wm m Stijkel wil niet voor de m Grote kan ketelwagon ()ntsnn'vrr! NeoSllviKrln IJselmeer turft 15.000ste auto m Van 2 tot 87 Weer Afrikaanse studenten uit Bulgarije hier HET VRIJE VOLK MAANDAG 4 MAART 1063 PAGINA 3 Burgemeester Looy wint molentocht i I M t-25 Geen scheepjesmaar schaatsers gleden dit weekeind e bij tientallen tegelijk de haven van Enkhuizen binnen. (Van een onzer verslaggevers) Met gebruinde koppen zijn dit weekend weer duizenden schaatsers thuisge komen. De zon liet hier en daar het ijs de beruchte fondantvorm aannemen, maar over het algemeen heeft men overal nog goed kunnen rijden. Zaterdag was het de dag van het IJselmeer. Nooit tevoren zijn zovélen uitgezwermd over de wijde vlakte En dat in maartUniek. «■■■iiaci Een tafereeltje, dat we doorgaans alleen maar in de zomer aantreffen, ditmaal op het ijs bij Marken. Een echtpaar in klederdracht drinkt een kopje koffie mee. 152* „Als een draad" Honderd km Koek-en-zopies Auto's (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de vereni ging De Hollandsche Molen heeft besloten een molenmu seum te stichten. Het zal wor den gevestigd in de oude wal- molen De Valk te Leiden en de gemeente Leiden heeft zich be reid verklaard het te beheren en te onderhouden. Advertentie IJd.f een nieUWC smaaïc^ x UW smaak t? PAS HIER VOOR OP Gas in woning eist weer slachtoffer Voor dagelijkse haarverzerging Is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). de biologische haarvoeding BnanawnHgoi Laat maar liggen II (Van een onzer verslaggevers) Met «en auto over Gouwzee of Uselmeer ia in deze winter een nor male zaak geworden. Dat ook giste ren weer duizenden over de witte vlakte tussen Noord-Holland en Friesland reden, ls nauwelijks meer nieuws. We zijn zelfs al aan kroon- cyfers toe. Gistermiddag werd de heer Beem- tterboer uii Warmenhuizen gehul digd door de burgemeester van Mon nikendam, omdat hij de bestuurder was van de 15.000ste auto, die de tocht over de Gouwzee maakte. Ook op het noordelijke IJselmeer tussen Medemblik, Enkhulzen, Wer- vershoof. Hoorn en Workum, reden weer duizenden auto's. Het idee van een nacht fakkeltocht, dat vorige week gerealiseerd werd op de Gouwzee, heeft aan de overkant navolging gevonden. Vanuit Kampen en Elburg werd zaterdagavond zon tocht gemaakt op het Veluwemeer. De burgemeesters van Kampen en Elburg gingen elkaar ter gelegen heid van deze fakkeltocht per arre- slee tegemoet. 3jj een vogeleiland in het Veluwemeer hebben zij elkaar ^toegesproken en geschenken gegeven, opdat het in de annalen van beide gemeenten zal worden bijgeschreven. Bij de vele schaatsers, 'die zaterdag vier de Gouwzee reden, tons nauwe- lijks opgemerkt, ook prinses Irene, ALBLASSERDAM Aan de mo lentocht voor auto's die de Alblas- serdamse Sneeuw- cn IJsclub zater dag organiseerde hebben minder wa gens deelgenomen dan men verwacht had. Ongeveer achthonderd automo bilisten konden de moed opbrengen aan deze tocht mee te doen. De deel nemers van de tocht van donderdag meegerekend, hebben nu ruim dut tend auto's de tocht volbracht. Behalve een molentocht voor auto'ï organiseerde men zaterdag ook nog een tocht voor arresleden. Aan deze tocht was een wedstrijd verbonden waarbij men het gewicht van een kaas moest raden en moest ringste ken. Een jury, bestaande uit: de heer J. Ouwerkerk uit Oud-Alblas, de heer en mevrouw Van Lindern en de heer H. van Bockel reikte prijzen uit voor het schoonste geheel. Het puzzelgedeelte van de tocht bleek geheel een Alblasserdamse aangelegenheid te zijn. Eerste werd de burgemeester van Alblasserdam, de heer L. Looy. Tweede werd J. van Es en derde N. den Ouden. De prijs voor het schoonste geheel was bij de dubbelspannen voor de heer A, Bies heuvel uit Badhoevedorp. Tweede werd een span uit de stal van Wit- zand uit Blaricum en derde