V liegtuigen komen de Vlaardingse redders assisteren bij het voederen van vogels Gevonden voorwerpen Elektron isch rekenwonder in hoofdgebouw van TH Lopende band in TH-bibliotbeek Met fiscus gedreigd; boete van 75,- geëist Genoeg brandstoffen in Vlaardingen, maar er wordt gehamsterd ETI bezietbejaardensitiiafiein 1980: voorzieningen treffen De bejaarden en hun moeilijkheden Schiedamse kunstenaars exposeren in Den Haag 'Open Deur' op zondagmorgen Wedstrijden in biet Kolpabad De Euromast: geenverwarring SCHIEDAMSE ZAAIERTJES chiedammers elkaar onder Toestand voor het Westland kritiek Gevangenisstraf van jaar voor inbraken Visafslag V eeinarkt Rotterdam Burgerlijke Stand Dubbele aangifte ongeval: 5 maanden Wisselkoersen Veilmgnieuws HE J VRIJE VOLK WOENSDAG 23 JANUARI 1963 PAGINA 4 Het is waarschijnlijk, dat de Vlaardingse afdeling van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren bij het voede ren der vogels geholpen zal worden door vliegtuigen. Hulp in deze vorm is toegezegd door de rijkspolitie te water in Zuid-Holland. Ook in andere vorm heeft de rijks politie te water hulp aangeboden. Namelijk door met haar schepen voedsel naar plaatsen te brengen, waar de auto's van de voedseltransporten niet kunnen komen. In de winter van 1956 is dezelfde assistentie verleend. Gistermorgen arriveerde de eerste auto met voedsel uit Ede, waar de plaatselijke af deling van de Dierenbescher ming voor Vlaardlngen en om streken een Inzameling houdt. Per dag heeft de heer M. van den Bosch, beheerder van het dierenasiel aan de Van Linden van den Heuvellweg, 2 tot 3 ton aan brood, graan, blad groenten en oliën nodig. Staalshélet De Inwoners van Vlaardingen behoeven zich nog niet bezorgd te maken over de brandstoffenvoorziening. In de kranten ver schenen foto's van Amsterdammers en Rotterdammers, die in de rij staan om kolen te krijgen en zelfs met elkaar slaags raken. Dat hoeft (nog?) niet in Vlaardingen. In het jaar 1980 zullen in Schiedam ongeveer elfduizend mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder'wonen. Die prog nose valt te lezen uit het rap port van het Economisch-tech- nologiseh Instituut voor Zuid- Holland over de situatie van de bejaarden in Schiedam. In een bijgevoegd deel geeft het ETI, dat zich in de overige hoofdstukken met kritische notities niet inlaat, enkele op merkingen op de vraag, hoe die 11.000 bejaarden in 1980 zullen moeten wonen. Daarbij richt Let in het bijzonder zijn aandacht op de huisvesting van de geheel en gedeeltelijk invalide bejaarden: de capaci teit van de verzorgings- en verpleegtehuizen. AANGEPAST VERZORGING De Kolenfcron N.V., Let over koepelende orgaan van de Vlaardingse Handelaren in brandstoffen Leeft op Let ter rein aan de Deltaweg nog een voorraad, di- "root genoeg is voor veertie. xgen. Regelmatig THEATER HOO0STR. 2a SCHIEDAM TEL 88808 THE LONE RANGER IN HANDEN DER ROODHUIDEN TUSSEN KOGELS EN GRANATEN OP HET ALTAAR DER LIEFDE Voelt u zich nu ook zo bedreigd overalDamprater leest, ho *t en ziet dagelijks zoveel schrikwe.