Pensionbrand jaagt zestien Hagenaars koude straat op m HoltropDoodtij, maar op zeer niveau Luchtmacht strooit voer... maar hongerende vogels ontbreken Scheepsbrand EEN EERLUKE NATUURLIJKE SIGARET met grond voor bijna 4 ton van de hand Gasexplosie richt ravage drie aan m woningen Mr. J. A. Derks verongelukt Grafici wijzen 2% verhoging van de hand Prijsbeheersing vervallen: Geen beleid Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken PBuim HET VRIJE VOLK WOENSDAG 9 JANUARI 1963 FAGIN2T3- Delfzijl ziet reus binnenvaren Grondprijzen wPtl VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN Afflauiving Belangrijk verschil (Van een onzer verslaggevers) De vijftigjarige publicist mr. Jo hannes Augustinus Derks, oud- hoofdredacteur van De Tijd, is dins dagavond op het Damrak te Am sterdam onder een tramstel van lijn 24 gekomen en op slag gedood. De heer Derks stak van het Beursplein over In de richting van de Cineac. Teneinde een. uit de rich ting van het Centraal Station ko mende tram te laten voorgaan, deed Ipj midden op de rijbaan enkele stappen achteruit en kwam daarbij onder een uit de richting Dam ko mende Ujn 24. Mr. JAN DERKS Mr. Jan Derks werd 9 december J9té te Tilburg geboren. Zijn gym nasiale opleiding kreeg hij in Kat wijk en. Den Haag. In 1935 voltooide hij zijn rechtenstudie in Utrecht. Twee jaar later verscheen zijn eerste roman: Journaal van een dode. In 193" werd hij ook correspondent in Rome van De Tijd en De Telegraaf. In de oorlog in 1942 nam hij enige maanden het adjunct-hoofdre dacteurschap van De Tijd waar, tot dat hij op bevel van de bezetter werd vervallen verklaard van het lidmaat schap van het Verbond van Neder landse Journalisten. i Na de oorlog ln 1946 hervatte hij zijn werkzaamheden aan De Tijd als adjunct-hoofdredacteur. In 1947 werd hij tot hoofdredacteur van De Tijd benoemd. Dat bleef hij tot 1952. Daarna werd hij (reclame)-advi seur van verscheidene ondernemin gen, o.m. van De la Mar en directeur van de N.V. Cefima, gelieerd met Joop Geesinks Starfilms voor recla me. Mr. Derks heeft vele toneelstukken geschreven, alsmede verscheidene ro mans, waaronder De bigamist. Ook tijdens zijn werkzaamheden ln de wereld der reclame leverde hij journalistieke bijdragen, o.m. aan De Volkskrant, waarin zijn rubriek 'Bin nenskamers' opzien baarde, In De Tijd schreef hij de laatste jaren ook over de gewone dingen van de dag onder de naam Tijdspiegelaar. (Van een onzer verslaggevers) Een man zette een ketel water op het gas, ging toen naar de benedenburen om een praatje te maken en vergat de ketel. Dat is gisteravond in Den Haag de oorzaak geworden van een brand waardoor zestien mensen dakloos zijn geworden. De brand brak om half zes uit in een herenhuis van drie verdiepingen aan de J. P. Coenstraat. Het vuur, dat een hard board schot deed vlam vatten nadat de ketel water was droog- gekookt, woedde op de bovenste verdieping. De vergeetachtige bewoner, teruggekomen in zijn huis, moest overhaast vluchten, evenals het eezin DieDhuis. dat dezelfde etage bewoonde. De 5Z-Jarlge heer O. Diephuls. Ir- (september 1962 na 35 jaar rijksdiens*. ln de tropen in Nederland aange komen, lag ziek In bed toen hij de brand gewaar werd. Hij duwde zijn vrouw, zestienjarige doch Ier en zés- Jarige zoon door rook en vlammen (Van onze soc.