Onderhandelingen grafische c.a.o. weer afgebroken Vergissing brengt fraude bij TV-spel aan het licht I i Verzoeningspoging bij ieso zonder resultaat Kijkduin tweede badplaats voor Den Haag? Fins schip één vuurzee liet bi 1 Debat JSTffiaSMt? >32 WYBERT HET VRIJE VOLK WOENSDAG 13 FEBRUARI 1963 PAGINA 3* „Te tragisch" Kordon Nieuwe constructie opladen batterij Haagse verdachten bekennen dodelijke slagen niet ook in een nieuwe extra-sterke MENTHOL -pastille Inbraak in fabriek aan de Hoogstraat Negen gewonden bij botsing Grafische export boven f 150 miljoen Honderden wonen plechtige uitvaartdienst in kerk bij _.v. (Vervolg van voorpagina) In de parochiekerk van Onze Lieve Vrouwe Onbevlekt Ontvangen aan De Slinge hadden zich vanmorgen rond half elf honderden verzameld om getuige te zijn van de plechtige uitvaartdienst voor de zielerust van de twee slachtoffers va,n de tragische moord. Het waren niet alleen familieleden, vrienden en kennissen, maar ook en vooral be woners van de huurt. Gedempt pratend schuilelden zij door de brede deuren van hel nieuwe godsgebouw naar binnen, stil zochten zij zich een plaats in de houten banken. De familieleden van mevrouw en Marcel v. d. lloff met de pastoor, de kapelaans en de mis dienaren rond het graf. Na de uitvaartdienst zag een nog groter geworden aantal be langstellenden voor de kerk, hoe de twee kisten In de lijkauto's werden gedragen. Terwijl weer de kerkklokken beierden, zette de droeve stoet zich in beweging voor de korte tocht naar de Zuider- begxaafplaats. (Van onze soc.-econ, redactie) De onderhandelingen over de, nieuwe c.a.o. voor het grsliseh bedrijf zijn weer afgebroken. De werkgevers hebben ook tij dens de gisteren gehouden be spreking geweigerd de vakan tie dit jaar uit te breiden. De vakorganisaties hebben het eiandpunt ingenomen dat de vakan tierechten die vóór dp invoering van de arbeidstijdverkorting golden, eni germate dienen te worden hersteld. Er is geen datum voor een volgen de vergadering afgesproken. De be- sprekingen van gisteren waren ge- j wijd aan het geschilpunt over de vakantie. De andere arbeidsvoorwaarden zijn niet aan de orde gpkomen, maar ook daarover is nog geen overeenstem ming bereikt. De werkgevers hebben voorgesteld bemiddeling te vragen van de Stich ting van de Arbeid, maar de werk nemers gingen daar niet mee ak koord. Van werkgeverszijde is medege deeld. dat men bereid was de lonen van de „vol-beloonde" werknemers te verhogen met 3.5 pet. met een mi nimum vau acht cent per uur. Hierbij is 1 pcL. compensatie voor de AOW begrepen. Verder waren de werkgevers bereid de afstand tussen de gemeenteklas sen in te krimpen, terwijl de vrou- wenlonen zouden worden gebracht op minimaal 90 pet. van de vergelijk bare mannenlonen. De werkgevers wilden voor het con tract van 1964 voorrang verlenen aan de uitbreiding van de vakantie met een dag. zuIks in het kader van de dan geldende loonpolitiek. Scherpe kritiek De voorzitters van de algemene, de rooms-katholieke en de protestans- ohristelijke grafische werknemersor ganisaties hebben scherpe kritiek geoefend op de houding van de werkgevers. De heer A. M. van den Boogaart, de voorzitter van de Algemene Ne derlandse Grafische Boud was van mening, dat aan het bedrijfstakge- wijze overleg geweld wordt, aange daan. Doelende op de afspraak van de werkgeversbonden om de vakan ties dit jaar niet te verlengen, zei hij „Niet de centrale organisaties maken uit hoe in een bedrijfstak