Boekverkopers organiseren Boekenweek gaat niet onopgemerkt voorbij Sprankelend spel van Hans Henkemans Opa Jan: op naar de 102 Rotterdam een Pedro zingt weer in zijn eigen snackbar Filmkring draait tekenfilms op 1 mei Geen voorrang ernstig gewond VARA heeft in Zuid-Holland 70.000 leden chiedammer. onder elkaar Clir. Sportfederatie lieeft totoprobleem Burgerlijke Stand Arm uit de kom tijdens biljarten mmm Lading verschuift flessen breken Feestavond voor leden van NVSH Jeugd gooit ruitjes van Westerkerk in Veüingnieuws Visafslag Wisselkoersen Banteng-kqekalf in Blijdorp HET VRUE VOLK VRIJDAG 22 MAART 1963 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) .91Pe £ez^menlijke Schiedamse boekhandelaren organiseren ter gelegenheid van de boeken- maart—-6 aprii) een tentoonstelling, die voor Nederland uniek mag worden genoemd. Alle m Nederland verschenen boekwerken over Europa zullen worden tentoongeseld in de grote zaal van Arcade. Boeken op het gebied van land- en volkenkunde, reisverha len, plaatwerken, reisgidsen, kaarten uit binnen- en buiten land zullen te zien zijn. En wat meer zegtde bezoekers van de tentoonstelling zullen alle werken mogen inkijken, m de grote zaal van Arcade worden zitjes gecreëerd. (Van een onzer verslaggevers) Daar zat bij dan: Hans Henkemans donderdagavond in het Passagetheater als solist in Beethoven eerste pianoconcert. Een concert dat Henkemans zo sprankelend en virtuoos speelde, dat het Brabants Orkest het nauwelijks bij kon houden. Henkemans corrigeerde het door het orkest aangenomen tempo in het begin al volledig. Daarna brachten solist en or kest dit liefelijkste van Beethovens pianoconcerten op een sprankelend plan met strakgehouden tempi. (Van een onzer verslaggevers) DIT IS 'EM DAN de toverbus, waarmee in het vervolg bij zondere gezelschapven door de stad gereden zullen worden. Een werkelijk heel fraai gelijnde wagen, waarop liet oranje-geel van de RET onderbroken is door een brede, lichtgele band, op dat u hem niet aan zult houden. In de bus vindt men het confort van de TEE-expres. Plezierige fauteuils voor 25 mensen plus een paar kaartentafels achterin, Er Is ook- een keukentje, compleet met ijskastjes en een koffie-in- staüatie. Druk op een knop en de bediende komt: „Wat wenst u?" I. Zaterdag 6 april van 10 tot 5 uur wordt deze tentoonstelling gehou den. Heeds nu hebben alle Neder landse uitgevers en importeurs, die werkzaam zijn op dit gebied hun me dewerking toegezegd. De pakketten boeken stromen binnen. Men heeft een etaleur in. de arm genome,, om het geheel zo attractief mogelijk te exposeren. Het geheel Is gratis toe gankelijk. Op vrijdag 5 april komt Willem Donderdagmiddag began Het. Als er op ons kantoor in de Passage geen schrijfmachines en telefoons waren zou dat kantoor een oase van rust zijn. Een oord waar vermoeide voor bijgangers graag even zouden bin nenlopen om zich te relaxen, om even de benen te strekken. Maar helaas, het is niet zo. Soms op zeldzame ogenblikken staat de telefoon stil en heeft niemand wat te tikken. Dan hangen we over ons bureau en kijken het Broersveld in, stillekens peinzend over alles wat we nog zouden moeten doen. Die ogenblikken zijn echter zeer schaars. Donderdagmiddag