Trieste ontdekking na speurtocht in Eaamsdonksveer Drie kinderen in koelkast gestikt LANDBANK NEEMT HOUTRUST OVER VLOOTBEZOEK AAN DUITSLAND OP 10 MEI AFGELAST •M R P VOORJAARS- 'ACTIE ZATERDAG 9 MAART v„m. 9 u. 30 tot 40% IJ3. CENTRUM Hou 't wisselgeld maar... LAGER DAN NORMAAL engiandjj Verduistering Landbank trekt j Kleiboer aan j l Inbrekersbende opgerold in Amsterdam ÉN" vangt aan op MARINIERSWEG 281 'osiingeif "Vakantie HET VRIJE VOLK VRIJDAG 8 MAART 1963 PAGINA 3 Sympathie teper- ftanéSlen Zilveren broodinand dit jaar voor dl*. Linthorst Homan (Van een onzer verslaggevers) In de smalle IJzersteeg, vlak achter het haventje van Raams- aonksveer, staat een zestal mannen met strakke gezichten te praten. „Ik kende ze wel," zegt één van hen, ,,'t waren aardige knul- 1st j es." Hij heeft het over de broertjes Robbie en André van Seeters en hun vriendje Jan Groenendaal, die een paar uur eerder dood zijn gevonden in een langwerpige koelkast. '•'/A* nil., beduidend goedkoper in het FLEVO-GEBOÜW, v.m. Twaalf- Provineiënhuis, MARINIERSWEG 281, hoek Hoogstraat, Ruim 80 meter etalages tonen tr een serie Bankstellen, Eethoeken, Bergmeubels, Dres soirs, Salonkasten, Slaapkamers, Fauteuils, Slaapbanken enz. tegen prijzen waarvan U zult zeggen: „hoe is het mogelijk" minstens Enkele voorbeelden SALONKASTEN een sieraad in Uw kamer2gÖ>" 275.335.enz. SLAAPBANKEN 1 alleenverkoop voor Nederland en 189. SLAAPKAMERS t«Q met de duurste spiraal, reeds voor 1Z9«~* 149.—. EETHOEKEN met de duurste bekleding, w.o. gemaakt van prachtig A-teak135a"* 139.148.169.50, 189.209.en hoger. BANKSTELLEN aroommoclellen met' de nieuwste stoffen 2! 395.—, 429.450.enz. BERGMEUBELS stuk voor stuk juweeltjes van afwerking 13öi~ 169.50, 179.—, 189.—, enz. 2-DEURS GARDEROBEKASTEN 87.50 T.V.-TAFELS 27.50 en 79.50 BIJZETTAFELTJES 11 CA 14.90, 20.enz. enz. Nog een beperkt aantal SPECIALE KINDERKUIPSTOELTJES14.90 COMPLETE SLAAPBANKSTELLEN iets aparts, nergens voordeliger 495.'-" Krediet-service. Verzuim niet ons een bezoek te brengen. HOEK HOOGSTRAAT - FLEVO-GEBOUW wacht met het kepen dynamische ronerdamse opening maart Nieuwsgaring DEN HAAG (ANP) De tot het Land bankconcern behorende Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen heeft, naar gisteren is bekend gemaakt, het tentoonstellingsgebouw Houtrust in Den Haag overge nomen. In dit gebouw worden, zoals be kend, behalve tentoonstellingen ook congressen gehouden en con certen gegeven en van september tot april wordt in het gebouw een kunstijsbaan geëxploiteerd. Voorts is er aan Houtrust een café-restaurant verbonden. Ia de bekendmaking wordt gezegd, dat houders van aandelen in de N.V, Tentoonstellingsgebouw Houtrust, te namen bezittende plusminus 80 per cent van het kapitaal van deze ven nootschap hebben gebruik gemaakt van een door de N.V, Exploitatie Maatschappij Scheveningea aan hen gedane aanbieding om hun aandelen in deze vennootschap om te ruilen tegen aandelen N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen en wei in verhouding van 1000 nominaal aandelen'Houtrust ciim dividend over 1062 tegep ƒ1000 nominaal aandelen EMS ex-dividend over 1962. Do overige aandeelhouders kunnen eveftiDéhs:$vahdit ómruilaattbod 1 ge- bruik maken T>f hun aandelen voor de omruilkoers van 750 percent aan bieden tegen betaling in contanten. Het ligt niet in de bedoeling dat de aldus ontstane fusie'enige veran dering zal brengen in de wijze van exploitatie van het tentoonstellings