beschik bare ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden zal worden be steed, dit moet aan de' organisaties in de bedrijfstakken worden overge laten." De heer B. J. van Werkhoven, voorzitter van de Nederlandse Ka tholieke Grafische Bond zei: „We wensen de loon- en arbeidsvoorwaar den in het grafische bedrijf nier. te laten uitmaken door het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond. Commentaar van de heer G.. Jens, voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Gralische Bedrijfsbond: „Be- drijfstaksgewijze overleg is niet mo gelijk als achter de buitendeur het CSWV de politiek bepaalt." Voor, bij het altaar, lagen drie kransen, die in hun eenvoud ont roerden. Er was een krans „Voor Mamma", er was er een „Voor ons vriendje Marcel" van zijn klasgenootjes en er lag er een van de familie. Achterin de kerk' lagen nog meer kransen en bloemstukken: „Voor ons lief broertje", „Rust zacht" en „Van je speelkameraadjes". Opschriften, die schrijnend getuigden van het leed, dat iedereen in deze buurt zo diep heeft getroffen. Er was ook een laatste bloe menhulde van de sigarenwinke liers van Zuidwijk, de winkeliers van Hykerveld en Brekeisvelcï, de bewoners van Merxveldi en van „Uw reisgenoten", kennelijk een groep vrienden, waarmee me vrouw Van der Hoff plezierige vakantiedagen heeft doorge bracht. De plechtige uitvaartdienst werd gecelebreerd door pastoor C. M. Thoen OFM. Het is, zo zei hij in een door zijn eenvoud in drukwekkende toespraak, bij ons niet gebruikelijk persoonlijke woorden te spreken bij een be grafenis. Maar dit geval is te tra gisch om te zwygen. Ik ken de familie Van der Hoff reeds zes .iaar. Het was aanvankelijk een vrolijk en prettig gezin, maar wel dra kwamen er donkere wolken. De man werd ernstig ziek en over leed na enige maanden, drie Jonge kinderen achterlatend en een vrouw die in verwachting was van de vierde. Zij vond in de si garenwinkel een oplossing voor de materiële noden, maar de ^r0^'e Kon Kaan- eenzaamheid bleef bestaan." Ook daar hadden zich vele hon derden verzameld. Het rooms- katholièke gedeelte van de be graafplaats was grotendeels af gezet, opdat de begrafenisstoet on gehinderd van de auto's naar de Achter de dragers met de kisten en de bloemen, gevolgd door de familieleden, vormde personeel van de begraafplaats hand-m- hand een kordon dat de belang-' stellenden verhinderde, overhaast Pastoor Thoen schetste de ont zetting, die zich van iedereen meester had gemaakt by het ho ren van de ramptyding op zater- en bidden, dat de gerechtigheid graf te komen, haar loop zal krijgen,'' zo zei hy ernstig. „Met ontroering zullen we blij ven denken aan deze dappere vrouw en haar achtjarige Marcel, een echt moederskind, dat zijn mamma ging zoeken en met haar hetzelfde lot trof." Pastoor Thoen vertelde nog van het ongekende aantal tele foontjes dat hij had gekregen van hen die zich over dé achtergeble ven kinderen wilden ontfermen. „Voor hen zalw orden gezorgd, maar hun vader en moeder en broertje kunnen wij hun niet te ruggeven." Pas toen de kisten waren' neergezet op de grafllft de srote kist eerst en. daar boven op het kleine kistje met het stoffelijk overschot van het Jon- setje Het men het publiek dichterbij komen. De zon drong juist even door de wolken heen en glinsterde op de besneeuwde nomen en struiken, toen de kis ten tegelijk langzaam daalden. De plechtigheid duurde zoals aeorulkelijk kort. Met pastoor Thoen en de familieleden