Studie Dr. Wiardi Beekman Stichting Waar het om gaat "Om de kwaliteit van het bestaan' Stuifsneeuw maakt wegen nog slechter \C\ub Explosie verwoest gasfabriek Katwijk Statistiek Minimumleeftijd Tweede Kamer wordt 25 jaar 1 erwijl cle consument door onnoemelijk veel marktanalytische telescopen tegelijkertijd wordt begluurd, beschikt hij zelf niet over de meest primitieve apparatuur om zijn tegenpartij te obser- I veren. Averechts Kachel valt om: jonge vrouw ernstig gewond Twee soldaten gewond In 1962:78.300 nieuwe huizen Gratie-advies hoogleraren tegenstrijdig Leycks' Producten N.V. - Dienen Rectificatie Bejaarden Belasting Verkeer bottied under Sport, recreatie Ontwikkelingslanden Arbeidstijd, AOW s Vijfjarig jongetje in Rijn verdronken Miljonair Doorwerken fLST VRIJE VOLK ZATERDAG 19 JANUARI 1953 pagina t itiifttNiitiiuifiiiHtMninfiniiniiiiiiiifliniitiitiitMiiiniuiHiiiinHiiimDiitiiintuniniUünuiiiitiiHiiiiiiuniniRoiniiuiiniUt (Van onze sociaal-economische redactie) De Dr. Wiardi Beekman Stichting heeft gisteren een fascinerende studie gepubliceerd, waarin in kort bestek (50 pagina's) wordt aangegeven, hoe de groeiende welvaart in de periode 19641970 naar haar inzicht zou moeten worden besteed. Deze studie 'Om de kwaliteit van het bestaan' kan worden gezien als een economisch plan in hoofdzaken voor de periode tot 1970. Middelen en bestedingen worden zo goed mogelijk tegenover elkaar ge steld. TTen verdubbeling van de le vensstandaard In 25 jaar lijkt binnen het bereik te lig gen. Maar van welke levens standaard? In de geduldige cij fers van het nationaal produkt en het nationale inkomen telt de elektrische tandenborstel evenzeer als de verpleeghulp, de reclameuitgaven voor het defi nitieve kalmeringsmiddel even zeer als de entreeprijzen voor de schouwburg het commissa rissen tantième evenzeer als de biindenrente. Groei van het reële natio nale inkomen per hoofd van de bevolking op zichzelf is geen waarborg voor de psychische welvaart, voor de verbetering van de kwaliteit van het be staan. Deze studie is een poging om te komen tot een systematische verkenning Van de behoeften in de komende jaren, In deze behoeften een rangorde aan te geven en tenslotte om de we gen en middelen aan te geven om het voorgestelde beste dingsprogram te verwezen lijken. In snel tempo, aldus het rapport, zal de woningbouw In de komende jaren moeten worden opgevoerd tot 100.000 wonin gen per jaar. Dit komt neer op een extra investering van 900 miljoen. Jaarlijks moeten bovendien 15.000 krotten worden gesloopt, wat 125 miljoen extra kost. Op het programma staan voorts een verdere stijging van de uitgaven voor onderwijs, o.a. in verband met verlaging van het klassegemiddelde, de versnelling van de scholenbouw en een ruimere bijdrage in studiekosten. Kosten: tezamen enkele tientallen miljoenen per jaar. Militairen ingeschakeld Voa die kwaliteit verlangen I Een man stond met verkleumde handen de statistieken te verbranden omtrent de miljonairs, en zei: Dat noem ik nu vermogensspreiding want dank zij deze mooie tijding zit ik er nu ook warmpjes bij. De ramp, die ons getroffen heeft door de brand, die hedennacht gewoed heeft in onze fabriek te Diemen stelt ons voor grote problemen. Wij ho pen echter door de hulp die ons van alle kanten zo prompt en zo spontaan werd aangeboden, waarvoor wij bijzonder erkentelijk en dankbaar zijn, de produktie van onze meest'courante arti kelen binnen enkele dagen tijds weer op gang te kunnen brengen. Wij roepen uw clementie in voor eventuele onvolkomenheden in de eerstkomende tijd, maar wij laten niets ongedaan om Luycks' Producten N.V. binnen de kortst mogelijke tijd weer op te bouwen teneinde ook onze afnemers zoveel mogelijk ongerief te besparen. Wij blijven bereikbaar per