■■■■■■■■■«■■{■■■■a Nederlandse Heidemaatschappij blikt terug op 75 drukke jaren Dubbele chantage is basis voor verwikkelingen Schaakclub Schiedam veertig jaar: Jeugdkampioenschap wordt in Schiedam gespeeld Zaaiertjes 2 M EISJES Via ontginning, werkverschaffing naar cultuur technisch werk CEFA vertoont leven Chopin Dames SVC VERLOREN Geld en pennen gestolen Dr.A.W. Vegter overleden Lastige^ militair slaat ruit in ISGHIEDAMSEi ZAAIERTJES DE RIJKSPOSTSPAARBANK ®IP0 EEN MEDEWERKER SIMON DF WIT Slechte naam in verre landen mmwmmm mm. chiedammers onder elkaar Nieuwe r.-k. scholen worden ingezegend Forsythiatakken: koelen geen succes? Vegla organiseert in januari twee avonden Burgerlijke Stand Esperanto-agendo Ook -niei -PvdA- leden welkom op jongerendiseussie Vakbonders hebben reductie bij T oonkunstconeert altijd het lezen waard voor de administratie IfST VRIJE VOLK MAANDAG 7 JANUARI 1963 PAGINA 4 ««■«•■nan (Van een onzer verslaggevers) Indien u, ibeste lezer, het ongeluk hebt gehad in de dertiger jaren tot het grote gilde van werklozen te hebben behoort en dientengevolge ook op een of ander werkverschaffings object op de schop hebt gestaan, zal u de naam van Neder landse Heidemaatschappij zeker niet als muziek in de oren klinken, Voor u is dat nog een herinnering aan een heel nare periode in. uw leven. U moest toen 's morgens vroeg op stap om ergens grond werk te gaan verrichten en dan „onderbetaald" te blijven, want het was immers werkverschaffing. Dat die Heidemaatschappij alleen maar de uitvoerende instantie was van door de regering getroffen maatregelen en dus helemaal geen schuld had aan die onderbetaling is nu eigenlijk allang weer vergeten. Als het de mens weer beter gaat is dat leed snel weggeëbd, maar blijven alleen nog wat vage en vertekende contouren achter. Dankbaar gebied }*éJb (Van een onzer verslaggevers) Het jeugdschaakkampioensehap van Nederland wordt in april in Schiedam verspeeld. De actieve Schaakclub Schiedam heeftop de organisatie ervan beslag weten te leggen. Het zal worden gespeeld in de paasweek van 15 tot 20 april. Op de afdeling Rekening-Courant van het Girokantoor "s-Gravenhage verzorgen groepjes van 3 collega's samen hun eigen reeks postrekeningen. De belangen van (hun) rekeninghouders zijn aan hen toevertrouwd. Uit degenen, die met bekwaamheid en toewijding deze taak verrichten wordt een keuze gedaan voor de vervulling van andere Interessante en verantwoordelijke functies, ook voor de pro grammering en bediening van electronische machines. Er is nog gelegenheid tot plaatsing van jongelui met Mulo-dfpl. of een gelijkwaardige opleiding. Vergoeding van reiskosten indien woonplaats niet te ver van 's-Gravenhage ligt, anders toekenning van pensiontoelage en vergoeding van reiskosten wegens gezintbezoek. Schriftelijke sollicitaties te richten aan deafdeling personeel van hetGirokantoor's-Gravenhage, Spaarneplein 2 's-Gravenhage. vraagt SIMON DE WIT N.V. WEEKBLAD VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID iiiniiinn,,,,,,,,,,, liiiiiiiiiimiiiiaiiiiiiBm ■•■iiiiiaiBiiiiBBiiiiaiaaiiaai iBiaaiaiiiiaaeiaiiiiBiaaBii Toch aan de Nederlandse Heide maatschappij Ieder recht in de ogen wen en maf met een gerust geweten bij het 75-jarig bestaan even de aandacht op zich vestigen. De in stantie, die aanvankelijk werd ge sticht met de bedoeling de Neder landse heidegronden te Ijjt te gaan om er prcduktieve gronden van te maken, is