m ■JggfflgggL iM m Vondeling wil grens op 23 jaar stellen Tweede amer verdeeld over leeftijdsgrens voor kamerlid PaiAP°ckiinPen Schrijvers krijgen bij regering geen voet aan de grond Verlies NS in 62: 25 tot 36 miljoen Karei PETERS SISTERS Binnenkort geregelde KLM-] i n op Djakarta Uitbreker staat terecht verdacht van inbraak Toxopeus: Nieuw klimaat nodig Dr. Van Swol naar Tokio Drie auteurs weigeren 5000 gulden KLM-functionaris op Schiphol: Stille getuigen:pluisjes icol en broek afdruk DRIEJARIG KIND DRINKT ZICH DOOD MN COGNAC van 27 JANUARI af EMBASSY CLUB Dc mast ivi Weggefooekt VOLK DONDERDAG 24 JANUARI 1963 PAGINA I Adverteatie DC filn fanfasffseft (Van onze parlementsredaetie) »e grondwetswijzigingen die de regering aanhangig heelt gemaakt hebben over het alge meen wei de instemming van de Tweede Kamer gekregen. De wijzigingen zijn ook niet zo in grijpend, dat zij bij de komende verkiezingen een grote rol zullen spelen zoals vroeger bij voorbeeld met het algemeen kiesrecht wel het geval is geweest. Alleen over de leeftijdsgrens waarop men Kamerlid kan worden, lijkt men het niet eens te worden. De regering heeft voorgesteld die grens voor de Tweede Kamer te stellen op 25 jaar en die voor de Eerste Kamer op 30 jaar te laten. Dr. Vondeling (p.v.d.a.) evenwel wil nog verder gaan en de grens op 23 jaar stellen. Voorts wil hij een ander artikel handhaven, zodat de grens voor de Eerste en voor de Tweede Kamer gelijk blijft liggen. Minister Toxopeus heeft dit amendement mede om tactische redenen ont raden. Geen verwijten 'Ook passief 21 jaar' Troonopvolging Onbedoeld vernieuwd Rapport uit de tijd Rijk en staat De Kort stemt in Grondwet 'n lappedeken Zaak voor de partijen i Vondeling «optimistisch Artikel 1 handhaven Kamer zelf beslissen Bakkers gebruiken verboden zouten zijn geneeskrachtige dampen (Van onze kunstredactie) De protesterende Nederlandse schrijvers krijgen, voor zover het de eisen betreft, vervat in hun dinsdag ingediende memo randum, bij de zittende regering geen voet aan de grond. Dat is woensdagmorgen duidelijk geworden op een perscon ferentie ten departemente, tijdens welke staatssecretaris mr. Y. Schol ten zich beurtelings achter principiële en praktische stellingen verschanste ter verdediging van zijn standpunt. (Van onze parlementsredaetie) De Nederlandse Spoorwegen zullen over 1962 waarschijnlijk een verlies van 25 tot 30 miljoen lijden. Dit heeft staatssecre taris Stijkel verklaard in het mondeling overleg met de com missie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer over de begroting. Zaak Duitse Lotto voor Hoge Raad TELEF. 124106- 1334 56 Advies gevraagd over langere verpleegduur Behalve de wijziging van de leef tijdsgrens voor het recht ore geko zen te worden in de Tweede Kamer heeft de regering voorts nog voorge steld het recht om te kiezen (het actieve kiesrecht) al op 21-jarigf leeftijd te laten ingaan. Momenteel ligt die grens op 23 jaar. Verder is voorgesteld de naam Nieuw-Guinea uit de grondwet te verwijderen en de troonopvolging zo danig te veranderen, dat dtfidehjk is. dat. het regerende Huis Oranje-Nas- sau zich ook in vrouwelijke lijn voort zet, Deze voorstellen zgn in 1948 in hoofdzaak ook al door de staats commissie-Van Schalk gedaan. Prof. Oud (v.v.d. die daarvan deel uit maakte, wilde er het kabinet-De Quay geen verwijt van maken, dat het niet alle voorstellen van de com- missie-Van Schaik heeft gevolgd. Het. wat hij noemde, 'probleem var de Eerste Kamer,' bij voor beeld, was volgens hem nog lang met aan een oplossing toe. De se naat zelf zal immers weinig ge neigd zijn tot beperking van zijn eigen werkzaamheden, laat staan bereid om zichzelf op te heffen, wat sommigen hebben bepleit. Voor het burgerlijk recht geldt een 21-jange al een halve eeuw als meer derjarig. Daarom juichte de libera le woordvoerder het toe, dat het ac tieve kiesrecht ook op die leeftijd zal beginnen. Hij zou ook geen be zwaar hebben tegen het leggen van de