Invloed kou meer en meer merkbaar ven sneenw-actief v. d. Putten heeft alle lopende procedures ingetrokken Op het Haringvliet drijven ijsbergen BroiichHetfen Conducteur krijgt kiap van reiziger Ook België door koude in zorgen ESCAFE Het devies ran de mol Minder kolen, meer branden Dure groenten, verkeersscbade mm iïiïSloco*?. Ridderzaal te Slepers moeten veer ontzetten IJstoeslag op vrachten naar Engeland Nieuwe Nescafé be waart de geur van de versgebrande koffie. Wat ruikt dat lekker! Steeds meer koffie drinkers ontdekken de extra-kwaliteit van Twaalf vaarten naar Anna Jacobapolder KV P-bes tuur wijst op hulp laag-betaalden PUROLinhuis! opruiming HST VRIJE VOLK DINSDAG 22 JANUARI 1963 PAGINA Branden Autoschade Levensmiddelen iiifflsniHflaiWHiiiini*raiiifliiiifli!iflH»iffiiOTiii' O gmM NIEUWE (Van een onzer verslaggevers) IVe gaan niet alleen de kou zelf maar ook de gevolgen daar van meer en meer aan den lijve ondervinden. In de meest letterlijke zin natuurlijk door de mondjesmaat-distributie van kolen door de detailhandel, maar ook en dan meer voor het Nederlandse volk in zjjn algemeenheid door het stilliggen van de bouw, door het afbranden van bedrijven, boerderijen, winkels en woningen, door dure groenten, door bevroren lei dingen, door glibber- en glijpartijen op straat, maar ook doe? soms zelfs lagere bloemenprijzen dan normaal in deze tijd van het jaar. Die bloemen vormen vrijwel het enige voordeeltje, dat de gebruiker in deze tijd ten deel valt. Doordat de straathandel niet meer mogelijk is komt de vraag beneden normaal te liggen en daarmee ook de prijs. Voor de kwekers betekent dal natuurlijk wel een strop, want zij hebben harder moeten stoken en een dikkere (en daarmee duurdere) ver pakking moeten gebruiken. De aan voer is niet zo groot, maar alle soor ten zijn er wel: rozen, seringen, anjers, fresia's en tulpen. Daar staat echter tegenover, dat de export van bloemen per vliegtuig normaal doorgang vindt. Het schadeverzekeringsbedrijf heeft momenteel de handen vol en over werken van het personeel om de vele zaken af te handelen is niet onge woon. In de brandsector spreekt men van een situatie, die nn al erger is dan het de laatste Jaren in de winter periode is geweest. In de kranten leest men dagelijks berichten over het arbranden van grotere en klei nere bedrijven, boerderijen, winkels, werkplaatsen en woningen, maar de verzekeringsmaatschappijen hebben het bovendien razend druk met de 'kleinere schades'. Men wijst dan vooral op wat men noemt 'de beruchte petroleumkachel- tjes', die voor een beetje extra warmte moeten zorgen: zij hebben nogal eens gebreken, worden onoor- deelkundlg bediend of... en dat zeker niet in de laatste plaats, wor den domweg omgelopen. In de automobielbranche is het drukker dan ooit voor wat betreft de kleinere schades en dan rekent men zo ongeveer de posten tot duizend gulden. Opvallend noemt met het dat de eerste veertien dagen van deze vorstperiode rustig verliepen. Het aantal te behandelen schades was nauwelijks groter dan normaal. De laatste twee weken is dit aantal met 25 tot 40 percent gestegen boven het normale. Men wijt dit aan een 'gewenning' aan de gladheid, waar door het verkeer niet alleen weer toeneemt, maar waardoor de wegge bruikers ook geneigd zijn méér risico's te nemen. Opvallend is, dat men dan bij de plaatwerkerijen en spuitinrichtingen een grote activiteit verwacht, maar dan bedrogen uitkomt. Een aantal insiders heeft ons verzekerd, dat het momenteel eerder stiller is dan druk ker. 