PTT-dienst beperkt op 24 en31-12 Riolering nieuwe huizen werkt niet W ooit wijk in Ossendrecht mei ontruiming bedreigd Aanrijding na slippen Drie Duitsers met gestolen kleding van inbraak nog aan Autodief gegrepen Kleiner overschot op betalingsbalans 1962 Russische patriarch bepleit direct gesprek oost-west Ann Eiklid leed plezierig schipbreuk Brondiiletten m Zwerver dood na aanrijding Vrouw verdacht van oplichting Verduisterde Vessemse postkantoorhouder f 5000.-? SET VRIJE VOLK MAANDAG 10 DECEMBER 1982 PAGINA dè poplin, die U gegaran deerd nooit hoeft te strijken. Dat is nogal al ad Vragen aan minister over gladheid op rijksweg 13 Geduld van agenten leverde succes op Lucratieve bouw Cliauffeur voorkwam gas-explosie in brandende wagen planawood m Effecten xAuto onder ijs - inzittenden net op tijd uitgestapt (53) redt kleine kinderen uit brandende woontjalk (Van een onzer verslaggevers) Met groot gevaar voor eigen leven heeft de 53-jarige mevrouw SchoutenCornells zaterdagavond drie kinderen van 5, 4 en 2 jaar oud uit een fel brandende woontjalk in de buurtschap De Zande (gemeente IJsselmuiden) gercdf Twee kinderen waren in de roef van het scheepje. Hun ouders waren niet thuis. Het oudste kind liep enkele brand wonden op, Het woonschip brandde geheel uit. AUe huisraad ging verloren. Schip noch inventaris was verzekerd. Advertentie IJf. Mevrouw Sc/louten-Cometis wijst op de uitgebrande tjalk. Van het schip bleef alleen de romp over. Mevrouw Schouten woont alleen op de sleepboot Truus. Omstreeks zes uur hoorde ze angstig hulpge roepen. 'Help. tante, help.' Ze rende naar de woontjalk en zag daar de vijfjarige Dinie Walstra huilend aan dek staan. Zij wrong zich door een smalle opening in de roef. Tussen de op laaiende vlammen, veroorzaakt door een omgevallen petroleumlamp, zag zij op de vloer de tweejarige Wichert en de vierjarige Henk liggen. De kinderen waren nog ongedeerd. Z(j pakte ze op en duwde ze door een luikopening naar buiten. Daarna bracht zij het drietal veilig aan wal. De 28-jartge moeder van dc kin deren had ze alleen moeten laten om melk te halen bij een boer. De va der, een bakkenschipper, was nog niet thuis van zijn werk. De kinderen waren nog maar nau welijks op de wal. toen de vlammen uit de roef schoten. De naast de tjalk liggende onbemande sleepboot Arjen werd losgemaakt, omdat de vlammen dregiden over te slaan. De brandweren van IJsselmuiden, Kam pen en Zalk poogden het vuur te do ven. Er viel echter niets meer te redden. Het petroleumlampje moet zijn omgevallen toen het scheeps- hondje op de tafel In de roef sprong. Het hondje kwam om. telf-ironinffl (Van een onzer verslaggevers) De 46-jarige postkantoorhouder J. de L. te Vessem is dezer dagen in arrest gesteld, nadat bij een onder zoek door de postale recherche te 's-Hertogenboseh was gebleken, dat er fraudeleuze handelingen waren verricht in de boekhouding, waar door L. ten nadele van dc PTT een bedrag van 5.000 zou hebben ver duisterd. Het onderzoek wordt voortgezt, omdat nog niet vaststaat of De L. deze praktijken op een langere ter mijn heeft toegepast. DEN HAAG Zijn tot ver in het voormiddaguur van 5 december geen of weinig maatregelen ter bestrijding van de gladheid getroffen op tie rijksweg 13 (Den Haag—Rotterdam i ondanks de omstandigheid dat zeer vroegtijdige weerkundige waarschu wingen regen het gevaar van glad heid waren bekendgemaakt? zo heeft het lid van de Eerste Kamer de heer Geuze 'c.