Korte dooi een klein intermezzo Vier WD-leden keuren beleid min. Visser af Minister antwoordt •rijzen onrechtmatig hoger GS gooien roet in Berkels feest Drie doden bij botsing 1 I Autotocht over het ijs van Kampen naar Enkhuizen Schaatser ziet handje boven water; meisje op nippertje gered Gratificatietje voor personeel Rij ks waterstaat Grafisch bedrijf gaat door met c.a.o.-overleg Wij moeten ook meer betalen voor zuurkool SLIPPERTJE Twee gewonden bij explosie in alraninium- fabriek Losse patroon raakt soldaat Sneeuwruimers in Eindhoven kri jgen soep Hg p Goederenwagons ontspoord Oliekacliel valt om op huurkamer Voorzitter Informatie 01 HET VRIJE VOLK DINSDAG 15 JANUARI 1963 PAGINA 3 Min 39 Geen oordeel meer i gjÉgf (Van een onzer verslaggevers) Vijf Kampenaren hebben gisteren met twee auto's de tocht over het ijs van Kampen via Urk naar Enkhuizen en weer terug zonder bijzondere moeilijkheden in een record tijd volbracht. Zo werd de afstand Enkhui- zen-Urk binnen een half uur volbracht. Over het algemeen was het ijs goed. Op de terug weg werd soms met 120 kilome ter snelheid gereden. Ook van de partij Us peelen Makkelijker LONDEN (Reuter, AP) Afgezien Tan de kortstondige dooi in Noorwe gen. Denemarken en Nederland bleef Europa gisteren la de harde greep van koning Winter. In België vlei een dik pak sneeuw, dat gevolgd werd door een stijging van tempera tuur. maar er wordt opnieuw stren ge vorst verwacht. In het gebied rondom Parijs, waar de laatste vijf dagen elf mensen door de kou zijn omgekomen, steeg liet kwik van min tien tot min vijf graden Celsius. Dertig mensen wer den gewond toen een autocar op een bevroren Parijse boulevard slipte en tegen een auto botste. Het koudste plekje van Frankrijk was Val-dTsère, in de Alpen, waar liet kwik daalde tot min dertig gra den Cel. In La Revine in Zwitser land was het nog een stuk kouder: 39 graden Celsius onder nul. Ba zel. met min 19,2 graden Celsius, had zijn koudste januaridag sedert 1755. Zuidsiavië en Tsjcchoslowakije werden getroffen door een nieuwe koudegolf en sneeuwstormen teister den Noord-Zweden. San Remo aan de Italiaanse Rivièra kreeg de eerste sneeuw sedert dertig jaar te zien. Ook de Vesuvius was door sneeuw bedekt. In het gebied rondom Bol zano werden vele dorpen afgesneden door een nieuw pak sneeuw. Schepen vast In de Oostzee zaten nog steeds on geveer veertig schepen vast in het ijs. Brijfijs verbrak de telefoonkabel onder water tussen Kopenhagen en Zuid-Zweden. De plotselinge dool veroorzaakte in Noorwegen lawines. Een Deense vissersboot, de Rodby, werd door het ijs verpletterd en r.onk bij Hirtshals in Noord-Jutland. De bemanning van drie man kon over het ijs de vast wal wel berei ken. (Van een onzer verslaggevers) Vier leden van de WD-fractie hebben gisteren in 'het openbaar meegedeeld, dat zij het beleid van minister Visser in de kwestie- Van der Putten zullen alkeuren, bij de behandeling van de defensie begroting of bij de behandeling van de nota-Van der Putten, wan neer er zekerheid bestaat, dat die kort na de begroting aan de orde zal komen. Het was het liberale Tweede Ka merlid mr. di'. C. Berkhouwer, die deze verklaring aflegde op een fo rum-vergadering van de Amsterdam se afdeling van de WD. Hij sprak tevens namens mevrouw H. van So- merert-Downer en de heren J. C. Corver en mr. W. J. Geertsema. De heer Berkhouwer had als zijn mening uitgesproken, dat de VVD zich dient te distantiëren van het door minister Visser gevoerde perso neelsbeleid ten aanzien van de heer Van der Putten. HU noemde de mi nister een slechte