INTERNO CON VECTOR Trawler in brand-hele bemanning Nieuwe samenstelling KLM-directie volgende week nader bekend SER-voorzitter professor Verrijn Stuart: Beatrix ook naar VS en Canada 8 r"l h o if TVA is Hel Vrije Volk Verse groenten schaars en duur Tweejarig kind valt door ruit en TJoedt dood i gsm jm VÓUJE8REGT Janine van Wely uit 'MusichalF Gevallen van t.b.e. in Erp Van stelling gevallen - dode in Pernis Helpen i Anders dan andere Woorden HET VRIJE VOLK VRIJDAG 4 JANUARI 1963 PAGINA 5 nu».beduidend goedkoper Handdruk Boekhoudmachine- bedienden CITROËn J> den Ouden Vijfdaagse werkweek niet voor patiënten (Tan onze sociaal-economische redactie) Het conjuncture Ir. klimaat in Nederland is duidelijk gewijzigd. We moeten daarom voor zichtig zijn met verdere verhoging van kosten. Dit betoogde de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, vanmorgen in zijn nieuwjaarsredevoering op de eerste vergadering van de SER in 1963. Loonvorming Uitvoerig verdedigde prof. Verrijn Stuart de SER-adviezen van de af gelopen maanden inzake deloonvor- ming tegen de daartegen aange voerde kritiek: Remmen Mocht inderdaad blijken, dat de SER inderdaad iets te ruim geadvi seerd heeft, clan zal liet enige gevolg zijn, dat na enig zeker niet ondraag lijk verlies aan deviezenreserves, de beschikbare remmen volledig in wer king worden gesteld en dat in de loonontwikkeling een tijdlang de pas moet worden gemarkeerd. EEG Stikker in Bonn nu.beduidend goedkoper* 49.80 h i 1 ff ter rneulen Jongetje spoorloos Arresledenivedstrijd B I B Meent 129 Rotterdam I tel. 136105 GeestnieraiiLbaclii wordt opgeknapt CJTViOËN eten Ouden Gedistilleerd weer goedkoper Toestand waterwegen Luchtverkeer Veerdiensten 9 Ongelukken o BUbeduiclencf Heren interlock f-L Aanranding door groep jongelui voor rechter Appelen goedkoop 20 stuks 80 cent Kentering in de con unctuur Advertentie I.M. Advertentie I.M. Voor al onze klanten die ge wend zijn om bedragen van 5 tot 7 gulden uit te geven voor een nieter gordijnstof, is dit een prachtige aanbieding! Want morgen begint de verkoop van een grote partij van deze Handdruk en Filmdrukover- gordijnstoffen, per meter voor nog géén drie gulden. In klassieke en moderne dessins... in tientallen kleurstellingen is dit een unieke kans voor hen die de hoogste eisen stellen aan hun interieur. verscni'! dessins CVan een onzer verslaggevers aJ'f' r!I,im '«'"jarige dochtertje van de familie De Bruin uit de Zeug straat in Gouda is gistermiddag in een onbewaakt ogenblik door het glas van een deur in de ouderlijke woning gevallen en door een slagaderlijke bloeding aan de hais overleden. Een arts die door het broertje van hot slachtoffertje was gewaar schuwd, liet het meisje overbrengen naar liet .ziekenhuis De Wijk, maar toen was het al te laat. Advertentie I.M. DEN BOER'S HANDELSONDERNEMING N.V. Westvest 13 (boven Amsterdam se Bank N.V.)- Tel. 64524" Schiedam heeft plaats voor Vereist: accuratesse cn enige kennis van dubbelboekhouden. Sollicitaties aan bovenstaand adres. DEN HAAG (ANP) Behalve naar Japan za! prinses Beatrix waarschijnlijk op een nog nader te bepalen tijdstip naar de Verenigde Staten en Canada gaan. Beide reizen moest de Prinses afgelasten in ver band met het overlijden van haar grootmoeder. De reis naar de Verenigde Staten en Canada met inbegrip van een driedaags verblijf op Hawaii en een bezoek van verscheidene dagen aan de Amerikaanse westkust draagt een zuiver particulier karakter. Advertentie I.M. HOOFD-AGENT Bt«jnV»l-R'dwi-l>tlt7MS —HAARLEM (ANP) Voor patiën ten van het provinciaal zieken huis bij Santpoort (psychiatrische inrichting) is de vijfdaagse werk week ongewenst, aldus de genees heer-directeur. De arbeid van de patiënten in de tuinen, parken, werkplaatsen en in werkgroepen is een integrerend deel van de behandeling. Voor het personeel van het ziekenhuis is de vijfdaag se werkweek Ingevoerd, zij het dan dat in een aantal gevallen sprake is van een gemiddelde vijfdaagse werkweek. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze hand en filmdruk overgordijnstoffen, 120 cm breed, per meter voor „De economische barometer staat niet of nog niet? op ..slecht weer"," aldus prof. Ver- rijn Stuart, „en volgens sommigen nog zelf op „veranderlijk". Maar men doet er toch wel goed aan ook ten onzent rekening te hou den met bepaalde conjuncturele onzekerheden. Er is voorshands geen reden tot paniek, maar toch ook niet tot ongeremd optimisme. „Het is," aldus prof. Verrijn Stuart, duidelijk, dat bij het toch kennelijk gewijzigde conjuncturele klimaat in een zeer „open" economie als de Nederlandse een bijzondere mate van voorzichtigheid moet worden be tracht ten aanzien van het verhogen der kosten. Er is immers maar wei nig nodig om het evenwicht van onze economie te verstoren. Met name zou de geringe expansie die voor 1963 in West-Duitsland onze belangrijkste afnemer wordt verwacht, ons nog wel eens parten kunnen spelen." „Niemand zal willen betwisten, dat het nieuwe loonstelsel zekere risico's medebrengt. Als de economische gr zenenaangegeven in de rapporten van de SER onvoldoende in het oog worden gehouden, als de interne coördinatie faalt, as in de Stich ting van de Arbeid partijen op on verantwoorde wijze door de knieën gaan. als bij het overleg tussen re gering en stichting op eventuele waarschuwende ivoorden van de regering onvoldoende wordt gelet, als als, ja, dan komt er van het nieuwe loonsysteem bitter weinig te recht. Dit risico zit erin. Maar, mocht het zich onverhoopt realiseren, dan is juist voor dergelijke gevallen een essentiële veiligheidsklep be houden: de regering kan dan immers op grond van haar eigen verant woordelijkheid het oude systeem Ia- ten herleven." Ook de kritiek op liet SER-advies, waarin was gesteld dat voor 1963 een gemiddelde loonstijging van 2.7 percent verantwoord zou zijn. wees prof. Verrijn Stuart' van de hand. Het ging om liet scheppen van een beperkte mogelijkheid tot het voeren van werkelijke en begrijpelijke loon politiek. De SER heeft niet „de weg naar inflatie gewezen", maar risico's af gewogen. Overigens, zo erkende prof. Ver rijn Stuart. is voor omvangrijke looneisen inderdaad geen plaats. Maar dat wordt ook wel algemeen beseft. Xn het algemeen vond prof. Ver rijn Stuart het beter met een nieuw systeem te beginnen op een ogenblik waarop risico's duidelijk - in het oog springen dan in een tijd waarin alles boter tot de boom schijnt te zijn. In het laatste deel van zijn rede heeft prof. Verrijn Stuart zich ge keerd tegen voornemens van de BONN (Reuter) Mr. D. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, is vrijdag in Bonn aangekomen. Hij zal hier twee dagen blijven en naar men verwacht met Adenauer de kwestie bespreken van de multi laterale NAVO-kernmacht. Een Westduitse regeringswoord voerder zei donderdagavond in ver band met dit onverwachte bezoek, dat Adenauer .en Stikker alle „lo- Ad verten tie I.M Zij, die gisteren deze Tricot Nylon er) Bancare zelfstrljkende overhemden hebben zien liggen voor 11.75 en 11.50, herkennen ongetwijfeld de kwaliteit. Beide overhemden 2ijn gemak kelijk te wassen en hoeven be slist niet gestreken te worden. Morgen verkopen wij beide soorten overhemden als speciale aanbieding voor één prijs... voor nog géén acht gulden, c- Europese commissie van de EEG om z.i. al te snel te komen tot een ge meenschappelijk Europees beleid op allerlei gebied. „Ik meen, dat men een zeer goed Europeaan kan zijn en niettemin op dit punt enige twijfel mag laten opkomen. Voor een echt gemeenschappelijk beleid op allerlei punten is Europa nog niet rijp: „Zouden wij ons wer kelijk gelukkig voelen, ais wij ons met zorg opgebouwde sociaal-econo mische- apparaat, waarmee wij aan de coördinatie in EEG-verband in geen enkel opzicht schade doen. on tijdig terzijde geschoven zien door een Europees mechanisme, dat niet passen kan?" Prof. Verrijn Stuart meende, dat het voorshands verstandiger zou zijn om de in de verschillende landen ge voerde politiek op elkaar af te stem men (te coördineren) zonder al tot een centraal gemeenschappelijk be leid te komen. IJzel ...want waar kocht U ooit één eenpersoons binnenveermatras, catalogusprijs 59.- met een ijzer- sterk interieur, waarop volledige garantie... overtrokken meteen luxe damast... voor goed dertig gulden? Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze luxe éénpersoons binnenveermatras sen, 80x190 cm. voor Dubbel divanbed met extra versterkingen op het netwerk, het lakwerk iets beschadigd, van'JSn? voor Tricot nylon en Bancare zelfstrijkende popeline Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze twee soorten overhemden uit de betere series in de maten 37 t/m 43, kleur wit, - voor er» uit de Sinds 26 december wordt uit een tehuis voor jongens in Maarsbergen de 13-jarige Jacobus Dirk Hertogs uit Den Haag vermist. De jongen is 1.60 meter lang. heeft een tenger postuur, rood haar. blau we ogen, gaaf gebit en sproeten op het gezicht. Hij heeft als bijzonder kenteken- een lidteken op de rechter hand. AKKRUM (ANP) In het Friese dorp Akkrum wordt zaterdagmiddag op het ijs een wedstrijd met arre- sleden gehouden. Het ijs is voldoen- pende kwesties" zullen behandelen. óik ?rner paarden en sleden op toe te laten. Advertentie LM Uw Grundig specialist f5 Radio TV - Recorders H Ame'Ofdarn - Rotterdam Utrecht» Bussum Dent ■BHHMBMMHI Onze GRUNDIG speciaalzaken hebben een eigen technische dienst Afn»*9rd«fn Rotterdam Utrecht» Busüum ÜeW (Van onze landbouwredacteur.i Het Gecstmerambacht, al jaren lang een probleemgebied in Noord- Holland, zal worden opgeknapt. Hef hele gebied zal in het kader van een ruilverkaveling worden verbeterd cn aangepast aan de eisen van deze tijd. Minister Marijnen heeft dit in de memorie van antwoord op de land bouwbegroting voor 1963 meegedeeld. Waarschijnlijk zal aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar over de ruilverkaveling gestemd kunnen worden. De Stichting Beheer Landbouw gronden heeft reeds tweehonderd hectare grond, die gebruikt kan wor den voor bedrijfsvergroting, opge kocht. Advertentie I.M. De yolmaakte cómbinatïë van warmte en sfeéri: - alle modellen uit voorraad leverbaar ZUID: Beljerlandseioaa 3-5-7-9,Te 1.701 44 V/EST: Motbenesserweg 1 (bij brug). Tel. 3 0457 KOORD: Zaogmolendrift 31-41/Tel. 40768 (Van onze radio- en TV-redactie) Janine van Weiy zal voortaan geen deel meer uitmaken van het viertal dat de TV-show „Musichall" voor de AVRO- presenteert. De jeugdige ca baretière Ronnie Bierman, die o.m. in de musical „Free as air" te zie!) was. zal in het vervolg naast Rijk de Gooyer, Aart Brouwer en Sylvia de Leur voor de camera's treden. Advertentie I.M. HOOFD-AGENt H7óM (Van onze parlementsredactie) Gedistilleerd wordt weer goedko per De organisatie van distillateurs j is met minister De Pous overeenge- I komen de op 1 november ingevoerde i prijsverhoging van sterke dranken i vrijwel ongedaan te maken. Van de door distilateurs en slijters Ingevoerde verhogingen mag in to taal slechts een verhoging vaa vijf cent gehandhaafd worden. Dit be tekent voor gebottelde jonge jenever brandewijn, citroenjenever en Hol landse cognac een verlaging van de huidige prijs met 20 cent en voor oude jenever van 5 cent. (Vervolg van voorpagina) Een groot aantal ijsbrekers is van- morgen uit Rotterdam, Dordr echt en I Moerdijk vertrokken om. profiterend I van dé stijging van de temperatuur. te proberen de situatie voor de scheepvaart in het bcnedcnsti-oom.se i gebied van de grote rivieren te ver- j beteren. I Dl- vaart is vrijwel overal komen stil te liggen, maar nu de ijsvorming i sterk is verminderd hoopte men in 1 de loop van dg dag enkele belangrij- ke vaarwegen althans gedeeltelijk I bevaarbaar te maken voor sterke motorschepen. i# Uit Rotterdam gingen zeven ijsbrekers op weg. Vier vormden de voorhoede, die cie volkomen dicht- j gevroren Oude Maas moest open- i breken. De drie andere boten volg den. om van Dordrecht af een vaargeul in de eveneens dicht zitten de Beneden Menvede te ma ken. Hoewe! het ijs vrij zwaar was, vorderde dit Usbrekerskonvooi met een redelijke snelheid. Eer. andere ijsbreker rr'.angdr er alleen varend in .een geul open te breken in de D o r d t s c h e Kil, maar van veel betekenis was dit voor de scheepvaart nog niet. Alleen de allersterkste motorschepen kon den zioh door deze rivier een weg banen. Dat de ijsgang nog altijd enigs zins meevalt, bleek intussen op het Hollandsch Diep. Daar zijn de in Moerdijk gestationeerde ijsbrekers weer aan de slag gegaan en na en kele uren varen voeren ze al ter hoogte van Werkendam. Het water was wel van oever tot oever met ijs bedekt, maar er was scheepvaart mogelijk. O Tussen Werkendam en Gor- k u m was de rivier tot op de helft vastgevroren, de rest zat vol zware schotsen. De ijsbrekers kregen het hier moeilijk, maar ze verwachtten er toch ook door te zullen komen. De algemene indruk van Rijkswater staat voor dit gebied was dan ook, dat de situatie sinds gisteren wat verbeterd is. Als het bij temperatu ren rond of net boven het vriespunt blijft, is het mogelijk dat de ijsgang de komende dagen nog aanmerkelijk minder zwaar wordt. Evenals gisteren zijn vanochtend alle uitgaande vluchten van de KLM van Schiphol geannuleerd. De toe stellen ondervinden, zodra zij uit de hangars komen, hinder van ijsafzet ting. Dit levert enig risico cfp bij het opstijgen. Sommige buitenlandse maatschap pijen vlogen echter wel. Eerst arri veerde een Convair-vliegtuig van de Sabena uit Brussel, dat korte tijd later de terugreis aanvaardde. ver volgens landde de Caravelle-lijnma- chine van Finnair uit Helsinki, die na een half uur doorvloog naar Pa rijs. Zestienhoven was weer geheel ge stremd. O De veerdienst tussen Dintelsas en Ooltgenspiaat is vanmorgen met twee veerboten (beperkt) hervat. Tot gisteren iag het veer stii. Een ijsbre- ker heeft echter de mogelijkheid tot hervatting van de dienst geschapen. Gisteren is de dienst eenmaal geva ren. De veerdienst Nieuwendijk-Tien- gemeten wordt eenmaal daags uit gevoerd. Zaterdag