-hd schriftelijk ge vraagd aan de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals. Hij laat buiten beschouwing het le snel rijden. Indien wel zodanige maatregelen werden getroffen, waaruit hebben deze dan bestaan en op welke tijd stippen werden deze toegepast? In dien geen of weinig maatregelen wer den of konden worden getroffen, op welke wijze denkt de minister dan in het vervolg een afdoende bestrij ding van de gladheid te verkrijgen? aldus de heer Geuze. DEN HAAG (ANP) Op de maan dagen 24 en 31 december zal dc PTT in het gehele land een be perkte dienst uitvoeren. Op beide dagen zullen alleen die kantoren, «aar op zaterdagmorgen spoedza ken kunnen worden afgedaan en zegelvcrkoop plaatsvindt, gedu rende dezelfde morgenuren als op zaterdag voor het publiek zijn opengesteld, echter voor alle diensten. De AOVV/AtVVV-uitkeringen, die normaal van 24 t/m 26 december zouden worden uitbetaald, zullen in het algemeen in de periode van 17 t/m 21 december betaaibaar worden gesteld. Omtrent dc juiste datum van uitbetaling zjjn op de postinrichtingen nadere inlichtin gen te verkrijgen. Er zal op 24 en 31 december uitslui tend een ochtendbcsteüing worden uitgevoerd. De tweede bestelling op die dagen vervalt op 23, 25 en 26 december, alsmede op 1 januari 1963 vindt de dienstuitvoering plaats als op zondag. Op 27 en 28 december fungeren de I'TT-diensten normaal ais op an dere werkdagen. Op 22 en 29 de cember wordt gewerkt als op za terdagen. De naehtposttreinen rijden niet in de nachten van 24/25 t/m 26/27 december, alsmede van 31 decern - ber/1 januari en 1/2 januari. Op de dagen, dat normaal wordt ge werkt, za! bij de bestelling, zowel als bij de buslichting en verzen ding rekening worden gehouden mei de te verwachten drukte. Voor wat de telegraaf- en telefoon dienst betreft geldt, dat op beide kerstdagen en nieuwjaarsdag de dienst wordt uitgevoerd als op zondag, op 24 en 31 december als op zaterdag. De postcheque- en girodienst zal op 24 en 31 decem ber uitgezonderd voor spoedop drachten gesloten z(jn. (Van een onzer verslaggevers) De garnizoenscommandant van Bergen op Zoom overweegt de ontruiming van veertig door militairen bewoonde huizen in een nieuwe woonwijk te Osscndreckt. omdat de riolering in dgze wijk niet werkt. Zinkputten en septictanks kunnen het vuile water uit de huizen niet verwerken. Het dringt weer binnen in de woningen. Ook levert de situatie gevaar op voor het drinkwater van de Mij. Zuid-Beveland. Het vuile water heeft bijna de grens bereikt van de waterwinplaats van deze maatschappij. De huizen van de militairen, die door het ministerie van Defensie voor tien jaar zijn gehuurd, staan op een ondoordringbare leemlaag. De aarde boven die laag neemt geen water meer op, zij is volkomen verzadigd. Een verbetering' van deze situatie zal Advertentie I.M Hoestdrank in tabletvorm.95ct (Van een onzer verslaggevers) In de naeht van zaterdag op zon dag, omstreeks half vier, 'zijn dc 28- jarige N'. C. G. L. en de 27-jarige G. G. S. (beiden uit Enschede) op de Van Rechteren Limpurgsingel te Almelo aangehouden. Zij worden er van verdacht een groot aantal suède jasjes (waarde ƒ6800,in Olden- zaal le hebben gestolen. Surveillerende agenten ontdekten op de singel een geparkeerde wagen, waarvan de deuren open waren, en waarin zich de jasjes bevonden. In de omgeving van de wagen was nie mand te zien. Het wachten van de politiemannen leverde echter suc ces op. want even later vervoegde zich het tweetal bij de' wagen. KAPElXE (ANP) Het wordt op het ogenblik wat minder met de aan voer van fruit op de Zeeuwse veilin gen. Er zijn in dit gebied nog wel vrij ruime voorraden, maar deze staan opgeslagen