Boete als veehouder teveel melk levert HMMIilMJJ Energiebeleid eist fusie op Europees niveau blijf jong.. f^)blijf fit fiets! van WBS bepleit eenschapsbouwbedrij f MARKANT Met M KarelI Schappen willen stroom indammen KAB m Nieuwe bonden van beambten m Ketjen sluit overeenkomst met Boots Opgewonden Een goede fiets koopt u alieen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Vrije Boeren weer voor rechter DOLLEMANSRIT DOOR UTRECHT Landverhuizerswet moet herzien worden HET VRIJE VOLK MAANDAG 1 APRIL 1963 PAGINA 3 (Van onze landbouwredacteur) Er bestaan plannen om de wassende melkstroom, waarvoor men geen redelijke afzetmoge lijkheden meer ziet, in te dammen. De plannen zijn gemaakt door een commissie van het Landbouwschap en het Produktschap voor Zuivel. Ze zijn zogenaamd nog geheim, maar bui ten de schappen is er al een hele discussie over aan de gang. Het komt er op neer dat men de veehouders wil verplichten niet méér melk aan de zuivelfabrieken af te leveren dan in een be paald nog te kiezen basisjaar. Wie minder levert krijgt een premie, wie méér levert krijgt een boete. Geen juist uitgangspunt Minder geld per liter Een cent al belangrijk Premie op bank zetten Argwaan tegen klimaat (Van een onzer verslaggevers) 'De huidige structuur van de uitvoerende organen van EGKS, EEG en Euratom staat een duidelijke oordeelsvorming en besluitvaardigheid op het terrein van een Europees energie beleid In de weg. Zal in de toekomst een positief energiebeleid op Europees nivcs. j gevoerd worden dan is een fusie tussen de drie executieven noodzakelijk.' Dat was een van de stellingen die Ir. S. A. Posthumus zaterdag naar voren bracht op de Energieconferentie van de Dr. Wiardi Beckmann Stlchtine ln Heerlen. Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar (Van onze soc.-econ. redactie) De Dr. Wiardi Beckmanstichting is van mening, dat zo snel mogelijk moet wor den nagegaan of een of meer gemeenschapsbouwbedrijven opgericht kunnen worden, Het Initiatief voor de oprichting zou kunnen worden genomen door woningbouworganisa- tles, de vakbeweging, bouwfondsorganisaties, werkgevers en institutionele beleggers (verzeke ringsmaatschappijen, pensioenfondsen e.d.) al of niet in samenwerking met de overheid. Het aanbod Geen staatsbedrijf Verloren -weken net gaat hierbij dus niet om een beperking van de totale melkproduk- tie, maar om een beperking van de hoeveelheid melk die door de boe ren wordt verkocht. Wanneer' de boer méér wil produceren zonder ze af te leveren vindt men dat best. B(| moet dan maar zien wat hli er mee doet. Zonodig kunnen er kal veren mee worden opgefokt. Er kunnen nogal wat bezwaren te gen dit plan worden aangevoerd en wel: 1. Het Is een grove regeling, die voor alle veehouders geldt. Zowel de produktle van goedkope melk als die van duurdere melk zal er door belemmerd worden. En te gen de produktle van goedkope melk bestaat geen enkel bezwaar. 2. Er zal een uitgebreid controle apparaat nodig zyn om ontdui king te voorkomen. Wanneer de boer niet aan de fabriek mag le veren zal hij trachten de melk di rect aan de verbruikers te ver kopen. Door een achterdeur komt de melk dan toch weer binnen. Voor een dergelijk controle-appa raat heeft men veel te weinig men sen en bovendien doet het bijzon der onsympathiek aan. S. Wanneer een dergelijke maatregel zou worden genomen door het Landbouwschap en het Produkt schap voor Zuivel zal de wrevel en weerstand tegen deze Instellin gen nog verder toenemen. Bij een zeer zinvolle en onontkoombare maatregel zou men dat op de koop toe kunnen nemen, maar men wekt nu onnodige weerstand. Wij menen dat de opstellers van dit plan geen juist uitgangspunt hebben gekozen. Wanneer In alle landen om ons heen met behulp van de overheid de melkproduktle wordt opgevoerd heeft het In Nederland, dat slechts een kleine bijdrage levert tot de totale melkproduktie In de Euromarkt, weinig zin om tot een globale beperking over te gaan. Maar omdat die toenemende melk produktie in het buitenland vrij duur is heeft het voor Nederland wel zin om te proberen de produktle