vaart de veerboot voor vervoer van proviand en pas sagiers om half elf 's morgens af. Het aantal bekende ongelukken was vanmorgen nog niet groot ge lukkig. Er zijn tientallen opstoppin gen 'ontstaan, maar van ernstige botsingen was nog geen sprake. Op de rijksweg Venlo-Nijmegen Afferden (Limburg) kwamen van morgen om 8.30 tïur drie vracht auto's met elkaar in botsing. Een ernstige verkeersopstopping met veel materiële schade was het gevolg. Geen gewonden. Op een niet-beveiligde overweg tussen Geleen-Oost en Spaubeek is vanmorgen omstreeks kwart over elf een bestelwagen gegrepen door een trein, die van Sittard op weg was naai' Heerlen. De chauffeur bleef on gedeerd, zijn auto werd totaal ver nield. (Van een onzer verslaggevers) Een reddingsboot raet een brand weerploeg aan boord, een Britse mij nenveger en een Zuidafrikaans fre gat met een helikopter zijn vanmor gen in het Engelse Kanaal de beman- ning van een in brand geraakte Franse trawler te hulp gekomen. Het vissersvaartuig, de Don Bosco, werd geteisterd door een zware brand in de machinekamer en dreigde boven dien in de lucht te vliegen. De eerste melding kwam vanmor gen kort na achten van het licht schip Overs. Dit vuurschip was door de Don Bosco gepraaid, toen een aanvankelijk klein vuur in de ma chinekamer zich snel begon uit te breiden en zich ook bovendeks dreig de voort t.e zetten. I>e trawler ging langszij het licht schip Owers, maar moest kort daar na losgooien omdat de vlammen dreigden over le slaan. De meeste be manningsleden konden nog net op tijd op het lichtschip overspringen, maar drie man moesten zich op een reddlngvlot in veiligheid brengen. Ze raakten in een weinig benijdens waardige positie. De te hulp gesnelde schepen waren nog niet gearriveerd en de bemanning van het lichtschip siaagde er niet in ze op te pikken. Pas toen het fregat in de buurt was gekomen, konden door door de heli kopter uit het vlot worden gehesen. Ze werden aan boord van het oor logsschip gebracht. De Don Bosco dreef toen, nog steeds brandend, in het Kanaal. Het fregat, de mijnenveger en de red dingsboot zijn in de loop van de morgen bij iiet half uitgebrande schip gekomen. Er was goede hoop. dat de brand geblust en het schip behouden zou kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers). De raad van commissarissen van de KLM zal volgende week nadere mededelingen doen over de nieuwe samenstelling van de directie van de luchtvaartmaat schappij. De raad heeft de redenen waarom drs. Va nder Beugel ontslag heeft gevraagd als president-directeur ge respecteerd en zal aan de vergade ring, van aandeelhouders voorstellen de heer. Va nder Beugel per 31 maart eervol ontslag te verlenen met bijzondere dank voo iir grote dien sten die hij aan de KLM heeft be- weezn. Aan de heer Van der Beugel wordt verlof gegeven o meen periode van rust te kunnen hebben die hij op medisch advies zal moeten on dergaan. Voo rde lopende gang van zaken is de huidige vice-president direc teur ir. F. Bsangon aangewezen de leiding va nhet bedrijf op zich te nemen. Dc voorzitter va nóe raad van commissarissen ,ir. F. Q. den Hollander zal voorlopig de directie vergaderingen ieiden. Ai enige tijd worden bij de KLM verschillende mogelijkheden bestu deerd om de maatschappij weer tot betere resultaten te brengen. Een beslissing over de mogelijkheid wel ke gekozen wordt is nog niet geno men. De aanschaf van nieuwe vlieg tuigen voor de korte- en middenaf stand is voorlopig ia de ijskast ge daan. Verwacht mag echter