in de koelhuizen en de telers hebben geen haast om ze te verkopen, zeker ntet in deze tijd nu er overal in het iand speciale vei lingen worden gehouden, waarop een groot aanbod van fruit is. vele tonnen vergen. De gemeente Ossendrecht is echter nog niet in staat om de uitvoering van het ver- beteringswerk te financieren. De font wordt gezocht in een nog al lucratieve bouw. Het gaat ook om woningen voor burgers. In feite on dervindt de gehele woonwijk veel hin der van het niet werken van de rio lering. De huizen in deze wijk zijn ge bouwd zonder een behoorlijk bodem onderzoek. Door de aanwezigheid van de leemlaag was men in staat goed koop te houwen. Men kon volstaan met een lichte fundering. Maar men vergat zo is vastgesteld na te gaan, hoe het met de afwaterings- mogeiijkheden stond. De huizen zijn gebouwd door een Amsterdamse maatschappij. Ver schillende bewoners van de wijk heb ben. hun huis reeds verlaten en zijn bij familie ingetrokken. De garni zoenscommandant van Bergen op Zoom noemt de situatie onhoudbaar. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmorgen kwamen op de Frieseweg tussen Kampen en Rams- pol twee personenauto's met elkaar in botsing, doordat een der auto's, bestuurd door de 39-jarige mevrouw t'. J. P, IV. uit Amsterdam, slipte. Mevr. AV. en haar vijfjarig zoontje werden uit de wagen geslingerd. Me vrouw tV. liep zware verwondingen en een shock op. Haar zoonlje kwam op het ijs terecht en bleek een sche- dclbasisfractnor en een hersenschud ding te hebben. Moeder en zoontje werden In het Stadsziekenhuis te Kampen opgeno men. De bestuurder van de andere auto, de 68-jarige J. C. van W, uit (Lisse en. diens mede-inzittenden, He lpen lichte verwondingen op. (Van een onzer verslaggevers) Drie jonge Duitsers hebben zater dagavond om half twaalf een blj- (Van een onzer verslaggevers) Toen de eigenaar van een op de Deidenerstraat in Hengelo geparkeer de personenauto, voorzien van een l.PG-instailatie, gistermorgen om streek» negen uur zijn wagen startte en overschakelde van gas naar ben zine, klonk onder de motorkap een ontploffing. Gelijktijdig begon de wagen aan dc voorzijde te branden. De chauffeur slaagde erin de gas leiding los te trekken en wist daar door te voorkomen, dat de hoeveel heid gas explodeerde. De hocig op laaiende vlammen werden even laten door de politie met behulp van poe- derblusapparaten gedoold. (Van een onzer verslaggevers! Op de Blaarthemseweg te Eindho- van is zaterdagavond om kwart voor elf de 55-jarige zwerver Hen- drikus C. M, Rombout'dodelijk ver ongelukt. II(j werd door eeri hem achteropkomende personenauto aan gereden. terwijl hij in de stromende regen miódenop de donkere rijweg liep. Ondanks krachtig remmen van de autobestuurder was de botsing zo ernstig, dat de voetganger nog voor aankomst in het r.-k. Binnenzieken- huis bezweek aan de opgelopen ver wondingen. Op de rivier de Tapti in India is een veerboot gekapseisd. Van de zestig opvarenden zijn er vijftien ge red. De overigen worden vermist. Advertentie I-M. zonder brutale, maar ook naïeve in braak gepleegd in het bekende Am sterdamse modehuis Maison de Bon neten© in de Kalverstraat. Zij br-traden het pand via. een vaam in een zijsteeg. dat- zij daartoe allereerst moesten verbreken. He- glasgerinkel trok de aandaent tan een conciërge uit de buurt, die de politie waarschuwde. Zes man in drie radiowagens rukten uit en tro-- fen de 22-jarige Keulse stukadoor T H. en de 32-jarige Keulse chauf feur C. H. in Het modehuis aan- ~- gehuld in splinternieuwe en uiters- modieuze