BEROVING MET GEWELD IN URINOIR: BUIT 20 GULDEN Tegen twee verdachten anderhalf jaar geëist Titel 'drs. psychologie' geoorloofd of niet? NIEUWE VAUXHALL Het Vryé Vólk Overbodige commissarissen krijgen f 70.000 vergoeding EEN EERLIJKE NATUURLIJKE SI Warenhuizen zijn winkels Eredoctoraat prof dr. Oort Zedenzaak in Utrecht 2y2 jaar geëist Drie jaar voor poging doodslag op douanier Bedrijf overgenomen door Fries-Groningse Kerstbomen en brandgevaar Muis bijt baby in Voorburg Drie schepen voor kust in moeilijkheden Nog steecis geen telefooncontaet met Indonesië Vrijspraak in eerste aanrandingszaak Tankwagen eindigt reis op toonbank EXPOSITIE IN AH0Y 6 cyl. modellen 1963 Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW Ismoiida onbekend: Namenboekje bij BS ivas verouderd. £etSn£,DeD Hsas be6 HE? VRIJE VOLK DINSDAG 11 DECEMBER 1962 - -PAGINA-S BONBONS Standbeeld Brief Commissaris (Van een onzer verslaggevers) J „Het is moeilijk te verwerken dat In 1962 in Den Haag jongelui dergelijke dingen doen. Men slaat iemand neer, schrikt nauwelijks, berooft hem en gaat zich daarna vrolijk bedrinken. Ik heb in mijn loopbaan als officier hier nog niet meegemaakt, dat mensen die niet direct tot de onderwereld behoren, zoiets uithalen. Uit een oogpunt van preventie acht ik zware straffen dan ook «p hun plants." Wegens diefstal met geweldpleging eiste de officier bij de Haagse recht bank, mr, Folmer, tegen de 23-jarige J, H. C. en de 17-jarige J. L, C. O. uit Den Haag, beiden loswerkman, een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest, door O, door te bren gen In de jeugdgevangenis In Zut- phen. LEIDEN (ANP} De nationale uni versiteit van Australië in Canberra heeft een ere-doctoraat verleend aan prof. dr. J. H. Oort, hoogleraar in de astronomie te Leiden en directeur van de Leidse sterrewacht. Prof. Oort, heeft een belangrijk aandeel gehad in het tot stand komen van de radio telescoop te Dwmgelo. (Van een onzer verslaggeefsters) In de geruchtmakende zedenzaak die in Utrecht met gesloten deuren werd gehouden, heeft de officier van Justitie gisteren tegen de 23-jarige F V. twee en een half jaar gevan genisstraf geéist met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Aan deze verdachte, die als lokvo gel voor jonge meisjes fungeerde, waren ontuchtige handelingen met vier meisjes ten laste gelegd en ver krachting van een twaalfjarig meis je. Ten slotte stond nog de diefstal van twee fietsen en een radiotoestel op zijn rekening. AMSTERDAM, (ANP) De recht bank in Amsterdam heeft vanoch tend de 23-jarige kelner Freek H., die op 14 juli in de woning van Bob bie D, aan de Fagelstraat in Am sterdam zich aan een 32-jarige ge scheiden vrouw zou hebben vergre pen en haar hebben mishandeld, vrijgesproken. Br was tegen hem een gervange- msCTraf van twee jaar met aftrek van voorarrest geelst Het ging om het eerste aanrandmgsgeval in deze woning aan de Fagelstraat, dat pas bekend werd nadat zes weken later de mishandeling en verkrachting van een 17-jarig Haversians meisje in dezelfde woning aan het licht was gekomen In tegenstelling tot deze tweede zaak ging de gescheiden vrouw geheel vrijwillig mee naar de woning aan de Fagelstraat. die pas zich tegen de mishandeling en aan randing niet hebben verzet uit angst voor represaille. DEN HAAG (ANP) - Een lege tankwagen is gisteren in Den Haag een lingeriewin kel binnengereden. De 33-jari- ge chauffeur G. T. van der K. uit Den Haag voelde, toen hij op de Goeverneurlaan een bocht wilde nemen, dat de middenwielen van zijn wagen wegslipten. Hij verloor de macht over het stuur, raakte een verkeerszuil, reed over de