KRIJGT VORM c itroEnI SUS van was niet zó feestelijk 70st Nog tien reizigers motel NRC-bpd op Standaard Met welvaart kunnen we dé vrede winnen Soubertoneelman met heel eigen persoonlijkheid Vakbonden tegen verre visserij-experiment Café Louvet in Situatie is hachelijk.,.-. Beraad over toeslag op Man verdronken vUELTA ui Oude vrouw aan brandwonden overleden Nederlanders vriendelijk Ir. Vos op Jongerenbijeenkomst: Schaepman herdacht HET VRIJE VOLK MAANDAG 4 FEBRUARI 1963 PAGINA 3 (Vervolg van voorpagina) Op zijn persconferentie in Rotterdam heeft de Zweedse inspecteur van de scheepvaart ir. Almquist verklaard, dat: Voortreffelijke schepen Uit het hoofd Amstelströom redt vijf vissers Dit weekeinde 275 kolentreinen extra Bomans kwam niet Schadepost 700 Schouwen-Duiveland Elektriciteitsstoring in deel hoofdstad Cultuurpolitiek m (Van onze kunstredactie) Zij die Herman Bouber heb ben gekend, zullen de herinne ring bewaren, aan een fijn mens, een echte Amsterdam mer en een toneelman met een heel eigen persoonlijkheid. Als Herman Blom was hij in 1885 in de hoofdstad geboren, waar hij na de ambachtsschool huis- en decoratieschilder werd. Toneeldirecteur Bij de film Thuntank met open deksels ten onder M De Thuntank 7 is op de 19de januari vergaan, zeven mijl ten zuidwesten van het licht schip Texel, 's tussen tien en elf uur. Instrumenten, klokken en gevonden polshorloge; wijzen dat uit. b Voor de rest valt er weinig met absolute zekerheid te zeggen. Het logboek, dat misschien enige opheldering had kunnen geven, is verdwenen. Wel staat vast dat het schip niet volledig geballast is geweest, hoewel bij het vertrek uit Delfzijl een zware' oosterstorm werd voorspeld Vijf vin dc acht tankdeksels 7.ijn rraarsohi.julijk niet gesloten geweest. Ze waren in ieder geval niet met de bonten geborgen. Officieel was dat niet verplicht, misschien nat onver standig, maar dat doet er niet eens zoveel toe. Want ir. Aimquist is van één ding absotuut zeker: in de heer sende omstandigheden had de Thun tank 7. normaal gesproken niet kunnen vergaan. Doordat de storm van de kust woei, viel de zeegang op de ramp avond bij het vuurschip Texel tame lijk mee. Zo er al een of meer zeer hoge golven zijn geweest, dan nog had de tanker daardoor niet kunnen kapseizen. Wel moet op het dek vrij veel ijs hebben gelegen, maar ook dat kan niet fataal zijn geworden. Maar er blijven vragen. Waarom heeft de kapitein geen noodseinen kunnen geven; is dat althans op zee noch aan de kust gehoord? Waar komt het vrij'grote lek in het voor schip van de Thuntank vandaan? Ir. Almquist tast, zegt hij. in het duister. Het gat kan niet zijn ont staan doordat de tanker op lage grond is verdaagd. Het is onwaar schijnlijk. dat het door een aanvaring is veroorzaakt. Zeker niet door het Nederlandse vissersschip dat enkele dagen na de ramp meldde ergens op te zijn gestoten. Er lijkt dan maar een conclusie «ver te blijven: de Thuntank 7 is onder vele, zeer verrassende omstan digheden vergaan. Op de werf waar de Thuntank 7 is gebouwd, zijn in de loop der jaren acht tot tien sche pen van hetzelfde type afgeleverd, al dus ir. Almquist. Hef zijn voortreffe lijke schepen. De Thuntank 7 was trouwens nog praktisch gloednieuw. De kapitein was een zeer bekwaam zeeman. Een vergelijking met die andere rampen gaat niet op. want ze gebeurden onder geheel andere om standigheden. Voor zover hij het bekijken kan, zou misschien dinsdag nog iets van het mysterie kunnen worden opgelost. Het rampschip. dat nu bij een moto- renfabriek in Rotterdam