r.k. - aantal hervormden *7° MORGENOCHTEND 9 UUR B 1 i i i i i I! I I I I i I I I CENTRUM m sm e 16 et Drie mannen lokten zestig meisjes naar kamer bij Dom Annie Schmidt 2i IS VERKOOP BEGINT 30% tot 40% korting Verdeling der bevolking naar Aannemersbonden tegen verdere samenwerking mm dè poplin zonder „strijkages" Van aanrijding verdachte zelf aangereden Geen spoor van hondsdolheid bergmeubels Officier Justitie onthult zedenschandaal m li Matroos dood bi j val in ruim Tailleur weer in ziekenhuis m Noor moet voor Japans gerecht 95 8 complete SLAAPKAMERS 12 EETH0EKEN, teakuifvoering Ook enkele BANKSTELLEN SLAAPBANKEN Echt PROFUMA SLAAPBANKSTEL SLAAPKAMERKASTEN i sa les.- II PRIJZEN GARDEROBEKASTEN ?J-50 80 FAUTEUILS Pracht EETH0EK ieakuitvoerint, 18 SALONTAFELS SENORITAS Oplicifitfing D Onkerkelijk HET VRIJE VOLK VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 PAGINA 3 2 miljoen meer De miljoenencijfers geven op zich zelf een duidelijke stijging te zien vergeleken met 1947, maar die is vanzelfsprekend toe te schrijven aan de bevolkingsgroei. WIE VROEG KOMT, BOFT 119— 495— 52.50 - 54.50- 59.50 NU BESTELD, VOOR KERSTMIS THUIS Inderdaad dwingen wii de verkoop door de enorme korting VOORDEEL VOOR V 139.— 20- MARINIERSWEG 281 - HOEK «OOGSTRAAT TWAALF-PROVINCIËNHUIS FLEVOGEBOUW Amsterdam: 48 pet (Van een onzer verslaggevers) Drie mannen en ongeveer zestig meisjes waren betrokken bij de geruchtmakende Utrechtse zedenaffaire. In de laatste maanden van 1961 werden door de mannen regelmatig in een kamer van vier bij vier en gemeubileerd met twee stoelen en een bed bijeenkomsten gehouden met steeds weer andere meisjes. Soms wel twee of drie keer per week. De meisjes kwamen uit alle lagen der bevolking, aldus de officier van Justitie, mr. C. J. van den Berg op een persconferentie die gisteren na afloop van de driedaagse besloten zitting van de rechtbank werd gehouden. Op de kamer speelden zich de wildste tonelen af die een hoogte punt vonden in een collectieve striptease en allerlei onzedelijke handelingen. w m ar m sn'«rarap» B Meent 129 Rotterdam tei. 136105 (Van onze radio- en TV-redaetie) De 'moeder' van de radiofa- milie Doorsnee en het TV-pen- sion Hommeles, Annie M. G. Schmidt, Is vanavond hoofd persoon in het cabaretpro gramma 'Mens durf te leven'. Het programma wordt gebracht door Wim lbo en Thijs Cha- lowski. mmi Offers aan Bach us Let op uw kinderen! i;!"' FLANELLEN JONGENS-SPORTHEMDEN alle maten 41 0ok Advertentie IJd. self- m+xr-gl cotton (Van een onzer verslaggevers) De 25-jarige bromfietser P. van E. uit Loosdrecht die in Kortenhoef een vierjarig meisje aanreed en zich verder niet om haar bekommerde heeft gisteravond op weg naar het politiebureau zelf een ongeluk ge kregen. (Van een onzer verslaggevers) Het aantal Hervormden in de Nederlandse bevolking is sinds 1947 verhoudingsgewijs vrij sterk gedaald. Gaf in 1947 bij de volkstelling rond 31 percent van alle Nederlanders op tot de Hervormden ge rekend te willen worden, in 1960 was dit deel gedaald tot 28,3 percent. De groep die zich niet-kerkelijk noemt („buitenkerkelijken") is in die periode echter gestegen: van 17,1 tot 18,4 pet. en ook de r.