Gorredijk - laatste van de serie G - dinsdag gedoopt Twee emigranten naar A merika:f48 overtook t Baukje en Jan kwamen naar doop Gorredijk kijken SZC behaalt verdiende overwinning m Geboortebewijs van kerk in consistorie te zien W einigbelangstellendenbij herdenking 700 jaar kerk Ds Hoffman overhandigt f 10.000 voor nieuw orgel „Beroemde een flink lachertje V. I Dameskapsalon 00MXENS II MONUMENT Leo Hom komt voorlopig niet Fietser zwenkt tegen auto Utile Duld voor Reumafonds Geen voorrang op kruispunt verleend Auto klemgereden Ida Wasserman opent expositie ISGiflEDAMSli ZAAIIRTJES sierlijk en jeugdig HET VRIJE VOLK WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 PAGINA 4 mB&H&l Geadopteerd ÉIIÉÉÉÉÉÉ (Van een onzer verslaggevers) In de consistorie van de Grote Kerk is naar aanleiding van het feit dat de kerk 700 jaar geleden werd gesticht, een intieme en interessante tentoonstelling ingericht. Er ligen enkele voor werpen verzameld, die betrekking hebben op de geschiedenis van de kerk. (Van een onzer verslaggevers) In het voorwoord'van zijn boekje De Grote- of Sint-Janskerk te Schiedam schrijft do minee .T. G. Jansen: Dit boekje verschijnt in het jaar, waarin herdacht wordt, dat 700 jaar geleden de kerk van Schiedam werd gesticht. Zo moge het tevens dienen tot gedenkschrift. Tot Gods eer werd dit gebouw gesticht. Tot Zijn eer werd zijn 700-jarige levensgeschiedenis geschreven. radio HQO0STR. 2a SCHIEDAM TEL. 688Q3 SAMAR HET DUIVELSEILAND HET SCHOT IN DE RUG De prairiedusvel met het litteken... DE SLOPPEN VAN LIVERPOOL Eert goed kapse! is altijd maatwerk, ert géén con fectie. Het moet aangepast zijn aan de vorm van uw gezicht, uw voorkomen, maar ook aan uw eigen verlangens. Wij houden daar altijd reke ning mee, en proberen u door goede adviezen ook zoveel mogelijk te helpen. Tijdig bespreken is wel gewenst, want wij willen aan iedere cliënt graag voldoende tijd en zorg besteden. Schiedam: B. Ballotsingel 87. - Tel. 65704 Maassluis: Rembrandtlaan 3, tel. 01899-3261 WW (Van een onzer verslaggevers) Terwijl het stortregende doopte dinsdagmorgen mevrouw J. Knop- groote-Woortmann, echtgenote van een der directeuren van de Holland-Amerika Lijn het nieuwe vrachtschip van de HAL, het m.s. Gorredijk op de werf van Wilton Fijenoord. De gebruikelijke tewaterlating kon achterwege blijven omdat het schip in dok is gebouwd, Het gaat slecht in de scheepsbouw. Dat was de ondertoon in alle toe spraken, die daarna in een feestelijke bijeenkomst in een der kantines van de werf werden gehouden. Ir. O. v. d. Vorm memoreerde de goede verstand houding, die er altijd was geweest tussen zijn bedrijf (Wilton) en de HAL. dieselmotor, met een vermogen van 10.400 pk's. Evenals haar zustersche pen in de G-serie heeft bet schip vijf ruimen voor de machinekamer en 1 achter de machinekamer. In een van de ruimen zijn vier dieptanks van elk 685 m3 Ingericht, die dienen voor het vervoer van eetbare olie en andere vloeibare lading. De veertienjarige fietser G. S. gaf gistermiddag op het kruispunt Frans Halsplein—de Genestetstraat geen voorrang aan de auto van de Vlaar- dingse vertegenwoordiger B. H. H. S. G. werd aangereden en liep een sny- wond aan de rechterwang op. De automobilist bracht hem naar het Gemeenteziekenhuis, vanwaar hij we» naar huis kon keren. Op het moment dat gistermiddag de automobilist uit Rotterdam op de Gerrit Verboomstraat in de rich ting van de Koemarktbrug de stil staande vrachtwagen