handschoenen en sa bels aan de heup. Langzaam droegen deze konink lijke personeelsleden de sobere kist met het stoffelijk overschot van de Prinses naar de witte wagen. Toen speek1- het fanfarekorps van de Limburgse. Jagers het volkslied van Waldeck als huldebetoon aan wijlen koningin Emma. Want zo had prin- les Wilhelmlna het gewild. De tonen iarzelden in de vrieslucht en verder was alles roerloos. De erecompagnie had het geweer fepresenteerd als laatste eerbewijs kan 'onze oude Koningin'. Acht ver bouwden stonden naast ae njkauto lakeien, kamerdienaren, de huis- neester, verzorgsters. Achter de dragers liep het konink- ijke gezin. De Prins steunde de Ko- hngin bij deze zware gang. De prin- :essen volgden. De Prins kuste zijn touw en kinderen en nam plaats in :en volgauto. Hij droeg het gene- ■aalsuniform van de landmacht. De Koningin en de princessen waren in bont gekleed. Zo heeft de Prins de lijkwagen naar Den Haag gevolgd. Toen de auto het hek van paleis Het Loo uitdraaide blies de dienstplichtige soldaat-klaroenbla zer J. H. Dassen van het fanfare- korps der Limburgse Jagers het taptoesignaal. De 'Last Post' echode door de bossen van Het Loo. De groet ten afscheid aan het stHle, witte paleis, dat zo lang een tehuis ls geweest voor prinses Wilhclmina. De Koningin en de princessen wa- :en teruggekeerd naar het bordes, waar twee lantaarns brandden. Er .ag een rode loper uit. Kroonprinses Beatrix had haar moeder onder steund. Daar op het bordes wachtte het gezin, tot de kleine, droeve stoet uit het gezicht was verdwenen. La ter keerden zij terug naar paleis Soestaijk. Die avond hebben de klokken In Apeldoorn lang gebeierd en ook bij de naald, die voor het paleis Het Loo herinnert aan het huwelijk tussen koningin Wilhelmina en prins Hen drik, stonden honderden zwijgzame landgenoten. De stoet is langs de Grote Kerk van Apeldoorn gegaan en daarna over de grote weg langs Hoen- Voor de bouw van tribunes heeft een aantal particulieren aanvragen ingediend. In de Nieuwe Kerk mag alleen met geruisloze camera's worden gewerkt. Er worden, enige tientallen monitors opgesteld, zodat de genodigden die een minder goede plaats hebben, de plechtigheid toch goed kunnen vol gen. zwarte hoeden zullen dragen-, maar wit of stemmige kleuren zullen kie zen. Voor de heren geldt: geen rouw kleding, doch wel een jacquet of anders donkere kleding, doch geen zwa*,e das. y De bijna 3000 genodigden moeten zaterdagmorgen om 10 uur hun plaat sen hebben ingenomen. Zij zullen "bijna drie uur moeten wachten voor dat de begrafenisstoet is gearriveerd, tin de kerk is extraverwarming aan- tgebracht. - B. en W. van Delft hebben besloten zaterdag tot 2 uur-'s middags geen straathandel toe te staan. Dit be- tekent, dat aan het publiek langs de route geen broodjes, koffie, rouw- jspeldjes en andere artikelen mogen worden verkocht. De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft gisteren de Nieu we Kerk geïnspecteerd en een bezoek ,aan de koninklijke grafkelder ge bracht. Van officiële zijde zijn aanwijzln- .gen gegeven voor de kleding tijdens de plechtigheden in de Nieuwe Kerk. Van de dames wordt verwacht, dat zit geen zwart en dus ook liefst geen (Van een onzer verslaggevers) De veertigjarige heer G. Backer uit Utrecht, vader van vijf kinderen is dinsdagmiddag om het leven ge komen bü een slippartij met zijn auto op de provinciale weg bij Nieuwe Niedorp. Schoolgaande kinderen vonden zijn stoffelijk overschot, zwaar verminkt, naast de wagen op de berm van een slootkant. De wagen lag in het wa ter. De bestuurder die met de wa gen enkele