Zout water krijgt bittere nasmaak NTB en NTS roepen Stichting v. d. Arbeid Autoverkoop 110g; Keukenboter nooit zo groot per kilo Dokters verklaren voor Maastrichtse rechtbank: in Werkgeefster ontkent er van van en over es c.s. Heildronk Doodgereden jongetje werd in vrachtauto vervoerd Gaten in wegen door wisselende temperaturen Merk lcnQt f 9 df) Kant en randflneren?...^? Csia-BeverSNELFIX ^*0 Dr. D. van Denrsen Verslag HET VRIJE VOLK WOENSDAG 30 JANUARI 1963 PAGINA 3 Alarmkreet Reactie* Meisjes staken om cheffin te houden -71 'leden Fatsoenlijk te eten over Sliep in dë voerbak Rijksdaalder per week Drinken uit bloembak Zaak aangehouden (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam zou een heleboel zout-water-misère gespaard ge bleven zijn, als het stedelijke waterleidingbedrijf Rijkswater staat eerder in de arm had genomen. De maatregel. Rijnwater via het Betuwepand van het Amsterdam-Rijn-kanaal naar het Rotterdamse gebied te zenden, is te laat genomen, doordat het t erzoek daartoe aan Rijkswaterstaat niet tijdig genoeg is uit gegaan. Er is geen andere conclusie moge lijk als men verneemt, dq,t jaren ge leden al, hij de reguleringsplanncn voor de Rijn, rekening is gehouden met hel feit, dat het in de toekomst nodig zou kunnen worden Rotterdam van water te voorzien op de manier als nu gebeurd is. Doordat de bouw van stuwen elders de watervoorziening van Zuidwest- Is ederland zou kunnen stagneren. damse waterleidingbedrijf maandag al moet hebben geweten wat er ie gebeuren stond. En waarschijnlijk zelfs zondagavond al. Het duurt na melijk een of twee dagen, voordat een hoeveelheid slecht water door werkt op het hele buizennet. Dat hebben de officiële communiqués over de watersituatie van de laat ste dagen genoegzaam aangetoond. Hoewel men het dus heeft moeten voorzag men destijds de Prins 3ern- zien aankomen, onthield men zich hardsluis m Tiel van een paar enor- niet alleen van een waarschuwing me riolen, die een forse hoeveelheid aan Rijkswaterstaat, maar stelde ook water konden doorlaten ook als de de Rotterdamse burgerij niet op de sluis zelf gesloten moest zijn. Die hoogte. De pers moest uitvinden, dat riolen zijn zo groot dat je er met een de planten van het zoute leidingwa- auto gemakkelijk door zou kunnen rijden, zo zei ons een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat stelde deze riolen ter zouden sterven en dat het beslist ook niet aan vogels en vissen (aqua ria !J mocht worden gegeven. De reactie van waterleidingdirec- (Van een. onzer verslaggevers) Ruim MBttg meisjes van de naat- ■saa! van het confectie-ateller Blom te 'Gaanderen In de Achterhoek sljn sinds vrydag in staking omdat ijj niet akkoord gaan met de overplaat sing van hun cheffin naar Enschede. Een andere .cheffin in het Gaan- derense filiaal zou de leiding van de naaizaa! krijgen. De meisjes van de naaizaal hebben dit niet geaccep teerd. BUSSUM (ANP) De Nederlandse Toonkunstenaarsbond (NTB) en de Nederlandse Televisie Stichting (NTS) hebben in een gemeenschappelijke brief aan de Stichting van den Arbeid verzocht te willen bemiddelen in het conflict, dat gerezen is tussen de NTB en de NTS over de voorwaarden waaronder musici kunnen optreden voor de televisie. In de brief wordt geconstateerd, dat het er niet naar uitziet, d;».t recht streekse onderhandelingen spoedig tot overeenstemming zouden leiden, zo dat beide partijen besloten hebben de bemiddeling van de Stichting van den Arbeid in te roepen. Deze jongedame heet Sophie Dau- mier en ze gaat in de Franse film Carambolages een hoofdrol spelen:; die van secretaresse en vriendinnetje van Jean-Claude Brialy. donderdag open, nadat de alarm- teurir J JBBiiker ATRh^wa kreet uit Rotterdam de dienst woens- J- J- E- BU.ker-, .Als Ktjkswa dagavond had bereikt. Dat de maat regel effect had, is aan geen twijfel