Stroeve c.a.o.-onderhandelingen Oplossing Rechtbank onderzoekt geldgoochelkunst van Indiër en Pakistaner Bijdrage Wereldbank aan is groot Italiaanse mode weken achter bij Holthaus Kunstzinnige militairen Lieftinck voor Werkgeversgroep PvdA: Duidelijk Operaprijsvraa g Staatsmijnen zijn tevreden over de kolenafvoer wmmwwmi wmmmmmmmm Mond- en klauwzeer in Sehaijk (N.-Br.) Verschil Isolement HÉT VRIJE VOLK ZATERDAG 26 JANUARI 1963 PAGINA 3 Onder zijn ogen Loonsverhoging Plafond mmmm Grens bereikt Teleurstellende reacties "h Rechtstreekse hulp Andere voorwaarden Regionaal denken Werkgevers halsstarrig tegen langere vakanties Ik schenk de Nederlandse schrijver als dank voor culturele ijver een gratis tramabonnement, zegt Scholten. Dank zij die beloning krijgt hij dan tussen werk en woning ook kans, dat hij zijn boekjes pent. (Van onze sociaal-economische redactie) Het blijkt nu wel, dat vooral de verlenging van de vakanties het grote struikelblok is bij de onderhandelingen in de groot- j metaalnijverheid, de textielindustrie en het grafisch bedrijf. In alle drie bedrijfstakken hebben de werknemersbonden een bescheiden uitbreiding van de vakantierechten voorgesteld. De i werkgevers weigeren echter daarover te praten. ZIJ hebben ken- nelijk van hun centrale organisaties het parool gekregen elke j verbetering van de vakantierechten voor het jaar 1963 af te wijzen. (Van een onzer verslaggevers! Is de 44-jarige Indische koopman Anwar H. zo'n goocheme goochelaar dat S>y een Amsterdamse winkelier een aantal bankjes van ƒ100 uit zün vingers heeft weten te grissen, zonder dat deze het ogenblikkelijk heeft ge merkt? Of is hU, zoals hij voorgeeft, een eerzame textielhandelaar uit het verre India, die sinds eind november onschuldig in Nederland gevangen zit? Is zijn reisgenoot, de 24-jarige handelsbediende Mohammed Y, uit Pakis tan, die zijn huidig lot deelt, al even onschuldig of is hij des 'goochelaars assistent', die voor de afleidende manoeuvres behoort te zorgen? Het zijn geen eenvoudige vragen, waarop de Amsterdamse rechtbank, die het tweetal gistermiddag voor zich zag verschijnen, antwoord geven moet. Want de kleine, van een zorgvuldig geknipte ringbaard voorziene Indiër ontkende hardnekkig in beeldend Ur du (Pakistaans) dat hij de eigenaar van een fotozaak op de Nieuwendijk ƒ1100 afhandig heeft gemaakt, ter wijl. deze er met zijn neus bovenop stond. En de jeugdige Pakistaner be tuigde zij het op veel lakonieker wijze al evenzeer onschuldig te zijn. De gedupeerde winkelier deelde de rechtbank mee dat de oudste ver dachte in zijn zaak voornamelijk het woord had gevoerd. De Indiër zou bijzonder veel belangstelling hebben getoond voor Nederlandse bankbiljet ten, met name voor 'groene' briefjes. Om de weetgierigheid van de moge lijke klant te bevredigen had de win kelier de man een pakje bankbiljetten (voornamelijk van ƒ100) laten zien. De Indiër zou toen tweemaal het pakje hebben beetgepakt en tweemaal zou de winkelier zijn hand hebben te ruggetrokken. Maar op dat kritieke moment zou de 'assistent van de vin gervlugge goochelaar' althans vol gens de theorie van de officier van Justitie de aandacht van de winke lier hebben afgeleid door op te mer ken dat deze nergens bang voor be hoefde te zijn, waarna de buitenlan ders vriendelijk groetend de zaak ver lieten. Zij waren nog maar nauwelijks weg of de winkelier tenslotte toch onraad vermoedend had naar zijn achterzak gegrepen. 