'Men wacht nog maar even af. Zolang de gladheid duurt kan er im mers nog wel eens een deukje bij komen.' De levens middelenvoorziening wordt in genen dele bedreigd. Zout is wat schaars, maar toch niet geheel 'uit verkocht*. Vloeibare produkten in flessen zijn wat moeilijker te krijgen dan normaal, omdat sommige winke liers bang zijn voor bevriezing in hun opslagplaatsen. Limonade, vruchten op sap, bleekwater etc. kunnen dus wel eens in een bepaalde winkel een dagje niet te krijgen zijn. De blikgroenten worden meer ge waagd dan ooit, nu de verse groen ten vaak zo schrikbarend duur zijn. Dat daarbij een bepaald soort lang zamerhand uitverkocht raakt, ligt voor de hand. Zo deelt een belang rijke firma mee, dat de typische winterkost in blik boerenkool, witte bonen en snijbonen niet te leveren zijn. De meeste soorten zijn echter nog in ruime mate aan wezig. m DEN HAAG, (ANP) Ook van daag is weer van vele kanten de hulp ingeroepen van militairen voor het sneeuwvrij maken van wegen. Dertig militairen van het navigatie- station In Appingedam zjjn vanmor gen om acht uur begonnen aan het AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse advocaat mr. N. J. Geleljnse heeft namens de heer F. H. van der Putten uit Bussum alle door deze ex-defensie ambte naar aangespannen procedures ingetrokken. In een brief heeft mr. Geieijnse de voorzitter van de Tweede Kamer hiervan op de hoogte gesteld. De procedures die mr. Geleljnse heeft ingetrokken zijn: Het eind vorig jaar by het Arn hemse ambtenarengerecht ingestelde beroep tegen „de kennelijke weige ring van minister Visser" om Van der Putten te rehabiliteren: Het op 23 april I960 bij het Am sterdamse ambtenarengerecht inge stelde beroep tegen de overplaatsing van de heer Van der Putten van een technische functie te Amsterdam naar een zijns inziens minder be langrijke admlnistratief-technlsche functie in Nieusv Millmgen; De eind 1961 bij de raad voor de journalistiek ingediende klacht tegen de hoofdredactie van het Algemeen Dagblad, welk blad een artikel pu bliceerde dat uiteindelijk leidde tot het ontslag van de heer Van der Putten. 'Van der Putten is het procederen langzamerhand moe geworden', aldus mr. Geieijnse. "Hij kan moeilijk nog de energie opbrengen om processuele stukken te redigeren, vooral nu hij met zoveel voldoening 'n een nieu we burgerbetrekking werkt'. In zijn brief aan de' voorzitter van de Tweede Kamer gaat mr. Geieijnse uitvoerig in op de zienswijze van de minister met betrekking tot uitbe taling aan Van der Putten van de achterstallige bezoldiging. De minis ter is slechts bereid deze te geven als Van der Putten opgeeft wat aij na zijn ontslag elders heeft verdiend opdat dit in mindering kan worden gebracht. Mr. Geieijnse stelt dat de minis ter een op dit punt bestaande uit spraak van de Centrale Raad van Beroep niet rechtvaardig heelt ge in terpreteerd. Hij vindt net zeei on redelijk deze korting toe te oa«swt 'aangezien de minister het ontslag van Van der Putten vergezeld deed gaan van discriminerende opmer kingen aan diens adres'. In zijn brief aan de' aamervoorzit ter schrijft mr. Geieijnse. dat minis ter Visser voor de zoveeiste maal heeft getoond, geen begrip te heb ben voor personee'sbeleid, dit raat voigens hem de Kamer aan en daar om verzoekt bij aan dit aspect van de zaak Van der Putteri bijzondere aandacht te besteden Advertentie I.M. m Nuts Is gevuld met vers gebrande hazelnoten er» roomcaramel. Het geheel overtrokken met volle-melk chocolade. Een kostelijke versna pering. Nuts: een kwallteitspro- dukt. vrijmaken van de kustweg de Lan ge Rijp- Honderd man van de 42e afdeling veldartillerie uit Assen zijn ingezet op verzoek van. de burgemeester van Vries voor het vrijmaken van de weg Donderen—Seijen. Vijftig militairen van het 43e in fanterie bataljon uit Assen zjn bezig de weg RoldeGrollo enigszins be rijdbaar te maken. Aan de weg Wes ter veld—Veenhuizen wordt gewerkt door 25 militairen van het 44e infan terie bataljon uit Zuidlaren. Voorts heeft Rijkswaterstaat te Gorinchem de hulp van de genie In geroepen voor het vrijmaken van 'n zandberg. Een springpïoeg van de ge nieschool in Soesterberg heeft zich inmiddels over dit karwei ontfermd. iniüüllüllüü!": (Van een onzer verslaggevers) De situatie in de veerdienst Hellevoetsluis-Middelharnis wordt nu met de dag slechter. Alleen de veerboot Haringvliet maakt nog wel eens een kansje om de rivier over tc steken, maar dat gaat werkelijk met gevaar gepaard. Nadat de ijsgang op het Haringvliet goed was doorgezet, heeft men hulp gekregen van sleepboten om de havens open te houden en de Haringvliet naar buiten te begeleiden. Advertentie