Achteruitgang grotendeels gevolg invloeden van huiten Koud - kouder - koudst Prof. mr. Jonkers oo sm gratie Centrale van Zeevarenden: Zeeman geen er Ziekenhuiskosten worden hoger Waterstaat breidt speurwerk uit voor verkeersveiligheid Gesprek over metaal-c.a.o. weer op gang Min twintig in Leeuwarden Lintf jord vlot door ijs naar Terschelling Brand Philips in Roermond Twistkoning uit Libanon gezet Met VELPON de je er geen barst van! Su """I'Sl8"" Rus verslaat PvdA-congres Zekerheid Primeurs Op termijn Kinderwagenfabriek 'Irene' uitgebrand Politicus HET VRIJE VOLK ZATERDAG 12 JANUARI 1963 PAGINA 3 (Van onze parlementsredactie) De inkrimping van de directie der KLM heeft haar beslag gekregen overeen komstig de^ suggesties, begin september gedaan in een rapport van het Ameri kaanse adviesbureau Mckinsey. De gedachten van commissarissen gingen reeds geruime tijd in deze richting. De regering heeft zich met hun besluiten kunnen verenigen. De ministers van Verkeer en Waterstaat en Financiën verklaren dit in de nota die zij op verzoek van dr. A. Vondeling, voorzitter van de PvdA-fractie hebben overgelegd aan de Tweede Kamer. Het ligt in de bedoeling dat deze nota op korte termijn tot onderwerp van een gedachtenwisseling in het parlement wordt gemaakt. Het stuk, dat slechts enkele pagina's druks telt, bevat zeer weinig dat de laatste weken niet reeds ln de een of andere vorm openbaar was geworden. Het geeft een summier overzicht van de procedure die by de voorbereiding van de reorganisatie in de topleiding Is gevolgd en van de resultaten die tot dusver zijn bereikt. p s P s s ■3 Structuur topleiding DEN HAAG (ANP) Prof. mr. J. E. Jonkers, Lelds oud-hoogleraar ln het strafrecht, Is tegen gratieverlening aan en invrijheidstelling van de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die thans in Nederland nog een levenslange gevangenisstraf uitzitten. In het Nederlands Juristenblad keert hij zich tegen het pleidooi van prof. mr. J. M. van Bemmelen en prof. mr. W. P. J. Pompe, die zich vorige week wel voor gratieverlening hebben uitgesproken. (Van een onzer verslaggevers) Met blindheid en zinloosheid wordt ln sommige kringen ge poogd beproefde instellingen als de vakbeweging af te breken zonder daarvoor andere bruikbare apparaten in de plaats te stellen. Zo probeert prof. Van Esvelü de categorale zeeliedenorgani satie VNKO wat op te fleuren, zeggende, dat de vakorganisaties hun tijd hebben gehad. Voor de werknemers komt dat op 'een zijdige ontwapening' neer. Brandvader verhoord Grenzen overschreden ill Regering achter beleid van commissarissen der KLM leiding ontstaan en commissarissen hebben ook de aandacht der directie er op gevestigd. Voorstellen in deze sector hebben de ministers intussen nog niet ontvangen. De bewindslieden herinneren er aan dat de teruggang van de bedrijfs resultaten medio 1961 tot een eerste onderzoek heeft geleid. Er werd toen wel een aanzienlijke kostenbesparing verkregen, maar een afdoende ver betering van de resultaten bleef uit. Voor een belangrijk deel Was de achteruitgang toe' te schrijven aan factoren waarop de directie geen in vloed kon uitoefenen. Met name gold dit voor de toenemende moeilijkheden op luchtvaartpolltiek terrein, voort vloeiend uit stijgende protectionisti sche tendensen, en aan de gevolgen van de in de gehele wereld optreden de overproduktie van plaatsruimte. Daarnaast rees echter de vraag 'of de KLM niet te zeer was vergroeid geraakt met haar verleden en of de bestaande organisatie de veranderen de omstandigheden soepel genoeg kon volgen. In deze sfeer past de opdracht aan het bureau Mckinsey, dat, naar in de nota wordt gezegd, bij de reor ganisatie van grote bedrijven, waar onder verschillende luchtvaartmaat schappijen, zijn sporen had verdiend. (Van een onzer verslaggever») .Leeuwarden mag zich in deze winterperiode de kondste stad van Neder land noemen. Op zes van de acht voorgaande dagen werd