-k. kerk groeide: van 38,5 tot 40.4 pet. Al die kerken die het woord „gereformeerd" in hun naam hebben, zien hun ledental dalen van 9,7 tot 9,3 pet. Deze feiten en eüfers zijn te vinden in nieuwe tabellen van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gebaseerd op de uitkomsten van de volkstelling in 1960. Daaruit blijkt dan verder, dat ons land op 31 mei van dat jaar 4,6 miljoen rooms-katholieken telde en ruim 3 miljoen hervormden. Verder ruim 1 miljoen gereformeerden (dat wil zeggen: niet de gehele 'gerefdr- mesrde gezindte', omdat de zogehe ten 'gereformeerde bonders' binnen de hervormde kerk uiteraard zijn ge teld by de totaalcijfers van die kerk, red.). Het totaal voor de overige, kleine re kerkgenootschappen en godsdiens tige groeperingen beloopt bijna een half miljoen. Twee miljoen en 102.000 mensen wensten niet bij een kerk genootschap gerekend te worden. Tussen de twee tellingen vermeer derde de bevolking met 2 miljoen, of bijna 20 pet. Het fcoenemingsper- HU reed op een bakkerskar en moest met een gebroken, been in. het ziekenhuis worden opgenomen. Van E. was gisteravond in ver band met de aanrijding van het kind aangehouden en had opdracht ge kregen zich op het politiebureau te melden. (Van een onzer verslaggevers) Het jonge hondje, dat 4 november een inwoonster van -Kerkrade beet, leed niet aan hondsdolheid, zoals werd gevreesd. Dit is gebleken uit een onderzoek van het - rijksinstituut voor volksgezondheid te Bilthoven. Advertentie X.M. tafeltjes ledikant - nachtkastje - spiraalmatras stoel - bekleed met zware 100% wollen moquette, van 35. per meter compleet met pracht A-teak tafel 159, Met de duurste crimmer-bekleding189. tegen fabelprijzen. Kom kijken. De verrassing is groter dan u denkt. Pullman-vering van 225.voor 149— met de duurste bekleding 189.—- Het beste mechaniek - 1 handbeweging 2-persoons bed. Beter is er niet. Vastgestelde prijs door de fabriek 695. Wij verkopen met 200 gulden korting. U betaalt nu geheel compleet Pronkstukken Grote 3-deurs le klas werk slaapkamerkasten, slechts 4 stuks, I Wacht i Imet zware ronde tatel D.i. 100,per kast korting. Dat doen wij. le klas gestoffeerd. HAAST U 3-d.eurs IS— Hier komen wij er 200 van tekort, voor Fabriceren doen wij dit jaar niet meer OP IS OP ONZE KORTINGSACTIE slaat enorm in. Het publiek heeft de ogen goed open, dat blijkt uit onze grote december-omzet. welk wij geven. Kortingsactie sluit 31 deccmbèi. Dus nog ruim 14 dagen si Wacht niet te lang. Nu nog enorme sortering die overal 235.— kosten, nu bij ons 179— en. vele modellen, geheel teak, zwaar meubelplaat. VOOR DE VROEGKOMERS: van. 39.50 voor van. centage is voor de r.-k25, voor de hervormden 8, de gereformeerden 14 en de overige gezindten 17. Niet- kerkelijken 28. Het CBS produceerde belangwek kende cijfers over de provincies en de grote steden. Van de Limburgse bevolking is 94 pet. r.k., van Noord- Brabant 89. Drente is de provincie met het hoogste aantal hervormden (54). In Noord-Holland wonen de meeste buitenkerkelijken, vergeleken met de andere provincies: 38,7 pet. Opvallend Is dat het percentage rooms-katholieken In Noord-Brabant en Limburg lets is teruggelopen. En kele voorbeelden: Tilburg van 95,2 tot 95,1, Breda 85,1 tot 85,2. Er valt een algemeen verschijn sel te noteren: in de grote ste den ging het percentage rooms-ka tholieken wat minder omhoog dan in Nederland als geheel en komt tegelijkertijd de stijging