brief onder Postbus nummer 20, Diemen. Telefoonnummer 020-56161. Telegramadres: JALPRODUCTTS. Tiet aantal miljonairs steeg ln IJ tien jaar van 940 tot 3690. Hun gezamenlijk vermogen klom van 1,8 miljard ln 1951 tot ƒ8,2 miljard in 1960, Hoe wordt men miljonair? Door hard werken, veel verdie nen en flink sparen, was vanouds het antwoord van gefortuneerde lieden. Maar die belastingen, je houdt geen cent meer over, ver zucht men nu erbij. Om in tien jaar tot de miljo nairsklasse op te klimmen zal men toch minstens 100.000 gulden schoon per jaar moeten verdie nen en dan nog heel hard moeten sparen In 1950 waren er in ons land 1300 belastingbetalers met een brut o-inkomen van minstens ƒ100.000. Wat ieder schoon ver diende,, weten we niet, maar wel, dat ze samen, na aftrek van be lastingen, 87 miljoen netto had den. In 1957, toen ze samen 2700 man sterk waren, was dat geste gen tot ƒ200 miljoen en in 1959, voor 3000 man, tot 261 miljoen. Hooguit en dan moet het vaak droog brood op de plank zijn ge weest zal deze groep to tien jaar een ƒ1,5 miljard bij elkaar hebben gespaard. Maar het ge zamenlijke vermogen van de mll- jonairsgroep steeg in die tijd met 6.4 miljard. Een enorm verschil. Gaan we een stapje verder en veronderstellen we, dat de lieden die tot het miljonairskorps zijn toegetreden, niet alleen de be schikking hadden over het hele maximale spaarinkomen van de meer dan 100.000 verdienenden, maar dat zich onder hen ook nog alle half-mtljonairs van 1950 (dat waren er ruim 2000) bevon den, dan zouden we nog eens 1,5 miljard ter beschikking heb ben om de stijging te verklaren. Dan nog afgezien van andere onmogelijkheden in deze oeide veronderstellingen samen zou er een onverklaard verschil blij ven van ƒ3,5 miljard. Het antwoord is veel eenvoudi ger. Miljonair en rijk in het algemeen wordt men niet in de eerste plaats door hard uit een zeer hoog inkomen te sparen. Maar wel door met behulp van sterk in waarde gestegen beleg gingen grote belastingvrije ver mogensvermeerderingen te ver werven. Tpike keer als het bouwbedrijf ■*-' ten gevolge van de vorst voor het grootste deel stil ligt, wordt de vraag opgeworpen of er geen maatregelen kunnen worden ge troffen om de werkzaamheden in de winter te kunnen voortzetten. Men denkt dan aan verwarmings technieken en aan het bouwen onder reusachtige plastic hoezen, methoden die in sommige andere landen worden toegepast en waar mee bij ons wel eens is geexperi- menteerd. In de loop der jaren hebben tal van commissies de mogelijkheden bestudeerd en er zijn vele studie reizen gemaakt naar het buiten land om te zien hoe men het daar doet. De meeste Nederlandse aan nemers menen, dat het aanschaf fen van dure Installaties geen zin heeft, omdat werkelijk strenge winters hier zeldzaam zijn en de kostbare investeringen dus geen profijt zouden opleveren. Men schijnt zich te hebben verzoend met de traditie, dat in het bouw bedrijf een vrij constant aantal arbeidsdagen per jaar verloren gaat. Niettemin wordt Ijverig doorge studeerd. Er is weer een commis sie naar Denemarken getrokken en minister Van Aartsen heeft verklaard, dat wij van de metho den die in dat land worden toe gepast, nog wel wat kunnen leren. De bewindsman zal weer eens overleg gaan plegen met de orga nisaties van werkgevers en werk nemers. Wij hebben deze vage mede>- delingen nu al zo vaak gehoord. Het wordt toch wel hoog tijd, dat nu eens duidelijk wordt vastge steld of door kortzichtigheid "en conservatisme niet wordt gedaan wat mogelijk is, óf dat het ln ons klimaat Inderdaad geen zin heeft technieken te ontwikkelen en toe te passen, waardoor een aanzien lijke stagnatie kan worden voor komen. Het gaat hier niet alleen om een algemeen belang van de eer ste orde, maar ook om de positie van de