Golden Fiction Rampcijfer: 9 doden mmm mm ZONDER COMMENTAAR Waar komen de tabakken van Golden Fiction vandaan? NeoSIlvIkrïn f 85,- schoon Verschuiving ÜM:£r^r"H*3« sm» na® kan Saaftinge aicafe Verkoudheidsbacilien HFT VRIJE VOLK WOENSDAG 27 FEBRUARI 1963 PAGINA 3 VRAGEN AAN GF NO 2 DE ZACHTSTE VAN ALLE Bedreiging Probleem A ngstaan jagend (Van een onzer v erslaggevers) IVat gisteren aanvankelijk de vorm aannam van een trieste touwtrekkerij om de eer van het reddingswerk bij de Miraflores, is later door een verklaring van het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen tot de proporties van een, overigens wat merkwaardig, misverstand teruggebracht. Geen angst meer, want er is Neo-Silvikrin! Té veel Klaarheid de biologische haarvoeding VRAAGT DE HEER S. TE 2. Gestrand SHa, ir»f«cli« B«chef«** t{.averlenite I M 2«jn kit ct oood voor E„ kticilH K-rén.kVige ve.Voudh.W, Oc „U,ik m k»'1"»"*- Dit doosje betekent t protektl# tegen Infekti* 10 STUKS f 0.50 ,'20 STUKS f 1.-/30 STUKS f 2.75 Wij hfbbtn tovetl vragen over Gotten Fiction ontvangen. dat wij u moeten verzoeken ons voor/coig Qtcn vragen meer toe te sturen. De vragen met de meeste "stemmen" zulten we in de krant beantwoorden. denken, dat op het ogenblik de binnenvaart hier niet druk is. 'lormaal trekken hier ook nog complete convooien JUjnschepen in beide richtingen voorbij. Tekening Het Vrije Volk van Bath: van Antwerps hartader tot scheepskerkhof Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers Verslagenheid en gelaten heid so zijn in Anltcerpen de reacties op de verschrik kelijke scheepsramp die zich. maandag in het Piauw van Bath heeft voltrokken. Verslagenheid, omdat men in de Scheldestad diep begaan is met het lot van de slachtoffers. Gelatenheid, omdat men in Ant werpen ondanks deze ramp boven alles dit beseft: de scheepsbot- sing van maandag is slechts één van de vele ongelukken die in het Nauw van Batb zijn gebeurd en nog zuilen gebeuren. Omdat de Antwerpse zeeweg daar, op dat verraderlijke punt, beslist niet meer voïdoet aan de eisen van deze tijd. 1 Legio schepen zijn in de loop der jaren in het Nauw van Bath te gronde gegaan. Ver van waar nu de scheepvaart zich door de nauwe vaargeul perst, liggen de vergeten wrakken van vroeger. Vlak langs het vaarwater, een enkele bijna erin, vormen vlak by Bath drie grote wrakken thans evenzovele afschrik wekkende bakens voor de nog steeds drukker wordende scheepvaart. Vlak voor het half verzande ha ventje van Bath ligt de oude Turk Aydin, bij hoog water alleen de mas ten en de schoorstenen zichtbaar. Supertankers, enorme vrachtsche pen, coasters en Rjjnschepen schui ven er akelig dicht langs. Sinds 12 februari, een paar-kilo meter verder zeewaarts, maar met Het blole oog van de Bathse Schel- dedijk nog zeer goed te onderschei den, nu een ander wrak. Het Finse «chip Alca, na een aanvaring óók in lichterlaaie geraakt en twee dagen later doormidden gebroken. De schepen passeren het wrak aan het andere boord, bijna even dicht als de rampzalige Turk, die er al ja ren ligt en thans na lang wachten eindelijk wordt opgeruimd. Dgn, nog iets meer naar het westen, bet zwartgeblakerde, volkomen uit zijn voegen geraakte karkas van de ramp tanker My ra- Flores. Drie wrakken op een afstand van een paar kilometer in een vaargeul, die ook zonder wrakken gevaarlijker te dan ieder ander vaarwater onder de Noordzeekust. Men praat er in Antwerpen niet graag over. Het Nauw van Bath be lemmert de ontwikkeling van de Seheldehaveu en hoe meer je daar over spreekt, hoe duidelijker dat voor ledereen wordt. Daarom verscholen de autoriteiten zich gisteren maar achter de nasleep van de ramp met de Miraflores: „Er wordt een on derzoek ingesteld en zo lang dat niet is afgesloten, kunnen wjj niets zeg gen. Ook niet over het Nauw van Bath." Griezelige situatie: er kan over het Nauw van Bath ook weinig zlnnings worden gezegd. Het ligt er zoals bet er ligt. Er kan weinig aan veran derd, laat staan worden verbeterd. Je hebt de enorme stroming daar niet in de hand, ze Is er zó sterk dat een kunstmatige verandering zelfs op een verslechtering kan