terstaat nu opmerkt dat hij de wa terkanalen in Tiel eerder opengezet zou hebben als wij eerder hadden op- onderhevic In enkele ri-.ven tïids zuu !JeDDen a'8 WU eeraer imuueu up- werd de zouttong uit de Noordzee te-, f.rï^ld(:nd£ï1 Jjt iLlnl fp^fmnri ruggedrongen tot voorbij het punt m, S^val veel te simpel, waar het Rotterdamse waterleiding- f, J" bedrijf water aan de Nieuwe Maas ',asj?n «vaar m?eT M V0°rl°Pig geen men mÏÏi dan hL de rituarie'zRh gevtuij mee de volgende dag weer hersteld. We Vermoedelijk zijn ook verbeterde heten op zulke dagen minder water waterstanden op de rivieren debet jn en de afvlakkende werking van aan dit feit. De deskundigen menen on2e bassins maakte dan wel dat de echter toch, dat het openen van de stad er niets van merkte, waterkanalen van de Prins Bern- hardsluis in Tie! het meest tot het V J' Wf, ,1ins<iaf c^htcr ver' herstel van de oude situatie heeft an<e. e de situatie niet. Toen wij liii>prlrap-f.n ons m verbinding stelden met Rijks- waterstaat in Arnhem zei men daar Verleden week dinsdag proefden de t]at cr veei zout water door de zee Rotterdammers het afschuwelijk naar binnen was gestuwd, maar dat zoute water voor het eerst. Om half ,je toestand spoedig weer normaal vier 's middags was in heel het bui- 70U worden zennet van de DWL het water zout. r-;, Toen dat ook woensdag met het Dit betekent, dat het Rotter- geVai was, zijn we tot in de hoogste regionen doorgedrongen om onmid dellijke maatregelen. Rijkswaterstaat zette de waterkanalen in Tiel ten slotte open omdat er in Rotterdam een noodsituatie was ontstaan. Kortom: we konden hier niet voor zien. dat de situatie zó zou worden. Het was én voor Rijkswaterstaat én voor ons een ontwikkeling, die nog niet eerder was voorgekomen," aldus de heer Bijker. flIIllriiiiiifliUiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiJiid.iiiiiiiijililiiiJuiiiiüliiSJnMlIt TYe Rotterdammers en allo an- dere gebruikers van het Rotterdamse drinkwater meer dan een miljoen Nederlanders te zamen hebben van de Rotter damse autoriteiten nu het drin gende advies gekregen geen drinkwater van elders aan te sle pen. „Immers", aldus deze offi ciële mededeling, „transport van drinkwater kan alleen hygiënisch betrouwbaar worden genoemd ais het door-een gesloten, buizen net plaatsvindt, omdat bij een andere wijze van distributie" waarbij het water door. verschil len de1* handen gaat, grote kans op besmetting bestaat". Dat lijkt ons een juiste stelling. Maar toen een week geleden on drinkbaar Rotterdams water uit enige honderdduizenden kranen stroomde, gaf het Drinkwater leiding-bedrijf slechts vergoelij kende communiqués over de on schadelijkheid van het zoute wa ter. water dat overigens nie- mands keelgat kon passeren, zo onschadelijk. Inmiddels overlegde, het ge meentebestuur met Rijkswater staat. In afwachting van de re sultaten van dat overleg deed het gemeentebestuur echter niets om de behoefte aan hygiënisch be trouwbaar drinkwater bij zijn ontelbare afnemers ook maar enigermate op te vangen. Met andere woorden: meer dan een miljoen Nederlanders stond bloot aan het ernstige gevaar van be smetting, waartegen nu dringend wordt gewaarschuwd. Als wij het jongste officiële communiqué ernstig nemen, mag worden gesteld, dat de be volking van Rotterdam en om geving in de afgelopen week door het oog van een naald is gekro pen. Er zijn althans geen besmet tin gsge vallen bekend. Dat is een heildronk waard. Maar dan liever nog niet met kraanwater, 4jl In zomer van 1962 (Van een onzer verslaggevers) In tic zomer van 1962 deed zicb in de gemeente Brummen een tra gisch verkeersongeval voor. waarbij een zesjarig jongetje om het leven kwam. Omdat toen geen ander, meer passend vervoermiddel aanwezig was. werd het stoffelijk overschot van het verongelukte knaapje per gemeente lijke vrachtauto overgebracht - over een afstand van ongeveer 300 meier naar een in de buurt staand Hj- kenhuisje. Tijdens de behandeling van de ge meentebegroting van Brummen at tendeerde een van de leden van de gemeenteraad het bestuurscollege op deze zijns inziens onmenselijke wijze van overbrenging. Hij drong er bij 't college met kiem op aan maatre gelen te treffen om in de toekomst een dergelijke wijze van vervoer te voorkomen. Namens het college werd daarop geantwoord, dat hopelijk bij voorko mende dodelijke verkeersongevallen een lijkauto ter beschikking is. Er werd echter op gewezen, dat in Brum men geen begrafenisonderneming ge vestigd is. Voor de enkele maal, dat In de gemeente Brummen een derge lijk ongeluk plaatsvindt, kan. zo werd gezegd, geen lijkauto worden aange schaft. In de toekomst zal bij voorko mende gelegenheden een beroep wor den gedaan op Apeldoorn, Zutphen en Dieren. DEN HAAG (ANP) Door de schommelende temperaturen zijn op vele plaatsen in het wegdek gaten ontstaan, die we) een meter door snede kunnen hebben. De KNAC-Wegeninformatiedienst waarschuwt, dat dit in het bijzonder het geval is op wegen met een bitu mineus oppervlak, zoals bij voorbeeld asfaltwegen. In het donker kunnen deze gaten vooral voor motorrijders veel gevaar opleveren. De KNAC waarschuwt bovendien voor stenen die kunnen opspatten van onder de banden van de voor rijder Gisteravond is op de nieuwe Vlis- singse weg ter hoogte van Souburg de 38-jarige mej. Van Rijswijk uit Vlissingen ten gevolge van een ver keersongeval om het leven gekomen. Zij kwam met haar personenwa- gentje in botsing met een uit tegen overgestelde richting slippende vrachtauto. Zij werd zo ernstig ge wond, dat zij korte tijd na het on geval overleed. Er' komt weer een nieuwe film versie van Tolstojs Anna Kare- nina. Ditmaal een Enoelse, en Dawn Addarns is uitverkoren om er de hoofdrol in te spelen. AMSTERDAM (ANP) Het vorig jaar werden in Nederland meer per sonenauto's verkocht dan ooit daar voor. Het waren er 146.000. In de bromfietsbranche liep de binnen landse verkoop terug van 230.000 in 1961 tot 200.000 in 1962, De rijwielindustrie ondervond toe nemende concurrentie van het bui tenland. met als gevolg een verdere achteruitgang van produktie en ver koop van acht tot tien percent. Dit. zijn enkele van de belangrijk ste mededelingen in het zojuist ver schenen jaarverslag van de Neder landse Vereniging De Rijwiel- en Automobiel-industrie. In dit verslag staaat voorts, dat de verkoop van bedrijfsauto's en in het bijzonder van bestelauto's in 1962 enigszins bij de verwachtingen ach ter is gebleven. In de eerste negen maanden van dat Jaar (een volledig overzicht is nog niet beschikbaar) werden 20.937 nieuwe bedrijfsauto's geregistreerd tegen 31.496 in dezelfde periode van 1963. Het aanhoudende koude weer ln 1962 beeft de verkoop ln de twee- wielerbranche parten gespeeld. ,Voor de motorrijwiel- en scooter- handel,' aldus het verslag, .beteken de het handhaven van de weeldebe lasting een streep door de rekening.' De politieke politie in Ecuador heeft gisteravond 17 leden van de Ecuadoriaanse revolutionaire Jeugd- unie in hechtenis genomen en een hoeveelheid uitrusting voor het ma ken van brandbommen in beslag ge nomen. (Advertentie I.M.) (Van onze soc.