Regering sticht korps van jonge vrijwilligers Morgen begrafenis van slachtoffers van moord 1 Sleutelbos blijft grote vraagteken I Kijk eens Hoe lang bestaat Golden Fiction? Golden Fiction Reclame-TV GF Mm l He Vrij Vol Rotterdammer in Kinderdijk verongelukt advertenties w Katers Piep! CHEFARCX Rv K Jv V HET VRIJE VOLK DINSDAG 12 FEBRUARI 1963 PAGINA 3 zö LEKKER.2Ó GEZOND BB in de winterzon ft li n&an t Verbod blijft Samenwerking VRAGEN AAN NO 1 VRAAGT DE HEER P. TE H. m s-m DE ZACHTSTE VAN ALLE Maagklachten? «Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen omstreeks half elf heeft op het constructiebedrijf van wite Kloos in Kinderdijk een bedrijfsongeval plaatsgehad ten ge volge waarvan de 54-jarige Rotter dammer J. Klozing het leven verlo- ren heeit. v,E?^an werknemer van het Rottei damse Zandstraal- en Schil- derbe^jf en was bezig met schilder werkHij viel daarbij van een hoogte van drie meter dertig In het inwen dige van een brugdeel voor de oever- yerbmdmg NumansdorpGoeree dat bu .aIoos vervaardigd wordt. De 'man kwam daarbij op zijn hoofd terecht en was op slag dood. Het slachtoffer wa? gehuwd en vader van een kind. De driejarige Michiel v. d. Boon Harmen Kokslaan t,e Delft, stak plotseling de rijbaan van, het Oost- einde over en werd aangereden door een bestelauto. De wagen sleurde het kind enkele meters mee. Hij werd met een gebroken rech ter sleutelbeen en een gebroken rechter onderbeen in het Gasthuis opgenomen. (Van onze parlementsredactle) De regering heeft besloten een jongeren-vrijwilJigers-pro- gramma in te stellen voor bijstand aan onderontwikkelde lan den. Met een eerste, experimentele fase zal zo spoedig mogelijk worden begonnen, waardoor nog in de herfst van dit jaz.r een vijftigtal vrijwiligers kan worden uitgezonden. De regering zal voor de eerste fase een bedrag van 7 tot 8 ton. be schikbaar stellen, dat zal worden geput uit fondsen die eerst voor Nieuw-Guinea waren bestemd, maar die thans zijn vrijgekomen. In volgende jaren zal het project tot enkele honderden vrijwilligers kunnen uitgroeien, maar daarover zal een volgend kabinet moeten beslissen. (Van een onzer verslaggevers) Tachtig uur zijn verstreken sinds de dubbele moord in Rotterdam-Zuidwijk werd ontdekt. Het intensieve onderzoek van de recherche vordert gestaag, maar de dader<van het gruwelijke misdrijf is nog op vrije voeten. De lichamen van de slachtoffers, de 38-jarige weduwe A. van derHoff- van Heek en haar achtjarig zoontje Marcel, zijn inmiddels door de offi cier van Justitie vrijgegeven. Mor genochtend om half twaalf zullen ze ter aarde.worden besteld op het rooms-kathoiieke gedeelte van de Zuiderbegraafplaats te Rotterdam. Deze dienst wordt om half elf gebou- Aan de begrafenis gaat een rouw- Advertentie l.M.) diens vooraf. den in de kerk aan De Slinge van de parochie Onze Lieve Vrouwe Onbe vlekt Ontvangen. Sinds zaterdag zijn in bet politie bureau aan De Slinge, van waaruit het, onderzoek wordt verricht, ver- sdhilende mensen gehoord, die met mevrouw v. d. Hoff bevriend waren of die haar goed kenden. Op één uit zondering na kwam ieder, die dat werd gevraagd, meteen naar het bu reau om alle inlichtingen te verschaf fen, waarnaar door de rechercheurs werd gevraagd. Behalve de ene man, I die niet vrijwillig naar het bureau I wilde komen om zijn bijdrage aan het onderzoek te leveren, werkte ieder volledig mee opdat de misdaad van vrijdagavond zo spoedig mogelijk wordt opgelost. Emit Holz uit Mannheim heeft, zo als zoveten, nagedacht over de ge varen voor het wegverkeer. Hij vond een elastische bescherming uit voor bochten en middenbermen e7i stapte ermee naar de minister voor