ligt, gaat dan in een dok. (Van onze verkeersredacteur) I Naar verwachting van de ANWB j zal ten departemente van Verkeer en Waterstaat nu spoedig het model worden vastgesteld van de parkeer- j schijf, die in Nederland kan worden j ingevoerd nu de motorrijtulgenbelas- tingwet is gewijzigd. De gemeenten i kunnen immers kiezen tussen par- I keermeters en parkeerschljvcn. Gedacht wordt aan een 24-uurs- schijf met een wijzer, die de begin tijd van het parkeren aangeeft. Dit maakt het mogelijk de parkeerschijf toe te passen in alle gemeenten, on geacht de plaatselijk geldende maxi mum parkeerduur. De ANWB geeft de voorkeur aan de Franse schijf in een verbeterde uitvoering. Deze schijf geeft niet alleen de begintijd van het parke ren, maar oók de eindtijd aan en is bovendien door heldere kleuren gemakkelijk leesbaar. De Franse schijf ls echter niet bruikbaar in alle gam eenten. Hi! werkt met twee venstertjes. Draait, men de in een stevige enveloppe ge stoken schijf zo dat een begintijd voor het ene venstertje verschijnt, dan komt automatisch de eindtijd voor het andere maar het laat zich begrijpen, dat de schijf dan moet zijn ingericht naar de in de gemeente van gebruik geldende tijden. Op de schijf die Verkeer en IVater- I staat wil, komt dus alleen de begin- tijd cn zowel de gebruiker als de controleur moet dan uit het hoofd weten hoe lang de toegestane par keerduur ls. Advertentie LM.> K - Hoofdagent voor Citroen en Panhurd automobielen toor Rotterdam en ,om streVen. DVNAMOSTR. 16 - TEL; 010-176700 ■Achter het verzamelgebouw R'dam-Zuid (Van een onzer verslaggevers) De vakbonden hebben zich tegen het experiment van de reders met de verre visserij uitgesproken. Dp Centrale van Zeevarenden (KW), de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale (CBC) en de Neder landse Katholieke Bond van werk nemers inhet. transportbedrijf (KAB) hebben dit besluit genomen op grond van de opzet en de organi satie van deze proefvisserij en de weigering van de reders in IJmui- den. Katwijk. Scheveningen en Vlaardingen om voor deze visserij passende arbeidsvoorwaarden over een te komen. Zoals bekend heeft de regering voor het verre visserij-experiment een subsidie van globaal een miljoen gulden verstrekt. Het eerste schip dat aan deze proefneming deelneemt, is reeds naar IJsland vertrokken. Het is de hektreiier Rijnmond V uit Kat wijk aan Zee. De gemeente Enschede blijkt de eerste te zijn die in Nederland de parkeerschijf zal Invoeren. De ANWB, die liever de sonijven ziet dan de parkeermeters, omdat de eerste de .parkeerder geen geld kosten, zal En schede. gratis 20.000. parkeerschtj ven I ter beschikking stellen. De ANWB doet hiermee een belof te gestand die hij in 1959 ai heeft BENTHUIZEN (ANP). In de nacht van zondag op maandag is de ongeveer 68-jarige heer- J. Blokhuis uit Hazerswoude in het oostelijk ge deelte van Benthuizen in een tocht sloot geraakt en verdronken. In de Golf van Mexico zijn zon dag drie vissers verdronken, toen hun' treiler. de Sea Horse, in zware zee omsloeg en zonk. gedaan aan drieëntwintig grote ge meenten. Enschede zai op twee plaatsen in de stad de schijf verplicht stellen. In Parijs heet het gebied waar de schijf verplicht is zone. bleue en die naam blauwe zone is snel populair gewor den in alle Franse steden waar men de parkeerschijf heeft. De schijf is ook in gebruh- in Rome, Wenen en Lausanne. Advertentie I.M. 5É De Wssci-ixeeiiiiiuna-prijzen zijn zaterdag- door het Algemeen Neder lands Veibond uitgereikt. Eén van de prijswinnaars was