arbeiders ln de bouwvak ken, die wekenlang moeten zien rond te komen van een uitkering die ver beneden hun normale in komsten ligt. iSaeiend plan besteding welvaart van 1964-1970 Daargelaten de overwegingen die daartoe hebben geleid, is het in ieder geval duidelijk dat vele kapitaalkrach tige beleggers thans bereid zijn op beleggingen in onroerend goed met een veel lager rendement genoegen te nemen dan nog slechts kort gele den. Onder die omstandigheden zou een verdere verhoging van de hu ren veel weg hebben van een ave rechts economisch beleid. De hausse in onroerend goed heeft zulke afme tingen aangenomen, dat het op zijn minst verstandig lijkt alles na te Ia- ten wat deze hausse nieuw voedsel zou kunnen geven. Nieuwe Rotterdamse Courant van 17 januari 1963 Veel duurder is een eventuele ver lenging van de leerplicht tot aan he zestiende jaar en invoering van aan sluitend gedeeltelijk dagonderwij- voor 16- en 17-jarigen. Te zamen met het achterwege blij ven van de produktie van deze scho lieren moeten de totale maatschap pelijke kosten wel op 1500 a f 2000 miljoen per jaar worden geraamd. Op het gebied van sociale voorzie ningen is behoefte aan: verpleegtehuizen voor bejaar den: 15.000 bedden a ƒ25.000; tehuizen voor geestelijk gestoor de bejaarden10.00® bedden a 25 00!) verzorgingstehuizen: 15.000 bed den ft ƒ10 000; geestelijke gezondheidszorg: 5000 bedden ft ƒ30 000. Uitvoering van deze voorziening in tien jaar zou een investering var rond 100 miljoen per jaar vergen. Het brengen vart de lasten van de gezondheidszorg op het peil dat Zwe den nu al heeft, zou betekenen, <Jat hiervoor in 1970 ongeveer 300 milloen gulden meer zou moeten worden uit gegeven dan ln 1963, rijke structurele verhoging van de AOW tn de komende jaren. Aan de middelenkant wordt de produktle«tijging gesteld op 4,2 per cent per jaar, hetgeen neerkomt op 33 percent in totaal tussen 1963 en 1970 (ƒ15.600 miljoen). Zou men alle genoemde verlangens Inwilligen, dan zou er van dit be drag echter slechts zeer weinig over- blijven voor verhoging van het parti- "culiere verbruik ia de gezinnen Dit acht de WBS onaanvaardbaar Er moet dus een keuze worden gemaakt De opstellers van het rapport geven daarbij allereerst voorrang aan de woningbouw 'omdat het on aanvaard of> ar Is. dat de woning nood in 1970 nog zou voortduren'. Gedacht wordt mede aan een sterke opvoering van de kwaliteit va» de nieuw te bouwen woningen. De WBS houdt ook vast aan de verhoging van de hulp aan ontwikkelingslanden. Maar de aeer kostbare verlenging van de leerplicht Zou moeten worden uit gesteld, evenals de verdere arbeids tijdverkorting. •Een dergelijke afweging iaat zien, voor welke p(jn!üke keuzeproblemen en beleid werdi gesteld, dat rich bewust rekenschap geeft van de ge volgen van economische en financiële beslissingen. Na genoemde beperkingen blijft ruimte over voor een stijging van het particuliere verbruik met 15 ft 18 per cent'in de komende acht jaren. Dat is minder, dan in dg-< achterliggende periode, maar toch wel een redelijk perspectief, (Van een onzer verslaggevers) Stuifsneeuw heeft gistermiddag ernstige moeilijkheden veroorzaakt voor trein- en wegverkeer. De vertra gingen bu de Spoorwegen liepen in de loop van de middag op iet een half uur. doordat wissels door stuif sneeuw vastraakten. Vele wegen wer den spiegelglad en konden alleen met geringe snelheid worden bereden. In de gehele randstad, het westen van Noord-Brabant en Zeeland wa ren de wegen gisteravond glad tot zeer glad. Ook op de Afsluitdijk ont stonden door stuifsneeuw weer moei lijkheden voor het verkeer. Het ad vies van de KNAC: "Niet inhalen' gold ook gisteren voor vrijwel alle weegebruikers. Het isolement van Ameland heeft geleid tot een derde vliegreis met een