-'cends dat hij zich op straat voortdurend in. de greep van een geheimzinnig vorst-duiveltje voelt, dat er op uit is hem te doen vallen, ergens door te laten zakken o) iets te laten over komen wat nog enger en erger is. Veel van de narigheid die je in deze tijd om je heen ziet is een di rect uitvloeisel van de (niet wegens enorm succes) al zoveel weken ge prolongeerde winter. Evenveel is langs allerlei omwegen ook daarop terug te brengen. De goede kennis van Damprater die een hele morgen probeerde zijn kolenhandelaar tele fonisch te bereikeri dacht dat die de hoorn wel uit balorigheid naast het toestel had gelegd. Waarschijnlijk had hij gelijk; ongewoon is het wel. Doorgaans wrijft de brandstoffen- handelaar zich bij een koudegolfje vergenoegd in de hanom. Zou ie olietankuagenchauffeur (ja, dat zijn er zeven lettergrepen) die de olietank bij de Prinses Julia- naschool moest vullen de peüpijp voor de vulopenino hebben gehouden als hij niet 's morgens tegen zijn vrouw honderd uit had gemopperd over die akelige kou? Zo vertrouwde Damprater gistereri de situatie met helemaal toen hij op zijn gang naar de HVV-veste m de Passage, juist van de Broersvest on der de kap gestapt, een onheilspel lend gekraak hoorde. Hij keek om zich heen en zag dat de grond hem letterlijk onder de voeten weg zakte. Het was maar weinig, hoog stens een millimeter of acht en een half, maar het gaf wel te denken. Wat is er al weer onder deze Passa ge-bodem? dacht Damprater bij voorbeeld. Ben kelder, meent hij en past nu bij het passeren van het kra kende punt op daarheen niet te gaan En wat te zeggen van eert onzer vele neringdoende buren in diezelfde Passage, die gisteren het plafond voor een deel naar beneden zag ko men? Ook daar zal Koning Winter op de een of ander wijze de hand in hebben, vreest DAMPRATER Van alle kanten wordt hulp ge boden. De tonnetjes van de Vlaar- tüngse Middenstands Centrale lopen goed en het Comité Win tervoeding Vogels in Den Haag heeft financiële steun toegezegd. De padvinders gaan zaterdags langs de deuren om brood en ander voedsel In te zamelen. Niettemin zijn er vele vogels, die de langdurige vorstperiode met kun nen overleven. Vooral onder de meer koeten vallen vele slachtoffers. In het dierenasiel te Vlaardingen ver bleven ruim 100 vogels, die in ont redderde staat worden aangetroffen. Dat aantal zal nog stijgen. De Dierenbescherming heeft in formaties gekregen, dat er een groot aantal vogels verblijft tussen de dui nen van Oostvoome en Bockanje. Dit is een gebied, dat thans niet met een auto is te bereiken. Hier zouden de vliegtuigjes goede dienst doen. doen. nen, dat ook de schooljeugd betrok ken wordt bij de actie „Redt een vo gel". Het schoolhoofd, de heer D. H. Barendregt, zou vandaag met een voedseltransport meegaan om zich met eigen ogen te overtuigen, hoe de nood gelenigd wordt. Er zijn plan- Te bevragen bij- de vinders: zwart kortharig nondje.rKU, Dierentehuis, smt- Annazusterstraat 47; bruinzwart gevlekte poes, Dierentehuis Sint-Annasusterstr. 47: blauwe postduif, H. Rost, Fabristr. 28b; schaats (R), Koolman, Van Swln- denstr. 63a; autostep. KuUpers, Voorne- sestr. 25a; motorrijtulgenbelastlngkaart, J. C. Koopmanschap, Sav. Lohmanlaan 98; 2 pakken turn-turn, J. Wagtendonk, Kreupelstr. 14; boekje lnh. gegevens, bekkkerij „Vlug", Herenpad 17; wiel met band. Breeuwwerk, Westerkade 6; wiel dop van auto, H. StolK, Makkerstraat 4b; dameskettlng, mej. Heljboer, Prof. Kamerllngh Oaneslaan 92b; bedelarm- toandje: Zwaan, Snelliusslngel 50; col lier, J. Koster, Rotterdamsedljk 429, muntbiljet, Fr. Saas. Klaas Katerstraat 19; 1 bankbiljet en 1 muntbiljet, B. de Bult, Schapenlaan 27; paarlenketttag, Vester, Rembrandsin. 