Jarige Heintje krijgt jKoude jaargeld van hoofdstad sas Uitkering-ineens voor personeel ziekenfondsen zondag Feest Politie sprak met honderden over de Znidwijkse moord Nieuw pleidooi voor gratie van Duitsers Nee! Baby staat niet voor klas wel in de keuken Geen actie tegen verdeling van smartegeld Unaniem advies van ambtenarencentrales: 50,- dnurtetoeslae: Bouwp atroons willen laten i werken op zaterdagen Nederlands veldhospitaal naar Congo door Anneke Kinket Yraag Bont Koudetoeslag voor agrarisch bedrijf Ontroerend moment Oneindige rij tbiri.diiiinnraifTTgTiHijninir.iinnnirfTi'nmiiiiiriKiiffiKfiiEiiHiiiiliHmnjHümüfl.iKSfOTïSTiffrjriitfimifinifaönnaii.'Rmsülifusiif'iiRinijsiK; £3T VRIJE VOLI ZATERDAG- 16 FEBRUARI 1963 PAGINA 3 (Van e«n o»ixer verslaggevers Hoera-geroep, lang zal zij leven in de gloria, daverend applaus, leve Heintje, leve Heintje! Een zaal met een paar honderd mensen rees overeind en bleef maar klappen en klampen, toen 75-jarige Heintje Davids aan de arm van directeur Karei Wunnink de foyer van Carré te Am sterdam, v/aar tientallen kostbare bloemstukken en manden fruit, dozen bonbons en andere fraaie geschenken klaar stonden, binnen kwam. Aangrijpender nog wa« do kreet "Leve Amsterdam', die even later klonk sis spontane reactie op de rede van loco-burgemeester, wethouder van kunstzaken, mr, R. d. Bergh, die met de gelukwensen van het gemeentebe stuur de mededeling bracht, dat Amsterdam de jarige met een jaargeld van f 1000 had bedacht. (Van onze soc.-econ. redactie) Het personeel van de ziekenfondsen (krijgt over het salaris van J')62 nog jeen uilkering-ineens van T.. percent. De werkgevers- en werknemersorga nisaties hadden hierom verzocht, toen jbekend was gemaakt, dat het over heidspersoneel eenzélfde nabetaling over 1962 zou krijgen, omdat de sala risverhoging was achtergebleven bij die in het bedrijfsleven. Begin 1962 had het, College van Rijksbemidüelaars de voor het zieken- fondspersoneel overeengekomen loons verhoging niet goedgekeurd. De employés moesten toen met een kleiner percentage genoegen nemen. Nu is het College akkoord gegaan met de uitkertng-tneens. Heintje ontvangt de gelukwensen van de heer Troost, bij wie ze gedu rende de oerlog was ondergedoken. In de woning van de Noorse consul In Den Haag is donderdagavond in gebroken. Volgens een schatting van de consul, ir. L. C. Stoutjesdijk, zijn een aantal sieraden ter waarde van tienduizend gulden verdwenen. De sieraden lagen op de schoorsteen mantel in de slaapkamer van zijn huis aan de Nieuwe Parklaan. De diefstal is tussen half acht en kwart voor negen gepleegd; het hele huis werd doorzocht. (Van onze parlementsrcdactie) De Nederlandse regering "heeft na formeel gunstig beslist op het ver zoek van de VN een veldhospitaal met personeel beschikbaar te stellen voor de VN-macht in Congo. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren bekendgemaakt. Al enige weken geleden maakten wij melding van dit VN-vÊrzo Ook toen stond de regering al welwillend tegenover de aanvraag. I de tussen tijd is overleg over de kwestie ge pleegd met het Rode Kruis. Het naar Congo te sturen veldhos pitaal za! vijftig bedden 'omvatten en zal geheel zelfstandig kunnen werken. De regering stelt de uitrus ting beschikbaar, het Rode Kruis zal voor het rekruteren van artsen, spe cialisten en verpleegsters .orgen. Men denkt bij het Rode Kruis aan een groep van 36 man, te weten een chirurg, een