spraken velen van de toeschouwers de ge beden uit. Na afloop verwijlden tallozen van de belangstellenden even bi) de groeve. (Van een onzer verslaggevers) Kijkduin moet volgens thans ont worpen plannen een tweede badplaats voor Den Haag worden, waarbij zeer speciaal het intieme karakter zal wor den nagestreefd. Er zullen twee hotels en een motel gebouwd worden. Zo kan men in het kort de nu voorgenomen opbouw v?.n het in de oorlog verwoeste Kykdain, dat thans een bijzonder rommeliger indruk maakt, samenvatten. Een uitzicht- plateau voor automobilisten, een aparte drie honderd meter lange voetgangersboulevard, en een cen trum voor cafe's, winkels en restau rants maken de hoofdelementen van het nieuwe plan uit. De plannen die reecis kart na de oorlog werden ontvangen, resulteer den in een project vah 1952, dat na vele moeilijkheden In !95€ openbaar kon worden gemaakt. Drie jaar gele. den werd dit plan door een veto van de minister van Wederopbouw ge torpedeerd. omdat zijns inziens duinterrein als recreatiegebied on- bebouwd moest blijven. Het nieuwe wederopbc'Wplaa voorziet in een volledig nieuwe 'l.uut- lijn' langs de zeekant. Bestaande be bouwing op die plaats waaronder enige restaurants, zal moeten ver dwijnen, (Van ome verkeersrcdactetir) Philips heeft een constructie ont wikkeld om de battery van een auto mobiel op te laden door middel van een wisseb.troomgenerator. Als voor deel wor'i tgenoemd een grotere be- dryfszekerheid en de mogelijkheid de accu ook by laag toerental op te la den. De wisselstroom wordt in ge lijkstroom voor de accu omgezet met behulp van twee sïolciurr. dioden (elektronenbuizen). Voorshands is de constructie bruikbaar voor een twaalfvolts accu, waaraan zij 450 Watt gelijkstroom vermogen kan le veren. (Van een onzer verslaggeefsters) De drie verdachten van de twee inbraken met geweldpleging, die on langs in Den Haag zijn gepleegd, zyn nu op last .van de rechtercommissa ris, prof. nr. W. F. C. van Hattum, ingesloten. Ook de eigenaar van ca fetaria El Negro, waar de plannen voor de inbraken werden beraamd, de 35-jarige Surinamer I,., is in bewa ring gestfdd: hij wordt ve.Cacht van heling. Zaterdag zyn de 26-jarige Suri naamse zeeman H. C. S. en de 19- jarige losse werkman J. J. H. H. voor de officier van Justitie, jhr. mr. W. Ch. J. M. van der Poll, geleid. Maan dag werd de 20-jarige W. H. van R„ die in Amsterdam werd gegrepen, voorgeleid. Dit de verhoren bij de politie Is nist vast komen te staan wie van het irietal de dodeiyke slagen, waarvan weduwe Van Capelle Dugtigheid en de Delftse monteur Van der Lugt het slachtoffer zijn geworden, heeft toe gebracht. Het gerechteiyk vooronder zoek is in handen van prof. Van Hr '„turn. (Advertentie i-M.) ■hi meest abcUrèljerx) WYBERT met vitamine A C BRUSSEL (ANP) Een vergissing bij de regie van een TV-prijsvraag in België heefteen ambtenaar van de PTT tegen de lamp doen lopen. Hij had zijn zoon de oplossing gegeven van de prijsvraag, waarmee een bedrag van 15.000 frank, ruim 1000 kon worden gewonnen. Door een fout In de uitzending was het echter onmogelijk, dal leniand de oplossing kon vinden, 'toen vijf tien seconden na de uitzending toch '3s:.;is?