16a, ring m. sleu tels. La Paloma, Hoogstraat 192: ring met plaatje en sleutels. E. v. Troost, Lelbnltzstraat 13a; vulpen, C. Hoordijk, Voor de planten ln de kassen wordt het kritiek. Door de langduri ge vorst is het gebruik aan olie door de Westlandse tuinders tot onge kende hoogte gestegen. De veelal ge ringe opslagcapaciteit van de tuin ders wreekt zich nu en de bevoorra ding door de leverancier geeft grote moeilijkheden. De N.V. Verolko te Maassluis, die zeer veel tuinders van brandstof voorziet, draalt op volle toeren. Di recteur J. v. d. Bos en zijn mensen werken veel over en ook vaak op za terdagen en zondagen. De aanvoer van olie van Pernls stagneert, omdat de havens daar bij na niet toegankelijk zijn voor de kleine tankers. Er zijn dagelijks 30 tankwagens op de weg. „Het is bijna een onmogelijke op gave", zei de heer Van den Bos, „Wh" doen wat wij kunnen, maar de tuin ders vragen vee! van ons. De chauf feurs hebben het extra-moeilijk op de slecht begaanbare wegen in het Westland. Dinsdagmorgen hadden wij een tankwagen geïmproviseerd en op de Maasdijk schuift een an dere auto er bovenop. Dat was pech". „Een tuinder met 15.000 ramen, die een tank heeft van slechts 10 ton, moet drie maal per week bevoor raad worden. Eigenlijk zou hij een tank van 100 ton moeten hebben. HU en anderen doen een zwaar we gend beroep op onze service. WU doen wat wij kunnen. En de bevoor rading loopt nog steeds goed." WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE; Auto-maalakken, 2 en 8 uur, (14 jaar). PASSAGE: El Cid, 2 en S.15 u. (14M- Diversen. CHR. SOC. BELANGEN: Alg. Foto- Kring Schiedam. 8 uur. MUSIS SACRUM: Toneelgroep Onyx ln wedstrijden S.G. S uur. STEDELIJK MUSEUM: „Spiegel aan de wand", 10-17 uur. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Frankenstein 1970. 2 en 8 uur (18 jaar). PASSAGE: El Cld, 2 en 8.15 u. (14 J.). Diversen: PASSAGE: Gusto's Muziekvereniging 7.30 uur. St-Annazusters'r. 14; herenbril, W. v. Dijk, Overschleseatr. 56b na 18.00 uur; hulssleutel. M. van Zijl, D. A. de Jongh- str. 6a; sleutels ln etui. Bosman, Snel liusslngel 14c; huissleutel, Stroeve. Bu reau Hulsvesting, Westmolenstraat 26; ring met sleutels. Pil, Uoeffstr. 67; con tactsleuteltje, mevr. Cokke, Parkweg 178; rode portemornee, J. Meier, Rldderkerk- sestr. 33a; wl-te damesportemonnee met lnh., Westerveld, B. Ballotslngel 3c; bruine portemonnee met lnh., Smits, Rotterdamsedljk 235c; zwarte portemon nee met lnh.. P. van Heest. Oude Maas straat 11b; bruine portemonnee met lnh mevr. De Mik, v. Oldenbarneveltstr. 9; klnderportemonnee met lnh., Rianne Gording, Marconlstr. 69b; zwarte dames tas met lnh,, J. J. Voogdt, Havendjjk 202a; plooirokje, V. d. "Veen, v. Maanen- str. 2; 2 sokken. De Klerkq, Jan Steen straat 33; 1 paar eokken, J. Dries, Lau rens Costerstr. 6b; gestreepte herentrui, Smits, Calllelstr. 39a; geruite shawl, H. Vrijdag, Westerkade 8; zijden shawl, Jansen, Jan Steenstr. 23; damesschoen (R), Huigen, Calllelstr. 27; bruine dames handschoen (R), De Regt. Hogcnbanweg S3c; 1 paar grijze herenhandschoenen, mevr, v. d. Water, p.a. Wasserij Noord- hoek, Nieuwe Haven 81; 1 paar blauw rode kinderwantjes, Le Blanche, v. Be- verenstr. 17; lichtbruine dameshand- schoen (R), v, d. Marei, Ie pon laan 25; 1 paar bruin lederen wanten, Adrlchem» Westfrankelandse ,t.r Si; gele want, M. van Zijl, D. A. de Ju; grist,raat 6a; 1 paar lichtbruine bereahai dschoenene Hoen derkamp, Aleldastraa 72: blauwe heren- want, B. Oosterman, Voornesestr. 