'De kleur schoot mij uit, toen het pakje veel dunner aanvoelde,' zo zei hij. En: 'Ik was r In Den Haag heeft staatsse cretaris Calmeyer gisteren in Pulchri Studio de jaarlijks terug kerende tentoonstelling 'De mili tair met palet en camera' ge opend. De winnaars van de door prins Bemhard beschikbaar ge stelde medailles zijn dit jaar ser geant J. Boekhoom (links), met zijn schilderij 'Carnaval', en sol daat H. J. F. Af. Wasser, die de prijs kreeg voor zijn foto 'Kerk hof'. door zijn optreden overdonderd.' waaraan hij nog steeds verbaasd toevoegde: 'Ik heb mijn ogen niet van het geld afgehad.' Toch bleek hij daarna negen brief jes van ƒ100 te 'missen en nog eens twee uit de kassalade, die hij ook al uit gedienstigheid zelf geopend had. 'Heeft hij gezien dat ik het geld gestolen heb?' Het de Indiër middels een tolk vragen. En; 'Hoe kan hij zo onvoorzichtig geweest zijn mij geld te laten zien?' Een tapijtenhandelaar uit de Leid- sestraat kwam de rechtbank vertel- I len, dat hij iets dergelijks met dezelf de heren had meegemaakt. Met dit verschil dat hij plotseling dacht aan een wisseltruc, toen zijn geld en dat van de Indiër door elkaar dreigde te raken. Bovendien beschikte de officier van Justitie nog over enkele soortge lijke aangiften. Nadat 's avonds de signalementen van de verdachten in de kranten wa ren gepubliceerd, werden zij de vol gende dag al in Rotterdam aange houden. Van de 1100 is echter zelfs geen spoor teruggevonden. De officier van Justitie, die slechts op de getulgeverklaringen kon af gaan, eiste tenslotte tegen elk van hen een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek. De verdedigers ontwierpen een an der beeld dan dat van de 'super goochelaar en diens assistent'. Vol gens hen was de oudste een zaken man, die een wereldreis ondernamen de jongste, lid van een respectabele familie, op weg naar familie in En geland. Samen uit Pakistan vertrok ken, omdat de eerste ouder en wijzer was, de jongste beter met Engels overweg kon. Zij bepleitten voor beiden vrij spraak, of als de rechtbank anders oordeelde, een veel korte straf, waar na hun cliënten met behulp van de ambassades van hun land zeer snel naar hun verre woonplaatsen zouden kunnen worden teruggezonden. De uitspraken werden bepaald op 8 februari. DEN HAAG (ANP) De Johan Wa- genaarstichting heeft een besloten prijsvraag uitgeschreven voor een korte opera (eenakter). Tot deelne ming zijn uitgenodigd prof. Hendrik Andriessen, Jan Masséus en Jaap Geraedts, die alle drie de uitnodi ging hebben aanvaard. Het bestuur van het Holland Fes tival wil te zijner tijd de opvoering bevorderen Dat de vakantieverlenging een zeer" moeilijk punt zou worden, stond bij de aanvang van de c.a.o.-besprekln gen al vast. De werkgeversorganisaties In het particuliere bedrijf hadden zich bij zonder geërgerd aan de gunstige re geling, die in het georganiseerd over leg tussen de regering en het over heidspersoneel was overeengekomen. De ambtenaren kregen, al naar hun salarisgroep, één twee werkdagen erbij en bovendien nog een extra snipperdag. Dit was voor de werkgeversbonden aanleiding zich met een boze brief tot de regering te wenden en daarna hebben zij voor het 'vrije bedrijf' de boot zover mogelijk afgehouden. De werknemersbonden kunnen er op wijzen, dat vóór de Invoering van de vijfdaagse werkweek in het alge meen 15 werk dagen vakantie werd gegeven ofwel 25 week. Toen de za terdag een vrije dag werd, bleef de vakantie 25 week. Het aantal werk dagen waarover de vakantie zich uit strekte, werd toen