gebouw Houtrust. Directie en perso neel blijven in functie, aldus de be kendmaking der beide maatschap pijen. (Van onze parlementsredaetie) Een voorgenomen bezoek van Ne derlandse mijnenvegers aan West- duitse havens, uitgerekend ln een periode waarin de tiende mei valt, zal niet doorgaan. Dit is ons mee gedeeld namens de staatssecretaris van Marine door de woordvoerder van het ministerie van Defensie. De Marine was van plan van 7 tot 25 mei van dit jaar met vier ondiepwatermjjnenvegers een bezoek aan Westduitse Rijnhavens te gaan brengen. Bij dit bezoek zouden de havens van Keulen, Koblenz, Bonn en Duisburg worden aangedaan. Op het ministerie van Defensie was men, toen wfj over dit voor genomen bezoek informeerden, nog niet met de b\j de Marine levende plannen bekend. Nadat staatssecretaris De Jong er van in kennis was gesteld, liet hjj ons direct mededelen, dat er hoe dan ook op 10 mei geen Nederlandse mijnenvegers in West-Duitsland zul len zijn. Het is nog niet duidelijk, hoe men bij de plannen voor het vlootbezoek een voorlopig besluit tot een zo on gelukkige periode heeft kunnen ne men. De woordvoerder van het ministe rie van Defensie wees er echter op, dat er bij het maken van afspraken voor vlootbezoeken nogal eens met data wordt geschoven, zodat de voor lopig overeengekomen periode waar schijnlijk door een ongelukkige sa menloop van omstandigheden is tot stand gekomen. Het vlootbezoek is nu vastgesteld van 14 tot en met 31 mei. (Vervolg van voorpagina). De voorzitter van de vereniging, de Amsterdamse advocaat (nr. H. H., gaf naar aanleiding van de verkla ring van de officier van Justitie te genover ons toe dat commercie niet vreemd was aan de opzet der orga nisatie. K. kreeg, aldus de advocaat, van elke zestig gulden contributie een somma van veertig gulden uit gekeerd. Alleen a] het laatste half jaar had de vereniging 89 nieuwe contribuan ten verworven, van wie K, dus rond ƒ3.500 ontving. Daarnaast kreeg hy 150 gulden per maand voor het ge bruik van een kamer in zün woning. 'Ik'Werd niet gehonoreerd.' aldus mr. H. H„ 'maar ik wist wel dat er voor mij interessante zaken uit konden voortvloeien.' De advocaat, die te vens-secrearis is van de onlangs op gerichte 'Vereniging van Belasting- betalers' en "Niêuw-deihocratiche partij', .zei .nie.fealleejv diepe maatr schappelijke belangstelling téf-heb- ben. xnaar .daarnaast-'erg commer cieel' te zijn ingesteld. Een derde, bestuurslid, de PTT- ambtenaar H. D. uit Amstelveen, rnaakt een jaar deel uit van de ver eniging en verklaarde slechts te zijn toegetreden om het bestuur te com pleteren. De vereniging telde verder geen leden- contribuanten en dona teurs hadden geen stemrecht. Secretaris-penningmeester K. Is niet aangehouden. Het onderzoek in deze zaak,zo deelde mr. Hart suiker mee, 1s nog niet voltooid. De Vereniging Tegen Ambtelijk Willekeur" geïnspireerd op een Duits voorbeeld, werd in oktober 1960 op gericht. Haar doelstellingen en voor al de bijtende naam wekten in hel begin de argwaan van de journalis ten die moesten vrezen hier wederom geconfronteerd te worden" met zich achtergesteld voelende strijders te gen „staatrolveniers" en „staatsso cialisme". Secretaris-penningmeester K„ een zachtmoedig man, residerend in een luxe flat in Amsterdam-Zuid, slaag de er echter in deze indruk weg te nemen. Hij ondernam acties ten be hoeve van een patiënte in de Vale- riuskliniek die de vloeren moest dweilen en o.a.w.'ers die