37b; creme wollen dataeshai-dscüoen (L), v Holten, HargsingeJ 19; Noorse want. me vrouw Schilder, Vlaardtngerdijk 115b; 1 paar bruine herenglacês, Postkantoor Tuinlaan. De commissie voor het Open Deur- werk (evangelisatiewerk van de her vormde gemeente) organiseert op zondag 27 januari de eerste bijeen komst in een. serie zondagmorgen bijeenkomsten in de grote zaal van gebouw Irene aan de Nieuwe Haven. Deze samenkomsten komen in de plaats van de Open Deurdiensten, die tot op heden in de Grote- en de Bethelkerk werden gehouden. By de opzet is de commissie er vanuit gegaan, dat er die bezoekers zulien komen, die weinig of nooit een kerk bezoeken. Hierop is met het aanvangsuur van de diensten reke ning gehouden. Ze beginnen name lijk om half elf. Het programma van deze samenkomsten vermeldt zang en muziek en een korte toespraak. De aanwezigen zullen de gelegenheid krijgen om vragen te stellen. In de eerste bijeenkomst op 27 ja nuari spreekt ds. M. J. C. Visser uit Rotterdam. In de twee volgende spreken ds. G. P. Klijn (24 februari) en ds. Rasker uit Leiden (31 maart). (Van een onzer verslaggevers) Conform de eis heeft de Rotter damse rechtbank dinsdagochtend de 24-jarige magazijnbediende J. S. en de 21-jarlge operator H. R. M. de M., die beiden betrokken waren bij een in braak aan het Wolvepad en nog en kele gelijksoortige misdrijven op hun geweten hadden, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk. Dezelfde straf werd opgelegd aan de 19-jarige kantoorbediende C. N. M. B,, tegen ivie de officier van Justitie twee maanden minder geëist had. Wegens diezelfde inbraak en an dere strafbare feiten luidde het vonnis tegen de 21-jarige magazijn bediende L. H, T. B. een jaar jeugd gevangenis. De eis tegen hem luidde twaalf maanden met aftrek, waar van drie voorwaardelijk. Rotterdam 22 januari Aan de visaf slag alhier werden van IJmuiden en elders 50 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: schol midd. 28 34, klein 2830; schelvir gr 5054, midd 4345, klein 30—32; wijting 2531 gulden per kist. kuit 1,051,15 gulden per kilogram. De TH Delft maakt een snelle ontwikkeling door. Tal van veranderingen en uitbreidingen voltrekken zich in hoog tempo. In een gedeelte van het hoofdgebouw worden momenteel voor zieningen getroffen tot huisvesting van de wiskundige dienst in de plaats van het practicum natuurkunde. In deze vleugel zal binnenkort een imposante nieuwe rekenmachine worden opgesteld in een ruimte, die geheel air-condltioned is. Dit is noodzakelijk in verband met de grote gevoeligheid van het 3 miljoen kostende rekenwonder. Verder worden in de vleugel kabinetten aangebracht voor het personeel, dat de machine moet bedienen (veertig deskundigen). (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie bij de rechtbank te Utrecht heeft dinsdag tegen de 33-jarige H. van V. uit Woerden een boete van 75 of 15 dagen hechtenis geëist. Van V. werd ten laste gelegd te hebben ge tracht iemand onder bedreiging te bewegen 2000 af te staan. Die bedreiging bestond uit het afgeven van belastende vrachtlijsten aan de belastinginspectie te Gouda. Op 1 februari 1961 kocht verdach te van J. B, diens transportbedrijf. Op 30 december 1961 werd de zaak In de besloten warmte van het Vlaardingse Kolpabad gaat de Vlaardingse Zwemclub zaterdagavond onderlinge