in het per centage niet-kerkelijken boven het landsgemiddelde uit. Nog enige buitenkerkelijken-per centages: Apeldoorn 19, Groningen 45, Amsterdam 48 (in 1947 was, het cijfer in Amsterdam 45,2). Het hervormd persbureau te Den Haag, gevraagd om commentaar, zei ons: •Bij de beoordeling van de cijfers moet men rekening houden met het feit, dat dé' hervormde kerk een 'volkskerk' Is en daarom de mees te "papieren' leden heeft. Wie opgeeft gereformeerd of ka tholiek te zijn, behoort ook werke lijk tot die gezindte; een groot deei van de overigen noemde zich vooral in vroeger jaren 'hervormd' zonder werkelijk tot onze kerk gerekend te kunnen worden. Juist zij laten zich de laatste jaren vaak schrap pen. De cijfers geven thans de wer kelijke stand van zaken zuiverder weer.' Advertentie T.M. De meisjes werden door de 23-jarige F. V. meegenomen, nadat hij met hen eerst cafés en bars had bezocht. Steevast lokte hij ze naar de kamer in de omgeving van de Dom met de smoes: 'Ik moet nog even iangs een vriend. Ga je even mee?' Bijna dertig meisjes zijn voor de rechtbank als getuigen gehoord. 'Er waren er bij.' aldus mr. Van de Berg, 'die het helemaal niets kon schelen, wat de mannen met hen deden en regelmatig op het adres te rugkwamen. Anderen waren aller minst te spreken over de vergaande intimiteiten van. het", drietal. Zij waren met, V. meegegaan, omdat zij niet opzagen tegen een oppervlakkig vrijage. Weer anderen de meisjes kwamenvan heinde en verre mis- Aantal op Toeneming In percenten van de 30 mei 1960 sinds 1947 totale bevolking (in .miljoenen) in perc. 1930 1947 1960 Rooms-katholieken 4,63 25,1 36,4 38,5 40,4 Nederl.-hervormden 3,24 8,4 34,5 31,0 28,3 Gereformeerden 1,07 14,2 9,4 9,7 9,3 Overige kerkei. gez. 0,42 16,9 5.3 3.7 3,6 Buitenkerkelijken 28,1 14,4 17,1 13,4 NEDERLAND 11,46 19.1 100,0 100,0 100,0 Advertentie IJM. IEB IH q n n E; Uw Grundlg specialist Radio TV Recorders M AmewtJafD Rotterdam - Utroew Uus«um Dalft Onze GRUNDIG speciaalzaken hebben een eio^r» technische dienst Het is vijftien jaar geleden, dat het journalistencabaret 'De Inktvis' voor het eerst optrad. Naast Jeanne Boos, Han Hoekstra, "Wim Hora Adema .verkte er een medewerkster van de locumentatie-afdeling van een groot lagblad aan mee: Annie M, G. ■Schmidt, die op 19 december 1947 laar schrijfsterscarrière begon mei ;eksten voor dit cabaret. Daarna schreef zij 'onder meer teksten voor Wim Sonneveld en Wim Xan. Zij werd het bekendst door haar kinderversjes en gedichtjes, door haar schepping 'De familie Doorsnee' en door 'Pension Hommeles'. De leden van het inmiddels ver dwenen journalistencabaret zullen vanavond nog eens voor de camera's verschijnen, evenals bewoners van Pension Hommeles, zoals Maya Bouma en Donald Jones, en leden van het gezin Doorsnee, zoals Hetty Blok en Joop Vischer. Liedjes van Annie Schmidt worden ook gebracht door Conny Stuart en Enny Mols-de Leeuwe. (Van een onzer verslaggevers) De 33-jarige Indiase matroos A. C. Baroa is vanmorgen van ruim zeven meter hoogte in het ruim van ziin schip, de Queen City, gevallen. Hij was op slag dood. De Queen City ligt in de Waalha ven te Rotterdam. Annie Schmidt zingt zelf liedje uit de Inktvis-tijd. AMSTERDAM (ANP) Max Tail leur is gisteren opnieuw in het Cen traal Israëlitisch Ziekenhuis te Am sterdam opgenomen. Hy wenst zich ditmaal grondig te laten behandelen voor zijn rheuma-kwaal en verwacht dat het lange tyd In beslag zal ne men. Gedurende zijn afwezigheid zal het etablissement De Doofpot gesloten zijn. ten de iaatste trein naar huls en waren blij een onderdak te hebben.' Uit de verhoren van alle getuigen is vast komen te staan, dat de meisjes veelal zeer zwaar aan Bac chus hadden geofferd. 