daar de laagste temperatuur gemeten. Gisteren veroverden de Friezen rondom de Oldehove het absolute (diepte) record: met hun min twintig lijken ze op dit punt ongenaak baar. De Groningers konden slechts twee dagen aan de Friese kou tippen. Alleen zaterdag en dinsdag evenaarden zij hun verre Leeuwarder buren. Soesterberg en Botterdam eisten elk één dag het koudereeord voor zich op. Den Helder was één dag even koud als Groningen. Onze weerkundige medewerker, die de minimum temperaturen verzamel de. komt tot de conclusie, dat op drie van zijn waarnemingsposten de dooi geen kans heeft gehad. In Leeuwarden, Groningen en Den Helder is de thermometer de laatste acht dagen niet boven het O-punt gekomen. Op bijgaande staat kunt u zien hoe koud het sinds 4 januari 1963 op dertien punten in Nederland Is geweest. MINIMUM TEMPERATUUR GRADEN CELSIUS eo <P co S» C5 CO to p «O co d s c a e 1 G 5 CS at cS as ia f eo O» O r-e H a N «5 E ic O U Leeuwarden 5 4 —1 8 9 14 18 20 Groningen 5 4 0 6 9 11 13 15 Twente 5 2 0 7 6 11 13 -13 Deelen 4 -f 1 0 7 6 10 14 14 Soesterberg 8 1 0 8 6 10 15 14 De Bilt -3 1 0 7 5 10 x4 13 Amsterdam 3 1 0 6 —5 8 11 12 Den Haag 1 -i- 1 0 8 5 9 11 12 Rotterdam 3 1 0 9 5 9 12 13 Den Helder 4 3 1 4 4 6 9 10 VUsslngen 0 0 0 5 3 5 9 10 Eindhoven - 1 1 0 5 2 6 12 13 Maastricht 0 1 0 3 3 5 12 13 Met de toekomst van het bedrijf houdt de nota zich niet dan in vage bewoordingen bezig. Een van de eerst volgende stappen zal moeten zijn de bekrachtiging van het beleid van commissarissen door de algemene ver gadering van aandeelhouders, uitge schreven op 24 januari. Bij aanvaarding van de voorstellen, die voor deze vergadering worden in gediend. zal de directie bestaan uit de heren ir. F. Besanson. mr. L. de Block en E. H. Larive. In afwachting van de benoeming van een president directeur bekleedt president-commis saris dr. F. O. Den Hollander tijde lijk het voorzitterschap van de direc tievergaderingen. De raad van commissarissen heeft inmiddels uit zijn midden prof. mr. F. Lieftinck verkozen tot lid van het college van gedelegeerden. De raad wil het ontslag van de directieleden mr. L. H. Slotemaker, mr. J. van der (Van een onzer verslaggevers) De kustvaarder Llmfjord (220 ton) die Terschelling uit zijn veevoeder- nood moet helpen, heeft gisteren ge luk gehad. Het scheepje kwam tegen middernacht aan in het zeegat Stor- temelk, waar kapitein Doornbos be sloot voor anker te gaan. De reis uit DelfzUl was boven verwachting vlot verlopen. e\ Het zware Ijsveld onder het Wad- denerland Borkum leverde niet de verwachte moeilijkheden op. Waar schijnlijk was vlak voor de Llmfjord een zwaar schip uit Emden door het Ijs gegaan. Redery Doeksen uit Terschelling heeft assistentie toegezegd afe de kustvaarder vanmorgen bij zijn po ging de haven van West-Terschelling binnen te lopen niet door het Ijs zou kunnen, komen. (Van een onzer verslaggevers) In de Philips radio- en TV-kasten- fabriek te Roermond zijn ln de afge lopen nacht de personeelswtokel en de kantine geheel uitgebrand. De schade beloopt minstens een half miljoen gulden. De brand brak om 11 uur gister avond uit. De oorzaak is nog niet be kend, maar vast staat dat het vuur in de kantine begon waar een be dril fsorkest een repetitie had gehou den. BEIROET (AP) De Libanese rege ring, die de twist als een onzedelijke dans heeft verboden, heeft de Franse twistkoning Johnny Halliday het land uitgewezen. De Franse rock and rcill-ster met zijn bakkebaarden, kreeg toen hü gis teren op het vliegveld van Beiroet aankwam, een geestdriftig welkom van de Libanese twlstminnende jeugd. Op gitaren tokkenlende tieners ver oorzaakten groot tumult op de lucht haven. zy zongen het lijffled van Halliday „Why do you say that thing?" De politie moest de ster in veiligheid brengen om te voorkomen dat hij onder de voet werd gelopen. Voordat Halliday de kans kreeg in het luxueuze Casino de Libaa op de dansvloer zijn talenten to tonen, werd hem echter al aangezegd, dat hij het land'weer moest verlaten. (Van onze soc.