-econom. redactie) De onderhandelingen over een nieuwe c.a,o. voor het grafisch be drijf zijn na twee besprekingen vast gelopen. De werkgevers hebben een verhoging van de Ionen met twee per cent aangeboden,. Zij menen, dat de grafische werknemers hiermee ge noegen moeten nemen, opdat de voor het gehele bedrijfsleven toegestane gemiddelde verhoging van 2,7 pet. niet zal worden overschreden. De werknemersbonden hebben dit aanbod van de hand gewezen. Zij hebben de c.a.o.*s in het grafisch be drijf niet verlengd, omdat zij bij de werkgevers geen enkele tegemoetko mendheid hebben kunnen consta teren. In de loop van deze week za! nog een derde bespreking plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) Op het Griekse schip Delian Spirit dat in dok 4 bij de NDSM te Am sterdam ligt, zijn dinsdagmiddag de kapiteinshut, de pantry, twee salons, het dagverblijf voor de officieren en de radiokamer uitgebrand. Vermoedelijk is net vuur door kort sluiting ontstaan. De brandweer, die zes stralen op het schip richtte, kon weinig uitrichten. De schade wordt op bijna een miljoen gulden geschat. heen de trap af en rende, slechts ge kleed in pyama.ook zelf voor zijn leven. Het gezin kwam beroofd van alle sezittingen in de kou op straat te staan, maar gelukkig kon er in een Dension aan de overzijde plaats voor Den worden ingeruimd. De bewoners van de andere ver- liepingen, in totaal twaalf mensen, noesten de afgelopen nacht even eens een goed heenkomen zoeken, Dmdat hun appartementen bij de Dlussing veel waterschade hadden ingelopen. Advertentie l.M. (Van een onzer verslaggevers) De grootste tanker die ooit ln Delfzij! is binnengelopen is gister morgen met assistentie van vier sleepboten de haven binnengeloodst. Het was de 18.000 ton metende Noorse tanker Tabriz met, een lading van 9000 ton gasolie, waarvan 2000 ton werd gelost bestemd voor Gro ningen. De tanker was gecharterd door Caltex omdat het noorden door de binnenwateren niet bereikbaar is. Ook het vervoer over de weg levert nog moeilijkheden op. De sterke sleepboot Waterman maakte de weg naar de haven vrij door een bijna tien centimeter dikke ijslaag. (Va® een onzer verslaggevers) Aan de verkoping gingen vele spe culaties vooraf. Velen waren van me- In Ulrum (Gr.) Is gisteren de ning, dat vooral uit Duitsland bieders eerste openbare verkoping gehouden met zeer hoge bedragen zouden van een boerderij met bijbehorende komen. Dat bleek niet het geval te grond, waarbij vrije prijzen mochten zijn. Ook de speculaties, dat de land- worden betaald, omdat de prijsbe- bouwers die door de uitbreiding van heersin.j op 1 januari van dit jaar Schiphol van hun landerijen zijn ls vervallen. verdreven, de prijs ongunstig zouden beïnvloeden, gingen niet op. De boerderij, die vorig jaar niet Het bieden begon bij f 250.000, meer dan 6200 gulden per ha had maar al spoedig werd de verwachte mogen opbrengen, ging nu voor prijs van 320.000 overschreden. Aan 7300 per ha onder de hamer. Daar- het einde van de eerste ronde was door ging de boerderij plus de 53 zelfs het uiteindelijke bedrag reeds ha grond een 150 jaar oud bezit bereikt, van de familie Rijpma in totaal voor bijna vier ton van de hand. Direct bij de aanvang van de tweede ronde bleek, dat er geen in- Koper werd ten slotte, nadat in de teresse bestond nog hoger te gaan. tweede ronde van de verkoping de animo niet groot meer bleek, de Gro ninger politierechter mr. P. de Jong. Grote belangstelling De belangstelling was bijzonder groot. Uit het gehele lar.d waren belangstellenden naar Ulrum geko men, velen uit interesse voor de ge volgen van de opheffing van de prijs beheersing. 