Kabinet streeft naar ruimer gemeenteli jk belastinggebied m Kamer mag niet onder juk van kabinet door Honderden op verkiezingsappèl in Rotterdam m Vechten Smallenbroek (a.r.) na TV-debat: ^CITROEN Democratie in gevaar, zegt VVD'ster Noodlanding op voetbalveld Geheimzinnige autobrancl in Bloemendaal Splinterpartijen willen niet met één lijst komen HET'VRIJE VOLK MAANDAG 25 MAART 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) De Partij van de Arbeid is met haar verkiezingsactie begonnen! Het eerste appél is ge houden! En nu wacht het werk.... Daartoe opgeroepen door de federatie Rotter dam van het gewest Zuid-Holland trokken za terdagmiddag vele honderden naar de Maas stedelijke Rivira-hal, waar zij werden toege sproken door twee topfiguren van hun partij en het politieke leven in Nederland: J. G. Suur- hoff, voorzitter van de partij en prof. dr. ir. A. Vondeling, 'voorzitter van de socialistische fractie in de Tweede Kamer. nu,., beduidend goedkoper Kritiek Vele punten De kritiek van de heer Suurhof ging uit naar vele punten. Minister Toxopeus bijv. verklaarde dat hij de AOW-korting op de ambtenaren- pensioenen onrechtvaardig achtte: „Maar wat doet hij op de valreep? Halsoverkop dient hij een wet in waarin een waardevast pensioen wordt voorgesteld, maar de AOW- korting gehandhaafd wordt. De ka mer", aldus spreker, „verkeert nu in een dwangpositie. Het is eigenlijk veel te Iaat om het wetsvoorstel af te handelen, maar bij langer getreuzel worden de gepensioneerden er het slachtoffer van. m Vrije Boeren (Van onze parlementsredacteur) Het kabinet-De Quay had kunnen en moeten weten, dat het in de Tweede Kamer seen meerderheid zou vinden voor zijn plan tot Invoering van commerciële televisie. Het heeft een foutieve beslissing genomen, die zich niet verdraagt met het principe van de geestelijke vrij heid. Dit beleid betreur ik. Klein risico Het Tweede-Kamerlid J. Smallenbroek heeft dit zater dag verklaard op de antirevo lutionaire deputatenvergade- ring te Utrecht in aanwezig heid van minister Zijlstra en staatssecretaris Roolvink, die beiden achter de bestuurstafel hadden plaatsgenomen. Andere mogelijkheden Afscheid Kamerleden Olie op spoorbaan in brand gestoken: verkeer gestremd Kind (5) sinds zondag; in Tiel vermist Suurhoff: TV mag niet in handen van commercie (Van een onzer verslaggevers) Het zittende kabinet hoopt nog voor het einde van het lopende parlementaire jaar voorstellen in te dienen voor de verruiming van het ..eigen gemeentelijk belastinggebied". Gedacht wordt aan de mogelijkheid op deze wijze de gemeenten een tweehonderd miljoen gulden extra toe te. delen. Strijdliederen van de Stem des jard. En de belastingdruk werd niet gewijzigd. Méér cijfers: over de woningbouw! De regering wilde .bet winingpro- bleem sneller oplossen door inscha keling van de particuliere instanties b(j woningbouw en exploitatie. En wat was het resultaat? In 1958 kwamen er in totaal 89.000 woningen gereed: 49.000 woningwet woningen en 36.000 premiewoningen. In 1962 kwamen er 78.000 woningen klaar: 27.000 woningwetwoningen en 19.000 premiewoningen. In de vrije De minister van Binnenlandse Za ken. nut Toxopeus, heeft dit meege deeld op een zaterdag in Eindhoven gehouden conferentie van de VVD. De ruimte voor deze extra-belasting zou grotendeels moeten worden ge vonden. aldus mr. Toxopeus, in een overeenkomstige vermindering van de druk van de rijksbelastingen. Voor een klein deel de gemeenten z(jn vrij in de toepassing zal het ech ter een vergroting van de belasting druk kunnen betekenen.' Op deze wijze hoopt men te kunnen komen tot een