in 75 jaren uitgegroeid tot een van de grootste instellingen, die zich op het terrein van de cul tuurtechnische werken beweegt. schappij in de ban. De mogelijkhe den werden steeds groter en men zond jonge mannen de wereld in om ook elders kennis en ervaring op te doen. De vele honderdduizenden hectaren ontginningen, die in de loop der jaren tot "stand kwamen, werden voor zeker 90 procent door deze maatschappij voorbereid en uitgevoerd. De Heidemaatschappij met rijn meer dan 2300 werknemers op het ogenblik is een belangrijke advies instantie, zorgt voor vele duizenden cultuur-technische ontwerpen, be reidt uitbreidingsplannen voor, zorgt voor recreatiegebieden, heeft 'zijn viskwekerijen, ja. bouwt zelfs gym nastieklokalen, doet aan stedebouw en heeft bovendien een eigen con structiewerkplaats voor landbouw machines. Op 5 januari 1888 Is de Neder landse Heidemaatschappij gesticht. De Initiatieven daartoe gingen uit van de Gelders-Overijsselse Maat schappij voor de Landbouw. Het is nu een vereniging met 10.000 leden, 38 afdelingen, een bestuur en een directie met oud-minister ir. C. Staf als president-directeur aan het hoofd. De Heidemaatschappij heeft In de beginjaren vooral In Noord-Brabant en Limburg veel en groot werk ge- In de dertiger jaren, toen de eco nomische crisis ook over ons land uitbrak en er meer dan 400.000 werk lozen waren, werd door de regering het plan „werkverschaffing" inge steld. Men meende toen nog dat door werklozen voor een (te) iage beloning in een of ander werkver- schaffingsobject te plaatsen, men beterd om veel meer werk door wel snel zelf ergens in het vrije be drijf een plaatsje zon kunnen vin den. Zo naïef was die regering he laas in die jaren.... Het werd van kwaad tot erger, want lage inkomens betekende ver minderde koopkracht, dusweer meer werklozen, want de fabrieken konden immers him produkten niet kwijt Maar daar had de Heidemaat schappij niets mee te maken. Deze werd door de regering ingeschakeld bij het voorbereiden en uitvoeren van de vele duizenden werkverschaf fingsobjecten, die in het land nodig waren. Hit die tijd stamt de zo weinig sympathieke uitspraak van de Lim burgse en Noord-Brabantse goege meente:„De 'pastoor zal ons wel dom en de Heidemaatschappij arm houden De behoefte aan werkverschaffing is gelukkig weg. Maar de behoefte aan cultuurtechnische werken is des te groter. Door de Heidemaatschap pij is in 1958 een veeljarig ruilver- kavellngsplan opgesteld. Daarin is een totaal van X jé miljoen hectare genoemd. Daarvan is nu slechts 200.000 ha gereed. Tal van andere nieuwe taken zjjn de laatste jaren aangetrokken. Ze liggen in het vlak van de actieve en passieve recreatie, maar vooral in de andere cultuurtechnische werken: bij een verminderd grondgebied voor land- en tuinbouw een hogere pro- dukiie te verzekeren. De mechani satie is een zaak, die de Heidemaat schappij ter harte gaat. In eigen werkplaatsen worden speciale ma chines ontworpen of bestaande ver- steeds minder mensen te kunnen la ten doen. De Heidemaatschappij strekt zjjn amen steeds verder uit. Sedert tien jaar wordt op grote schaal in het buitenland cultuurtechnisch werk gedtan. In 37 landen kan men men sen van de Heidemaatschappij aan het werk zien. Soms op projecten van een kwart miljoen hectare in eens. By het 75-jarig bestaan is er alle reden voor om even stii te blijven staan bij de Nederlandse Heidemaat schappij, die met zjjn rijke ervaring, zijn gedegen kennis en grote en goedsluitende organisatie, is veran derd van de instelling, die aanvan kelijk alleen maar de heidegronden te lijf wilde, daarna als schepper van werkverschaffingsobjecten in het middelpunt van (niet altijd ge waardeerde) belangstelling kwam te staan, maar thans in ons land, maar eveneens in Amerika, Afrika en Azië een instituut met groot gezag is geworden op het gebied van cul tuurtechnische werken. 