Korter ziekteverzuim bij 5-daagse werkweek J aarbeiirsbestuur wil nieuwe koers inslaan Zedenschandaal in Hoekse Waard: vijf arrestaties Man onder trein bij van station Dr. Drees onthult VITAGIST ZONDER COMMENTAAR Katholieke steen des aanstoots Eén jaar negen maanden voor Duitse bakker Steeds meer TV-kijkers S wissair keert dividend uit Nederlandse moet Amerika verlaten Krediet H" Huifjes HET' VRIJE VOLK WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 PAGINA S met TABLETTEN Vitagist bes^r'^taaen, of sufheid te verwek- f" iprettige reis? Neem Vitagist mee. 't ts betrouwbaar. VITAGIST 10 tabletten 95 cen^ 20 tabletten 170 cent (Van onze\soclaal-economische redactie) De vijfdaagse werlcweek heeft eerder een gunstig dan een on gunstig effect op het ziekteverzuim gehad. Dit is gebleken uit een onderzoek van de medische dienst van de N.V. Philips. Er •is een verkorting van de verzuimduur waargenomen, die verder igaat dan het wegvallen'van de zaterdag als eerste of laatste [verzuimdag. Nieuwe directeur bij Koninklijke EXCLUSIEF VOOR ROTTERDAM Kerstmis over de t hele wereld. /Unieke collectie .kérstplaten uit veie landen. Bedsteden PSP®® BSs-fSsfS. JALOEZIE Weinig succes Andermaal in slop Schrobbering itmkaMtdhBMric Advertentie l.M. Een beschouwing over dit onderzoek is opgenomen in het or gaan van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Genees kunde, 'Mens en Onderneming', dat geheel aan het ziektever zuim is gewijd. Het instituut heeft ook een over- eicht gepubliceerd van bet ziekte- en ongevallenverzuim In de periode 1947—1961, Sinds 1950 ls het ziekteverzuim ge- ieideiijk toegenomen. Het ongeval lenverzuim is teruggelopen. De ver klaring hiervan wordt voornamelijk gezocht in de verbetering van de so ciaal-economische omstandigheden. De grotere welvaart gaat gepaard met een krappe arbeidsmarkt, waar door verschillende maatregelen soe peler worden toegepast. De sociale voorzieningen worden beter, waar door ziekte minder financiële conse quenties heeft. De medische zorg en de medische mogelijkheden zijn uit gebreid en er wordt meer gebruik van gemaakt. Opvallend is dat in de periode van recessie in de economi sche ontplooiing ook het ziektever- tuim terugloopt. (Van onze sociaal-economische redactie) „Alleen door samenwerking met alle betrokkenen is het mogelijk aan het Nederlandse beurstee be uren een nieuwe richting te geven. Een nieuwe koers is noodzakelijk om de waarde en de mogelijkheden van de Nederlandse handel en industrie op verantwoorde wijze uit te dragen, met andere woorden om een beurspatroon op te bouwen, dat in sterkere mate in de internationale belangstelling komt te staan." (Van onze soeiaal-econ. redactie) De vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij heeft in minder dan een half uur een ingrij pende wijziging van de statuten en de benoeming van een nieuwe direc teur behandeld. Met bijna algemene stemmen werd in de directie opgenomen ir. W. Star- renburg, die reeds vele tientallen jaren aan de maatschappij is ver bonden. Over de voorgestelde statutenwijzi ging, die o.a. een wijziging van het winstaandeel van directie en com missarissen beoogt, werd slechts door één aandeelhouder een waag gesteid. Bevestigd werd, dat het maximum inkomen van commissarissen 50.000 gulden blijft,, dirtbedrag is nu echtqr gesplitst in 20.000 honorarium, onge^". acht de winst, en een bedrag var. maximaal 30.000 gulden, dat afhan kelijk is van de gemaakte .winst. Over de resultaten van de maat schappij kon na de rede. die de pre- -sident-directeur jhr. Loudon kort ge leden in New York heeft gehouden en.na wat daarover in de kwartaal mededelingen is gezegd, geen nader nieuws worden verstrekt. NIENBURG (DFA) De Duitse bakkersknecht Alfried K. (25) is gis teren tot 21 maanden gevangenis straf veroordeeld, omdat hij 4 juni drie Nederlandse militairen met zijn vrachtauto heeft dood gereden en 21 militairen heeft verwond. De bakkersknecht reed 's nachts op een