worden dat in de toekomst toch een keuze zal worden gemaakt uit een van de straalverkeersvliegtuigen die voor deze afstanden geschikt zijn. Dit is des te meer te verwachten omdat aangenomen moet worden dat de KLM meer dan vroeger aandacht zal moeten besteden aan het vervoer op de Ze afstanden. Advertentie LM. fr&rV,-.v v.r V VEGHEL (ANP) In de Oost brabantse gemeente Erp Is bij enkele mensen die in de dorpen Keidonk en Boerdonk wonen open t.b.e. gecon stateerd. Omdat hij zulke gevallen het besmettingsgevaar bijzonder groot Is, zal in de gehele gemeente nog deze maand een massaal bevolkings onderzoek plaatsvinden. De kosten van dit onderzoek neemt de gemeente voor haar rekening. Er znl huis aan huis een rondschrijven verspreid worden om de bevolking op het besmettingsgevaar en de be langrijkheid van deelname aan het onderzoek te wijzen. (Van een onzer verslaggevers) Op het terrein van de poiypropeen- fabriek van Shcll-Nederland aan de Vondeiingenweg te Rotterdam-Pernis is donderdagavond de 34-jarige pijp- fitter P. 3. van Bergen uit de Bah- reinstraat te Rotterdam-Hoogvliet bij een arbeidsongeluk om het leven gekomen. De man is door nog onbekende oorzaak van een vier meter hoge stelling gevallen. Hij sloeg met het hoofd op een metalen filter. Arbei ders vonden hem en waarschuwden de bedrijfsarts, die de dood consta teerde. Bij onderzoek bleek, dat een rug steun van de stelling los zat. De pijp- fitter had op de stelling gewerkt met een collega, J. B. van Anraat uit de Abadanstraat te Rotterdam-Hoog vliet. De heer Van Anraat was kort voor het ongeluk gebeurde onwel ge worden; hij was daarom van de stel ling geklommen en naar de verband- kamer van de Shell gegaan. Zaterdag beginnen wij mee de verkoop van lang, warm onder goed voor onze mannen, die weten hoe koud het 's winters kan zijn. Lange pantalons met moderne sluiting... hemden met ronde hals en korte mouwen, gemaakt van een zware kwalitiet inter lock, koopt U nu guldens goed koper dan normaal. ML, i m t Hemden met ronde hals en korte JjfjO mouwen B Lange pantalons Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze heer lijk warme pantalons en hemden, in de maten 6 en 7, voor prijzen beduidend lager dan U de laatste jaren gewend bent. TTre vliegen naar Venus, maar ais een ijskoude noordooster wat poedersneeuw over de wegen waait. Kunnen we niet meer van Amsterdam naar Utrecht. Dagen lang al niet. hoewel honderden mersen met modern materiaal al die tijd de koude trotseren om het verkeer weer op gang te brengen en te houden. Een kwetsbare zaak toch blijk baar. die samenleving van ons. En dan hebben we het voor het ogenblik alleen nog maar over een kwetsbaarheid die blijkt in de botsing tussen natuurgeweld en moderne technische hulpmidde len en waarbij dan de techniek het ioodje legt. Er is nog geen eind aan de el lende te zien. Vorst, sneeuw, ijzel en stormachtige windvlagen wis selen eikaar bij toerbeurt af. Het kost de mensen van de overheids diensten die wegen en wateren bruikbaar moeten houden, een enorme krachtsinspanning de elementen de baas te blijven. Zij kunnen niet overal tegelijk zijn. Zij moeten zich tot dc voornaam ste verbindingswegen beperken. "YTen zou, tot eigen gerief, die mannen een handje kunnen helpen. Vooral in de dorpen en steden. Het valt op. dat vrijwel overal en met name in de grote steden alleen maar enkele hoofd wegen en -straten begaanbaar zijn. Slechts log e uitzondering neemt de bu, ;ij de moeite de officiële sneeuwploegen een handje te helpen en het eigen straatje schoon te vegen. Er zijn in tal van gemeentever ordeningen bepalingen waarin het sneeuwruimen als burger plicht voorgeschreven wordt. Ook zonder die bepalingen zou puur eigenbelang tot enige ac tiviteit moeten prikkelen. 