-ïia..op?s5atag pes? tctcfacr. san de studio wed gemeld was het dul- delijk, dat er een ,lek' moest zijn. Het TV-spel. .Di'elin-Drelin'. liet de kijkers combinaties maken tussen bekende Belgische figuren en hun woonplaatsen. Daaruit konden getal len worden afgeleid, die konden wor den herleid tot een telefoonnummer. De laatste vraag luidde: .Rik van Looy (de wielrenner) is de Keizer van Ingevuld zou moeten worden: „van Herentals". Maar deze plaatsnaam kwam niet voor onder de namen, waaruit een keuze kon Wor den gedaan. Het juiste telefoonnum mer kon dus niet worden gevonden. Precies vijftien seconden na de uit zending ging tot verrassing van de leiders van het TV-spei toch de bel van het geheime telefoonnummer. Het was een vrou western. Zij gaf liaar adres op, maar inplaats van ge lukwensen kreeg zij onmiddellijk be zoek van een notaris en een delega tie van de televisie. Zij bekende on- middeliyk te hebben opgebeld na mens een jongen, die op zijn beurt de oplossing had gekregen van zijn vader, een ambtenaar van de Bel gische PTT. De uitslag is ongeldig verklaard en een onderzoek wordt ingesteld naar het verloop van de vorige uitzendin gen. Tegen de ambtenaar is een klacht bij de justitie ingediend. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van maandag op dins dag werd ingebroken in een instru mentenfabriek aan de Hoogstraat, een bedrag van 250,— wordt ver mist. Men heeft zich toegang ver schaft door aart de achterzijde een toegangsdeur te forceren. Een geld kistje, dat in een bureaulade stond werd vernield. Op de RAI te Amsterdam is vanmorgen de tweehonderdduizendste bezoeker van de personenautoten- toonstelling binnengekomen. Het aan tal bezoekers ligt meer dan dertig duizend hoger dan verleden jaar. Iedere dag brengt ook meer dan der tigduizend belangstellenden. Dinsdag hebben 37 leden van de Tweede Ka mer de expositie bezocht. (Vervolg van voorpagina) Om acht uur, ruim twee uur na dat de schepen op elkaar waren ge botst, werd aan de wal weer een dra matisch bericht van de gezagvoerder ontvangen. .Achterschip één laaiende vuurzee. Stuurhuis uitgebrand, be- manniugsverbiyven verwoest, vuur op het achterdek, één van de ruimen vol water Ongeveer tegeiykertijd verschenen de eerste blusboten uit Antwerpen. Ze hadden alle waterkanonnen aan boord, maar kregen weldra assisten tie van een sleepboot van Muller uit Terneuzen, die schuim in de vlam menzee kon spuiten. Het werd een wanhopig gevecht, dat pas na negenen met succes werd bekroond. Kort nadat de Kruiningse arts aan boord was gegaan om zich over de gewonden te ontfermen, kwam het bericht dat men de brand meester was. De blussing vergde toen nog geruime tijd, maar het schip was behouden. De zwaar gewonde zeeman werd met een boet naar Perkpolder ge bracht, vanwaar hij werd overge bracht naar het ziekenhuis in Hulst. Hil heeft een arm en beide voeten gebroken en liep bovendien inwen dige kneuzingen op. Dc andere ge wonde kon aan boord van de Alca biyven. Het uitgebrande schip lag vanmor gen nog op de zandbank. Men zal ter plaatse een noodreparatie moeten verrichten, voordat het kan worden losgetrokken. Waarheen het dan zal worden versleept, is nog niet brVend. Het schip vormt thans geen belem mering meer voor de scheepvaart op Antwerpen. De Avafors, die bij de aanvaring de minste schade opliep en niet lek raakte, is gisteravond na aankomst van de sleepboten doorgevaren naar I Antwerpen. •IID rte Volkskrant ziet er geen broos in. De heren De Quay en De Kort hebben op het Overijssel» Appèl van de KVP een aantal on juistheden en onaardigheden jegens de Partij van de Arbeid ten beste gegeven. De heren Suurhoff en Vondeling van d» Partij van de Arbeid willen daar om wel eens met die KVP-voor mannen van