verliezer» omdat hl) na de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep heeft getracht een kor ting toe te passen op het salaris van de heer Van der Putten. De heer Berkhouwer kondigde ten slotte aan, dat hij in de komende ver kiezingscampagne openlijk als zijn overtuiging zal uitspreken, dat an dere partijen, uit naijver over de ver kiezingswinst van de VVD in 1959, minister Visser in de regering trach ten te handhaven om de goodwill van de VVD afbreuk te doen. Op deze forumvergadering spraken de vier liberale kamerleden zich ook uit tegen een nieuwe gratie-verle- nlng van de vier Duitse oorlogsmis dadigers, die nog in Nederland ge vangen worden gehouden. Ook bier DEN HAAG (ANP) De direc teur-generaal van de Rijkswater staat heeft de personeelsleden die in vorst en sneeuw onder zeer on gunstige omstandigheden bijzonder dienstbetoon aan de dag hebben ge legd. een kleine gratificatie toege kend. Deze toeslag ataat naast de betaling van de overuren en de gratificatie, dia normaal ter be schikking wordt gesteld voor het Tsich beschikbaar houden voor glad- lieidsbestrijding. .MR. BERKHOUWER afkeuring trui mr. Berkhouwer weer op als woordvoerder van de groep. Hij stel de, dat „deze mensen nooit meer de gelegenheid mag worden gegeven in het vrije leven terug te keren." HIJ meende dat de argumenten, die de hoogleraren Pompe en Van Bem- melen hadden aangevoerd voor gra tieverlening mank gingen. De heer Berkhouwer vertolkte eveneens de mening van alle vier de kamerleden, toen hij een bindende afspraak tussen een kabinet en de fracties van de regeringspaxtijen in strijd noemde met het principe van afzonderlijke verantwoordelijkheden voor regering en volksvertegenwoor diging. "Wel vond hU het belangrijk, dat er.een bepaalde basis van ver trouwen is tussen een regering en een groepering in het parlement. (Van onze soc.-ecom. redactie) De onderhandelingen over 'n nieu we c.a.o. voor het grafisch bedrijf hebben nog geen resultaat opgele verd. Op de maandagavond gehou den besprekingen konden de uiteen lopende standpunten van de werk gevers- en werknemersorganisaties nog niet worden overbrugd. Het overleg wordt de volgende week voortgezet. Ons bericht over de prijsstijging van de zuurkool heeft een groot aantal reacties van groente-detail listen tot gevolg gehad. Men maak te vooral bezwaar tegen de mede deling dat de inkoopprijs niet hoger was geworden. De detaillisten deelden ons mee dat zij zelf op het ogenblik 35 tot 38 gulden voor een vaatje zuurkool van negentig pond moeten betalen. Kort geleden was dat nog 20 tot 22 gul den. De inkoopprijs voor de detail list is dus wel degelijk gestegen. Het gix® ons er bij onze berichtgeving om dat de prijs die destijds aan de kooltelers is betaald voor de zuur kool, die nu wordt aangeboden, on mogelijk gestegen kan zijn, terwijl de prfjs voor de verbruiker nu aan merkelijk hoger ligt. En deze prijs stijging is juist nu in de vorstperio de opgetreden. Tussen de stoeien in de show room van een Venlose meubelfa briek stond gisteren plotseling een zware vrachtwagen met kalk. Een spectaculair slippertje als ge volg van de gladheid. J (Van, een onzer verslaggeefsters) De kolenprijzen zijn niet onrechtmatig gestegen, meent het ministerie van Economische Zaken. Het ministerie heeft dit laten weten aan het Consumenten Contact Orgaan (CCO), dat enige tijd geleden een aantal opvallende prijsstijgingen gepu bliceerd heeft. Het CCO meende dat er voor deze stijgingen geen aanwijsbare reden was. Die reden is er wel, zegt het ministerie. Het zit in het feit dat er meer (dure) buitenlandse kolen geïmporteerd moeten worden. Die grotere import is nodig omdat de winter in het begin van 1962 zo lang geduurd heeft, waardoor de voorraad van verhoudingsgewijs goedkopere Limburgse kolen aanzienlijk is gedaald. GS van Zuid-Holland willen dat Berkel zijn feestbegroting terug schroeft van 25 op 10 mille. Maar al zou 't willen, Berkel kan niet. Er zijn opdrachten verstrekt en voorbereidende kosten gemaakt. Waarom ook niet, de gemeentebegroting sluit, en het spaarpotje was gevuld. Berkel-Rodenrijs, onder de rook van Rotterdams vliegveld Zes tienhoven, is nu al enkele jaren bezig de viering van het 1000-jarig bestaan voor te bereiden. Het gaat met vallen en opstaan, nu weer omdat men geen feestdatum heeft (Berkel werd tussen 911 en 991 gesticht, zo ris ontdekten dan weer:omdat het zo duur wordt. Ten slotte is dan maar een datum vastgesteld. 10 mei 1963, begin van een maandenlange feestviering. Plechtigheid, ontvangst van hoge gasten» kijk- en lichtspel, versiering, kinderdag, historische optocht en gedenkboek maken nodig dat de ge meente er 25 mille in kan steken. De rest van de kosten komt terug in de vorm van entrees, bijdragen van be drijven en verenigingen, en de ver koop bij intekening van het boek. De hele gemeente, de laatste jaren dankzij landelijke schoonheid (vrije bouw) en gunstige ligging (industrie) snel uitgegroeid tot ruim 9000 zielen, werkte enthousiast mee. Ook de pro minente inwoonster Annie Schmidt, die evenals de zeer bekende dr. Van Egeraat aandeel leverde in het ge denkboek, Voor de tiende mei Is minister Toxopeus uitgenodigd, iy zou spre- De kolenhandel pleegt dure import kolen en goedkopere Limburgse kolen te mengen, waardoor de prijs van alle pakketten' stijgt. Tegen dat mengen heeft het CCO blijkens een artikel in zijn jongste mede delingenblad geen bezwaar. Het meent, dat hierdoor iedereen in ge lijke mate kan profiteren van de naar verhouding goedkope Limburg se kolen. Wel heeft men bezwaar tegen hei feit dat zelfs insiders al haast geen oordeel meer kunnen vormen over de mate van menging en dus de basis voor de prijs van het meng- pakket. Voor de consument is dit helemaal onmogelijk. 'De consument Is derhalve zowel ten aanzien van de kwaliteit, die wordt vermeld als ten aanzien van de prijs volledig afhankelijk van de eerlijkheid van zijn handelaar.' al dus het CCO-informatieblad. Met alle begrip voor de bona fide handelaren die eerlijkheid en billijk heid wel in acht zullen nemen, acht liet CCO deze toestand onaanvaard baar omdat knoeierijen daardoor in de hand gewerkt kunnen worden. Andermaal pleit men voor een kwalificatie van brandstof op grond van de kwaliteit, die geregeld zou moeten worden via een uitvoerings besluit van de Warenwet. Dat zou dan tevens controle door de Keu ringsdienst van Waren meebrengen. Een ander probleem is dat van de nootjes vier en vUL die nu in prijs niet veel meer verschillen met de grotere soorten antraciet. Veel men sen hebben zich destijds kachels aan geschaft waarin deze, op dat moment goedkope, soorten antraciet gestookt konden worden, om op hun kolen- rekening te kunnen sparen. Door de grotere vraag zijn de prijzen nu echter aanzienlijk gestegen. Op dit gebied heeft de voorlichting volledig gefaald, meent het CCO; voor insiders was deze ontwikkeling toch we! te voorzien geweest. 