middengeleider, drukte een auto weg en belandde via de etalage in een lingeriewinkel. De zware auto kwam tot stilstand met de bumper op de toonbank De bewoners van het pand sliepen nog rustig in een kamertje naast de win kel toen het ong< gebeurde Persoonlijke ongei uKken deden zich niet voor. ZWOLLE In Groningen Is gis teravond op 30-jarige leeftijd over leden de heer W. Breunis, wethouder van Woonruimteverdeling. Onderwijs en Culturele Zaken te Zwolle. De heer Breunis kreeg vooral oe- kendheid door zijn initiatief tot stichting van het Zwolse krotoprui- mmgsfonds. H. en O. hebben met twee anderen op 21 september de 66-jarige onder wijzer B. F. v. d. Ban uit Oegstgeest in een ondergronds urinoir op het Buitenhof bewusteloos geslagen en van portemonnee met 20 gulden en portefeuille beroofd. Zij hadden eer der op de avond een tocht langs ver schillende cafés gemaakt en wiklen, hoewel hun geld op was, toch nog iets drinken. „We zaten in geldnood," verklaar de O. voor de rechtbank. „In geldnood?" „We wilden nog iets drinken en hadden geen geld meer." ,Dus dat noemt u in geldnood zit ten en dat is dus een reden om iemand neer te slaan," vroeg de pre sident, mr. Schaafsma, Na in enkele cafés en de Passage geprobeerd te hebben van iemand geld te „lenen", kwamen de vier jon gelui op het Buitenhof. H. trof in het ondergrondse urinoir v d. Ban. Toen deze weg wilde gaan, versper de H. hem de weg én verklaarde hem alleen door te willen laten als hij Men gulden wilde geven. Toen de onderwijzer dit weigerde, gaf H. hem een duw. Van der Ban krabbelde na zijn val overeind, maar kreeg hierop van O., die inmiddels naar beneden was gekomen, ook een duw. „Waarom kwam u ook naar bene den," wilde mr. Schaafsma weten. „Ze bleven nogal lang weg, ik dacht dat er misschien iemand was flauwgevallen". .Dat is wel wat onwaarschijnlijk. Het zou hoogstens van de lucht kun nen zijn." „Och, ik maakte me ongerust." „Ja, ongerust dat iemand geen tientje wilde geven," begreep de pre sident. Na de duw van O. gaf H. d* on derwijzer nog een klap, waarop deze het bewustzijn verloor. De vier jon gelui liepen weg, maar keerden even later terug om portemonnee en por tefeuille weg te nemen. Het geld ver teerden zij in Scheveningen, de por tefeuille met autopapieren gooiden zij weg. De beroving wekte indertijd in Den Haag enige opschudding om dat de politie ten onrechte eerst eni ge kermisexploitanten van het Ma lieveld verdacht. De raadslieden, mr. W. v d. Melj en mr. J. A. Schuering, achtten voorbedachte raad niet bewezen. Zu bepleitten een gecombineerde straf. De rechtbank doet vrijdag 21 de cember uitspraak. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) De Hoge Raad der Nederlanden behandelde dinsdag het cassatiebe roep van de Hagenaar J. M. W. F. D., die (o.a. in het telefoonboek) achter zijn naam de toevoeging 'drs psy chologie' heeft geplaatst, maar die de titel van doctorandus niet zou ARNHEM (ANP) De recht bank te Arnhem heeft dinsdag de 20-jarige assistent-uitvoerder G. V. te Maasdriel wegens poging tot doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. We gens medeplichtigheid aan het zelfde misdrijf werd de 2I-jarige vrachtautochauffeur, H. C. K. uit Maasdriel veroordeeld tot dezelf de straf. De officier van Justitie had acht jaar met aftrek tegen beiden geëtst. De twee mannen hebben op 14 april j!. aan de grenspost Wyler bij Nijmegen het leven van de douanier R. Spin in gevaar gebracht, door hard weg te rijden toen de ambtenaar smokkelwaar (munitie voor jachtge weren) in de auto aantrof. V. be stuurde de auto en K. maakte de vingers van de zich aan de auto vastklampende douanier los. De heer Spin werd door de val van de auto, die 60 60 kilometer reed, zeer ern stig aan het hoofd gewond. Weken lang verkeerde hij in levensgevaar en volledig herstel is thans nog steeds niet ingetreden. De verdachten reden door zonder zien om hun slachtoffer te bekommeren Vier dagen later konden zij worden opgespoord. Advertentie IM 13-14-15 december 10-23.30 uur Wijtemaweg Westzeedijk R'dam toegang gratis levens VAUXHALL VICTOR G.M.C. HENSCHEL-SAVIEM -VESPA VAN GORP'S Automobielbedr. 