kleren, nog voorzien van de prijskaartjes. De verblufte Dul'- sers, die niet op een dergelijke snelle bediening hadden gerekend konden niet anders doen dan gewillig mee gaan. Even verder op het Rokm ar resteerde'de politie nog de 24-jaruze Keulse betonvïechter H. H., die ais uitkijk'had willen fungeren..De drie Duitsers waren in gezelschap van n vierde man. die later eveneens werd ingerekend, in een gestolen auto uit Keulen naar hier gekomen en had den gedacht in Amsterdam een vro lijk weekeinde door te zuilen bren gen. De laatste arrestant, de 34-jan- ge H. L.. had de gestolen auto hier aan de man gebracht. Dt (iout»p«»ntfenil«si wssrmtd* Uw timmerman <1 laranianj sotd* tmdtijtn heeft (Van een onzer verslaggevers) De gemeentepolitie van Weert i« er zaterdagavond laat is geslaagd een betonarbcider uit Helmond te arres teren, die enkele uren er voor in Miertohout een auto had gestolen. Een wilde achtervolging door een patrouillewagen van de Weerter ge meentepolitie ging aan zijn aanhou ding vooraf. Nadat de betonarbcider. de 23 jarige F. Th., met de auto over de kop was geslagen, kon hij worden gegrepen. Van de gestolen auto bleef weinig meer over dan een wrak. De bestuurder kwam er vrij wei «zonder letsel van af. (Van onze sociaal-ccon. redactie) Nederland heeft in het derde kwar taal van dit jaar een overschot gehad op de lopende rekening van zijn be talingsbalans van 221 miljoen. Daar door is het tekort van de eerste twee kwartalen ingehaald en een over schot van 52 miljoen ontstaan voor de eerste negen maanden van dit jaar. Dit overschot is overigens toch nog vrij wat kleiner dan het overschot in de eerste drie kwartalen van het vorige laar, dat 686 miljoen gulden bedroeg. (Het overschot in-het derde kwartaal was toen 305 miljoen.) Dit blijkt uit een nota inzake de. betalingsbalans, die minister Zijlsü-ai aan de Staten-Generaal heeft doen' toekomen. De cijfers zijn gebaseerd op de door de Nederlandse Bank geregis treerde betalingen. Intussen is in de eerste drie kwar- .taJen van dit jaar de hoeveelheid! kapitaal, die naar het buitenland ging. veel kleiner geweest dan ver leden jaar m dezelfde tijd. (Per sal do 217 miljoen tegen vorig jaar 120O miljoen i. Daardoor is het tekort op de totale betalingsbalans (lopende betalingen plus kapitaalverkeer sa men i in de eerste negen maanden van dit jaar kleiner geweest dan '.n 1961. Tekort 1962; 165 miljoen; tekert 1961: 514 miljoen. De aanzienlijke verschuiving In heb kapitaalverkeer is o.tn, een gevolg! van het feit. da', voor ƒ330 miljoen minder aan buitenlandse effecten werd gekocht dan verleden jaar. Ier- wijl voor 140 miljoen meer aan bin nenlandse effecten naar het- buiten land gingen. Ook loste de overheid bijna 200 miljoen minder aan bui tenlandse schuld af en ten 'slotte brachten de banken per saldo 440 miljoen minder naar het buitenland (voornamelijk door teruggang van de verleende kortlopende kredieten). Na een slippartij zaterdagavond op de rijksweg De Bilt kantelde deze wagen, schoof de andere rijbaan op en kwam tot stilstand bjj een lan taarnpaal. Dat gebeurde zo krachtig, dat de stijlen van de voorruit braken en de lantaarnpaal in de wagen drong. De bestuurder, de 20-jarige A. E. Stroe uil Utrecht, was al eerder uit de auto geslingerd. Hij werd met een gebroken onderbeen naar een ziekenhuis gebracht. Van een onzer verslaggeversi De Russische aartsbisschop NiUo- dim heeft zaterdag op de conferentie van dc Nederlandse werkgroep van de Praagse Christelijke Vredesbeweging in Driebergen verklaard, dat de chris tenen uit