colonne Nederlandse militairen in, die links van de rijbaan liep. Hy keerde terug van een schuttersfeest en had enkele glazen jenever en bier gedronken. Het alcoholgehalte van zijn bloed bedroeg 0.87 promille. De beklaagde kon zich geen bijzon derheden van het ongeluk herinne ren. Bij de beschrijving van deze noodlottige gebeurtenis door de pre sident van de rechtbank huilde hij. Advertentie LM. Schiedamseweg 145-Straatweg-59 Pleinweg 152 - Asterio 29-31 Winkelcentrum Hoogvliet Aldus betoogt de directie van de Nederlandse Jaarbeurs in zijn van daag verschenen jaarverslag over 1961. De directie betoogt daarin voorts o.m. dat de Jaarbeurs zich in het bijzonder moet richten op de- EEG als markt, die zij wil representeren. Dit is met name van betekenis ter verbetering van het „beeld", dat man in het buitenland heeft van het mo derne Nederland ais industrieel hoog ontwikkeld land. Een van de belangrijkste punten waarop het beleid van het beursbe- stuur zich zal richten, is in Neder land te komen tot een meer gecoör dineerd landelijk beursbeleid. De oude opvatting van de Jaar beurs als ontmoetingspunt voor vraag en aanbod heeft nog niet veel aan waarde ingeboet, aldus'het jaar verslag, maar er is wel een verdie ping nodig en.een aanpassing van de opvattingen, ''.-r r- V' Het beleid zal erop zijn gericht uit' het gecompliceerde geheel 'van het marktaanbod de onderscheidene deelmarkten op daartoe te organise ren manifestaties als het ware te la ten uitspringen, naar voren te ha len, om op deze wijze tot een grotere doorzichtigheid van het marktaan bod te kunnen geraken." In het verslag wordt in het bij zonder dank gebracht aan het ge meentebestuur van Utrecht en aan de Nederlandse Spoorwegen, die 't door hun medewerking mogelijk hebben gemaakt de expositieruim te verder uit te breiden. Een kar wei, dat normaal 24 weken vraagt, werd in 14 weken volbracht, daar bij inbegrepen de verlegging van het spoorwcgraccordement. Uit het versl&g blijkt, dat de Ko ninklijke Vereniging tol het houden van Jaarbeurzen in Nederland over 1961 een verlies heeft geleden van ƒ408.000 tin 1960 158.000). De maatschappij lot exploitatie van jaarbeursgebouwen heeft een winst geboekt van ruim 65.000 (in 1960 ƒ62.000). Het Instituut concludeert hieruit: i "Het ziekteverzuim moet dus eerder gezien worden als een graadmeter voor de sociaal-economische toestand dan ais een zuivere weerspiegeling van de algemene gezondheid.' De daling van het ongevallenver zuim moet waarschijnlijk worden ge zien als een verblijdend teken van betere arbeidsomstandigheden en van grotere aandacht'voor de veilig heid. De analyse van het ziektever zuim heeft verschillende interessan te uitkomsten opgeleverd. Het verzuimpercentage van man nen en vrouwen is praktisch gelijk, maar bij vrouwen komen meer kor ter durende gevallen voor. De leeftijd heeft geen duidelijke invloed op het aantal ziektegeval len. Met de verzuimde dagen is het anders gesteld. De gemiddelde d u u r wordt langer naarmate de leeftijd stijgt. Bij mannen is de in vloed van de leeftijd nog sterker dan bij vrouwen. Bijna de helft van alle verzuim gevallen is toe te schrijven aan ziek ten van de ademhalingswegen. Daar na komen ziekten van de spijsverte ringsorganen (16 percent) en van het bewegingsapparaat (10 percent). H< seizoenpatroon is standvas tig. jfilk jaar wordt de daling in de zomer gevolgd door een toename in liet najaar. Meestal is een duide lijke piek te zien in de maanden ja nuari tot maart. Daarna neemt het verzuim weer af. In december is soms een tijdelijke vermindering van het ziekteverzuim waar te ne men die toegeschreven kan worden aan de invloed van de""feestdagen. De consternatie was groot toen tij dens de officiële heropening van het gemoderniseerde station Driebergcn- Zeist een echtpaar onder de feest- trein viel. EHBO'ers schoten met Leu brancard toe voor de verschrikte ogen van de treinreizigers en de offi ciële personen op het perron. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie te Oud-Beijerland ls '-p het spoor gekomen van een zeer mvangrijk zedenschandaal in de loekse Waard. Vijf mannen zijn ge- rresteerd In Goudswaard en Zuid- leijerland. De leeftijden van de man- isn (een caféhouder, een kruidenier -n drie landarbeiders) variëren van i) tot 56 Jaar. Na voorgeleiding aan ie officier van Justitie te Dordrecht, '.'it een van hen weer in vrijheid ge steld. Vast staat dat er ontuchtige han delingen gepleegd zijn met meisjes zowel als met jongens van dertien tot twintig jaar. Veel meer personen zouden dij de affaire betrokken zijn dan tot nu toe zijn gearresteerd. De justitie beschikt over lijsten met namen van personen, die met de zaak te maken hebben gehad. Daaronder zouden zich perso nen bevinden, die in de Hoekse Waard algemeen geacht zijn. 'Het is een ratjetoe van mensen en feiten,' zei de officier van Justitie te Dordrecht, mr. J. Visser. Het gedeelte van de Hoekse Waard, waarin Goudswaard en Zuid-Beijer- iand liggen, wordt door sociologen be schouwd als een 'achterlijk' gebied. Goudswaard is een gemeenschap, waar handel en wandel onder voort durende invloed staan van de Ond- gereformeerde Gemeente. Reeds eerder (iri 1953) heeft zich In Goudswaard een zedenzaak voor gedaan, waarbij velen betrokken wa ren. Enige jaren geleden ontstond bij een nieuw woningproject in het dorp groot tumult, omdat de bouwer in d« woningen geen bedsteden meer wilds aanb-eneen. DEN HAAG (ANP) Op 1 decem ber waren er bij de Dienst Luister en Kijkgelden 1.258.241 televisietoe stellen aangegeven tegen 1.234.368 op 1 november (t/m 17 dec. 1.270.318). Er waren op. 1 december 1962 2.605.172 geregistreerde radiotoestel len tegen 2.602.885 op 1 november. Het aantal aansluitingen op de draadomroep bedroeg op 1 december 468.238 tegen 468.562 op 1 november. In het gebied van Patras, in het westen van de Peloponnesus, zijn 10.00Q mensen door overstromingen als gevolg van stortregens uit hun •huizen verdreven, Terwijl de regen blijft stromen, trachten militairen en gendarmes hulp te bieden aan de getroffen bevolking, die haar toe vlucht heeft gezocht op daken en in bomen. 4» (Van een onzer verslaggevers) Tijdens de officiële heropening van het station DriebergenZeist is de 43-jarige F, F. F. Bos uit Botterdam onder een trein geraakt. H(j is later in het Zeister ziekenhuis overleden. Zijn 36-jarige echtgenote viel ook op Op het kav.de, natte Schiphol heelt prinses Irene gistermiddag haar vriendin Avecita Lopez Mateas begroet, de enige dochter van de Mexicaanse president. Zij was op doorreis naar het zoiinige Mexico. de spoorbaan maar werd niet door de trein geraakt. Het ongeluk verocraakte grote consternatie o'p het perron, waar veie officiële personen stonden te wach ten op het moment, dat de burge meesters van Zeist en Driebergen door het luiden van een bel het ver treksein-zouden geven, voor de trein van 16.58 uur naar Utrecht. Op het moment dat de trein uit de richting Arnhem langzaam het station binnenreed, vlei de vrouw, die buiten de menigte stond, op'de spoorbaan. Zij kon nog juist voor de trein wegkruipen. Haar man viel vlak achter haar aan en werd in zjjn val door de trein gegrepen. Hij kwam er onder terecht. De vrouw (Van een onzer verslaggevers) De Zwitserse luchtvaartmaatschap pij Swissair verwacht over 1962 divi dend te kunnen uitkeren. Vorig jaar. tóen vrijwel alie luchtvaartmaat schappijen zware verliezen leden, was Swissair een van de weinige lucht vaartondernemingen. die nèt uit kwamen. Dit jaar heeft een rationalisering met name in de. exploitatie vai straalvliegtuigen, tot gevolg gehat. dat er winst gemaakt wordt. De be zettingsgraad van de vliegtuigen heeft echter nog niet het peil bereikt, dat tot tevredenheid kan stemmen Er-zal dan ook geen sprake zijn vai: een bijzonder hoge winst. had bij haar val een hoofdwond op gelopen, de man werd met zware in wendige kneuzingen onder de trein vandaan gehaald. De vrouw ls later overgebracht naai liet-ziekenhuis Berg en Bosch in Bilthoven. Zij kon gisteravond nog niet door de politie worden verhoord. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Het gaat de arbeiders, in het alge meen gezien, gelukkig niet slecht in ons laud; de welstand is onmisken baar toegenomen. Dat brengt voor de vakbeweging eigenaardige pro blemen mee, want een gevolg is o.a. dat de animo voor dc dure vakbond in nogal verontrustende mate is ge daald. Wat is nu een beter middel om de belangstelling te prikkelen dan dat van de jaloezie en ontevre denheid? De Vakbeweging, orgaan ■- - n het NW, publiceert daarom uit de vermogensstatistiek van het CBS hoeveel miljonairs er wel in Neder land zijn, hoeveel er geen beroep uitoefenen, hoeveel liet gemiddelde bezit van N.V.-direeteuren bedraagt enz. Ten slotte wordt dan ook mee gedeeld dat van de 3.3 miljoen werk nemers er slechts 57.000 vermogens belasting betalen. Burgerrecht. 15 december 1962. (Vervolg van de voorpagina) Steen des aanstoots in het kamerdebat over de bioscoopwet was de katholieke filmkeuring, die In tal van gemeenten in het zuiden des lands als maatgevend wordt beschouwd voor het verlenen of weigeren van een vergunning tot vertoning. De gemeentebesturen hebben het recht, een commissie in te stellen voor de nakeuriug. Om de minder juiste uitoefening hiervan in bovenbedoelde zin althans te beperken, wensen de beide grote 'linkse' fracties deze ha- keuring tezien afgeschaft voor films die voor volwassenen geschikt zijn bevonden. ■regen deze strekking van het amendement-Verhoef (p.v.tLa.) kwam de 'KVP-fractie prompt in verzet. Eerst bij monde van mej. Nolte, daarna in de persoon van dr. De Kort. 'Ontoelaatbaar,' constateerde deze kort en bondig. Prof. Oud, ai- CINCINNATI (AP) De Amerikaan se immigratiedienst zal de 22-jarige Emmie van der W. uit Amsterdam liet komend- weekeinde in New York op een boot naar huis zetten, nadat zij gisteren in Cincinnati is veroor deeld wegens een winkeldiefstal. De politie had verklaard dat m vrijdag in een warenhuis een truitje 'en een rok had gestolen ter waarde van 22 dollar (80 gulden). Mejuffrouw Van der W. zei voor ide politierechter dat zij de Verenigde 'Staten doorreist per bos. Zij zet dat 'ze waarschijnlijk in de war is ge weest. (Van een onzer verslaggevers) In z(jn boek „Zestig jaar levens ervaring," verschenen bij de N.V. De Arbeiderspers, onthult dr. Drees een nog onbekende dramatische episode vlak voor het begin van de tweede militaire actie in december 1948. Dr. Drees zelf en de andere socia listische ministers hebben toen hun ontslag aangeboden, maar zijn aan gebleven nadat de Koningin met nog enige andere ministers overleg had gepleegd over een oplossing van de crisis. Dr. Drees had de verantwoordelijk heid niet langer willen dragen, toen hij er niet in was geslaagd aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Batavia, bericht te zenden dat een machtiging om tot militaire actie over te gaan moest worden in getrokken. Deze intrekking was volgens dr. Drees noodzakelijk omdat de Indo nesische vice-president Moh. Hatta op het laatste moment nog in een brief enige tegemoetkomingen Ran het Nederlandse standpunt scheen te doen. ..In de nacht van de 13e op de 14e december heb ik urenlang telefo nisch overleg gepleegd met de mi nisters Van Schaik, Sassen, Schok- king en Stikker. Ik wilde dat aan Beei alsnog bericht zou worden, dat ons telegram met machtiging tot actie voor het ogenblik als niet ver zonden moest worden beschouwd. Ik kon dat niet gedaan krijgen. Achteraf bleek echter dat het ten gevolge van atmosferische invloe den nog niet eens verzonden was toen ik, telefoneerde en daarna toch was uitgegaan", schrijft dr. Drees. „Na het overleg van de Koningin met enige ministers, dat leidde tot in trekking van de-ontslagaanvrage van dr. Drees en de andere socialisten, werd alsnog besloten de republiek nadere opheldering te vragen en daarvoor een termijn van drie madl 24 