I.M Hoestdrank iri fqbletvorm.95c1; Een aantal van deze sleepboten heeft het intussen af laten weten. Z(j verspeelden hun schroeven of kregen machine mankementen. Gistermorgen duurde het ander half uur voordat de veerboot de ha ven van Middelhamis uit was, daar na geraakte hij op d e rivier in een groot ijsveld. Het duurde geruime tijd voordat het schip zich daar door heen geworsteld had. Men waagde ook de terugtocht naar Middelhar- nis maar daarmee was het afgelo pen, De rest van de dag is de boot in Middelhamis gebleven, Omdat men kost wat het kost de veerdienst aan de gang wil houden, heeft men nog twee sleepboten met sterkere machines uit Rotterdam te hulp geroepen. Deze boten moeten zich een weg vla Dordrecht zien te banen waar na het zeer de vraag is of men er in zal slagen de Haringvliet in de vaart te slepen. De bemanningen van de veerboten en de slepers spreken van ongelofe lijke moeilijkheden. Nu het ijs voort durend zwaarder wordt is het eigen lijk nog een wonder als een schip zijn senroef behoudt. Dit varen is eigenlijk niet langer verantwoord, zo is de indruk Dij deskundigen. Voor Flakkee echter, is 't m stand houden van deze veerdienst een le vensbelang, mede omdat het met het veer Sluisna ven-Brabant ook met de dag moeilijker gaat en men hier wordt overbelast met zware vracht- ^fje'^ost maakt de laatste dagen gebruik van de verbinding via de werkhaven van de bouwput in het Haringvliet. De tijd lijkt niet ver ROTTERDAM, (ANP) Rede rijen, die diensten tusser Nederland en Groot-Brittarmië onderhouden, maken bekend, dat in.verband met de weersomstandigheden met ingang van woensdag 23 januari op de inla- dings- en lossingskosten tot nader order een toeslag van minimaal drie gulden per ton zal worden gelegd. meer, dat men van deze weg ook ge bruik zal moeten maken voor nood zakelijk passagiersvervoer en voor de asr.voer van voor deEiakkeese be volking vitale produkten. Er liggen zelfs kleine ijsbergen in het Haringvliet. Ook de oudsten uit de Flakkeese bevolking kunnen zich niet herinneren ooit zoveel en zulk zwaar ijs op de rivier gezien te heb ben. DEN HAAG (ANP):? Deze week houden de Provinciale jg Staten van Zuid-Holland hun g begrotlngsvergadering niet in U §g de Ridderzaal le Den Haag, jf Gewoonlijk komen de Zuid- i§ H hollandse Staten In deze zaal g s bijeen, maar het bleek nu niet mogelijk de zaal voldoende s warm te stoken. p De Staten komen nu van- §t daag en de volgende dagen bijeen in de Dicrentuinzaal. =2 In dc trein tussen Amsterdam en Utrecht heeft de 23-jarige glazen- zetter VV, C. L. M. uit Utrecht maan- damiddag een hoofdconducteur een klap in het gezicht gegeven, omdat deze gesommeerd had een draagbaar radiotoestel af te zetten. Het toestel was eigendom van de 22-jarige metselaar W, J. V., eveneens uit Utrecht. Aan de opdracht van de hoofdeonducteur om de radio het stil zwijgen op te leggen, voldeed de eige naar. maar zijn reisgenoot M. was het er niet mee eens en draaide de knop weer om. De hoofdconducteur wilde het toestel in beslag nemen en de na men en adressen van de beide treinreizigers noteren, doch men weigerde de radio af te zetten of •inlichtingen te verstrekken. M. wond zich zo op. dat hij de hoofd eonducteur een kaakslag gaf. Op het station in Utrecht werd de' politie gewaarschuwd (Van onze Brusselse correspondent) Twaalf mensen zijn in België om gekomen ten gevolge van de koude. Honderd patiënten moesten ui zie kenhuizen worden verpleegd, door dat z(j slachtoffer werden van een koiengasvergiftlging. Enkele honder den mensen zijn nog in ziekenhui zen, lijdend aan leisel, veroorzaakt door de kou. Het Belgische Rode Kruis en bet Ministerie van Gezondheid hebben gisteren een beroep gedaan op bloed gevers. Er is, ook alweer ten gevol ge van de kou, de laatste weken een dusdanige aanslag gepleegd op de bloedbanken dat men uitgeput dreigt te raken. De aanvoer van kolen en olie voor warmtevoorziening gaat steeds moei lijker. Grote bedrijven moeten slui ten doordat ze niet tijdig in het be zit zjjn van brandstof. De druivenkwekers bij Hoeilaartin