Oost- en West-Europa rechtstreeks met elkaar moeien spre ien. Met andere noorden; het wordt tijd, dat het gesprek tussen christe nen in Oost cn West zonder omwe gen wordt gevoerd. Voor de toespraak van de aartsbis schop. die liet hoofd is van het depar tement voor buitenlandse kerkelijke betrekkingen van het patriarchaat van de Russische orthodoxe kerk in SCHIPHOL (ANP) Gekleed in een strakke sportbroek, een donkere schipperstrui en een slobberjas heeft de charmante twin tigjarige Noorse Ann Eiklid uit Tons- berg zondag op Schiphol verteld van baar avontuur in de Stille Zuidzee. Als marconïste leed zij anderhalve week geleden met veertig zeelieden schipbreuk met het Noorse vracht schip Ragna Ringdal op de Stille Zuidzee. Het was haar eerste zee reis. Inboorlingen brachten haar en de veertig mannen aan wal op 'net tro pische eilandje Vatqa. Het schip strandde op een rif, dicht bij het on bekende eilandje, waar de schaarse bewoners in geen zeven jaar een blanke hadden gezien. „We waren op weg met hout en luminium van Amerika naar Sydney." vertelde Ann. die met negen opvarenden van de Ragna Ringdal op doorreis naar Oslo op "Schiphól landde. „Ik-had dienst toen het schip plotseling vastliep. We waren gestrand. Ik ben wel even bang geweest, maar geen moment in paniek geraakt. We hebben al onze spullen kunnen redden. Zelfs mijn bril heb ik nog op, zoals u ziet." Als mareoniste seinde. Ann om hulp. Later nam ze radiotelcionisch contact op met de kustwacht van Suva, het dichtsbij zijnde grote eiland, van de Fidji-'groep. Er kon niet oiir middellijk hulp worden verleend. De afstand was 'te groot. Gelukkig bleek dat ook niet nodig te zijn. Het schip maakte wel zwaar slagzij, maar het zat zo vast dat het onmogelijk snel kon zinken. In red dingssloepen verlieten dertig opva renden de volgende dag het schip. Ann bleef aan boord in haar radio hut. Dichtbij de kust stapten zij over In de platte kano's van de eilandbe woners, waarin ze rakelings over de vlak onder het wateroppervlak zicht bare koraalriffen scheerden. Droomivereld °P het eiland wachtte hen een droomwereld. „We werden er begroet door mooie jonge meisjes, zoals je ze op Hawaii kunt zien," zei. machinist Per Dregness (30). ,,'s Avonds lagen want stoelen hebben ze er niet. Dan begonnen de inheemsen met gitaar- begeleiding te zingen. De meisjes kwamen naar ons toe en trokken ons zingend naar de inham aan zee. In het maanlicht dansten wij daar met hen op de rotsbodem, die bij laag water steeds droogviel. Het kon niet romantischer. Ze offreerden ons in halve kokosnoten wakki-wakki, een eigengemaakte licht alcoholische drank, die alleen door mannen wordt gedronken." De kleine Ann bleef nog drie da gen op het gestrande schip. „Er "as trouwens nog een meisje aan boord," onthulde ze op Schiphol, terwijl ze met haar hand door haar roestbrui ne krullen streek. Dat was de 22-ja- rige Noorse stewardess Gro Faraasen uit Oslo. ,.Zij mocht wel aan land gaan. maar ze is verioofd met de ste ward, die aan boord moest blijven. Daarom bleef ze ook-" Geen risico Behaive Ann. die stewardess en de steward waren ook de kapitein, de Tranen „De meisjes stonden te huilen van we te luieren op zachte bloembedden,stuurman en vijf opvarenden aan 1 verdriet en bleven ons op de koraal- boord gebleven, in de hoop dat er een sleepboot zou komen. Zondag 5 december begon het schip hevig te kraken. De kapitein besloot toen geen verder risico te nemen. „Weer .kwamen de eilandbewoners met hun kano's in actie." zei Ann. „Op het eiland werden ook wij gast vrij ontvangen. Sommige bewoners spraken wat Engels. We kregen eten dat niet lekker was. Het verdreef wel de honger. Ik had best een lange poos op het eiland willen blijven- Het was een prachtig avontuur. Ik heb er heerlijk gezwommen en gezonne baad. 