was er zc'n moment. We peinsden en ons gepeins werd .af en toe slechts ver stoord door een te driftig lopende voorbijganger in de Passage. Het ge luk is echter nooit volmaakt, beweren cultuurpessimisten, dus we hadden vrede met die enkele driftige voorbij ganger. Op een gegeven moment werden wij echter zeer wreed uit ons gemij mer opgeschrikt. Achter ons een ge luid alsof een mitrailleur, die voor de Spaanse burgeroorlog al was afge keurd, in werking trad. Het was de klok. Wij hadden net nog tijd om dat te kunnen vaststellen, toen t! beide telefoons begonnen te rinkelen. Een hoorn hebben wij moe ten laten liggen, de ander meldde ons de PTT: .Mijnheer, de afdeling moe der klokken, hoe laat is het btj. u?" Wij meldden de juiste tijd, die onze dochterklak aangaf en informeerden belangstellend of de klak op de Bioersvest (ook een dochterklokde zelfde kuren vertoonde. Die klok bleek een andere moeder te hebben, zodat de passanten niet gemerkt hebben dat er een storing was. Zo'n storing verleide de stem, die bleek te behoren aan de heer C. van den Hoek, die de technische zorg foor de Schiedamse moederklokken heeft, met enige trots, komt maar zeer zelden voor. Waar de fout zat, was niet precies bekend. Waarschijn lijk heeft een relais roet in het eten van de spreekwoordelijke PTT-slipt- heid gegooid. Toen met verwonderlijke snelheid begonnen de wijzers weer terug te draaien en Pietje, de jongste kracht van het Schiedamse Vrije Volk-team, die net, al met zijn jas aan bulten stond, omdat de dochterklak het vertreksein had gegeven, deed, zijn jas maar weer uit. Het euvel was weer hersteld. De klok wees weer de juiste tijd aan en wij mijmerden verder. Van harte ging het echter niet meer. DAMPRATER Enzinck naar Schiedam om een le zing te houden over Griekenland. Verwacht mag worden dat deze le zing een geweldig publiek zal trek ken, Willem Enzinck,- dlchter- vertaler-schrijver, heeft jarenlang door Europa gevageboadeerd. In Griekenland heeft hij zelfs enige ja ren gewoond. Thans woont hU In Zeeuwsch-Vlaanderen, waar bjj rus tig op zijn verhaal komt. Van zijn hand verschenen verschillende mo nografieën: Limburgse beeldende kunstenaars, De gouden eeuw der Nederlands, schilderkunst, Michel Angelo, Paul Cézarme, enz. In Duitsland verscheen kortgele den een bloemlezing van poëzie In het Duits vertaald. Bü uitgeverij Gasde in Den Haag verscheen zjjn boek Griekenland, Europa's laatste paradijs. De pers was bijzonder en thousiast over dit 'levendige reisver haal. Vertalingen verschenen reeds in (Van een onzer verslaggevers) Het 1 meifeest van de Partij van de Arbeid wordt dit jaar in Botter dam gehouden. Wel organiseren de vrouwengroepen van het NYV en de Party van dé Arbeid in Schiedam een kindermeifseet- Dit feest voor de kinderen wordt gehouden in Musis Sacrum aan de Lange Haven. Het begint om twee uur en is omstreeks vier uur weer afgelopen. Hot gezelschap van Carla Hink verzorgt een uitstekend pro gramma. Het leuke van dit program- ma is dat de kinderen er zelf aan meedoen. De toegangskaarten kosten 0.40. Deze zijn verkrijgbaar bU de volgende dames: De Braaf, Westfrankelandsestraat 115; Braad, Gordons treat 31; Harte, Groen van Prinstererlaan 73; Jung, Numaasdorpsestraat 