dus teruggebracht tot 13. Nu willen de vakorganisaties weer terugkeren tot een vakantie van 15 werkdagen, twee dagen meer dus. In de metaal- en de textielindustrie heeft men deze eis reeds gematigd tot één dag voor 1963, maar ook daar van willen de werkgevers niet horen. Ook wat de directe loonsverhoging betreft, lopen de onderhandelingen nogal stroef. De werkgevers hebben zich vastgebeten in het percentage van 2,7 en in de metaalindustrie vinden zij dat zelfs nog te veel. Vergeten wordt, dat de Sociaal- Economische Raad 2.7 pet. heeft geadviseerd (welk advies door de regering is overgenomen) als de gemiddelde stijging voor het gehele bedrijfsleven. Nergens staat geschreven, dat bedrijfstakken die zich meer kunnen veroorloven, niet boven die 2.7 pet. uit mogen- gaar. Aanvankelijk wilden de werkgevers in de metaalindustrie er ver onder blijven. Een verhoging van 1.5 pet. (drie cent - op' het uurloon) vonden zij voldoende. Zij zijn inmid dels tot circa 2.5 pet. gekomen het geen correspondeert met een uur loonverhoging van vijf cent. De werknemersbonden vragen behalve de vakantieverlenging met één dag een verhoging van ongeveer 3 pet. In de textielindustrie en het grafisch bedrijf beschou wen de werkgevers de 2.7 pet. als een plafond. De textiel-vakbonden hebben een verlenging van de va kantie met één dag niet kunnen trekken. Zij hebben nu als voor waarde voor het afsluiten van een c.a.o. gesteld, dat dit punt nu in ieder geval by de onderhandelingen over de c.a.o. voor 1964 aan de orde moet komen. De loonsverhoging za' zeven cent per uur bedragen. De grafische werknemersbondc: vechten nog voor een vakantiever lenging met twee werkdagen. C werkgevers willen de lonen en tf andere arbeidsvoorwaarden verbete ren met 2.7 pet., maar aan de vakan tie willen zün niets doen. (Van een onzer verslaggevers) De Staatsmijnen zijn op het ogen blik bijzonder tevreden over de ko lenafvoer. Sedert woensdag stellen de Nederlandse Spoorwegen in toe-1 nemende mate wagons beschikbaar. Het tempo zal dit weekend nog wor den opgevoerd. De moeilijkheden bij de kolenafvoer vanuit Limburg zijn daarmee nagenoeg opgelost. Een betrekkelijk grote hoeveelheid cokes is door de vaste afnemers in middels zelf met vrachtauto's van de mijnen gehaald. De Russische balletmeesteres Natalia Orlowskaja, door de leidster van Het Nationaal Ballet Sonja Gaskell aangetrokken voor dit seizoen, is begonnen les te geven. Hier danst zij voor, tijdens een openbare les in de studio van het Nationaal Ballet in de Stadsschouwburg van Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) De bijdrage die de Wereldbank en de met haar verbonden instellingen leveren aan de hulp voor onderontwikkelde gebieden, krijgt te weinig aandacht en waardering, zo betoogde oud- minister prof. dr. P. Lieftinck gisteren tijdens een openbare bijeenkomst van de Werkgevers- groep in de Partij van de Arbeid die in Amsterdam werd gehouden. Het gaat hier, aldus prof. Lieftinck, om een bijdrage die men kan becijferen op 25 percent van de totale netto-kapitaalhulp, een bijdrage van hoog gehalte die geheel aangepast is aan de behoeften der ontwikkelingslanden. komende Jaren verder op te voeren. Tot nu toe hebben de IDA-kredie- ten (de IDA is ln 1960 opgericht) een peil bereikt van bijna 309 mil joen dollar per-jaftr. De president van de wereldbank wil komen tot 2.5 miljard in de ko mende vijf Jaar, waarbij reeds dit jaar zou moeten worden beslist over de toevoer van nieuwe middelen naar