wedstrijden organiseren. De wedstrijden beginnen om 19.30 uur. Zij zullen omstreeks 22.00 urn- zijn geëindigd. (Van een onzer verslaggevers) Zes Schiedamse kunstenaars "exposeren van 26 januari tot en met 10 februari in de expositiegelegenheid Panorama Mesdag in de Zeestraat in Den Haag. Na langdurig overleg, dat voortsproot uit de tentoonstelling die enige tijd geleden in de Branderssoos'was georganiseerd, is er een oplossing voor de-problemen gevonden. De schilders en*, grafici- hebben zich voor, deze gelegenheid verenigd onder'de naam „Octarïdre'V Het getal acht dat uit het woord Ootrandre" kan worden afgeleid, is evenwel verrrinderd tot zes. Enkele schilders, die aanvankelijk deel zou den nemen aan de tentoonstelling in Den Haag hebben zich teruggetrok ken. De groep bestaat nu uit P. de Haard (schilderijen), H.Sey (goua ches en schilderijen), Goof Smit (schilderijen en gouaches), Joop Stigter (schilderijen)Piet van Stuyvenberg (lithografieën) en Nl- ko van Wdzenes (schilderden en tekeningen). De Haard is Rotterdammer en heeft in Schiedam nog nimmer ge- exposeerd; Joop Stigter, die wei een regelmatig contact onderhoudt met de Schiedamse kunstwereld, komt uit Maasland. ioeling de" tentoonstelling in Den ïaag het karakter te geven van een Het Ugt in tegenstelling tot ver schillende geruchten, niet in de be- d< Haag wissel-expositie, waardoor men ook Haagse schilders de gelegenheid zou moeten bieden in Schiedam hun werk ten toon te stellen. In Schiedam is tè weinig daartoe geschikte ruimte; reden dan ook dat onze kunstenaars het verderop zoeken. ROTTERDAM, 22 november. Aan voer in totaal 2235 dieren. Vette koeien en ossen 200; gebruiks vee 595; vette kalveren 175; grastkal- verea 118; nuehte kalveren 927; var kens 12; lopers 6; biggen 30; paarden 32; veulens 2; schapen of lammeren 126; Bokken of geiten 12. Weekaan- voer 3731 dieren. De koeran waren: vette koeien le kw 2,552,85 2e kw 2,302,55; 3e kw 2,10—230. Vette kalveren 3,20 —3,50; 2,80—3,20, 2,60—2.80. Nuchte re kalveren 1,30; 1,10; 1,Slacht- paarden 2,60; 2,40; 2,10. paarden 2,60; 2,40; 2,10 alles per kg. Graskalveren le kw 290, 2e kw 225, 3e kw 130. Lopers 100, 90, 75; Biggen 55, 48, 42. Schapen 130. 110, 90. Lam meren 140, 120 90. Kalfkoeien melk koeien 1050, 959, 750. Vare koeien 700, 600. 500. Vaarzen 825, 725, 525. Pinken 500, 375 325, alles per stuk tn guldens. SCHIEDAM Geboren: Teunis C. zv C. RieMijk en M. A. Degenaar; Martinus J. F. zv J. W. M.' Zandber gen en M. L. J. Helnsbroek. „teruggedraaid", maar Van V. hield de vrachtlijsten onder zijn beheer. B, had hem verteld twee soorten vracht brieven te hebben: één met de wer kelijke bedragen en één voor de fis cus. Van V. meende nog f2000 van B. te goed te hebben, f1200 als een „echte" vordering en f $00 als kos ten van transactie. De tussenpersoon B. had Van V. gezegd, dat het B. ■wat waard was, als hij de vrachtlijs ten zou kunnen terugkrijgen. Van V. schreef B. 17 maart '62 een brief, waarin hij in ruil voor de lijs ten de twee mille vroeg. „Anders stuur ik ze naar Gouda," aldus zijn bedreiging. Van V. gaf toe onbehoor lijk te hebben gehandeld. De officier mr. G. W. von Meyen- feldt, noemde het een voltooid mis drijf. De wederrechtelijke dwang staat volgens hem eveneens vast. Van V.'s advocaat, mr. F. P. van Ravenswaay, stelde dat dwang een middel is en niet een element van strafbaar feit. Hie,, is hoogstens sprake van een poging tot dwang. Het wederrechtelijke aspect geldt hoogstens voor de ƒ800. Bovendien; het initiatief lag bij de tussenper soon. Van V.'s bedreiging was van geen waarde, omdat de lijsten door een toevallige controle al in het be zit van de inspectie waren. Mr. van Ravenswaay concludeerde, dat de of ficier in zijn eis niet ontvankelijk kon worden verklaard. 