'Rotterdam - Soerweg 21 -25 Dordrecht - Heinenoord mogen voeren. Kantonrecnier en rechtbank hebben D. tot een geld boete van honderd gulden veroor deeld, zij het dat de rechtbank als extra straf het naambordje verbeurd verklaarde. D. heeft echter tegen het vonnis cassatie aangetekend. Mr. dr. K. W. P. Klaassen lichtte dinsdag de cas satiemiddelen toe. Hij wees erop, dat volgens hem de rechtbank en de kan tonrechter niet geoordeeld hebben op de grondslag van de dagvaarding, omdat er sprake is van de toevoeging (achter de naam) van drs. psycho logie en niet alleen van doctorandus, zoals uit de vonnissen blijkt. Mr. Klaassen stelde, dat de term drs. psychologie in zijn totaliteit geen Nederlandse titel kan zijn, omdat men in Nederland geen drs. psycho logie kan worden, iedereen zou dus kunnen zien, dat het hier niet om een Nederlandse titel gaat. Trouwens, aldus mr. Klaassen, in Nederland worden de titels voor en niet achter de naam geplaatst, zo dat het volgens hem duidelijk is, dat het hier om een buitenlandse titel gaat (D. heeft eerder verklaard in Lichtenstein gestudeerd te hebben), waarover m Nederland niet geoor deeld mag worden. De conclusie volgt op 8 januari. li* DEN HAAG (ANP) Het Minis terie van Binnenlandse Zaken meent dat men de kans op kerstboombrand aanzienlijk kan verminderen. Aange zien het brandgevaar bij kerstbomen toeneemt naarmate ze droger worden, wordt geadviseerd de boom niet te lang in de kamer te laten staan. Voorts dient de boom bij voorkeur met schuin afgezaagde stam m water of vochtige aarde geplaatst te worden. Een elektrische kerstboom- verlichting is uiteraard aanmerkelijk veiliger dan kaarsen Wordt de boom toch door middel van kaarsen ver licht, zorg dan voor onbrandbare vei - siering, zo adviseert het ministerie, waarbij erop gelet dient te worden dat niet alles wat men als onbrand baar aanprijst, in werkelijkheid ook onbrandbaar is. Brandbaar versie ringsmateriaal moet bij voorkeur niet gecombineerd worden met brandende kaarsen. Voorts adviseert het minis terie een boom met brandende ver lichting met onbeheerd achter te laten Bovendien dient men kleine kinderen in de buurt van een bran dende kerstboom goed in het oog te houden Zorg in elk geval dat u een natte dweil of water bij de hand hebt en het telefoonnummer van de brand weer, aldus Binnenlandse Zaken. (Van onze sociaal-economische redactie) De tien commissarissen van de N.V. Gemeenschappelijk Eigendom (Maat schappij tot Exploitatie van Woon- en Winkelhuizen) in Den Haag, die onlangs is overgenomen door de Fries-Groningse Hypotheekbank, hebben In verband met hun aftreden ƒ700.000 gekregen als schadevergoeding wegens te derven inkomsten. Dit komt neer op een bedrag van gemiddeld ƒ70.000 per persoon. In deze vergoeding is inbegrepen het bedrag, san tantième, waarop deze commissarissen over elf maanden van 1962 recht zouden hebben. Het com missarissen-tantième over 1961 heeft ruim 5900 per commissaris bedragen. Het (opmerkelijk hoge) bedrag van de afscheidsvergoedmg aan commis sarissen was tot nu toe strikt ge heim gehouden. Op de aandeelhou dersvergadering van 23 