malen over de kop is geslagen, was door het linnen schuif- dak naar buiten geslingerd. Niemand heeft het ongeval zien gebeuren. De weg was op enkele plaatsen glad. (Van een onzer verslaggevers) De fractievoorzitters uit de Eerste Kamer zullen maandag 10 december voor een bezoek van rouwbeklag in verband met het overlijden van prin ses Wilhelmina door koningin Juliana worden ontvangen. Huis ten Bosch in Den Haag zal dienen tot verblijfplaats van de bui tenlandse vorstelijke personen die aanwezig zullen zijn bij de begrafenis van prinses Wilhelmina. Het Deense hof heeft gisteren be kend gemaakt, dat koning Frederik van Denemarken de begrafenis zal bijwonen. De vorst vertrekt vrijdag per trein en keert zondag naar zijn Jand terug. Kardinaal Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, die het concilie in Rome bijwoont, zal naar ons land terugkeren om vrijdagavond in de St.-Jacobuskerk in Den Haag een piechtige mis op te dragen ter nage dachtenis van prinses Wilhelmina. Voor deze mis zijn uitnodigingen verzonden aan de KVP-ministers en -kamerleden en aan de deken van het corps diplomatique. derlo, Ede en De Klomp naar Den Haag. Op vele plaatsen stonden mensen langs de weg. Tussen Gouda en Den Haag hing een dichte mist. Er wa ren daar, bij Zoetermeer, kort te voren ongelukken gebeurd: ketting botsingen. Maar het motorescorte van Rijkspolitie en Marechaussee zorgde voor een veilige tocht, zij het met veel vertraging. Want eerst om vijf over half negen kwam de kleine stoet op het Lange Voorhout aan, na een tocht langs vele duizenden, die langs de route in Voorburg en Den Haag hun afscheidsgroet brachten. Voor het paleisje klonk het com mando: presenteer geweer. De mare chaussees, die in ceremonieel tenue waren gestoken met kolbak, presen teerden de sabel, toen de stoet werd ontvangen door de intendante van het paleisje, jonkvrouwe L. baronesse van Hogendorp en door de hofmaar schalk, de kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann. Dezelfde personeelsleden die de kist uit hei droegen haar nu de trappen van hei Haagse paleis op. Er was het eerbie dige saluut van allen, die in unifonr waren zoals de Prins. En de anderi mannenn hadden het hoofd ontbloot en het was zeer stil. Vier minuten na de aankomst werden de deuren van het paleis ge sloten. Korte tijd nadat de Prins het pa leis had verlaten, gingen ze weer open om de personeelsleden van de Haagse paleizen, die een laatste groet aan de overleden Prinses hadden ge bracht, naar buiten te laten. Een half uur later defileerden deputaties van regering, Raad van State en de commissarissen der Koningin in de provincies langs de baar die in de hal van het paleis staat. De vertegenwoordiging van het ka binet was samengesteld uit minister president prof. De Quay, vice-minis ter-president drs. Korthals, de mi nisters Zijlstra en Beerman, staats secretaris Schmelzer en de twee chauffeurs van prof. De Quay, die de krans droegen. De Staten-Generaal waren vertegenwoordigd door de voorzitters van de beide Kamers, mr. Kortenhorst en mr. Jonkman, de beide griffiers, en twee kamerbe waarders, die een krans droegen. Namens de Raad van State defi leerden de vice-yoorzitter, prof. dr. L. J. M. Beel en de secretaris mr. A. J. L. Haven langs de baar. De Hoge Raad der Nederlanden was ver tegenwoordigd door de president, mr. dr, P. H. Smits, do griffier, mr. M J. C. Reyers. en de procureur- generaal, mr. G. E. Langemeyer. De commissarissen der Koningin in de provincies Friesland, Noord-Brabant, Limburg en Zuid-Holland sloten de rij. De dodenwacht bij de baar