'De minister had in de Kamer geen vrees voor belangrijk hogere land- prijzen, maar de realiteit zal hem spoedig van zijn naïef optimisme ge nezen. Een voorproefje beleefden we dezer dagen reeds bij de Grondkamer, waar een boerderijverkoop aanhangig was. Dc vraagprijs was 170.000 gulden, het bod van pachter 100.000 Na heel veel heen en weer gepraat is de koop ten slotte bekrachtigd op 165.000 gal den. Het was eigenlijk te hoog, maar het heeft weinig zin tegen het eind van de wedstrijd de hekken, nog te bewaken. Maar binnen één week was deze boerderij weer verkocht voor niet minder dan 225.000 gulden en nau welijks was de inkt van het contract droog of de nieuwe eigenaar stond alweer op dc stoep met de allernieuw ste gegadigde, die er 250.000 gulden voor neertelde. Een bedrijf van 30 hetaren. Dat wordt ruim 8000 gulden per hectare. De laatste koper was een Duitser, die zijn lichtverdiende duiten uit het land van het Wirtschaftswunder on der een veilig dak wilde hebben voor er weer eens een geldontwaarding plaatsgrijpt. Men rekende hem voor dat hü bjj de huidige pachtprijzen slechts twee percent van zijn geld iou kunnen maken. Ja, dat wist hü wel, in Duitsland namen ze met an derhalf percent reeds genoegen, zei hij laconiek. Het is een vreemde wereld.' Tj. de Jong in 'Ons Noorden' van 29 december 1982. (VERVOLG VAN PAG. 1) Bjjna alle bedrijfstakken zien zich geplaatst voor inkrimpende winst marges. Dit kan moeilijkheden op leveren bij de financiering van in uitvoering zijnde werken, maar ook leiden tot mogelijke afzwakking van opdrachten. Bij sommige conjunc tuuranalytici leidt dit tot grote be zorgdheid. Niet de indruk wekkend, dat hjj tot die somberste groep behoorde, wees de president van de Nederland se Bank erop, dat anderen hiertegen over stellen het aanhouden van een sterke consumptieve vraag, die op den duur weer de noodzaak brengt van aanpassing ln de kapitaalsgoede- renindustrie. Daarnaast zien wij kostenverho gingen die ertoe leiden, dat diepte investeringen noodzakelijk blijven. (Van een onzer verslaggevers) Een dreunende butaangasexplosie heeft dinsdagavond om kwart voor zes drie panden in de Goudsbloem straat in de Amsterdamse Jordaan vrijwel onbewoonbaar gemaakt. De 26-jarige semi-arts J. R. Wielinga, in wiens woning op nummer 136, eerste etage, de ontploffing plaats had, liep brandwonden aan gezicht en handen op. Hij ls in het WUhel- mina Gasthuis opgenomen. De vierjarige Johanna van Zon, die bij buren in een woning naast die van de heer Wielinga op bezoek was, "kreeg een glasscherf in haar arm. Het brandpiket stelt een onder zoek in naar de oorzaak van de ont ploffing. De overige bewoners van de hui zen kwamen hevig geschrokken maar ongedeerd naar buiten. In twee van de aangrenzende woningen vielen ollekachels door de luchtdruk om. In de woning van de familie De Wit. waar drie kleine kinderen in de ka mer vv Op het ogenblik is het nog niet goed mogelijk te beoordelen, o' daling van de investeringen zal plaatsvinden, wel afflauwing. Er is zeker bezorgdheid over de omvang van de lnvesteringsbeslissingen. De Nederlandse Bans: meent in deze situatie, dat wij voorzichtig moeten zijn met ingrijpen, nu het overdreven optimisme van 1960 voor bij is. We mogen verwachten, dat de han delsbank etc. uit eigen beweging voorzichtig zullen zijn. De restrictie ve maatregelen zijn daarom opge schort. niet opgeheven. De Nederlandse Bank houdt zich voor, op dit besluit terug te komen indien de