Hak uit Baxendrecht. De heer Hak nam met meerdere spannen aan de tocht deel want bij de enkelspannen behaalde hij de eerste prijs voor het schoonste ge heel. Tweede werd hier G. Gelder blom uit Groot Ammers en derde A. J. Blom uit Alblasserdam. -<>■ rr K' V* ioen van in het zonnetje gezet IIKIIIIIIIIIIIIIIIIIDallllKIIIIIII f (Van een onzer verslaggevers) Staatssecretaris Stijkel (Verkeer en Waterstaat) is niet be reid voor de WD in de Tweede Kamer te gaan zitten. Diep gaande meningsverschillen over de vraagstukken van Euro pese samenwerking liggen ten grondslag aan dit besluit. De heer Stijkel lichtte zün stand- De heer Stijkel, die een verkies bare plaats op de lijsten van de WD zou krijgen, zou in de Kamer optre den ais deskundige voor Europese zaken voor deze partij. Het geschil, zo blijkt uit een com muniqué van de WD, is ontstaan, na de gebeurtenissen om Engelands toetreding tot de Euromarkt en de barrière, die de Gaulle voor de En gelsen heeft opgeworpen. De WD heeft, hoewel zij het besluit van de heer Stijkel betreurt, de naam van de staatssecretaris geschrapt- van de kandidatenlijsten. Letterlijk zegt het communiqué van de WD over de beslissing van de heer Stijkel: 'Bij gesprekken over de opstelling van de betrokken paragrafen van het verkiezingsprogram, waarmede het hoofdbestuur instemde, is geble ken dat er tussen de heer Stijkel ep leidinggevende figuren in de partij een zodanig verschil van inzicht be staat ten a Mimen van de weg die ge volgd dient ia worden om- de thans bij de Europese samenwerking gere zen problemen te boven te komen, dat hij het niet juist zou achten in dien hij zijn in april 1362 in beginsel gegeven instemming met een kamer kandidatuur thans met een defini tieve bereidverklaring zou bevestigen en op het stuk van de Europese sa menwerking als woordvoerder van de party in de verkiezingsstrijd zou punt vanmorgen op een persconfe rentie in Den Haag toe. Hij ziet in het belied, dat de WD-leidlng wenst, het gevaar van een zich de finitief afkeren van Frankrijk. Niet alleen zou dat, naar zijn mening, het Duitse revisionisme versterken, maar ook ziet de heer Stijkel een derge lijke politiek als strijdig met de Ne derlandse belangen. Dat er ergenis heerst over het te leurstellende afbreken van het ge sprek tussen deEEG en Engeland, begreep de heer Stijkel. Maar. op wat langere termijn moet toch worden gezocht naar mogelijkheden om. de draad in Brussel weer op te nemen. ,,De Nederlandse belangen zij de EEG zijn te groot en we moeten daarom oppassen, dat de Gemeen schap niet verbrokkelt of tot sterili teit vervalt", aldus de heer Stykel. Ook de wereldwijde belangen van Nederland, zoals lucht- en scheep vaart. kunnen het best in Europees verband worden behartigd, meende hij. Die belangen worden ook ntet vanuit de EEG, maar van buitenaf bedreigd. Versterking van de EEG ln de wat verdere toekomst, aai naar zijn opinie, de beste conditie schep pen voor de aansluiting van Enge land. Politiek wil de VVD vooralsnog frontvorming tegen Frankrijk, vatte de heer Stijkel samen. De WD- ielding huldigt het inzicht, dat geen politieke samenwerking tussen dezes zonder Engeland moet ontstaan. Ook dat standpunt deelde hy niet. West- Duitsland moet aanhet westen ge bonden blijven en daarvoor moeten nieuwe politieke organisaties worden geschapen, aldus de heer Stykel. Het Frans-Duitse vriensehapsver- drag, hoewel een ongelukkige ont wikkeling, zag hij dan ook mede ais een draad, gespannen tussen West- Duitsland en een westelijk iand. Naar rijn mening moet er naar worden gestreefd dit verdrag te doen opgaan in een overeenkomst - voor Europese politieke samenwerking, waaraan meerdere staten deelnemen. Hij meende, dat dit zou kunnen zonder de plannen van de Ganlle zonder meer te accepteren. De heer Stykel zei met nadruk, dat