ïgewijd aan nieuwe taak Prins Bernhard: Wij schamen ons niet voor jachtpartij OW ervan l Protest tegen jachtpartij is CAREL BRIELS WIL SLAG BIJ WATERLOO LATEN HERLEVEN m 'I Eerste dag congres hogere IW KEES BRUSSE AH-centrum op instorten •I jm symbolisch eerste steen voor Het Dorp Veertien biggen omgekomen bij brand iatie m bouillon is kracht bouillon weer op toneel C '1 A ,»i m II m Veroordeling Jagersvereniging: [>LK DONDERDAG 17 JANUARI 1963 PAGINA 3 Nieutv werk Belgische zusters B estuursverkiezing éüp 0S0 Tijdelijk extra voordelig f.1.» 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75 ct Fijn-gekruide Knorr bouillon uit kostelijk, mals vlees. Proef 't in zelfgemaakte soep, als smaakverfijner in 101 gerechten .en'puur ais drinkbouiüon. Heerlijk! Anti-jacht Ifi riff ■m m -SS rM .it ■rif (Van een onzer verslaggeefsters) 650 vrouwen en enkele mannen hebben gisteren fvorst getrotseerd om deel te kunnen nemen aan het ïse congres van de Vrouwenbond Partij van de Ar- J gehouden wordt in de Dierentuin in Den Haag. De tzitster, mevr. A. van der Goes van Naters—van der rees hen erom in haar openingswoord. rouwenbond, aldus de voorait- geen partij in de partij, de ^stelling van socialistische vrou- geenszins anders gericht dan fan socialistische mannen. Maar ven hebben een andere aanpak pen eigen benaderingswijze van problemen. Aan belangstelling |ikeert het bepaald niet, dat blijkt uit de levendige discussie over I rapport *In dienst van de vrede' fcit de zeer gevarieerde voorstei- Tvoor dit congres. jevr. Van der Goes noemde het saluut waard' dat de Zwitserse jwen eindelijk kiesrecht krijgen, s het dan omdat Zwitserland zich aansluiten bij de Raad van Euro- en daarvoor zijn grondwet moet ligenHet zal ook in Zwitserland il moeilijk- zijn vrouwen te vinden 'die openbare functies willen be kleden, dat is het in Nederland ook. Het is nu eenmaal moeilijk voor vrouwen die juist in de kracht van hun leven in beslag worden genomen door hun gezin, om er nog verant woordelijk werk bij te nemen. Uitvoerig stond mevr. Van der Goes stil bij het nieuwe werk van (Van een onzer verslaggevers) Koningin Juliana zal maandag 28 januari te Arnhem symbolisch de eerste hoeksteen plaatsen voor Het Dorp. De plechtigheid zal 's middags om half drie plaatsvinden in de gebou wen van de Johannastichting. Het is bekend, dat de Koningin bijzonder veel belangstelling aan de dag legt voor de activiteiten van Het Dorp. De plechtigheid zal plaatsvinden onder meer in het bijzijn van'mevr. Bouwman en dr. Klapwijk. De ge beurtenissen zullen 's avonds worden uitgezonden in de laatste televisie- uitzending die aan Het Dorp wordt gewijd. Twee dagen achtereen zal koningin Juliana naar Arnhem komen. Op dinsdag 29 januari zal de vorstin het nieuwe kantoorgebouw van de Helde Maatschappij openen. Dit bezoek is tevens hoogtepunt in de viering van het 75-jarig bestaan van de Heide Maatschappij. WOERDEN Veertien biggen van bijna twee weken oud zijn woensdag omgekomen bij een brand in een varkensschuur aan de v, d. Valk Boumanlaan t« Woerden, In de schuur achter de woning van de heer Van Kleef huisden drie zeu gen, met in totaal 21 biggen. In het looppad voor de varkensverblijven had de eigenaar een petroleum kachel neergezet in verband met de kou in de schuur, die voor de jonge dieren wel eens funest zou kunnen zijn. Men vermoedt dat enkele big getjes kans hebben gezien om in het looppad te komen en daar hun eigen doodvonnis tekenden door de petro leumkachel omver te lopen. De brand werd door een voorbij rijdende automobilist uit Woerden ontdekt. Hij waarschuwde de Woer- dense brandweer, die snel ter plaat- was en met de neveispuit kon voor komen dat de schuur geheel afbrand de; Verschillende