1 y-i- i t Het recreatiecentrum. ,J)e Ef teling", aangelegd door de Nederlandse Heide Maatschappij. Als u in een natuurbad gaat zwemmen, op een sportpark ver toeft, in een park ronddoolt, dan kunt n voor 90 percent aannemen dat de Heidemaatschappij er zijn deel aan had dat dit er kwam. Maar als u straks door bossen, heide, zandverstuivingen en natuurreser vaten doolt, kunt u welhaast voor zeker aannemen, dat het behoud daarvan door de Heidemaatschappij is gestimuleerd, want ook op dat gebied wordt in ons aller belang op het hoofdkantoor In Arnhem veel en belangrijk werk verricht. daan. De Peelontginning is voor een heel belangrijk deel het werk van deze maatschappij. Volkomen on bruikbare veengronden werden ver anderd in de meest vruchtbare tuinbouwgronden. Het eerste werk van nog voer de eeuwwisseling zijn de ontginnings werken by Bakel en Gemert. Dat grote gebied ging met met ploegen te lijf. De ossen (men had er zes nodig, maar kocht er zeven, om steeds één getraind dier in reserve te. houden) trokken de ploegen door de heidegronden. De Rips nu een fraai bosgebied is toen ontstaan. Bü Maasbracht bracht de Heide maatschappij voor het eerst bevloei ingswerken in ons land in de prak- tijk. Tilburg kreeg zfjn eerste vloei- weide als gedurfd proefobject. De cultuur-techniek had de men sen in Arnhem bij de Heidemaat- Ook wordt in dezelfde week de jeugdschaakweek van de Koninkiyke Nederlandse Schaakbond gehouden. Dit alles om het 40-jarig jubileum van de club te vieren. Voor het jeugdkampioenschap van Nederland kunnen de jeugdkampioenen van de onderbonden van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond zich plaatsen. Er worden, veertien jongeren verwacht: de jongste, is dertien, jaar en de oudste negentien jaar. De meesten van hen behoren tot de topspelers van Nederland. Een interessante en boeiende strijd mag dus worden verwacht. Inzet is de persoonlijke titel van jeugdschaak- kampioen van Nederland. Vandaag een woord van hulde aan alle mannen van de Gemeentereini ging die zich in de afgelopen dagen ingezet hebben voor het sneeuwvrij- .maken van onze straten. Dat was geen kwestie meer van overwerk, van dienstvoorschriften of politieverorde ningen, maar ging daar ver boven. Er is in deze dagen veel gemopperd op de vuile straat en zij die ver zucht hebben: Waarom, doen ze er niets aan? hebben onrechtvaardig gezucht. Er werd wat gedaan. 150 mail extra-personeel werd ingescha keld en vele mannen van de Gemeen tereiniging hebben oud en nieuw in de sneeuw gevierd en ciiet achter de oliebollen. Personeel van de Plantsoenendienst dat was uitgevroren, werd ook inge- zet. Vorige week maandag reeds waren de hoofdwegen te berijden en konden de bussen rijden. Op nieuwjaarsdag waren ook de secundaire wegen min of meer sneeuwvrij. Woensdag is de grote actie begonnen. Er werden drie schepmachin.es ingeschakeld en een bulldozer. Het meeste werk is echter nog verricht door de handschop. Een andere kwestie is dat veel be woners zelfs de moeite niet hebben genomen om as te strooien voor hun huis, laat staan sneeuwscheppen. Daardoor zijn nu de voetgangers er het slechtste aan toe in onze goede stad. DAMPRATER (Van een onzer verslaggevers)» Aan de Parkweg worden donderdag een nieuwe rooms-katholieke g.l.o.