passieve kiesgerechtigdheid op eveneens 21 jaar. Namens de commissie van voor bereiding uit de kamer is een amen dement op het troonopvolgingsarti- kei ingediend, dat de man en de vrouw gelijkstelt in hun rechten. Als het wordt aangenomen z&ï de grondwet bepalen, dat niet slechts de* koningin of prinses die zonder toestemming van de Sta ten-Generaal trouwt, haar recht op de troon ver liest, maar dat dit ook geldt voor de koning en de prins. De regering heeft van die gedach te schriftelijk verklaard, dat de be paling al 150 jaar bestaat zonder dat Van bezwaar ertegen is gebleken. Prof. Oud zei hiervan: dat raakt je de koekoek. Er is ook nog nooit een prinses geweest, die zonder toestem ming wenste te trouwen. Mr. Kranenburg (p.v.d.a."» merk te op. dat na de oorlog bijna, elk kabinet met een grondwetswijziging is gekomen. Het wordt bijna een routineuze zaak, waar de kiezers in ieder geval niet meer warm voor lo pen zoaïs vroeger. Omdat elke keer de kamers wor den ontbonden, worden de Tweede en de Eerste Kamer gelijktijdig op nieuw gekozen. Onbedoeld, sei bij, is men zo in een constitutionele ver nieuwing verzeild geraakt. De socialistische woordvoerder meende dat het rapport-Van Schaik langzamerhand uit de tijd raakt; we zijn al weer bijna een politie ke generatie verder. Hjj suggereerde de Instelling van een kleine permanente commissie die zorgt, dat in 1967 een behoorlijk stuk nieuwe grondwetsherziening kan •worden behandeld. Dan wordt de grondwet op de hoogte van zijn tijd gebracht. De grondwetgever zou voor die herschrijving, aldus mr. Kranen burg, de moed moeten opbrengen. Mr. Kranenburg wees op de ver warrende wijze waarop we hier te lande de begrippen Rijk en Staat door elkaar halen. Hij zou het con sequenter vinden en in overeenstem ming met het statuut, als er alleen een grondwet voor Nederland zou ï«n. Bij amendement stelde hij daar om voor de artikelen 1 en 2 te ia- ten vervallen, zodat Suriname en de Antillen er niet meer in worden ge noemd. Ieder vermoeden, dat er bui ten Europa nog een grondwettelijk rijk is, moeten we elimineren, zei hij. Dr. De Kort (k.v.p.) vond het jam mer, dat er zo weinig gebruik is gemaakt van de voorstellen van de commissie-Van Schaik. Hij meende, dat de Eerste Kamer zelf zich maar moest uitlaten over de wenselijkheid van het passieve kiesrecht voor de senaat te verlagen. Overigens stem de hij met aiie voorstellen in. Mr. Beemink Cch.u.) betoogde. dat de grondwet better met hele hoofdstukken iegelijk op de helling kon komen. Op deze manier wordt de grondwet voigens hem een lap pendeken. die historisch niet meer aanspreekt. Hy haalde een oud paard van sta! toen hu voorstelde een Inleidende bepaling op te nemen waarin staat dat de overheid Gods naam behoort te belijden. Dat zou dan m overeen stemming zun met het beginselpro- t gram van de CHU, Dr. Bruins Slot (ajr.p.) zag iets arbitrairs in het stellen van een j toelatingsleeftijd voor het parlement. Wat hem betreft zouden de partijen dat zelf maar moeten uitmaken. De een is nu eenmaal eerder rijp dan de ander. Hij voelde veel voor de gedachte van mr. Kranenburg oin de artike len 1 en 2 te laten vervallen, maar wilde dat liever uitstellen tot een algemene herziening omdat men an ders zo met de deur in hms valt bij artikel 3. Dr. "Vondeling (p.v.d.a.) memoreer de, dat de Tweede Kamer zich in 1952 heeft uitgesproken met 63 te gen 24 stemmen voor het stellen van de passieve kiesgerechtigde leef tijd voor de Tweede Kamer op 23 jaar. In de Eerste Kamer Is dat voor stel toen gesneuveld, maar zijns In ziens zouden er nu in de Tweede Ka mer wel 116 van de 150 leden voor zon. De Eerste Kamer zou zich tegen zo'n duidelijke meerderheid naar zijn mening toch niet kunnen verzetten. Daarom wilde hij opnieuw, dat de leeftijd voor het passieve kiesrecht op 23 jaar zou worden -voorgesteld en niet op 25 gelijk de regering nu heeft gedaan. Minister Toxopeus gaf toe, dat in de grondwet heel wat 'dor hout' zit maar