17; Verwey, Van j 't Hofplein 5a: Van Woerkom. Graaf 1 Florisstroat 79 en ZagwUn, Gordon - straat 48. WILLEM ENZINCK Tir het Noors en het Duits. Andere boe ken van Enzinck ovv. Griekenland zijn: Athene, stad der Acropolis, Kreta, eiland van oorsprong en Ma ria met de houten jurk. Ook schreef hy nog een boek over de Mount- Everestexpeditie van 1924. VRIJDAG Bioscopen: MONOPQLE' Ursus, de wreker der slaven, 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr.). PASSAGE: Maclsteoverwinnaar, 2 en 8.15 uur (14 jr.). Diversen: GER. JENGDHUISLedenvergadering Ned. Chr. Vrouwenbond, 8 uur. IRENEEmka-show voor Ned. Ver. van Hulsvrouwen, 2.15 uur. MUSIS SACRUM: Feestavond Pers- ver. Coca-Cola, 8 uur. MUSIS SACRUM: Jaarvergadering SBLO in de Bron, 8 uur. ZATERDAG Bioscopen: MONQPOLE: Ursus, de wreker der slaven, 2. 7 en 9.15 uur <14 Jr.). PASSAGE: Maclsteoverwinnaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (14 Jr.). Diversen: IRENE: Feestavond Ned. Padvinde rij, uur. MUSIS SACRUM: Dansavond Socië teit Oud-Mathenesse, 8 uur. DAGELIJKS Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Overzichts tentoonstelling Job en Job an Han- Sen en Amerikaanse grafiek tot 25 maart, dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondag 1220 tot 5 uur Apotheekl Jansen, Swanuneraamsin- gel 41. Gemeentebibliotheek: Lange Haven 131: maand. 7—8.30 uur; dlnad. 9.30 —4.30 uur, 7—8.20 uur; woensd. 9.30 —4.30 uur; donderd. 9.30—12.30 uur: vrtjd. 820—4.30 en 7—8.30 uur; eat. 9.304.30 uur. Lorentnlaan 8: maand. 1—4.30 uur: woensd. 7—9 uur; vrijd. i4.30 uur: stat. 952.30 uur. Dr, wibautpleln 129: maand. 79 uur: dlnad. 14.30 uur: woensd. (alleen Jeugd) 2-4 uur; woensdag (alleen volw.) 7—9 uur; donderd. 9.30—12 uur; vrtjd. 7—9 uur (volw.). 37—8 uur (jeugd), eugdblbllotbeek Westmolenatraat 29: dlnad. 3.305 uur; woensd. 25 uur; vrijd. 3J05 en 7—8 uur; zat. 1—4 uur (mei tot oktober 912.30 uur». Eohnstammschool. Pahrenheltatraat 4 (alleen Jeugd): maand. 3.305 uur; vrijd 3.30—5 uur. Leliestraat 10: woensd. 1—4 uur (volw en Jeugd) 7-820 uur (al leen volw.); zat. 1—4 uur (volw en jeugd). Scbledamseweg 28: dtnsa. 2—5 uur (volw. en jeugd; «Zo8.30 uur (volw.); vrjjd. 2—5 uur (volw en Jeugd). Daarvoor had het Brabants Orkest onder leiding vsun Hein Jordans een uitvoering gegeven van de Tweede symfonie van Jan van Dijk. Jan van Dijk, een leerling wam Willem Pijper schreef zijn tweede symfonie in 1S47 en droeg het op aan Eduard Flipsa en het Rotterdams Hiuhas-rnonisch Het Is een werk, waarin de melodi sche lijn ontbreekt, een aaneenscha keling -An grapjes, waarvan de bes te, doen denken aan Saint-Saens en Diitllleux. Het werkt echter nergens naar toe en meer ate vervelen kam men zich er niet bij. Hoe andere het in de ware zin van het woord groteske Till Eulen- spiegels lustige Stredche van Ri chard Strauss, dat het orkest na de pauze bracht. Geniaal gecom poneerd, vol geestige muzikale in vallen. die de toehoorder beurte lings vertederen, en in die land doen schieten, heeft het Brabants Or kest dit in 1895 voltooid rondo uiterst muzikaal gebracht. Het is een waar muzlkanténstufc, dait on der Jordans' bezielende leiding volledig tot zijn recht kwam. Als (Van een onzer