na half twaalf »'s ochtends niet meer werden geholpen in de postkantoren. De vereniging won snel de sympathie zelfs in ambtelijke kringen. Minister Toxopeus wees de burge meester van Diemen terecht, nadat de vereniging er zich over had be klaagd dat "het stoffelijk overschot van een uit de trein gevallen meisje in de Amsterdamse randgemeente met een vuilnisauto was vervoerd. De dagbladartikelen over K., die zich schijnbaar belangeloos inspande voor een ieder die zijn hulp inriep werden steeds langer en enthousias ter. Ook de televisie wijdde aandacht aan de instelling. De publiciteit be reikte een hoogtepunt toen K. aan kondigde een monsterproces te zul len aanspannen tegen de staat ten behoeve van gemeenten die niet tot „kerngemeenten" waren verklaard. K. ondernam hiervoor reizen naar de provincie waar hij middenstan ders zover probeerde te krijgen geld te storten voor dit proces „dat zeker tienduizend guldens zou kosten". Toen dit geding ten slotte geen doorgang vond ebde het gerucht rond K. wat weg. Heren- pyama's Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze keper- flaneilen herenpyjama's in de maten 46 t/m 56 in de kleuren grijs en biauw, voor DEN HAAG (ANP) Maandag 1 april zal de voorzitter van de Neder landse Vereniging van Meelfabri kanten, de heer H. J. de Koster, in hotel Witteburg in Den Haag de Zilveren broodmand 1962 uitreiken aan dr. J. Linthorst Homan» lid van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal in Luxemburg. Vorig jaar werd de Zilveren Brood man in ontvangst genomen door Prins Bernhard als algemeen voor zitter van de Nederlandse Organisa tie Voor Internationale Bijstand (NOVIB), aan welke organisatie toen de onderscheiding te beurt viel. Dr. Johannes Linthorst Homan ontvangt de Zilveren Broodman we gens zijn grote verdiensten op het gebied van de Europese integratie in het algemeen en de Europese land- bouwintegratie in het bijzonder. Van een onzer verslaggevers) i De EMS werkmaatschappij van 1 Zwolsmans Landbank, heeft de heer Jac. Kleiboer, bekend organisator van grote tentoonstellingen, aangetrokken als adviseur voor projecten van toe ristisch belang. Buiten deze samenwerking tussen de EMS en Jac. Kleiboer staat de organisatie van de internationale de- j monstratie „Friesland '63" te Leeu- i warden, die in handen is van het bureau Jac. Kleiboer in opdracht van het gemeentebestuur van Leeu warden. liet. provinciaal bestuur van Friesland en vele groeperingen uit het bedrijfs- en culturele leven in Friesland. De IJzersteeg in Raamsdonk- veer, waar de drie kinderen Van Seeters en Groenendaal in een koelkast om het leven kwamen. Links de loods, waarin de kast stond, daarnaast het huisje waar in de broertjes Van Seeters woon den. Advertentie T.M Morgen begint de verkoop van een grote partij keperfianellen herenpyama's, die in zo'n win ter beslist géén luxe zijn, maar nu voor een ongekend lage prijs. Herenpyjama's van een pracht •kwaliteit sterke Twentse keper flanel met contrasterende pope- Hne afgewerkt. Heerlijk warme pyjama's in royale maten, koopt U nu voor nog géén zes gulden. ..Robbie was negen, de twee ande ren beiden zes,"' zegt de man. „Onge veer zo groot als die daar." en hij wijst op een groepje jongens en meisjes, dat b(j één van de oude huisjes in deze steep onbekommerd speelt met een stepje en een drie- wlelertje. Zo speelden de broertjes Van See ters en Jantje Groenendaal ook vaak in dit kasseienstraatje. Woensdag middag