de student Bert Prinsen, die ondanks een ernstige handicap het diploma gymnasium A heeft behaald. Na be ëindiging van zijn studie aan het Christelijk Lyceum Arnhem verhuis de hü naar het studentensanatorium In Laren, waar hij theologie studeert. Op de foto overhandigt de voor- zitter van het ANT, de heer F. Kooie hem in de Rolzaal in Den ïlaag de prfls. Links Majoor Bossbardt van het Leger des Heiis, die ook tot de prijswinnaars behoorde. Gisteravond is café Louvet in Blokzijl geheel uitgebrand, liet vuur ontstond in de keuken en toen later een gasfles sprong, breidde de brand zich uit. De brandweer van Blokzijl was spoedig aanwezig en kon het overslaan van het vuur verhinderen. De omliggende woningen kregen waterschade. Café en inboedel waren verzekerd. Advertentie IJV1 (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse coaster Amstel- stroom (497 brt.) heeft zaterdag avond de vijf opvarenden gered van de Franse trawler Josyan. Het vissers vaartuig was vijftien mijl van Pointe d'AilIv, in het Engelse Kanaal, lek- geraakt. Tal van schepen zetten na het eerste noodsein koers naar het zin kende schip. De Amstelstroom arri veerde als eerste, kort voordat de trawler in de golven verdween. De coaster heeft de vijf opvarenden in Dieppe aan land gebracht. Bij de Hollandse Stoombootmaat- j schappij weet men nog niet hoe de redding in haar werk is gegaan. De rederij heeft nog geen contact met de gezagvoerder gehad. UTRECHT (ANP) In hei afgelo pen weekeinde hebben de" Neder landse Spoorwegen 275 extra-goede rentreinen met 7709 wagons, voor namelijk met steenkolen, laten rij den. Er deden zich bij dit vervoer geen bijzondere moeilijkheden voor. Moeilijkheden ondervonden de Spoorwegen wel zondagnamiddag omstreeks zes uur, toen by Acht de trein EindhovenDen Bosch defect raakte. De trein werd teruggesleept en liep een uur vertraging op. Deze vertraging werkte ook verdei' naai' het binnenland door. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van een grote partij venstervallen voor min der dan de halve prijs. Broderie vensterval van ka toenen en marquisette met een rijk borduur dessin, 35 cm hoog van 2.25 p.m. Vensterval van dubbel draadse marquisette met gekleurd fantasie entre-deux, waaraan ruim geplooide volant, 45 cm boog van 2.10 p.m. Polyester vensterval met een leuke kant, 37 cm hoog. van 1.95 p.m. Morgen koopt U deze venster- vallen, drie bijzonder mooie soorten, per meter door elkaar voor één prijs, per meter voor nog géén gulden. (Van onze radio- en TV-redactie) Het feestelijk slot van de tiende SUS-actie is "gisteravond voorde KRO geen feest geworden. 'Het is jammer, het liep allemaal heel anders dan wij gedacht hadden. Het was een regiefout,' was vanmorgen het commentaar van de zijde van de KRO. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze drie soorten fg venstervallen, aAgM per meter voor wjfS2*L Gisteravond zou op de televisie schermen de prijs '.vnh 50.000 ten overstaan van notaris mr. "M. J. Meijer worden toegekend. Een kwar tier lang was voor de uitzending uit getrokken. Het grootste deel van dit kwartier bleef het scherm gevuld met het bordje 'pauze'. In de rest van de tijd gaf conferencier Cees de Lange bloe men aan de 73-jarige mevrouw J. Ooms uit Tilburg, die het benodigde lot bleek te bezitten. Het was de bedoeling van de KRO geweest, vijf bezitters van het zelfde lotnummer, maar met verschillende serie-letters er op, naar de Bussum- ses studio te laten komen. .Schrijver Godfried Bomans zou voor de camera's zitten om ten