verslaggevers) Op de kadervergadering: van de Christelijke Sportfederatie, welke donderdagavond in het Ger. Jeugd huis werd gehouden, is weer de toto bij de hoorns gevat en. weer kwam men er niet uit. De heer Jacq de Smit hield een inleiding over taak en plaats van de christelijke sportwereld. De hser De Smit achtte de toto niet aanvaard baar, op bijbelse gronden. Hij meen de dat het publiek de clubs recht streeks moesten steunen. Een groot aantal vragensteller» 'heeft zich daarna weer op het toto probleem gewoi'pen. Bi) de vragen stellers waren vóór- en tegenstan ders. Ook meenden sommige sprekers dat de kerk de sport meer moest steunen. Van de zijde van de voet- halvereniging HBSS verklaarde men zich wei voor een zaterdagmiddag toto. Ondertrouwd te Schiedam: M.Faa- se, 21 jr en G. de Blois, 20 jr; M. Friederich, 32 jr en J. M. T. van Rutten, 23 jr; F. J. Hendriks, 21 jr en C. M. G. van der Meer, 22 jr; J. W. Vollebregt, 28 jr en W. M. L. Bouwer, 29. jr; W. H. van der Waal, 18 jr en C. Dreijhus, 19 jr; W. Wage- mans, 29 jr en C. Sperling, 23 jr. Gehuwd: L.Vinjé, 29jren J.Brou wers, 20 jr;.D. J, Bos, 26 jr en O. van Leeuwaarden, 22 jr; A. H. M. Scheerder, 28 jr en H. W. van de Kamp, 25 jr; L. Lemmen, 23 jr en C. Esbach, 22 jr; S. Post, 24 jr en H, G. M. Onink, 17 jr; J. D. Coiffic, 39 jr en A. de Jong, 36 jr; C. den Ouden, 54 jr en D, Breur, 49 jr; G. C. Vermunicht, 24 jr en M. A. L, van Collenburg, 20 jr; D. Otten, 20Jr en A. Suvaal, 16 jr; A. G; van Hoort, 26 jr en P. J. C. van der Endt, 26 jr. Geboren: Carolina, d.v. J- v. Ros sen en E. C. Martyrise; Arte J„ z.v. A, J. de Wolf en W. van Willigen; jacoba E., d.v, C. L. van den Nouw- iand en E. E, Vermeulen. Overleden: M, van der Vlies, 38 jr. J. Born, 67 jr. Hollanders geen Hollanders waren had het publiek hossend de zaal verlaten. Nu een applaus dat zeer lang duurde en telkens aanzwol. Anders was dat met Schuberts On voltooide. Ook hier veel waardering vein de slecht bezette zaal, maar misschien is deze symfonie te be kend. Uiterst fyn geschakeerd speel de Het Brabants Orkest, maar we konden orss toch niet aan de indruk onttrekken, dat da onvoltooide min of meer doodgespeeld is. De weemoe digheid waar deze symphonic zo om bekend is, keesden wij nauwelijks mee voelen. OUDEWATER De tweede drie kamp, die 't Wapen van Oudewater dit seizoen organiseerde mag ge slaagd genoemd worden. Aan de laat ste wedstrijd, die in ,,'t Witte Hof" tegen .Het Groene Laken" uit Ca- bauw werd gespeeld, is voor een spe ler uit Haastrecht, M. Stolwijk, een minder prettige herinnering verbon den. Bjj een voor hem moeilijke aan- vangsstoot verloor hij zijn evenwicht, waardoor hij niet de bal maar zijn arm uit de kom stootte. Een dokter uit Gouda bracht de arm weer in de goed stand terug. De belangstelling voor het groot populair concert, dat de muziekver eniging De Pionier morgenavond on der leiding van dirigent Cees Hon- dong in Kunstmin geeft, is bifzon- der groot. De nieuwe opzet van het programma voor de pauze popu- inir-klassiek en daarna ritmische, moderne werkjes valt kennelijk uitstekend in de smaak. Er is nog slechts een beperkt aantal toegangs kaarten verkrijgbaar. 