'Aan grote advertenties waarin gezegd wordt, dat gezellige mensen kolen stoken en dat een kolenvuur hart verwarmend is, heeft de consument niets, als niet tevens voor wat be treft de voorziening tegen een rede lijke prijs ook in de toekomst, zeker heid kan worden geee-en.' aldus het •CCO Het 950 ton metende Duitse mo torschip Lohengrin is maandag in de Kieler bocht omgeslagen. De kapi tein kwa mom het leven maar de twaalf bemanningsleden en een loods konden worden gered. ken tijdens de bijeenkomst in de zeer historische hervormde kerk en het nieuwe sportcomplex openen. Prof. Oud zou de grote herdenkingsrede uitspreken. Burgemeester Van Wal- sum van Rotterdam zou de bul in ontvangst nemen waarbij de Rotter damse Cooisingel, bezit van de heren van Berkel, alsnog officieel aan Rot terdam wordt overgedragen. Mr. Van Walsum heeft zich bereid verklaard ap dat ogenblik de Berkelse vlag te laten hijsen op de tinnen van het stadhuis aan de Cooislngel. Het moeten schone plannen blij ven.. GS willen meer representatie- uitgaven dan 10 mille niet goedkeu ren, zjj kunnen slechts akkoord gaan met een bescheiden feestvie ring. ,VVat doe Je van 10 mille', zei in de raadsvergadering van gister avond AR-fractievoorzitter en feestcommissievoorzitter F. Ver hoef. ,Ga maar na, alleen een be zoek van de commissaris der Ko ningin aan de gemeente kost al 4000 gulden'. Of er Iets zal komen van alle nationale Sport- en spelevenementen, waartoe de plaatselijke verenigingen hun landelijke bonden op grond van het feestprogramma verleid hebben, is nu zeer de vraag. De gemeenteraad zat gisteravond verslagen bijeen. Men moest het op gedrongen besluit terug naar 10 mille wel nemen. Tenzij burge meester Hendrikx, die met de frac tievoorzitters nog eens zai pogen GS over te halen, slaagt, zal minister Toxopeus een afschrijvertje krijgen. De raad was in de stemming om hoofden te laten vallen. Het kop pensnellen is in deze streken ten slotte niet onbekend. Eindigden niet drie heren van Berkel (nl. Egmont, Hoome, Van Oldenbarrievelt) hun leven op 't schavot? Gistermiddag reden de Kampenaren na hun gewaagde tocht Enkhuizen binnen. KRO-producer Tonny ScMtfer- stein gaat volgend seizoen de samen- stellin gen produktie van Tierelan tijnen aan een ander overlaten. Sinds 1957 heeft Schifferstein in de weke lijkse radioshows in het wintersei zoen geproduceerd. Volgens Schiffer stein eist een dergelijk programma, wil het voldoen aan de eisen, zo veel tijd, dat zijn andere werkzaam heden er door in gedrang komen Drie doden heeft een botsing tus sen twee auto's op de Antwerpse straatweg bij Bergen op Zoom ge kost. De slachtoffers waren de 45-ja- rige mevrouw Staas-Roozen uit Hoo- gerheide, haar negenjarige dochter tje Albertina en de heer G. Jongenee- len uit Breda. De botsing is waarschijnlijk ont staan toen de heer Staas door de gladheid de macht over het stuur is kwijtgeraakt. Hij werd levensgevaar lijk gewond naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom gebracht. De heer Jongeneelen kon de plotseling voor hem komende tegenligger niet ont wijken. Het echtpaar Staas had behalve het omgekomen dochtertje nog vier kinderen. De auto van de heer Staas vloog na de botsing in brand. De heer en mevrouw Krusio, die een villa aan de Antwerpsestraatweg bewonen, hebben de vlammen geblust en eerste hulp verleend. (Advertentie l.M.j WA UTRECHT (ANP) In de alumi- niunifabriek in Utrecht heeft zich vannacht om half vier een ontplof fing voorgedaan, 'waarbij twee per sonen ernstig werden gewond. De toestand van één van hen, de 25- jarige Griek J. Fapaehristodulo, 's zorgwekkend. De Griek vulde samen met «ijn collega, de heer J. Helleman uit Montfoort, in de smelterij twee smrir- ovens met afvalaluminium. Toen zij hiermee bezig waren ontplofte de oven en schoot een