het verschil van inzicht over de Europese politiek het enige belang rijke meningsverschil tussen hem en de WD-lciding Is. Hy was dan ook zeker niet van plan als lid van de VVD te bedanken, maar achtte het wel onmogelijk onder deze omstan digheden als Europees expert voor de WD te gaan optreden. De heer Stijkel vond niet, dat hy met zyn inzichten ook in conflict was metde politiek van de regering, waarvan hy als staatssecretaris voor mtemationale vervoerszaken deel- uitmaakt. Wat sinds januari op het Europese terrein is gepasseerd, kon hij wel accepteren en hij achtte de kans ook niet zo groot, dat hy tn de toekomst we! in conflict met de re- geringspolitiek zou komen. Weliswaar kon er ln 1942 op 1 maart nog een Noordhollandse dorpentocht worden gehouden, maar het massale van dit schaakweek end kende men toen in de verste verte niet, Zo'n vüfduizend schaatsers zoch ten zaterdag een van de vele IJsel- meer-trajecten uit De banen (er waren wéér nieuwe bijgetrokken) la gen als een spinneweb over de witte wereld. Als - altyd leverde Workum weer een flinkaantal startlustigen: 1500. Aan de Noordhollandse kant mochten Medemblik (1200) en Enk huizen (1200) er ook zyn. Wervers- hoof: 700. De banen, grotendeels met witte schaafsneeuw bedekt, waren geen al te gemakkeiyke prooi voor de zon. Vrywel overal bleef het ys hard. De grote toertocht van 100 km trok vele goede rijders aan, start plaats naar keuze. Wié in Medemblik vertrok, kwam in Medemblik terug, via Workum en Enkhuizen. Er waren lange, redelijk goed be rijdbare stukken, maar wie Medemblik WorkumHindeloopenStavoren erop had zitten en welgemoed voor de tweede maal het IJselmeer wilde oversteken, nu naar Enkhulzen, kreeg wel even een klapje toen bleek dat de ruwe stukken zich niet tot het begin van dit traject beperkten. Bo vendien was de controle in Enkhui- zen ook al niet gladjes bereikbaar. Het was een wonderlijke ervaring midden op het IJselmeer koek-en- zopies te zien, kleine centra van ge zelligheid, waar de rijders nieuwe moed putten. Een groter knooppunt was het badpaviljoen van Workum. Daar legden ook de rijders van de tocht Medemblik—Workum v.v. (65 km) aan. Zelfs buiten in de luwte zaten daar velen uit te blazen en de zon maakte het mogelyk dat zy er nog een trui by uittrokken ook, Zondag was het IJselmeer het do mein van de automobilisten, maar op vele plaatsen 'landinwaarts' wa ren tochten uitgezet. Karakteristiek voor Noord-Holalnd was de Elfdor- pentocht (80 km) met vele start plaatsen. Het mag een wonder heten dat er aan het eind van deze winter nog zulke lange, uitstekend berild.- bare trajecten waren, bij voorbeeld van Edam naar Ilpendam. Daarte genover stonden stukken in de om geving van Broek in Waterland, waar het schaatsenrijden werd te ruggebracht tot het voorzichtig, af tasten van een verraderlijke 'oodem. De schaatsenrijders, die later, veel later met trots de curieuze datum van 3 maart op hun prestatiemedail- ie zullen laten zien, vinden het zoetjesaan welletjes. Teunis Verbeek, voorzitter van 'Radboud' in Medemblik (schaats- centrum van het jaar) zei het za terdagavond al, na een succesvolle dag van sportorganisatie: 'We hopen de winter nu af te sluiten.' Koop *n boek bij de ARBEIDERSPERS Voor watermolens zal een reservaat worden gesticht in de Alblasserwaard bij de beroemde moiengangen van Kinderdijk. Het comité Zomerpostzegels en PTT hebben beslist dat de zomerpost zegels 1963 zullen zijn gewijd aan de Hollandse molen. Prinses Beatrix heeft zich bereid verklaard als er een belangrijke ge restaureerde molen gereed komt, de ze officieel te openen. Al deze verheugende nieuwtjes heeft de voorzitter van de vereniging de Hollandsche Molen, ir. F. Stok- huyzen uit Leiden zaterdag te Am sterdam bekend gemaakt, toen de vereniging daar in liaar jaarvergade