van de heer E. K. uit Rotterdam passeerde, haalde de vertegenwoordiger K. W. F. H. ook uit Rotterdam met zijn bestelauto de personenauto in. De bestelautobestuurder had de witte streep overschreden en zag niet dat de rijbaan bij de brug smaller werd. De personenauto werd naar de kant gedrukt en tegen de vracht wagen geklemd. De auto van de heer V. werd aan de rechterzijde ernstig beschadigd. De vrachtwagen en de bestelauto kregen slechts lichte scha de. Tegen H. is proces verbaal opge maakt. Van de fiets van mej. B. M. S. H., die afgesloten op de Overschiese- straat stond, is gisteren de koplamp gestolen. De heer F. H. G. deed gisteren aan gifte van diefstal van een wandel wagentje, dat voor zijn woning aan de Vlaardingsedijk stond. Het rijwiel van mevrouw H. C. T.- V. L-, dat niet afgesloten voor haar woning in de Archimedesstraat stond, is gisteren gestolen. Wij moeten omdat het de scheep vaart niet voor de wind gaat op het ogenblik met zo goed mogelijk mate riaal werken, daarom komen wij bij Wilton Fijenoord, zei de heer J. W. Brant, een van de directeuren van de HAL en hij memoreerde dat de Gorredijk de laatste is van de G- serie. Dat zijn de Gorredijk, de Gaas- terdijk, de Grebbedijk en de Grote- dijk. Drie van deze schepen zijn bij Wilton gebouwd. De heer Sj. van der Meuten, eige naar van passagebureaus in Leeu warden en Gorredijk schonk een fraai geëtste glazen ruit. Hij vertel de dat hij zich nog herinnerde dat zijn vader in 1908 passage boekte voor twee emigranten naar Amerika. Voor 24,20 per persoon. De Gorredijk Is geadopteerd door de openbare uloschool in Gorredijk in Friesland. Het schip wordt ingezet voor de vaart op de Atlantische Oceaan. Het meet 7.250 bruto regis ter ton. Met een snelheid van on geveer 17 knopen is het een van de snelste schepen van de lijn. Het wordt voortgestuwd door een 8 cylinder Wilton Fijenoord-Man- (Van een onzer verslaggevers) Baukje Comelisse en Jan van der Helden, beiden leerlingen van de open bare u.l.o.-school in het Friese Gorredijk, zijn dinsdagmorgen eventjes over zes op de bus gestapt om de trein naar Schiedam te kunnen halen. De Holland Amerikalijn had twee vertegenwoordigers en een onderwijzer van de school uitgenodigd om aanwezig te zijn bij de doopplechtigheid van het schip dat de school heeft geadopteerd. Baukje en Jan maakten voor de eerste maal in hun leven een doop plechtigheid mee. Natuurlijk hadden zy wel eens op de film gezien hoe dat gebeurt, maar dat het er alle- WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Luitenant Brown. vogelvrij, 2 en 8 uur (14). PASSAGE. Revak de rebel, 2 en 8.15 uur (14). Tentoonstellingen: STEDELIJK MIJSEDM: Grafieken, sculpturen, tapijten van Henri- Georges Adam. dag. 10 tot 5 uur. BRANDERSSOOS. Dam 2: Groep Oase, schilderijen en beeldhouw werk van Schledams8 schilders, dag. van 2 tot 5 uur en 7 tot 9 uur. MUSIS SACRUM: Bijeenkomst Ned. Ver. van Hulsvrouwen, 10 uur. MUSIS, SACRUM: Verkeersbrlgadier- tjes. 1.30 uur. MUSIS SACRUM: Nationale re serve, toneel. 8 uur. IRENE. Bijeenkomst CHU, 8 uur. CHK. SOC. BELANGEN: Jaarverga dering Chr. Bedrijfsgroepen Centr 8 uur. CHR. SOC, BELANGEN: Ale-:emene Fotokring. 8 uur. CHR SOC. BELANGEN: Bloemschik ken. FTT-personeelsverenlglng, 8 uur. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Als vrouwen liefheb ben. 2 en 8 uur (14). PASSAGE: Revak de rebel. 2 uur (14). Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Grafiek, sculpturen en tapijten van Henri- Georges Adam, dagelijks 10 tot 5 uur. BRANDERSSOOS: Dam 2: Oase, schilderijen en beeldhouwwerk van Schiedamse schilders, dagelijks van 12 tot 5 en 7 tot 9 uur. ARCADE: Kerstconcert Schiedams Vrouwenkoor, 8 uur. PASSAGE: Theater met Oorlog en Vrede voor Katholieke Kring, 8 uur. maal zo feesteiyk toe zou gaan, dat konden zjj zich niet voorstellen. Aan dachtig luisterden ze naar de toe spraken en toen het lopend buffet begon, fluisterde Baukje tegen Jan: „Weet jij wat voor spul dat is?" En ze wees op een grote schotel, waar in gelatine allerlei onherkenbaar ge maakte stukjes vlees dreven. „Geeft niet," zei Jan. „Het zal best lekker zijn en bovendien weet nie mand wat het is." De openbare uJ.o.-school in Gorre- dyk telt driehonderd leerlingen. Het idee om de Gorredijk te adopteren is uitgegaan van de school zelf. De leraar aardrijkskunde, de heer J. Dijkstra, las in de krant dat de Holland-Amerikalijn aan de werf Wilton-Feijenoord opdracht had ge geven om een nieuw schip te gaan bouwen en zo is de zaak aan het roll engegaan. Men schreef een briefje aan de HAL met het verzoek om het schip Gorredijk te noemen. De school zou het dan adopteren. De HAL schreef terug dat het in orde was en toen heeft de schoolkrant maandenlang voigestaan met nieuws over het schip. Ook heeft men een speciale scbeep- vaarthoek ingericht in een van de lokalen. Baukje zit in het bestuur van de schoolvereniging en werd door het bestuur van de vereniging afgevaar digd en Jan werd door loting aange wezen als afgevaardigde van alle leerlingen. We hebben grote plannen, zeggen Baukje en Jan. We gaan veel aan de bemanningsleden schrijven en op da gen als Kerstmis en Nieuwjaar zullen we ze op die Gorredijk wel laten voelen, dat heel de school met de bemanning meeleeft. „En weet Je wat we ook zo fijn zouden vinden," zegt Jan dromerig, „als we eens een keertje zouden mogen meevaren." Een van de HAL-hercn heeft het gehoord. „Ik dacht dat we dat al af gesproken hadden," zegt hij. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie to Administratie: Pawumw 20 - Tri. 68798 Voor de centrale wintercompetitie van de KNZB, afdeling 2 hebben SZC en Sleutelstad uit Leiden dinsdagavond in het Sportfondsen- bad een snelle en daardoor aantrek kelijke waterpolowedstrijd gespeeld, die op verdiende wijze door de Schiedammers is gewonnen. Het ging er In deze wedstrijd om, welk team zich het eerst uit de gevaar lijke zone zou bevrijden, want zowel SZC als Sleutelstad hebben dit sei zoen nog weinig goeds laten zien. De wedstrijd was nog maar kort op gang toen de Leidse doelverdediger de bal uit het net moest halen. Het was Nico Kolmeyer, die zich vrij wist te zwemmen en na een hard schot voor deze verrassende ope ningstreffer zorgde (1—0). De gas ten trachtten terug te komen en de duels tussen hun gevaarlijke mld- voor en zijn bewaker De Bruyn maakten de wedstrijd byzonder spannend. Voorlopig kreeg midvoor Van Rooyen geen kans, want eerst kon v. d. Boom de stand op 20 brengen. De stryd werd daarna fel ler. Sleutelstad gaf zich niet zomaar gewonnen en enkele minuten na de tweede treffer van SZC kon mid voor v. Rooyen zich eindelijk ont doen van De Brnyn en dat beteken de meteen een verdiend tegenpunt. onhoudbaar voor doelman Goede- rond verdween de bal in de touwen (21). Nog juist voor de rust kon Zjjlstra de Schiedamse voorsprong tot 3I vergroten. De tweede helft kenmerkte zich door de steeds feller wordende