steekvlam om hoog. De kleren van de Griekse ar beider raakten in brand. De heer Helleman, die niet werd gewond, trachtte de vlammen te doven, het geen niet lukte. Een ander perso neelslid slaagde hier uiteindelijk wel in met behulp van een snelblusser. De Griek had toen al derdegraads verbrandingen opgelopen. De ploegbaas van de sr 'elterij, de 36-jarige J. Smaling uit Vleuten, die op het moment van de ontploffing de smelterij binnenkwam, werd door uitstromende brandende olie gewond aan gezicht en handen. De beide slachtoffers werden naar het.acade misch ziekenhuis gebracht. Door de luchtdruk werden tal van ruiten verbrijzeld en werd een deur achter de smeltoven weggeslagen. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. HUIZEN »(ANP> Bij patrouille- en hinderlaagoefeningen op het oefenterrein bij Huizen (N.-H.) is maandagmiddag de 19-jarige dienst plichtige soldaat N. Th. A, Kessels uit Wieringerwerf door een losse pa troon in zijn rug geraakt. De soldaat is opgenomen in een ziekenhuis in Huizen. Nut* is gevuld mee vers ge brande hazelnoten en room eins mei. Het geheel overtrok ken met voile-melkchocola de. Een kostelijke versnape ring. Nuts: eert kwaliteit*- orodukt. (Van een onzer verslaggevers) Het zevenjarig meisje :C. Ummtll uit de Corn. Rooboislraat in Utrecht is maandagmiddag op het nippertje gered uit een wak tn het ijs van de Vecht, Het kind was terechtgekomen in een opengehakt gedeelte langs een van de woonschepen. De 29-jarige heer R. Smeding uit de Zwaluwstraat, die aan het schaat sen was, zag als bij toeval dat het water langs het schip In beweging was. Toen hij naderbij kwam. zag hij een handje boven het water uit steken, Hij wist het kind te redden en bracht het naar huis. De huisdok ter heeft het verder in behandeling. UTRECHT (ANP) Vanmorgen omstreeks kwart voor zes zijn bij Sit- tard enkele goederenwagons ont spoord. Er hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. .Het treinverkeer tussen Sittard en Maastricht werd gestremd. Het ver voer tuisen beide gemeenten ge schiedde door bussen. EINDHOVEN (ANP) De sneeuwruimers in Eindhoven krijgen met Ingang van morgen twee keer per dag soep, die op de vliegbasis in Eindhoven wordt gekookt. Zolang de sneeuw- en Ijsoverlast duurt zullen alle sneeuwruimere en ook de man nen die het huisvuil ophalen to taal 300 man twee keer per dag op een aantal punten in de stad deze wame maaltijden krijgen. De chef kok van de luchtbasis zal ervoor zor gen dat deze volgens de regels van de kunst wordt klaargemaakt. De ge meente zal de soeprekening aan de luchtmacht betalen. (Van een onzer verslaggevers) In Den Haag is gisteravond de rol derverdieping van het pand Lange Beestenmarkt 98 uitgebrand. De schade wordt geschat op 60.000. De zolderverdieping was met hard board verdeeld m vijf huurkamertjes. Op één van die kamers moet een oliekachel omgevallen zijn. Het vuur greep snel om zich heen. maar alle bewoners konden zich in veiligheid brengen. De tocht begon om kwart over elf bij Roggebotsluis. Om twaalf uur wa ren de beide auto's in Urk, waar zij verwelkomd werden door een enthou siaste schare schoolkinderen. Om een snel genomen. In 1947 ging ik per uur werd de tocht voortgezet naar auto over het ijs naar Urk. Mijn Enkhuizen. Dit deel van het traject vader liet mij toen ook niet alleen en Mijn besluit om mee te gaan was eerst naar Ketelhaven. Daar staken wij over naar Schokkerhaven en van- werd met de grootst mogelijke voor zichtigheid gereden. In Enkhuizen werden de rijders door veie belang steltenden begroet. Om kwart over vier werd de terugweg aanvaard. Pre cies kwart over vijf waren de Kam penaren weer terug in Urk en twintig minuten later arriveerden de auto's veilig en wei via Ketelhaven aan het uitgangspunt Roggebotsluis. 