-econ. redactie) De besprekingen over de c.a.o. voor de metaalindustrie zullen naar wy vernemen op 24 Januari aan staande worden hervat. Deze aankondiging geeft reden te veronderstellen dat de werkgeversor ganisaties niet meer het starre standpunt innemen dat de lonen slechts met drie cent per uur kunnen worden verhoogd. Bij het afbreken van de onderhandelingen hadden de werknemersbonden immer» laten we ten dat een nieuw gesprek op basis van het door hen verworpen werkge- versvoorstel geen zin zou hebben. Deze week heeft bij de werkgevers organisaties intern beraad plaats ge vonden. Het resultaat daarvan is waarschijnlijk geweest, dat de onoer- henrtelingsdeiegatie wat meer vr11 Leid heeft gekregen. Wiel en J. C. van der Kloot laten ingaan op 31 maart. In de nota wordt gememoreerd dat president-directeur drs, E. H. van der Beugel zijn ontslag heeft aangeboden nog voordat was beslist over het voor stel van gedelegeerd-commissarissen, net aantal directieleden tot vier terug te brengen Het rapport-Mckinsey over de structuur van de topleiding (op ver zoek van commissarissen afzonderlijk uitgebracht) is begin december ge volgd door het oorspronkelijk ge vraagde, dat de gehele organisatie van de KLM betreft. Op basis hier van zal de directie zich tezamen met commissarissen en regering hebben te beraden over de maatregelen die op organisatorisch gebied moeten worden genomen. Tegelijkertijd ziet de direc tie zich geconfronteerd met het vraag stuk van de omvang van het bedrijf. De regering heeft zich er destijds met. verenigd dat voorlopig de pro- duktie op het bestaande niveau zou worden gestabiliseerd. Dit sloot niet uit dat zij zo nodig de vraag onder ogen zou zien 'of door wijziging van produktie en structuur een versnel ling van de ontwikkeling naar een re delijk rendement van het geïnves teerde kapitaal mogelijk zou 2ijn." Sindsdien is. zo wordt in de nota- Korthals-Zijlstra verklaard, voor het stellen van die vraag inderdaad aan- Advertentie LM. Deze uitspraken deed de heer D. Harms, secretaris van de CKV, die de door ziekte afwezige bondsvoor zitter C. W. van Driel verving, in de gisteren te Utrecht gehouden jaar vergadering van deze zeelieden- en vissersorganisatie- De heer Harms wees op de grote schat aan ervaring, die de CKV en in de grote vakcentrales aanwezig is, op de internationale taken, die ver- (Van een onzer verslaggevers De hoofdredacteur Kramanow van het Russische weekblad Za Roebeshom (Internationale politiek, oplagecijfer 250,000) hééft mede namens de Prawda het partijbestuur van de PvdA per telegram gevraagd of een Russisch journalist het aanstaande partijcongres mag bijwonen. Secretaris-penningmeester Eibert Meester heeft hierop geantwoord, dat de PvdA een democratische par tij is, die in een vrij land als het onze haar congres openbaar houdt en dat de pers er vrij toegang heeft. Om die reden, zo liet hij weten, zal ook de Russische journalist worden toegelaten en is het niet nodig een speciale uitnodiging te zenden. (Van een onzer verslaggevers) De tarieven van de Nederlandse ziekenhuizen zullen vermoedelijk met 10 tot 15 percent stijgen. De Stich ting het Nederlandse Ziekenhuiswe zen heeft de minister van Economi sche Zaken om toestemming ge vraagd voor deze verhoging, die ge grond I» op de jongste verhoging van de salarissen van het verplegend personeel. Verzocht Se de verhoging met te rugwerkende kracht tot I januari te mogen Invoeren. Verwacht mag wor den, dat ook de verzekeringstarieven bij deze verhoging zullen worden aaneeDast. HUIZEN (ANP) Donderdagavond tegen half twaalf Is brand uitgebro ken ln de kinderwagenfabriek .Irene" in Hulzen (N.