unr te laten, zodat de actie werd opgeschort." Wederom echter kwamen commu nicatiemoeilijkheden tussen -Den Haag en Batavia tussenbeide. „Het telegram aan (de Amerikaanse be- middelaar) Cochran, aan wie ge vraagd werd de nota apn de repu bliek te doen toekomen, werd ver traagd doorgezonden. Aan de repu bliek werd niet drie maal 24 uur, maar slechts 24 uur en feitelijk nog minder tijd gelaten voor haar ant woord, De regering seinde naar Ba tavia, dat haar besluit moest worden uitgevoerd en dat niet-uitvoering een ramp zou betekenen." „Uit Batavia werd echter gemeld dat de republikeinse regering zelf geen prijs scheen te stellen op uit stel en trouwens ook niet meer te bereiken was aangezien Hatta door ziekte zou zijn uitgeschakeld en Soekarno met zes ministers op het punt stond naar India te verstrek ken. „Onder deze omstandigheden zou uitstel onzerzijds geen zin heb ben. Toen heb ik er ten slotte in be rust. dat de actie doorging." „Ik zou dat nooit hebben gedaan, om welk motief ook, als ik haar moreel niet verantwoord had ge acht, Dat was zij wel, omdat de re publiek ondanks het bestand voort durend in de aanval was. Politiek beschouwde ik haar met de uiterste bezorgdheid. De situatie zou echter nog veel erger voor Nederland zijn geweest, als ook toen nog het kabinet was uiteengegaan. Tegenover heel de we reld zou het de schijn hebben gehad dat de Nederlandse minister-presi dent en verscheidene andere minis ters van oordeel waren dat Neder land ook moreel onrecht deed. En onze militairen in Indië zouden zich In de steek gelaten hebben gevoeld op het ogenblik dat zij zich aan nieuwe gevaren moesten blootstellen. BjJ de verdere ontwikkeling heeft het feit dat niet de hand is gehou den aan de drie dagen buitengewoon ongunstig gewerkt. Deze termijn was genoemd tegenover Engeland en Amerika, die op de republiek een zo sterk mogelijke pressie zouden uit oefenen om onze nu redelijk -ge achte eisen in te willigen.", „Nu achtten Amerika en Engeland zich wat de nog beschikbare termijn betrof misleid." Ten slotte bleek ook, dat de repu- bliek in feite niet. onbereikbaar was j geweest. Dit alles heeft, zijn gevol- gen «ehad voor de behandeling in de Veiligheidsraad," aldus dr. Drees. tijd te vinden voor een nummertje staatsrechtelijke touwtrekkerij, viel zijn coalitiegenoot weldra bij en daarmee kwam dc schorsing ais het ware tastbaar in de lucht te hangen. Wat het resultaat van dit opont houd za! zijn. is moeilijk te voor spellen. De poging van dr. De Kort om hierover tijdens de discussie op heldering te krijgen, leverde weinig succes op. -Minister Toxopeus kon slechts verklaren, dat een wijziging 'ten principale' geen zaak van enkele weken of maanden zou zijn. Dr. De Kort had de verzekering gegeven dat hij er geen bezwaar tegen had een dergelijke wijziging die dan op het gehele vraagstuk van de nakeuring betrekking zou moeten hebben aan de orde te stellen. Wel stelde hij de voorwaarde dat in dat geval de kwestie rustig moet kunnen worden bekeken. Met dit alles zit de bioscoopwetge ving andermaal in het slop. De eer ste poging tot herziening dateert al van voor de Tweede Wereldoorlog. Zij is nog door twee andere gevolgd, zonder dat dit voor de tekst van de wet, hoe verouderd deze in allerlei opzicht ook mag zijn, consequenties heeft gehad. Of minister Toxopeus er alsnog m zal stagen haar 'technisch op de hoogte van de tijd te brengen,' zoals hij zich had voorgenomen, moet- nu op zijn minst twijfelachtig worden geacht. spraak gekomen. Een paarden koopman in Maastricht worde er van verdacht in korte tijd tien duizenden guldens geïncasseerd te hebben van mensen die bij zijn kredietinstelling een lening wil den sluiten, maar daartoe eerst een beduidend bedrag aan in schrijfkosten moesten betalen. De man schijnt gretig met incasse ren geweest te zijn, maar gierig met kredieten, soms. omdat cie mensen die inschreven en geld stortten, naar de mening van de ■paardenkoopman niet krediet waardig