gedachten wisselen. Voor het forum van het Neder landse volk. Een unieke gelegen heid, denkt men dan, om de kie zers althans met betrekking tot de twee grootste partijen van ons land een hoeveelheid stof tot oor deelsvorming te geven. Niet eens dus in de eerste plaats om een aantal aperte onjuistheden van de kant van de KVP recht t» zetten. Het gaat niet door. Volgens d» Volkskrant niet, omdat zo'n debat 'tussen mensen van het aller hoogste plan) de democratie niet dient. Integendeel omdat het een vermakelijke vertoning wordt met van weerszijden alleen maar wat debathandigheidjes. De kiezer heeft er volgens de Volkskrant veel meer aan, de standpunten via verkiezlngslectuur rustig op zich te laten inwerken. Dat weten we dan. De KVP geeft er de voorkeur aan in een kring van gelijkgezinden, waar geen tegenspraak te duchten Is, krasse uitspraken te doen of ze per pamflet, in de brievenbussen van de kiezers te stoppen en de andere partijen, die zich daardoor genomen voelen of die onrecht aangedaan wordt, moeten er maar met papier achteraan om wat scheef is recht te zetten. Een uiterst kostbare, hoogst omslach tige en weinig doeltreffende me thode. zeker In een tijd. dat er middelen van communicatie fcijn die een rechtstreekse confrontatie van de verschillende standpunten voor miljoenen kiezers tegelijker tijd mogelijk maken. Met dl» moderne middelen van communi catie dient men de democratie eerder dan dat men haar ermee schaadt, zou men zo zeggen. In. elk geval als men, zoals hier. de waarborg heeft, dat er mensen van niveau tegenover elkaar gezet worden. Maarmisschien is Juist dit laatste punt een zaak, dte ds Volkskrant al op voorhand enige vrees inboezemt. Misschien Is men er in de kring van de KVP niet zo heel erg zeker van, dat de heren De Quay en De Kort in een publiek debat een draaglijk figuur slaan. Nu al immers moet de Volkskrant de hoer De Quay uit de brand helpen. De minister president heeft gezegd, aldus het blad. dat de Partij van de Arbeid het voorstelt alsof het kabinet dat rijn naam draagt niets heeft tot stand gebracht. Maar de heer De Quay heeft volgens hetzelfde blad bedoeld te zeggen, dat de opposi tie van de Partij van de Arbeid hoofdzakelijk gekenmerkt werd door een afbrekende tactiek. Waarop men alweer maar vast stellen kan. dat de heer De Quay heel slordig is in het formuleren va» zijn bedoelingen. peen debat dus. Teleurstellend voor ons. maar niet voor ons illeen. Ook het antirevolutionaire dagblad Trouw zal het jammer vinden, want het juichte zaterdag Je uitdaging van de Partij van Je Arbeid met enthousiasme toe. Het vindt het gebruik om in kleine taaltjes kleine groepjes aanhang ;e stijven In hun op- en misvat tingen geen strijd en verkiezings- 'olders voornamelijk een graad- neter voor activiteit en finan- •lële. draagkracht van een partij, illeen. vindt het blad, Partij van ie Arbeid en KVP moeten niet loen alsof er niet meer partijen n Nederland zijn. Wei, al hebben wij uiteraard (een zeggenschap over media als •adio en televisie, het lijkt ons dierminst uitgesloten, dat een weder opgezette gedachtenwisse- ing tussen vertegenwoordigers -an regeringspartijen en oppositie ip de een of andere wijze te rea- iseren is. Maar het geloof in een tans op welslagen van de een of tndere opzet wankelt wel als een trote partij als de KVP al aan- tonds gebrek aan belangstelling oont. 