om het leven ge komen biggen zijn waarschijnlijk ge dood door een brandend stuk dak dat naar beneden kwam. De drie moederdieren konden tijdig naar buiten worden gedreven. Vermoedelijk als gevolg van door ijs cn sneeuw gladde rails, is woensdag op een station in Man chester een trein op een stootblok gereden. Vierenveertig passagiers werden gewond, merendeels door rondvliegende glasscherven van ver nielde coupéruiten. de Vrouwenbond, de hulp aan onder ontwikkelde gebieden, die speciaal ge richt is op de leiding en de scholing van vrouwen. Het werk wordt moge lijk gemaakt door het internationale solidariteitsfonds, waarvoor de Ne derlandse vrouwen zeer veel werk doen. 'Wij hebben.' aldus spreekster in haar slotwoord, 'niet meer die wetmatige zekerheid van vroeger om trent de komst van het socialisme. Wij weten nu dat de weg naar het het ideaal van vrijheid en gerechtig- socialisme geen rechte lijn is. Maar senkind op aarde blijft ons glanzend toekomstideaal.' Hartelijke begroetingswoorden wer den hierna gesproken door Irene Pé- try immens de Socialistische Voor uitziende Vrouwen van België. 'Wij komen graag naar Holland, want wij kunnen van u leren,' zei zij. 'U gaat dieper in op de grote problemen, wij zoeken het meer in het sociale werk. Dat moeten wij wei, want bij ons is het sociale dienstbetoon nog niet zo zeer 'n overheidszaak maar veel meer een kwestie van particulier initiatief. Door dit werk.' aldus juffrouw Pé- try, 'houden wij echter de politieke belangstelling gaande, ook bij de jongeren, die neiging tot onverschil- heid voor ieder mensenkind op aarde De voorzitter van de Party van de Arbeid, de heer J. G. Suurhoff, even overgewipt uit de Tweede Kamer, prees de Vrouwenbond omdat het aantal vrouwelijke leden van de Par tij van de Arbeid sinds de oprichting veel meer is gestegen dan dat van de mannen. Dat is voor een groot deel het werk van de Vrouwenbond, zei hij dankbaar. Mevr. L. van Duyn, voorzitster van de Vrouwenbond NW, brak een lans voor een gesprek met de PvdA- vrouwen ,om een aantal problemen samen te bekijken. Hierna begon het congres aan de behandeling van jaarverslagen, be leidskwesties en de door de afdelin gen ingediende 62 voorstellen. Deze voorstellen bestrijken een groot ter rein, vanaf pure huishoudelijke za ken als dat van de datum der vrou wendagen tot en met de Europese politiek. Tijdens deze discussies kwam mevrouw Waard uit Rotterdam 17o gulden overhandigen tea bate van het solidariteitsfonds voor de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Om dit geld te verdienen, zijn elf Rotterdamse vrouwen twee wegen lang een paar uur per dag als in- pakster gaan werken. Mevrouw A. van der Goes van Na tersvan der Plaat? werd herkozen als voorzitster. Van de zittende hoofdbestuursleden namen mevrouw C. P. de RoosOudegeest uit Am sterdam en mevrouw B. M. van Schie Wouts uit Arnhem afscheid. Als nieuwe leden werden gekozen de da mes E. G. FlantuaEijsten (De Bilt), J. C. van Noord wijkvan Veen (Amsterdam), A, PadtJansen (Den Haag) en M. A. C. wynperle (Tiel) Voorzitster mevrouw Van der Goes nam met hartelijke woorden afscheid van de twee vertrekkende hoofdbe stuursters. Zij prees mevrouw De Roos als iemand die zeer hard ge werkt heeft; zij was onder meer ja ren voorzitster van de afdeling Am sterdam naast haar kamerlidmaat schap, hoewel zij het in haar hart erg vindt vooraan te staan. Mevrouw Van Schie heeft eerst in Rotterdam en later in Arnhem haar grote organisatorische gaven in dienst gesteld van de Vrouwenbond en de Partij. Zy was steeds bereid overal heen te gaan waar de Vrou wenbond haar naar toe wilde hebben, aldus de voorzitster. Geschenken en bloemen vergezelden deze dank woorden. (Van onze soc.