waren ze er ook op uit ge trokken, dartel als jonge honden. Om vijf uur waren ze nog niet thuis, hoewel ze anders om die tijd altijd wel even om een boterham kwamen vragen. j Toen het eten in hun huizen i (aan de IJzersteeg 16 en aan del Haven 76) moest worden opgc- j diend, waren ze er nóg niet. i De vaders en moeders werden eerst boos. toen ongerust en ze gin gen zoeken. Om zeven uur hielpen verschillende familieleden en buren mee. Maar de jongens waren niet te vinden. Om negen uur werd de rijkspolitie gewaarschuwd, die meteen aan een systematisch onderzoek begon. Men zocht de haven af, keek in schuren en loodsen en schakelde zelfs een boot van het 462ste pontonniers bataljon uit Keizersveer in. Dit met sterke zoeklichten, uitge ruste schip voer de Donge en de Maas over, omdat men de mogelijk heid aanwezig achtte, dat de jongens op een ijsschots waren gesprongen en daarop waren weggedreven. Al het speuren in de nacht had geen resultaat en tegen twee. uur moest men besluiten; „Morgen ochtend vroeg gaan we verder, want nu in de duisternis verder zoeken heeft geen enkele zin." Vroeg in de ochtend gingen de po litiemannen, geassisteerd door dertig militairen van het pontonniersbatal- jon en een vijftiental burgers, weer aan het werk. Opnieuw werd de omgeving nauw keurig doorzocht- En weer vond men geen spoor van de drie jongetjes. Tegen twaalf uur besloot men nog eens. en dan uiterst zorgvuldig, dé omgeving van de IJzersteeg uit te kammen.- De korporaal D. van Es uit Den Haag en soldaat A. Romeijn uit Rotterdam gingen kijken in de op slagloods van de zeilmakerij Wuijten. die op nog geen. tien meter van het huisje van het gezin Van Seeters ligt. Achter in de loods (volgestopt met de inventaris van plezierboten) zagen ze een grote koelkast, een' meter hoog, anderhalve meter breed. Het deksel was dicht. De korporaal open de het ea deed zijn gruwelijke" ont dekking: de drie jongetjes lagen over eikaar in de nauwe ruimte ge storven door verstikking ais gevolg van zuurstofgebrek. Achteraf heeft men kunnen recon strueren. hoe het drama zich heeft afgespeeld. De jongens vonden bij hun spel, woensdagmiddag om een uur of vijf, de achterdeur van de loods open en gingen naar binnen. Ze kwamen bij de grote koelkast, een prachtige schuilplaats voor kleine jongens.... Alle drie kropen ze in de kast en de laatste van de drie heeft toen per ongeluk tegen het deksel gestoten. Dat viei met een klap dicht, ln de sluiting. Van binnen was de kast niet meer te openen. De jongetjes moeten nog even hebben getracht het deksel omhoog te duwen. Niet lang: in de kleine, luchtdichte ruimte zijn zij na korte tijd gestikt. De stoffelijke overschotten zijn later op de middag overgebracht naar het Sint-Theresia-ziekenhuis te Raamsdonksveer. Robbie en André van Seeters wa ren de op één na oudste en de op één na jongste van de vier kinderen van het gezin Van Seeters, Jan Groe nendaal had zeven broertjes en zus jes. By het onderzoek naar de omstan digheden van het ongeluk waren o.a. aanwezig het hoofd van het arron dissementsparket. te Breda, de offi cier van Justitie, mr. R. H. F. H. M. Grasso, en de officier van Justitie mr. J. Ch. Louët Feisser. Advertentie I.M. NEW YOBK (Reuter). „Ineens had ik genoeg afkomstig was en als dat Harry Kiister, een New- geld om net zoveel bief- zo was, zou het gezin Yorkse taxichauffeur, stukken te eten als waar Kiister er misschien de kon z(jn ogen niet ge loven, maar het was toch