'Hef weer- standsvermogen, werd op deze en an- dere manieren (het tonen van porno- j grafische i'oto's) volkomen uitgehold en in een avond zakten zij af tot iets. waarvan zij meenden dat het niet bestond.' zei de officier. Waar het geld voor deze baccha nalen vandaan kwam, is niet vast ko men te staan. Zeker is wel dat ds koopman W. B., ook bekend onder de naam 'Champagne Willem' de fees ten voor een groot deel financierde. Tegen hem eiste de officier de zwaarste straf, omdat hij tot de conclusie was gekomen, dat deze de i leidende.vol-had gespeeld,. F. V.,* die bovendien wegens dief stal van twee fietsen en een transis torradio terecht moest staan, was meestal platzak. Hij bad verschillende I baantjes gehad en het laatst was hij bezig met een studie voor analist. De chauffeur De G„ die wel deel genoot was, maar het eigenlijk deed om alles eens van dichtbij mee te kunnen maken, nam zelf niet vaak dee! aan de festiviteiten op zijn kamer. Mr. Van de Berg baseerde zijn eis van drie jaar tegen B. ("Ik had veel meer kunnen vragen,') op het feit, dat deze een poging tot verkrachting onder bedreiging met een mes had gedaan. Bovendien had B. op zedelijk gebied een ernstig verleden. Van verkrachting van een twaalf jarig meisje, zoals in verschillende puhiikaties is vermeld, is mij niets bekend,' zei de officier. In zijn requisitoir tegen de 23- jarige V. had mr. Van de Berg reke ning gehouden met de conclusie van de psychiater, dat de jongeman als i verminderd toerekeningsvatbaar moest worden beschouwd. De officier vroeg voor hem daarom ook onder toezichtstelling van het Leger des Heils en wanneer het te zijner tijd i nodig mocht blijken, een psychia- trisch onderzoek en mogelijk opname in een kliniek voor behandeling. De chauffeur, die voor het laatst I wegens enkele vermogensdelicten in j 1940 werd gestraft en toen ter be- i schikking van de regering werd ge steld, achtte de psychiater niet vol komen toerekeningsvatbaar. De offi cier nam deze conclusie over en vroeg ondertoezichtstelling van de r.-k. re classering en wanneer hot nodig mocht blijken psychiatrisch controle o' behandeling. De officier van Justitie deed een dringend beroep op de ouders:'Houdt uw kinderen in de gaten. Zorgt voor een open verstandhouding. Laat hen niet gaan, zonder dat u weet waar zij naar toe zijn of heengaan. Het is gebleken, dat op vele feestjes van jongelui zich de meest wilde tonelen speien.' Als waarschuwend woord tegen de meisjes zei hij: 'Pas op voor degene met wie Je meegaat. Ga niet af op een aardig gezicht en ga niet zonder meer naar een adres, dat je niet kent.' Advertentie IJM Een ongeëvenaarde seriesporthern— den. Gemaakt van origineel, heer lijk warm flanel in vele prachtige; ruitdessins. OSLO (Reuter) Japan heeft giste ren aangeboden gezagvoerder Peder- sen "van de Noorse tankboot Tharald Brovig vrij te laten, als de Noorse ambassade in Tokio