van dure melk te beperken. De concurrentie op de zuivelmark- ten zal in de komende jaren sterk toenemen en met een lage kostprijs heeft men dan altijd een gunstiger positie dan met een hoge. Ziiivelpro- dukfen van goedkone melk kan men altijd nog we! kwijt. Daarom heeft het zin, ook bij een tijdelijke beper king van de melkstroom zoals die nu is voorgesteld, het accent te leg gen op een vermindering van de produktle van dure melk. Dat is in het belang van de boeren, dat is ook in het belang van de schatkist. Op het ogenblik is de situatie zo dat de boeren ieder jaar weer min der geld voor elke afgeleverde liter melk ontvangen. Om toch het hoofd boven water te houden probeert elke afzonderlijke boer méér melk te produceren. De toegenomen produktle leidt echter tot een dalende opbrengst per liter en wanneer dit zo door zou gaan concurreerden de boeren elkaar met een steeds stijgende melk produktie volkomen van de kaart. Er zijn nu grote hoeveelheden melk, die geen dubbeltje per liter meer opbrengen en juist deze hoeveelhe den trekken de gemiddelde prijs, die de boer krijgt, enorm naar beneden. Het gaat er dus om te trachten deze super-onrendabele tonnen melk niet meer te produceren. Zijn er mogelijkheden om dit te bereiken? Wij dachten van wel. We hebben in ons land een melkproduk tie van laten we het maar af ronden zeven miljard kilo. Wan- In dese rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Het socialistische partijblad be dient zich in een commentaar van een merkwaardig brallend® taal. Zie hier een fragment uit een hoofdarti kel: Het is tekenend voor de instel ling van het kabinet-De Quay dat het zich in de laatste fase van het debat openlijk heeft vereenzel vigd met het liberale streven om het winstbejag van een kleine groep machtigen in bet bedrijfsle- leven in het televisiebestel een plaats op de eerste rang toe te wij zen. Voor de motie-Aarden, die driekwart van haar eigen aanhang achter zich had, heeft deze rege ring geen goed woord over. Van de VVD-motie daarentegen heeft zij 'met veel Instemming' kennis ge nomen. Daarmee k de aap uit de mouw gekomen: met zijn verheerlijking van de Zwolsman-televisie heeft dit zogenaamd christelljk-seclale kabi net zich door puur liberale be langen laten leiden. Met het gevolg dat nu niet alleen aan een stuk on verbloemd kapitalistische politiek een halt is toegeroepen, maar ook de VVD met haar achterban van Telegraaflezers meer dan ooit !n het isolement is geraakt. Omtrent de betekenis van *puur liberaal* zou er nog weieens verschil van mening Ininnen zijn. Maar dat Is voor zo'n opgewonden betoog na tuurlijk iets te genuanceerd gedacht. In de opwinding is ook maar niets gezegd over het feit. dat de 'Zwols man-televisie' tevens *Van Waisum- televisie' zou mogen heten. Nieuwe Rotterdamse Courant van 28 maart 1963 neer er nu op elke kilo melk een heffing van één cent werd gelegd zou dat niet minder dan zeventig miljoen gulden opleveren. Met die zeventig miljoen kan men wel wat doen. Een andere mogelijkheid is dat de regering uit het Landbouw-Egallsa- tie Fonds één cent minder betaalt en daarvan een fonds vormt, waar bij men ook tot zeventig miljoen gul den komt. Voor de Individuele veehouder kan een verlaging van de melkprijs met één cent (want daar komt die hef fing op neer) echter een belangrijke derving van inkomsten zijn. Vooral voor degenen, die veel melkvee heb ben. Daar staat tegenover dat diezelfde veehouder wanneer de heffing niet wordt opgelegd en men alles bij het oude laat een goede kans loopt aan het eind van het jaar tóch een cent minder te ontvangen omdat de ge middelde opbrengstprijs weer ge daald is. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat daarentegen de hef fing van één cent zo niet helemaal dan toch voor een groot deel ge compenseerd wordt door een ho gere gemiddelde melkprijs dank zij de maatregelen, dié men met behulp van die zeventig miljoen gul den neemt. Is dat niet het geval, dan moet de mogelijkheid worden geschapen dat de overheid het verschil overbrugt. Wat er dan met die zeventig mil joen gulden gedaan zou moeten worden? Dit geld zou men kunnen gebruiken om de produktle op be drijven met de hoogste kostprijs voor melk te verminderen. Het be drag zou In twee gelijke delen kunnen worden gesplitst. De eerste 35 miljoen gulden zou men dan kun nen gebruiken om een premie te ver strekken aan veehouders, die bereid zijn gedurende een periode van ten minste al 5 jaar géén melk meer te produceren. De hoogte van deze pre mie zou afhankelijk moeten zijn van het aantal melkkoeien per bedrijf en zodanig dat het voor de betrokken boer aantrekkelijk is om er mee op te houden. Ziin stal en grasland zal hjj kunnen blijven gebruiken voor de 'produktie van slachtvee, waardoor zelfs de mogelijkheid bestaat dat zijn inkomen hoger wordt. De premie zou men de boer niet in handen moeten geven, maar op een bank moeten zetten. De jaar lijkse Interest wordt aan de boer uit betaald. Wenst hij na enige jaren weer melkkoeien te gaan houden dan komt de premie te vervallen Dit alles zou op volkomen vrijwillige basis kunnen geschieden. De tweede 35 miljoen gulden zou men kunnen gebruiken om er. waar ze ook maar worden aangeboden, melkkoeien voor te kopen. Ook hier zou het accent weer „moeten liggen op de aankoop van koeien met een lagere produktie, de duurdere koei en dus. Op die manier zou men kunnen bereiken dat de totale melk produktie niet met sprongen, maar dan toch wel met een beduidende hoeveelheid daalt en dat iuist die super-onrendabele top sterk wordt verminderd. Het aldus aangekochte melkvee zou wellicht voor een belangrijk deel uitgevoerd kunnen worden naar achtergebleven gebieden, waar dit geenszins tot een verstoring van de agrarische economie behoeft te lei den. Wij hebben de indruk dat men in Noord-Afrika Marokko, Alge ria en Tunis de Nederlandse koeien met open armen zou ontvan gen, vooral wanneer er sprake zes zijn van geschenkzendingen. Velen hebben jarenlang argwanend gestaan tegenover de gedachte dat Nederlandse koeien het in een der gelijk klimaat zouden kunnen uithou den; laat staan dat ze nog melk zou den geven. In Jordanië heeft men echter met succes proeven hiermee gedaan. Het bleek dat ons vee het daar best naar zijn zin had. Zowel in het Mid den-Oosten als in Noord-Afrika zijn er dus gebieden, achtergebleven ge bieden, waar Nederand daadwerke lijk zou kunnen helpen door melk vee te sturen. Daarmee wordt de internationale handel geenszins ver stoord want men w 11 daar wel ko pen, maar kan het eenvoudig niet door geldgebrek. Wanneer voor al het aangekochte levende gebruiksvee geen plaats ge vonden kan worden Iets wat wij betwijfelen zou men de resteren de koelen In ons land kunnen slach ten. Ingeblikt kunnen ze dan ter be strijding van de ondervoeding naar elk gewenst achtergebleven land ter wereld worden gezonden als ge schenkzending. Het lijkt ons geens zins uitgesloten dat wanneer een der gelijk initiatief van agrarische zijde zou worden ondernomen andere be volkingsgroepen hierop Inhaken. Ten aanzien van zuiveloverschotten is al eerder de suggestie gedaan die aan landen te schenken, waar ondervoe ding heerst. Waarom zouden we van de nood een deugd makend, we ontkennen dat geenszins in plaats van mager melkpoeder geen levende koelen sturen? Het zou niet juist zijn wanneer alléén de boeren de kosten zouden moeten dragen van deze hulpverle ning. Daarom hebben wij ook gepleit voor een tegemoetkoming van de overheid wanneer dat nodig mocht blijken. Men kan moeilijk verwachten dat door een dergelijke maatregel alle zuivelproblemen in Nederland plot seling zullen worden opgelost. Dat is beslist niet het geval. Dat is ook; niet de bedoeling van het plan, dat nu ter bestudering bii de besturen1 van het Landbouwschap en net f*ru- duktschap voor Zuivel ligt. Het is slechts bedoeld als een maatregel, die tijdelijk verlichting brengt in af wachting van een definitieve oplos sing ais die ooit wordt gevonden. Want die definitieve oplossing kan alleen worden bereikt door het ne men van internationale maatregelen. i (Van onze soc.ccon. redactie) i De Nederlandse Katholieke Bond j van