verkeer. De bewindsman heeft de uitvinder geadviseerd, te proberen een industrie voor het plan te interesseren. wie er wel eens goederen heeft be steld, kortom: men laat geen moge lijkheid onbenut om ook maar het geringste spoor te vinden. Behalve in Zuidwijk en in de rest van Rotterdam worden ook elders in het land mededelingen over de moordzaak nagegaan. Opvallend is daarbij, aldus de Rotterdamse politie, de medewerking die men van alle zij den ondervindt. Ook de steun van po litiekorpsen elders is bijzonder groot: elk verzoek om inlichtingen van de Rotterdamse recherche werd door korpsen in Amsterdam, Eindhoven Voorlopig blijft de recherche de da- dei- zoeken onder degenen, die me vrouw v. d. Hoff of althans haar si garenwinkel kenden. Maar dit zijn er al duizenden: ieder, die eens iets in de zaak heeft gekocht, komt in prtn- clpe in aanmerking. Men zal voorts Vught en tol van andere plaatsen nagaan, wie de leveranciers waren, onmiddellijk gehonoreerd. (Van een onzer verslaggevers) Het grote vraagteken van de moordzaak-Zuïdwijk is en blijft de sleutelbos van mevrouw Van der Hoff. Die sleutelbos, waaraan de sleutels zaten van de brandkast en van de buitendeuren, is zoals men weet even spoorloos DU fcet huis-aan-huls-onderzoek in de buurt, dat door tien ervaren rechercheurs wordt verricht, komen nog steeds waardevolle inlichtingen. Zes andere rechercheurs zijn ingc- schakeid om deze mededelingen, ais- mede andere binnengekomen tips, j ajs de dader van het misdrijf. Men meet aannemen, dat ue aa- nader te onderzoeken. der de sleutels heeft meegenomen. De politie heeft het huis van de vermoorde weduwe van onder tot boven doorzocht, maar met versgebrande hazelnoten, roomcaramel en voltemelk chocolade ii - - t - ii i ~\>ngitte Bardot heeft filmstudio's, D huis en haard de rug toegekeerd en geniet van 'le wintersport en de winterzon. Ze doet dat in Meribel- les-Ailues eri heeft daarbij gezel schap van Samy Frey. Geen resultaten Maandagmiddag werden 25 man, die bij.de Rotterdamse politie eert opleiding tot agent volgen, bij het Cvtrtersadk ingeschakeld, Xu slagorde trokken ze door Zuidwijk om zo sy stematisch te zoeken, naar het scher pe vooi-werp, waarmee de moorden zijn gepleegd. Vermoed -wordt dat de dader dit moordwapen (waarschijn lijk een stuk gereedschap of een auto-onderdeelop zijn vludht heeft weggegooid. De speurtocht leverde geen- resultaten op. Men was van plan om dit „uitkam men" van struiken, gazons, stagels en bouwputten vandaag voort te zetten. Daarbij zou dan het Zuiderpark zijn doorzocht. De sneeuwval van de af gelopen nacht en van vanmorgen maakte de kans. dat men iets zou vinden, echter zo gering, dat men moest besluiten dit zoeken niet te la ten doorgaan. de sleutels waren niet te vinden. Men moet welhaast aannemen, dat de moordenaar de clc'.'te'bcs iugXt gebruikt om de brandkast te openen om bij het geld van de sigarenwin kel te kunnen komen. Als hij dat ge daan heeft moet het zijn gebeurd vóór de dubbele moord. Want noch aan de brandkast, noch taf-het kan toortje waar die brandkast staat, zijn voetsporen gevonden. En die sparen zouden beslist gemaakt moe ten zijn als de dader eerst de moord zou hebben gepleegd en pas daarna naar de brandkast zou zijn gelopen. Dan blijft de vraag, hoe de man de sleutelbos heeft kunnen bemach tigen. Misschien heeft de sigaren winkelierster ze in een siot laten ste ken of op de brandkast laten liggen en heeft de dader aan de achterzijde van het pand gewacht, tot de vrouw- naar de woonkamer boren was ge gaan. Een andere theorie is. dat de man aan de achterdeur is gekomen zoge naamd om geld te wisselen voor de sigaretten-automaat