betere afweging van de plaat selijk nuttig geachte voorzieningen. Het verschil in belastingdruk, dat er zo tussen verschillende gemeen ten zal kunnen ontstaan, zal echter nimmer zo groot kunnen zijn, dat dit weer aanleiding zal geven tot be- iastingviucht, zoals men dat vóór de dertiger jaren heeft gekend als ge volg van bel grote verschil in plaat selijke opcenten in rijksbelastingen. De gedachte van een verruiming van het gemeentelijk belastinggebied leeft sterk in gemeentelijke kringen en zy behoort ook tot de door de regering van de staatscommissie- Oud overgenomen ideeën ten aan zien van de regulering van de ge meentelijke financiën. Bij de indie ning van de nieuwe „financiële ver houdingswet gemeenten I960"' was de regering echter nog niet in staat met voorstellen te komen. Advertentie I.M. Wees er vroeg bij... zodat wan neer de zon gaat schijnen, Uw garderobe klaar is. Maar dac niet alléén... waarom zou U wachten op het hoog seizoen? Wij kochten van een van de grootste stoffenfabrieken met internationale vermaardheid het hele magazijn van de overschot ten van de voorjaarscollectie 1963, voor bijna de helft van de prijs. Pracht kwaliteiten in 100% katoen en fibranne kwaliteiten, in de nieuwste voorjaars-dessins. (Van een onzer verslaggevers) De WD heeft zaterdag in Eind hoven moeten ervaren, dat ondanks alle tam-tam van mevr. G, V. van Someren-Downer bij het televisie debat in de Tweede Kamer de be langstelling in het zuiden voor het liberale standpunt maar zeer gering is. Slechts een zestigtal VVD'ers uit de radio- en lichtstad Eindhoven zelf, plus nog een veertigtal uit de hele rest van Noord-Brabant opgave van de gewestelijke voorzitter had de moeite genomen naar Eindhoven te komen om uit de mond van minis- far Toxopeus en prof. Witteveen het verkiezingsprogram te horen toe lichten en van mevr. Van Someren te vernemen, hoezeer de democratie in ons land ln gevaar is. Bit de beide andere uitgenodigde gewesten, Gel derland en Limburg, waren hooguit 300 VVD-Ieden aanwezig. Het vrouwelijke liberale lid van de Tweede Kamer heeft haar gehoor nog eens uitgelegd, dat het b(j het TV- debat bij de tegenstanders alleen maar de vertegenwoordigers van de belangengroeperingen de omroep verenigingen zijn, die de stand punten bepalen. Voor een goed func tioneren van de parlementaire demo cratie vond zy dit maar bijzonder griezelig. Opmerkelijk was nog, dat deze VVD-afgevaardigde het standpunt van prof. Oud dat de regering on danks een afwijkende uitspraak van de Tweede Kamer haar gang kon gaan met het aanwijzen van een concessionaris, „in zijn algemeenheid juist" noemde. „Dit neemt echter niet weg", aldus mevr. Van Soineren, „dat het op een gegeven moment moeilijk kan zijn een kamer-meerderheid te frustre ren". C?mprlmê impr nim Volks RJV1. Een stemming van: „Nu sector steeg het aantal gereedgeko- Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze enorme collectie voorjaarssterffen, bon derden rollen voor japonnen, deux-pièces, rokken, kinder jurkjes en strandpakjes. in was- en zonechte kleuren, door elkaar per meter voo: aanpakken en werken" en, van het spreekgestoelte af, felle kritiek op een regering die in vier jaar tijd zo veel steken heeft laten vallen. En beide sprekers zinspeelden met in stemming van de aanwezigen op het in Rotterdam zo populaire: „Geen woorden maar daden". "Wat zjjn van deze regering de woorden geweest? En wat waren hun daden? De heer Suurhoff heeft een flink deel van zijn toespraak besteed aan de commerciële televisie. „Wij socia listen". zei hij. „zien cte televisie als een belangrijk medium voor voor