-econ. redactie) In de loop van de volgende maand mogelijk eerst begin maart zal een partij van 6000 ton zogenaamde „keukenboter" op de markt gebracht worden. De minister van Landbouw heeft hiervoor thans toestemming gegeven. Deze boter is van een voor de ex port afgekeurde kwaliteit maar is blijkens de wikkelaanduiding die er op zal worden aangebracht wel ge schikt voor bak- en bra-addoeieinden De keukenboter zal worden ver kocht voor ƒ2,40 per kilo. terwijl de prijs bij een normale kwaliteit onge veer 2,90 zou zijn geweest. Berichten, dat de boter reeds van 1 februari af verkrijgbaar zou zijn, worden zowel door het Departement van Landbouw als door het Produkt schap voor Zuivel ten stelligste te gengesproken. Dit is in de eerste plaats technisch onmogelijk. De boter moet nog ont dooid worden waar ongeveer een week mee gemoeid zal gaan. Boven dien moet de keukenboter in specia le wikkels warden verpakt, opdat duidelijk blijkt dat men hier niet met de normale koelhuistoter te ma ken heeft. Het In de handel brengen van de ze boter wordt bovendien zowel door het Ministerie van Landbouw als door het Produktschap voor Zuivel als een groot experiment beschouwd. De minister heeft zich er lang te gen verzet meerdere kwaliteiten bo ter tegelijk in de handel te brengen. Afgewacht moet nu worden, of het publiek inderdaad bereid zal zijn deze boter te kopen. Ook met het oog hierop vindt nog overleg plaats tussen her ministerie en het produktschap over de vast stelling van de juiste datum. De be voorrading van de handel zal boven dien nog enige tijd in beslag nemen. -van er om (Van een onzer verslaggevers) 'Is het niet zo, dat Iemand de hongerdood Is gestorven, terwijl een heel dorp om hem heen leefde, maar er riets tegen deed?' Die scherpe vraag stelde gisteren de jongste rechter van de Maastrichtse rechtbank, mr. H. Disch, in de zaak tegen de 51-jarige weduwe A. M.—C. uit Schinnen. Op de publieke tribune stond het halve dorp bijeen gedrongen en luisterde aandachtig hoe een rij van veertien getuigen verklaringen aflegde over de 67-jarige landbouwersknecht Teike Otten en over de manier, waarop hij door de verdachte werd behandeld: een manier, die volgens deskundigen zijn dood tot gevolg heeft eeha.rt (Van een onzer verslaggevers) Een 63-jarige wisselloper van de Amsterdamse Bank, M. van. der Horst, is dindagmiddag op de Jutphaseweg in Utrecht over vallen en van 9000,beroofd. Hij werd b(j het viaduct over de rijksweg Amsterdam- Utrecht onverhoeds door een man van zijn fiets getrokken. Voor hjj wist wat er precies se- beurde, griste de, overvaller een lin- j nen zak en blikken trommel, die de wisselloper op de bagagedrager van zijn fiets had vastgemaakt, onder de snelbinders vandaan. De dader holde met zijn buit liet talud naar de rijksweg op. Vermoe- ctelijk is hij verdwenen met een auto, die hij in de directe omgeving had geparkeerd. Dagelijks laat de Amsterdamse Bank bij het nogal ver van de stad gelegen depot van de Shell de Caltex geld halen om het op de ver schillende rekeningen te. storten. 'Wij doen dit al jaren. Het is een soort service aan onze cliënten,' ver telde de directeur van het Utrechtse kantoor van de Amsterdamse Bank. De bedragen worden gevormd door de afrekeningen van de chauffeurs van beide oliemaatschappijen. Dit keer was het 9009. 'Het had veel meer kunnen zijn,' aldus de di recteur. 'Er zijn dagen, vooral na de weekeinden, dat het 18 mille is.' Volgens de recherche ging de wisselloper aitijd op verscnillende tijdstippen naar de Jutphaseweg om het geld. dat hü in een afge sloten trommel en een afgesloten linnen zak meekreeg, te halen. Bij de Caltex daarentegen vertel de men. dat ae man regelmatig op hetzelfde tijdstip kwam. Vermoedelijk zijn twee jongens ge tuige geweest van de brutale overval. De Utrechtse politie verzoekt deze jongens van ongeveer 15 en 20 jaar zich op het hoofdbureau op het Paar den veld te, Utrecht te willen meiden. Op 11 september van ver leden jaar stierf de man, een dag: nadikt de arts Starmans hem had aangetroffen in het huis van 1de verdachte, ster vend in ë|n stoel, uitgehon gerd, in lompen gehuld, onder de zweren.^ De verdachte, een in het zwart ge klede vrouw, wordt in de eerste plaats ten laste gelegd dat zij opzettelijk de man in die toestand heeft gebracht, althans gelaten en subsidiair, dat het aan haar onachtzaamheid te wijten is. dat de man niet de noodzakelijke voeding en medische verzorging heeft gekregen, waardoor hij zo is verzwakt dat hij overleed. "HU heeft altijd fatsoenlijk te eten gehad.' is het eerste antwoord, dat zij fel en pertinent en met een scherpe stem geeft. Hij is nooit ziek geweest!' 