assistent, een internist, eenorganisatiedeskundige. een hooldverpleger, een operatieverpie- ger, zes verplegers, 15 hulpverplegers, ee„ analist, een röntgenassistent. een klerk, twee koks, een magazijnbe heerder, een technisch assistent, een chauffeur en een wasbaas. Wellicht zullen er later nog enkele specialisten aan de ploeg worden toe gevoegd. Er zullen uitsluitend man nen in de. ploeg worden opgenomen. De wethouder had te voren vele vriendelijke woorden gesproken. Hij zei, dat het gemeentebestuur niet wilde ontbreken bij de huldiging van een stadgenote, die een typische Am sterdamse kunstenares is. 'Wij zijn verheugd," aldus mr, v. d. Bergh, 'dat gij de eerbiedwaardige leeftijd hebt bereikt, die ik niet wil uitspreken. Eén ding begrijp ik niet en dat is. dat uw kunst-met kleinkunst wordt betiteld, maar dat moet dan klein kunst zijn met twee grote K's." Henriëtte Davids mocht toen zelf de brief voorlezen, waarin stond, dat het gemeentebestuur haar als blijk van bewondering voor alles wat zij voor de kleinkunst had gedaan met ingang van 1 januari 1963 een Jaar geld van 1000 had toegekend. De jarige zei. dat het gevoel, dat zij niet vergeten was haar veel meer waard was. dan de duizenden gul dens, die zij nog hoopt te ontvangen, waarvoor zij uiteraard toch bijzonder dankbaar was. Een omroerend moment was 5: ït weerzien van de heer en mevrouw Troost, thans 77 jaar oud, bij wie Heintje Davids gedurende de ooriog in Utrecht ondergedoken is geweest en aan wie zij haar leven te danken heeft. Te voren had Meijer* Hamei na mens de collega's een lange feestrede gehouden, waarin hij in herinnering bracht, dat hij de enige is geweest, die de gehete familie Davids onder zijn directie heeft gehad. Hij her haalde wat hij bij vorige feestelijke gelegenheden ai eens heeft gezegd, nl. dat hij hoopte, dat er in Amster dam nu toch eindelijk eens eed Da- vidsstraat zal komen. Max Tailleur, weer geheel va.1 zijn ziekte hersteld ('De dokters zijn te- vree, ik heb ze betaald!') getuigde van de enorme bewondering, die hij voor de vitaliteit van Heintje, met wie hij nu al weer enige jaren in zijn Doofpot samenwerkt, heeft. Hij bood haar. namens haar grammo- ïoonplatenmaatschappij, een draag bare radio aan. Toen werd aan de oneindige rij vaa gelukwensen begonnen. In bonte mengeling kwamen ze door elkaar van de oude stempel en van de tegen woordige generatie: Albert Moi van het moderne ballet, en de legenda rische balletmeester Frenkly, kapel meester Jules Susan met Johnny Jor- daan, Willy Alberti en tante Saar de befaamde koopvrouw, die al 50 jaar op het Rembrandtsplein staat, Juultje de Gruyter, Tuschinski-direc- teurMax Gersch tan owlts Alex dfeHaas en Tilly en Wiesje Bouwmeester, Bob Schoite en de Mounties. Cor Bleeke- molen en Marie Hamel, Joop de Leur, Bob Peters en Max van Duren de senaat van het Amsterdamse Studen tencorps en een deputatie van de Bond van Amsterdamse Invaliden en verder zo maar een onafzienbare stoet van vrienden en bewonderaars. Aan het eind van het feest bood Heintje Davids het door Jan Liber over haar leven geschreven en bij f -Arbeiderspers verschenen boek Altijd maar draaien* aan vele van naar naaste medewerkers van vroeger, aan met een persoonlijke opdracht voor ieder afzonderlijk. 