lichting volksopvoeding en cultuur. Zo n medium mag en kan men niet in handen geven van de commercie." De voorzitter van de Partij van de Arbeid heeft in zijn vaak fel betoog zyn kritiek op de houding van de VVD inzake de commerciële televisie niet onder stoeien of banken gesto ken. H(j meende dat bij de liberalen de hoop leeft door het been stijf te houden de eendracht in eigen gele deren te kunnen herstellen. Moet de leuze „commerciële televisie" de in zet voor de ajs. verkiezingsstrijd worden? De heer Suurhoff was daar niet benauwd voor, maar hij zon het betreuren ais dit gebeurde. Hij sprak in dit verband over „Zwoteman-ver- kiezingen". Met klem zei spreker: „De consu ment betaalt toch voor de reclame. Er zijn dingen die men aan het winstbejag moet onttrekken. Volks opvoeding en cnltuur behoran niet gedegradeerd te worden tot de ver pakking van het zakenleven." De partijvoorzitter stelde het met nadruk: „De regering-De Quay heeft haar eigen programma niet uitge voerd. Het uitvoeren van een der gelijk programma is, zolang de po- litek een zinnige zaak zal blijven, van het hoogste belang." Het roer moest vier jaar geleden om. Het ging er in de eerste plaats om dat de overheidstaak zou wor den ingeperkt. Dan zouden ook de overheidsuitgaven Ingeperkt worden. En dan zou er geld vrijkomen om de belastingen te veriagen: „Van deze plannen Is niets terechtgekomen." De heer Suurhoff kwam met cij fers: de totale rijksuitgaven bedroe gen in 1959 zevenenhalf miljard; in vier jaar stegen ze tot 102: mil- men woningen in de periode van 4000 tot 32.000: „En hier heeft u het on-sociaal woningbeieid van onze regering ten voeten uit." Conclusie van de heer Suurhofl: „Het kabinet-De Quay schoot te kort. Het is niet alleen ons recht, maar ook onze plicht dit de kiezers voor te houdeh." Dr. Vondelinge heeft er in zijn betoog op géwezen, dat er in de (Van, een onzer verslaggevers) „In de komende weken zullen we laten zien dat we vechten kunnen," sprak de voorzitter van de federatie Botterdam van dc Partij van de Arbeid, ir. S. Pos thumus, toen hij zaterdagmiddag het verkiezingsappèl van de par ty in Botterdam opende. Hij vroeg aandacht voor de inzame ling van het Dreesfonds cn kon'n plezierig cjjfer noemen: de laatste twee weken schreef men in Bot terdam 65 nieuwe leden voor dc Partjj van de Arbeid in. De voorzitter ran het gewest Zuid-Holland, mr. H. B. Engels man, heeft de bijeenkomst geslo ten. Hij wekte op tot strijdvaar digheid. party heeft zo kritisch het defensie- belangstelling bestaat voor het pro bleem van oorlog en vrede; en dat Is het allerbelangrijkste probleem. Geen party heeft zo kritsch het defensie beleid gevolgd als de Party van de Arbeid. Ze heeft van de regering gevergd mee te deièn wat voor nieu we verplichtingen zij heeft aange gaan. De regering heeft dat niet willen doen. En zij heeft dat niet willen doen omdat zij een komende regering niet wilde binden, maar zij had zich zelf gebonden om enke le honderden miljoenen méér uit te geven: „Het is een schande dat wy niet weten hoe groot het bedrag is." De heer Vondeling noemde het een onbegrijpelijke zaak cn hoogst be treurenswaardig dat de Kamer toen niet als een man is opgestaan om moeten betonen. De regering heeft i De Stem des Volks R aan de parlementaire democratie voor een volle Jliviirahal. slechte diensten bewezen door niet op het juiste moment inlichtingen over het plan-Bunker te geven. Voor de inkomensverdeling zou een bil lijker- oplossing gevonden kunnen zijn. De kleine zelfstandigen moeten behoed worden voor een harteloze koude sanering. De ontwikkeling van de