Neem het er even van-steek 'n NORTH STATE op! Vaart hervat Vliegers zagen zwarte rook boven mist uit I Grieks schip - 21 doden ygJ Japans schip zinkt: 7 doelen 38 vermisten Voorbarig HES VRIJE VOLK DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 ^$I3S3SSÉ^ |plf||ipy Spookachtig 70.000 bezoekers op Westfriese Flora Voorbereiding voor militaire oefening niet meer op zondag ZÓ LEKKER-ZÓ GEZOND Onder-Amstel maakt bezwaar tegen nieuw plan van Toxopeus PAGINA 8 Advertentie jm. ix*& OWN* WILLIAMSON U 'Van een onzer verslaggevers) De scheepvaart door het Nauw van Bath ts vanmorgen hervat. Het Pa namese rampschip Myra Flores is buiten het vaarwater op de Marle- monsche Plaat gezet, de Engelse Abedeas is in de Antwerpse haven afgemeerd en de aan de grond ge lopen Griekse tanker Livanos is bU hoog water door tien sleepboten vlotgelrokkcn en in het Middelgat voor anker gegaan. De Myra. Flores is volgens ber- (ringsdesbundigen verloren. Het schip is volkomen uitgebrand en ernstig ontzet. De lading blijkt betrekkelijk weinig te hebben geleden, evenals de leding van de Abedesa. Op de Marlemonsche Plaat zal het wrak van de Myra Flores eerst gron dig worden geïnspecteerd, voordat wordt beslist wat ermee gaat gebeu ren. De Abedesa is vanmorgen vla de Boudewijnsluis naar de Nieuwe Pe troleumhaven van Antwerpen geva ren. Hoewel het voorschip zwaar ge teisterd is. schijnt ook daar de lading niet te hebben gebrand. De Myra Flores ziet er spookachtig uit. Het achterschip is één ruïne, het brughuis is volkomen vernield en aan stuurboordzijde heeft het schip een groot gat boven de waterlijn'. Van morgen kwam nog steeds rook uit het wrak. Bij dagaanbreken werd angstwek kend hoe verschrikkelijk de over levenden het gisteren hebben gehad nadat zij de Myra Flores hadden ver laten. Er drijven grote IJsschotsen op het water, de stroom is ijskoud. De meeste drenkelingen hebben er een half uur of nog langer in gelegen. Dat zovelen dat hebben overleefd, is welhaast onbegrijpelijk. ATHENE (AFP) In de nacht van zondag op maandag is het Griek se vrachtschip Aigli in de Aegeïsche Zee, ier hoogte van de Sporadische eilanden, gekapseisd en gezonken. Van de 22 opvarenden werd alleen de marconist gered. Deze was zwaar gewond. Door werking van de lading erts maakte het schip slagzij, om vervol gens geheel te kantelen voordat de bemanning gelegenheid had de sloe pen te strijken. TOKIO (AP) Een klein Japans passagiersschip, de Tokiwa Maru. is gisteren nabij Kobe gezonken na een aanvaring met de eveneens onder Ja panse vlag varende Richmond Maru (9547 brh). De Tokiwa Maru had 51 passagiers aan boord en 13 beman ningsleden. Er worden nog 38 mensen vermist, zeven doden zijn geborgen. Het klei ne schip zonk onmiddellijk. Het an dere schip liep lichte schade op. Acht patrouilleboten zoeken naar de vermisten. BOVENKARSPEL (ANP) De West- friese Flora in de Veilinghallen te Bovenkarspei heeft ongeveer 70.000 belangstellenden uit binnen- en bui tenland getrokken. Dat is ruim 10.000 'meer dan vorig jaaj, (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Duidelijk nog onder de indruk van wat hij zojuist ervaren had, vertelde schipper Van den Bosch het verhaal van wat voor de Ita lianen het „geluksschlp" Ary moet zijn. .De tanker brandde al als een fak kel, van voor tot achter, toen we aankwamen. We hoorden verschei dene ontploffingen en konden niet dichterbij komen. We zijn toen van de wind af naar het schip gevaren. Van liet achterschip zagen we ze overboord springen. Al meteen had den we een man of twaalf te pakken. Toen ging de olie op het water bran den. 't Was afgrijselijk om te zien. Mijn knecht. De Hamer, heeft er nog een paar binnen kunnen halen. Twee kon hij echter niet meer helpen. Z(j verdronken voor zijn ogen." Aan boord van de tanker moet een wilde paniek zich van de bemanning hebben mcesler gemaakt. Velen had den zich de tijd niet gegund de red dingsvesten goed aan te trekken. Roerganger Rosé Careel '31) uit Antwerpen (in dienst bij Van Gendf Verenigde Doklóodsen) vertelde on! in het Dorpshuis: 'Ik stond aan het roer. Door een stroming die ik onbe grijpelijk vind zijn we van onze koert afgezet. Het andere, schip ramde ont aan stuurboord èn midscheeps vlak bij de brug. Iedereen sprong in het water. Een paar man probeerden een werkboot die op het achterdek lag t* strijken. Ze zijn erin gekropen. Ook zijn er misschien een paar man in de schroef geraakt, wij draaiden nog voile kracht achteruit. Het water om ons heen stond ook in brand. Ik ben opgepikt door een bergingsvaartuig dat bij de Alca bezig was. Ik heb een half uur in het water gelegen.' En de gewonde Orlando die in een hoekje van de zaal Sag met een deken over zich heen, zei in gebroken Engels alleen maar: 'I thought for me finished life.' 