1 - (Van onze weerkundige medewerker! Hoewel de dooilijn uit Frankrijk enige vordering in noordelijke richting heeft gemaakt, ziet het er naar uit dat Nederland dit weekeinde overwegend in de koude lucht za! blyven. Met name in het noordwesten ver wachten wij aanhouden van de vorst. Tijdelijk is er vooral in het oosten en zuiden van ons land sneeuw en plaatselijk ook ijzel te verwachten. Nederland bevindt zich aan de noordzijde van een langgerekte iagedrukzone, die zicb uitstrekt van Canada via het Engelse Ka naal tot West-Dultsland. Aan de noordzijde van dit gebied domi neert de vorstlucht. Ten zuiden ervan komen hogere temperaturen voor, maar men moet tot West-Frankrijk reizen om kwikstanden van 6 tot 11 gra den Celsius te vinden. In de afgelopen 24 uur trok een de pressiekern van Noord-Frankrijk naar West-Duitsiand. Deze bracht tot vanmorgen acht uur In Zutphen 114 cm verse sneeuw en in Nijme gen 3 cm bij een temperatuur van 2 graden Celsius. Ook de komende 36 uur blijft vooral in het oosten en zuiden de kans op sneeuw bestaan, maar elders in het land verwachten wij geen neerslag hoeveelheden van veel betekenis. Midden op de oceaan is een nieuwe stormdepressie uit New-Foundland gekomen. Deze zal zich vermoede lijk wel met de oude depressie ten westen van Ierland verenigen. Het is nog niet precies vast te stellen wat de plannen van dit nieuwe systeem zijn, maar de grote diepte ervan 967 m,b. lijkt ons echt een beletsel voor een snelle opmars naar de kusten van West-Europa. Vannacht vroor het in het noorden zes graden. Om acht uur meldden de meeste stations in ons iand 2 iui 3 graden vorst. Oostende gaf I graad. Maastricht was in Ne derland het warmst met ruim een graad dooi. Eugenio Munöz Nunez, een 23- jarige omroeper van de Chileense radio, heeft deze week 51 uur en 30 seconden onafgebroken voor de mi crofoon staan praten. Hij verbeter de daarmee een record van Carlos Garcia, die het niet verder dan 50 uur en 2 minuten had gebracht. Maar Nunez stond gedurende zijn praatje dan ook onder toezicht van doktoren en verpleegsters, voor het geval hi) af mocht knappen. Foor viering van het Koninkrijk: ons Waterloozei de minister. Een kamerlid vond dat sinister. De spreker zei, met enig blijk van ongenoegen: Ik werd bruut gestoord. Mag ik dus, mijne heren, als zin\ ~>l f eestoord adviseren 't Waterloopkundig Instituut. Hll!ïU[tll{ll?!itllf311!!l!l5i!tlBii!MijiIilll}iiE!lii!!(ili!IIBinflliiBir!!Ölllï(fiiifiiIlifltHiilitiHItlliiliUISilHlII1iHWHl!iilitlHlll!iltlII!!l!i(ri!lii)!MHilSniintlU!ir (Van een onzer verslaggevers) „We kunnen eigenlijk pas nu met het echte recherchewerk begin nen." Dat zei vrijdagmiddag tijdens een persconferentie in Rotter dam hoofdinspecteur C. M. J. van der Weijden over het onderzoek in de moordzaak-Zuidwijk. De zo verzamelde gegevens gaven aanleiding om tien mannen nader te horen. Het spoor naar de dader le verde dit alles niet op. De recherche gaat zich nu vooral concentreren op het nagaan van de gangen van allen, van wie veronder steld mag worden dat zij op de hoog te waren van de situatie in het si garenmagazijn aan het Brekelsvefd. De politie hoopt ook hierbij me dewerking van het publiek te krijgen en men verwacht, dat er nog rege5- matig mededelingen en tips zullen binnenkomen. De afgelopen week hebben de vijftien rechercheurs, die zich dag-in dag-uit uitsluitend met de dubbele moord hebben bezigge houden, al hun aandacht moeten geven aan het buurtonderzoek en aan het nalopen van de honder den ontvangen mededelingen en tips. Men heeft In de voorbije zeven dagen gesproken met honderden mensen, die