Administratief, Verkopend en Veraekeringspereoneel St. Francisco# i van Asstslë zal zich binnenkort uit- 1 spreken over een splitsing van de organisatie in drie nieuwe bonden. Deze bonden zijn: 1. een bond van administratief en commercieel perso neel in de industrie; 2. een bond van personeel in de handel en 3. een bond van werknemers bij de bank- en ver- zekerings- en administratieve be drijven. Het bondsbesluur en de bondsraad doen dit voorstel, omdat het niet mogelijk Is gebleken één beambten- bond in de katholieke vakbeweging te vormen. De bonden van de werk meesters, de technici en van de handelsreizigers waren hiertoe niet bereid. St. Franciscus ls echter van me ning, dat ook voor de beambten een bedrijfstaksgewljze behartiging van de belangen noodzakelijk fat. In Niteroi in Brazilië is een ,Haat Amerika"-conventie gehouden. Een groot portret van Fidel Castro en het reuzengetal '26', dat naar de 26e juli, de Cubaanse revolutiedagverwijstdomineren op het toneel. Aanvankelijk wilde men de conventie in Rio de Janeiro houdendoch te elfder ure werd de bijeenkomst daar verboden door de gouverneur van de staat. Advertentie IM. In een beknopt maar inhoudrijk rapport stelt de WBS, dat het pro bleem van de woningbouw geen pro bleem meer is van het inhalen van een achterstand. In het jaar 2000, dus over 37 jaar zal ons land ten minste 17 miljoen, maar mogelijk 20 miljoen inwoners tellen. Daarbij komt, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat de ge zinsverdunning zal doorgaan. Voor de oorlog waren er per 100 inwoners 23 woningen nodig, nu zijn er al 26. Janet Hunt, een fotomodel uit Manchester, demonstreert hier de gemotoriseerde waterski, een bootje eigenlijk zonder zit plaats. Het apparaat op de water sport-tentoonstelling in Padding- ton, Londen, kan' een snelheid van 35 mijl per uur bereiken. De tentoonstelling werd donderdag geopend, door de Engelse minis ter van Verkeer, Ernest Marples. vorming van een woningreserve zul len er een lange reeks van jaren ten minste 90.000 woningen per jaar moe- j ten worden gebouwd. In het rapport wordt" er op gewe- j zen, dat door de grote vraag naar I bouwwerken ook de minst rendabele ondernemingen in bedrijf blijven, waardoor de prijzen hoog blijven. Tot nu toe heeft de overheid de vraag op de bouwmarkt gereguleerd door het bouwvolume te beperken of over de tijd te spreiden. In de toe komst zal de overheid zich bezig moe ten gaan houden met het aanbod. Gemeeiïscliapsbouwbedrljven, die niet in de eerste plaats op winst zijn gericht, moeten zich toeleggen op het vervaardigen van woningen, waarbij lage prijzen ten goede moeten komen aan de consument. Als bij gelijkblij vende prijzen de kwaliteit kan wor- In verband hiermee en ook met de I aen verbeterd Is dat ook een vorm noodzakelijke krotopruiming en de 1 van kostenverlaging. Zij zullen voorts de overheid gege vens verschaffen over de kostenver- houdingen in het bouwbedrijf, experi menteren met nieuwe bouw- en orga nisatiemethoden, meewerken aan bouwteams en een gunstige tnvloed hebben op het insehrijvingsbeleid. Het gemeenschapsbouwbedrijf moet geen staatsbedrijf zijn, maar bij voor keur een naamloze vennootschap of coöperatie. De rijksoverheid, provin cies en gemeenten behoren wel mede werking aan de oprichting te verle nen. De leiding van het bedrijf moet grote vrijheid van handelen hebben, bij voorbeeld ook op het gebied van de lonen. De gemeenschapsbouwbedrijven zouden ongeveer 5000 a 10.000 v min- gen per jaar moeten bouwen en een aanvangscapacttelt moeten hebben van 590 woningen per Jaar. Voor een bedrijf van deze omvang zijn onge veer 250 man technisch personeel no dig en ongeveer 15 man administra tief personeel. Op den dunr zouden de bedrijven tot één onderneming kunnen samengroeien. In het rapport wordt er nog op ge wezen, dat een gemeenschapsbouw- bedriji bijzondere aandacht moet schenken aan voorzieningen op de bouwplaats, waarbij gedacht wordt aan goede schaftlokalen, kleedgele- i genheid. sanitair en stalling voor ver- i voermiddelen. Per Jaar gaan er gemiddeld tl k 3 weken