ontwikkeling anders is dan i is verwacht. In antwoord op later gestelde vra gen bevestigde dr. Holtrop, dat dit de organisaties van het bankwezen bij het overleg dat maandag heeft plaatsgevonden, nadrukkelijk is mee gedeeld. Dit is de essentie van o p- schorting. Indien de situatie voortduurt, van wat dr. Holtrop noemde 'blijven op een hoog plateau', acht hij een lang zame 'opplooiing' niet onmogelijk. Gedacht wordt hierbij aan de toe treding van jongeren tot het produk- tieproces en verdere stijging van de produktiviteit. Of wij echter een keer kunnen verwachten, is mee afhankelijk van de ontwikkeling in het buitenland, Belangrijk is daarbij dus in de eer ste plaats de investeringsbereidheid. De consumptie gaat wel door als er geen werkloosheid, komt. De huidige situatie vraagt een mo netair neutrale houding. Er is geen reden voor een stimulans, maar ook niet voor een opzettelijke beperking. De bank kan naar omstandigheden nu beide kanten uit. De verlaging van het discontotarief schetste dr. Holtrop allereerst als een maatregel om ons bij de situatie in het buitenland aan te passen. Wij waren in het Westen het land dat het langst op de top na 1959 was ge bleven. Vooral als kostenfactor door zijn invloed op de rente die de banken berekenen, is het disconto van de Ne derlandse Bank belangrijk. Onder de huidige omstandigheden was het niet verantwoord zo'n hoge rente te laten bestaan. Dr. Holtrop bestreed in antwoord op vragen de opvatting, dat de op heffing van de kredietrestrictie-meer psychologische dan praktische wer king heeft, nu de banken zelf al onder het niveau bleven. Er is een belangrijk verschil, of de banken zelf vaststellen dat er ruimte is, of dat de centrale bank dit doet. De drei ging van de straf speelt een rol bi) him kredietpolitiek. De opschorting heeft 'bevrijdend' gewerkt. Wat de werkgelegenheid betreft, merkte dr. Holtrop nog op, dat hfj van mening is, dat de spanning wel vermindert, hoewel de zuivere statis tische cijfers dat nog nauwelijks weergeven. Ook wat zeer belang rijk is de omzet van personeel is verminderd. D© bouw riet hü even wel ais een sector die compenserend zou kunnen werken ais in andere sectoren werkloosheid zou optreden. Over wat werd genoemd 'wilde hausse' in onroerend goed. wilde de president van de Nederlandse Bank zich liever niet uitlaten, omdat hh hier te weinig van wist. Toch liet dr. Holtrop, in antwoord op een opmer king dat deze ontwikkeling merk waardig is in verband met de aan drang tot huurverhoging, 2ich ont vallen, dat het de vraag is of de speculanten hier niet dezelfde erva ring zullen doen als op de effec tenbeurs. (Van een onzer verslaggevers) Het was zo mooi georgani seerd: voor de vogels-in-nood was alom brood ingezameld, dierenvrienden hadden het in keurige dobbelsteentjes gesne den, de luchtmacht was inge schakeld, ettelijke kleine Bea vers stegen gisteren van Ypen- De dag tevoren nog hadden lucht, verkenners in een van de Biesbosch- polders duizenden ganzen gesigna leerd. De vogels liepen te grazen ln een van de vrij dun besneeuwde vel den. Het was wel dubieus, of ze dat brood in dank zouden aanvaarden, maar men wilde het toch proberen. Boven het mozaïek van ijskreken, rietkragen en grienden speurde ser geant-majoor-vlieger Aarts gister- middag naar de ganzen. Op enkele burg op om boven de Biesbosch tientallen na waren ze allemaal ver waren nakte een zwager van UU'S "f - ueiuauen n.i waren ze auemaai ver- de vrouw des huizes de omgevallen