0.A_, Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) Wegens het doen van een dubbele aangifte van een hem overkomen on geval en het opzettelijk vals inlich ten van een controlerend ambtenaar heeft de Rotterdamse rechtbank vanochtend de 58-jarige hulpfitter J. K. veroordeeld tot vijf maanden, twee maanden minde dan de officier van Justitie had geëist. Da nieuwe elektronische rekenma chine, een Telefunken TR 4, is dui zend maal sneller dan de tot nu toe gebruikte Zebra, die dag en nacht geuruikt werd. •li de TH-bibliotbeek aan de Doe lens raat is een begin gemaakt met de aanleg van een lopende band, die het boekentransport van de maga zijnen naar de uitleenhal regelt. Verschillende TH-afdelingen zijn nog onvoldoende gehuisvest. Het oude gebouw voor Werktuigbouw- en Scheepsbouwkunde aan de Nieu we Laan is propvol. Hier zijn om. ondergebracht de bedrijfsarts, de veiligheidsadviseur, de stichting Stu dentenhuisvesting, de maatschappe lijk werkster, huisvesting personeel en enige onderwijsvakken van de af delingen Weg- en Waterbouwkunde, Bouwkunde en Elektrotechniek. In het oude gebouw en in het daarachter gelegen loodscomplex worden nu enige verbouwingen uit gevoerd, die vooral tot doel hebben de drie afdelingen betere huisvestten te bieden. De nieuwbouw ondervindt ia deze vorstperiode aanzienlijke vertraging De uitvoering van het bouwschema van het collegezalencomplex met aula ging toch al iets minder vlot dan verwacht werd. De funderingen zjjn nu gelegd. Dank zij de opgetrok ken zijgevels ls de vorm van dit com plex al enigszins te ontdekken. Het terrein, waarop het nieuwe gebouw voor Weg- en Waterbouw kunde ls gepland is nu vrijwel bouw rijp. Het staalskelet voor het nieuwe ge bouw voor Vliegiuigbouwkunde is tot en met de tiende verdieping vol tooid, Het heiwerk voor de vliegtuig hal kan spoedig beginnen. Er zit schot in meer TH-bouwplan- nen. De lage voorbouw en de hallen van het gebouw voor Elektrotechniek zijn geheel afgebeld. Voor de hoog bouw en de collegezalen is het hei werk bijna achter de rug. Het verstrekken en herstellen van de aluminium bekleding van de Kernreactor-koepel is voor 60% vol tooid. De terreinwerkzaamheden ron dom het Reactor Instituut en het gebouw voor Nauurkunde zijn zo goed als voltooid. Verder heeft de aanbesteding voor de aanleg van twee tennisbanen en een oefenbaan voor de Sportstichting plaatsgevonden. Ten behoeve van de imposante nieuwbouw in de TH-wijk wordt de waterhuishouding anders geregeld. De Oudelaan Molensloot wordt nu omgeleid, terwijl een tij delijk poldergemaal tot stand komt. Overleden: C. Broeksmit, 55 echt® van: D. C. van Gelderen. jr. 22 januari Engels pond 10,091—10,108 Amerik. dollar 3,603,601 Franse frank 73,4873,53 Belgische frank 7,23t7,24 Zwitserse frank83,2383,28 Zweedse kroon 69,5769,62 Duitse mark 89,9189,96 Deense kroon52,14—52,19 Noorse kmon50,3850,43 Canada 3,34-,v,3,34tè Italiaanse lire 57591—58,045 Oostenrijkse schilling 13,94513,955 Escudo's 12591—12,603 (Van een