overstaan van de notaris de serie-letter te trekken. Vier lotbezitters zouden voor de ogen van de kijkers teleur gesteld naar huis moeten gaan. de vijfde zou de 50.000 uitbetaald krij gen Bomans kwam niet. Hij moest 'naar een Dickens-herdenklng in Engeland, dit weekeinde.' De vijf lotbezitters verschenen ook niet op het scherm. Een van hen had zich nog niet ge meld. Drie van hen pasten er voor op de schermen te komen, toen zij zon dagavond hoorden, dat zij het win nende lot niet in hun bezit hadden. Zij verlieten teleurgesteld Hilversum waar zij door de KRO waren uitgenodigd. De vijfde was mevrouw Ooms. die slechts aarzelend samen met Cees de Lange en de notaris op de schermen verscheen. De prijswinnares wist zondagavond al, voordat zij op het scherm kwam, dat zij de vijftigdui zend gulden had gewonnen. De KRO had er geen rekening mee gehouden, dat de notaris vol gens voorschrift niet 'in het publiek' de serienummers mag trekken. Za terdag was deze trekking al geschied zodat ook de niet-bezittersvan de winnende serie-letter tevoren inge licht moesten worden. De organisator van de SUS-actie de heer M. A. Bergers uit Rotterdam verklaared vanmorgen, zich helemaal van het KRO-aaiuleel in deze zaak te distanciëren. 'De KRO heeft ons aanvankelijk zelfs een gecombineer de radio- en televisieuitzending van (Van een onzer verslaggevers) De 81-jarige weduwe H. S. van der Ven-Visser zat zondagmorgen in haar woning aan de Verbrande Erven te Schiedam te dicht bü een brandende platte buiskachel, waardoor haar kleding vlam vatte. Zy snelde naar haar buurman de heer C. Kamp, die het vuur doofde. De vrouw moest met brandwonden worden overgebracht naar de Dr. Noletstichting te Schiedam waar zij 's avonds is overleden. Het begin van brand dat in' het woninkje ontstond werd door de brandweer in korte tijd geblust. anderhalf uur lengte toegezegd, Wim Sonneveld en Toon Hermans zouden daarin optreden. Dat heeft ook in alle SUS-kranten gestaan,' zei de heer Bergers. Bij de KRO had men als excuus; 'Je kunt dit tevoren allemaal niet overzien. Het is misgelopen en wij betreuren dat erg? (Van een onzer verslaggevers) Met leven in het motel aan de Sloterweg te Amsterdam wordt niet lan ger beheerst door de grote groep luchtreizigers voor Johannesburg, die door een wanprestatie van het Zuidafrikaanse reisbureau Impala in Amsterdam waren gestrand. Nog een kleine tien verblijven er op het ogenblik. Zondagavond vertrokken er twintig met een lijntoestel van Schiphol, na dat ook zaterdag reeds een groepje was afgereisd. De passagiers hadden be sloten met de gewone lijndiensten te zullen vliegen als Impala er niet in slaagde zaterdagmiddag klokslag twaalf uur een chartervliegtuig beschik baar te hebben. Impala, dat vele pogingen deed, slaagde niet. Zoals men weet, wilde de Britse maatschappij Caledonian Airways, hoewel er reeds een daartoe be stemde DC-7c op Schiphol klaar stond. de chartervlucht op 27 janu ari niet uitvoeren, omdat Impala niet kon aantonen over de nodige finan ciën (60.000 gulden) te beschikken. Zondag kreeg het motel nog een telefoontje uit Johannesburg van Impala. Iemand deelde de assistent manager van het motei, de heer J. A. Braak, mee. dat Zuidafrikaanse kranten over een slechte behande ling in het motel schreven. De pas sagiers zouden slechts af en toe een kop soep krygen, uit vrees dat de strop te groot zou worden als Impa la ook de hotelrekening niet zou kunnen voldoen. Deze kranteberich- ten zijn zonder meer onzinnig. Herhaaldelijk hebben passagiers j ons deed,' zo voegde zij daaraan toe. 11 - .1—4 J- W UW r-- L.l lelooVil JOHANNESBURG TAP) De groot ste krant van Zuid-Afrika, de Jo hannesburg Sunday Times, heeft een hoofdartikel gewijd aan de klachten van de groep Zuidafri kaanse passagiers die vorige week zonder geld op Schiphol zijn ge strand. 