prijsvorming gronden heeft tot gevolg gehad dat de prijzen van de landbouwgronden verdubbeld zijn. En zo is er meer. Af. zingt Grote noodzaak Dr. Vondeling wees op de grote noodzaak om de arme landen te hel pen. Een percent van ons nationale inkomen is daarvoor gevraagd. De regering is echter niet van plan om meer uit te geven. Spreker dacht ln deze ruorielc vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- tende uitspralten van anderen, uitor. lard voor rekening tan hen die wor den geciteerd. van de regering te eisen om over hierbij aan de twintig miljard gul- de nieuwe verplichtingen medede ling te doen. Ook de voorzitter van de Tweede- Kamerfractie stipte vele punten aan: Jong Nederland moet by het on- derwys geiyke kansen hebben. Er is een te eenzydige behandeling van de belangen van de producent; voor de consument zou men dezelfde zorg Dr. A. Vondeling (links) en de heer J. G. Suurhoff op het PvdA-appèl. den die we rijker zyn dan we dach ten, de gasbel: „En mag men dan geen kruimeltje van deze schat af staan voor mensen die arm zUn?" Aan het slot van zijn toespraak zei de heer Vondeling, dat de Par tij van de Arbeid (gesteund door de toewijding en kennis van haar ka der) weet wat zij wil en kan. Hij sprak over een open party, niet ge bonden aan welke groep dan ook: „Behalve aan ons eigen program en ons eigen beginsel. En we verwach ten wat van de toekomst omdat wij niet tevreden zijn." De Britse kustvaarder North- gate, die zondagmorgen vroeg nood seinen uitzond in verband met het vollopen van de machinekamer, is gezonken toen het schip naar de ha ven van Le Havre werd gesleept. De bemanning was tevoren door de loods boot van Le Havre van boord ge haald. (Van eën onzer verslaggevers) l'lotselingé* motorstoring dwong zaterdagmorgen de heer R. J. Zuide- ma, assistent-havenmeester op dc Luchthaven Rotterdam, een nood landing te maken op een gemeente- lyk sportveld aan de Gordelweg. Hij deed het keurig: zijn Piper Cub, eigendom vande Nationale Lucht vaart School, kwam er of zonder een schrammetje. De piloot en een leer ling, de 24-jarige C. Broere uit Hoek van Holland, ook. Opstijgen was later niet meer mo gelijk; de terreingesteldheid liet dat namelijk niet toe. Besloten werd daarom het lesvliegtuigje in gede monteerde toestand naar het vlieg veld terug te brengen. De Piper Cub was zaterdagmorgen de lhcht ingegaan omstreeks tien uur. Na enkele minuten al deed zich de storing voor. Tweede-Kamerlid J. leggen. Evenzeer zou het onaanvaard baar zijn dat de Kamer alsnog onder het juk van het kabinet zou doorgaan. 'De vrije zaterdag?' Koekoekl 'Daar zijn wij tegen.' 'I/et socialisme?' 'Daar zijn wij le gen.' 'De jeugd?' Koekoek: 'Die hebben te veel vrije tyd om rond te lopen.' 'Vergoeding wanneer biggen wor den afgemaakt wegens dreigende varkenspest?' 'Daar zijn wij tegen. De boer kan zijn dieren beter zelf verplegen.' 'Het koninklijk huis?' 'Daar zijn wij niet tegen, maar het is jammer dat wij zo weinig houvast hebben aan de Koningin nu de dictatuur zo'n Invloed krügt.' Uit een vraaggesprek met het Handelsblad, 'Wij ondernemen geen acties. Dat doet het Landbouwschap wel. Wij hopen dat het "schap" voor dc ver kiezingen in mei nog meer van der gelijke acties als thans in Holland- scheveld onderneemt. Het is prima propaganda, de mooiste die wij ons kunnen indenken.' 'De aardigheid (in Ilollandsche- veld) was er eigenlijk al gauw af. Er waren zestig mannen van de Konink lijke Marechaussee uit Apeldoorn overgekomen, de "vopo's", want het zijn dezelfde lui die bij de Berlijnse Muur staan.' Boerenleider Koekoek op een vergadering in Gronin gen. 