-econ. redactie) De SociaJe Verzekeringsbank zet alle zeilen bij om de verhoogde tn- validiteitsuitkeringen nog in januari uit te betalen. Het personeel werkt 's avonds over en komt op zaterdag terug, maar ondanks alle inspannin gen biykt het niet mogelijk te zijn iedereen zo snel te helpen als men wel zou willen. Ongeveer tachtigduizend mensen hebben volgens de interim-regeling voor invaliditeitstrekkers recht op een hogere uitkering. Dertigduizend van hen krijgen de standaard-bedra gen. Deze gevallen zijn voor het grootste deel behandeld. Voor de rentetrekkers werkzaam in de gemeenteiyke sociale werkvoor ziening moesten, veei ingewikkelder berekeningen worden uitgevoerd, maar ook deze groep kan nog in januari worden' geholpen. Er blijven dan nog ongeveer dertigduizend ren tetrekkers over die neveninkomsten hebben, In vele gevallen moet aan de hand van de individuele omstan digheden worden beoordeeld of men aanspraak heeft op een toeslag. Deze groep bhjkt aanzieniyk groter te zyn dan de minister van Sociale Zaken heeft voorzien. De Sociale Verzekeringsbank hoopt in februari of maart de uitkeringen voor deze rentetrekkers betaalbaar te kunnen stellen. SOESTDIJK (ANP). De kritiek die vele Nederlanders en ook de Nederlandse Vereniging tot bescherming van dieren hebben geuit op de koninklijke jachtpartij op het paleis Het Loo heeft prins Bernhard unfair genoemd. De kritiek, zo zei hij vanochtend op pa leis Soestdyk, is gebaseerd op volledige ondeskundigheid en verkeer de persberichten. Wy behoeven ons over de wijze waarop wy gejaagd hebben, niet te schamen en durven een ieder vrU in de ogen te kijken, aldus de Prins. Hij had voorts kritiek op de «yze waar op de Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Diëren gereageerd heeft. Men had by deze vereniging, waarvan koningin Juliana bescherm vrouwe is, beter moeten weten, zo zei hij. Prins Bernhard toonde zich voorts verbaasd over het feit, dat de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren haar telegram eerst ln de dagbladen heeft gepubliceerd en daarna naar Soestdijk heeft ge zonden. Het bewuste telegram werd eerst gisteravond om zeven uur door de Prins ontvangen. Hy zei voorts, dat van deze reactie van de vereniging ongetwyfeld een financiële propagandawaarde uitgaat. Hij kon begrip opbrengen voor de reactie van de Nederlandse dierenbe- nu eeen in rocie (Van onze speciale verslaggever Bert Stoop) OOST-BERLIJN, woensdagavond. De spanning om Berlijn zal in de komende tijd niet toene men, omdat de Russen hun oude dreigement, een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten, voorlopig op de rommelzolder van het Kremlin schijnen te hebben opgeborgen. Deze conclusie kan men trekken uit de rede van Chroesjtsjow op het zesde SED-congres in Oost-Berlijn, die uur geduurd heeft. De leider van de Russische dele gatie was van mening, dat de af sluiting van een vredesverdrag met Oost-Duitsland niet meer hetzelfde probleem is als vier jaar geleden, toen er nog geen muur in Berlyn stond en de grens van de DDR nog niet zo duideiyk was afgebakend. Tegenover de verrassende ge; a- tlgdbeiö van Chroesjtsjow in de Ber- lijnse kwestie stond echter zyn in zorgvuldige formuleringen gestelde veroordeling van de houding der Chinese communisten. Zonder de Chinese communistische party met name te noemen liet hij duidelijk merken, dat de kloof tus sen Moskou en Peking groot is, zo groot zelfs, dat h(j in een interna tionale topconferentie van de com munistische leiders op dit ogenblik alleen maar een middel zag de ern stige meningsverschillen op de spits te drijven. Nadat Chroesjtsjow de ideologische broederkwestie met de zogenaamde dogmatici en sectariërs had aange sneden, werd er enthousiast