'Liet structuurbeleid moet het middelpunt vormen van het landbouwbeleid in Nederland.' al dus minister Marijnen in een speciale landbouwnota aan de Tweede Kamer. De minister laat het niet bij deze opmerking Er moet naar zijn mening nog veel meer gebeuren. Er is een grondig marktonderzoek nodig om na te gaan waar we nog agrarische produkten kunnen verkopen en aan welke produkten de voorkeur wordt gegeven. Er is meer samen werking nodig bij het bedrijfs leven, de kwaliteit van een aantal produkten moet verbeterd wor den, er moeten grotere bedrijfs- eenheden komen en er moet wor den overwogen minder goede agrarische grond uit de produktie te nemen. Wij kunnen het ons niet beter wensen. Onze eigen en dikwijls al oude verlangens worden nu door de minister uitgesproken. Er is echter een pijnlijk verschil tas sen de woorden en de daden van de minister. Weliswaar zegt hij dat de nadruk op het structuur beleid moet liggen, maar gedu rende de ambtsperiode van deze minister van Landbouw zijn de bijdragen van de overheid voor die structuur steeds minder ge worden. Drie jaar lang zijn we op dat punt achteruitgegaan. Nu, bij het scheiden van de markt en bijna aan het einde van zijn ambtsperiode, ontdekt de minis ter wat werkelijk nodig ls. Wat ons opvalt is dat deze woorden van de minister ook in strijd zijn met de cijfers uit zijn begroting, die voor het structuur beleid nóg weer lager zijn dan vorig jaar. (Van een onzer verslaggevers) Tegen de vier jongelui 'die in au gustus in het Haagse Zuiderpark een 19-jarig meisje hebben verkracht, zijn straffen geëist van driemaal een jaar en eenmaal negen maanden, aile met een voorwaardeijk gedeelte van drie maanden en ondertoezichtstel ling. Een van de jongelui (allen tussen 16 en 18 jaar) lokte het meisje van de rolschaatsbaan in het park naai de stille piek waar zijn vrienden wachtten. Een langsfietsende slager, die het hulpgeroep van het meisje hoorde, deed ook mee aan de over weldiging. (Vervolg van voorpagina) Het koude voorjaar heeft er aan meegewerkt dat de fabrikanten van blikgroer.fen die toen nog zeer grote voorraden hadden, alles netjes heb ben kunnen ruimen. Het slechte zo merweer en de dikwijls late oogst maakten de inkoop deze zomer duur der. Het was in augustus-september in vakkringen al bekend dat bijvoor beeld de sperciebonen dit seizoen niet goedkoop zouden zijn. Andere soorten groenten trekken dan meestal ook wel wat in prijs op. Een verrassing is dat de appelen aan cie goedkope kant blijven dat hebben we hoofdzakelijk te danken aan een zeer grote fruitoogst in Duitsland Onze eigen oogst was dit jaar wat kleiner dan vorig jaar, maar omdat de exportmogelijkheden de prijs bepalen en omdat die export mogelijkheden niet zo groot zijn heeft die wat kleinere binnenlandse oogst niet tot. hogere appelprijzen ge leid. Voor de huisvrouw, die iedere dag groente-primeurs op tafel wil bren gen is het nu wel een uitzonderlijke dure en moeilijke tijd. Wie zich bij de keuze van de groente enige beper king wil opleggen en wil terugkeren tot oud vaderlandse gerechten behoeft zich echter nog niet bont en blauw te betalen. Het blijft echter een kwestie van uitkijken cn zoeken. Advertentie I.M. 5 CAB ALLE

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1