1W M VVS Het exterieur van de Rotterdam se vondsrbos, die geheel van Neder lands fabrikaat is: de wagen werd gebouwd by Verheul in Waddlnx- veen. Het Vrye Volk, Schiedam. Re dactie, administratie en adver tenties Passage 1820, telefoon 58798 en 65205, by geen gehoor uitsluitend redactie 60147. (Van een onzer verslaggevers) Op de Nieuwe Damlaan kriusing Burgemeester Van Haarenlaan, had donderdagnacht even na twaalf uur byna een aanrijding plaats tussen een wagen van de melkhandelaar G. C. de L. en een HET-bus. De laatste verleende geen Tsorrang De melkhandelaar kon de aanrydlng voorkomen door krachtig remmen. Hierdoor verschoof de lading en een aantal flessen melk en limonade bra ken. De schade bedraagt ongeveer f 20,-. De afdeling Schiedam van de NVSH geeft vrydagavond 29 maart een feestavond voor haar leden in Musis Sacrum te Schiedam. De ver eniging biedt haar leden deze avond aan, omdat zy verheugd te over het groeien van het ledenaantal. De to neelgroep van de afdeling Amster dam van de NVSH zal het cabaret „Alle trappen op" brengen. (Van een onzer verslaggevers) De laatste dagen is de niet in ge bruik zynde "Westerkerk in de Alel- dastraat een doelwit van de jeugd geworden. Daarbij sneuvelden 24 ruitjes. De politie heeft vyf jonge tjes van. 8 tot 11 jaar opgespoord, welke hebben bekend de ruitjes in gegooid te hebben. De ouders zullen de schade betalen. De bromfiets van de scholier H, H. M. welke voor zyn woning in de Van Idenburgstraat te Schiedam stond, is dezer dagen door onbeken den gesloopt. Van de bromfiets ver dwenen de handvaten, de snelbinder, de bougie en de hoorn. Coöp. Tuinbouwveiling der Zuid- Kollandsche Eilanden GA. - Rotter dam, 24 maart Aardappelen 12—18; Rode Kool 51 —78: Grote Feen 12—27; Kroten 30 38; Prei IIA 59—87; Selderij 17—29; Sla IA zwaar 54—82, id. IA licht 45 54, id. IIA 35—40, id. IC 34—40; Stoofsla 195229. Aanvoer 48.000 st. Spinazie I 208—212, id. II 167—185; Uien B 7—17, id. C 11—17, id. D12— 29, id. geschild 13—23; Spruiten A 40—62. id. B 2&—34, id. D 36; Veld sla 190; Witlof IA 106—132, ld. IIA 86—118, id. IB 92—120, id, IIB 80— 103. Aanvoer 51,000 kg. Golden Delicious Klasse IA 66—83, IB 52—62, IC 40—49, IIA 54—66, IIB 45—61; Jonathan IA 54—62, IB 46— 53, IC 29—41. HA 16—54, HB 16-47, IIC 11—26; Lom. Calville IA 46—56, XB 32—43, IC 26—27, IIA 36—45, UB 25—38, HC 18—29; Winston IA 47— 78, IB 35—61, IC 36—61, IC 28—29, IIA 40. OUD-BEIJERLAND-i Coöperatie ve Fruit- en Groentenveiltog Hoek scha Waarden Omstreken G.A;, 20 maart:Goudrenefte IA 6265, IB 48—»3. IBC 49, HA 38—55,- IIB .37— 47, HC 31—43, IIBC 33—45, Golden Delicious IIA 68—60. HB 46—67, IIC 30Dl, IIBC 52, Jonathan IA 4859, IB 38—44, IC 31—36, IBC 24—33, IIA 26—36, IIB 18—21, HC 13—18, XI BC 1221, Laxton Superbe IA 5465, IB 46—51, IC 24—28, IIA 45—56, IIB 39, HC 27. Pres. v. Engeland IIA 43—47, IIBC 2123, Lombart Calville IA 46 —52, IB 37—43, IC 22, IIA 30—36, HB 27, IIC 17, Ermgaard IBC 79—92, Bréderode IA 51—52, TBC 46—49, St.