zakkenvol voer Uit te Strooien, dvvenen. De Beaver volgde de iaon- u"n L,n» I - L-olc- trnn Ho. irnoin Irvntror» nvs nni-W/»Ir)n kachel op en wierp die door he' glasloze raam. Een tweede ramp werd daardoor verrkomen j Maarde hongerende vogels een walI> nam een duik en kon toen I waren er niet. kels van de-grote kreken en ontdekte een wak, nam een duik en kon toen auldelijk een troep eenden waarne men. Die eenden begrepen eenter niet, dat het toestel vol goede be doelingen en zakken brood op hen toedook. Zij zagen alleen een soorr roofvogelsilhouet dat angstwekkend snel groter werd en zij vlogen op. Zij vluchtten weg naar een stillere hoek van de wijde Bieschbos-rimboe. De eenden een kleine honderd, waren kennelijk nog in goede condi tie. Niettemin, het toestel liet via 2ijn vloerluik de eerste broodregen neer dalen op het ijsveld bij dit wak. De vogels zouden hier wel terugkeren. De piloot van een tweede lucht macht-toestel, dat ook een Biesbosch- vlucht. maakte, kon later inderdaad vaststellen, dat de dropping niet te vergeefs was geweest. Toen hij over kwam, was er ai belangstelling voor het voer. Op dat moment zweefde Beaver nummer een al boven een andere polder en zag een koppel fa- fazanten benen maken. 'Klandizie voor het graan. Kees. riep de majoor naar achteren. Weer een bocht, weer duiken, tot op hon derd voet hoogte en het graan werd uitgestrooid. Fazanten zijn nijvere zoekers, die zouden hun korreltje wel komen oppikken. Maar waar waren nu de zwermen van vele duizende vogels die onze hulp nodig hadden? Twee Beavers cirkelden een kwartier lang boven alle platen en killen. Zij zagen een troep langhalzige, zwarte vogels weg- wieken, aalscholvers. Zij zagen hier en daar nog kleine troepjes eenden en meerkoeten, maar van een mas sale vogeibevolklng ontbrak eik spoor. Het stond na een dag verkennen en voedsel strooien wel vast, dat er in de Biesbosch geen grote groepen hongerende vogels waren. Gisteravond heeft daarom het Comité Wlntervoedering Vogels be sloten voorlopig geen voedsel meer te laten uitwerpen boven de Biesch- bosch, een aan luchtbrug voor vogels is hier momenteel kennelijk geen be hoefte. Uinnenkort komt het er waar- D schijn'Jjk van. Na er drie. vier maal bij zijn jaarlijkse begro tingsbehandeling op gezinspeeld te hebben. Het rapport van de Commissie Economisch Onderzoek Zeehavens van de Rijksdienst voor het Nationale Plan zal aldus minister Korthals ln de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van zijn begro ting voor Verkeer en Waterstaat waarschijnlijk binnenkort ver schijnen. Dat rapport zal dan voorspellingen geven over de goe derenstroom die onze zeehavens in 1930 moet verwerken, prognoses dus voor over zeventien jaar van een, denkelijk, gestadige gxoel waarvoor waar? havenbek kens, kademuren, los- en oversiag- apparatuur etc. nodig zijn. De minister zal het bij dat rap port niet laten. Zo is hij niet. Als het er is gaat hij zich ln de materie verdiepen. Geen geringe eer voor de Commissie Zeehavens. Maaromdat die materie goed deels uit diep vaarwater bestaat en het ministeriële leven van de heer Korthals misschien wel bin nen betrekkelijk korte tijd ten einde loopt, zien we hem van die duik in de materie nog niet bovenkomen, laat staan boven die materie uitstijgen om tot enige beleidsbeslissingen te komen. Het lijkt een voorstelling zon der publiek en zonder gevolg te worden. Echter, mocht het on voorstelbare waar worden en rap port, studie en