{Na t.b.c.-explosie in Ekehaar m Tante Lotte woonde in Nederland zonder ingeschreven te zijn A merikaa nse huwt kroonprins van Sikkim Essing gaat voor Zwolsman werken I Zestig jaar levenservaring j Mr. De Wilde opvolger van jhr. Sandberg VITAGIST wm Kind geboren in rijdende taxi Uitspraak Verin "ing Radaropleiding is onvoldoende Politie lioudt zes man aan verdacht van brandstichting Samen STEUNT HET Dr. W. DREESF0NDS Verkiezingsactie-'63 Giro 50.88.00 HET VRIJE VOLK DONDERDAG 21 MAART 1963 PAGINA 3 Besmetting in café m mmwm&k PI Faillissement moeilijk aan te vragen maaJ 2W daaT-maar' iniiimiaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiniinBwniiiitiiimiiiiittiiiniHiiiiiiiiiniiiii!. INiet ingeschreven Het heeft in januari veel moeite gekost het faillissement van mevr. S. aan te vragen: zij bleek in geen enkele gemeente te zijn ingeschre ven. Hoewel zij aan ieder, die het horen wiide, haar adres in Wolfheze opgaf, stond ze op de Renkumse gemeensecretaris in Oosterbeek niet geregistreerd als inwoonster. Eerste aardbeien op fruitveiling /Vief allen ziek Massaal onderzoek inl Advertentie IJÊ. TEGEN LUCHT-TEE- EN WAGENZIEKTE (Van een onzer verslaggevers) In de Drentse buurtschap Ekehaar heerst onzekerheid en on gerustheid sinds daar vorige week de eerste verhalen ov„er een tbc-cxplosie de ronde deden. Bij enkelen heeft de ongerustheid inmiddels plaatsgemaakt voor een gevoel van gelatenheid en berusting. 'Het is nu afwachten.' zegt mevr. E. SchuringLuinge, de caféhoudster. Twee van haar kinderen, een dochtertje van tien en een meisje van vijftien, heeft zij in het begin van de week naar het sanatorium Beatrixoord in Haren moeten brengen. Zij ■was niet de enige. Sinds gisteren liggen er al negen personen in Haren en in Appelscha, de twee plaatsen waar een Beatrixoora- sanatorium gevestigd is. Vrijwel zonder uitzondering zijn deze patiënten leden van de sport vereniging De Broekstreek, die een van de twee gymnastiekuitvocringen bezochten op 14 en 15 december j!. Het zijn leden van dezelfde sport vereniging, die enige jaren geleden van het hoofdbestuur van Beatrix oord een oorkonde kregen, waarbij dank betuigd werd voor de hulp, on- dervouden bij de nieuwbouw en res tauratie van Beatrixoord Die oorkonde heeft een plaats ge vonden in de goed gevulde prijzeii- kast van de vereniging in de gelag kamer van café Schuring. In de achterzaal van dit café moet de be smetting hebben plaatsgevonden, waardoor ook twee kinderen van bet gezin Schuring werden getroffen. De jongste was de afgelopen win ter erg ziek geweest, maar juist do laatste weken kwam zij er weer he lemaal bovenop. 'En nu eensklaps tiémmé m:m. wmmmm - ïemmmM De schuldenlawine van Tante Lotte is nog steeds niet tot stil stand gekomen. De Arnhemse recherche bevestigde het reeds als gerucht vermeldefeit, dat er een vordering van een half miljoen bestaat. Een Arnhemse miljonair zou ook het slachtoffer zijn. De be dragen zijn in de Joop van een aantal jaren door mevrouw S. opgenomen. Het is niet geheel zeker of er in dit geval van op lichting sprake is. Ij: de achterzaal van dit café moet de t.b.c.