iets konden vertellen over de slachtoffers, de 38-jarlge weduwe Barbara A. van der Hof f-van Heck en haar achtjarig zoontje Mar cel. (Van een onzer verslaggevers) De Utrechtse hoogleraren Van Bemmelen en Pompe hebben opnieuw medestanders gekregen voor hun op vatting dat de 4 Duitse oorlogsmis dadigers, die in Breda levenslang uit zitten, behoren te worden vrijgelaten. Prof. mr. F. Duynstee, hoogleraar te Nijmegen, en mr. J, ie Poole heb ben zich in een gezamenlijk artikel in het Nederlands Juristenblad ach-! ter de mening van de twee Utrecht-' se hoogleraren geschaard. Prof. Duynstee en mr. Le Poole behoorden u1 degenen, die enige maanden na de bevrijding het initia tief namen tot de oprichting van de stichting 'Toezicht Politieke Delin- (Van een onzer verslaggevers) De Raad van Samenwerkende Patroonsverenigingen in de bouwbedrijven te Amsterdam vindt bet noodzakelijk de verloren produktietijd in het bouw bedrijf in te halen door tot aan de bouwvakvakantie 1963 op de komende zaterdagen na het einde van de vorst vijf uur te werken. De ondernemers rekenen op de grootst mogelijke morele steun van de overheid by de verwezenlijking van deze gedachte. quenteiv cue zich ten doei stelde, Ne derlanders die in de oorlogsjaren de rechtsorde nier aanrandden, re hei pen bij de terugkeer tot normale verhoudingen. De schrijvers stellen, dat men de genen. die leefden in de collectieve geestesgesteldheid die ontstaan is, doordat in 1933 een misdadige ideo logie als staatsbeginsel werd aan vaard niet zonder meer op dezelfde manier persoonlijk verantwoordelijk kan stellen voor hetgeen zij misde den, zoals wij ia de strafrechtspraak ,van oudsher gewend zijn te doen. Men dient, zo menen zij, de vier ■Duitsers te beschouwen als indivi duele mensen en wij behoren jegens :hen de norm te hanteren, die voor 'ieder geide aan wie hier de zwaarste gevangenisstraf wordt voltrokken: geen. mens wordt levenslang uit de maatschappij verwijderd, tenzij over tuigend is komen vast te staan dat zijn agressie een voortdurend gevaar der gemeenschap blijft vormen. Men verzekerde, dat degenen, die inlichtingen geven, niet bevreesd behoeven te zijn, dat hun namen bekend worden gemaakt. Commissaris P. Krult, chef var? de Rotterdamse recherche, zei met na druk, dat het onderzoek beslist niet is doodgelopen. „Dat is het pas als het onderzoek !s stopgezet. We zijn er zeer op gebrand om met al de ons ten dienste staande middelen de ze wandaad tot oplossing te l-engen," aldus de heer Kruit. DEN HAAG (ANP) Ingaanae maandag zal ta Zeeuwsch-Viaande- ren het vervoers- en marktverbod van varkens en herkauwers worden ingetrokken zo wordt van de zijde van het ministerie van Landbouw meegedeeld. GËÊN pers meer IN DE SCHOOL.' De voorzitter van het bestuur kijkt streng en vastbesloten. Er is geen wrikken aan: in de christelijke school voor lager en uitgebreid lager onder wijs aan Het Vrije te Zierikzee mogen géén foto's meer worden gemaakt. Interviews met het personeel in schooltijd zijn niet toegestaan. Het hele bestuur staat achter voorzitter J. W. v. d. Doel. In een vergadering heeft het aldus besloten. Onmiddellijke oorzaak van deze strenge uitspraak is een foto, ge plaatst in een paar Zeeuwse en lan delijke bladen. Deze foto we vol gens voorzitter v. d. Doel, een -nware indruk en daarmee sensatie. En die sensatie komt van een baby van vier maanden. De babv is jan Willem v, d. Velde, vier maanden oud cn het