- Rémy IA 4013, IBC 35—43 IIBC 30—39, Comtesse de Paris IA 1525, IBC 1928, Gieserwildeman IA 75 78, IBC 54—62, kleipeer B 37, kas- aardbeien grof 8081, I 3850, II 20—30 p. stuk, zure appel kroet 9, prei 3471, uien 813, winterpeen 16—25. Op woensdag 27 maart zullen pl.m, 15.000 kg Conférence uit da gascellen worden geveild. WOERDEN - Onder grote be langstelling heeft opa Jan van den Wijngaard donderdag zjjn 101ste verjaardag gevierd. Er was geen spe ciale receptie, zoais vorig jaar, maar niettemin was het heel druk in het huis van zyn zoon aan de r. d. Valk- Boumanlaan, Woerdens oudste inwoner te in een jaar niet veel veranderd. Hy is goed by de tyd, maakt grapjes tegen Ledereen en rookt zyn sigaartje. De Jarige heeft donderdag weer en fikse voorraad gekregen. Onder de velen die hem kwamen feliciteren bevond zich ook loco-bur gemeester A. C. van Beek namens het gemeentebestuur. BODEGRAVEN Woensdag had op de Eendrachtsweg een verkeers ongeval plaats, waarby een man zwaar gewond werd. Het ongeval werd veroorzaakt doordat V., uit Woerden, als bestuurder van een be stelauto geen voorrang verleende aan een vrachtauto vim firma Van Nie- kerk. De botsing was zo hevig dat de bestuurder van de bestelauto knel zat. Personeel van het expeditiebedrijf Transneerlandia gelukte het met dr. Ragaay en geassisteerd door Rode Kruisleden de patiënt, die inwendig verwondingen had, te bevrijden en te behandelen. Hierna werd hy naar het Algemeen Ziekenhuis te Woer den vervoerd. n Mevrouw C. C. M.-H. te Schie dam deed 1 aangifte van vermissing van haar'geel, opvouwbaar wandel wagentje. Het wagentje werd gesto len voor het station, waar ze het had neergezet, zy is hoogstens tien minuten in het station geweest. Van de vliegtuigen afgekeken zijn dé ventilatie-'spuiten' boven elke zitplaats. Even draaien en er wordt verkoelende lucht toege voerd. Verwarming is er natuurlijk ook; hij werkt met het koelwater van de motor en een door ther mostaten geregelde, oliegestookte kachel. Er ls dan voorts nog een. "huistele foon'. Vanuit de kaartenkamer en de keuken kan men de chauffeur tele fonisch instrueren. Ten slotte heeft d® bus natuuriyk ook een luidsprekerinstallatie. Heel mooi dus, deze wagen, en: uniek in Nederland. Nog geen ge meente hier die zoiets heeft. Knap duur Intussen ook: de wagen kostte ƒ94.000. De gemeente troost zich met de wetenschap dat het geld er wel weer uitkomt. Tot dusver ging het heel vaak zo, dat men de belangrijke ge zelschappen die moesten worden De fiets van. A. J. B. uit Schie dam, welke onlangs werd gestolen, ls in Rotterdam teruggevonden. Wllf'vti N-«'» W' (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond gaat Pedro Carülo zingen in zijn eigen snackbar aan de Parkweg. Donderdagmorgen heeft hij zijn snackbar bij de Kamer van Koophandel laten inschrijven als „cafetaria chantant" en men heeft hem verzekerd dat het de eerste instelling van die naam in Nederalnd is. Het onlangs door Pedro aangekondigde Cabaret der Onbekenden gaat ook aan de Parkweg starten. Daartoe zal de zaak een kleine verbouwing moeten ondergaan, die waarschijnlijk midden april zijn beslag zal hebben gekregen. Er komt een garderobe en een to neel in. .Het modernste van het mo dernste," zegt Pedro. „Een toneeltje met tul© gordynen. Je zet de arties ten achter het gordyn, een spotlight erop en je ziet ze en silhouet." De prijzen ln de bar biyven de zelfde als voorheen. Ook als op de vrijdag-, zaterdag- en zondagavon den hy zelf of leden van zyn caba