wordt vandaag, donderdag en vrijdag be trokken door grootofficieren.' kamer- heren en adjudanten in buitengewone dienst van de Koningin. De eerste wacht wordt betrokken door prins Bernhard en de grootofficier mr. W. C. baron Snouckaert van Schauburg. In het paleis Lange Voorhout te Den Haag, waar het stoffelijk over schot van prinses Wilhelmina tot za terdag ligt opgebaard, heeft prins Bernhard vanochtend om negen uur als eerste de dodenwacht betrokken. Langs het in de mist gehulde pa leis begon toen het défilé. Het ge meentebestuur van Den Haag legde als eerste een grote krans bij de in gang. Naast de kist, die gedekt was met rood-wit-blauw en waarvoor het grootkruis Militaire Willemsorde op een kussen lag, stond voor de eerste dodenwacht ook de grootofficier mr. W. C. baron Snouckaert van Schau burg. In deze rubriek vermeldt Het Vrijt Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Wie christelijke politiek riet als het betrachten van gerechtigheid en naastenliefde, maar het met behulp aan de minder-ontwikkelde gebieden wat kalm aan wil doen, bewijst de zaak van de christelijke politiek slechts lippendienst.'Zonder door te draven, mogen we hierin toch wei vooraan gaan. Politieke leiders en ledereen. die verantwoordelijkheid draagt, zullen hierin leiding hebben te geven. Daarom verbaast het soms te horen, dat niet iedereen van deze noodzaak overtuigd blijkt te zijn. Zij letten vaak te eenzijdig op de nood dichtbij, binnen de grenzen, waar zo veel geld, nodig is. Christelijk Historisch Weekblad van 30 november 1962. ALPEN AAN DEN RIJN (ANP) De 63-jarige gehuwde boomkweker G. Rijswijk wonende te Alphen aan den Rijn en werkzaam te Boskoop, is dinsdagmiddag in de Raadhuis straat in Alphen aan den Rijn om het leven gekomen. Hü reed tegen een driewtelige melkbezorgauto en kwam daarbü zo ongelukkig te val len dat hij ter plaatse overleed. AMSTERDAM (ANP) Het hoofd bestuur van de Nederlandse Bio scoopbond heeft de leden-bioscoop exploitanten geadviseerd op zaterdag 8 december geen bioscoopvoorstellin gen te geven. Dit advies ls gegeven naar aanleiding van het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken aan de commissarissen der Koningin om te bevorderen, dat op de dag van de begrafenis van prinses Wilhelmina alle toneelvoorstellingen en andere openbare vermakelijkheden achter wege zullen blijven. DELFT (ANP) Tot 1 januari zjjn in het Stedelijk Museum Het Prinsenhof te Delft drie schilderijen van de Spaanse schilder Salvador Dali te zien. Deze surrealistische schilderijen zijn in 1946 vervaardigd in opdracht van de president-directeur van een grote cosmetische industrie te New York (Óld Spice), ter gelegenheid van een nieuw parfum. De schilde rijen hebben betrekking op het pro- dukt en stellen voor „de onzichtbare gelielucn", „luchtspiegeling" en „oase". Zij zijn reeds in vele landen geweest en zullen in ons land alleen in Delft te zien zijn. De schilderijen zijn voor ruim een half miljoen gul den verzekerd. MOSKOU (Reuter) De 46-jarige Russische chirurg Wladimir Demi- tsjow zal in de loop van volgend jaar de transplantatie van een hart bij een mens proberen, zo heeft hij gis teren in Moskou verklaard. Op 22 november heeft hij een aap een tweede hart gegeven en het dier maakt het goed. Eerder heeft hij proeven met honden genomen. Een Deens echtpaar heeft dr. De- mitsjow verzocht het zieke hart van hun driejarig dochtertje te vervan gen. Dit verzoek is nog niet in Mos kou ontvangen en de chirurg kan nog niet zeggen of hü het zal inwilligen w-w «antpke- indien het voorstel-Geertsema werd De SGP er