ge applaudisseerd. Maar de Chinese gast Woe Hsioe-Tsjoean bleef be wegingloos op zyn plaats zitten. De met spanning verwachte rede van Chroesjtsjow bracht eigenhjk geen verrassingen. Of 't moest zyn de mededeling dat Rusland op het ogen blik bezig is met het vervaardigen van een honderd megatonbom, waar mee heel Europa inclusief de com munistische landen in een klap van de kaart kan worden geveegd. Maar het werd niet duidelijk of ny dit alleen zei om het Westen te im poneren of misschien ook wel om de Chinese communisten te waarschu wen, omdat zij een wereldoorlog be schouwen als het enige middel de Advertentie f.3f. 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts wereld onder communistische over heersing te brengen. Behalve enkële doorzichtige com plimenten voor Ulbricht en een lang durig overzicht van de economische toestand in de Sowjet-Unie, was Chroesjtsjows dynamisch uitgespro ken rede op twee thema's gebaseerd; de kwestie-Berlyn en de tegenstel ling tussen Moskou en Peking. Hoewel (Jlbricnt de dag te voren had aangekondigd dat Chroesjtsjow ook nadere mededelingen zou doen over de Amerikaans-Russische on derhandelingen, repte de Russische premier met geen woord over deze zaak. Wat BerUjn betreft, herhaalde hy zyn oude voorstel „voor een be paalde tijd" buitenlandse troepen on der de vlag der Verenigde Naties in West-Beriyn te stationeren. „Voor de oplossing van het Duitse vraagstuk, die binnen niet al te lan ge tijd zal moeten worden gevonden, moet men aan beide kanten redelijk heid tonen," aldus Chroesjtsjow. „De socialistische landen hebben West-Berlijn niet nodig, maar het Westen evenmin. West-Berlun zou een brug naar de vrede en het vreed zaam naast elkaai bestaan kunnen worden Hy herhaalde. dat West- Berlijn een vrye stad moet worden en dat hij als dat zo is, bereid is de be volking bepaalde garanties te geven. Over net conflict met de communis ten ln Albanië en China sprak hy veel langer. 'Alles moet worden weggevaagd wat de eenheid der partijen op basis van het leninistisch marxisme in de weg kan staan,' zei hij. 'Wij moeter ook geduld hebben met de Albanese communistische leiders. Hei zou ech ter verkeerd zijnter verkeerd zijn. te ter verkeerd zijn, te beweren, dat nu deze partijgenoten zich van hel lenistisch marxisme hebben afge wend, Albanië geen socialistisch land meer is. Alle wegen moeten geëffend worden opdat zij kunnen terugkeren en de eenheid der com munistische partijen kan worden her steld. Bij alle meningsverschillen, hoe ernstig ze ook zijn, zullen wij niet ln de voetstappen treden van de kerk vaders en bepaalde landen uit de socialistische gemeenschap excom municeren.' Onder daverend applaus zei Chroe sjtsjow, dat er tussen de Russische en Oostduitse communistische party en nimmer verschillen van mening zyn geweest over ideologische begin selen. En om dit nog eens duideiyk te demonstreren, omarmde hij na zyn rede Walter Ulbricht. Ook de doodzieke Oostduitse premier Otto Grotewohl, die een deel van het con gres bijwoont, liet zich glimlachend door Chroesjtsjow omhelzen. 's Middags werd er een begin ge maakt met de zogenaamde discus sies waarbU enkele bevoorrechte partijfunctionarissen hun adhesie mochten betuigen met wat Ulbricht en Chroesjtsjow hadden gezegd. Maar waarschijnlijk omdat men des ondanks bedacht moet zyn op kri tiek, hetzy van Oostduitse, hetzij van buitenlandse partijgenoten, werden, tegen de vroegere toezeggingen ln, alle tachtig journalisten die geen communistische bladen vertegen woordigen uit de zaal gezet. Tot en met maandag, als het con gres wordt besloten met de verkie zing va» het partijpresidium en an dere belangrijke bestuursorganen, biyft het SED-congres een onderons- Je. Applaus