-H.) Ondanks snel op treden van de brandweer in Hulzen, geassisteerd door de Blaricumse brandweer kon niet worden voorko men dat de gehele fabriek is uitge brand. Een boerderij met een rieten dak en een hooiberg, die vlak naast de fabriek staan, liepen groot gevaar. De brandweer kon echter voorkomen dat het vuur oversloeg naar de boer- t derij en de hooimijt. De brand is ont dekt door voorbijgangers. De oorzaak t en de aangerichte schade zijn nog niet bekend. riem moeten worden, op de EEG- jntwikkelingen enz. Met kortzichti ge status- en groepsinstellingen kan roen dergelijke taken eenvoudig niet uitvoeren. Voorts behandelde hy nog twee naar voren springende problemen. De uitspraak van het Haags ge rechtshof dat Nederlandse zeelieden bij de staking van de Amerikaanse havenarbeiders verplicht werden ge steld bagage van passagiers te lossen, betgeen de CKV als onderkruipers- werk beschouwt. Dit werpt de vraag op of de wetgeving dan wel de c.a.o. dient te worden gewijzigd. Zulk on- derkruiperswerk kan men niet van de Nederlandse zeeman vorderen: het is in strijd met de arbeidsmoraal, aldus de heer Harms- 'Het NVT zal duidelijker dan to! dusver moeten laten blijken onaf hankelijk van de PvdA te staan,' zo was zijn mening naar aanleiding van De Nieuw-Vennepse horlogemaker W. G. Holl, die in de nacht van maandag op dinsdag zyn vier kin deren by een brand verloor en die zelf gewond in een Haarlems zieken huis ligt, Js verhoord over de moge lijke oorzaak. Hy verklaarde dat hy "s nachts na zijn werk even naar boven was ge gaan. Toen hy weer beneden kwam was de huiskamer een vuurzee. Hy kon geen verklaring voor de brand het structuurrapport over net jnvv. Dat zou kunnen gebeuren door het ongewenst te verklaren, dat vooraan staande NW-functionarissen ver antwoordelijke politieke functies in de PydA vervullen. De heer 'Harms was, er zich van bewust voor dit standpunt in het NVV geen meer derheid te kunnen vinden. Aiie tekenen wijzen op een kente ring, althans een ontspanning van de conjunctuur, zo begon de beer A. Kloos, tweede voorzitter van hef NVV, zijn toespraak tot het CKV. congres. De scheepvaart werkt mei een overtollige capaciteit en dat heeft zijn weerslag ln de scheeps bouw, een der oorzaken van de moei lijke c.a.o,-onderhandellngen in de metaalindustrie. De vakbeweging stuit by de nieuwe loonpolitiek in bepaalde krin gen op verzet. Daar wil men zelfs de 2,7 percent loonsverhoging die de SER mogelijk achtte niet aanvaar den. De werkgevers schijnen, bewust van de ontspanning op de arbeids markt, een soort instructie te heb- ben ontvangen om beneden die 3.7 percent te blijven, ofschoon in som mige afwijzende bedrijfstakken ob jectief gezien eers dergelijke loons verhoging zeer wel mogelijk is. Zo weigeren werkgevers ook de gesalarieerden boven 8200 de com pensatie te geven die bij vergun ning mogelijk is voor de 1 procent verhoging van de AOW-premie. De heer Kloos stelde tegenover de demoraliserende invloed, die een krappe arbeidsmarkt uitoefent, vol gens het zeggen van sommigen de vee! grotere detnoraiisering van de overvoerde arbeidsmarkt. Dreigende conflictsituaties, ver volgde hij, doen zich in het bedrijfs leven voor, nu er een impasse ten aanzien van nieuw af te sluiten c.a.o.-'s ls ontstaan. Wij stuiten, zei spreker, op zekere koppigheid bij werkgeversonderhandelaars, die wel sterk verschilt van voorheen getoon de gulheid. De vakcentrale en der aangesloten bonden stelien hun ei sen in alle redelijkheid en dat on derscheidt hen als organisaties van de categorale bonden waartegen spreker waarschuwde. Prof. Jonkers noemt de vier Duit sers (Lages, Aus der Fiinten, Ko- talia en Fischer) prominenten op het gebied van de oorlogsmisdrijven De hoogleraren Van Bemmelen en Pon je hadden ln het Nederlands Juri. tenblad in hun eerste argument voor gratiëring aangevoerd, dat men steeus van de gedachte is uitgegaan dat politieke delinquenten hun straf op dezelfde wijze moesten onder gaan als commune delinquenten en dat het. bij de commune delinquenten 'vrijwel' regel ls, dat tot levenslang veroordeelden na een zekere periode op jaren worden