het geheel opvolgen van het rapport-Van Schaik lag toch niet zo voor de hand. want er zijn wel 17 minderheidsnota's op ingediend. Voor het schrijven van een geheel nieuwe grondwet is een bepaald kli maat nodig, dat er volgens mr. Toxopeus op het ogenblik niet is. Daarom heeft de regering volstaan met alleen het noodzakelijke te doen en de rest zo te laten. Artikel 1 wilde hij voorshand» handhaven. Hij beschouwde het als Slechts een geografische omschrij ving, wat hij een goede aanhef vond. De wijziging van de troonsopvolging is geheel conform het voorstel van de commissie-Van Schaik. Het amen dement van de kamercommissie wil de hij niet overnemen omdat bij de gevolgen ervan nog niet kon over zien. Hij had we) sympathie voor de gedachte die er in is gelegd. Mr. Toxopeus vond een leeftijds grens van 25 jaar voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer al een grote verbetering bij de huidige gren* van 30 jaar. In Suriname en de An tillen kan men al op 23-jange leeftijd worden gekozen, maar, zei hij, met een olijk gebaar naar de beide aan wezige gevolmachtigde ministers van deze'landen: 'De beren zijn daar dan ook bijzonder vroeg rijp.' In artikel 100 wordt bepaald dat de leeftijdsgrens voor het lidmaat schap van de Eerste Kamer gelijk is aan 'die vap de Tweede Kamer. De regering heeft voorgesteld dat ar tikel te wijzigen zodat de grens voor de Eerste Kamer 30 jaar blijft. De bewindsman gaf de heer Von deling toe, dat de Eerste Kamer door het verwerpen van die wijziging, ook voor zich zelf de grens op 25 Jaar kan stellen. Hij vond echter, niet, dat de senaat zich daarmede op een verkapte manier het recht van amendement zou toeeigenen. Mr. Toxopeus vroeg de Kamer ten slotte de ingediende amendemen ten niet aan te nemen. Prof. Oud verklaarde In tweede termijn eveneens, dat de Eerste Ka mer zeli .naar moest beslissen of zij de leeftijdsgrens wil verlagen, Dr. Vondeling keerde zich tegen dit stand punt. Het gaat hier niet om een kwestie van huishoudelijk reglement. Wij dienen die grens mede te be palen. De Kamer zal vandaag overgaan tot de behandeling van de artikelen van de wetsontwerpen. DEN HAAG (ANP) Dr. A. C. van Swol, verbonden aan het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam en het Goois Kinderziekenhuis, gaat 26 januari voor een week naar Tokio. Hij zal daar een aantal lezingen houden voor Japanse medici over de behandeling van poliopatiënten in Nederland. Dr. Van Swol zal in Tokio voor de televisie verschijnen en de po'ioafde- iing van het nationaal sanatorium, de Itabashi Ward, een aantal the rapeutische apparaten aanbieden na mens de KLM. Een van de apparaten is een Vlie gende Hollander, een revalidatie-ap- paraat, dat evenals de andere ver vaardigd werd in de werkplaats van het Goois Kinderziekenhuis. Den Haag (ANP) Sommige bak kers nemen door schaarste aan zout hun toevlucht tot technische xouten of tot kleurzout, dat door de slagers wordt gebruikt bij de bereiding van vleeswaren. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft laten we ten, dat het gebruik van deze zouten bu de bereiding van brood met het oog op de volksgezondheid verboden ls. Advertentie IM. Mr. F. J. E. M. van Tbiel is door de Tweede Kamer aan de Koningin voorgedragen als voor zitter ter opvolging van de on langs overleden dr. Kortenhorst De Japanse automobielproduk- tie heeft ui 1962 het ongekend hoge aantal van 990.705 eenheden bereikt. Zijn principiële bezwaren tegen <H De regering ziet de oorzaak van. de kostenstijging b(j de NS als siruc tureel en dus niet als van voorbij gaande aard. De ontwikkeling kan moeilijk worden omgebogen, maar de regering blijft van mening, dat Advertentie LM. i schrijverseisen zijn gegrond op twee i punten: j 11. De regering ziet de positie van d schrijver totaal anders dan die van toneelspeler en musicus. De schrij ver heeft een vrij beroep. De over heid wii hem wel individueel gunsten verlenen, maar hem niet louter uit hoofde van zijn schrij verschap bepaalde rechten ver lenen. 