november zijn er van aandeelhouderszijde wei vragen over gesteld, maar noch de de oude president-commissaris, dr Jos Janssens, noch mr. J de Wilde, directeur van de Fries-Gionmgse Hy potheekbank. wilden inlichtingen ge ven. Men vond de vergadering niet de geschiktste plaats, waarop "mede delingen omtrent de vergoeding openbaar gemaakt moesten worden. Thans is het stilzwijgen verbro ken m het jongste beursbericht van de beursfirma Van der Werfi en Hubrecht. waarin het bedrae van 700 000 wordt genoemd. De heer G. E van der Wcrff Sr is zelf commissaris van Woon- en Win kelhuizen geweest Intussen blijkt uit het Financieel Dagblad, dat op deze uitkering van verschillende kanten scherpe kritiek wordt geoefend. Zo heeft een der aandeelhouders de heer W. C. Posthumus Meyes be toogd. dat een dergelijke uitkering aan de commissarissen principieel onjuist moet worden geacht. Com missarissen zijn de vertrouwensmen sen van de aandeelhouders, aldus zijn betoog, en zodra de aandelen ui an- adere handen overgaan, eindigt hun taak. Ook het Financieel Dagblad zelf vraagt zich af, of het wel juist ge noemd kan worden, dat commissaris sen als onderdeel van een fusie (van hun NV met een andere (een belo ning wegens schadeloosstelling voor zichzelf bedingen, of althans een der gelijke vergoeding als geheei gebrui kelijk beschouwen. Het Financieel Dagblad besluit zijn beschouwing over "deze tere kwestie met de opmerking: "Zou het niet veel redelijker zijn als aandeelhouders w geval van een bieding op de aandelen zouden worden bijeengeroepen om daarover voorgelicht door directie en commissarissen een oordeel uit te spreken en dan tevens te beslis sen of een vergoeding aan commis sarissen op haar plaats is Maar dan tevens indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, welke omvang dip vergoeding moet hebben. DEN HAAG (ANP) De Hoge Raad heeft het cassatieberoep ver worpen van de Zaandamse firma Albert Heyn die door het gerechtshof te Amsterdam tot 500 gulden boete ts veroordeeld wegens het geopend hebben van een winkel op dinsdag middag te Nieuwer Amstel, hetgeen m strijd werd geacht met de gemeen teverordening van Nieuwer-Amstel. A. H. beriep zich erop, dat derge lijke gemengde bedrijven niet vallen onder de bepalingen der winkelslui ting. Uit de wetsgeschiedenis van de winkelsluitingswet blijkt zegt de Hoge Raad dat bij de behandeling van het ontwerp warenhuizen en andere zogenaamde gemengde be drijven in de discussie zijn betrokken. Het werd met name noch door de regering, noch door de betrokken commissie uit de Tweede Kamer ge wenst geacht, dat voor verschillende afdelingen van warenhuizen en an dere gemengde bedrijven verscliil- lende sluitingstijden zouden gelden Deze instellingen dienen dus onder het begrip „winkel" te worden ver staan. Advertentie IM. slechts 15 cent yMtötnr met Reekitts In de Dartmoor-gevangenls na bij Princetown, in het zuidwesten van Engeland, zijn dinsdag negentig gevangenen aan het muiten "gesla gen Tijdens gevechten werden vijf gevangenisbeambten gewond. De op stand werd spoedig onderdrukt. Advertentie IM. AZTEKA; met de exquise, exotische smoot van mild gekruide chocolade,! 