- cn kleuterschool ingezegend. De scho len worden beheerd door de Sint- Willibrordusstichting. 15 mensen, onder wie 13 kinde ren, zijn vrijdagavond om het leven gekomen toen een brand hun houten huls in het Noordturkse dorp Terzili verwoestte. (Van een onzer verslaggevers) Gebouw Irene was zaterdagavond helemaal volgelopen inet liefhebbers voor de film Onvergetelijke Melodie, die het leven van Frederic Chopin beschrijft. De voorstelling was geor ganiseerd door de Christelijke Film kring. Behalve ln beelden krijgt men ook in melodieën het leven van Chopin beschreven. Zijn vlucht naar Parijs met leermeester professor Eisner. Zjjn contacten met Frans Liszfc, even leiyk als geniaal en zijn liefde voor George Sand met wie hij op Majorca enige tyd doorbrengt. (Van een onzer verslaggevers) Het eerste team van de Schiedam- se Volleybalclub heeft haar eerste nederlaag geleden. Na zeven over winningen en een gelijk spel werd nu van het. enthousiaste tweede dames zestal met 30 verloren. Dames 2 speelde veel meer op whist en was ook aanvallend beslist sterker, terwijl het eerste dames zes tal deze strijd vermoedelijk wat al te zelfbezoekers begon. Geen moment kon het eerste team het tweede in gevaar brengen. Ook de topspeelstens konden de vechtlust van het tweede niet eve naren. De setstanden waren 1115, 1115 en 515. De stand ln de eerste klasse is nu SVC I 15 punten uit negen wedstrij den; SVC II 14 punten uit negen wedstrijden; Hou Stand I 10 punten uit acht wedstrijden. Heren H ver loor met 13 van DVO I, een stand die niet was voorzien. De overige teams hadden deze week rust. BOSKOOP Het vroeger koelen van Forsythiatakken, wat in het bij de Boskoopse veiling behorend koel- bedrijf wordt toegepast, is geen succes gebleken. Volgens ingewijden is dit te wyten aan broei, waardoor de tot op heden aangeboden takken niet aan de gestelde eisen kunnen voldoen. De kwaliteit zal echter spoedig be ter worden, omdat dan takken die zonder blad zijn gekoeld, kunnen worden aangevoerd. Het laatste is zowel voor de veiling als voor de be trokken kwekers en handelaren van groot belang. De noteringen zullen dan ongetwijfeld heel wat hoger zün. Al naar gelang van kwaliteit werden voor de aangeboden takken prijzen van ƒ0,14 tot ƒ0,39 per stuk betaald, terwijl korte takken voor prijzen van ƒ0,80 tot ƒ1,00 per bos werden afgenomen. Er werden in het vorig weekeind ook nog troschrysanten voor de klok gebracht. De noteringen van dit pro duct (Cibrant) varieerden van 1,25 tot ƒ1,45 per bos, prijzen die met redelijk weiden aangemerkt. Wat de jeugdschaakweek van de KNSB betreft, die ook al door de schaakclub Schiedam wordt georga niseerd, men verwacht dat van de 200 deelnemers er 150 zijn die van zo ver komen dat zjj moeten logeren in Schiedam. Naast het schaken worden er voor deze gasten ook ontspanningsbijeen- komsten georganiseerd. Men denkt aan cabaretavonden, excursies door de stad en dergelijke. Voor een en ander wordt ten nauwste contact gezocht met de Sehiedamse Ge meenschap. Ook. wordt gedacht aan een grote simultaan-seance. Behalve het organiseren vaal het jeugdschaakkampioenschap van Ne derland