'De Nederlanders waren bijzonder vriendelijk.' zei mevrouw Joan Farr bij haar terugkomst in Johannes burg. 'Het was een bittere en vernede rende schande dat de Zuidafrikaanse 'ambassade in Den Haag niets voor onsverzekerd dat de behandeling in het motel buitengewoon goed was. Bovendien heeft de hever C. Sciiülier. vertegenwoordiger van Impala in Europa, alle kosten van logies en maaltijden tot donderdag betaald cheques,, respectievelijk 130 pond 1300j en 50 pond (ƒ500) groot. De passagiers die na donderdag nog in het motel aanwezig waren, hebben voor de overige dagen zelf afgerekend. Het kleine groepje luchtreizigers dat nu nog overblijft, zal onmiddel- iyk vertrekken als de voorschotre gelingen getroffen zijn. De vlucht naar Johannesburg kost 1400, Indien Im pala zijn restitutieplicht nakomt voor deel van de reis waarvoor het in gebreke bleef, zullen de passagiers per persoon een schadepost van on geveer 700 hebben. Afgezien van de veie dagen die het gedwongen op onthoud hun heeft gekost. Mevrouw was het eens met een klacht van een vrouwelijke arts. Elene Tho mas uit Johannesburg, die verklaar de dat de gestrande Zuidafrtkanen 'met verbijsterende en schandalige onverschilligheid" door de Zuid afrikaanse ambassade in Den Haag zijn-heb™>1.d?jfl. Volgens de Jordaanse radio zui len Amerikaanse parachutisten deel nemen aan binnenkort te houden oefeningen van de Saoedi-Arabische strijdkrachten. Met deze oefeningen Wil men de defensie van het land op de proef stellen, (Van een onzer verslaggevers) De NEC, de Nieuwe Rotterdamse Courant N.V., heeft een bod gedaan op de N.V. Drukkerij en Uitgevers bedrijf De Standaard. ZÜ heeft de aandeelhouders van deze vennootschap daartoe aangebo den hun aandelen voor vrijdag 22 februari om te wisselen in de ver houding 500 ex-dividend 1962 voor 750 niet-royeerbare certificaten NRC ex-dividend 1962 en uitkering van 2'-2 percent ten laste van de agioreserve 1963. De Standaard heeft het bod van Ce NRC ten zeerste aanbevelenswaar dig genoemd in verband met de wens in de branche tot nauwere samen werking te komen. Met een belang rijke groep aandeelhouders ls in be ginsel overeenstemming bereikt. V ZIERIKZEE (ANP) De commis saris van de Koningin In de provin cie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Cascmbroot. verbleef het afgelopen weekeind op Schouwen-Duiveland. Zaterdag had hjj op het stadhuis in Zierikzec een bespreking met de bur gemeesters van het eiland, en ver tegenwoordigers van het vervoer-, het landbouw- en het industriewe zen. alsmede de op het eiland wonen de statenleden. In deze bespreking ls o.m. naar voren gebracht hoe hachelijk de si tuatie tengevolge van de vorstperiode momenteel op Schouwen-Duiveland Is. Men heeft de mogelijkheden bezien om de haven van Kats open te bre ken 'de veerdienst van Schouwen- Duiveland naar Kats op Noord-Be veland is sedert 11 Januari gestaakt). Ook het vervoer over het veer ZUpe Anna Jacobapolder. ~."aar wachttij den van drie dagen voorkomen, was onderwerp van gesprek. Getracht zal worden deze veer dienst met behulp van sleepboten gaande te houden. De reeds sedert 15 januari geldende voorrangsrege ling voor brandstof en levensbehoef ten zal ook tot andere prod uk ten a-orden uitgebreid. De