zoontje van onderwij zeres mevrouw L. v. d, Velde-Bakker, die haar kind op de foto, ten aanschouwen van de klas, een schone luier omdoet. Dit nu. zegt het schoolbestuur, gebeurt nóóit voor de klas. Wel neemt deze onderwij zeres haar kindje mee naar school. De fotograaf, die het plaatje heeft gemaakt, is volgens de voorziter de school binnen gedrongen. Hij heeft er een situatie in scène 'gezet die in werkelijkheid niet voorkomt •Daarmee is het voor ons afgelopen met de pers. En daar valt niet aan te tomen.' De voorzitter van 't schoolbestuur spreekt bedwongen heftig. Minstens evenzeer als foto heeft het bestuur aantstoot genomen aan dé foto. heeft het bestuur aanstoot ge nomen aan het bijschrift, waarvan 't plaatje in enkele kranten was voorzien. Daarin stond dat: •jlr de kinderwagen met Jan Willem m de kl&S Stflflt' ir de babi' net als andere kinderen "de gang op moet' ais hij het te bont maakt, wat wei voorkomt'; ir de baby In de klas een gevoig zou zijn van het onderwijezerstekort. Er schuilt geen enkel kwaad in, op het eer ste gezicht, maar liet schoolbestuur is wel kwaad. En de onderwijzeres, mevrouw v. d. Velde, doet de deur van iiaar klaslokaal maar f m heel klein eindje open. Ze ver zekert" Je wagen met Jan Willem staat niet in dr klas. ma,Ir in de rustige schoolkeuken. Jan Willem wordt niet onder schooltijd geholpen, laat staan in de klas. Hij ligt des ochtends rustig te slapen. En 's middags blijft hij thuis, zegt mevrouw v. d. Velde, want dan heeft zij een oppas. Het is gemak kelijk tot haar klas door te dringen, want de buiten-schooldeur is niet op slot. maar zij is even pertinent afwijzend als de voor zitter. Wat is de reden van de opschudding, van de boosheid, van het vergaderen van het schoolbestuur, van het verbod tenslotte? !Er is hier geen sprake van een onderwijzersie- kort.' heeft voorzitter v. d. Doe! gezegd. 'Al lemaal sensatie.' Daar blijkt de schoen te wringen. 'We zijn juist zo blij dat we hier géén onderwijzerstekort meer hebben.' Zo ver klaart gemeentesecretaris v. Ommeren van Zierikzee ongewild de uitzonderlijke verbol genheid van het schoolbestuur. 'TNat er op dat punt geen nood meer heerst.' D hjj. -hebben we te danken aan al lerlei instanties, waaronder onderwijsinspec tie, die ons eiland zeer ter wille zijn geweest. Er hebben zelfs onderwijzers vrijstelling van militaire dienst gekregen. Daar zijn we erg Baby Jan Willem met zijn moeder de onderwijzeres. 'Nóóit samen voor de klas,' verzekert het verbolgen schoolbestuur. dankbaar voor. Dat verklaart waarom zo'n schoolbestuur nu niet graag weer bij de in spectie de indruk zou wekken, te klagen het onderwijzerstekort. Mevrouw v. d. Velde valt voor zes weken in op haar vroegere school, zo vertelt de ge meentesecretaris. Dat komt .omdat er plot seling twee personeelsleden' ziek zijn. Zij helpt de school uit de tijdelijke nood. Wié zou daar iets tegenhebben: het onderwijs is enneer gebaat! Niemand in Zierikzee spreekt er schande van. De school he.'ft geen onaangename re acties gehad op de foto, ook niet van de Ir. speette. 'Maar juist om die te voorkomen.. l"Vat moet dan hele eieren eten zijn met het boze bestuur van de school aan Het Vrije in Zierikzee. 'Als u in haar vrije tijd met mevrouw v. d. Velde wilt spreken, daar heb ben wij niets over te zeggen,' heeft de voor zitter vormelijk gezegd. 