Kodde vroeg aanrenomen. veel eroter ls dan aan- nfcng dat zijn fractie geacht wil wor den tegen te hebben gestemd. Een amendement van de liberaal Geert- sema om te voorkomen dat Gouda een bruggehoolfd zooi krijgen to het gebied ten zuiden van de IJssel en tien oosten van de verkeersweg Gou daStolwijk, werd na heropening van de openbare behandeling zon der hoofdelijke stemming aangeno men. Op dit amendement was evenwei een sub-amendement uitgebracht door de socialist Scheps. Gebleken ls namelijk, dat hét aantal Inwoners dat niet naar Gouda zou overgaan. Vanavond.. Het heerlijk avondje. Vol verwachtingen daar, aaar wordt op de deur gebonsd. Het is een vreemdeling die verdwaald is zekerGeen sprake van, het is Sinterklaas! Wie. tvie durft te kijken? De kinderen? Oh ja. zij durven best, maar gelukkig zegt vader oj moeder of de oudste broer: wacht, ik ga wel even. En daar komt het, in een mand, een doos, een emmer, in een teil of een kist. Het beste, het mooiste wat Sinterklaas had te missen, méér dan genoeg om een jaar lang gelukkig op verder te leven. Dank je, dank je, Sinterklaasje! (Van een onzer verslaggevers) Met man en macht zoekt de Amsterdamse politie naar de sinds maandagmiddag spoorloos verdwenen 37-jarige prostltuée Jeanne V.-B, Deze vrouw, die vorige week haar echtgenoot, de 27-jarige C. F. V. voor de derde keer wegens soutene urschap bij de zeden politie heeft aangegeven, verliet maandagmiddag haar woning in nieuw West en keerde daar niet meer terug. De politie acht het niet uitgesloten, dat de vrouw uit wraak door onderwereldfiguren is ontvoerd of zelfs vermoord. deling op de hoogte gesteld van haar aan- of afwezigheid. Het enige spoor, dat tot dusver is gevonden, is het tasje van de in de rosse buurt als Zwarte Jeanne be kend staande vrouw. Dit tasje werd gevonden bü een aan de Windtunnel- kade liggende woonboot. Het eerste alarm over de vermis sing kwam van de conciërge van het grote flatgebouw aan de Burgemees ter Oramergracht, waar de vrouw op de vierde verdieping een riante wo ning heeft. Deze was door het gemiauw van de katten opmerkzaam gemaakt op de afwezigheid van de bewoonster. Bovendien .werd hij dagelijks door de vrouw het zij schriftelijk het zij mon- (Van een onzer verslag gevers) •Het deed goed te zien hoe de bevolking van Sint-Maarten meeleeft met de herdenking van prinses' Wilhelmina, Bij ■Maarten, waar hij be- mosjeer en een geringere sprekingen voerde met de eerste ministers der rijksdelen in de West en tien hoofden van diplo matieke missies in Zuid en Midden-Amerika. De na huis aan huis hingen minister betreurde het de vlaggen halfstok.' Dit vertelde minister huns Gisteravond op Schiphol, waar hij terug keerde van een tien daags verblijj in Netc York. waar hij de alge mene vergadering der Verenigde Naties bij- dat de Nèderlandse am bassadeur op Cuba bij deze conferentie niet aanwezig kon zijn omdat er geen vervoermiddelen waren. Het was de bewinds man opgevallen dat de assemblee der Verenigde woonde, en een verblijf Naties zich kenmerkte van een week op Sint- door een rustiger at- Oost-West-tegenstelling In Sint-Maarten had de verbeterde economi sche toestand- hem ge troffen. Over de grens moeilijkheden tusser Suriname en Brits Guyana zei minister Luns, dat deze pas kon den worden opgelost aU Brits Guyana, dat wel dra zijn onafhankelijk heid zal verwerven,, tor rust is gekomen. De hewindsman hac tijdens zijn reis geer. contact gehad met Indo nesische diplomaten. „Als haar tasje gevonden is, dan geef ik geen cent meer voor haar le ven," zei een relatie van de vrouw, die op