's Nachts sliepen we in grote bamboehutten" Het avontuur van Ann op het eiland duurde echter maar een dag. Toen kwam er een luchtschip van de kustwacht van Suva om de beman ning van de Noor op te halen. „We moesten helaas afscheid nemen van het eiland," zei Ann. riffen nazwaaien tot we uit liet ge zicht waren verdwenen," verzuchtte kok Olaf Hansen 125) spijtig. Na een en twintig uur varen be reikte de bemanning van de Noor het eiland Suva. Met de negen opvarenden vloog Ann vrijdag met een vliegtuig van de Quantas naar Sydney. Daar stap ten ze zaterdag over in de KLM- machine. Van Schiphol vlogen ze zondag met de SAS door naar Oslo. De rest van de bemanning, onder wie de stewardess en de steward, zul len met een chartermachine regel recht naar huis worden gevlogen. Over het lot van het gestrande schip konden Arm en haar medebeman ningsleden zondag niets vertellen. Wel zei zc, dat ze het doodnormaal vond om op zon jeugdige leeftüd te midden van al die mannen over de oceanen te varen. Ze heeft een spe ciale marconistencursus gevolgd. „In Noorwegen is het heeï gewoon dat er vrouwelijke marconisten op de sche pen varon. Het is soms heel moeilijk om er jongens voor te vinden." Moskou, bestond in Driebergen op het conferentieoord van Kerk en Wereld veel belangstelling. De vredesconferentie in Driebergen u'as niet belegd om politieke visies over en weel' uit te wisselen, maar om eikaars inzichten te kunnen beoor delen en te leren waarderen. Men noemde deze tweezijdige informatie de eerste stap naar een in de verte liggende vrede. Tussen Driebergen en het eindpunt ligt een weg. die men samen moet zoeken. Over de begaan baarheid van deze weg zal men pas op de volgende conferentie kunnen spreken. De conferentie werd ook bijgewoond door Oostduitsers, Tsjechen en Hon garen. De Russen toonden zich alles behalve terughoudend. De opmerkin gen van de aartsbisschop zullen het spreken bij volgende gelegenheden misschien vergemakkelijken. Prof. dr. J. A. Rosker had de leiding van de conferentie. (Van een onzer verslaggevers» De politie heeft zaterdag te Am- aterdam de 26-jarige vrouw B. C. A. aangehouden wegens oplichting "van een horlogewinkelier aan de Wete ringschans. De vrouw had zich tegenover de winkelier voorgedaan als de echtge note van de steenhouwer uit de buurt en vervlgens een gouden herenhor loge op zicht gekregen. Ze staate m e entaxi en verdween met de noor derzon. De winkelier herkende de vrouw, die voorkwam in de politie archieven, later op foto's. (Van een onzer verslaggevers) REEUWIJK Een hachelijk avontuur beleefden zaterdagmiddag de 25-jarige boomkweker Jac. Heems kerk en zijn 19-jarige knecht Slin gerland uit Boskoop. Bij het passeren van een fietser op de Middelburgseweg. kwam de door de heer Heemskerk bestuurde Volkswagen, te diep in de berm van de weg, waarbij hij de macht over het'stuur verloor, met- als gevolg dat de auto (met de beide inzitttenden) op het ijs terecht kwam. Door de snelheid bleef dc auto, onder hevig kraken van het ijs, nog net lang genoeg boven water, waar door de beide inzittenden de gelegen heid kregen om uit te stappen. Nau welijks hadden zij de wagen verlaten, of deze zakte tot aan de kap onder water. Een kraanwagen heeft de Volkswagen weer op de begane weg gebracht.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1