'Is het waar dat hij in een trog tn de stal heeft geslapen?' vraagt de president. 'Neen, hij sliep boven op een kamer en hij at bij ons in de keuken.' Teike Otten kwam in 1957 op de boerderij van verdachte, haar man sloot een overeenkomst met de knecht die door sommigen als een zonderling wordt beschreven. Otten zou werken in ruil voor een volledige verzorging. De eerste getuige is de 72-jarige H. Menens uit Susteren, hij is vanaf half juli bij de weduwe ln dienst ge weest, 'Nee zei hij, 'Teike at niet in de DEN HAAG (ANP). Gisteravond !^«r, ouderdom van 71 jaar over- j keuken. Ik weet ook niet, of hij altijd leden dr. A. van Deursen, voorzitter1 - van de Nederlandse Christelijke Ueisvereniging en een befaamd ken ner van het midden oosten. Dr. Van Deursen werd te Rotter dam geboren en was aanvankelijk werkzaam als onderwijzer aldaar, In 1918 werd hij leraar aan de h.b-s. ie 3neek en op i september van dat jaar aan de christelijke h.bi. en het Wil lem Lodewijk gymnasium te Gronin gen. Tot aan zfju pensionering is dr. Van Deursen leraar in Groningen geweest. Van zijn boeken zijn de bekendste: Bijbels Beeld Woordenboek en de bijbelse atlassen. Dr. Van Deursen speelde ook een rol in de bekende quiz Tot ziens in Jeruzalem. wel te eten kreeg. Een enkele keer heb Ik gezien dat hij 's morgens vijf boterhammen met spekvet kreeg, maar 's middags riep üe vrouw altijd 'Mertens, kom eten' en Teike, die dan bij mij was, bleef achter. Zij ging dan later met. een pannetje .eten naar buiten, maar of dat voor Teike, of voor de honden was, weet ik niet.' Tieke sliep volgens Mertëns nachts in de voerbak in de stal met 'zijn knieën tegen zijn kin en zijn hoofd er buiten, omdat die bak veel te klein was. Op een dag kwam Mertens terug uit de kerk. Hij zag Teike liggen in de modder van de varkenswei. Hij was gevallen, zat onder het bloed »n de varkens snuffelden rond hem. 'Ik liep naar de vrouw om het te zeggen, maar zij zei: Laat hem daar liggen, dan ligt het ene varken bij het andere.' Mertens vertelt verder, dat hij die dag naar de ambtenaar van de so ciale dienst op het raadhuis is ge stapt, om te vertellen wat er aan de hand was. Deze ambtenaar, de 26-jarige L, Larue, vertelt de rechtbank, dat Mertens vooral de nadruk had gelegd op de AOW, die Teike niet kreeg van de weduwe. Hij ontving aHeen een rijksdaalder per week. 'Wij hebben toen een brief aan de weduwe geschreven, dat zij niel langer de AOW van Teike op kon halen, in de hoop dat hij zelf zou komen, zodat we hem te spreken zou den krijgen. Otten heeft overigens altijd verklaard, dat hij het goed had.' Dat zegt ook de burgemeester, de 64-jarige D. Kruijen, die na de mid dag is getuige a décharge verschijnt. De verdediger, mr. Prickaertz uit Heerlen, tracht de gehele gemeen schap verantwoordelijk te stellen voor de dood van Teike Otten, Daarom vraagt hij de burgemeester: 'Hebt u ooit gehoord, dat Otten niet goed werd verzorgd?' 'Ja,' zegt de burgemeester, 'jaren geleden hooide ik het zelfde over de man van de verdachte. Ik heb toen een onderzoek laten instellen door opper Ramakers, maar daaruit bleek, dat het allemaal praatjes waren. Toen ik dat van Otten hoorde, heb lk het dan ook niet au serieux opge vat. De vrouw heeft trouwens gezegd, dat Teike bij haar kind aan huis was.' President: 'Ja. hij had er een hemel op aarde.' Mr. Disch; "Hoe verklaart u, dat het mogelijk is, dat in uw gemeente een man de hongerdood sterft?' Burgemeester: 'Dat zal Ik niet graag willen zeggen: hij zag er nogal vies uit. maar tja, de man werd' ouder hè.' President: 'En magerder. En toen ging hij van de honger dood in uw gemeente.' Dat Otten van de honger dood was gegaan hadden tevoren twee deskun digen unaniem verklaard. Zowel dr. HoHman. gerechtelijk geneeskundige te Maastricht als dr, Zeldenrusl, pa tholoog-anatoom uit Den Haag, liad als enige conclusie van hun onder zoek, dat moet worden aangenomen, dat de man overleden is aan sterke ondervoeding. Een longontsteking heeft de dood nog versneld. Het uit geputte lichaam had er geen afweer- stoffen tegen. 