zieke naar het vasteland. Het was mevrouw F. de BoerJongsma uit Hollum. De tocht per auto var; Monniken dam naar Marken en Volendam is ook zondag mogelijk. Het autover keer wordt, evenals vorige week. al leen bij Monnikendam op het ijs toe gelaten. Er geld eenrichtingverkeer van Monnikendam uit. Eindhoven heeft de hulp van mili tairen moeten inroepen om zand te verkrijgen, dat nodig was *n de we gen in da stad begaanbaar te ma ken. Een zandgroeve te Geldrop werd met 42 blokjes trotyl van 500 gram bereikbaar gemaakt. Het kar wei werd opgeknapt door een pioniers peloton uit de legerplaats Oirschot en een detachement militairen uit het depot genietroepen te Den Bosch. De veerdienst Middelharnis-Helle- voetsluis is gisteren niet hervat. Om de pendelaars tut Rotterdam voor het weekeinde tijdig te laten thuiskomen is een regeling getroffen. Zij gaan via Dintelsas naar Sluishaven. waar auto's gereed staan om de mannen naar hub te brengen. Zij die te Hellevoetsluis zijn ge strand werden door Rijkswaterstaat naar de bouwput in het Haringvliet gebracht en konden via de Bailey brug naar huis komen. Het tijdelijk uitvallen van de veer dienst heeft we! in een ander op zicht voor grote moeilijkheden ge zorgd. Colonnes vrachtwagens, waar onder vele tankauto's stonden op hei de oevers te wachten. De Rotterdamse Tramweg Maat schappij hoopt vandaag in ieder ge val de door de voedsel- en brand stofvoorziening belangrijke transpor ten te kunnen laten doorgaan. Maar dan moeten eerst de ijsbrekers hun werk met succes beëindigen. Twee gulden per uur belasting vrij krijgen mannelijke woners van Rotterdam tussen 18 en 60 jaar, wanneer zii meehelpen bjj het sneeu- en ijsvrij maken van de straten Het gemeentebestuur heeft gisteren deze oproep laten uitgaan. J. M. DEN UYL .nieuw rapport WBS Voor verkeersvoorzieningen opgenomen 1. primaire wegen en bruggen 2. andere wegen 3. straten, wegen enz. in bebouwde kom 4. verbetering spoor wegovergangen 5. verkeersregeling be bouwde kom zjjn 300 miljoen 150 miljoen 130 miljoen 25 miljoen 6. openbaar personen vervoer (bussen, me tro Rotterdam en Amsterdam 7. spoorwegen 8. stadssanerlngen 9. verkeerspropaganda. wetensehappelijk- onderzoek 110 miljoen 150 miljoen 300 miljoen 25 miljoen Advertentie t.M lAHttPlf APPOINTMENT BY TIMS ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) Een zware explosie vernielde gisteravond een groot deel van de gasfabriek in Katwijk aan Zee. De 46-jarige stoker C. Hoek moest worden opgegraven uit de ruïne, die na de ontploffing over was van het toestellenhuis, waar hij zich bevond! Hij werd met een zware hoofdwonde naar het academisch zie kenhuis in Leiden overgebracht. De twee woningen op het terrein van de gasfabriek zijn ernstig beschadigd. In een van de huizen lag het eenjarig kindje van de familie W. van Vliet te slapen. Het bedje was bedekt met tien centimeter glas. Het gezin is overge bracht naar familie in Valkenburg. In de tweede woning, waarin de familie J. van Vliet woonde, is het gehele meubilair vernield. Bet gezin is overgebracht naar familie in Kat- wuk. Een begin van brand kon snel wor den geblust. Over dc oorzaak van de explosie tast men in het duister. De twee stokers die op het moment van de ontploffing in de fabriek werkzaam waren, zijn beide niet-rokers. Op korte termijn zou het onmoge lijk zijn de gasvoorzlenlng in Katwijk te herstellen. Het is niet mogelijk in de bevroren grond noodleidingen naar andere gemeenten te leggen. 