'De tanker brandde al als een fak kel, van voor tot achter, toen we aankwamen. We hoorden verschei dene ontploffingen en konden niet dichterbij komen. Wij zijn toen van de wind af naar het schip gevaren. Van het achterschip zagen we ze overboord springen. Al meteen had den we een man of twaalf te pakken. Toen ging de olie op het water bran den. 't Was afgrijselijk om te zien. Mijn knecht. De Hamer, heeft er nog een paar binnen kunnen halen. Twee kon hü echter niet meer helpen. Zij verdronken voor zijn ogen.' Aan boord van de tanker moet een wilde paniek zich van de bemanning hebben meester gemaakt. Velen had den zich de tijd niet gegund de red dingsvesten goed aan te trekken. Het Dorpshuis van Rilland-Bath waar de schipbreukelingen werden ondergebracht. Een van de Portugese bemanningsleden spreekt zijn gewonde lotgenoot moed in. Bovenstrooms hebben de redders van de Zeearend, van het directie vaartuig van Rijkswaterstaat, de Di recteur-generaal Hamisen, en een aantal Belgische sleepboten zich vaak tot vlakbij de vlammenzee gewaagd om drenkelingen aan boord te ne men. Mensen in doodsangst, vet en zwart van de olie. vaak met brand wonden overdekt. Zij werden overge geven aan de Ary. Aan de wal washethulpverlenings- werk in een ommenzien op gang. In de gelagkamer van het café Land en Zeezicht op de dijk bij het ha ventje van Rilland-Bath werden reeds de eerste droge kleren verstrekt. In personenauto's werden de mannen vervolgens naar het Dorpshuis ver voerd, Hier kregen-ze eten en drin ken en werden in de gelegenheid ge steld hun verwanten in Italië tele grafisch van hun goede welstand op de hoogte te brengen. Burgemeester f. C. W. Jobse en ziin vrouw hielpen hier daadwerkelijk mee, terwijl ook de commissaris van de Koningin in Zeeland, jonkheer mr. de Casembroot, zich overtuigde dat liet de mannen en twee vrouwen (echtgenoten van de kapitein en de eerste stuurman) aan niets ontbrak. Naast artsen en Rode-Kruisperso- neel uit de omgeving waren ook mi litairen van Woensdrecht, Ossen- drecht en Bergen op Zoom met au to's vol materiaal, kleding en dekens naar Rilland-Bath gesneld. De geredden bleven vannacht in het dorpshuis. Zij zouden vanmorgen per bus naar hel Zeemanshuis in Antwerpen gaan. Inmiddels zijn 19 man van de be manning van de Engelse tanker Aba- dese naar het dorpshuis In Hans- weert gebracht. Zij zulien naar Vlis- singen worden gebracht. SCHIPHOL (ANP) 'Zo'n enor me vuurzee heb ik in mijn leven beslist nog nooit gezien»' zei gisteravond opperwacht meester A. J. van der Spek, een vlieger van de dienst lucht vaart van het korps rijkspolitie op SchiphoLMet de wachtmees ter eerste klas G. Zwart bevond; hij zich toevallig op een pa- trouillevlucht in de buurt van' Bergen op Zoom. Zij hoorden omstreeks 5 uur over hun boordradio de piloot van een straaljager aan de basis in Woens drecht melden, dat er op de Wester- Scheióe een schip in brand stond. 'Wij gaven dit via de mobilofoon door aan de rijkspolitie te water in Middelburg. Wij vlogen op ongeveer 3000 meter hoogte boven de heiige Wester-Schelde. Dikke zwarte rook pluimen stegen boven de mist uit. Toen wij naderbij kwamen, ontdek ten we de Abadesa met zijn bran dende voorsteven. Vlak voor het tankschip zagen wij op het water een geweldige vuurzee,* aldus Van der Spek. 'Wij dachten aanvankelijk dat het brandende olie op het water was. Toen we omlaag doken, zagen we plotseling de voor steven van de tweede tanker, de Myra Flores, die nog harder brand de.' Beide vliegers konden duidelijk zien hoe de bemanning van de Aba desa zich in de reddingsboten begaf. Korte tijd later verliet de beman ning de boten weer om te gaan blus sen. DEN HAAG (ANP; Slechts bij hoge uitzondering zal in de toekomst aan de minister van Defensie toestem ming worden gevraagd voor het tref fen van voorbereidingen op zondagen voor oefeningen, die in de nacht van zendag op maandag beginnen. Dit is de kern van een brief die de bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-generaal