voor de scheidende be stuursters. (Van onze kunstredactie) Kees Brusse, die jarenlang alleen nog voor film, radio en rV is opgetre den, zal het komen de seizoen weer op te planken verschij nen. Hij heeft een contract afgesloten met de Nederlandse Comedie. Nu reeds heeft hvj de regie toegewezen gekregen van het stuk 'Mary, Mary can Jean Kerr, dat door dit gezelschap in. studie is genomen. In de belangrijkste rollen, van dit blijspel zal men kunnen zien Kitty Janssen, Guus Oster, Jan Teit- lings en Louis Borel. (Van een onzer verslaggevers) In de kantine, de kleedloka len en kantoren van bet gloed nieuwe distributiecentrum van Albert Heijn N.V. te Zaandam, mag voorlopig geen personeel komen. De directie van bet kruideniersbedrijf acht het ge vaar aanwezig, dat bepaalde gedeelten van dat gebouw niet betrouwbaar zuilen blijken. Het distributiecentrum, onlangs gebouwd ln de Aehterslulspolder tus sen Amsterdam en Zaandam, is een van de grootste van Europa. Het to tale project kostte circa 13 miljoen gulden Bij de sneeuwval van de laatste dagen en door de harde oostelijke wind heeft de sneeuw zich dermate opgehoopt, dat hier en daar het dak is ingestort Albert Heljn heeft het TNO te Delft een onderzoek laten instellen naar de deugdelijkheid van deze afdelin gen Tot de definitieve uitspraak van het TNO bekend is, zal geen perso neel de kleedruimten, de kantoren en de kantine mogen betreden. Het distributiecentrum van Albert Heyn heeft een oppervlakte van on geveer 30.000 vierkante meter. Onge veer 2000 vierkante meter hiervan is nu tot onveilig terrein verklaard. Twee luifels boven de laadperrons voor vrachtwagens zijn ingestort Reeds eerder moesten er verbete ringen worden aangebracht in de be tonconstructie. omdat tijdens de bouw kwam vast te staan, dat zich ook in andere gedeelten van het dis tributiecentrum onregelmatigheden voordeden. Deze zijn door het aan brengen van nieuwe en zwaardere balken verholpen. scherming, maar begreep ten enen male niet. waarom men niet eerst met de opperhoutvester-Jagenneester contact heeft opgenomen, teneinde de werkeiyke feiten vast te stellen. De Prins legde er de nadruk op, dat zowel koningin Wilhelmlna als koningin Juliana anti-jacht waren. Koningin Juliana is nimmer mee ge weest op een jacht, wel de prinses sen. Zowel koningin Wilhelmlna als koningin Juliana zijn, aldus de Prins, echter altüd erg gesteld geweest op het zien van het wild ln de vrije na tuur en hebben steeds het grootste vertrouwen gehad in de opzet van de jachten, zoals deze gedurende onge veer de laatste vjjftlg Jaar plaats hebben gehad. De Prins kwam op voor de reputa tie van het jachtpersoneel, dat even grote dierenvrienden ls dan welke andere Nederlander ook. Hun toewij ding en plichtsbetrachting en de ge hele geest op Het Boo zijn volgens de Prins zodanig, dat deze alleen maarals voorbeeld gesteld Kunnen worden. Aangezien de beide koningin nen altyd het volste vertrouwen in dit personeel hebben gehad, deed prins Bernhard een beroep op het Nederlandse volk ditzeifde vertrou wen te geven. Speciaal plan Zodra door te hoge sneeuwval een verslechtering van de voedingstoe stand van de wilde zrwijnen optreedt en de snelheid voor ontsnappen wordt vertraagd, zal niet worden ge schroomd de jacht stil te leggen, zo zei prins Bernhard. De jacht op Het Loo wordt gehouden volgens een speciaal opgemaakt afschotplan. Zo wel koningin Wilhelmlna als ko ningin Juliana hebben de regelingen, die voor de jacht op Het Loo zyn getroffen, steeds goedgekeurd. Ko ningin Juliana, aldus prins Bern hard, heeft dit altyd gedaan in over eenstemming met haar functie van beschermvrouwe van ae vereniging voor dierenbescherming. Wil men wiia zien bi Nederland, aldus de