verloren wegens vorst- en re- genverlet. Als daarvan twee a drie we ken zouden kunnen worden afgeno men door passende investeringen, zou dit een produktieverhoging van vijf percent ten gevolge hebben, hetgeen neerkomt op 4000 k 5000 woningen ner jaar bij een totale produktie van so.000 k 90.000 woningen- Voor de bouw van 500 woningen zou bij een jaarlijkse omzet ƒ3 a 3,5 miljoen benodigd zijn, waarvan 1.8 miljoen eigen kapitaal. Bij de bouw van 5000 woningen net een omzet van ƒ80 miljoen zou f 10.6 a 15.6 miljoen nodig zijn, vaarvan 5,8 miljoen eigen kapitaal. De commissie die de supervisie over de samenstelling van het rapcort heeft gehad, bestond uit Ir. F. Bakker Schut, H. de Boer. J. Bommer. drs. G. W. B Borrie, secretaris (tot november 1960) W. B. Bruyns, dr. W. Hessel, drs. F. H. J. Nierstrasz, J. Postma. dr. H. Om- rath, mr. G. Verkruysen (secretaris» sinds november I960 en enkele des- j kundigen uit de kringen van bet aan- j nemersbedrijf. Fusie van de drie executieven, zo betoogde Ir. Posthumus zou de op stelling van een Europees energie beleid veel gemakkelijker maken; Tot dusver hebben de activiteiten van de verantwoordelijke organen 1 zich teveel beperkt door een over maat aan gepublicerde studies en prognoses en een ondermaat aan beleidsmaatregelen. Het resultaat ls geweest, zo meende hij, een negatief 'beleid' dat in feite tot consequentie heeft gehad een ernstige verzwak king van de steenkolenmijnbouw. Ir. Posthumus had méér kritiek op de huidige gang van zaken: Er is onvoldoende ernst gemaakt met het bestuderen van de vraag in hoeverre de toename van het energieverbruik in de toekomst hetzij door steenkool hetzij door olie. aardgas en tz.t. door kern energie moet worden opgevangen. Er Is te weinig rekening gehou- - den met de noodzaak om de Euro pese steenkolenmijnbouw het no dige perspectief *tê~ geven, waar- door in feite een geleidelijk liqui- datie-proces van gezonde onder nemingen wordt toegelaten. 0 De noodzaak van een energie- handelspolitieke structuur is li het beleid onvoldoende naar vo> ren gekomen en er is onvoldoend! aandacht besteed aan de laster voor de betroken landen in gevai de bestaande energiestructuui abrupt gewijzigd zou worden. 0 De positie van de Raden van Mi nisters is van te overheersend) en beslissende aard: nationale te genstelling hebben in deze orga nen zo'n sterke in vloed dat zij dl totstandkoming van een Europe se visie op de te volgen weg ia de meeste gevallen verhinderen In de komende tientallen jaren zal een Europees energiebedrijf rekening moeten houden met het naast elkaar bestaan van steenkool, olie, aardga: en kernenergie, aldus Ir. Posthumus. Om dat mogelijk ie maken is een positief beleid noodzakelijk omdat het gevaar bestaat dat een. vla studies en prognoses 'geleide' liquidatie van een energievorm, onherstelbare schade met zich meebrengt. De tweede spreker op deze dag, drs. G. M. Nederhorst, evenals Ir. Post humus lid van bet Europees Parle ment bepleitte de Instelling van. een nationale energieraad met onderaf delingen voor kolen, olie, aardgas en kernenergie. Deze zou de regering moeten adviseren bij het nemen van beleidsbeslisingen. Op korte termijn zou deze ener gieraad een energieplan moeten op stellen voor de komende tien jaar. Dat plan zou dan als richtsnoer kunnen dienen voor investeringen en produktie. Het uitblijven van een Europees energiebeleid noemde hij funest voor de nationale energiehuishouding. Wat het nationale energiebeleid betreft meende drs. Nederhorst dat er op zeer korte termijn klaarheid meet komen over de toekomst van de in Nederland aanwezige energievormen en de plaats die deze in het geheel gaan innemen. Want alieen op die manier zou de verdere rationalisatie en mechanisatie van de Nederlandse mijnen verwezenlijkt kunnen worden. Dat het aardgas een belangrijke plaats op.de nationale energiemarkt gaat innemen is zeker. Dat dit aard gas in de eerste plaats aangewend zal worden voor ruimteverwarming noemde hij juist. Daarnaast achtte hij industrieel gebruik echter ook noodzakelijk, terwijl bij het open