-besmetting hebben plaatsge vonden. Twee kinderen uit het gezin van de kastelein horen ook bjj het dit. het is erg voor die kinderen. Ou- gr0te aanlal patiënten bjj wie t.b.c. is geconstateerd deren hebben nog wel eer.s gauw wat verzucht moeder Schuring, die eer gisteren nog op bezoek geweest is rium, bedraagt momenteel vijftien, bi) haar dochtertjes. Hierbij zijn een aantal lichte geval- 'Natuurlljk zijn wij direct naar ]en. Voor allen wordt zonder uitzon- het consultatiebureau in Assen ge- dering een goede genezing verwacht, gaan. Na drie dagen wisten wij het.' De leerlingen van alle lagere scho len in tic gemeente Rolde zijn on- 1 f derzocht. Slechts twee leerlingen van Meerdere gewinnen de openbare lagere school te Eke- De familie Schuring is niet het haar reageerden positief. Zij zijn in- I)e politie in Renkum ls na de inzameling van negentien aangiften gekomen tot een slotsom van ƒ140.000. Een der benadeelden mist 102.000. Vandaag wordt het verhoor in het politiebureau van Oosterbeck afge sloten en kunnen de politiekorpsen van Arnhem en Nijmegen hun pro blemen aan Tante Lotte voorleggen. Mr. Schadd uit Arnhem, die het faillissement voor een schuldeiser Voor liet raam van het café roept een affiche tbans de bevolking op zich te onderwerpen aan het massale enige gezin uit Ekehaar, dat de af- middels ópgenome'n. onderzoek naar t.b.c. |{<4illlllHffinillll!lfllUlllilllllllll|lillJI!IUItHIIIIII>!lll)tllllliUIHIUUUIlHIII KAPELLE (ANP) Op de fruit veiling "Th" "KapeHe-Biezelirige zijn woensdag de eerste aardbeien van de nieuwe oogst aangevoerd. Het waren er vijf, die verkocht werden voor 58 cent per stuk. Ondanks de langdurige winter zijn de aardbeien niet later dan liet vorig jaar Toen werden de eerste uit de verwarmde kas op 22 maart in Ka peile aangevoerd. Advertentie l.M. gelopen, dagen de korte reis naar Door het gericht onderzoek mag Assen heeft ondernomen. Vrijwel worden aangenomen, dat geen verde- alle tachtig Ekehaarse gezinnen wa- re verspreiding van de tuberculose ren door een of meer leden vertegen- zal plaatsvinden, woordigd op een van de twee ultvoe- Aangenomen wordt, dat het aan- ringen. tal gevallen van actieve tuberculose Ook vele inwoners van de andere voor het grootste deel bekend is. dorpjes uit de Broekstreek (de ge- Vermoedelijk zal dit aantal niet huchten Amen, Eleveld, Elderslo en meer dan twintig gaan bedragen. Nijlande) woonden een uitvoering Mede ter geruststelling van de be- bij. Zij allen zijn 'contactpersonen, volking zal begin april een bevol- zoais de medische term luidt. Voor kingsonderzoek worden georgani- hen bestond dus ook de mogelijk- seerd. beid, dat zij besmet geraakt zijn. Naar schatting zijn nu 500 personen (voornamelijk inwoners van Eke naar) aan een onderzoek op t.b.c. onderworpen. Gisteren hebben de districts-tu- berculosearts J. Franssen uit Assen cn de Inspecteur voor de Volksge zondheid in de provincies Groningen en Drente, R. Mantingh uit Gronin gen, een communiqué verstrekt. Daarin wordt gezegd, dat het aantal personen, dat geïnfecteerd is, enke le tientallen zal bedragen. Dit houdt echte- geenszins in dat zij allemaal ziek zijn. Het aantal personen, dat is of zal worden opgenomen in een sanato- GANGTOK, SIKKIM (Reuter, AP) Een 22-jarige Amerikaan se, Hope Cooke, is gisteren in het huwelijk getreden met de 39-jarige kroonprins van de Himalaja-staat Sikkim, luitenant kolonel maharadjah Koemar Palden Thondup Namgyal, die weduwnaar is met drie kinderen. Het huwelijk werd voltrokken in de hoofdstad Sikkim. Het was een boeddhistische plechtig heid, maar Miss Cooke legde de huwelijksgelofte af volgens de gebruiken van de Amerikaanse episcopaalse kerk. ï>e kroonprins ontmoette zijn hui dige tweede vrouw voor het eerst in India, nu vijf jaar geleden. Drie jaar later verloofder. zij zich, maar het huwelijk werd uitgesteld toen boeddhistische astrologen 1962 een ongunstig jaar vooor een huwelijk noemden. Miss Cooke was de dag vóór het huwelijk uit Calcutta aangekomen in Sikkim, na een rit van vier uur per Jeep door de steile bergen en diepe dalen van Noord-Bengalen. De vader van de bruidegom, de vorst van Sik kim maharadjah Sir Tasji Namgyal, had zich de hulp verworven van de bekendste 