Prins, dan moet op be paalde tyden een hoeveelheid van dit wild worden afgeschoten. Het tydstip hiervoor is het beste ln de cember en januari, omdat ln novem ber nog vrij veel jonge varkens ge boren worden. Ook is het verboden op biggen te schieten. GORSSEL (ANP) De Konink- ïyke Nederlandse Jagersvereniging heeft naar aanleiding van het tele gram van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren aan prins Bernhard, waarin wordt gepro testeerd tegen de jachtparty op de terreinen van het kroondomein Het Loo, verklaard, dat de feiieiyke In houd van dit telegram onjuist is en de strekking heeft het Nederlandse publiek een volkomen verkeerde voorstelling van zaken gegeven. Volgens de vereniging heeft de minister van Landbouw, mede op In stigatie van de KoningUjke Neder landse Jagersverenlging, de jacht op klein wild gesloten, speciaal met het oog op het in nood verkerende wa terwild. De jacht op grof wild (wel ke slechts met speciale vergunning mag worden uitgeoefend) en op wil de varkens valt niet onder dit ver bod, aangezien deze wildsoorten ln de goedbeheerde jachtvelden ln pri ma conditie verkeren en in de herfst voldoende reserve opdoen om een uiterst strenge winter met succes te doorstaan. De snelheid en de weer baarheid van dit wild is onder de huidige weersomstandigheden be paald niet minder dan normaal, al dus de vereniging. Januari is de aangewezen maand on, grof wild te bejagen, omdat een vroegere bejaging van hinden en reegeiten uitgesloten is met het oog op óe onzelfstandigheid der kalve ren. De jacht op varkens ls na Januari onverantwoord wegens de vroeg ge boren tomen biggen. .Het is te be treuren", aldus de Koninkiyke Ne derlandse Jaeersvereniging, „dat de Nederlandse Vereniging tot Besclier- ming van Dieren alvorens dit tele- gram te verzenden, haar licht niet heeft opgestoken bij deskundigen, want met voorlichting, uitsluitend I gebaseerd op onzakelijk sentiment, is I het Nederlands publiek niet gebaat. NIEUW-BEIJEKLANB (ANP) Het vierjarige zoontje Leen van de fami lie M. Berkhout aan de Tweede Kruisweg ln Oud -Beiierland is gis teren in een wak geraakt en ver dronken. Een verkiezingsprogram heeft meer dan één functie. Het op stellen van het program vereist dat een politieke partij zich be zint op een politiek beleid op korte termUn, afgestemd op het beginselprogram aan de ene kant en de politieke werkelijkheid aan de andere zijde. Ais het program aanvaard is behoort het te dienen ais de grondslag van de verkie zingspropaganda. Met het pro gram vertoont de partij zich voor de kiezers. Na de verkiezingen speelt het program een rol bij de kabinetsformatie en het dient als richtsnoer voor de gekozenen in de Kamers bij het bepalen van hun beleid. Het is duidelijk dat deze ver schillende functies hoge eisen aan het program stellen. En soms zelfs eisen waaraan niet goed kan worden voldaan. Daarbij valt te denken aan de éis dat een partij bij een kabinetsformatie of bij de behandeling van zaken in het parlement een prioriteiten schema moet hebben. Tenminste wanneer die partij de maat schappij wil veranderen. Een prioriteitenschema is des te belangrijker omdat men heel wat verlangens by verschillende poli tieke partijen aantreft. Dan zit het verschil vooral in de mate van voorrang die zij aan hun verlan gens willen geven. En aan de offers die zij daarvoor willen vragen. Want politiek houdt op eerlijk te zijn als eisen worden gesteld zonder aan te geven hoe die eisen moeten worden Ingewil ligd. De prioriteiten zijn van groot belang als onderhandeld wordt over de vorming van een rege ring. Dan gaat het niet- alleen om verlangens die in verschillen de verkiezingsprogramma's onge veer gelijkluidend te vinden zijn. Het gaat ook om