10 miljoen 1200 miljoen Voor de sport wordt op grond van nota's van het NOC en de regering een extra-investering geraamd van 100 miljoen per jaar. Daarbij is uitgegaan van de tn 1959 bestaande tekorten van: 2000 gymlokalen, 250 speelhallen zonder toeschouwersaccommodatie, 40 sporthallen, enkele honderden zwembaden, 1200 ha sportvelden, te zamen kostende 1400 miljoen gulden Voor recreatie wordt gedacht aars de aanleg van bossen en dergelijke 'elementen van formaat' waarvan de kosten op 750 miljoen worden ge raamd De investeringskosten ten behoeve van de stedelijke recreatie worden gesteld op 500 miljoen. Gepleit wordt om tegen 1970 twee percent van het nationale inkomen uit te trekken voor hulp aan onder ontwikkelde gebieden. Bij het tot dusver gehanteerde cijfer van éen percent kan de kloof tussen arme en rijke landen niet overbrugd worden Extra kosten ra 1970 900 miljoen per jaar. Verdere verkorting van de arbeids tijd tot 42} uur en verlenging van de vakantie van twee tot drie weken zou een prodüktieverlies betekenen van 3800 miljoen per jaar. Ge rekend wordt voorts met een belang- Een daling van het aandeel van de overheidsuitgaven in het nationale inkomen, zoals de regering-De Quay zich ten doel had gesteld, wordt af gewezen. 'De geconstateerde tekort komingen zouden er slechts door ver ergeren.' Op het gebied van de belastingen wordt gepleit voor: een ingrijpende verhoging van de aftrek voor noodzakelijk levenson derhoud in de loon- en inkomsten belasting; een progressleschaal van de in komstenbelasting. waarvan het eindpunt zeker bij 75 percent mag liggen; vermindering van de inkomsten belasting voor de middengroepen; 9 handhaving van de vermogensbe lasting bij voorkeur naar een pro gressief tarief; aanmerkelijke verzwaring van de successierechten op de grote erfla tingen buiten de rechte lijn; 0 invoering van een vermogens winstbelasting; afschaffing van belasting op eerste levensbehoeften. (Van een onzer verslaggevers) Het vijfjarig zoontje van de familie Van Leur uit Spijk is bij Loblth in de Rijn gevallen en verdronken. Het kind was bij een krib gaan kijken naar de vogels die daar bij honder den samenscholen. Zoeken naar het verdronken kind was wegens de zware ijsgang met mogelijk. Binnenkort ls de indiening te ver wachten van een wetsontwerp dat de minimum-leeftijd voor het lid maatschap van de Tweede Kamei der 3taten-Generaal verlaagt van 30 tot 25 jaar. Voor de Eerste Ka mer blijft de grens bepaald op 30 jaar. Het is niet uitgesloten dat de be handeling van dit ontwerp zal wor den gecombineerd met die van de voorstellen tot grondwetsherziening. Deze laatste staan intussen reeds vermeld op de agenda voor de Ka mervergaderingen van de komende week. Uit het verslag van het mondeling overleg dat de commissie van voor bereiding voor de grondwetsontwer pen heeft gehad, gevoerd met de ministers Dë Quay en Toxojjeus. blijkt dat het voorstel tot verlaging van de leeftijdsgrens kan rekenen op een grote meerderheid. Een groot aantal leden van de commissie heeft zich er bij herhaling voor uitgesproken. De regering heeft zich voortdurend verzet, maar is op het laatste ogenblik voor hun aan drang gezwicht. Na de aanvaarding van het thans in uitzicht gestelde ontwerp zal Oostenrijk het enige land in West- Europa zijn. waai- nog een hogere grens dan 35 jaar (in dit gevai 26) geldt voor de toelating tot het direct gekozen deel van de volksvertegen woordiging. (Van een onzer verslaggevers) Een jonge vrouw is gistermorgen in «le Haagse Wagenstraat ernstig gewond, toen ze in haar woning een petroleumkachel omver liep. Bran dend als een fakkel rende ze de deur uit. In het portaal viel ze bewuste loos neer. Voorbijgangers verleenden eerste hulp Zij is naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht. Het echtpaar Jang-van Rijn woon de nog maar veertien dagen in de Wagenstraat. De heer Jang is leraai aan de Haagse Academie voor Beel dende Kunsten. Mevrouw Jarg ver wacht haar eerste kind. De woning liep ernstige schade op De brandweer moest wegens de zwa re inokon Wikkeling persluchtmaskers gebruiken. Ter verkrijging van grotere gelijkheid in de inkomensverhoudingen worden ten slotte de volgende maatregelen opgesomd: 0 blijvende subsidiëring van de huren van een deel van de woning- - wetwoningen; bijdragen uit de schatkist voor de financiering van kinderbijslag en AOW; een stelsel van winstdehng. waardoor niet-bezitters mee zouden kunnen profiteren van het inkomen uit vermogen. Gewaagd wordt van 'een regeling, waarbij om en nabij een derde van de thans uit keerde winsten ten goede komen aan de werknemeis.' 