Brabant hebben een alarmkreet la ten horen. Ook zij worden onvol doende bevoorraad. Zij kunnen de kassen niet óp de goede temperatuur houden. En als het zo doorgaat hebben ze laten weten zal de hele Belgische druivenoogst mislukken. De schade zou in dat geval miljarden franken bedragen, De voorziening met uuisbrandkolen van particulieren en bedrijven staakt niet alleen doordat de waterwegen toegevroren zijn, ook de voorraden bij de steenkolenmijnen zijn wonderlijk genoeg uitgeput. De Belgische spoorwegen gaan hun reizigersvervoer inkrimpen om loco motieven vrij te krijgen voor kolen- transporten. Dit is vandaag door dc NMBS bekendgemaakt. De .spoorwegen betreuren het on gerief dat hierdoor voor de reizigers ontstaat, maar men kan niet anders. De beperking van het reizigersver voer, voornamelijk op niet-drukbe- zette lijnen, zal voorlopig slechts gelden tot en met 25 januari. De Belgische regering heeft met Ingang van vandaag alle bezitters van vrachtauto's toegestaan tegen een vergoeding kolen te vervoeren. Het Brusselse Le Peuple, een socia listisch blad. vraagt zich vanmorgen in zijn hoofdartikel verontwaardigd af, waarom niet het leger wordt in geschakeld bij de kolenbevoorrading. Het leger, aldus Le Peuple, heelt aan mensen en materiaal geen ge brek. Het blad herinnert eraan, dat bij de stakingen van januari 1961 het leger wel werd opgeroepen er kwamen toen zelfs troepen terug uit Duitsland om de staking te breken. Wat toen kon. aldus Le Peuple, moet zeker nu ook mogelijk zijn. Een houien eengezinswoning aan de Katwjjkselaan in Kijkduin is gis termiddag In een zee van vuur en rook uitgebrand. De familie Lan- geraar. die bet huis bewoont, was niet thuis. De brand is vermoedelijk ontstaan doordal een van de twee honden, die zich in de woning bevonden, een petroleumkachel omver heeft gelopen. Een van deze dieren kwam b\j de brand om het leven. Advertentie I-M Moeten wij U nog iets vertellen over onze bekende Franse Damast van £.95 per meter? De meest verkochte, sfeervolle overgordijnscof voor het ge zellige interieur. En juist omdat iedereen alles weet over deze prachtige damast, de mooiste damast dié U zich voor kunt stellen... ook de prijs 4.95 per meter.., weet U wat het zeggen wil... deze zelfde damast te kunnen kopen voor een prijs, die er niet om liegt, voor nog géén drie gul den per méter. Advertent.ig IM ontdekking m Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Franse damast in 4 prachtige kleuren, 120 cm breed, per meter voor De mannen van de RTM op Zjjpe hebben het maandag gepresteerd om niet minder dan twaalf vaarten naar Anna Jacobapolder en terug te ma ken. In tegenstelling met vorige week waren er bijna geen auto's om te worden overgezet, zodat de pont zijn moeilijke tocht door het ijs dikwijls moest maken met maar enkele auto's aan boord. Er werd gevaren van negen tot drie uur. Om drie uur wordt de eb- stroom zo sterk en het water is we gens de oostenwind dan zo laag, dat niet meer kan worden overgezet. Mogelijk dat tegen het eind van de week de laatste vaarten wat later kunnen worden gemaakt. Maar er moet op worden gerekend dat in de namiddag de overvaart wordt ge staakt. Zondag werden zeven over vaarten gemaakt. (Van onze soc.-econ. redactie) Het dagelijkse bestuur van de KVP eelt de afdelingsbesturen verzocht le aandacht van de gemeentebesturen 'e vestigen op de noodzaak geldelijke hulp te bieden aan hen, die uit hun inkomen niet de extra kosten voor verwarming en kleding kunnen be lalen. Er zijn volgens het KVP-bestuur nog tal van gemeenten, waar de noodzakelijke bijzondere regeling voor deze gevallen ontbreekt. T.Tet belangrijkste besluit van het negende PvdA-congres is het aannemen van de resolutie over de buitenlandse politiek. Over het beleid dat het westen in het atoom-tijdperk te voeren heeft. Deze resolutie legt een aantai hoofdlijnen vast voor de komende jaren. Zij is met een zeer grote meerderheid van stemmen aange nomen. Met veel van wat in deze reso lutie is neergelegd konden bijna allen zich verenigen. Op één punt was er een duidelijk verschil van