waar. Wat hij in zijn handen had was een biljet van duizend dol lar. dat cc» duur uit ziende klant hem na een ritje van 49 dollarcent in zijn banden had ge stopt met de mededeling dat hij het wisselgeld wel houden kon. ik zin in had." zei Kiis ter, „maar ik kon van opwinding geen stuk door mijn keel krijgen." Thuisgekomen praatte hij urenlang met zijn vrouw over de vraag wat hp met bet geld zou doen: houden of ermee naar de politie gaan. Het was Immers moge lijk dat het van misdaad grootste narigheid kunnen beleven,. Ten slotte besloot Kiis ter de politie in te lich ten over zijn avontuur. Die gaat mi na of er met bet geld iets aan de hand is. Zo niet, dan zal binnenkort het ogenblik aanbreken waarop Kiis ter naar hartelust bief stukken kan gaan eten. Advertentie I.M. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse centrale recherche heeft in de afgelopen twee maanden een in brekersbende opgerold, die voor vele tienduizenden guldens aan textiei- goederen en bontjassen moet bebben gestolen. In totaal zijn thans elf per sonen aangehouden. De zaak is aan het rollen gebracht toen begin januari kostbare bontjas sen in Amsterdam tegen bijzonder lage prijzen werden verkocht. Tijdens het onderzoek bleek, dat de echtge note van een Amsterdamse caféhou der een der bij een groot modemaga zijn in Amsterdam gestolen bontjas sen droeg. Al spoedig bekende de caféhouder dat hij dertien bontman tels had gekocht van een 45-jarige koopman, die inmiddels in de ge vangenis te Arnhem bleek te zitten voor heling van horloges. Hij beken de spoedig- de bontmantels te hebben gekocht va een expeditiebnecht. De sneeuwbal roide voort en bracht de politie op het spoor van twee ver tegenwoordigd uit Enschede, die 12 bontjassen hadden gekocht en intus sen ook al weer verkocht, waarvan drie naar Duitsland. Bjj deze verte genwoordigers werd ook een grote partij textiel aangetroffen, die zij ook van de caféhouder-hadden be trokken. Deze gaf toe dé textiel van diverse Jeverenciers' tc hebben ont vangen. In totaal is nu al voor een bedrag van ruim zeventig duizend eulden aan gestolen goederen achter haald. ATlnister Van Aartsen heeft.op 1een persconferentie met de cijfers van de volkstelling in de hand aangetoond, dat er 'een zekere ontspanning van de wo ningmarkt' heeft plaatsgevonden. Ook wie geneigd is zich in ge matigde termen uit te drukken, heeft bij her. vernemen van deze mededeling de neiging te zeggen: 'Dat dankt je de drommel, acht tien jaar na de oorlog en vijftien jaar nadat de woningbouw op gang is gekomen! Een zekere ont spanning op de woningmarkt Is wel het allerminste wat wij in 1963 mogen verwachten.' Laten wij liever naar de toe komst kijken. Dan blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat het er met het woningtekort aanzienlijk veel slechter voorstaat dan wij tot dusver gehoord hebben. Dit kan de minister niet helpen, want die beschikte ook niet over betere cijfers. Maar wij weten nu. dat het woningtekort ergens tussen de 130.000 en de 230.000 ligt. De mi nister schat het op 140.000 a. 145.000. Dat is nog heel erg veel. Als men dan weet, dat bij deze schatting met de vervangingsbe- hoefte geen rekening is gehouden en dat die vervangingsbe'noefte elke dag groter wordt, moet men zeggen, dat de toestand op de wo ningmarkt alles minder,dan roos kleurig is. T-Tet is bovendien wel zeker, dat - de. laten wij nu maar zeggen 150.000 woningbehoevenden en degenen, wier woning vervangen moet