belooft dat de kapitein voor het Japanse gerecht zal verschijnen bij de behandeling van de aanvaring van deze tankboot met het Japanse 'tankschip Moenakata Maroe I. Bij de aanvaring, die zich op 18 november in de haven van Jokohama heeft voorgedaan, zijn 39 Japanse zeelieden en één Noor door een ont ploffing om het leven gekomen. Kapitein Pedersen is later door de Japanse politie van boord gehaald en opgesloten. Van Noorse zijde is hier tegen herhaaldelijk geprotesteerd, waarbij erop is gewezen dat zich een Japanse loods aan boord van het Noorse schip had bevonden. De Noorse ambassade in Tokio heeft uit Oslo opdracht gekregen de i gevraagde toezegging te doen, zodat gezagvoerder Pedersen in vrijheid kan worden gesteld. De normale prijs is 5.95, maar nu kunt U profiteren van een sensa tionele aanbieding in prachtkwa- Nd, als Kerst-stunt; 4 tot 14 jaar, Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schriftelijke orders. WÊÊ ROTTERDAM: Korte Hoogitraat Meent Katendr. lagedijk West-Kruiskade HOOGVLIET: W Inkelcentrum LEIDEN; Haarlemmerstraat ZEIST: Slotlaan VLAARDINGEN: Liesveld f e chauffeur van de zandauto waar prins Bernharö op 29 november 1937 met zijn wagen bo venop is gereden, voelt zich in zijn eer getast. In het boek, dat Alden Hatch over het leven van de Prins heeft geschreven, staat dat de chauffeur van de vrachtauto de avond voor het ongeluk dron ken was' geweest. En verder wordt gezegd dat de Prins een proces tegen de chauffeur heeft walen aanspannen omdat hij die ken nelijk schuldig aan het ongeluk «ichfcfcc Deze mededelingen ln het boek berusten op gesprekken, die Ai- den Hatch met de Prins heeft gehad. Het lijdt weinig twijfel of deze passage geeft de opvatting ■weer die thans bij de Prins lee.it over wat er in 1937 .is gebeurd. Tenminste over wat hem verteld is dat er was gebeurd. Want de Prins ts zelf destijds te ernstig gewond geraakt dan dat hij z*.ch voorgevallene persoonlijk zou kunnen herinneren. Lfranteverslagen van het onge- luk in 1937 maken het' waar schijnlijk dat de chauffeur met zijn protest gelijk heert, dat hij niet gedronken had en geen schuld had aan het ongeluk. Dan is de aangevochten pasage in het boek van Alden Hatch een ern stige misslag. De Prins heeft een onderzoek toegezegd. Dat zal, naar wij aan nemen, een onderzoek zijn op zeer korte termijn. Als daaruit blijkt dat de geuite beschuldiging niet waar is of niet waar te ma ken valt, zal de Prins, zoals hij heeft gezegd, niet aarzelen recht te zetten dat rechtgezet moet worden. Door het bewandelen van deze ruiterlijke weg is het niet nodig dat door vragen in het parlement opheldering wordt gevraagd en wordt vastgesteld of de vracht autochauffeur destijds een ver wijt gemaakt had kunnen wor den. Dié vragen zouden daar op hun plaats zijn, omdat de be scheiden waaruit dat zou kunnen blijken bij de justitie berusten en ter beschikking van de minister van Justitie staan. De uitspraak van de gemeente raad van Amsterdam, dat deze gemeente tijdelijk over de Bijl mermeer moetkunnen beschik ken om haar woningprobleem op te lossen, is een,poging om alsnog tot een aanvaardbare oplossing te komen. Te zijner tijd zal de Bijlmermeer desgewenst een af zonderlijke gemeente kunnen worden. Wij hopen, dat de rege ring bereid is op deze suggestie in, te gaan. Opdat er voortgang ge- maakt kan worden. Want de tijd dringt. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, prof. J, van der Hoeven, heeft er bovendien de nadruk op gelegd, dat de Bijlmer meer-kwestie immers een kant is van het hele agglomeratie-Am.- sfcerdam-vraagstuk. Een probleem dus dat niet de-stad Amsterdam alleen aangaat, maar de hele streek vanaf de IJmond en de Zaan tot Weesp. Daarmee is het vraagstuk ge bracht op het peil waarop het behoort. Wij hebben het drarria- WiisveenDen Haag gehad. Wij zitten met de kwestie-Amsterdam Bijlmermeer. En dat Rotterdam geen problemen van deze aard heeft of ziet aankomen, zal nie mand beweren. buiten de land ontstaan randstad Hol- agglomeraties waarmee de bestaande bestuur lijke indeling geen raad weet. In Brabant, in Zuid-Limburg, in Twente. In de' sfeer van annexa ties zijn deze vraagstukken niet op te lossen. Met allerlei vormen van gemeentelijke samenwerking komt men er ook niet. Alleen de vorming van streekbesturen met vrij grote bevoegdheden kan uit komst brengen. Streekbesturen voor die streken waar wij bij elkaar op schoot zit ten. Maar behalve de Rijnmond bestaat er nog niets. En de Rijn mond bestaat alleen nog maar op papier en zal als het lichaam er komt, nog geruime tijd nodig hebben om tot volwassenheid te komen en zijn vorm te vinden. De veldslagen die geleverd wor den over de gemeentegrenzen, de sterke randgemeenten en wat daar allemaal bij behoort, heb ben iets onwerkelijks. (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlands Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven heeft j de samenwerking met de andere werkgeversorganisaties in de Raad van Bestuur Bouwbedrijven opgezegd. Op 1 januari 1964 zal de grootste aan nemersorganisatie uit deze overkoepelende instantie treden. De onmiddellijke aanleiding tot deze stap is een verschil van mening over de prestatiebeloning in het bouwbedrijf. Tijdens de onderhande lingen over de thans geldende c.a.o. had de NAPB een nieuw tariefstel sel voorgesteld, omdat het oude sys teem naar zijn mening was gedena tureerd tot een methode van betaling zonder dat daar een evenredige pres tatie tegenover stond. De door de NAPB ontworpen rege ling werd aanvaard, maar toen het College van Ryksbemiddelaars er be zwaar tegen maakte, gingen de ande re organisaties toch een c.a.o. aan, waarin het oude tariefstelsel was op genomen. De NAPB weigerde deze c.a.o. te tekenen. De bond voelt zich in de steek gelaten door de overige werk geversorganisaties die naar stta me ning de belangen van het bouwbe drijf niet op de juiste wijze beharti gen. De diepe oorzaak van het uittre den van de NAPB is echter, dat bet' bouwbedrijf niet direct is vertegen woordigd in de Stichting van de Ar beid en de Sociaal-Economische Raad Volgens de NAPB is het bouwbedrijf zo belangrijk, dat het recht heeft op een eigen plaats in deze toporganen van het Bedrijfsleven, zoals by voor beeld ook de landbouw die inneemt. De confessionele organisaties zijn echter van oordeel dat het bouwbe drijf voldoende wordt gerepresen teerd door de centrale wsrkcoyp-e verbonden. De NAPB heeft""in *dê Raad van Bestuur Bouwbedrijf geen steun kunnen vinden voor zijn om vatting. Daarom heeft hij de «men werking verbroken.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1