A. V. van den Wall Bake naar al zijn ondercommandan ten heeft laten sturen. Advertentie I.M.j met versgebrande hazelnoten, roomcaramei en voilemelk chocolade (Van een onzer verslaggevers) De gemeenteraad van Ouder-Am- stel heeft zich met de grootst moge lijke meerderheid akkoord verklaard met een adres aan de Tweede Kamer, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het nieuwe Bjjlmermeerplan van minister Toxopeus, om het gehele gebied ten zuidoosten van Amster dam tot een eenheid te maken. In dit adres pleit de raad voor het behoud van de zelfstandigheid van de gemeente Ouder-Amste), o.a. met het oog op de recreatieve functie van de gemeente voor de gehele agglome ratie. Welke oplossing men ook kiest: de Bijlmermeer bij Amsterdam, of de Bijlmermeer in een sterke randge meente, opheffing van de gemeente Ouder-Amstel ts een overbodige en zinloze tussenfase, wordt In het adres van de raad betoogd. "üet Christelijk Historisch X1 Weekblad heeft zich in zijn jongste nummer nu ook gewaagd aan een beschouwing over de ver kiezingen en vooral aan de kansen voor de kabinetsformatie die daarna komt. Het blad is daarbij tot een aan tal opmerkelijke uitspraken geko men.' 'Normale logica zou dan ook kunnen wijzen op een mogelijk heid van een regeringsconstella- j lie, die breder is dan tot nu toe j het geval was. In dit verhand scharen wij ons, zij het prema tuur. achter de wens van ons Eer ste Kamerlid, Follema, de PvdA ais regeringspartij te kunnen ver welkomen.' Volgens het CK-weekblad zit die bredere basis er zeker in: 'On danks de vaderlijk-vermanende toon van dr. De Kort op 't Over ijssels appèl van de KVP tegen over de PvdA wil het ons voor komen. dat geen enkele mogelijk heid tot een samengaan met de socialisten is uitgesloten. Integen deel.' Over de door de KVP-woord- voerders geopperde mogelijkheid van een kabinet van drie confes sionele partijen (KVP, AR en CHU) heet het in het artikel: 'Het zal duidelijk zijn. dat het hierbij niet alleen afhangt van AR of CH, maar dat de KVP zelf ook een be slissende Invloed kan uitoefenen.' (waaruit dus reeds nu de vrees voor een KVP-overheersing in een dergelijke combinatie duidelijk tot uiting komt.) Ten slotte concludeert het CH- weekblad: 'Wanneer men daarbij In ogenschouw neemt het feit, dat het klimaat waarin de verkiezin gen gevoerd kunnen worden, aan merkelijk aangenamer is dan een viertal jaren geleden, dan lijkt een politieke h "groepering na 15 mei aanwezig.' A ls men zich realiseert hoeveel maal in de afgelopen jaren van de kant der regeringspartijen ls betoogd, dat de PvdA-oppositie zo fel en zo unfair is geweest, en dat het kabinet zonder socialis ten toch zulk voortreffelijk werk heeft gedaan, dan vraagt men zich af, waar nu zo vlak voor de verkiezingen van allerlei kanten die opmerkelijke geneigdheid vandaan komt om het straks na. de verkiezingen toch maar weer mét de PvdA in het kabinet te proberen. Zou het kunnen zijn, dat het avontuur van het regeren-met- WD en zonder afspraken toch niet zo goed is bevallen? Dat men de kritiek van de PvdA toch wel vreest? Of dat men in de PvdA een stuk bekwaamheid tot regeren en vooral richting geven be lichaamd ziet, die men achteraf toch eigenlijk liever niet mist? Zou het om deze redenen kun nen zijn, dat men de tegenstel lingen tussen de PvdA en de 'anderen', die in 1958 en volgende jaren zo principieel genoemd werden, nu maar liever wat naar achteren schuift en de kiezer sug gereert, dat de partijen straks tóch in een kabinet samengaan, zodat het eigenlijk niet veel uit maakt of men PvdA kiest of andere partijen? ■yan de zijde der PvdA is bij her- 7 haling opgemerkt, dat men al leen bereid is mee te regeren, als er iets te regeren valt, als be paalde belangrijke doelstellingen, uit het verkiezingsprogram ver wezenlijkt kunnen worden. Maar óf dat straks zo zal zijn, wordt toch weer in belangrijke mate be paald door de verkiezingsuitslag, door de vraag hoe de partijen ver houdingsgewijs uit de bus komen. Het is dan ook een democratisch belang, dat de kiezer duidelijk weet. dat het NIET 'allemaal zo wat op hetzelfde neerkomt,' en dat van hem een KEUZE wordt verwacht, een keuze die coi se quenties moet hebben. Daarom lijken alle speculaties op de kabi netsformatie straks ons wel In- pressant, maar evenzeer voorba- mtigii

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1