1.25 p 100 gr. (Van een onzer verslaggevers) In de wieg is maandagnacht de Voorburgse baby Frankje Kaijer zes maal door een muls gebeten. Zijn vader heeft de muis gedood. De Voorburgse GGD heeft het kadaver tje doorgezonden naar het centraal diergeneeskundig instituut te Rotter dam in verband met de voorschrif ten inzake de hondsdolheid. In hun woning aan de Herenstraat werden de ouders van Frankje ge wekt door een luid gehuil. Zij zagen dat het kind met bloedende vingers in zijn wiegje lag. maar konden de oorzaak met vinden Nadat zij de baby vei bonden hadden zagen zij, bij het terugleggen van Frankie, de muis. De wonden van de baby zijn de volgende dag door de GGD behan deld. Omdat er in Voorburg en om geving nog geen enkel geval van hondsdolheid geconstateerd is. acht de GGD de kans zeer gering dat de muis en dus het kind besmet zou kunnen zitn (Van een onzer verslaggevers/ Hoge grond-eeen bedreigden gister avond de Nederlandse kustvaarder Diana V (297 brt.), die bij Wijk aan Zee aan lager wal was geraakt, ter wijl de twee ankers niet hielden. De sleepboot Nestor van Wijsmuller slaagde er na drie pogingen in om een lijn over te brengen en de Diana op sleeptouw te nemen naar IJmul- den. De kapitein verzocht om zes uur om sleepboothulp. Hij dreef toen an derhalve mijl uit de wal steeds dich ter naar het strand van Wijk aan Zee. Negen uur 's avonds werd ae Diana V in IJmuiden binnengesleept De Wijsmuller-sleper Hector rukte gisteravond uit om de KNSM'er Agamemnon (2515 brt hulp te verlenen, die ten noorden van het Fort-eiland te IJmuiden aan de grond was gelopen bij het uitstomen. De Hector trok net schip los, dat daarna zijn reis ver volgde. De Titan en Stentor van Wijsmul ler sleepten gistermiddag de onder Panamese vlag varende Italiaanse Castor (2400 brtDen Helder binnen nadat dit schip door de Holland van rederij Doeksen op de rede van de marinestad was afgeleverd. Dit schip was zondagmiddag met machine- schade bij het Terschellinger vuur schip voor anker gegaan. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmorgen vervoegde etch een jonge vader aan het loket van de burgerlijke stand op het Velser Raadhuis om zijn eerste kind een meisje aan te geven Ismonda zal m heten, zo zei hl). De ambtenaar vond hel wel een mooie naam, maar toch het naamboekje raadplegen. Ismonda stond er niet in, zodat hij weigerde het kind in te schrijven. De vader was hoogst verbaasd. Zijn schoonmama had de naam in een boekje van de gemeentebibliotheek aangetroffen, zodat hij meende in zijn recht te staan De man liet het er met bij zitten en spoedde zich naar de leeszaal. Even later duwde lijj de ambtenaar net boekje onder de neus Deze kon niet anders doen dan de naam in schrijven Aldus heeft de Velser gemeente bibliotheek ervoor gezorgd, dat het meisje als Ismonda (dwz. „als ge pareerde beschermster") haar leven kan beginnen. Op het raadhuis ge bruikte men een verouderde druk van het naamboekje (Van een onzer verslaggevers) Van Nederland uit is tot nu to« ïeen enkel telefoongesprek gevoerd tndonesie. Alle pogingen van de ril om contact te leggen met Dja f 21 °P h'ets uitgelopen. Atmosferische storingen worden officieel genoemd als de ooizaak, °P iS. november verzocht Indone- ,rProelstra wordt met standbeel- i den gevierd en Vliegen is een vergeten man! Ondankbaar nage slacht!' Dit laat dr. L. G. Kortenhorst in de Volkskrant een 'Inleider' zeggen aan het slot van een arti kel, gewijd aan de socialistische apostel Vliegen, die honderd jaar geleden Is geboren. Dr. Kortenhorst schrijft bijzon der waarderend over Vliegen, die hij een werkelijk staatsman noemt. Hij tekent Vliegen als de man die de politieke ontwikkeling scherp zag en vóórzag, die ook in tijden van grote emoties zijn hoofd koel hield en zich niet liet afdringen van de weg die hij ge kozen had. Wij menen, dat deze tekening Juist is. VUegens kijk op de groei van de sociaal-democratie, zijn moed om te herzien wat naar zijn mening onhoudbaar was, zijn zelf beheersing in tijden van grote beroering die de SDAP zo veelvul dig heeft gekend, stempelen hem tot een staatsman