'Wij hebben gisteren de grootste autobaan van Nederland officieus ge opend. Maar zo'n bijzondere presta tie is dat toch ook weer niet.' zei de nestor van de eroep. de 54-jarige sigarenfabrikant Arend van der Sluis. 'Mijn zoon Henk (23) en zijn vriend Jurgen Masse (23) kwamen mij ver tellen, dat zij het plan hadden per auto naar Urk en Enkhuizen te gaan. samen hebben wij als eersten Urk bereikt en konden wij daar de schaar se voorraad rookartikelen aanvullen. Toen mijn broers Jan (48) en Ge rard (38) vanmorgen van ons plan hoorden, wilden zij ook van de partij zijn." De gebroeders Van der Sluis hebben in het verleden menigmaal geknipoogd tegen het avontuur, te water, maar ook op het ijs. Met twee auto's, 900 kg. en 1200 kg., begon de tocht, onder de meest ideale weers omstandigheden. 'Wij hadden ons.' al dus oud-rallyrijder Arend van der Sluis,' 'voldoende toegerust met plan ken, touwen, houwelen, een kompas enz. Van Roggebotsluis reden wij daar zetten wij koers naar Urk. Het ijs was goed berijdbaar. Het kraakte nergens. Wij peilden ijs van 30 tot 35 cm. dikte. Na een adempauze op Urk begonnen wij aan de grote over steek. Een van ons ging alleen in de lich te wagen, om zijn middel had hij een touw gebonden, waarmee wij hem vasthielden. Telkens gingen wij eerst het ijs op om de dikte te peilen. Het leek ons raadzaam met het oog op de aanwezige verraderlijke ijsdam- men eerst koers zuidwest te rijden. Een helikopter ontdekte ons en cir kelde enige tijd om ons heen. Latei- reden wij in westelijke richting. Dicht onder Enkhuizen moesten wij ons door enorme sneeuwmassa'* heenwer-1 aldus de heer Van der Sluis. ken. Onze snelheid gaf daarbij de doorslag. Eenmaal raakte de zwaarste wa gen met de achterwielen door het ijs. maar ook deze barrière werd genomen. Om ongeveer half vier kwamen wij in Enkhuizen aan. De terugtocht -was oneindig veel ge makkelijker. Wij konden het op de heenweg gemaakte spoor volgen en met grote snelheid bereikten wij de overkant.' 'Ik kan de overtocht Urk-Enkhuizen niet aanbevelen als zo-maar-een- tochtje, Want zo gemakkelijk was het toch ook weer niet. De ijsdammen kunnen door plotselinge tempera tuurswisselingen scheuren vertonen en daarbij grote gevaren opleveren,' Hr. Kortenhorst Is In zijn functlt - gestorven. Hij was van plar zich terug te trekken. Maar d« rustige levensavond die hij, vei na wat wij de pensioengerech tigde leeftijd plegen te noemen, had willen genieten, Is hem niet meer beschoren geweest. "Wie de animo waarmee de heer Korten horst tot voor kort zijn werk deed kent, mag veronderstellen dat hij zich gelukkig heeft geacht door te kunnen werken waar anderen, In ambtelijke dienst, moeten op houden. Hij heeft het kaïnervoor zitterschap met toewijding, opge wektheid en verve vervuld. Het is wel merkwaardig dat in nog geen twee jaar het hele seniorenconvent van onze Tweede Kamer vernieuwd zal worden. Na de verkiezingen zal dr. Vondeling, sinds september van het vorige jaar in functie» waarschijnlijk de meest ervaren parlementariër van dit college zijn. Op zijn zevenen veertigste jaar. Christelijk-histo- rlschen, antirevolutionairen en liberalen zullen een nieuwe frac tievoorzitter kiezen. De KVP zal moeten beslissen of dr. De Kort definitief de aangewezen man Is om met de politieke leiding van deze partij te worden belast. En op de voorzlttersstoel zal een