gesteld. Prof. Jon kers wijst op het woord 'vrijwel' en zegt juist bij deze politieke delin quenten aanleiding te zien een uit zondering op deze regel te maken. in hun tweede argument wezen; de professoren Van Bemmelen en Pom pe 'op de zware druk, waaronder deze Duitsers hadden gestaan-en-op de zedenverwildering door de oor log. Prof. Jonkers bestrijdt dit ar gument door te zeggen dat er ook in de oorlog nog grenzen zijn en dat die door deze delinquenten ver zijn over schreden. Uitermate bezwarend voor deze delinquenten is het feit, dat zij gebruikmakend van een geweldige machtspositie, zich op beestachtige wijze hebben vergrepen aan abso luut weerlozen.' Het derde argument, nl. dat re classering bij levenslang zinloos is als de straf geheel ten uitvoer wordt gelegd, is volgens prof. Jonkers slechts ten dele juist. Het is eerder een contra dan een pro, dat de Duitsers na hun invrij- heidsstelling dadelijk over de Duitse grens worden gezet, omdat alle con trole op hun verder doen en laten dan ontbreekt. Als zij niet bekeerd zijn van de dwalingen huns weegs, maar verbitterd, kan dit zelfs funest rijn, vind hij. Over het beroep op edelmoedig heid van het Nederlandse volk schrijft prof. Jonkers: zou echter een eventuele gratiëring van deze vier oorlogsmisdadigers wel-,-van edelmoedigheid getuigen tegenover de tallozen die door hun misdadige handen en hun duivelse geest vie len? Ik geloof van niet.' (Van onze verkeersredacteur) Naar wij vernemen zal minister Korthals binnenkort in de Tweede Kamer mededeling doen van een be langrijke nieuwe ontwikkeling bij Rijkswaterstaat, waarmee men be oogt meer speurwerk te verrichten ten bate van de verkeersveiligheid. De thans bestaade afdeling Wegen en Bruggen ter directie vari de Wa terstaat, waarvan ir. A. E. J. Nap hoofdingenieur-directeur is, zal aan zienlijk worden versterkt met krach ten die onderzoekingen kullen moe ten doen op hes gebied van de veilig heid. Waarschijnlijk wordt deze ont wikkeling bij het rijk gestimuleerd door de initiatieven die de ver- keersbonden op dit gebied ont plooien. Kortgeleden is immers op gericht de Stichting Onderzoek Verkeersveiligheid, die zich even eens speurwerk ten doel stelt. Naar wij vernemen zal tot direc teur van de stichting worden be noemd ir. E. Asmussen, veriichtings- deskundige bij Philips te Eindhoven. BI) de uit te breiden afdeling We gen en Bruggen ter directie van de Waterstaat is de benoeming te ver wachten van de heer B. W. Quist, hoofdinspecteur-chef van de ver keerspolitie te Utrecht, die zich de laatste jaren als een nationale ver- keersspecialist heeft doen kennen. De onderzoekingen naar enige soor ten middenbermbevelliging, die on der leiding staan van ir. A. E. J. Nap. zijn thans begonnen. Zo vierden gisteren te Nieuto-Ven- nep in de Haarlemmermeer de kinde ren Holl begraven: Rob (11), Anne- marie (10), Wini (S) en Paaltje (6 maanden). Het zijn de slachtoffertjes van de grote brand in de nacht van maandag op dinsdag. Het meeleven tvas bijzonder groot. Bij de rouw dienst in de hervormde kerk waren vierhonderd mensen aanwezig en op weg naar de begraafplaats vormden duizenden mensen de uitvaartstoet. Jjf5.«SSS® De hoogleraren Pompe en Van Bemmelen hebben weinig In stemming geoogst met hun voor stel de vier nu nog in ons land ge vangen zittende Duitse oorlogs misdadigers ln vrijheid te stellen. Uit deze reacties ls wel gebleken dat vooral op één punt seer velen het met de belde professoren niet eens zijn. De nu gevangen zitten de oorlogsmisdadigers kunnen niet als gewone misdadigers worden beschouwd. De levenslange gevan genisstraf die zij bij wijze van gratie ln plaats van het doodvon nis hebben gekregen. Is niet gelijk te stellen met de gewone levens lange gevangenisstraf als hoogste straf die ons recht kent. Dat Is de kern van de zaak. Natuurlijk woelt het aan de orde stellen van deze vrijlating zeer veel gevoelens boven. En uit vele brieven