2. De sociale problemen van de schrijver zijn niet een zaak tussen hem en de overheid, maar tussen hem en de uitgevers. Aan de hand j van een nog door de schrijvers in j te dienen memorandum over de j uitgeverscontracten zal de staats secretaris zich beraden over wen selijkheid en mogelijkheid om een betere verhouding tussen schrijver en uitgever te helpen bevorderen. Op grond van beide bovenstaande punten wijst de staatssecretaris zo wel de gevraagde algemene schrij- varsstipendia alsook de regeringssteun aan een schruverspensioenfondr. af. Voor wat de practische zijde van de zaak betreft, betoogde mr. Schol ier». 'de door de schrijvers gevraagde verhoging van de post letterkunde op de begroting '63 met bijna een miljoen is niet verwezenlijkbaar daar (met uitzondering van noodgevallen als rampen) suppletoire begrotingen door de regering slechts aanvaard baar worden geacht; mits daarvoor elders op de begroting voldoende compensatie wordt gevonden. Juist de laatste jaren trekt de regering In steeds stijgende mats geld mt voor letterkundigen en letterkun dige doeleinden, o.a. in de vorm van aanvullende honoraria voor faelletris- tische uitgaven en tijdschriftbijdra gen, wat tot de eisen van de protes terende schrijvers behoort Hiermee dient ervaring te worden opgedaan.' 'Zowel wat deze recente als wat oudere vormen van toeke ning van rijksgelden aan letterkundigen be treft, mag voor de toekomst een ge leidelijke uitbreiding an de beschik bare gelden worden verwacht,' aldus mr. Scholten. De korte zittingsperiode die dc huidige regering tot de verkiezingen nog voor de boeg heeft, rechtvaardigt volgens hem geen Ingrijpende wijzi gingen in het bestaande beleid. Wel zal de staatssecretaris aan de Raad voor de Kunst advies vragen over de verdere voortzetting van het beleid, waarmee de laatste jaren voorzichtig 'begonnen is. Dit mede om een ver- •traging in de beleidsvoering te voor komen bij een eventuele kabinet», wijziging. AMSTERDAM (ANP) Na kennis neming van het afwijzend standpunt dat staatssecretaris Schotten, blijkens zijn uitlatingen op de persconferentie, ten opzichte van de schrijversactie inneemt, hebben de auteurs Hans Andreus, Adriaan IVlorrien en Sybren Polet uitvoering gegeven aan de plannen die reeds waren openbaar gemaakt door het 'Actiecomité schrijversprotest'. Zij hebben elk een toegekend sti pendium van 5.000 gulden geweigerd. De staatssecretaris werd hiervan gis terenavond per telegram op de hoog te gesteld. Deze drie auteurs waren de enigen aan wie een stipendium was verleend. DEN HAAG (ANP) De advocaat- generaal bij de Hoge Raad. mr. Moons, heeft gisteren geconcludeerd tot vernietiging van. een vonnis van de rechtbank m Den Haag, die de vijftigjarige P. V. tot twee maanden hechtenis veroordeelde, waarvan een maand voorwaardelijk, wegens het houden van een verboden loterij, in casu de Duitse Lotto. Mr. Moons achtte het vonnis in eerste instantie van de kantonrech ter niet voldoende met redenen om kleed. om welke reden de rechtbank het had moeten vernietigen Hij vroeg de zaak naar het gerechtshof in Den Haag te verwijzen. Op 19 februari zal de Hoge Raad uit spraak doen. STADSKANAAL (ANP) Het drie- Jarig zoontje van het echtpaar Drent uit Gasseltemijeveen is in een zie kenhuis in Groningen overleden aan de gevoigen van het dnnken van cognac. Het kind had een cognacfles weten te bemachtigen en er zoveel uit gedronken, dat hij ernstig ziek werd. Advertentie I.M. SCHIED. SINGEL 137 ROTTERDAM de NS in het algemeen rendabel moeten kunnen werken. Hoe de regering zal reageren op het verzoek, dat de NS hebben ge daan, om ma de tarieven voo-r goe derenvervoer ook de tarieven voor reizigersvervoer te verhogen, heeft de staatssecretaris de kamercom missie echter nog niet meegedeeld. Het verzoek en de bijbehorende stukken moeten bestudeerd worden, aldus de staatssecretaris. Wel deel de hu mee, dat de reizigerstarieven zijn achtergebleven