de IDA. Die middelen zouden moeten ko men uit de industrielanden, hetzij uit de schatldsten, hetzij uit staats leningen. DICK HOLTHAUS een stapje vóór Prof. Lieftinck legde er de nadruk op, dat de buitenlandse schulden van de ontwikkelingslanden in de laatste zes Jaar meer dan verdub beld zijn. Rente en aflossing vergen al 2,5 miljard dollar per jaar, zeven per cent (in verscheidene landen tien percent) van de exportopbrengst van deze landen. Verscheidene landen hebben de grens van wat nog verantwoord is al bereikt. Het is daarom nodig, dat hulp in toenemende mate wordt ge geven op een wijze, die de betalings balans van die landen niet zwaarder belast met rente en aflossing. Daarom bestaat behalve aan schen kingen (die vooral grote landen niet accepteren) grote behoefte aan hulp, zoals de IDA (Internationale Ont- wlkkelings Associatie, een dochter van de Wereldbank) die verleent. Hierbij wordt vrijwel geen rente betaald en wordt de aflossing over een lange periode uitgespreid. Prof. Lieftinck merkte op, dat de grote Westerse industrielanden te leurstellend hebben gereageerd op de plannen van de president van de Wereldbank om de IDA-hulp in de (Van een onzer verslaggeefsters) De nieuwe Italiaanse mode, zoals gewoonlijk gelan ceerd vlak voordat Parijs van zich doet horen, zal de geschie denis ingaan mét déze ken merken: langere rokken Cde knie wordt weer helemaal bedekt); een taille die in de rug op de na- O"'-:--' mms tuurlüke plaats zit en aan de voor kant 'prinsessig' oploopt; avondjaponnen met volslagen blote ruggen en, letterlijk als tegen hanger, voor de dag veel capes, pel- lerines én bolero's; losse panden, die san schortjes doen denken. Het meest verbazingwekkend aan de Italiaanse nieuwe Hjn ls in onze Nederlandse ogen, dat hij zo veel bekends heeft. Waar hebben we ze méér gezien, die zwart-wit-creaties, de poncho als een korenschoof, de lange, harem vrouwachtige pantalons voor thuis? Het is waar ook: Dick Holthaus was op zijn eentje de hele Italiaanse bent een paar weken vooruit. Al deze vondsten van Rome en Florence hebben wij imers al ge zien in de oer-Nederlandse Katoen show 1963. "£r De grote lijn in Florence nog steeds het centrum, waar ook de meeste Romeinse ontwerpers hun col lectie presenteren krijgt pas fleur door de vele, vaak uiteenlopende, va riaties. Patrick de Barentzen, die zich zelf uls de ware nazaat van de in '57 overleden Parijzenaar Jacques Fath beschouwt, toonde jurken zoals ze door Fath destijds werden gebracht als het summum van vrouwelijkheid: met ballonmouwen, een wespentaille en wijd uitwaaierende rokken. iV-faar Galitzirse, het andere uiter- -*•1 ste, had alle modellen losjes en vloeiend van lijn gehouden, de rok- i ken recht. Plooirokkan (Veneziani), ruches en losse panden (Balestra) iange rijen knopen op de rug (ge zusters Fontana), tailles op de plaats van het middenrif (De Luca) heb ben de aandacht getrokken. Marucelli en Mingolini-Gugen- heim waren de mannen van het lage rug-decolleté (tot op het mid del vaakl); alleen over de voor kant (van heel plat tot juist heel weelderig) verschilden hun opvat tingen. Carosa en Enzo handhaafden de kangoeroe-jasmouwtjes v anverleden jaar: zó ver voorwaarts ingezet, dat het lijkt of de draagster haar afmen niet zal kunnen opheffen. Behalve capes werden er ook veel redingnotes gedragen. "jVfieuwe kleurencombinaties ln de -1- Florentijnse mode waren roze met geel en roze met blauw, voor de avond bleek-geel met bleek-groen. Er