'Naar mijn mening is de ondervoe ding een kwestie van maanden ge- - weest.' zegt dr. Hollman. De 37-jarige fabrikant P. Salberg uit Schinnen, die ruim een week voor de dood van Teike op de boerderij kwam, schrok zo, dat hij naar de so ciale dienst ging opdat men maat regelen zou nemen. 'Het laatste jaar vroeg hij mij re gelmatig om boterhammen.' verklaart buurvrouw Cuypers. De 32-jarige dakbedekker J. Her mens die met tussenpozen bij de ver- omen dacnte werkte, zegt: 'Als Otten uit de pot, waarin water voor de bloemen stond, wilde drinken, keek hij eerst nog angstig om zich heen of zij het niet zag. Maar ik heb mij er niet mee bemoeid. Ik meende, dat ik er niets mee te maken had.' Ook buurman F. Pijls die raadslid is, legt een soortgelijke verklaring af. Hij zegt een jaar tevoren hst burger lijk armenbestuur al eens te hebben gewaarschuwd. 'Hij en zijn kinderen scholden Teike uit voor mensaap,' komt de verdachte er fel tussen. "Leugens,' is steeds het commentaar van de verdachte op al deze beschul digende verklaringen. Sr rest nu nog slechts een getuige. De zaak werd ten slotte aangehouden tot 11 februari, omdat de raadsman erop stond, dat de opperwachtmeester Ramakers als getuige gehoord wordt. TTit de vertaling van het versiag, dat de Russische journalist P. Naoemow in de Prawda heeft gegeven van het congres van d« Partij van de Arbeid, blijkt hoe ver de opvattingen over wat jour nalistiek is in de communistische landen en ons iand uiteenlopen Stelt u zich eens voor dat er in Rusland een nlet-communistische krant verscheen, fel gebeten op de regering en met grote hard nekkigheid de communistische partij bestrijdend. Een krant die er niet op uit is zijn iezers ta doen begrijpen wat de ander wil. maar uitsluitend traebt de ander bij zijn lezers in een ongunstig daglicht te stellen. Terwille van de propaganda voor eigen opvat tingen. Kortom een anti-commu nistische Waarheid. Stel nu dat een Nederlands journalist het congres van de Russische communistische partij bezocht. Stel verder dat er op zo'n congres zou worden gedebat teerd en dat er werkelijk een ver- scnS- van inzicht zou blijken. Stel dat niet elke afgevaardigde zich zou beijveren het met het bestuur eens te zijn en vrij zijn standpunt zou bepalen, en dat er gestemd zou worden. En dat er vrije ver kiezingen zouden zijn van een partijbestuur. En dan zou daar zijn die Neder landse journalist, geen commu nist, met de opdracht zijn lezers voor te lichten over wat erin dat Russische congres aan de orde is geweest. Met de opdracht de lezers mede te delen wat de afge vaardigden in dat congres wilden. En stelt u zich dan voor dat deze journalist met een verhaal thuis komt. geïnspireerd door de opvat tingen van het fel anti-commu nistische Russische blad, dat even weinig lezers als gezag heelt en ■waarvan de tendentieuze bericht geving over de politieke tegen stander alom bekend is. Dan zoii vrijwel iedere Nederlander zich bedrogen voelen en zeer onvol doende voorgelicht. En de andere kranten zouden niet nalaten daarop te wijzen en er schande van spreken. IA och in Rusland ontbreken die andere kranten. En de Rus sische journalist heeft er mis schien geen flauw idee van hoe ver hij is afgeweken van wat wij in het westen journalistiek noe men. toen hij zijn licht opstak bij De Waarheid. Hij is waar schijnlijk opgevoed in de leer dat