commissaris, die vrijdag via het veer Zij pc arri veerde, toonde begrip voor de huidige situatie en heeft toegezegd al het mogeiyke in het werk te stellen om een isolement van Schouwen te voor komen Gisteren woonde de commissaris een herdenkingsdienst bij voor de -ampslachtofters te Nieuwerkerk. AMSTERDAM (ANP). Door een defect in een voedingskabe) van het gemeentelijk energiebedryf heeft- een deei van Amsterdam-zuid het van ochtend zonder elektriciteit moeten stellen. Om tien over zeven viel de spanning weg in de wijken begrensd door de Amstelkade. Waalstraat, ChurchilHaan, Vrijlieldslaan en Am- steldijk en moesten duizenden zich in het donker gereed maken voor de dagelijkse arbeid. Byna een uur later was het defect verholpen maar toen waren al vele mannen ongeschoren op weg naar hun werk. Door de sto ring vielen alleen de straat- en de huisverlichting uit. Het tramverkeer werd niet getroffen omdat het op een andere kabel is aangesloten. (Van een onzer verslaggevers) 'Met de A-bom kunnen we de oorlog tegenhouden maar met sociaal- economische maatregelen kunnen we de vrede winnen. Welvaart voor ieder In het westen zal een voorbeeld zijn, een uitdaging voor de landen In de communistische zone. Welvaart is de bedreiging van de dictatuur.' Dit zei Ir. H. Vos zaterdag te Groningen op de conferentie van socialistische jon geren uit het noorden. Het thema van deze conferentie was; Wegwyzer naar 2000. De heer Vos zag als taak de instelling van de Verenigde Staten van Europa te'bereiken. De reeds nu by de EEG merkbare verstrengeling van machtsposities van grote bedrijven wilde hij geblokkeerd zien door socialisatie en het hanteren van de antikartelwetgevtng. Wat- Nederland betreft achtte hij planning voor bodemverdeling on misbaar; voor de boeren zal nationa lisatie van de grond een oplossing betekenen, was zijn oordeel. De PvdA-fractieleider in de Twee de Kamer. dr. A. Vondeling, kriti- tlseerde het hypernationalisme van de Gaulle ('Hij is een gevaar voor de vrede en een tegenstander van de parlementaire democratie') en Aden auers vriendschapsverdrag ('Het tijd stip is een blunder van de eerste orde'). Het Frans-Duitse verdrag be- tekent een uitholling van de NAVO. zei hij. De heer Vondeling noemde het een dringende noodzaak dat in I veie landen de produktie vier maal (Van een onzer verslaggevers) De besturen van de Sociale Ver- zekerings Raad (SVR) en het Alge meen Werkloosheids Fonds (AWF) zyn zaterdag bijeen geweest om de mogelijkheid van het geven van een bijzondere toeslag on sociale uitke ringen. met name de werkloosheids uitkering, te bespreken. Naar verluidt was de meerderheid der bestuursleden (werkgevers, werk- zo hoog zou worden teneinde de ge bieden waar honger en ondervoeding heersen aan de sociale en economi sche nood te onttrekken. Dit wordt een belangrijke opgaaf omdat voor het jaar 2000 de wereld bevolking op zeven miljard zielen wórdt geraamd. Drs. J. J. Voogd van de Wiardi Beekman Stichting betoogde dat so ciale en cultuurpolitiek niet los van eikaar kunnen worden gezien. Voor een culturele ontplooiing is sociale rechtvaardigheid onontbeerlijk. 