onzen- vea-slaggevers) Omtrent de vooruitzichten die er bb de huisvesting- van de volwaar dige bejaarden is, merkt het ETI op dat er voor het merendeel der be jaarden geen probleem bestaat, daa» zij wonen ln hulzen die deel uitma ken van de gemeentelijke woning voorraad. Wel ls het in het algemeen zo dat het huls veel gezinnen te groot wordt, zodra de kinderen op eigen benen zjjn gaan staan. Een beleid gericht op ..doorstro- mag" van bejaarde, hulshoudingen naar kleinere woningen zal, aJdua het ETI, ook na beëindiging van de woningnood gewenst zijn. Een derge lijk beleid kan er toe bijdragen dat een zelfstandig bestaan van bejaarde mensen in een eigen woning wordt den vermeden. Trappen mogen daar in niet voorkomen, drempels moeten worden vermecierL.De inrichting dient zodanig te zijn dat de bejaarde er goed en zonder te veel inspanning kan werken en wonen. Om een grote concentratie van be jaarden te vermijden vandaant het volgens het ETI sterk aanbeveling deze beja&rdenv/omngen over de stad te spreiden. Op vijf procent van de totale woningvoorraad schat men het gehandhaafd. Zulk een situatie ver dient de voorkeur ook uit sociaal en psychologisch oogpunt, Aangepaste bejaandenwontagen zullen jn de toekomst steeds noodza kelijker blijken. Bepaalde voorzienin gen, die in normale woningen zijn aangebracht, zullen hier moeten wor- aantal woningen dat op deze wijze zou moeten worden gebouwd, e Een sterke concentratie verkrijgt man wel dioor het bouwen van be jaardencentra, waar de bewoners toch onafhankelijk zijn. De mogelijk heid van gemakkelijke verpleging en verzorging m noodgevallen wordt hierdoor vergroot, hetgeen zyn aan trekkelijke karaten heeft. Waar het ETI-rapport spreekt over de huisvesting van bejaarden die mm of meer hulpbehoevend zijn, wil men de totale capaciteit' m de gemeente Schiedam stellen tegenover de be hoefte. Een behoeftepeiling voor het jaar 1980 wijst uit dat er verschil lende voorzieningen moeten worden getroffen. Daft er een. bekomt is toont het onderzoek van het ETI duidelijk aan. Het aantal beiaarden dat verzor ging behoeft, bedraagt ongeveer tien procent van het totale aantal, waar bij men bedenkt dat dc zieke be jaarden steeds meer thuis zal worden verpleegd. Aan een „serviceflat" (par ticuliere instelling met over het al gemeen vrij hoge pensionprijs) heeft Schiedam weinig behoefte. In de gezamenlijke Schiedamse verzorgingstehuizen, (heeft een lagere pensionprijs) zijn thans 385 bedden aanwezig; dit zouden er 720 moeten zijn. De kwaliteit van verschillende huizen is bovendien van dien aard dat de bejaarde inwoners van Schie dam zich liever laten opnemen in te huizen buiten de gemeente. Het tota le tekort aan bedden ls volgens de berekeningen van het ETI ruim 400. Over zeventien jaar, in het jaar 19S0, zal Schiedam zijn bejaarden 1100 bedden moeten kunnen bieden. „Het zal duidelijk zijn dat een derge lijke behoefte om activiteiten vraagt", merkt het rapport van het ETI daar bij op. Deze voorraad wordt af en toe vergroot door aanvoer met spoorwa gons. Per schip is het transport van kolen onmogelijk geworden, En de Nederlandse Spoorwegen, die thans het gehele transport van brandstof fen, zowel voor de Industrie als par ticulier moeten verzorgen, hebben de handen vol. De olievoorziening door middel van 5 tankwagens, kan nog steeds ongestoord doorgang vinden. Aan de Deltaweg ls een voorraad