en de jeugdschaakweek wordt nog een uitgebreid programma opgezet voor de leden van de schaakclub om het 40-jarig bestaan te vieren. Van een onzer verslaggevers) In het weekeinde is in het pand Emmastraat 12 ingebroken. Men ver wijderde een kantoordeur van de lak- spulterij van D. H- In de spuiteriJ werd niets vermist. Een geldbedrag, van ƒ15,— bene vens vier ballpoints werden gestolen uit het kantoor van de Etama. Dit bedrijf is in het zelfde pand geves- W (fok de kistenmakerij van A. RL S. in het pand kreeg een bezoek, Voor lopig wordt hier niets vermist. (Van een onzer verslaggevers) De personeelsvereniging van de Vegla organiseert in januari twee ontspanningsavonden. Op 12 januari komt het marionetten-theater van Bert Brugman in Irene met de ne geropera Porgy and Bess en. op 28 januari valt er voor de Vegla- mensen te genieten van een film avond. SCHIEDAM Geboren: Antonius A zv A J Bekkers en J C Wittenberg; Jan M zv W A van der Knaap en E Vrydag; Petronella dv A S van Oor schot en J H Haesakkers. Overleden: M van Atten, 88 jr, we duwe van W van Berkel; M F van Eijk, 5? Jr, ecbtge van W A Stam; H van der Struijs, 75 jr, weduwe van D C Kikkert, Merkredon, la 9an de januaro 1963 klubvespero. NI konversaclos ce kino v. Gink Ploegstraat 19. La vetero plibonigas do ni povas iri ai Esperan tujo. Zoals bekend is de Schaakclub Schiedam ontstaan uit een fusie in 1958 tussen de Eerste Schaakclub Schiedam en de Schaakclub Schie dam. Wie er gaan dingen tem de titel van jeugdkampioen is nog niet be kend. De meeste wedstrijden in de onderschaakbonden (het zijn er ongeveer 1200) moeten nog begin nen. (Van een onzer verslaggevers) Een Engelse provinciestad fs nog heel wat anders dan een Nederlandse provinciestad. Dat wordt al spoedig duidelijk voor de toeschouwer van Koffie met cognac, een aardig blij spel van Ad. Vinken, dat zaterdag avond in Musis Sacrum door Alber- dingk Thjjm werd gegeven. De regie bekwaam gevoerd van dit spel werd door Jacques van Haasteren, Het speelt zich allemaal af iè het villaatjes van de familie Henderson. Dubbele, ja dubbele chantage is de nare oorzaak van talrijke dwaze ver wikkelingen, die te dwaas zijn om na te vertellen. Een mooie rol werd gespeeld door Miep Eykenbroek, die Ida de vrouw van Frank tyt»eerde. Zeer geslaagd was ook de creatie Piet Middendorp gal van burgemeester Ted Mondella en diens vriend Frank Henderson in een rol van Jacques van Haasteren. Zaterdag 5 januari is in Gouda na een. langdurige ziekte overleden dr. Albert W. Vegter, kinderarts. Dr. Vegter was sedert 1950 in Gouda ge vestigd en is 52 jaar geworden. De overledene werd geboren.in Drente, studeerde in Amsterdam, kreeg zijn verdere opleiding in Rotterdam en was gedurende enige tijd. ook school arts. Dr, Vegter is bestuurslid geweest van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst voor Gouda en Omstreken. Voorts maakte hy deel uit van- het bestuur van Het Groene Kruis. De ontslapene stond bekend als een bijzonder be scheiden man en was by zyn pa tiëntjes zowel als by de ouders van zyn patiëntjes byzondeir geliefd. The Mixers brachten na afloop Jong en oud op de gladde vloer. - Vrijdagavond wordt de discussie die de PvdA-jongeren In Schiedam voeren over Wat heeft de PvdA ons jongeren nog te zeggen, hervat'. Vo rige maal is er zeer vruchtbaar ge praat. Vrijdagavond zal de afdelingsvoor zitter van de PvdA in Schiedam, de heer ir. C. Boerman, aan het gesprek deelnemen. Ook niet-partij leden zyn op deze bijeenkomsten van harte welkom. De avond begint om acht uur by Ad van Rossum, Burgemeester Knappertlaan 284, Schiedam. Leden van vakverenigingen hebben op vertoon van hun lidmaatschaps kaart donderdagavond Wj het Toon- kunstconcert ln het Fassagetheater recht op een reductie van 2.