ilpIPiiliP ipHï-MilïSilïiïlHsiiiÜiiiiiüiï fin ifiMBsMM MÊum Irak» Haven en handel in één complex Gedurfd p 335 miljoen dollar Keus uit 17 lijsten Prinses is Hulp aan Baii: Giro 777 Ned. Rode Kruis Ifei HERTZ RENTACAR in voor Uw zakelijke afspraken HERTZ ZONDER COMMENTAAR <!>f Seniorenconvent ivas te laat Ekehaar helpt zijn zieken Teveel Man poogt vrouw omver te rijden Symphaiie N»:!«ItlKifeSkivi!«<n,U H 'iBfgpIS Schakel Eigen 'toetten' MERKWAARDIG ACHTERSTAND IQBT VïïiJ'E VO&KWOENSDAG 3 APRIL 1363 PAGINA 3 Deel van de maquette van het nieuwe wereldhandelscen- iram. dat haven en handel in één complex zal verenigen. NEW YORK ZAL EEN MOOIE STAD ZIJN ALS ZE HET OOIT KLAAR KRIJGEN'.Het werd jaren geleden ge zegd door de toenmalige burgemeester van New York en hij bedoelde het volkomen serieus. Misschien, heeft men er toen «m gelachen het was per slot van rekening. een' vondst -— maar" tegenwoordig wordt hij in New York graag geciteerd. Omdat men beseft, dat. hij de situatie in deze stad scherp ka rakteriseerde. Sommige New Yorkers proberen hem sindsdien te imiteren. Een veel gehoord grapje is: 'Als ik een paar maanden met vakantie naar Europa ga en ik kom terug, dan moet ik zoeken naar mijn huis. Ze hebben de stad dan intussen ondersteboven gehaald en weer eens anders opg jouwd.' it Kam* vertegenwoordigd gemest. iHÈiillili k-i'«-I; C '3 - w-v- y -*y/.'V;7' New York krijgt wereldhandelscentrum n mpr fc/»hlAï» nrtrtnlnsïwfA v^rk*#*ri6. ViMrto "Koir rrtf?l/um Advertentie XM. RENTACAR biedt U de voordelen van een wereld om spannende organisatie! Hertz Rent a Car verhuurt nieuwe Opel Rekords en andere bekende merken tegen vaste tarieven inclusief verzekering, onderhoud en olie. Reserveer per uur. dag, week of maand bij Hertz Renta Car! ROTTERDAM, GROOTHANDELSGEBOUW STATIONSPLEIN 45,TEL. 010-141430 WOmO Mriot AMSTERDAM, PRINSENGRACHT 737-741, /HERTZ/ TEL. 020-30685 BINT A CAR Let HERTZput you in the driver's seat! In deze rubriek vermeldt Met Vrijt Volk zonder commentaar tref I fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen 'die wor den geciteerd. Het mandement van 1954, dat binnen r.-fe. kring niet met gejuich 'Is ontvangen en in het heersende 'klimaat van toenadering en samen- werking door -velen eerder als een moeilijk te verwerken stap terug werd aangevoeld, heeft mede bijge dragen tot voortgaande bezinning op ide vraag naar de verhouding tussen geloofsovertuiging en politieke keuze, .tussen geloofsovertuiging en maat schappijleer {(etc.). Ten aanzien daarvan komen de reeds vermelde ■•richtingen' terug: vanuit 'het sy- isteem' denkend ziet men die ver- E1* idlng nogal rechtlijnig en heeft n weinig moeite meteonfessione- partjjen en honden; vanuit *het en' deukend zal men erop wijzen, [dat het politieke leven en het maat- '.schappelijk bestel aan eigen 'wetten' en categorieën onderworpen zijn, waarom confessionele groeperingen dan ais historisch gegroeide noodop lossingen worden beschouwd, van welke nood wij maar liever geen deugd moeten waken. de Tussen dit grapje en de woor den van die burgemeester moet ergens de werkelijkheid liggen. Ten naaste bij hier: Wie na een jaar of tien als vreemdeling weer eens terugkomt, zal inder daad een sterk veranderde stad aantreffen. Zal hier en daar complete stadsdelen niet meer herkennen en zal. als hij per sciiip komt en de Hudson op vaart. ook in de contouren van de wolkenkrabberklont op Man hattan veel bekends missen en nieuws ontdekken. Een van. de meest gedurfde plannen is het 'wereldhan delscentrum', een project waar mee een slordige 335 miljoen dol lar is gemoeid. Het zal een groot brok van het zuidelijk deel van Manhattan grondig vei anderen. Een paar andere cijfers ter ver gelijking. Sinds het eind van de ooriog heeft men voor de moder nisering van de haven in totaal ongeveer 300 miljoen dollar ge ïnvesteerd. Een indrukwekkend groot busstation, waar de bussen van tientallen lijndiensten van de verdiepingen rechtstreeks naar de snelwegen rijden en waar dage lijks 180,000 reizigers worden aan- en afgevoerd, kostte het havenli chaam maar een zestiende deel van wat dit nieuwe handelscen trum gaat kosten. Erachter zit één gedachte: zo veel mogelijk voor en van de haven en handel in één gebouwen complex concentreren. Opdat het werk in de h- .ende decennia be ter en sneller kan worden gedaan, zonder dat men bij het onderling contact gekweld wordt door de nier scniér