klinkt de verontwaar diging opnieuw door over wat er in de bezetting ls gebeurd. Dat lag voor de hand en dat hadden de belde schrijvers kunnen bevroe den. Het verwijt dat zij niet zou den weten welke misdrijven er zijn gepleegd, kan hun echter niet worden gedaan. Prof. Pompe Is als rechter bij de berechting van oorlogsdellnquenten betrokken geweest, zoals hij zelf nog eens heeft gezegd. Aan zijn afschuw van wat er is misdreven, kan niet getwijfeld worden. De zaak ls dat de kwestie van deze vier delinquenten niet alleen vanuit een oogpunt van gevange nisbeeld kan worden bekeken. Zo is dat elf jaar geleden ook ln de Tweede Kamer gesteld. En daar om ls het goed dat dr. Vondeling de regering aan deze uitspraak heeft herinnerd. Want er moet een zo groot mogelijke zekerheid wor den geschapen, dat de regering niet onverhoeds aan de vooravond van haar aftreden stappen doet, waarmee het parlement niet zou instemmen en waarvoor zij zich niet meer zou kunnen verant woorden. Een gratieverlening met onmiddellijke vrijlating zou im mers een stap zUn, die niet meer ongedaan kan worden gemaakt. A/finister Zijlstra heeft opnieuw 1VJ- ontkend, dat hij het komende kabinet reeds thans onder een zekere druk zou hebben gezet, door in de miljoenennota te schrijven over de mogelijkheid van belas tingverlaging ln de komende jaren. In de memorie van antwoord op de algemene financiële beschou wingen van de Eerste Kamer licht hij zijn standpunt als volgt toe: 'Het volgende kabinet kan uiter aard op het stuk van verdeling van de ruimte tussen uitgaven- vergroting en belastingverlaging aan deze laatste mogelijkheid meer of minder prioriteit (voor rang) toekennen: qua ruimte zal echter de mogelijkheid van belas tingverlaging openstaan.' Bij zo'n uitspraak zijn er dan nu twee mogelijkheden, óf het ls een theoretische constatering, een tot niets verplichtende uiteenzetting van wat zou kunnen, zoals men van een hoogleraar, die zich geen politicus weet, mag verwachten, óf het is een uitspraak van een man, die bij de laatste verkiezin gen lijstaanvoerder van zijn partij is geweest. In dit laatste geval be tekent het nogal iets. als men zegt. dat belastingverlaging zo'n wenselijke zaak is. die best ge realiseerd zou kunnen worden, als het volgende kabinet maar zou willen. Dar, moet men zo'n uitspraak zien als een voorbereiding op de verkiezingen. Het is dan een sug gestie. zoals ze overigens ln het verleden zo vaak gedaan zijn. Een suggestie, waar intussen ln de al gelopen vier jaar niets van te recht is gekomen (wat de minister daar thans ter verklaring ook al lemaal bij vertelt). T'wee boerderijen in Groningen zijn in de afgelopen week ver kocht, de eerste onder het stelsel van volledig vrije prijsvorming. De gemaakte prijzen hebben de verwachtingen ver overschreden; ze lagen 18 en 23 percent boven het tot nu toe geldende officiële peil. Nu ja. het zyn er pas twee en de eerste aardbeien van het sei zoen gaan ook altyd voor opzien barende prijzen weg. Al te veel conclusies kan men er dus nog niet uit trekken. Maar de ontwik keling is toch niet bemoedigend voor de minister en zijn mede voorstanders van vrije grondprij zen, die steeds betoogd hebben dat het met die prijsstijgingen niet zo n vaart zou lopen. Cteeds meer ministers maken zich blijkbaar zorgen dat hun opvolgers niet genoeg te doen krij gen. De een draagt een belasting verlaging aan zijn opvolger over, de andere schuift hem het groot ste deel van het nieuw Burgerlijk Wetboek in de schoenen, nu wordt ook reeds buitenlands beleid op termijn gevoerd. Minister Luns heeft de Kamer een nota over de ontwapening be loofd Dat wil zeggen: hy heeft beloofd dat zijn departement het stu«. züI voorbereiden opdat zijn opvolger het kan indienen. Voor iet einde van dit jaar zullen wty er du® niets meer van horen. Het zoveelste bewijs van gebrek aan slagvaardigheid bij dit kabinet.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1