van groot for maat. En dr. Kortenhorst heeft gelijk als hij zegt. dat de SDAP en haar nageslacht Vliegen onvol doende heeft gewaardeerd. Maar dr. Kortenhorst heeft on gelijk als hij, om Vliegen te vergroten Troelstra verkleint. Hij noemt Troelstra 'emotioneel en ongedurig als een door de volks gunst verwend kind.' dat de ont wikkeling der partijverhoudingen heeft geremd. En daarmee mis kent hij de betekenis van Troelstra. Het zij verre van ons aan per soonsverheerlijking te doen. En het is niet moeilijk aan de hand van Troelstra's eigen Gedenk schriften aangevuld met de ge schiedschrijving van Vliegen en de memoires van Schaper en Wibaut tal van zwakke plekken in het beleid van Troelstra ais poli ticus en partijleider aan te wijzen. Maar daarmee heeft men het verschijnsel Troelstra niet afge daan. Hij had minder dan Vlie gen, akkoord. Maar hij had ook méér. Hij had de gave zijn bewo genheid en geestdrift op anderen over te dragen. Hij had ook iets van een ziener. Hij heeft tallozen gewekt en tot nieuwe levensmoed gebracht. Deze gaven hadden hun wortels in dezelfde eigenschappen, die hem zijn fouten en vergissingen deden maken. Daarom mag men Troelstra niet verkleinen als men hem naast Vliegen stelt. Beiden hadden hun grote kwaliteiten, maar op geheei verschillende ge bieden. Zij die tot het hart en de ver beelding spreken leven langer in de herinnering dan verstandige en scherpzinnige mensen. Daar om krijgen zij meer standbeelden. Dit had dr. Kortenhorst moeten bedenken. tïet hoofdbestuur van de Euro- 11 pese Beweging heeft een brief I geschreven aan de vijf voomaam- ste politieke partijen. Die brief is ingegeven door bezorgdheid over 'bepaalde ontwikkelingen' in het party-politieke leven in Neder land. De Europese Beweging denkt dat die ontwikkelingen er wel eens toe zouden kunnen leiden, dat de partijen via de kandidatenlijsten voor de verkiezingen van volgend j jaar mensen van minder kaliber en met minder geestdrift voor de Europese zaak afvaardigen. De Europese Beweging is er ten dienste van de Europese gedachte. Dat is een belangrijke en sympa thieke doelstelling van veel-om- vattende aard. Dat het hoofdbe stuur van die Beweging nationaal als een waakhond voor de deuren van de nationale partijen, natio nale parlementen en regeringen ligt om aan te slaan als er teke nen zijn van verzwakking van de Europese instelling is begrijpelijk. Wij geloven echter niet dat alleen, aanslaan in die gevallen voldoen de is. Wat tot op dit ogenblik in de openbaarheid gekomen is over de samenstelling van de kandidaten lijsten van de politieke partijen voor de komende verkiezingen duidt niet op 'bepaalde ontwikke lingen* in de richting van ver zwakking van het Europese ele ment. En als de Europese Beweging over aanwijzingen zou beschikken die het vermoeden van het tegen deel zouden rechtvaardigen en tiet schrijven van een brief aan ille partijen dan is die Bewe- jing gehouden 'bepaalde ontwik- relingen' toegespitst op de zorg wekkende partijen te concretise- ■en. Zonder die concretisering kan le Europese Beweging met zijn orlef niet de schijn vermijden op dringerig actief te zijn. Tien commissarissen die overbo dig geworden zijn hebben nog iet voor de kerstdagen de lieve lom van zevenhonderdduizend <ulden geïncasseerd. De ondeme- aing waarvan zij commissaris wa- •en gaat op in een ander bedrijf m om nu in het zicht van de I eestdagen niet helemaal onthand e zitten stemden zij voor wat konijnengeld.' Aandeelhouders, veriruuwens- I nannen, scherpe kritiek? Deze j lommissarissen kan men nog neer vertellen!

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 3