bü de indexcij fers van het levensonderhoud. De Uiv teringsbeperklïig bij de NS betreft een root aantal posten, beaft de staatssecretaris verklaard. Hij noemde o.m. temporisering van de aankoop van rollend materieel, uitstel van de modernisering van enkele stations, uitstel van de bouw var» een nienwe spoorbrug over de Usel bij Deventer. Mei deze pro jecten is in dc komende jaren 75 miljoen gemoeid. Drs Stijkel heeft beslist, dat de NS met later dan op januari 1964 moeten beginnen met de invoering van een systeem van automatische trein beheersing. Over het systeem dat zal worden gekozen, wordt nog gesproken. Heropening van het station Etten -Leur is in studie. Verkorting van de reisduur tussen Maastricht en N«megen behoort tot de onmoge lijkheden. Het inleggen van snel treinen zou de tussenliggende plaat sen te zeer duperen. Wiel zeer weinig heeft de meer- derheid der Tweede Kamer zich ingespannen om opheldering te krijgen over de gang van zaken bij de KLM. Eerder heeft zij mi nister Korthals het pad geëffend naar een reeks vage verklaringen, die zowel de financieel-economl- sche situatie van het bedrijf als het komende bestuursbeleid vol ledig in het duister laten. Het veel gehoorde argument, dat de tijd niet rijp zou zijn voor een openbaar debat, moet worden afgewezen. Er iigt een periode van omstreeks twee jaar achter ons, waarin de tegenslagen zich hoe langer hoe meer hebben opge hoopt. Bij deze ontwikkeling is de regering ten nauwste betrokken geweest. Een parlement dat zich zelf respecteert, had van de kabinets bemoeiingen in dit tijdvak een gedocumenteerde verantwoording geeist. Evenzeer blijft de volks vertegenwoordiging recht hebben op een behoorlijke mate van in zicht in hetgeen er bij de KLM nu staat te gebeuren, al was het alleen maar, omdat het mede aansprakelijk is voor de enorme sommen aan belastinggeld die het bedrijf verslindt. AI in 1960 en '61 bij de bespre king van de jaarstukken van de KLM hebben wij bezwaar ge maakt tegen de optimistische winstberekening en de uitkering van dividend. Zonder dat er toen. in het parlement tekenen van on gerustheid merkbaar werden. De regering is terughoudend ge weest met de mededelingen, om de concurrentiepositie van de KLM niet verder te verzwakken. Maar die terughoudendheid is ook betoond in de formuleringen waarin over staatssteun voor de KLM Ls gesproken. Ten onrechte. Als men de KLM helpen wil, kan men niet duidelijk en overtuigend genoeg spreken. Alleen als de con currenten het bestaan van de KLM verzekerd weten door de Nederlandse staat, is de KLM een maatschappij waarmee het - de moeite waard is tot overeenstem ming te komen. "O et heeft hard in onze oren J-J- getetterd, toen wij in de fusiemedeüeltng van de Lettergie terij Amsterdam, voorheen Tet terode, en Bührmann's Papier groothandel lazen, dat de con cernwinst van Tetterode in 196t netto f 3.9 miljoen ls geweest. Uit het jaarverslag kon. tot nu toe slechts een winst van f 1,7 mil joen of hooguit f 2.4 miljoen als men met een bijzondere reserve ring rekening houdt, worden af geleid. En de f3,9 miljoen, die nu be kend zijn geworden zijn eigenlijk nog minder dan de halve waar-- heid. Gebouwen, terreinen, fa- brleksinrichting etc. staan samen voor f 3 op de balans, terwijl ze voor ƒ22 miljoen verzekerd zijn. Dat betekent, dat er in de afge lopen jaren voor vele miljoenen aan winst als 'kosten' is wegge- boekt. Aan de voorlichting door de directies van n.v.'s ontbreekt nog steeds veel. SCHIPHOL (ANP) Ik verwacht, dat de KLM binnen enkele maanden geregelde vluchten naar Djakarta ral gaan uilvoe-en.' Dit rei de hoofdvertegenwoordiger van de KLM in Nieuw-Guinea, de heer A. Janssen, gistermiddag bij zijn vertrek van Schiphol naar Nieuw- Guinea. 