ring het veertigjarig bestaan vierde. Het bestuur kon aan zijn woorden toevoegen, dat de vereniging bloeit als nimmer tevoren, het ledental is namelijk in een jaar gestegen van 1500 tot 1801 en veertig gemeenten traden toe als nieuwe leden. De ver eniging heeft nu een klein batig saldo. Geslicht is een jiibiieumfonds, waarvoor ter vergadering de voor zitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizcn te Utrecht, een bijdrage toezegde. Het Prins-Bsrnhardfonds heeft ƒ10.000. geschonken voor de vier éigen mo lens van de vereniging. Uit mededelingen van de voorzitter bleek nog. dat het molenmuseum me de kan worden gefinancierd uit een grote gift, die de vereniging enige jaren geleden heeft ontvangen van de KNSM te Amsterdam en dat erin zal worden ondergebracht de collec tie van het bestuurslid Van Hoog straten. Bij het vijftigjarig bestaan hoopt de vereniging de collectie te hebben uitgebreid met liet archief van duizend diapositieven van alle nog bestaande molens. In het algclopen jaar heeft men in Nederland een kleine zeventig molens weten te behouden, terwijl er nog zeventig in behandeling kon den worden genomen. Het aantal molens in het land bedraagt nu 970. In een uitvoerig herdenkingswoord heeft de voorzitter grote lof gebracht aan de secretaresse mejuffrouw E. F. Caro te Amsterdam, die de vereni ging de volle veertig jaar dient. Als gasten op de jubileumvergade ring zag men vertegenwoordigers van drie ministeries, twee commissarissen der Koningin (Gelderland en Zuid- Holland), leden van Gedeputeerde Staten (Groningen en Overijsel) en vertegenwoordigers van bevriende verenigingen. Verscheidene hunner hebben gesproken. - Ten slotte is een nieuwe molenfilm vertoond: De Haai slaat nog, een film van de cineast A. L. Thijsse te Voorschoten. Deze prachtige rolprent in kleuren geeft een beeld wn de enige nog werkende oliemolen in Ne derland, De Zoeker te Zaandijk. (Van een onzer verslaggevers) Tot de. vereniging De Holland sche Molen is een nieuw lid loc- getreden. het jongste: David de 'Koning te Hoofddorp, oud twee jaar. Tegelijkertijd heeft een Deen laten weten, dat hij lid wenst te worden voor het leven. Deze Deen is zevenentachtig! Aldus kon men vernemen ter jubileumuergadering van De Hol landsche Molen, waar ook werd meegedeeld, dat de belangstel ling'van de schooljeugd voor rno- lenbescherming enorm is toege nomen sinds twee jongens uit Eerbeek. Jasper en Robbie (elf en twaalfj voor de TV zijn ge weest om van hun liefde voor molens te getuigen. J Advertentie JU. (Vervolg van voorragina) De kctelwagon, maakte op de bumper van de elektrische locomotief uit Utrecht de reis over de brug terug en kreeg ten slotte zo'n oplawaai dat hij met een doffe dreun werd neergekwakt op een platte goederenwagon, beho rende tot dezelfde trein waartoe eens de ketelwagon behoord had. Dat was' driehonderd meter over de spoorbrug, waar de loc uit Utrecht, inmiddels zelf ontspoord, zwaar beschadigd tot stilstand kwam. De logge bumper van deze loc bleek tydens het transport van de ketelwagon als een lucifershoutje afgeknapt. SCHIPHOL (ANP) Negen studenten nit Kenia zijn gisteravond uit Bul garije, waar z(j studeerden, op Schip hol aangekomen. Ook zij wilden op grond van rassendiscriminatie en gebrek aan vrijheid niet langer in Bulgarije blijven. Zy hopen in West- Europa huu studie voort te zetten. Het negental uit Kenia heeft de financiën voor de terugreis en het onderdak in Nederland te danken aan het coördinerende secretariaat van 82 nationale studentenorganisa ties. dat in Leiden zetelt, 'Cosec' heeft de kosten van het voorlopige verblijf in ons land op zich genomen. Het negental is zondag avond doorgereisd naar het studie centrum De Drommedaris in Enkhui zen. De groep zei op Schiphol, dat iede re Afrikaanse student die Bulgarije wil verlaten, een visum krygt, zy meenden te weten, dat sinds midien februari ruim 106 Afrikaanse studen ten Bulgarije hebben verlaten. (Van een onzer verslaggeefsters) In Culemborg is zaterdagmiddag het-tweede slachtoffer overleden van de gasvergiftiging in een woning aan de Schoolhof-west. Het is de 32- Jarige metaalbewerker A. S. Smit», de zoon des huizes. Vorige week over leed de schoonzoon van het echtpaar. de 42-jarige analist C. M. de Vaal uit Uden (N.