ander kamerlid plaats nemen. Niettemin zal de Kamer tot aan de verkiezingen gepresideerd moeten worden. Dat duurt te lang om de post open te laten. Reeds werd het afgelopen jaar ongewoon veel van de tweede en derde voorzitter gevraagd. Toch zal het verstandig zijn als bij de keuze van een nieuwe voorzitter ervan uit wordt gegaan dat de te benoemen functionaris niet na de verkiezingen enigszins automa tisch wordt herbenoemd. Dr. Kortenhorst heeft de bedoe ling gehad, ondanks zijn achter uitgaande gezondheid, tot aan de verkiezingen aan te blijven. Dan had de nieuwe Kamer zich vrij kunnen beraden over de voor dracht voor een nieuwe voorzit ter. Het is gewenst dat de Tweede Kamer de morele vrijheid van handelen voor de nieuwe Kamer buiten twijfel stelt als zij de voor dracht tot het benoemen van een. voorzitter voor de resterende maanden doet Tie vrijdag verschenen regerings- nota over de KLM bevat, na alles wat over de huidige moei lijkheden al was gepubliceerd, weinig nieuws. Wel moet worden opgemerkt, dat de regering in haar korte beschouwing het accent nogal sterk legt op de laatste periode. Alleen indirect blijkt, dat de kernoorzaak van de moeilijkheden veel verder in het verleden terug ligt. In de nota geeft de regering geen enkele aanwijzing over de oplossing die haar zelf voor de huidige moeilijkheden voor ogen staat. 'De ondergetekenden heb ben evenwel nog geen voorstellen ter zake ontvangen, zodat zij ook niet in staat zijn op dit punt nadere mededelingen te doen.' Hetgeen hopelijk niet betekent, dat de regering van plan ls het verdere verloop passief aan te zien. Intussen komt naar aanleiding A van de nieuwe nota een be langrijke vraag naar voren. In juli heeft het parlement een wetsontwerp behandeld tot het verlenen van tijdelijke financiële hulp aan de KLM. De vraag is; is de regering toen ver genoeg ge gaan met het verstrekken van informaties aan de kamerleden over de werkelijke toestand bij de KLM? De kamerleden wisten uit de stukken, dat aan een Ameri kaans bureau opdracht was ge geven de structuur van de'KLM te bekijken. Maar wisten zij daarmee hoe ernstig de toestand was? Wisten zij ook (b.v. vertrou welijk) dat toen al 'bij commis sarissen twijfel was gegroeid nopens de organisatie van de maatschappij, in het bijzonder ook de structuur van de directie'? een twijfel die enkele weken later uitmondde in het verstrek ken door commissarissen van een tweede opdracht aan het Amerikaanse bureau, ditmaal met betrekking tot de wenselijke structuur van de topleiding? Trie vraag is van belang, omdat met de hulp een bedrag van niet minder dan 425 miljoen was gemoeid en omdat althans In de openbare behandeling de nadruk wel sterk is gelegd op het t Ij d e 1 Ij k e karakter van de moeilijkheden. In de toelichting zei de regering, dat 'een sluitende exploitatie in een niet te ver ver wijderde toekomst mogelijk wordt geachtIn de Tweede Kamer sprak minister Korthals over 'binnen enige jaren'. thans behoeft men beslist niet te wanhopen aan de mo gelijkheid dat de KLM ooit nog weer eens economisch op z'n pootjes terecht zal komen. Maar de tijdelijke moeilijkheden zien er nu toch wel ernstiger uit dan indertijd van regeringszijde werd gesuggereerd. Vandaar de vraag: was de verstrekte informatie vol doende? Het Tweede-Kamerlid voor de KVP de heer W. J. A. Mulders uit Heerlen heeft het bestuur van de KVP-kring Limburg verzocht hem in verband met zün gezondheid en zijn leeftijd niet meer op de kandidaten lijst voor de as. verkiezingen te plaat sen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1