'Uiteindelijk moet het meest verwacht woiden van democratise ring van het ondetwijs.' 9 maatregelen, om te voorkomen, dat onevenredig grote Inkomens worden verworven uit particuliere exploitatie van de grond. DEN HAAG (ANP) De 20-jarige dpi soldaat F, Wissel is donderdag in het zwembad te Naarden bij een duik met zijn hoofd m aanraking gekomen met de bodem Met een schedelbreuk en inwendige bloedingen is hij, na aanvankelijk te zijn overgebracht naar hei centraal Militair Hospitaal te Utrecht, opgenomen ln het Stads en Academisch Ziekenhuis aldaar en geopereerd. Zijn toestand is thans redelijk. Bij een stoeipartij in een man schappenverblijf van de Klooster- kazerne te Breda is donderdagavond de 19-jange dpi. soldaat C, Bos met een bezemsteel aan het oog geraakt. In het St -Ignatiusziekenhuis te Breda heeft men het oog: operatief moeten verwijderen. DEN HAAG (ANP) In 1962 kwa men, volgens voorlopige gegevens van het centraal bureau voor de statis tiek, 78.300 nieuwe woningen gereed. Ir» 1961 bedroeg hei aantal gereed gekomen woningen 82.687, In de maand december kwamen volgens de voorlopige enfers 7390 wo ningen gereed ln december 1961 was dit aantal 7885 (Van een onzer verslaggevers) Voor het verlenen van gratie in dit geval zou alleen staatsbelang reden kunnen zjjn. De vraag of dit aanwe zig is, kan alleen door de regering worden beantwoord en zo ja, dan voor iedere misdadiger afzonderlijk. Dat stelt dr. S. H, Philips in het Neder lands Juristenblad van 19 januari over het advies tot gratie voor vier oorlogsmisdadigers van de hooglera ren Pompe en Van Bemmelen. 'Naast de argumenten die de hoog geleerde pleiters voor gratie aanvoe ren, vertrouwen zij ook een beroep te kunnen doen op de edelmoedigheid van het Nederlandse volk. Dit beioep op edelmoedigheid betekent een te rugval op de leer van barmhartigheid (A. F. de Savomin Lehman, Onze Constitutie, 1926), genade of gunst betoon die ook door Van Bemmelen niet aanvaard wordt. Belangrijk is de vraag waarom de hooggeleerde Van Bemmelen en Pompe ertoe gekomen zijn nu en ge zamenlijk hun oordeel te geven. Hun argumentatie daarvan mag niet de pretentie hebben als antwoord te kunnen dienen Wn menen dat een antwoord gewenst is. Advertentie IM Naar aanleiding van het bericht in ons blad van donderdag jl. over de viering van het honderdvijftigjarig bestaan van onze onafhankelijkheid, deelt het voorlopig comité Herden king 18131963 mede. dat het initia tief om een uitvoerbaar ontwerp daartoe te maken van de heer Care! Briels zei; is uitgegaan Het voorlopig comité heeft echter met belangstelling van de plannen tan de heer Briels voor tvat betreft Nijmegen kennis genomen .aangezien deze zouden kunnen bijdragen tot de regionale viering van de feestelijk heden waarnaar de gedachten vaa het comité uitgaan. Tijdens een gesprek van de voor zitter van het algemene werkcomité, pro? dr. J B. Bouman met de heer Briels werd besproken dat de shows, waartoe de heer Briels het initiatief za! nemen, zullen heten- Var. jacht hoorn tot kampvuur' en 'Voor en n'a Waterloo'. Met het opvoeren van een reprise van de slag bij Waterloo kon prof'. Bouman zich echter niet ver enigen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1