duels, waartegen scheidsrechter Van Driel uit Rotterdam af en toe te laconiek optrad. Eenmaal Vond hy het toch te bar en beide spelers (De Bruyn en v. Rooyen) zond hy in de tweede helft voor korte tyd uit het water. Medede hierdoor werden er geen doelpunten meer gescoord in deze op hoog peil staande wedstrijd, Vrydagavond klopte SZC voor de ■BB fgpiwM kringcompetitie van de 4—3 SVH 2 ZRO met (Van een onzer verslaggevers) Leo Horn komt voorlopig niet naar Schiedam. Door bijzondere omstan digheden -is hy verhinderd om op 14 december aanwezig te zijn op de filmavond, die de Lions Club Schie dam zou organiseren ten bate van de actie Open het Dorp. Het bestuur van de Llons Club heeft nu besloten de hele avond te verzetten naar een nader te bepalen datum. Tot 14 december kunnen reeds gekochte kaarten worden ingeleverd tegen terugbetaling aan de adressen waar die kaarten zyn gekocht. Het Algemeen Rijks Archief in Den Haag heeft voor deze expositie de stitóh'tingsacte (het geboortebewijs^ van de kerk afgestaan. In deze acte geeft Hendrik van Vianden, bisschop van Utrecht, zyn toestemming om de kerk te stichten. Het bisschoppe lijk zegel dat aan het stuk is ge hecht, is beschadigd. De Lateinse tekst is zeer duidelijk leesbaar. De vertaling ervan luidt: Hendrik, by de genade van God bisschop van Utrecht, aan allen, die dese brief zullen lezen, eeuwig heil in de Heer. Daar de verheven vrouwe, onze beminde bloedverwante vrouwe Alsy- dis, echtgenote van wyien Heer Jan van Avennes, beschermvrouwe van Holland en Zeeland, in het nieuwe land by Schiedam onlangs tot eer van Gods naam een kerk heeft doen bouwen en deze heeft begiftigd, geven wy, het oor leend aan haar Dit thema beheerste dinsdagavond ook de toespraak die dominee Jansen hield in de samenkomst, die was georganiseerd in de Grote Kerk ter her denking van 700 jaar kerk in Schiedam. Immers, op 5 december 1262 gaf de bisschop van Utrecht aan Aleida van Henegouwen toestemming om een kerk te stichten. Christendom in Schiedam nu eigen lijk hadden gebracht. Bitter weinig meende hy. Nog gooien Jongens ste nen door de ruiten van de kerk, reeds in 1580 werd er gewaarschuwd voor de „vrye omgang der geslach ten," nog is de mens een weerbarstig en weerspannig werktuig in de hand van God. Echter, zo zei dominee Jansen, de vraagstelling is fout. Men moet zich afvragen wat heeft God bereikt. Dat vermogen mensen niet te peilen. wy staan in deze kerk, zei domi nee Jansen, niet op heilige grond, maar wel getuigt ze van een bewo gen verleden. Elk beeld, elke graf steen, getuigt van een bewogen tyd, soms van menseiyke vreugde, dik- wyis van menseiyk leed. Hy herin nerde eraan dat Jan van Rlebeek, voordat hij naar de Kaap voer, zich in deze kerk liet huwen. Diegene, die zich verdiept in de geschiedenis van de kerk (en die kan dat uitstekend doen aan de hand van het boekje De Grote of Sint- Janskerk, dat voor 4,50 in elke boekwinkel (nog) te koop ligt, red.) zal bemerken, dat dit nog maar slechts één voorbeeld uit de mach tige geschiedenis van de kerk. Dominee Jansen citeerde aan het begin van zyn toespraak heel be scheiden het slot van zijn boekje, een uitspraak van dr, K. H. E. Grave- meyer: „Deze kerk is een gebed in steen: in iedere voeg is de fluiste ring van de gebeden der heiligen van alle eeuwen." Dominee Jansen vroeg zich in zijn toespraak af wat zeven eeuwen Woensdag 19 december zal Ida Wasserman, actrice bij de Haagse Camedie. in het