de hoogte was van de vermis sing. Jeanne leefde al jarenlang in angst voor haar familie en een aan tal figuren uit de Wallenprositutie. Toen zij twee jaar geleden haar echtgenoot, die door de relatie als een sadist werd beschreven, voor de tweede maal wegens souterneur- schap had aangegeven namen een zuster van haar man met haar vriend en nog enkele andere familie leden op een verschrikkelijke manier wraak op haar. Jeanne werd in een woning In de binnenstad zwaar mishandeld. Zij wist te ontkomen, doch droeg nog wekenlang de sporen van de mishandelingen. Uit vrees voor verdere represailles heeft zij hier van geen aangifte bij de politie ge daan. Toen haar man na het uitzitten van zijn vonnis wegens souteneur schap enkele weken geleden weer vrij kwam, stelde hij zich dadelük in ver binding met de vrouw. Groot kind „Jeanne was net een groot kind," zei de relatie, „als haar man begon te huilen en beterschap beloofde, ge loofde zij daarin." Ditmaal spiegelde de man haar voor dat hij geld van zyn vader, die een café in de binnenstad heeft, zon krijgen, waardoor hy niet meer van haar afhankelijk zou zyn. Hij zou ook gaan werken. Maar toen na enkele dagen reeds bleek, dat hij re laties met andere vrouwen aan knoopte en weer volkomen op de zak van zyn echtgenote teerde, heeft Jeanne opnieuw aangifte bü de ze denpolitie gedaan. Zij was niet van plan om de wo ning, die zü voor twintigduizend gulden vier jaar geleden had ge kocht, te delen met deze profiteur. Daags na de aangifte (vorige week in de nacht van woensdag op donderdag) is, naar de recher che gebleken is, Jeanne zonder dat iemand in de flat er iets van heeft gemerkt, 's morgens om half vyf door haar man, haar schoonzuster en een vriend van de laatste ont voerd en overgebracht naar een woning in de Jordaan. Daar werd zij met moord bedreigd als zij niet bereid zou zijn de aan klacht tegen haar echtgenoot in te trekken. De dodelijk bevreesde vrouw wist na een halve dag uit de woning te komen, door te vertellen,, dat zij met een vriendin afgesproken had donderdagmiddag naar de kapper te gaan. Als zij niet zou komen, zou de vriendin zeker de politie waarschu wen, vertelde zij haar familie. Zü is toen vrijgelaten, nadat haar de belofte was afgedwongen, dat zü terug zou komen om met haar man naar de zedenpolitie te gaan om de aanklacht in te trekken. Die belofte hoefde zü niet meer ua te komen, omdat vlak daarna de ze denpolitie, die ai op zoek was naar V.. de man vlak b(j de woning van zijn zuster kon aanhouden. Maandagmiddag om half drie is Jeanne V. naar haar dagelijkse standplaats op de Haagseweg ge gaan. Sindsdien is zij niet' meer ge zien. Na de vondst van het tasje van de vrouw, dinsdagavond om streeks half tien, nabij een woon boot aan de Windtunnelweg, werd besloten het water daar af te dreg- i gen. De mist heeft echter belet aan i dit voornemen uitvoering te geven, j De boten van de rijkspolitie konden niet uitvaren aangenomen, veel groter vankeUjk werd meegedeeld. Boven dien zou de nieuwe grens dwars door de uitbreiding van een hout bedrijf lopen. De heer Seheps wilde met zün sub-amendement deze on effenbeden wegnemen. Het sub amendement Scheps werd aangeno men met 63 stemmen voor en 54 te gen. Tegen stemden de VVD, de KVP en SGP. Een amendement-Beemtak tot vergroting van de voorgestelde ge meente Driebruggen werd verworpen met 63 stemmen tegen en 51 voor. Tegen stemden de KVP, WD en AR. Het amendement-Scheps, dab de agn. Goudse Hout mogelijk maakt, werd door minister Toxopeus overge nomen. Namens zijn fractie verklaarde ae anti-revolutionair SmaBenbroek dat de opheffing van de gemeente Zwammerdam in zijn kringen zeer zwaar wordt genomen. De anti-revo lutionaire fractie werd daardoor in een dwangpositie gebracht, maar meende toch zün stem niet aan het wetsontwerp te mogen onthouden. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie te water heeft dinsdagmorgen om half twaalf uit het water van de Singel nabü de Haarlemmerstraat het pistool opge- dregd waarmee het dodeiyk schot op de Amsterdamse kleermaker J. F. W. van Dam In de nacht van zaterdag op zondag werd gelost. Het zoeken naar dit pistool dat door de 27 - jarige varensgezel E. S., nog gisternacht in het water gewor pen was, herft iri totaai drie en een half uur geduurd. Volgens de verklaring van de va rensgezel is hü bij de kleermaker in de kamer geweest toen het dodelijke schot viel. De kleermaker zou het wapen, een FN-pistool, kaliber 7.65 mm, op zich zelf gericht hebben vol gens S. De portefeuille van de kleermaker dfe S. na er een bedrag van ƒ400 uitgehaald te hebben eveneens in het water heeft gegooid ls niet gevom.cn. De varensgezel heeft de politie zelf de plaats gewezen waar hij het aan Van Dam toebehorende wapen en de por tefeuille heeft „geplompt". De foto's lonen de voor het onderzoek zo be langrijke vangst. (Van een onzer verslaggevers) Bij het aan boord gaan van zijn schip, de Alex, die in de Rotterdam se Scheepmakershaven iag ,is van nacht tegen twaalf uur de 52-jarige schipper J. Sap misgestapt en ver dronken. Zyn achttienjarige knecht IJ, van Duin uit Katwyk was bij hem toen het ongeluk gebeurde. De jongen probeerde zijn schipper te bereiken met touwen en een haak, maar de man kon dat niet te pakken krügey. Met behulp van een voorbijganger voer de knecht daarop in een roei boot naar de schipper, die toen op het droge kon worden getrokken. De inmiddels gearriveerde politie paste kuhstmatige ademhaling toe, maar het was al te laot: men moest con stateren, dat de schipper was over leden. DEN HAAG, (ANP De winkels in Den Haag zullen zaterdag tot 13 uur gesloten zyn en de reclame-'en etalageverlichting zal gedurende deze tijd zijn gedoofd. Op de winkeliers :n Den Haag is door de organisatie een beroep gedaan hieraan mee te werken. Er was in Moskou een tentoon-: stelling van experimentele schilderijen. Die zijn dan toch maar gemaakt. Ondanks het feit dat deze kunst niet door de over heid van waarde werd geacht en dus niet aan bod kwam. Dat op eens een tentoonstelling werd toegelaten, werd als een teken van dool In het geestelijk klimaat gezien. Terecht waarschijnlijk. Er zou zelfs een tweede expo sitie van experimentele schilde rijen in Moskou worden geopend. Maar toen sprak de heer Chroe- sjtsjow. Hij vond de experimen telen niet mooi. Dat ls zijn goed recht. Maar hij gebruikte bij zijn afkeuring uitdrukkingen die aan wie ook weer deden denken. En dusDus wordt de tweede ten- toonsteliing niet geopend. Om technische redenen uiteraard. En zo is de vorst weer ingevallen. Zo lang als het duurt. Het is prettig als de minister president overal verstand van heeft en op zijn wenken bediend wordt. Prettig voor de minister president, wel te verstaan. Maar het geeft een temperatuur onder nul. A is men met Het Vrije Volk gaat -*•*- spreken over een "asociaal subsidiebeleid, dat minister Van Aartsen als lid van een zich christelijk-sociaal noemende re gering te vuur en te zwaard heeft verdedigd," dan zal een a.r. woordvoerder daartegen protest aantekenen. Want het was en is allerminst asociaal dat men trachten wilde tot normalere ver houdingen te komen in de wo ningbouw. Zou het niet even