worden, in het algemeen tot de minder draagkraehtigen be horen. De toekomstige minister van Volkshuisvesting (die niet Van Aartsen zal heten) zal de ontzag lijke taak hebben de dalende lijn van de woningproduktie scherp om te buigen en daarbij in de eerste plaats aandacht te schen ken aan de behoefte aan wonin gen in de lagere huurklassen. Dat is dus precies het omgekeerde van hetgeen de periode-Van Aartsen ons te zien heeft gegeven. "LTet College van Rijksbemidde- -t-J' Saars heeft gesproken: In de confectie-industrie wordt de va kantie niet uitgebreid, ook niet met. één dag. Dit is een teleurstellende beslis sing. Het is natuurlijk mogelijk, dat het college na diepgaand® studie zelf tot de conclusie ge komen is, dat een dag meer va kantie ln de confectie-industrie tot rampzalige gevolgen zal leideA. En dan heeft het college 'het*reent en zelfs de plicht een c.a.o. af te keuren, waarin de vakantie wordt verlengd. Het is echter een indruk die zich veel sterker opdringt, dat het col lege gehoorzaam heeft besloten, wat de regering wenst en wat in dit geval ook de werkgevers wen sen. En dit komt dan het gezag van het college niet ten goede. Wij vragen en wij hebben dat al vaker gevraagd wat er nu in werkelijkheid van de grotere vrijheid en verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven overblijft. Het college maar het kunnen net zo goed een paar hoge ambte naren van het departement van Sociale Zaken zijn beslist, zoals de regering dat wil. Als het die kant opgaat heeft het geen zin meer over vrijere loonpolitiek te praten. Tn dit bijzondere geval is de be- 1 slissing van het college te meer teleurstellend, omdat er in de confectie-industrie. heel bijzon dere redenen waren om in de c.a.o. de vakantieregeling te wijzi gen. Volgens alle deskundigen en ook volgens de werkgevers in deze be drijfstak heeft een v.akantiever- icr.ging allécn voor de jeugdige arbeiders (hiertegen heeft het college geen bezwaar) tot gevolg, dat het produktieverlies groter wordt en dat er een goede kans is op zwarte vakanties. Met andere woorden: op prestigeverlies van de overheid. Het is waarschijnlijk dat het college geen precedent heeft wil len scheppen en daarom zelfs voor dit bijzondere geval verlenging van de vakantie heeft geweigerd. Dat lijkt dan wel heel krachtig, maar in werkelijkheid is de beslis sing dan meer Ingegeven door de koppigheid van de zwakke. riat het nu net om Bidault ging. geeft de kwestie een heel wrange bijsmaak, maar feit blijft, dat het onaanvaardbaar is dat Frankrijk door zijn zeggenschap over een technische apparatuur de vrije nieuwsgaring van een groot aantal Europese landen vol ledig- controleert. Het schijnt al eerder voorgekomen te zijn. dat de Fransen in de Eurovisiesamen- werking hun technisch veto ge hanteerd hebben. Reden te over, dunkt ons. om eens maatregelen te overwegen die dictatoriale ge zindheid. die de persvrijheid naar het leven staat, de voet. dwars te zetten. Bidault moge dan als mede-verantwoordelijke topfiguur voor de terreur in Algiers en ook in Frankrijk geen fijne figuur zijn om als testcase voor een vrije nieuwskeuze te dienen, het Frank rijk van de Gaulle is niet aanvaardbaar als voogd voor de aanzienlijke rest van Europa. Ituslaiul tii Cuba hebben voor 1963 een overeenkomst tot culturele en wetenschappelijke samenwerking gesloten. Men zal onder meer hoog leraren en studenten uitwisselen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1