ka- rakter van de Nederlandse economie ook aan export moet worden gedacht. Om zo spoedig mogelijk een verant woorde beslissing over het gebruik van aardgas te kunnen nemen dient de prijs op korte termijn bekend ge maakt worden. Waar aan de afzet van olie op de Nederlandse markt grote economische belangen zijn verbonden, stelde de heer Nederhorst dat óók voor olie gelijk voor alle energievormen moet gelden dat deze gelijkwaardige kansen krijgt. De positie van de Ne derlandse steenkolenmijnbouw noem de hij, hoewel moeilijk, toch relatief gunstig. Het gevaar bestaat echter, zo be toogde drs. Nederhorst dat de kolen- produktie te zijner tijd bedreigd wordt door de invloed van andere concurrerende energievormen. Daar om zullen maatregelen hier niet kun nen uitblijven. Sprekend over de steunmaatregelen voor de Limburgse mijnen, meende hij echter de voorkeur te moeten ge ven aan een matige heffing op im portkolen boven directe subsidiëring. (Van een onzer verslaggevers) Voor de Asser economische politie rechter zullen maandag 8 april een kleine twintig 'Vrije Boeren' te rechtstaan, vrijwel allen afkomstig uit Hollandscheveld en omgeving. Onder hen bevinden zich Klaas Hartman en Daniël van der Steen, de twee boeren die onlangs uit hun huls werden gezet en van wie de laatste inmiddels alweer op zijn boer derij zit. Klaas Hartman maakt deel uit van een groep van zeven boeren die in verzet ls gekomen tegen een eerder door de rechter bij verstek uitgespro ken vonnis. Hun zaken zullen nu op nieuw behandeld worden, waarbij vaststaat, dat de boeren zullen ver schijnen. Evenals de overige landbouwers staan zij terecht wegens een overtre ding van de Inventarisatieverorde ning van het Landbouwschap. Krach tens deze verordening moeten de boe ren gegevens verstrekken over hun bedrijf, zodat later aan de hand hier van heffingen opgelegd kunnen wor den. Het niet nakomen van deze ver plichting is strafbaar gesteld ir> de verordening. (Van een onzer verslaggevers) Een dronken man heeft zaterdag avond in Utrecht paniek gezaaid, toen hij In een gestolen auto als een razende roeland door de stra ten vloog. Twee agenten moesten opzij springen, toen de man met volle snelheid op hen Inreed. Even later reed hij het trottoir op, waar veertig mensen stonden. In paniek snelden de mensen, weg,, .Toen de auto ten (slótte tot stil stand kwam, leek de 'bestuurder be wusteloos. Hij sprong ech ter plotse- ling .overeind en verzette (zich .hef tig tegen zijn 'arrestatie." Het bleek dat de titan. de 24-Ja- rlge isoieerder J. K. geen rijbewijs had. Advertentie I M DEN HAAG (ANP) De nit 1S3S daterende landverhuizerswet behoeft herziening. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft ad vies hierover gevraagd aan de Raad voor de Emigratie, die vrijdag het verzoek In behandeling heeft geno men. De raad voor de Emigratie kwam voor het eerst sedert in 1961 advies Inzake het toekomstig emigratlebe- leld werd uitgebracht, bijeen, waar mee de vijfde zittingsperiode van dit college werd Ingegaan. De heer J. G. Suurhoff zal opnieuw als voor- zitter aan de Kroon worden voorge dragen. Als eerste en tweede onder voorzitter werden herkozen dr. W. L. P. M. de Kort en de heer A Warnaar. De plaatsvervangend di recteur van de Nederlandse emigra- tiedlenst, mr. J. j. Bosch, werd tot algemeen secretaris benoemd. AMSTERDAM (ANP) De Konink lijke Zwavelzuurfabrieken v.h. Ket jen N.V. heeft tezamen met de En- gelse Boots Pure Drug een maat schappij opgericht voor da verkoop van kaliumpermanganaat. begin ftpril Beeston by Nottingham een nieuwe fabriek openen voor de produktie hiervan. Ketjen heeft de technische kennii geleverd. Dit bedrijf heeft jarenlang kallumpermanganaat gemaakt maar in 1962 de produktie gestaakt. Deze land SnS oversebracht naar En ge- Er zijn slechts zes fabrieken ter wereld die kaliumpermanganaat po tas) produceren. Het produ-t wordt voornamelijk in de farms- ceutische industrie gebruikt. Boots levert rechtstreeks aan de drogisten en heeft een eigen verkooporganisa-

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1