waren, zoals Holthaus ons al had kunnen vertellen, veel zwart-witcom-. binaties, maar even belangrijk wa ren alle denkbare pasteltinten. Verscheidene landen geven er ech ter de voorkeur aan zelf rechtstreek se hulp aan bepaalde ontwikkelings landen te verlenen. Prof. Lieftinck erkende, dat men met zulke bilaterale hulp de eigen belangen heel goed kan dienen en dat men aan het ontvangende land gemakkelijk voorwaarden kan stel len (b.v, dat installaties in het ver strekkende land moeten worden ge kocht). Maar, zo stelde hij. als men het belang van de ontwikkelingslanden voorop stelt, dan moet toch worden gezegd, dat zij veel beter geholpen zün met hulp van het IDA-type. De oud-minister verheugde zich er dan ook op, dat de Nederlandse re gering een meer evenwichtig stand punt heeft Ingenomen. Maar hü was het bepaald niet eens met minister Luns, dat het onderscheid tussen bilaterale en multilaterale (via in ternationale organisaties verleende) hulp zou vervangen. Als men dat zegt, ziet men over het hoofd, dat de IDA-hulp wel op heel andere voorwaarden wordt ge geven, zei hü. Prof. Lieftinck vertelde, dat de We reldbank nauw samenwerkt met het DEN HAAG (ANP) Wegens een geval van mond- en klauwzeer heeft de directeur van de veeartsenijkun- dige dienst het vervoersverbod van varkens en herkauwers van toepas sing verklaard voor de gemeente Sehaijk in Noord-Brabant. Onthef fing is verleend voor de rechtstreekse doorvoer van dit vee langs de rijks weg Den Bosch—Nijmegen. Het be smet verklaarde gebied is met borden langs de wegen aangeduid PROF. DRLIEFTINCK waardering gevraagd Speciale Fonds van de Verenigde Naties, maar betrekkelijk weinig con- tact heeft met het Europese Ont wikkelingsfonds van, de EEG. 'Daar overheerst het regionale denken (mi. een overblijfsel tilt het koloniale tijdvak) nogal,' zei hij. On der de gasten op de bijeenkomst was o.a. de president van de Nederland se Bank, dr. M. W. Holtrop. De uitspraak van de Partij van. de Arbeid over de te volgen politiek ln het atoomtijdperk is duidelijk geweest. Het komt er op aan een atoomoorlog te vermijden. Daartoe Is het noodzakelijk met handhaving van het machtseven wicht te zoeken naar middelen om tot wederzijdse gecontroleerde ontwapening te komen. Deze politiek moet worden ge voerd door een nuchter maar fantasierijk en beweeglijk aftas ten van de situatie van k®'°geJ?" blik en de kansen die zij biedt. En bovendien dient de politiek van het Westen gericht te zijn op ver sterking van de democratie en de sanering van misstanden ln de westerse landen zelf. Daarnaast zal het probleem van de ontwikke lingslanden op de grootst mogelij ke schaal moeten worden aange pakt. Ziehier ln enkele woorden <3e kern van de zaak. Aan duidelijk- held dus geen gebrek. Toch had Het Parool graag het accent wat anders gezien. Te veel is, naar dit blad meent, de nadruk gelegd op wat meerderheid en minderheid bindt. Te weinig op het grote ver schil van inzicht in de wenselijk heid van nationale ontwapening dat hen scheidt. Tiet Parool maakt zich tot tolk van een typisch Nederlandse eigenschap om de verschillen te accentueren. Een eigenschap die tot veel partljsplltsingen heeft ge leld. Wij zien daarvan hetnut niet In. Als de duidelijkheid is gewaar borgd en het verkiezingsmani fest laat niets te wensen over dan achten wij het verstandig dat een grote partij zich niet toelegt op het toespitsen van een verschil 'van mening om één belangrijke zaak ln de partij. De duidelijkheid garandeert