asociaal zijn om maar door te gaan met het bouwen van gesub sidieerde woningwetwoningen voor allerlei mensen die rustig de kostprijshuur kunnen betalen?' Op deze zinsnede volgt in het antirevolutionaire weekblad Ne derlandse Gedachten een met cij fers gestaafd betoog dat het heus met de woningbouw nog niet zo gek is gegaan. En daat zit Het Vrije Volk weer op het beklaag denbankje. Eén troost. Op hetzelfde bankje zit de hele antirevolutionaire Tweede-Kamerfractie, die minis ter Van Aartsen heeft laten af treden omdat zij zijn beleid ook asociaal vond. Dat die fractie er daarna onderdoor is gegaan, heeft haar niet van inzicht doen veranderen, zoals in de Handelin gen van de Tweede Kamer is na te lezen. Zou Nederlandse Gedachten dat vergeten zijn? Miet alleen is wat Hot Vrije Volk in ernst beweert onjuist, ook in het wat luchthartiger genre verdient het ernstig vermaan.. En wie zal zich met Sinterklaas in zicht een opvoedkundig woord niet laten welgevallen? Voor Nederlandse Gedachten is het bijna een uitgemaakte zaak dat Zwarte Piet het bij het verdelen van koek en'gard niet moeilijk heeft als de hoofdredacteur van dit blad aan de beurt is. Heeft hij niet de vraag gesteld waarom wel de christelijk georga niseerde ambtenaren demon streerden en niet de christelijke boeren? En vroeg hij niet: Waar ligt nu voor de christelijk-geor- ganiseerden de demonstratie- grens? Zulke vragen verraden zo'n engheid van geest, dat zij geen antwoord waard zijn. (Het wordt dan ook niet gegeven.) Zij kun nen alleen gesteld worden door de hoofdredacteur van Het Vrije Volk. Vergefelijk overigens, want, zegt Nederlandse Gedachten: 'Ten slotte is het blad van deze hoofdredacteur een partijblad, zijn VARA een partij-omroep en I zijn vakbeweging een verlengstuk van deze partij.' En daarmee, is de Sinterklaas dag van deze hoofdredacteur weer goed geworden. Hij kreeg een omroepvereniging en een vakbe weging ten geschenke. En als hij in het vervolg over zijn VARA en zijn NW spreekt, moeten deze organisaties niet vreemd kijken. Zij zijn hem door Nederlandse Gedachten cadeau gedaan. En voor die ene dag, vijf december, wil hij ze wel hebben. Want op die dag vergaderen ze toch niet. Bij het ter perse gaan van deze editie was nog geen spoor van de vrouw gevonden. Dit tei de majoor der mariniers A. J. M. Middelhof voor het Hoog Militair Gerechtshof te Dca Haag als verdediger van de 20-jarige dienstplichtige soldaat J. D, K., die op 7 april in Fak-Fak op Nieuw- Guinea rijn pistool niet met de loop naar de grond had schoongemaakt. Er ging een schot af; de kogel ging dwars door sen soldaat (die ernstig werd gewond) en tror vervolgens de korporaal G. van L. die overleed. De krijgsraad in Nieuw-Guinea had K. veroordeeld tot een hechtenis van zes weken voorwaardeiyk. Voor het Hoog Militair Gerechtshof noemde de advocaat-fiscaal, mr. J. Zaayer, deze straf irreëel. 'Hier is sprake van grove onvoorzichtigheid met een teer ernstig gevolg.' aldus mr Zaayer, die dit feit met een geheel voorwaardelijke straf niet afgedaan wilde oordelen. Hü eiste een maand onvoorwaardelük. De verdediger, mr. Mlddelhoff, die indertüd op Nieuw-Guinea staf officier voorlichting was, wees op de ongeoefendheid in de omgang met vuurwapens-bü dienstplichti gen die abrupt werden uitgezon den. K. was tirailleur, werd daarna op geleid tot brenschutter en kreeg als persoonlijk wapen een pistool. Met dit pistool heeft hij slechts eenmaal op een schietbaan geschoten, aldus de verdediger. Op 18 december zal het HMG uitspraak doen.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1