-B.). Het echtpaar Smits was pas uit het ziekenhuis ontslagen, waar het was opgenomen wegens ziektever schijnselen die, naar men thans ver moedt, eveneens met gasvergiftiging verband hielden. De schoonzoon ver bleef in de woning om by zyn schoonouders te waken. 23 februari overleed hy. Het echtpaar Smits en hun zoon werden toen naar het ziekenhuis ge bracht. De ouders maken het thans goed. Over de oorzaak van deze gasver giftiging ls nog niets bekend. Het kan. aldus de politie, zowel een lek kage als een breuk in de gasleiding zijn, doch door de vorst is het nog niet mogelijk grondwerk te verrich ten. Het blok hulzen aan de School- ihof ls nu van gastoevoer afgesloten. Eert» komt roosdan volgt haaruit valdaarna verhoornt de hoofdhuid en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwachten, als u niet bijtijds zorg» voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SlLVIKRiN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 13 natuurlijke opbouwstoffen, die ook dw haar nodig heeft. Vandaar dat niets xo helpt tegen roos en haaruitval alt Nao-Siivikrin! s W-1 De twee machinisten kropen uit hun locs en werden even later opge vangen door de brugwachter B. J. Bakker, die zijn brugwachtershuisje nog niet had durven verlaten, In het nachtelijk duister bood het terrein van de ramp een chaotische aanblik, maar de- omvang van de materiële schade werd zondagochtend eerst goed duidelijk. De grote vraag ls: Hoe kou die ketelwagon plotseling ontsporen? Bij Bij het beantwoorden van deze vraag wordt 'de opdooi' of 'het opvriezen" als mogelijke oorzaak met klem door de spoorwegen van de hand gewezen. Asbreuk? Het onderzoek, dat nog voor dat het zondagochtend was werd aangepakt, zai het moeten uitwijzen, liet Is niet onmogelijk dat bet nood zakelijk zal worden om het onderstel van de ketelwagon in een laborato rium te onderzoeken. Honderden kwamen zondag naar de ravage kijken. De politie had de han den vol om de verkeersknoop, die bij de Parallelweg ontstond, steeds weer te ontwarren Zodra het licht werd. begon het opniimingswerk. De wagon die op het ïis van de Gouwe terechtkwam, zal daar voorlopig blijven liggen. 'Die ligt niet In de weg.' zo zei zondagmiddag een woordvoerder van de Spoorwegen. De locomotief van de goederentrein uit Utrecht werd zwaar beschadigd Het ls er een van het type 1301. lever- prijs één miljoen gulden. De twee zuidelijke sporen werden over een lengte van enkele honder den meters ernstig ontzet, maar het ergst is het brugdek er aan toe. Alle dwarsleggers (de 'ribben' van de brug) zijn zwaar ontzet en op som mige plaatsen geheel vernield. Op de plek waar de loc uit Utrecht ont spoorde, is een gapende kloof in het brugdek geslagen waar met gemak een wagon door had kunnen zakken. De twee buitensporen konden *n- dagavond vrijgegeven worden. Het middelste spoor zal waarschijnlijk de eerste twee a drie weken gestremd blijven. De boottrein naar Hoek van Hol land kon zondagavond met een vaar tje van ongeveer dertig kilometer per l uur passeren. De boottrein van Venio naar Hoek van Holland bleef omge leid via Lage Zwaluwe. Ook konden 's avonds enkele goederentreinen wor den doorgelaten. Het verwrongen overblijfsel van de ketel wagen kwam met een doffe dreun op een lage bakwa- gen terecht. ECW'

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1