of om sigaren te kopen. Het is mogelijk, dat hij dé vrouw door bedreiging heeft gedwon gen de brandkast te openen en hent daarna heeft gedood. Volgens deze het geld te geven en dat hij haar theorie zou daarna de achtjarige Marcel naar beneden zijn gekomen om zijn rnoeder te verdedigen en wellicht zou hei ventje uit de huis kamer het asbakje hebben meegeno men, dat later ta struiken dicht bij het huis werd gevonden. Maar waar om nam de dader de sleutelbos mee en waarom doodde hij de vrouw en hef. kind, terwijl het hem aanvan kelijk alleen om het geld te doen was? En waarom werden de moorden op een zo gruwelijke wijze gepleegd? Wijst dat er niet op, dat de dader verrast werd. door de vrouw en door Üei en 'sjiiet ®»*hwgoed ken den? Vragen, vragen, vragen Alleen de dader self zal ze kunnen, beant woorden. Dit heeft de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. vanmorgen in Den Haag meegedeeld. De bewindsman zei, dat de regering de waarde van de jongeren-vrijwilli- gersprojecten hoog aan slaat. De jon ge vrijwilligers kunnen meestal be tere contacten met de bevolking van de ontvangende landen onderhouden, dan de uitgezonden deskundigen. „En juist de blijken van menselijke soli dariteit zijn belangrijk," aldus mi nister Luns. Het jongerenprogramma zal wor den uitgevoerd in nauwe samenwer king met de particuliere organisa ties. De Nederlandse Jeugdgemeen schap en enkele andere organisaties zullen nog deze week een overkoepe lende organisatie vormen, die onder de naam Jongeren Vrijwilligers Korps direct betrokken zal zijn bij de selectie en de opleiding van de uit te zenden vrijwilligers. De uitzending zelf zal echter voor verantwoordelijk heid van de Nederlandse regering komen, omdat dit in de praktijk het beste blijkt te voldoen. illendenkt voor de uitzending aan jongeren tussen 25 en 32 jaar met een middelbare of academische oplei ding. De selectie zal zeer streng moe ten zijn, aldus minister Luns, want mislukkingen betekenen niet alleen schade voor Nederland, maar ook voor de jonge vrijwilligers zelf. De termijn van uitzending zal on geveer twee jaar zijn. Gedurende die tijd ontvangen de vrijwilligers een sa laris, dat hun evenveel armslag zal geven als overeenkomstige functio- irarissen in de ontvangende landen hebben. Na terugkeer krijgen de vrij willigers een uitkering, die hun we- dertaschakeling moet vergemakkelij ken. De opleiding van de vrijwilligers zal vier tot vijf maanden vergen. In die tijd zullen de uit te zenden jon geren zich ook de taal van het land waar zjj heengaan, redelijk eigen moeten maken. Men denkt voor deze opleiding gebruik te maken van mo derne Amerikaanse methoden. Ook voor de selectie van de vrijwil ligers wil men gebruik maken van de ervaring, die de Amerikanen op dit gebied al hebben opgedaan. Het hoofd van het selectiebureau van het Ame rican Peace Program, professor Lowell ICelly, zal het Ministerie van Buiten landse Zaken hierover adviseren. Hij zou vandaag ta Den Haag aankomen. De Rijkspsychologische Dienst maakt al enige tijd studie van de selectie problemen. In eerste Instantie gaan de gedach ten uit naar Afrika en Azië (Indo nesië niet uitgezonderd)terwijl later wellicht ook Zuid-Amerika In aan merking kan komen, In de ontvangende landen zullen de jongen vrijwilligers zo meent de regering, veelal werkzaam zijn op on derwijsgebied, zowel algemeen vor mend als van specialistische of tech nische aard. Om do eerste uitzendingen, nog dit jaar te kunnen verwezenlijken zal op de kortst mogelijke termijn worden begonnen met de selectie, de keuze van de projecten (voorlopig in een beperkt aantal landen) en de oplei ding. De diverse