ENCK-recreatie-oord aan de Westlandseweg te Vlaardin- gert een expositie openen van ,£>elfse Keramiek". De -tentoonstelling is georganiseerd door de Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve Kunstmestfabriek in Vlaar- dingen. De geëxposeerde werken zyn welwillend ter beschikking gesteld door „De Porceleyne Fles" te Delft. (Van een onzer verslaggevers) Hoewel f 10.000,-nog niet genoeg is voor een nieuw orgel voor de Grote Kerk, heejt het Herdenkingscomité alle hoop dat dat orgel er komt. Dit zei de voorzitter van het comité ds. A. Hoffman dinsdagavond in de her denkingsbijeenkomst, die in de Grote Kerk werd gehouden voor het 700- jarig bestaan van de kerk. Ds. Hoffman overhandigde dan ook aan de voorzitter van het college van kerkvoogden, drs. J. Buntjer symbo lisch de genoemde 10.000,—. In een geestig toespraakje sprak de heer Buntjer er zijn dankbaarheid over uit. dat het nieuwe orgel er gaat komen. Evenals ds. Hofman was hy van mening, dat het orgel alleen nog maar dank zij de virtuositeit van de kerkorganist Jacq. P. Bekkers een zo niet aanvaardbaar dan toch herken baar geluid voortbrengt. Maar, zo zei hij; Over enige jaren is liet orgel zo versleten dat zelfs een Jacq. Bekker er geert enkele goede noot zal uithalen. Hij memoreerde de verschillende „restauraties" die in de loop der tijden het orgel hebben ge teisterd. Echter, reeds in 1777 de beroem de orgelmaker Albertus Gruijzen, in een rapport over de toestand van het pijpwerk na enkele restauraties, dat hy het „zodanig verdestrueert had gevonden, dat het veeleer na een geruïneert als gerenoveert Or gel geleek." De talloze restauratie's van het eens zo machtige orgel, dat waar- schynlijk in 1533 door de Hendrik Nyhof voor de prys van 12.000 werd gebouwd, hebben het geen goed ge daan. Van dit orgel is alleen het machtige front nog over. In 1916 werd een nieuw, modem instrument geplaatst achter het oude front. Het instrument is praktisch niet meer te bespelen en bovendien foeileiyk van klank. Dageiyks stromen er nog giften voor een nieuw orgel binnen. Ook de verkoop van het boekje van ds. Jan sen, waarvan de opbrengst bestemd is voor het orgelfonds, gaat goed. Zo goed zelfs, dat het zeer binnenkort wel uitverkocht zal zyn. Het is een getuigenis der eeuwen, zei dominee Jansen. Het is het werk dat Hij begon. Daarom aan Hem alle eer, alle lof, alle dank. Jammer was dat de kerk b(J lange na niet was gevuld. Het kerkkoor on der leiding van Jacq. P. Bekkers zong op verdiensteiyke wijze enkele liederen capella, waarvan vooral psalm 122 in de toonzetting van J. P. Sweelinck knap gezongen werd. Bij koninklijk besluit van 20 no vember is de heer W. J. D. van Dijek herbenoemd tot burgemeester van de gemeente Maassluis. De heer Van Dijck werd in 1956 burgemeester van Maassluis. vrome smeekbeden te dezer zaken, de gevraagde toestemming tot de bouw van deze kerk en tevens staan wy, op gezag van dit schrijven, aan de parochianen, het recht van doop en kerkeiyke begrafenis mogen heb ben, ten verzoeke aan! genoemde kerkvrouwe, zonder inbreuk te maken op het recht van de moederkerk of van iemand anders, indien echter enkele bewoners van het platteland uit de parochies van Overschie of van Kethel, die vanwege de afstand ter plaatse hun eigen kerk niet ge makkelijk kunnen bezoeken, verkozen hebben te behoren tot de nieuwe kekr van Schiedam, dan staan wy even eens toe, dat dit geschiede en ge regeld worde met goedvinden van de