uitdraaien Jaren geleden heeft men in Ant werpen we! naar een oplossing ge zicht. Andere grote havens dachten aan radarketens om de scheepvaart te geleiden. Botterdam kreeg er zo een. Antwerpen niet. Officieel is nooit erg duidelijk gezegd waarom niet, maar officieus heet het dat zo'n radarketen de vaart door het Nauw van Bath veeleer gevaarlijker dan veiliger zou maken. .Ook daar praat Je, als Je je haven omhoog wil stuwen, dan liever niet over. Maar de commentaar uit de loodsen wereld lijkt redelijk. „In het Nauw van Bath moeien de schepen op een traject van enkele mijlen een koersdraaling van onge veer 120 graden maken. Zou men het ene schip vla de radar er door lood sen, dan zijn er legio posities denk baar, waarin andere schepen niet op het radarscherm verschijnen. Omdat zij geruime tijd achter dat eerste schip verborgen blijven. Het radar- signaal zou door die schepen niet weerkaatst kunnen worden, met het gevolg dat de kans op ongelukken nog groter wordt. Zeker ate men, wat immers een menselijke eigenschap is, langzamerhand loch op de radar schermen zou gaan vertrouwen." Hoe het ook zij: Antwerpen kreeg zijn radarketen niet en niemand die daar op het ogenblik, ondanks de ramp van maandag, erg rouwig over lijkt. Alleen, wat dan? Trieste constatering: zoals de za ken nu staan niets! Slechts ho pen, dat de scheepvaart door de re cente ongelukken nóg voorzichtiger wordt en verder maar vertrouwen dat zo'n ramp niet ieder jaar voor komt. Is dat vertrouwen echter gerecht vaardigd? Staande op de dijk bij Bath houdt men zijn hart vast, als men de schepen zich daar door de nauwe vaargeul z'et wringen. Een paar honderd, op het breedste stuk i misschien 500 meter breed. Daai pas- i seren de grootste schepen e-.kaar, i terwjji lichters en coasters er "Mien- door varen of zo dicht mogelijk te- aen de boeien kruipen. Als men In dat vaarwater op half tij een grote plank overboord gooit, ts ilie plotseling verdwenen. Meege zogen door de grillige stroom, lot bij een eind verder als een dreigende, omhoog wijzende vinger weer te voor- schijn komt. Dat water zit zo vol ver rassingen, dat het eigenlijk een won der is, dat er niet veel meer rampen gebeuren. Daar komt dan nog bij, dat de zandbanken lang niet allemaal te zien zijn. De schipper of zeeman vaart over een altijd nog indrukwek kende watervlakte, maar tien. twin tig meter achter de boeien ligt- het noodlot. Waar precies weten zelfs cle mensen van Bath niet altijd"Water en zand zijn hier zo in beweging, dat zelfs wjj af en toe nog voor verras singen komen te staan." Dat alles in een zeeweg, waarmee de toekomst van Belgisch eerste ha venstad staat of valt. De ramp met de Miraflores heeft opnieuw op het onhoudbare van deze situatie gewe zen. De tragiek voor Antwerpen is evenwel dat men zo lang niemand een uitweg weet het onhoudbare voor houdbaar moet blijven verko pen om de e Advertentie LM. De. inzet was de vraag wie het belangrijkste aandeel had gehad in de redding van de overlevenden van de scheeps ramp op de Westerschelde. Ka pitein Perdaem van de Belgi sche sleepboot Liège raakte dinsdag zeer verbitterd, toen hij in de kranten- las over het reddingswerk van de Neder landse bergingsboot Ary, Hjj telegrafeerde naar Antwerpen, dat hij en zijn bemanning 27 dren kelingen hadden opgepikt, onder wie de twee vrouwen. Dat waren volgens hem bijna alle gereddenen geweest, die door de Ary naar Bath werden gebracht. Hij had ze op de Schelde aan het Nederlandse vaartuig over gegeven. Kapitein Evert van den Bosch ver telde evenwel bü aankomst in Bath, dat de Ary eerst twaalf en later nog drie anderen drenkelingen had op gepikt. Deze vijftien gevoegd bij de 27 van de Liège waren samen al tal rijker dan de hele bemanning van de Miraflores. Dan waren er nog verscheidene drenkelingen door andere schepen opgepikt, terwijl bij dat totaal aanta! ook nog de doden en vermisten moes ten worden opgeteld. IKb'UfllllllltttlllHHKltlUlliltllUllllllb'StitilfimiltniiUlHlilKUiHltllUtH Het Nauw van Bath met deze smalleverraderlijke vaar geul staat of valt de ontwikke ling van de Antwerpse haven. Een slechts enkele