'Geen sprake van, dat doe 'k nie!' roept de jonge Zeeuwse moeder vurig, ais haar die uitspraak wordt overgebracht. Haar ant woord lag voor de hand. Het bestuur tilt nu eenmaal zwaar aan Jan Willem, die voor de kias géén schone luier krijgt, en aan het onderwijezerstekort. dat er niet is. Wat niet wegneemt dat deze jonge moeder baar school, en dus een aantel Zierikzeese kinderen, een grote dienst bewijst door elke ochtend de moeite te nemen, mét haar vier maanden oude baby naar school te gaan. Joodse kerkgenootschapjien (Van onze soc.-econ. redactie) De besturen van het Nederlands Israëlitisch Kerkgenootschap, het Portugees Israëlitisch Kerkgenoot schap en het Verbond van Liberaal- Religieuze Joden hebben besloten, geen actie te ondernemen om tot een andere wijze van verdeling te komen van het zgn. smartegeld van 125 mil joen mark. Dit bedrag wordt krachtens de tus sen Nederland en de Duitse bonds republiek gesloten verdragen, die bin nenkort in de Tweede Kamer in be handeling komen, ter beschikking ge steld van de slachtoffers van het naziregime. Een commissie onder voorzitterschap van dr. W. Drees heeft een verdelingsplan opgesteld, dat door de regering is overgenomen. De besturen van de drie kerk genootschappen hebben overwogen, dat een actie wellicht mede tot verwerping van de verdragen zou leiden. Nu bij de belanghebbenden verwachtingen zijn gewekt, willen zij de verantwoordelijkheid hiervoor niet aanvaarden. De besturen handhaven echter hun principiële bezwaren tegen de voor gestelde verdeling. In een schrijven aan devTweede Kamer wijzen zij cr o.m. op, dat hun standpunt wordt ge deeld door een vooraanstaande Ne derlandse volkenrechtsgeleerde. antirevolutionaire staats- secretaris de heer B. Roolvink, een van de aanvoerders va zijn partij, heeft volgens de NRC in Hoofddorp gezegd: "Wij behoeven ons in de komende verkiezings strijd niets te laten aanleunen van de zijde van de PvdA en wij mogen gerust met ons lijstje van pluspunten naar voren komen.' Maar hij heeft daaraan toege voegd: 'Natuurlijk hebben wij ook fouten gemaakt. Ik wil graag vooroplopen in de optocht van degenen die dat erkennen.' Dit maakt in een gezelschap waar men Ikanders nieren proeft' een goede Indruk. Doch stel dat de bakker van de heer B. Roolvink zou verklaren dat hij graag voorop zou willen lopen in een optocht van degenen die er kennen ook misbaksels te hebben afgeleverd. Zou de heer Roolvink dan klant blijven bij deze bakker? Het is maar een vraag. TT/ at door politieke sprekers bij de nadering van verkiezingen wordt gezegd, moet men niet op een goudschaaltje wegen. Maar de sprekers op het Agrarisch Congres van de PvdA. dat gisteren ln Zwolle werd gehouden, maakten het wel erg bont.' Zo begon het Algemeen Dagblad zijn verslag over het agrarisch congres en het vervolgde: 'Volgens de heren Von deling. Van der Ploeg en Egas was het tn de Nederlandse landbouw rozegeur en maneschijn zolang dr. Manshoit en iater dr. Vonde ling het ministerie van Landbouw leidden Sinds in 1959 mr. Marij- nen evenwel die taak overnam, is het voortdurend achteruitgegaan met de welvaart van de boeren stand Dat zeiden deze sprekers en zij probeerden hun beweringen met cijfers te staven.' |")e enige feitelijke mededeling, die in dit voorbeeld van ob jectieve verslaggeving staat, nl. dat de sprekers hebben betoogd dat het onder Manshoit en Von deling allemaal rozegeur en. maneschijn was geweest, is niet juist. Da' hebben zij nu net niet gezegd. Evenmin hebben zij de schuld van de huidige