'ANP) Het bestuur van het Be drijfspensioenfonds voor de Land bouw heeft besloten om in verband met de stre winter aan hen die een ouderdoms-, een invaliditeits- of een weduwenpensloen genieten, een eenmalige koudetoeslag te verstrek ken ter Uöógte van een maand basis pensioen. Het minimum zal 5 be dragen en het maximum ƒ25. De toe slag zal l maart gelijk met het pen sioen over maart door het fonds be taalbaar worden gesteld. (Van een onzer verslaggevers) Twee mensen zijn zeer ernstig ge wond en zeven liepen lichtere kwet suren op bij een ongeluk dat gisteren op de rijksweg RoermondVenlo bij Swalmen gebeurde. De ernstig ge wonden waren de inzittenden van een personenauto die in een slip raakte en twee Volkswagenbusjes ramde. Zeven arbeiders, inzittenden vau de busjes. Hepen verwondingen op. De bestuurder van de person m- auto. de 28-jarige W. van Beuken en diens 18-jarige nichtje mej. Man- ders werden overgebracht naar een ziekenhuis in Roermond. Voor hun leven wordt gevreesd. Een voorhoede van 52 bewoners van het eiland Tristan de Cunha, die in oktober 1961 naar Engeland wer den overgebracht, na een vulkaan uitbarsting op hun eiland, zal op 17 maart per schip naar het eiland te rugkeren. De overigen kunnen op 24 oktober vertrekken. Er zijn nu nog ongeveer 250 eilandbewoners ui En geland. Dit is een tan de laatste toto's tan de Rotterdamse sigarenwin kelier ster Barbara ran der Hof) temidden van drie van haar vier jongens. Links 'ans van negen jaar, rechts de achtjarige Marcel, die vrijdagnacht met siin moeder werd vermoord. Voor hem de ze venjarige Roeland, die 's nachts om drie uur huilend door de si garenwinkel doolde. Het jongste kind van het gezinnetje, de vijf jarige Gerard, staat niet op de foto. (ANP) De uitvoer van grafische produkten. Inclusief cliché's bedroeg in 1962 158.500.000 en overschreed daarmede voor het eerst de f 150 miljoen, zo meldt bet Grafische Ex portcentrum. Ten opzichte van 1961 betekent dit een stijging in waarde van 17.4 per cent en in gewicht van 22.1 percent. Naar gewicht bedroeg de grafische uitvoer 35 miljoen kg. (Van een onzer verslaggevers) langstelling, wat ook blijkt uit de le- Eerst thans is bekend geworden dat I handel in aandelen die een r iv Tav.i koerswaarde bereiken van 200 pet .u i Ji h M, ,W vn-'" Dr vergadering zal worden gehou- dag geprobeerd hebben stappen te dert in de grootste zaal van Texel, de (inflAraDman «>a It ondernemen tot verzoening tussen de raad van commissarissen der N.V, Texelse Eigen Stoomboot Onderne ming en de sinds 4 februari geschor ste directeur de heer P. Siblnga Mul der. De raad van commissarissen van de TESO heeft een voorstel tot be noeming ven een onpartijdige arbi tragecommissie van de hand gewozen omdat ze de schorsinrrirwestic ':c- vcr wil voorleggen aan de aandeel houders. die. zoals gemeld, op vrydag 23 februari in een buitengewone ver- codering bijeen zullen komen. Voor de heer Siblnca rija verdediging deze vergadering bestaat grote be- moet voorbereiden. Oranjeboom. Deze biedt plaats aan minstens zeshonderd personen. Inza ke de handelwuze van de rand van commissarissen wordt op Texel een zeer uiteenlopend standpunt ingeno men. Velen menen dat de raad bij de be noeming van de heer Siblnga had moeten aftreden, daar toen tegen 't advies In. nummer drie van de voor dracht werd gekozen. Voorts wordt het algemeen onjuist geacht dat de geschor.ite directeur niet is medege deeld. waarom hij geschorst is Men vraaet. ri-h daarom af. hoe H AKSvfÊ J5*7*

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1