'Er bestaan van Indonesische zijde.' aldus de heer Janssen, 'absoluut geen problemen meer betreffende het ver lenen van landingsrechten aan de KLM.' De heer Janssen, die begin januari een reis door Indonesië gemaakt heeft op uitnodiging van de Indone sische luchtvaartmaatschappij Garu- da en daar contact heeft gehad met dr. E. van Konijnenburg, zei, dat men ernaar streeft de KLM vanaf 1 april. (Van een onzer verslaggevers) TT kunt me beslist niet veroordelen. Er is geen spoor van be wijs. Geen mens heeft me dat huis binnen zien gaan en geen mens heeft me die brandkast open zien maken. Deze hele zaak hangt van toevalligheden aan elkaar. U kunt dan ook maar één ding doen: me vrijspreken..' Met dit advies aan de president van de Leeuwarder rechtbank, mr. Van Maanen verdedigde de 38-jarige Amsterdamse koopman Wilhelm M. zich tegen een hem tenlaste gelegde inbraak bij een firma aan de Groen temarkt te Leeuwarden. Op 13 oktober van het vorige jaar werden daar met behulp van 'n mes en een schaar de kassa en de brand kast geforceerd. In totaal werden een bedrag van ƒ1.970 en een re genjas buitgemaakt. De politie ont dekte voorts dat de inbreker daar nog geslapen had en de voorraad kaas en eieren had opgegeten. De verdenking viel op M. daar hij op de avond van de inbraak met een vriend wist te ontsnappen uit de Leeuwarder strafgevangenis en men op een vensterbank van de firma in het stof de afdruk van een inanchesieroroek had gevonden en men op het lemmet van het mes waarmee de brandkast was gefor ceerd, pluisjes aantrof van dezelfde soort wol waar men gevangenissok- ken van maakt. M. droeg bij rijn vlucht ook een manchesterbroek. De officier van justitie, mr. H. Ge link, twijfelde niet aan de gede genheid van deze 'stille getuigen' en eiste de maximumstraf van twee jaar tegen M„ omdat deze weigerde enige medewerking aan de zaak te verlenen. M.'s sensationele ontvluchting uit de gevangenis kreeg vooral be kendheid door het feit dat een gevangenenbewaarder hem de dag na zijn ontsnapping rustig wande lend langs de Leeuwarder Beurs ontmoette en een praatje met hem maakte, denkende dat M. voor waardelijke invrijheidstelling had gekregen. Tien dagen later werd M, echter til de Amsterdamse Leidsestraat gearresteerd en naar de gevangenis terugge: erd, waar hij aog zes jaar moest uiUtten, Hij had toen duizend, gulden op zak, die hij naar zijn zeggen van kennissen had gekregen. Him namen weigerde hij te noemen, uitspraak over veertien dagen. als de nieuwe zomerdienst begintj naar Djakarta te laten vliegen. 'Er zouden dan twee landingen per week gemaakt worden. De hui dige iijn naar Singapore zou tot Djakarta worden doorgetrokken, terwijl de Sydney-lijn, die nu nog over Biak loopt, ook via Djakarta geleid zou worden. De heer Janssen zal de komende week in Biak de laatste hand leggen aan de liquidatie van de Nieuw- Gumese dochtermaatschappij van de KLM de Kroonduif. Vanaf 1 februari zal de verzorging van het luchtver voer in Nieuw-Guinea In handen zijn van de Garuda. De KLM zal vanaf dat moment in Nieuw-Guinea vertegenwoordigd wor den door de heer H. ten Cate, die tot nu toe districtsmanager in Hol- landia was. De heer Ter Cate werkt reeds sinds 1950 voor de KLM in Nieuw-Gumea. (Van onze soc.-econ. redactie) Minister Veldkamp heeft de So ciaal-Economische Raad advies ge vraagd over de verlenging van de maximale verpleegduur in ziekenhui zen van zeventig dagen tot een jaar. De Ziekenfondsraad had dit aan bevolen. De ziekenfondspremie zou dan voor 1963 met met 0,2 maar met 0,1 pet. kunnen worden verlaagd. Minister Veldkamp heeft de pre mie echter yam 4,8 op 4,6 pet. ge bracht en hij heeft het advies van de Ziekenfondsraad inzake de ver pleegduur niet opgevolgd. De bewindsman vindt de ver 1 en - ging wel wenselijk, maar hij acht het tijdstip daarvoor nog niet gekomen. Deze maatregel moet naar z(jn me ning in het totaal van de sociale wenselijkheden worden bekeken Mi nister Veldkamp vraagt de SER dan ook deze kwestie in dit licht te wil len bezien en tn het advies niet alleen de gevoigen voor de premie xn de naaste toekomst, maai ook in de verdere toekomst te betrekken.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1