—. leden van Toonkunst krijgen op vertoon vaa hun diploma eveneens een reductie van 2,op dit con cert dat normaal 4,kost, Monique Haas is soliste in het der de planoconcert van Béte Bartok. Voorts warden uitgevoerd de Oxford Symfonie van. Joseph Haydn, en de vyfde Symfonie van Peter TSja- kowski. Het concert wordt gegeven door het Rotterdams Philhannonisch Orkest. Leden van Toonkunst kunnen van af 4 januari bespreken aan de kassa van het Passage theater, anderen van 7 januari van 1118 uur. WOERDEN Een 21-Sarige sol daat uit Woerden, die zaterdagavond café Zomerlust bezocht, viel, onder Invloed, andere bezoekers lastig. De caféhouder zette de militairhierop buiten de deur. De soldaat „nam" dit niet, sloeg een ruit in en klom daarna opnieuw naar binnen. Hy verwondde zich daarbü' vrij ernstig aan zyn linker hand, zodat later geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De caféhouder waarschuwde de po litie, die de soldaat naar het bu reau bracht waar hp in de cel wat tot bedaren kon* komen. Later werd hy overgegeven aan de marechaus see. Een Chinees heeft zondag in het centrum van Hongkong amok ge maakt. Hjj verwondde met een byj zes jongens, onder wie een baby. De toestand van vier hunner is ernstig. De man werd na een achtervolging door de politie neergeschoten en met verwondingen in een ziekenhuis op genomen. maandag. Bioscopen: MONOPOLÊ: Do onzichtbare vijand, 2 in 8 uur (14). PASSAGE: De overval, 2 en 8.15! uur (ad.). DINSDAG MONOPOLÉ: Do onzichtbare vijand» 2 en 8 uur (14). PASSAGE: De overval,-2 en 8.IS uur (al.i> Dlvérsén: - CBR. 3O0. BELANGEN: Jaarverga dering Ned. Bond van-Oud-StrlJ- ders 8 uur. MUSIS SACRUM: Toneelavond Rode Kruis, 8 uur. ALLES op gem. betaling v.a. 1,p.w, Goederenhandel Fa. A. Schllperoord Zn., Tuinlaan 40, Schiedam. Vereiste: MULO- of gelijkwaardig diploma. Leeftijd: tot 26 jaar. Geboden wordt: een prettige werkkring met verzekerde toekomst na 2 of 5 jaar opneming in het pensioenfonds voor hen, die in de omgeving van Amsterdam woonachtig zijn, reiskostenvergoeding gunstige pensiontoelageregeling gedurende de (kosteloze) vooropleiding, die enige maanden duurt en in kantoortijd wordt gegeven, vol salaris. Sollicitaties en/of verzoeken om inlichtingen; schriftelijk, aan de Rijkspostspaarbank, van Baerlestraat 27 te Amsterdam-Z.; mondeling, dagelijks (behalve 's zaterdags) van 10-12 en van 14- 16 uur; telefonisch, onder nummer (020) 73 12 71 toestel 114. heeft in haar S-markt Liesveld te Vlaardingen plaats voor (16 tot 21 jaar) wiens taak zal bestaan uit het by de klanten thuis afleveren van bestellingen. De aanstelling geschiedt volgens gunstige arbeidsvoorwaarden zoals: een goed loon, balanspremie, 5-daagse werkweek, gratis be drijfskleding. Schxiftehjke sollicitaties te richten aan Simori de Wit N.V. Afdeling Personeelszaken, Postbus 2 te Zaandam. GEVRAAGD van IS18 jaar - Goed loon Ook gehuwde dames komen in aanmerking. Aanmelden A. v. d. LEE, Korte Haven 34, Schiedam. Dagelijks van 95 uur. Telefoon 186847 's avonds na 6 uur.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2