voor 2 da gen, maar er wordt regelmatig nog met een tankboot gesuppleerd door de oliemaatschappijen op Permis. Voor de mensen van de Kolenbron ls het een onmogelijke tijd. Zij wer ken van 's morgens 7 uur tot 's avonds 11 uur. De personeelssterk te is verdubbeld; er werken nu ruim tweehonderd mensen, terwijl er in de zomermaanden normaal een sterkte is van honderd man. Dank zij het grote stus grond, dat de Kolenbron van' de gemeente heeft gekregen, is het mogelijk een aan zienlijke voorraad brandstoffen op te slaan. Met de vloeibare brand stoffen is dat niet het geval. Die wordt regelmatig aangevoerd. Ten gevolge van de grote drukte, nemen de brandstofhandeiaren be stellingen aan, die pas 6 tot 8 dagen later kunnen worde» afgeleverd. Ook op zaterdagen wordt bezorgd. De bedrijfsleider, de heer A. Beukelman, heeft de indruk, dat er door ver schillende mensen gehamsterd wordt. Als de kolenbezorgers soms op een adres kolen brengen, komen zij tot de ontdekking, dat er ln de kolen hokken al een grote voorraad aan wezig Is. Bepaalde soorten kolen zijn op. De heer F„ Nïeuwstraten heeft de grootste moeite bij het lossen van kolen uit de wagons. Vaak is de in houd bevroren en moet er met man en macht worden gewerkt om met houwelen de kolen los te krijgen. Dat veroorzaakt veel gruis en na een paar dagen zijn de kolen in de berg plaats van de consument nat. Daar ls weinig aan te doen. De vorst heeft een ongunstige uitwerking op de kwaliteit. (Van een onzer verslaggevers) Er ls, zo heeft de president vau de Rotterdamse rechtbank mr. J. G. L, Reuder dinsdag by vonnis in kort geding beslis», geen reden voor ver warring bij het publiek te duchten als het assurantiekantoor De Euro mast die naam blijft voeren. Mr. Reuder heeft met deze uit spraak de vordering ontzegd, waarbij Euromast N.V., de exploitante van de toren van die naam, naamsverande ring van het bankierskantoor ver langde en eiseresse la de kosten van het geding veroordeelde. Coöp. Tuinbouwveiling der Zuld- Hollandsche Eilanden GA. Rot terdam, 22 januari 1963: Rode Kool 4455; gele kool 37—54; groene kool 23—35; Spruiten IA 1.19—1-27, HA 6337. IB 83—1.03, ID 126—131 per kg: selderij 2128 per bos; grote peen 2846; uien geschild .20—38; men 1642; witlof IA 1.15—1.35, HA 88—1.26, IB 1.021.21, IIB 91—1.13; aanvoer 17.000 kg. Boerenkool 3057 per kg. Golden Delicious IA 8386: Jonathan HA 4063, IB 3451; Goudreinetten IA 58—68, IIA 57— 59; St.-R.emy IA 35—36, IB 35—37; G. Wildeman IA 64—67, IB 56-57. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie era Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 Spanning en avontuur m het wilde westen Vrijdag en zaterdag 2, 7, 9.15, zondag 7 en 9.15 uur. IN KLEUREN. 14 JAAR. Moordende wapens in een Indianen-opstand Zondag-mat. 2 en 4.15 uur. Cinemascope. 14 JAAR. Fel-realistische beelden van gruwelijke oorlogsscènes! Maandag ea dinsdag 2 en 3 uur. Woensdag 2 uur (Beslotep avondvoorstelling) 14 JAAR. Een zedenfilm van een geheel nieuw genre Men moet het zien om het te geloven Donderdag 2 en 8 u. Eastmancolor 14 JAAR. Nette jonge VROUW met eigen woning, T.V., zoekt langs deze weg ser. kennism- met beslist nette heer tot 50 Jaar. Br. S 1758, bur. v. d. blad. Voor uw PASFOTO'S na tuurlijk naar fotohandel K. Vuuren, Hoogstr 106, Schiedam, in spoedgevallen desgewenst in 1 uur klaar.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2