moeilijk heden op mr Marïjnens hoofd ge stapeld. Maar het is toch nog wel het goed recht van politieke spre kers te citeren, dat op het ogen blik op boerenvergadetingen ge zegd wordt- 'Hadden we Manshoit maar terug.' En het is toch even zeer hun goed recht te! betogen, dat de landbouwpolitiek van dit kabinet een averechtse is geweest, die de moeilijkheden heeft ver ergerd. Zeker ais men dat betoog met cijfers kan staven. Dat is te meer hst goed recht van mensen als Vondeling en Egas, die al jarenlang (óók onder Manshoit) voor moeilijkheden hebben ge waarschuwd en voor een meer structureel gericht beleid hebben gepleit. liet verslag van het Algemeen x Dagblad is typerend voor een gevaarlijke stemming die op het igenüik bi Nederland bestaat en iie zelfs aangekweekt wordt. De scemmfng van: het zal met die landbouw allemaal wel loslopen. En; wat op zo'n congres wordt ?eweerd !s allemaal verkiezings- oropaganda. Maar daarvoor is het probleem .och te ernstig en daarvoor waren ie redevoeringen (toegegeven; iterk tegen mr. Marijnen gericht) :e goed gefundeerd. Wanneer dr. Vondeling consta teert. dat bet eenvoudig een diep- epunt in het optreden van het larlement is, als op het ogenblik lat- een groot deel van onze boe- •enstand in moeilijkheden ver teert (zeker 60.000 bedrijven) het andbouwdebat in de Tweede <amer eindigt met een motie >verde paardestaarten. dan leeft hij gelijk. En dan is het de dicht van een politieke partij an- iere wegen te wijzen, Zoals deze veek in Zwolle is gebeurd. (Van een onzer verslaggevers) De rijf eentrales die het overheids personeel in de Centrale commissie voor georganiseerd overleg vertegen woordigen hebben vrijdagmiddag eenstemmig aan dt regering voorge steld een duurtetoeslag van ƒ50, uil te keren aan het rijkspersoneel met een inkomen tot en met een maximum van adjunct-commies. De duurtetoeslag zal ten goede moeten komen aan de gehuwden, kostwinners, ongehuwden alleen- Deze duurte toeslag zal ook moeien staanden en de gepensioneerden, worden verstrekt aan hen die reeds een koudetoeslag hebben gehad. Het verlenen van een duurtetoeslag is door de, 3 samenwerkende centrales (ACOP. prot.-christelijke en katho lieke centrale) aanhangig gemaakt en reeds dinsdag jl. in het overleg ter sprake geweest. De voorstellen van uc regering waren voor de centrales onaanvaardbaar. Besloten is toen de I besprekingen vrijdag (dus gisteren» 1 voort, te zetten. De centrales hebben zich verzet tegen een poging van de regering i deze besprekingen uit te stellen en I hebben vervolgens besloten gezamen lijk (de drie samenwerkende centra- len met het Ambtenarencentrum en de Centrale van Hogere Ambtenaren) bovenstaand voorste! aan de regering te doen. Zij zijn van mening, dat de regering thans moet beslissen. (Van onze soc.-econ. redactie) jrtiv H'erknemers in de agrarische be drijven. die een wachtgeld- of werk loosheidsuitkering hebben, krijger, een koudetoeslag. Dit heeft het be stuur van de Bedrijfsvereniging voor besloten" BedrÜf vrijdagmiddag De extra-uitkering wordt verstrakt ^,er.?J periode 7 januari—9 februari Zd bedraagt 1,20 per dag, met een ^abÏÏUQ1 van 35 V(Kjr de gehuwden en kostwinners. De ongehuwden-nïei kostwinners van 18 jaar ouder die niet bij hun ouders inwonen, krii- gen b0 cent per dag met een mnv» mum van ƒ17,50, D maxi' Ongeveer 20.000 werknemers sulfon deze uitkeringen ontvangen

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1