mening. Van de 2400 stemmen werden er 300 uitgebracht tegen de paragraaf waarin de eenzijdige ontwapening van ons land als een ondeugdelijk middel om het ge vaar van een atoomoorlog te keren werd afgewezen. Met deze resolutie is de dis cussie over dit punt niet uit. Na tuurlijk niet. Maar wel staat voorlopig het standpunt van de partij vast. De omstandigheden zullen zich nogal ingrijpend moe ten wijzigen voordat er opnieuw aanleiding is deze zaak aan de orde te stellen, Congresbesluiten hebben de bedoeling niet voor de eeuwigheid, maar wel voor ge ruime tijd een stuk beleid vast te leggen. Opgemerkt moet worden dat de aanvaarde resolutie op zich zelf de bedoeling heeft te stimuleren tot een bewegelijke politiek die op de hoogte van zijn tijd is. Op de wijzigingen die zich achter het ijzeren gordijn onmiskenbaar vol trekken moet intelligent en nuch ter worden gereageerd. Met de kolossale taak de ontwikkelings landen te helpen Is nog pas een begin gemaakt. De weg die leidt naar een wereldrechtsorde van landen die voor elkaar in wel vaart niet te veel onderdoen is nog onvoorstelbaar moeilijk. Maar het is de enige weg die uitzicht biedt en menswaardig is. Fle bereidheid en de moed om die weg te gaan spreekt uit de aangenomen resolutie. Zij bindt de leden van de PvdA sa men en geeft hen een vrijwel on begrensd terrein van onderzoek en inspanning, actie en propa ganda. In die zin heeft deze reso lutie, neerslag van enkele jaren studiewerk, lets van een nieuw begin. Maar tegelijkertijd bouwt deze samenvatting verder op de grondslagen van het gevoerde be leid. Op de solidariteit van het westen en de collectieve veilig heid. Op de noodzaak over alle obstakels heen aan de Europese integratie verder te werken. Op de vaste wil een politiek te voe ren die ons niet voor de keus: liever dood dan slaaf stelt. Dit betekent dat de socialisten niet van plan zijn zich te laten verlammen door de atoombom- dreiging. Een dergelijke verlam ming leidt tot niets goeds. De resolutie bevat een politiek die ouder handhaving van het machtsevenwicht zoekt tot ont spanning te komen. In de over-, tulging dat het daarbij op moed en kennis van zaken, ook kennis van de tegenstander, aankomt. En niet op grote woorden. Het feit dat naast het westen de door communisten beheerste landen voorkomen wordt aan vaard. Dat deze landen door com munisten geregeerd zullen blijven wordt niet aanvaard. Onze hoop is dat de ontwikkeling in die lan den evenmin stil staat als de ont wikkeling in de westelijke demo cratieën. En alies zal moeten wor den gedaan om een ontwikkeling naar meer vrijheid en meer rechtszekerheid aan te moedigen. /Coëxistentie heeft voor de Rus- -1 sischevmachthebbers iets van tijdelijkheid. Zij verwachten pas werkelijk vrede als de hele wereld communistisch ls. Althans ln theorie. Wat zij in werkelijkheid verwachten weten wij niet. Co- existentie sluit voor ons in d# verwachting dat in de Qosteuro- pese landen, in Rusland zelf ook, de geestelijke en persoonlijke vrij heid, het kritisch onderzoek ook op maatschappelijk gebied, de on afhankelijke geschiedschrijving, de vrije openbare mening niet zijn tegen te houden. Als geheel gezien ls dit congres van de PvdA erin geslaagd de zo intens ievende wil om iets te doen tegen de gevaren die onze wereld beheersen om te munten in poli tiek bruikbaar materiaal, in ge dachten en richtlijnen waarmee valt te werken. En dat is nood zakelijk om uit de sfeer van de angst in die van het werk te ko men. Voor deze tweede helft van de twintigste eeuw, het begin van de tijd waarin de wereld moet teren ieven met de mogelijkheid atoombommen te vervaardigen, ook als zij zouden worden afge schaft, geldt meer dan ooit het devies van de mol: al wroetende komt men er door. Advertentie ija Bij brzsd- «n snijwonden. Pijnlijk* kloven, Ruwe handen. Schrale huid. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken. Gromyko, zal van 7 tot 10 maait een bezoek aan De nemarken brengen, na zijn bezoek aan Noorwegen dat eind februari plaatsvindt.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1