waren. Het is geen nieuwe zaak. Wij hebben in het verleden herhaal delijk over deze spaarkrediet instellingen geschreven en er daarbij krachtig voor gepleit de igeldschieterswet te wijzigen. De grote moeilijkheid ls namelijk aldus schreven we ruim een jaar geleden dat er enerzijds altijd goedgelovige lieden zijn die erin lopen, en anderzijds, dat de geld- schieterswet van 1932 geen be scherming biedt. Deze wet heeft namelijk alleen betrekking op personen en bedrijven die lenin gen geven van ln de regel be neden de 1500,—. Beneden die ƒ1500 zijn er dus waarborgen, daarboven niet en daarom con centreren vele spaarkredietinstel lingen zich juist op leningen van net boven die grens van 1500, lijkt een eenvoudige maat regel om in afwachting van een grootscheepse wijziging" van de geldschieterswet alvast die igrens van 1500,te verleggen, bij voorbeeld naar 3000.Men zou er een heel stuk van het kwaad mee kunnen bestrijden. Echter, dit schreven wij ruim een jaar geleden, en er gebeurde niets. Behalve dan. dat inmiddels weer een grote groep mensen die hevig in de klem zitten en drin gend geld nodig hebben, van hun armoe weer wat tientjes kwijtge raakt zijn. Aan een paardenkoop man pater Van Kilsdonk. heeft een schrobbering van Rome ge kregen. Hij had er wel een beetje om gevraagd. Ten overstaan van een schare kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders en de elite van het Nederlandse rooms-katholie- ke lntellectuelendom hield hij op de jongste landdag van St.-Adel- bert een rede die veel had van een requisitoir tegen de Romeinse Curie. Dat kon Rome zich niet laten welgevallen. Kardinaal Al- frink heeft nog geprobeerd de Romeinse toorn die de kritische jezuïet over zich had afgeroepen, te bezweren door zelf hem zacht moedig terecht te wijzen. Maar het heeft niet gebaat. De klap ls toch gekomen. TAegenen die dachten dat door -L/ het concilie de atmosfeer in de R.-K. Kerk zó grondig was ge wijzigd, dat pittige binnenkerke lijke kritiek ook buiten de ver gaderzaal der concilievaders nu voortaan wel een vanzelfspreken de zaak zou zijn, zullen zich mis schien teleurgesteld voelen. Ten onrechte, lijkt ons. De atmosfeer is wel veranderd, maar dat be tekent niet, dat oude instituten met sterke tradities nu ook op slag verdwenen zijn. Zij zullen hun posities hardnekkig verdedi gen en niet schromen hard toe te slaan. Dat heeft pater Van Kils donk ondervonden. Hij had het kunnen weten. De Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond heeft-de samen werking in de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf opgezegd. Een der (vele) argumenten is: de NAPB heeft zijn partners in de raad niet mee kunnen krijgen ln zijn verlangen om een eigen. plaats voor het bouwbedrijf ln de Sociaal-Economische Raad te be pleiten. Allerlei bedrijfstakken (b.v. de landbouw) hebben eigen exponenten ln de SER, zo is de redenering, maar het zo belang rijke bouwbedrijf niet. Dit verlangen verwondert ons. Want tot nu toe was ons van een bijzondere liefde van de NAPB voor de PBO, waarvan de Sociaal- Economische Raad het toporgaan ls, niéts gebleken. Integendeel: de NAPB is al vele jaren lang de organisatie bij uitstek, die de tot standkoming van een bedrijf schap voor het bouwbedrijf tegen houdt en die daarmee een effec tieve economische medezeggen schap van de werknemers blok keert. Is niet van de. vorige voor zitter van de NAPB. de heer Dura, de uitspraak, dat de NAPB 'niet in het ruitjespatroon van de PBO wilde stappen"? En nu plotseling wel in de SER? Een opmerkelijke houding: als de NAPB moet medewerken aan ef fectieve - medezeggenschap van werknemers, dan heet 'de tijd nog niet rijp'. .Maar als hij meent, dat ergens voor hem zelf meer zeg genschap te krijgen zou kunnen zijn, dan moet en zal die zeggen schap er komen. De NAPB ver wart de medezeggenschap kenne lijk met een modezaak, waar je kunt kiezen welk ruitje je aan staat en wrik je laat liggen.

Het Vrije volk | 1962 | | pagina 1