retgroep optreden. Pedro, wiens artistieke sterretje de laatste tyd behoorlyk aan het stijgen is, wil zyn zaak gaan gebruiken als „oefenterrein". Een bepaald liedje doet het wel by het publiek en een ander liedje doet het niet. Pedro hoopt in zyn bar op een eeriyk en kritisch publiek. „Als artiest heb je dat nodig," zegt hy, „anders ga je naast je schoenen lopen." Hat Fontana-plaatje met Mamma en Marilou wordt uitstekend ver kocht. Als elke artiest is ook Pedro geheimzinnig met zyn verkoopcy'fers. In de snackbar hangt een reclame klokje van Philips-Fontana. Met een brede armzwaai wijst Pedro naar het klokje en zegt: „Als ik u nu vertel, dat ik dat klokje heb gekregen, toen de 35.000ste plaat werd verkocht (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse Filmkring is er in geslaagd voor woensdag 27 maart een interessant en belangwekkend film programma te reserveren. In het Mo- nopoletheater worden dan tekenfilms vertoond van de Zuidslaaf Dusan Vu- kotie (ook wel VokotltsJ). Vukotie won kortgeleden de hoogste prijs op de in Oberhausen gehouden West- deutsche Kurzfilmfagc. Bert Haan stra was op deze filmdagen voorzit ter van de jury. Ook kreeg Vukotie al vroeger met zijn film Surrogate een Oscar. Vukota hoeft zich gespecialiseerd in tekenfilms. In dit genre brengt hy echter iets geheel nieuws. Hij haalt de tekenfilm uit de sfeer van het kolderieke verhaaltje als een Micky Mouse, Donald Duck, Woody Wood pecker. Vukotie plaatst de tekenfilm in functie van de levende realiteit op een volkomen eigen manier. Vooral ook de „kleine verhaaltjes" die aan deze films ten grondslag lig gen getuigen van een artistieke en bewegeiyke verbeelding en ze geven de films een byzondere charme. Te vens geeft Vukotie aan dit genre nieuwe mogeiykhedsa omdat hy er niet voor terugschrikt een ernstige en tragische situatie via het medium van de tekenfilm weer te geven. De heer Vukotie komt zelf zyn films toelichten en hy doet dat waar schijnlijk in het Duits of het En gels, Welke films hy precies zal ver tonen is nog niet bekend. Zeker is dat de prijswinnaars van de Kuarz- filmtage en de Oscar, Het Spel en respectievelijk Surrogate zal vertonen Ook niet-leden van de filmkring zijn op deze avond hartelijk welkom, zy betalen voor een toegangskaart 1.75. Voo rieden is de toegangsprijs 0.75, Voorverkoop aan de kassa van het theater en "s avonds aan de zaal. Rotterdam 21 maart Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 100 kisten verse zeevis en 300 kg spiering aan-, gevoerd. De prijzen waren: schol gr. 46-57, schol midd. 50-61; kabeljauw gr. 51- 70; kabeljauw midd. 50-52, kabeljauw klein 45-47; wyting 35-38 per kist; kuit 125-140; lever 65-70; snoekbaars 90-110 per kg. ROTTERDAM, 21 maart 1963, Engels pond 10,0610,Q6i Amerik. dollar 3,59ft3,S9ft Franse frank 73,31—73,36 Belgische frank 7,207,201 Zwitserse frank83,041—83,109i Zweedse kroon 69,17469,224 Duitse mark 89,94—89,99 Deense kroon52,0652,11 Noorse kroon 50.27450,32; Canada3,33ft—3,33ft Italiaanse lire 5T,85i57,906 Oostenr. schilling 13,91—13,92 Escudo's 12,54412,56 rondgeleid, in taxi's stopte. Die auto's waren duur, en raakten in het verkeersgewoei vaak vry gauw uit el kaar. „Gezellig was het uit elkaar