honderden meters breed vaarwater, geperst tussen zandplaten en schorren, waarin de schepen grote risico's lopen. De drie wrakken op een traject van nog geen vijf kilo meter bewijzen het: bij Bath de al verscheidene jaren geleden ge strande Turk, iets meer naar het westen de Alca en de Miraflores, i Zoveel mensen waren er bij lange na niet aan boord van de Miraflo res geweest. De kapitein van de Bel gische sleepboot hield kennelijk re kening niet de mogelijkheid, dat zijn aandeel in het reddingswerk expres was gebagatelliseerd. De schipper van de Ary kon intussen geen ophelde ring geven. Hij is met zijn schip naar hel wrak van de Finse Alca terugge keerd en via de mobilofoon was gis teravond geen kontakt met hem te krijgen. In de loop van de avond heeft een bedrijfsleider van Van den Akker enige klaarheid in het mysterie ge bracht. Hij vertelde ons, dat men aan boord van de Ary door de verwar ring in feite de tel is kwijtgeraakt. De Ary heeft niet vijftien, doch zes of zeven drenkelingen opgepikt. Overigens is volgens Van den Ak ker ook het aantal gereddenen dat door de Liège werd opgegeven, te groot. De Ary zoo niet meer dan 23 man van de Belgische sleepboot hebben overgenomen. De bergingsboot heefter In ieder geval maar 29 in Bath aan land gebracht. Dat daarvan zes of zeven eigen gereddenen waren, is vol gens de VILssingse bergers buiten kijf. Overigens heeft schipper Van den Bosch de rol van de Belgische red ders niet .gebagatelliseerd. Volgens hem zou zonder de hulp van de Liège de ramp nog veel meer slachtoffers hebben gekost. De Belgische sleep boot voer door een helse vuurzee naar de Miraflores en ging door met het reddingswerk, ook toen het vaartuigje zelf door de vlammen dreigde te worden verzwolgen. Bjj aankomst van de Liège in Ter- neuzen zat de boot van onder tot boven onder de olie. De bemanning droeg niet veel meer dan een hemd. De opvarenden hadden al hun kle ren aan de verkleumde drenkelingen gegeven. Eerst komt roos dan volgt haar uitval daarna verboomt de hoofdhuid en kaalheid Is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILViKRINl Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haar uitval als Neo-Silvikrin! Voor dagelijkse haarverzorging Is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). S 63-2 Keizer llaile Selassie van Ethio pië heeft dinsdag in Addis Abeba een nieuwe radiozender van de missie der Lutherse Wereldfederatie officieel in gebruik gesteld. Over deze zender zullen uitzendingen naar Afrika en het nabije Oosten worden verzorgd. Zo is de situatie voor het ha ventje van Bath. Het van Ant werpen komende vrachtschip passeert op korte afstand het Turkse torak; een ander schip wringt zich daartussen in de richting Antwerpen. En dan te DEN HAAG (ANP) Naar thans officieel is vastgesteld, zijn bij de botsing tussen de Miraflores en de Abadesa, maandagmiddag- in het Nauw van Bath, negen zeelieden, allen opvarenden van de Miraflores, omgekomen. De namen van de slachtoffers zijn: De 59-jarige kapitein Glacomo Verardo, de 33-jarige eerste stuur man Raoul Russian, de 28-jarige j derde machinist Giovanni Rovegno, i de 40-jarige steward Hennio Grandi, J de chef-stoker Adolfo Basen, de stoker Giuseppe Fiorentino en de j werkman Alessandro Africano, allen I eveneens 40 jaar, en de 30-jarige j koksmaat Alfonso Vitanza. InHansweert staat 'opgebaard het stoffelijk overschot van de 51-jarige stoker Francesco Bacchione. die bh de aanvaring zwaa rwerd gewond en tijdens het transport naar de vaste wal is overleden. Op het ogenblik zijn twee politievaartuigen op de Plaats van de ramp aan het dreggen. Van acht slachtoffers zijn de stoffe lijke overschotten nog niet gevonden. De lading olie aan boord van de Miraflores is voor 80 90 percent behouden gebleven. In deze rubriek vermeldt Het Vrije. Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Nog verder links zijn de Jonge idealisten, die een toevlucht zochten in de eenzijdige ontwapening en in het bijzonder diegenen, die kozen voor Directe Actie gestrand te zamen met het overige wrakhout van verloren en niet meer ter zake doen de kwesties. Hoewel zü zich beijverden voor een stopzetting van de spreiding van kernwapens, kwam het zover, dat zh vorig jaar oktober precies het te-, genovergestelde deden door hyste risch te demonstreren voor Ruslands recht op een buitenlands nucleair steunpunt in Latijns-Amerika. Zo zijn hun demonstraties emotio neel de uitdrukking geworden van een steriel anti-Amerikaanse en in feite een instrument van de Sowjet- politiek. Geen echte intellectueel kan zich hier thuis voelen met behoud van zijn zelfrespect. Het Briise weekblad New Sta-, tesman links-Labour) van 23 februari 1953. Antwoord: Laurens koopt zijn tabakken voor Golden Fiction in verschillende werelddelen. Maar de meeste komen uit Virginia (Noord-Amerika). Bijzonder is dat wij daar, net als de Amerikanen zelf, de meer uitgerijpte tabakken kiezen. Ze zijn warmer van kleur en voorai vee! zachter van smaak. Als de oogst geveild wordt, koopt Laurens ineens voldoende voorraad zodat er geen tekort kan zijn in het komende jaar. Anders zou de Golden Fiction-melange, die altijd uit dezelfde soorten tabak in dezelfde verhouding bestaat, gevaar kunnen lopen. Maar dat gebeurt niet! Door voortdurende voorzorg geachte heer S„ blijft uw Golden Fiction, jaar in jaar uit, de zachtste van alle r is deining om een televisie- 1 documentaire. De VARA toon de miljoenen kijkers, overwegend mensen die ook maar zien moeten dat zij de eindjes aan elkaar kno pen. het wel en wee van een ar- beidersgezin met 85 schoon. Zij I deed dat niet in de mening er een wetenschappelijk waterdicht ge fundeerde voltreffer mee te sco ren; zij deed dat wel om door hantering van wat men het ge-, middelde of gangbare pleegt te noemen, de wijd-verbreide mythe te bestrijden als zou er ruime wel vaart zijn voor ieder die in deze hoogconjunctuur maar van aan pakken weet. Er werden bij de samenstelling van deze documentaire fouten ge maakt. door de samensteller die te goedgelovig was, en door het hoofd van het medewerkende ge zin dat onvoldoende besefte dat men op de beeldbuis kritisch op de vingers gekeken wordt. De VARA gaat met dit initiatief door. De bestrijding van een mythe is belangrijker dan enkele fouten in de eerste aanleg. Men zal zich er ook bij de allergroot ste zorgvuldigheid echter meer nog dan nu ai rekenschap van moeten geven, dat het televisie portret van een gezin onder alle omstandigheden tot vergelijkin gen in de huiskamer van de kijkers leidt. Geen gezin in Neder land dat een ander gezin naar maat gesneden is. Ts verdere belastingverlaging mo- 1 gelijk? vraagt mr. H. F. van. Leeuwen, de scheldende financiële woordvoerder van de WD in de Tweede Kamer, zich af in een ar tikel In het Algemeen Handelsblad van zaterdag. Kern van het ant woord is de volgende opmerkelij ke passage: 'Daarom is het praten over een substantiële verdere be lastingverlaging m.i. onrealistisch, tenzij men doelt op verschuivin gen in de belastingen.' En mr. Van Leeuwen voegt hier aan toe: 'Naar mijn inzicht is bij ons de zo noodzakelijke verlich ting van de belastingdruk op de inkomsten der middengroepen door aanmerkelijke verlaging van de progressie in de tarieven al leen maar te bereiken. Indien wil' j onze belastingheffing enigszins zouden aanpassen aan de'syste men van onze partners in de EEG.' Dit betekent: als wij de Indirec te belastingen <die op goederen en diensten) verhogen. Een soortgeüik pleidooi Is on langs geleverd door de komende financiële woordvoerder van de WD In de Tweede Kamer, prof. dr. H. J. Wltteveen. 'jp-wee conclusies: 1. de ervaring van de laatste jaren heeft blijkbaar tóch we! ge leerd dat het niet zo eenvoudig is belastingen le verlagen ais men f vooral in VVD-kring) vaak heeft trachten voor te stellen. 2. belangrijke woordvoerders van de VVD bepleiten niet zozeer ver laging als wel verschuiving, en wel een verschuiving van de be lasting op Inkomen, winst en ver mogen van middengroepen en ho ger betaalden naar Indirecte be lastingen. d.w.z. naar heffingen, die in het algemeen de lagere in komenstrekkers sterker treffen. Een opmerkelijk stukje klasse- politiek, lijkt ons.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1