'goedweermakers' van Sikkim, die tot taak hadden alle te genwerkende duivels uit te bannen en al hun gaven aan te wenden om een stralende bruiloftsdag te verzekeren. Het was inderdaad een prachtige, zonnige dag. De bruid droeg een witte brocaat- Japon, met zware gouden armringen en een met goud doorweven cein tuur. De bruidegom was gekleed in een typisch Mongoolse klederdracht van lichtgele zijde met roudbrocaat. Heilige letters werden met een gou den pen op de hand van de bruid geschreven, horens en clmbajen weerklonken, lama's in rode gewa den zongen klassieke Tibetaanse lie deren, er werd op trommels gesla gen en plechtig thee geserveerd. Het huwelijk werd voltrokken ver klaard nadat een afgevaardigde van de bruidegom een sjaal aan een af gevaardigde van de bruid had gege ven. Voor de bruid werd deze han deling verricht door haar achterneef John H. Hompstone. Do bruid, die geen oudei's meer heeft, is een pleegdochter van de vroegere Ame rikaanse ambasssadeur in Iran, Sel- den Chapin. (Van een onzer verslaggevers) Mr. E. I,. L. de Wilde wordt direc teur van het Stedelijk Museum en dr. S. H. Levie directeur van het Am sterdams Historisch Museum Hiertoe heeft de Amsterdamse ge meenteraad vannacht besloten na vele uren van beraadslagen waar van vier en een half uur in besloten vergadering. Hiermee is dan voorzien in de va cature die ontstond na het vertrek van jhr. W, J. H. B. Sandbergh. De fractie van de Partij van de Arbeid heeft zich volledig achter de voordracht van B. en W. gesteld. Haar woordvoerder merkte echter op te hopen dat de capaciteiten van de heer Jaffé voor Amsterdam niet ver loren zullen gaan. De heer Jaffé trad in 1961 af als onder-directeur der Amsterdamse musea. (Van een onzer verslaggevers) Impresario Ben Essing uit Alkmaar krijgt op 1 juli de leiding van de amusementsbedrijven van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen, de maatschappij die behoort tot het concc" van Zwolsman. Essing^zal leiding gaan geven aan het amusement in Carré in Amsterdam, de Haagse Houtrusthallen, de pier en het Kurhaus in Scheveningen. Hij zal met zijn gehele staf in Scheveningen gaan wonen. Een nieuw bureau dat thans voor hem in een der nieuwe bouwplannen te Alk maar in aanbouw is, zal hij verkopen,? 'Ik blijf volkomen zelfstandig wer ken', zegt de 29-jarige burgemees terszoon, wiens bliksemcarrière in de amusementswereld in 1958 inBlok- ker begon met een feest in de enor me veilinghal. waar hij Benny Good man liet optreden. Betekent dat nu, dat het comité in Blokker waarvoor Ben Essing werkzaam bleef geen festivals meer zal krijgen? 'Integendeel', zegt hij. 'We gaan gewoon door, ook in Blok ker. Het bureau wordt overgeplaatst. Begin dit jaar. na het geslaagde ijs- feest voor het Lido te Amsterdam, werd Essing adviseur van Zwols man. De rest was nog maar een stapje. 'Ik stel me er veel van voor', zegt hij. Advertentie IM. (Van een onzer verslaggeversi Mevrouw Bais uit Den Helder heeft gistermorgen in een taxi het leven geschonken aan een dochter. De af stand van het huis van mevrouw Bais naar het ziekenhuis is met een auto niet meer dan drie minuten. De baby wilde echter niet wachten. De chauffeur kon moeder en dochter af leveren aan het ziekenhuis. Aan het begin van zijn rede !n de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris mr. Scholten ge zegd, dat Ce discussie over de tele visienota ging over de algemene lijnen van het beleid. De Kamer heeft niet te beslissen over een zendmachtiging. Dat is een 2aak van de regering. Theoretisch is het mogelijk dat de Kamer de kerngedachte var) do nota. de commerciële televisie, afwijst, en dat de regering toch haar gang