'Wat men nu cultuurpolitiek noemt, ver dient die naam niet.' nemers en kroonieden) van oordeel dat d? besturen daartoe uit eigen inl- natiei geen oestisstng tonden, nemen. Volgens hen zyn de besturen van SVR en AWF jn de eerste plaats technische colleges. De Stichting van' de Arbeid zou zich over een sociaal - politieke beslissing als de toekenning van een toeslag moeten uitspreken. De minderheid stelde zich op het standpunt, dat de stichting zich in feite al heeft uitgesproken, toen' zü verleden week de werkgevers advi seerde tot het verstrekken van een toeslag. Vermoedelijk zal deze kwestie in de komende week in de Stichting van de Arbeid aan de orde worden gesteld. TUBBERGF.N (ANP) In Tobber- zen is zaterdag de rooms-katholieke priester en staatsman dr. H. Schaep man herdacht, die zestig jaar ge leden op 59-jarige leeftijd in Rome overleed. In de St. Pancratiuskerk in Tub- bergen droeg kardinaal dr. B. AJ- frink een plechtige Heilige Mis op. Deze dienst werd onder meer bijge- woond door de ministers Klompe en Cals en de staatssecretarissen i Schmelzer. Janssen en De Jong. Na afloop van deze plechtigheid tank een ïange stoet naar de grens van Tub- bergen, waar aan de voet van het standbeeld van Schaepman twee kransen werden gelegd, één namens het hoofdbestuur van de Katholieke Volksparty en één namens de kring Overijsel (j'an de KVP. 's Avonds speeide hij bij het diiet- tantentoneel en daar heeft hij al gauw de vrouw leren kennen, die In huis zijn levensgezellin en op tiet toneel vaak zijn tegenspeelster zou zijn. In lylü deed hij de stap naar het beroepstoneel, hij reisde rond met de groep van Johan Langenaken en Johan Steenbergen sr. Daarna kwam hij bij liet gezelschap van Deimonte. dat in .het bezit was van een verplaatsbaar houten theater tje. Ook heeft hij enige tijd bij Nap de la Mar gespeeld. Maar al spoedig ging hij zijn eigen weg ais toneeldirecteur, Al jaren eer der had hij stukken geschreven, toen daaraan behoefte bleek te bestaan. In 1914 ontstond zijn eerste volksstuk 'Mooie Neel', dat gevolgd werd door 'Bleke Bet'. 'Perzik en Pruim' en 'Oranje Hein'. Groot succes behaalde zijn gezel schap in 1920 met 'De Jantjes'. Zo geweldig was de vraag naar dit een voudige. recht tot het ban van de gewone man sprekende stuk. dat het ten slotte door drie troepen tegelijk werd gespeeld: één in Amsterdam, één in Rotterdam en één reizend ln de provincie. In deze Ujd werd Herman Bouber i een rijk man, die een eigen theater kon kopen, de Plantage Schouwburg in Amsterdam. Daar gingen talloze I stukken van zijn hand, zoals 'Zee- mansvrouwen', 'De Jordaan' (naar de roman van Querido), 'Frank van Wezel' (naar liet boek van A. M. de Jongi en 'Het kind van de buurvrouw' (naar de roman van Johan Elsen- sohn). Maar net getij keerde en de Bou- bers verloren alles wat zij in fortuin lijker jaren hadden verdiend. De Plantage Schouwburg moest verkocht worden en het Groot Volkstoneel werd weer een reizend gezelschap. Ook bij de Nederlandse film ls Herman Bouber betrokken geweest. 'De Jantjes' is twee maal verfilmd, één maai stom en écu maal sprekend en twee maai verknoeid. Bij een her opvoering van het oorspronkelijke stuk, enkele jaren geleden, kon men waarnemen hoeveel echter, levender en betsr in eikaar gezet het stuk was dan de film. Ook 'Bleke Bet' en 'Oranje Hein' werden verfilmd. Na de oorlog zagen wij Herman Bouber o.a. bij het Volkstoneel en het N.T.G.. waar hij een opmerkelijke rol bad in Detective Story'. Later kwam hij bij de toneelgroep Puck, waar hij in ïygo lauweren oogstte in De Hamlet van Stepney Green'. De laatste jaren heeft hij door hartzwakte niet meer kunnen spelen. Dc première van Brechta drama Angst en ellende van het Derde Rijk" pakte Herman Bouber. die ir. ds oorlog een zoon heelt verloren, dus danig aan dat hij met een hartaanval naar huis moest Amsterdam verliest in hem zeldzaam stadgenoot.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1