de plaats die deze verlangens innemen en de offers die men bereid ls ter uit voering van wat men voorstaat te brengen. Als de Volkskrant, zoals zij zaterdag heeft gedaan, volstaat met gemeenschappelijke wensen van KVF en PvdA te inventarise ren, maakt het blad het zich wat te gemakkelijk. De KVP heeft over het opheffen van de woning nood in 1959 veel gezegd en over de uitbreiding van hulp aan onderontwikkelde gebieden met overtuiging gesproken. En wat is daarvan in vier jaar ongeken de hoogconjunctuur terechtge komen? Neen, er is meer nodig om tot een krachtige regering te komen dan te constateren dat gelijkluidende verlangens op het papier van verkiezingsprograms staan. Er moet overeenstemming zijn over enkele kernpunten en die moeten dan ook worden aan gepakt door een doelbewuste regering. Tiet Is overigens merkwaardig, hoewel begrijpelijk, dat men zich van KVP-züde reeds nu zo bezighoudt met de samenstelling ;van de nieuwe regering. Van antirevolutionaire zijde gebeurt dat ook. Trouw schreef naar aan- i leiding van het debat over de (begroting van Buitenlandse Za ken: 'De stijl van de heer Goedhart i maakte beslist niet de indruk van een in socialistische kringen j levende wens de samenwerking met de christelijke partijen' te. 'herstellen. En daar moet in dit verkiezingsjaar goed nota van genomen worden.' Deze belangstelling voor de kabinetsformatie na de verkiezin gen ls typisch voor de confessio nele partijen. Zij gaan ervan uit, dat de verkiezingen zelf voor hen niet zoveel veranderingen zullen brengen. Omdat zij niet zozeer op het politieke inzicht van de kiezer een beroep doen als wel op zijn in de religie gefundeerde trouw aan zijn confessionele partij. Dat is voor de Partij van de Arbeid anders. Zij doet juist heel in het bijzonder met haar politiek een beroep op de kiezers. En zij maakt kans op flinke winst of gevoelig verlies. Zoals een echte politieke partij. Voor haar is het van meer betekenis dat zij aan Invloed wint dan dat zij in de regering meedoet. Dat ls van later zorg na de verkiezingen. Want niet door de toon van een redo van Goedhart, maar door d« verkiezingsuitslag wordt ln mei d« verhouding tot de christelijke partijen bepaald. (Van een onzer verslaggevers) De bekende organisa tor Corel Brie is heeft weer plannen voor een grote manifestatie en de slag bij Waterloo zal op nieuw plaatsvinden. Een en ander staat in nauw verband met elkaar. Benaderd door prinses Beatrix en prof. Beel on, een uitvoerbaar ontwerp te maken voor een groot evenement dat de vie ring van het tSO jario bestaan van Nederlands nationale onafhankelijk, heid op moet luisteren, is de heer Briels aan het denken geslagen, Resultaat: een show met 600 paarden, oude kanonnen en oude ka rossen, die onder de titel 'Van jachthoorn tot kampement' de tijd van 150 jaar terugmoet doen herleven. En omdat men die paarden dan toch by el kaar heeft tegelijkertijd een reprise van de slag van Waterloo. Tijd: 26 tot en met 31 augustus. Plaats: Nijmegen. Het scenario voor het «pel, dat een geroman tiseerde maar feitelijk juiste voorstelling gaat geven van de slag die een definitief einde maakte aan de heer schappij van Napoleon is al hijna gereed. Het ligt in de bedoe ling het op te voeren op de speelicei van het gro te Nijmeegse stadspark de Gof/ert. De tentoon stelling wordt gehouden in het Goffertstadion. Met de manifestatie; die naar schatting 160.000 bezoekers zal trekken is een bedrog van f400.000 gemoeid. Dit geld is er niet. De heer Briels heeft daar om gisteren zijn plan voorgelegd aan een groep Nijn-eegse industriëlen om hen erf'-- brengen een gare n van f 175.000 l,e bren gen. 3WI rifl /ril -ja 'SI -Hl

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1