'Weet je wat Koekoek heeft ge zegd?' vraagt hij. Ik ontken. 'Dat ze er morgen zo weer in kunnen als /e alles terugkopen van het Landbouw schap,' zegt hij. 'zij zijn niöt hele maal gek.' "Maar dan z(jn jullie voor niet» gekomen!' 'Natuurlijk,' zegt hij. Ik snak naar adem. 'Het is allemaal om de sensatie begonnen.' geeft hij monter terug. Trouw ln gesprek met een Vrye Boer. 'Enne... we hebben twee prach tige dagen gehad. Of niet soms?' Boerenleider Koekoek te gen de Haagscüe Courant. 'Gezinus Daniël (van der Sleen) had griep en huilde. Boer Koekoek had echter zijn propagandawerk j goed gedaan want toen moeder Van der Sleen even de snotneus van haar j jongste wilde afvegen zei de grote, magere Daniël, dc vader: "Laat i maar hoe zieliger hij op de foto komt, hoe-beter." j Haagsche Courant Professor Zijlstra nam met opge trokken wenkbrauwen kennis van de uitspraak van zijn partijgenoot, die met nadruk betoogde, dat de Kamer er recht op heeft vooraf te weten welke gevolgen aanneming van de motie-Aarden zal hebben. De staatsrechtelijke regels, aldus de heer Smallenbroek. z(jn in dit conflict niet zonder meer te hanteren. Politiek gesproken kan en mag de regering een dergelijke motie niet naast zich neer- us Volgens de woordvoerder der anti revolutionaire fractie blijven er slechts twee mogelijkheden over. of de re gering volgt alsnog de Kamer, in welk geval een wettelijke regeling van de concessieverlening zal worden voorbe reid, of het conflict zal tot het. aftre den van bepaalde bewindslieden leiden De verklaring van de heer Smallen broek trok op deze deputatenvergade- ring veruit de meeste aandacht. De beide andere lijstaanvoerders van de AR-partij, de heren Biesheuvel en Roolvink, beperkten zich tot het houden van een geiegenheidsspeechje. Eerstgenoemde bepleitte daarbij nog eens de noodzaak van christelijke partijformatie. Afscheid werd genomen van de vijf kamerleden die in de AR-fractie niet zullen tenigkeren. namelijk de heren Bruins Slot. Roosjen, Biewenga. Veer man en Verkerk. Fractieleider Bruins Slot nam zeer ontroerd de huidebetuiging van de voorzitter van zijn partij, dr Berg huis. iu ontvangst. Hij drukte er zijn spijt over uit. dat hij om gezondheids redenen van zijn zetel afstand moet doen. Hij gaf de vergadering de ver zekering, dat hy de AR-party die naar zun overtuiging dynamisch en progressief moet zijn. met hart en ziel zal blyven toegedaan. De deputaten stelden de kandida tenlijsten voor de komende verkiezing ongewijzigd vast. Voor het eerst komt hierop de naam van een vrouw op een kiesbare plaats voor. Het is die van mej. mr, J. c. Rutgers te Amsterdam, verbonden aan de Sociale Verzeke ringsbank (nummer 13). Zaterdag is een van de basis Van- denberg afgeschoten intercontinen tale Atlasraket vlak na de lancering uit elkaar gesprongen. Advertentie LM. Hoofdage d «uio<nobi*l*n I .DyNAMOSTR. 16- T EL 010-176700 I 1 Achter het vettamslge bouw R'dam-Zuid 1 (Van een onzer verslaggevers) Op de Zeeweg te Bloemendaal is zondagmorgei» vroeg een auto onder mysterieuze omstandigheden ver brand. Een taxichauffeur uit ÏJmui- den ontdekte de brandende auto toen h(j zondagmorgen om ongeveer kwart over vijf uit de richting Zandvoort langs de Zeeweg reed. AMSTERDAM {ANP) Twee en een half uur hebben vertegenwoordigers van elf splinterpartijtjes zaterdag in Amsterdam beraadslaagd over de mogelijkheid bjj de a.s. verkiezingen met een gemeenschappeiyke lijst uit te komen. Conclusie van de aanwe zigen na een lang en verward debat: onmogelijk'. Initiatiefnemer tot de byeenkomst was de Amstelveense amateur-poli ticus