wat goed is voor het communisme, goed Is hoe verwerpelijk ook. En hij zal zijn methode de 5uiste vinden, ook als feij dezelfde methode, op Rusland toegepast, fel zou veroordelen. Een voorval als dit demon streert weer eens hoeveel obsta kels er staan tussen de commu nistische landen en de democra tische. En hoe moeilijk het is voor het Russische volk om zich uit zijn kranten een juist beeld te vormen van wat er in het buiten land gebeurt. Ook dit is een stuk trieste werkelijkheid waarmee wij rekening moeten houden als wij zoeken naar mogelijkheden om vreedzaam naast elkaar te leven. AMSTERDAM (ANP) Op het Kwakersplein in Amsterdam is gis teravond ccn tramstel van l(jn drie, vermoedelijk doordat een wissei ver keerd stond, uit de rails gelopen eu tegen een verkeerszuil en een elek- tricitaitsmast gebotst, waarbij drie passagiers en de bestuurder van de tram verwondingen opliepen. Zij wer den naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, maar ze konden na behan deling naar huis vertrekken. De gedachte om in de auto een papier of een plaquette te hebben waarop vermeld staat dat men rooms-kathoiiek is en Inge val van een ernstig ongeluk gees telijke bijstand van een priester wenst, spreekt wel aan. In Lim burg is op het voorbeeld van een actie in West-Duitsland het initiatief genomen om tot het invoeren van een plaquette te komen. Maar waarom een dergelijke plaquette voor ieder zichtbaar op dp achterruit zou moeten zitten is ons niet helemaal duidelijk. Wordt het doel niet bereikt als de plaquette in de auto aanwezig is? Het lijkt ons wat vreemd de auto's naar levensbeschouwing te merken. Dat ontbreekt er in ons met verzuiling worstelend land nog net aan. DEN HAAG (ANP) De drie predi kanten die ai eerder het pleidooi van prof. Van Bemmelrn en prof. Pom- pe voor gratieverlening aan Lages c.s. aanvielen, hebben thans ln een brief ook gereageerd op de nadere toelichting van deze hoogleraren in het Nederlandse Juristenblad van 26 januari. De predikanten, K. "H. Kroon (hervormd). F. Kuiper (doopsgezind) en Th. Scharten (evangelisch-lu- thers), betogen onder meer dat ach ter een beroep op christelijke barm hartigheid. vergevingsgezindheid en naastenliefde in deze zaak een be denkelijk misverstand kan schuilen. Volgens hen betekent naastenlief de, bijbels gezien: afwijzing van alle wraakzucht, maar ook en allereerst: een openlijk terechtwijzen van de fa lende naaste. .Als zulk een duidelijke afwijzing van begaan onrecht thans achter wege blijft, wordt niet alléifo aan de gerechtigheid, tekort gedaan, maar daardoor juist de naastenliefde tot een onwaardige frase gemaakt," De hoogleraren riepen op tot mens lievendheid en edelmoedigheid, maar zeggen de prikanten hei gaat hier om vijanden in de diepste zin, en veel belangrijker is dus een ver wijzing naar Jezus' opdracht aan de z'Jnen om hun vijanden lief te heb ben en te bidden voor wie hen ver volgen. Aar. de ernst van de overtredingen der oorlogsmisdadigers moet volledig recht worden gedaan. Gebeurt dit niet, dan „wordt de weg tot omme keer en daardoor de mogelijkheid tot levensvernieuwing geblokkeerd." Verdere gratieverlening aan de vier gevangen Duitsers, zonder dat is blijk gegeven van een radlkaJe om mekeer in hun geestelijke Instelling kunnen deze misdadigers en hun tal- rqke hele en halve geestverwanten slechts opvatten als een vergoelijking van hun daden. Hun en niemands belang, ook niet dat van de evange lieverkondiging, is met gratieverle ning gediend, zo menen de schrij vers van deze tweede brief aan de raad van ministers. De diepste achtergrond van de massamoord der oorlogimiscladtzer- is naar hun inzicht het feit dat zij „Gods keuze van zijn volk-Israël nebben afgewezen en geloochend, en zich zo tot Gods vijanden hebben ge maaid."

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1