dat Ieder weet wat hij aan de PvdA heeft. Geen lid van de PvdA dat tot de minderheid behoort, zal moeite hebben met duidelijk te maken wat de PvdA wil. Hij zal, desgevraagd, zeggen dat hij per soonlijk op één van de punten van het beleid een andere mening heeft. Maar dat is in een grote partij geen ongewoon, doch eerder een gewoon verschijnsel. Is door deze botsing van menin gen de PvdA gaan lijken op een confessionele partij? De rooms- katholieke Volkskrant zinspeelt daarop. Het verschil van mening in de PvdA Is meer fundamenteel dan de verschillen binnen andere partijen, schrijft het blad. En het meent dat men in socialistische kring over die verschillen bij an deren wel wat ruimer zou kunnen gaan denken. Verliest bij deze minzame op wekking de Volkskrant niet uit het oog dat een partij als de KliP om bl] voorbeeld de Welter-groep aan te trekken, praktisch heeft verloochend dat zij een program had? Om alle katholieken te kun nen omvatten, heeft men zelfs be grippen als conservatief en pro gressief uit het politieke woorden boek willen schrappen. Bij de PvdA als echte politieke partij gebeurt juisthet omge keerde. Daar wordt ernaar ge streefd bij 'n belangrijk menings verschil tot een duidelijke uit spraak te komen. En dat streven slaagt. Het cement in de socialis tische partij is echter sterk genoeg dat de partij bij elkaar blijft. Niet omdat de levensbeschouwing ce leden aan elkaar bindt, maar om dat de gemeenschappelijke poli tieke inzichten die grote bindings kracht hebben. T-Tet is niet de eerste keer dat de J-L PvdA tegen een verschil van mening bestand is gebleken. Over de politionele acties ln Indonesië is destijds de Partij verdeeld ge weest. Over de Nieuw-Guinea- poiitiek hebben leden van de Par tij anders gedacht dan de meer derheid. Er zijn meer voorbeelden Steeds ls gestreefd naar duidelijk heid. Want een politieke partij moet geen twee politieke oplossin gen die met elkaar in strijd zijn, tegelijk verdedigen. Er moet dui delijkheid zijn. En dat Is er-ge weest. Elke keer heeft de minderheid aanvaard dat er een beslissing was genomen die niet de hunne was. Dat heeft haar aan de ene kant niet ertoe gebracht eigen afwij kende opvattingen te verlooche nen. Het is haar ook nooit ge vraagd. Dat heeft aan de andere kant er niet toe geleid dat de min derheid te kort is geschoten ln een loyale houding tegenover het een maal ingenomen standpunt. Dat behoort tot het wezen van de de mocratie. "Tussen de leden van de Partij van de Arbeid die op het standpunt van de nationale ont wapening staan en de leden van de PSP bestaat een zeer wezenlijk verschil. Voor de PvdA-Ieden ls de nationale ontwapening één be langrijk punt waarop zij anders denken ln het geheel van een po litiek waarmee zij het eens zijn. Zij voelen zich met vele banden aan de meerderheid gebonden en voe len zich thuis ln een grote socialis tische volkspartij. Voor hen die voor de PSP kiezen, Is het pacifisme alles overheersend en zij zetten zich in het bijzonder af tegen de PvdA. De eenzijdige concentratie op één punt leidt tot kortsluiting op allerlei andere punten en tot ver vreemding van het moderne socia lisme dat tracht op de hoogte te blijven van de tijd. Dat proces van vervreemding ls ln volle gang. Zii die de PSP steunen, komen door het voortdurend afgeven op de grote socialistische volkspartij steeds verder van het socialisme a* te staan ln een steeds rancu- neuzer isolement.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1