meningsvorming toch nog tijdig toonbaar worden, dan gaat minister Korthals zorgvuldig overwegen of hij voor de Kamer een Zeehavennota ma ken zal. want: zo'n driftige he melbestormer vol frisse aanpak ben lk nou ook weer niet; ik be houd me alle vrijheid voor, aldus de heer Korthals. Tnmiddels groeit heus die goede- renstroom. Inmiddels wordt die stroom natuurlijk ook ver werkt, mogelijk snel en efficiënt zelfs. De grootste en sterkste onder onze zeehavens zitten Im mers niet op rapporten, studies en beleidsbeslissingen van natio nale allure te wachten. En omdat minister Korthals er geen been in ziet de ene keer te beweren, dat het rapport van de Commissie Zeehavens nodig is eer prioriteiten en urgenties bepaald kunnen worden (1961) en de an dere keer dat het rapport geen iniicht verschaffen zal ln de plaatsen waar de overslag moet worden bewerkstelligd (1962), of, dat havenontwikkeling bij uitstek een zaak is tussen particuliere ondernemers en gemeentelijke overheden (1963) en, even later, die opvatting, als het om de Maasvlakte voor Rotterdam gaat, weer op losse schroeven zet, ge beurt er veel te veel of veel te weinig dat door toevallige om standigheden bepaald wordt. Tiet enige dat blijkbaar van ml- x nister Korthals verwacht kan worden, is, dat binnenkort be kend wordt hoeveel ruimte er in totaal tegen 1980 aan havens in Nederland nodig zal zijn en hoe veel kilometer kadelengte daarin gebouwd moet worden. Hoe die ruimte over het land verdeeld moet worden, blijft, als vanouds, een mistige zaak. Enige leiding, bepaald door allerlei overwegingen als daar zijn ar beidspotentieel, volkshuisvesting, leefbaarheid, economische hulp aan nog zwakke kanshebbers, kortom alles wat maar even te maken heeft met zo'n dierbaar begrip als ruimtelijke ordening, blijft zoek. In principe zoek, om dat minister Korthals in de grond van de zaak op het standpunt staat dat de meest volstrekte vrijheid blijheid brengt.. C^trenge winters zijn in ons land v- uitzonderingen. Men ont houdt de jaren, waarin zij voor gekomen zijn en spreekt er nog lang over na. Ouderen hadden het graag over de barre winter van 1890, iets minder ouden spra ken van de winters van 1917 en 1929 en in een in alle opzichten slechte tijd hebben wij de winters van '40, '41 en '42 beleefd. Of de winter van '62'63 ook historisch zal worden is nu nog niet te zeggen. Wél weten wij, dat het samengaan van felle kou, harde wind en veel sneeuw nu al de indruk heeft gewekt van een 'ouderwetse winter'. En het is ons nog eens goed duidelijk gewor den, dat zulke winters voor grete groepen van de bevolking aller minst welkom zijn. Wij hebben al geschreven over groepen als de bejaarden, invaliden en derge lijke en wij hebben tot ons ge noegen gezien, dat in tal van ge meenten de overheid extra hulp biedt. Deze week zal in de Twee de Kamer gesproken worden over een toeslag voor hen, die een lan delijke sociale uitkering ontvan gen. Tntussen worden er vaak grote prestaties geleverd door de mensen die buiten hun werk ver richten. Daarbij denken wij ln de eerste plaats aan de velen die het personen- en goederenvervoer gaande houden en aan hen, van wie verwacht wordt, dat zij ook onder de slechtste omstandighe den geen verstek laten gaan. Zij verdienen een grote pluim, die wii hun hierbij dan ook graag overreiken. Cuba zal dit jaar ongeveer 33 miljoen pesos minder uitgeven aan Defensie en openbare orde dan vorie jaar.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1