gaat. Theoretisch. Po litiek zou een dergelijk beleid tot een felle crisis leiden. Want de Kamer zou zich een dergelijke behandeling niet kun nen laten welgevallen, zonder ernstig verlies aan gezag. Aange nomen moet dan ook worden dat de staatssecretaris aan het begin van zijn rede niet heeft bedoeld te zeggen: U kunt zeggen wat u wilt, de regering gaat toch haar gang. Aan de Kamer is toegezegd dat geen beslissing zou worden geno men zonder dat de Kamer zich had kunnen uitspreken. Een der gelijke toezegging ontleent haar waarde aan de vanzelfsprekend heid dat met de uitspraak van de Kamer rekening wordt gehouden. Charlotte jNooien -r^e officier van Justitie in Gro- Het was toen ook voor het eerst, I U ningen is enigszins verbaasd, dat de jpmeenteJRenkum _wist een j Hij roeent dat de pers wel wat te ~-J-- x veel aandacht heeft besteed aan de arrestatie van drie leden van de communistische raadsfractie in Finsterwolde, waarvan een te vens Eerste-Kamerlid. Immers, zo heeft hij gezegd, het gaat hier slechts om een eenvoudig geval van valsheid in geschrifte. Deze opmerking- lijkt ons niet helemaal ter zake. Goed, het kan gaan om een eenvoudig geval van valsheid in geschrifte. Maar als de justitie drie gemeenteraadsle den in één gemeente onder wi» een lid van de Eerste Kamer ar resteert, is dat in Nederland gelukkig een uiterst opzienba rende zaak. Het komt ons voor dat de leden van het Openbaar Ministerie dat zouden moeten be seffen. De verbazing van de of ficier van Justitie verbaast ons. aanvroeg het betrof een bedrag van enige duizenden heeft pas na ruim een maand een uittreksel uit de burgerlijke stand weten te be machtigen, dat hem definitief uit sluitsel gaf, met wie h(j te doen bad. zekere mevrouw S. onder de bewó- ners te tellen, hoewel zij reeds negen maanden alleen een ruime bungalow bewoonde. Mevrouw S. leefde als mevrouw Charlotte Nooi- en. De schuldbekentenissen, die zij kwistig uitstrooide, werden dan ook met deze naam ondertekend. Driemaal moest de gemeente Ren- kum mevrouw S. manen .naar de secretarie in Oosterbeek te komen, voor ze definitief kon .worden inge schreven. Over een periode van vijf jaar heeft ze achtereenvolgens zonder ingeschreven te zdjn gewoond te Nijmegen, Velp en Hol!andsche-Ra- dlng. In dit dorp z(jn door haar geen schulden gemaakt voor zover bekend is. Ook in die periode ope reerde mevrouw S. in andere delen van het land. Z(j was ook toen her haaldelijk in Arnhem en Nijmegen. Reeds lang voor ze in Wolfheze haar intrek nam en er de stunt met het worstkanon uithaalde, is mevr. S. bezig geweest indruk te maken met haar Krupp-relaties. Die waren Indrukwekkend: ze kon zelfs bouw tekeningen van nieuwe fabrieken overleggen, waar aannemers van stonden te watertanden, omdat Tan te Lotte er profijtelijke opdrachten over voorspiegelde. Ook in Velp heeft mevr. S. zeer luxueus geleefd. Haar huls stond vol met televisietoestellen cn radioa's, waaronder zakradio's. Er stonden ook splinternieuwe bromfietsen die ze aan zonen van relaties cadeau gaf als haar een lening bewezen was. BEN ESSING zelfstandig blijven ROTTERDAM fANP) Vele aan varingen en strandingen in 1962 zijn een gevolg geweest van onjuiste toe passing van radar. Het wordt beter en veiliger geacht géén radar te heb ben, dan te proberen bij beperkt zicht te navigeren met een appara tuur, die wordt bediend door slecht opgeleid personeel. Dit staat in het jaarverslag over 1962 van de vereniging van Liver- poolse assuradeuren. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie te Zetten heeft zes personen, onder we twee dienstplich tige miltairen, gearresteerd. Het zestal wordt ervan verdacht de hand te hebben gehad in branden, die de afgelopen jaren tal van niet meer in gebruik zijnde bouwsels en schuren uit de omgeving in de as hebben gelegd. HOENSBROEK (ANP) Op de 546- meter-verdieping van staatsmijn Em ma is gisteren de 30-jange bouwer J. B. A. Hermans uit Hoensbroefc verongelukt. Het slachtoffer was bezig met het afsteken van boven kooi. toen hij bedolven werd onder uitslaande kolen. (Advertentie t.Mi l~)rie groot-winkelbedrijven zul- len samen met op dit gebied representatieve organen van de kieine middenstand een winkel centrum bouwen in Leidschendam aan de grens van de Haagse be bouwing. Deze samenwerking van het groot-winkelbedrijf met de middenstand mag een gezonde ontwikkeling worden genoemd. Het gevaar dreigde meer en meer, dat de exploitatie van de grote Investeringen vragende winkel centra geheel in handen zou ko men van buiten de middenstand staande financiële groepen. En met de exploitatie de beslissing over wie er zich zou mogen ves tigen en op welke condities: een vaste hoge huur. of een vaste huur plus een aandeel In de om zet. De kleine middenstander ver keerde daarbij vaak in een dwangpositie. Blijkbaar heeft het groot-winkelbedrijf niet alleen in gezien dat dit gevaar ook dreigt voor de grotere ondernemingen, maar is men in deze sector bo vendien tot de conclusie gekomen, dat voor een goede opzet van winkelcentra zonder meer samen werking tussen elkaar aanvullen de bedrijfsvormen In de detail handel gewenst ls. Wij geloven dat dit als het de keuzemoge lijkheid vergroot ook een con sumentenbelang kan zijn. Dat voor de kleinhandel da Middenstandsfinancieringsmaat schappij, een dochteronderneming van de Middenstandsbank en het Centraal Orgaan ter bevordering van de Bouw van Middenstands panden, de COM, is ingeschakeld betekent een extra waarborg, dat hier voor de middenstand geen nieuwe afhankelijkheid van een andere machtige groep, het groot winkelbedrijf. dreigt. Het is bo vendien een welkom tegenwicht op Zwolsmanse en andere parti culiere concentraties. 'Met een zevental anderen richtte ik al in 1S02, toen ik 15 jaar icas, in Amsterdam een stenografieclub op die meer dan 25 jaar heeft bestaan.' Op de driejarige h.b.s. was Drees in aanraking gekomen met de steno grafie volgens het systeem van A. W. Groote. 'Dat boeide mij in hoge mate. Hier werd schrift gegeven met een alfa bet van niét meer, maar veel kortere tekens dan in het gewone schrift, zodat het, met gebruik daarbij van wat verkortingenmogelijk was ook het snel gesproken woord op te teke nen.' Van 1907 tot 1919. toen h(j wethou der van Den Haag werd, is Drees stenograaf In de Tweede Kamer ge weest. In hetzelfde jaar 1902. in de cember, heeft Drees zijn eerste poli tieke vergadering bijgewoond. Het was op de avond, na de verkiezingen, waarbij Troelstra voor het district Arasterdam III in de Tweede Kamer werd gekozen. Adama van Scheltama dichtte: 'Weet gij het nog, d'hartstochtelijke avond, Troelstra gekozen! Troelstra er meer t Was alles Troelstra, Troelstra zou nog spreken! De Jonge Drees, toen zestien jaar, was er bij. En bij schrijft: 'Da "hartstochtelijke avond" heeft op mij een onvergetelijke indruk ge maakt.' Op zijn achttiende jaar gaf hij zich op ais lid van de SDAP. Gemakshal ve werd iiij op 1 juli 1904, vier da gen vóór zijn verjaardag ingeschre ven. (Op ie foto de acht oprichters van de stenografieclub "Steeds Sneller"Staande van l. naar r.: Cohen, J. A. Blokker, Van Menk, Walelman. Zittend: A.E.d'Olivei ra, Drees. Jonkmans. N. Blokker. D'Oliveira en Van Menk zijn la ter aan de Duitsers ten offer ge vallen.) Geef zoveel u kunt missen: giro 508S0O

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1