jongerenorganisaties beschikken reeds over de namen van vele kandidaten. «at een goede aanbiedingen In de Advertentie 131. VERVOLG VAN PAGINA 1 Van een dergelijke verschuiving fs geen sprake, zo menen de bewinds lieden. Van het begin af .aan is aan de aspecten van de vrijheid van me ningsuiting een vooraanstaande plaats ingeruimd. Zij achten een be roep op het verdrag tot bescherming van de Hechten van de Mens en van de fundamentele vrijheden niet van secundaire maar van primaire bete kenis. Handhaving van het verbod van reclame in radio en televisie, indien deze geheel of gedeeltelijk worden bekostigd uit de openbare middelen achten de staatssecretarissen geheel in overeenstemming met hun opvat tingen over het verdrag van Rome. Dat de mogelijkheid tot vrije me ningsuiting voor de andere zendge machtigden minder groot zou worden zien zij niet in.Het verdrag van Rome schrijft niet voor, dat de mo gelijkheid van uitbreiding tot vrije meningsuiting automatisch ten goede moet komen aan de bestaande zend gemachtigden, i Hun beschouwingen over de re- I clame in de televisie gelden niet zon der meer voor de radio, De situaties zijn naar hun mening niet vergelijk baar. Ook achten zij het. onjuist voor uit te lopen op het toekomstige be leid bij de radio. Er is nog geen vergunninghouder de finitief aangewezen. Iedere aanvrager I wordt ais belanghebbende beoordeeld. De bereidheid tot samenwerking tot j zelfs in die mate dat diverse gesadie- j den kunnen opgaan m een orgaan zal echter een positieve factor vor- 1 men bij d« uiteindelijke beslissing. AntwoordUw brief bracht ons op de ge dachte uw vraag openlijk te beantwoorden, U rookt immers a! tien jaar Goiden Fiction, schrijft u, dan hebt u er dus recht op om het te weten. Ert met u ai die andere trouwe Goiden Fiction-rokers, die de 'zachtste van'alle' vijf, tien en... zeventien jaar roken, da, zeventien! Kijkt u maar op de achterkant van het doosje links onder aan, daar staat Créalion 1946. Dat is de geboortedatumGolden Fiction was de eerste volwaardige sigaret na de oorlog. In 1946 kon Laurens voor het eerst weer vrij de beste tabakken kopen op de wereld markt. En zo goed was die melange dat Golden Fiction uitgroeide tot een der grootste merken van Nederland. Is er ooit iets veranderd Ja, de melange is nóg meer verfijnd en verzacht. U rookt nu de fijnste Golden Fiction's van alle zeventien j'aar! 10 STUKS f 0.30 /20 STUKS f L-/30 STUKS f 2.7S Hebt u ooeen vrteg/ortr Gokten Fkticn, stuurt u den een óiiefheerl't ten Ed. Uunns, ptkSets HIT, Om Hees ("log en oor van de televisie- - camera geven zonder emotie door wat ze opvangen. De man nen achter de camera weten dat. Of ze er altijd van doordrongen zijn, is een andere zaak. Wel valt de wat geregelde kijker op. dat men extra voorzichtig is, zodra het wachtwoord 'live' heeft ge klonken. De televisiemenoen, be seffen dan immers, dat elk woord en elk gebaar onherroepelijk zijn geworden. De behulpzame schaar heeft alleen een functie In de rust van de studio's, als gebeur tenissen eerst gefilmd zijn en pas later worden uitgezonden. Knippen en plakken in de tele visiestudio's Is beslist geen kleu- terspel, maar scheppende arbeid. Samensteller en regisseur van programma's geven vorm aan het ruwe materiaal. Zij kiezen en leg gen opzij. Ze beslissen of met bravoure verkondigde enormitei ten worden weggeknipt of juist zo worden geplakt, dat ze een extra accent krijgen. Dat fs geen ge ringe verantwoordelijkheid, want televisie kan in tien seconden heiden en dwazen 'maken'. Wij dachten daar verleden week aan bij twee programma's: Feijenoord en de EEG, een trein- reportage en straatinterviews. In