gooien van zo'n gezelschap niet de ge sprekken liepen dood," zei gistermid dag ir. N. A. Bogtstra, directeur van de RET, nadat''hy een aantal pers mensen in de gelegenheid had ge steld een proefritje te maken. „De doorsnee-lfjnbus was in het algemeen niet representatief genoeg." Maar niet alleen voor de officiële gasten uit het buitenland is de bus van waarde. Hy zal ook dienst gaan doen voor B. en W. en de staven van de gemeentelijke bedrijven. Men hoeft niet alleen te denken, aan rei zen naar het buitenland; zelfs een bezoek aan Europoort is al een on derneming die voor wat grotere ge zelschappen deze wonderbus de moei te waard maakt. En dan ook wel goedkoop. Ten slotte zullen ook derden met de wagen op stap kunnen gaan. Grote bedryven by voorbeeld, die met belangrijke gasten op stap moeten, kunnen hem huren. Voor de technici diene dan nog, dat de wagen de maten heeft van een gewone stadsbus (lengte; elf me ter), maar .door een wat kostbaarder inlijsUng veel. grotere ramen. Omdat er maximaal 26 personen vervoerd kunnen worden is het chassis minder zwaar dan van de doorsnee lynbus. Er zit een dieselmo tor in van 125 pk en de versnellings bak is half-automatisch. De wagen is met lucht geveerd. (Van een onzer verslaggevers) Het district Zuid-Holland van de VARA stelt vast met 70.000 leden het grootste district van de socialis tische omroep in het land te zijn. Het aantal afdelingen in de kleinere gemeenten van Zuid-Holland be draagt 102. Groot is de medewerking van het aantal werkers, circa 500, die voor een belangrijk deel in samenwerking met het personeel van de'N.V, Ar beiderspers, dat bij het VARA-werk betrokken te, zorgen voor de dage- lykse propaganda. Dat de VARA een in democratische zin goed wer kende vereniging is, constateert het jaarverslag door te releveren, dat 275 gedelegeerden van Zuidhollandse afdelingen ter jaarvergadering de zaken van de omroep behandelen, Tot opvolger van de heer A. Spra- kelaar uit Delft, die vele jaren dis- tritsvoorzitter was, is benoemd de heer D. Bloemendaal uit Wassenaar. Het district wil in 1963 naar de 75.000 leden. „Dat zit erin", meent het districtsbestuur en als op 6 april weer circa 300 VARA-bestuurders naar Delft komen voor de jaarver gadering, dan zal daar nog een har tig woordje over de VARA-aktie voor de resterende maanden van 1963 worden gesproken. Banleng-moeder „Surprise" heeïc gisteren in de Rotter damse Diergaarde BUjdorp-het leven geschonken aan een koe kalfje. Moeder en kind maken het goed. Vader „Kees" kreeg ter gelegenheid van de ge zinsuitbreiding een extrahap mengvoer, zyn lievelingsge recht. De Rotterdamse diergaarde is erg biy met de geboorte, want de wilde bantengs zijn langzamerhand een zeldzame diersoort geworden. Er leven er op dé gehele wereld nog maar een paar honderd, voor- nameiyk in de grote dieren tuinen. De ban ten? iykt veel op ons rund, maai' te fraaier en sierlijker van bouw. HU komt op Java, Bali en Borneo nog spaarzaam in het wild voor. De uitstervende diersoort wordt beschermd door de In donesische regering. Kees en Surprise hebben in Biydorp al drie kinderen voortgebracht, twee koekalfjes en éen stierkalf. r*

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 2