G. A. A. Evers, die zelf een splmterparty heeft opgericht ter I stel veroorlooft, schijnt het onmoge- propagering van het volksreferen- dum. De referendumgedachte vond by de andere splinters geen warm onthaal. Evenmin voelde men voor de suggestie de kiezers op te wek ken voorkeurstemmen uit te brengen op de laatste kandidaat van de lijs ten der grote partijen om zodoende te bewijzen dat de referendumge dachte toch wei leeft. Met het toenemen van de wel vaart moet het mogelijk zijn kleinere risico's voor rekening van de ver zekerden le laten. Daarmede wordt de /.elf-vcranlwoordelykheid gesti muleerd en kunnen middelen vrij gemaakt worden voor noodzakelij ker voorzieningen. Wanneer deze ge dachte geopperd wordt, stuit zij ech ter veelal op ernstige bezwaren bij de vakbeweging. Hoewei vrijwel el ke burger zich b.v. een televisietoe- 'Ze willen allemaal ln de Tweede Kamer zitten, ze denken alleen aan hun eigen belangetjes," klaagde een vertegenwoordiger van één der elf splintergroepen na afloop over de andere tien Ongeveer 60 Belgische arbei ders van de Bredase bierbrouwerij „De Drie Hoefyzers" hebben door middel van een ongeorganiseerde proteststaking hun ontevredenheid willen betuigen over het feit, dat kinderbijslag aan Belgische arbeids krachten naar Nederlandse normen wordt uitgekeerd. Vandaag zijn de Belgen niet op het werk verschenen. lijk dc verplicht verzekerde kosten te laten dragen van medische voor- l zleningen, in de orde van grootte I van enige tientalien guldens per I jaar. Dc bezwaren blijken ln de grond van de zaak op niet bewezen j veronderstellingen te berusten. Men zou uiteraard de consequenties van j een dergeiyke maatregel moeten nagaan, alvorens een besluit te ne men. Uit 'De Onderneming', orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, 16 maart 1963 Advertentie I.M Op de heenweg, ongeveer een half uur tevoren, had hy niets gezien. De auto, een Mercedes diesel 1960, stond opgekrikt op het noordelijke voetpad van de Zeeweg. Een voorwiel en het reservewie! ontbraken. De Bloemen- daalse politie vond in de auto resten van Duitse kranten en een telefoon boek van Keulen. Er stond een jer rycan met wat benzine in de nabij heid van de auto. Aangezien de brand binnen in de auto is begonnen, neemt de politie aan dat deze in brand is gestoken. Naar de reden hiervoor kan men slechts gissen. Men vermoedt dat de auto uit Duitsland afkomstig is. Er werden geen nummerplaten op aangetroffen. Ook de bestuurder heeft men niet in de omgeving van de auto gevonden. In geen der om liggende plaatsen is tot nu toe aan gifte gedaan van vermissing van de I Mercedes. een gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaltijd. Alie soorten machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. ZOET FRIES BRABANTS VOLKOREN ROZIJNEN ZWART ZOUTARM (Van een onzer verslaggevers) Een feite brand van olie op de spoorbaan heeft zaterdagmiddag het reizigersverkeer tussen Helmond en Deurne ongeveer anderhalf uur ge stremd. Vermoedeiyk hebben jongelui de brand gestoken in de olie, die enige dagen geleden uit een bij een ont sporing gekantelde olietankwagen was gelopen. Fa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG TIEL (ANP) Sinds zondagmor gen wordt in Tiei het vijfjarig jonge- te Joost Verspuy vermist. Politie en burgers hebben de gehele zondagmid dag en -avond naar hem gezocht. De jongen was om tien uur met zijn step aan het spelen langs de walkant van de vluchthaven in Tiel. Hij werd het laatst gezien aan boord van een daar gelegen motorschip. Er is ter plaatse gedregd.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1