de treinreportage zeiden brave huisvaders dingen, waarvoor ze door moeder thuis wel stevig op de vingers zullen zijn getikt. De straatinterviews gaven de Indruk, dat duizenden artikelen over *""ropa voor de straatstenen zijn ihreven, dat radio en televisie x..., uitsluitend voor eigen ge noegen hebben uitgesloofd. De Feijenoordroes kunnen we vergeten. De kater van de vol gende dag zal wel een zielig beestje zijn geweest. De EEG- kater leek een veel gevaarlijker dier. Maar we «etten er uit meer dan behoefte aan troost een paar vraagtekens bij. Tn dit programma is namelijk x met verve geknipt, geplakt, ge sorteerd. gecomponeerd en wat er met film allemaal wel mogelijk Is. De vragen werden gesteld op een stadsplein, waaropzich rond de camera een groep mensen had verzameld. Wat voor waard» heeft, onder die omstandigheden, een antwoord? Hoeveel opschep perij is erbij, als een jonge knaap met branie verkondig*' nooit kranten te lezen? En wie ver wacht van een eenvoudige huis vrouw een gedegen betoog, als ze weet, dat zich giechelende jonge- meisjes voor de camera verdrin gen en zij zelf voor de miljoenen kijkers geleid wordt? Zulke programma's zijii een. fictie. Ze onthutsen en maken tegelijk wantrouwend. Ze leiden maar tot één conclude: Zó niet! Rfoch is er wel iets blijven han- A gen. de behoefte namelijk om te weten wat ons volk nu wél van de EEG heeft opgestoken. Am sterdamse studenten hebben zich beijverd de diepere gronden te onderzoeken var> de Nederlandse goedgeefsheid voor Het Dorp. Misschien zien ze wat in het on derwerp Europa. Ze zouden zich zeer verdienstelijk maken. Ieder die iets met voorlichting te maken heeft,, zou er wellicht mee gebaar zijn. En zo'n onder zoek zou beslist minder weerstan den oproepen dan dat naar de oorzaken van onze vrijgevigheid. T)e samenstelling van de kandi- datenlijst der Katholieke Volkspartij biedt altijd wel enkele verrassingen. Zo zien wij thans, dat minister Cals, de succesrijkste minister die de KVP in lange tijd heeft opgeleverd, op de kandida tenlijsten in het noorden en oos ten des lands schuil gaat achter zijn collega mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, die voorname lijk bekend is geworden als dis- tribuante van subsidies. Dit is te merkwaardiger omdat mr. Cals al enkele malen ge noemd is als de toekomstige frac tieleider van de KVP en zelfs als toekomstig minister-president. Niet minder merkwaardig is, dat de voorzitter van de KAB, de heer Middelhuis, zijn kandi datuur maar heeft ingetrokken, omdat er anders deining ontstaan zou zijn, zoals de Volkskrant weet te vertellen. Het blijkt, dat de heer Middel huis een goede kans zou hebben gemaakt, als hij een groot scheepse actie onder de leden zou hebben gevoerd. Maar het arbeiderselement in de KVP is niet actief en chauvinistisch ge noeg om zelf arbeiderskandidaten op een goede plaats te brengen. Dat de heer Middelhuis zijn eigen partij niet in opschudding wil brengen siert hem. Maar dat die partij slechts dan een goede arbeiderskandidaat op een ver kiesbare plaats brengt, als er maar voldoende lawaai wordt ge maakt, siert haar allerminst. Blijkbaar volgt men bij d» KVP het zogenaamde piep systeem: wie zich kalm houdt, wordt overgeslagen en wie kabaal maakt, komt aan de beurt. Voor een volkspartij een hoogst eigenaardige methode. In Rome wordt van 12 tot 14 februari de vierde bijeenkomst van de vereniging van hoofdsteden in de EEG gehouden. Deze conferentie zal door burgemeester G. van Hall van Amsterdam worden bijgewoond. Advertentie I3f. voor blijvende verbetering Vormt urn genezende laag e» da i

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1