pastoors tot wier parochies zy be hoorden, tegen een redeiyke en ge paste vergoeding. Gedaan en gegeven by Horst in het Jaar des Heren 1262, op de voor avond van de heilige Nicolaas. Op de Schiedamsedyk te Vlaar- dingen werd de wielrijder P. D, uit (Van een onzer verslaggevers) Als een monument- voor de on derdrukte voetganger staan deze ■mensen te wachten om eindelijk eens te mogen oversteken. Ja, het kan inderdaad wel eens lang duren op de zebra's van de Koemarkt Maar voetganger, oefen wijs heid en geduld en ga een kwar tiertje eerder van Huis. Weet; dat de „Groene Golf" ook is inge steld voor uw veiligheid. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse Toneelvereniging Utile Duld heeft gisteravond in de (Rotterdamse) (Lantaren" voor een vrijwel geheel "bezette zaal een ple zierige opvoering gegeven van het blijspel „Soubrette" en daarmee een stevig bedrag bijeen gespeeld voor het Max Tailleur-reumafonds. De Schiedammers kondigden reeds eerder aan dat zy by voldoende suc ces nog eens voor hetzelfde goede doel in de Lantaren zouden optre den. Het ïykt waarschyniyk dat zy dit voornemen zullen uitvoeren. Het welwillende publiek heeft dit ama teurgezelschap gegeven wat het toe kwam: ongeveinsde aandacht voor het stuk (van Jacques Deval) en een harteiyke applaus. De regie had Guido de Moor. Hü heeft de spelers, nadat ze wat aar zelend waren begonnen, tot uitste kende prestaties weten te brengen. In de luchtige geschiedenis een zeer welgestelde,doch plots bank roete Amerikaan wordt gered door de pseüdo-verloving van zyn zoon Vlaardingen by het linksaf slaan met een in sociëtykringen gevierde aangereden door een auto. Gevol- Jongedame kwam in de eerste gen: schaafwond in het gezicht en plaats Ides Cats-van Klaveren als een lichte hersenschudding. 1 het Franse meisje goed naar voren. (Van een onzer verslaggevers) Eindeiyk kreeg Onder Ons, de leer- Hngenvereniging van de rijks-h.b.s dan toch de Grote Avond. In Musis Sacrum werd dinsdagavond een af wisselend programma geboden. 3ehalve de avond openen, reikte de voorzitter van Onder Ons, Anton Smit de pryzen uit van een onlangs onder de leerlingen gehouden foto wedstrijd. De eerste prys was voor de eersteklasser J. Meulsteen, de tweede voor de vierdeklasser H. Hoek en een eervoile vermelding was voor J. Meyer. Onder regie van mejuffrouw J, M. de Visser vertoonden toen een zestal leerlingen de komische thriller in twee bedryven Het beroemde lijk van Max Andrea. Over het algemeen werd er goed gespeeld en de volle zaal (ook de directeur en enkele leraren waren aanwezig) heeft flink gelachen. Margret. v. d. Spek wist een uitstekende dienstbode op de planken te zetten. Het stuk was omdat men bij de voorbereiding er van wat in tijdnood kwam te zitten, nogal ingekort en dat heeft het geen goed gedaan. Om half tien begon het bal met muziek van de Ballroom Specials. Het duurde tot diep in de nacht. Voor uw PASFOTO'S oa- tuuriyk naar fotohande) K v. Vuur en Hoogstraat 106 Schiedam in spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar Avontuur en sex In de tropische oerwouden 1 GEORGE MONTGOMERY vrljd. - zat. 2, 7 en 9.15 zondag 7 en 9.15 uur TECHNICOLOR14 JAAR Actie en spanning met GEORGE MONTGOMERY in Zon dag-matinees 2 en 4.15 uur. Hebzucht, haat, wraak en liefde l 14 JAAR maand., dlnsd. woensd. 2 en 8 uur. 14 JAAR FRANKIE VAUGHAN - GEORGE BAKER donderdag 2 en 8 uur. 14 JAAR

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1