onoplosbare verkeers problemen. Dit enorme project, ter waard» van 1,2 miljard Nederlandse gul dens, zal maar drie hoofdgebou wen omvatten. Daaronder is dan wel een wolkenkrabber van 72 verdiepingen, maar voor de ande re gebouwen zoekt men het minder hoog. Een centraal dienstgebouw krijgt 'maar' twintig verdiepin gen, een derde handelsgebouw zal het met dertig verdiepingen moe ten doen. Een zeer groot helikopterplat form, op palen buiten de oever gebouwd en door een lucht brug over een brede boulevard met het centrum verbonden, com pleteert het plan, dat voor Man hattan ook een grote stedebouw- kundige betekenis heeft. Omdat tussen de wolkenkrab bers een intern (boven- en on dergronds) communicatiesy steem is ontworpen, hoefde men de gebouwen niet dicht op el kaar te zetten. Ze beslaan een oppervlakte van, ongeveer zeven hectare; ertussen komen, grote binnenpleinen te liggen, met groen- en waterpartijen. Dat al les op de plaats van een stads kwartier van oude, nauwe en donkere straten. Merkwaardige situatie daarbij. Manhattan ligt In de staat New York, maar ook de staat New Jer sey draagt aan. dit gigantische plan bfj. De Port Authorities vor men namelijk een lichaam, waarin belde staten samenwerken naast de stad Nëw York, die ook* nog' haar eigen havenactiviteiten heeft. Zo beheert het overkoepelend 11- chaam onder andere vier luchtha vens, zes tunnels en bruggen met nog een twintigtal vervoerscentra voor land-, zee- en luchtverkeer. De stad New York beheert onder meer de 200 pieren, waaraan plaats Is voor 400 grote zeesche pen. T> otterdam maakte zich verleden -'-'-jaar wat druk over de vraag of het de haven van New York was voorbij gestreefd of niet. Opvallend is, dat men er hier in New York niet het minste probleem van maakt en dat zeker niet omdat het negéren van deze vraag een erkenning zou inhouden van een Rotterdamse overvleugeling. Voor de Newyorkers is hier al les anders: er is geen sprake van vergelijkbare grootheden. Dat hun natuurlijke haven 1500 vierkante mijl beslaat; dat er bijna een half miljoen mensen In werken of direct erbij betrok ken zijn; dat er meer dan 170 geregelde lijndiensten op de ha ven van New York worden on derhouden; dat alleen door de Lincolntunnel tussen Manhattan en New Jersey jaarlijks 28 mil joen auto's (tegen betaling van tol!) in beide richtingen rijden het zegt ze allemaal weinig. Liever wijzen ze op de waarde van de goederen, die hier in en rondom deze haven worden ver handeld. Dat is nu ongeveer tien biljoen dollar per jaar: bijna de helft van de waarde van de tota le Amerikaanse-ibuitenlandse han del. Commentaar van een van de New-Yorkse 'haven-baronnen': Waarom zouden we dan niet eens 335 miljoen neertellen om het de handel wat makkelijker te ma ken? TVie houding la eigenlijk type- rend voor de gehele gang van zaken in de Newyorkse haven. Ga, waar dan ook, aan de oever van East of West River staan en je waant je geen ogenblik in de grootste haven ter wereld. Zeker, de kaden en de pieren zijn druk, het inaakt met elkaar een over weldigende indruk, maar op de ri vier zie je gemiddeld één keer in de twintig minuten een zeeboot binnenkomen. Verder zie je er weinig. Géén lichters, vau. het vervoer van en naar de havens is hier een zaak van het wegverkeer. Geen coas ters, want die kent men hier nau welijks. Alleen wat overzetboten, waarmee de goederen in spoor wegwagons van de ene naar de andere oever worden gebracht. 06k geen kranen, want in New1 York is het laden en lossen geba seerd op gebruikmaking van het laadgerei van de schepen zelf. En wordt .dat als een achterstand bij andere grote, bij voorbeeld Euro pese havens beschouwd? Het is of ze nog nooit aan die mogelijkheid hebben gedacht: New York gaat ook als haven zij;, eigen gang. De 'pallet', het handige ding waarmee de behandeling van de schepen enorm werd versneld» be gon hier zijn opmars. De contai ner, die nu overal in de wereld populair gaat worden, werd hier ge boren. Een Newyorker zeis *Waarom ons dan druk maken? Wij geven als haven het voorbeeld; wat goed is, nemen jullie wel over. Zonden we nou, bjj voorbeeld met die kranen, plotseling naar Europa moeten kijken?' CEES ROOZEMOND 'Ik dacht: ik heb nog een week, maar toen belde het ANP me op en vertelde dat het vandaag kandidaat stelling was.' Ziedaar in een enkele zin de reden waarom de heer C. Andringa uit Wol- vega, voorman van de partij Senio renconvent, 'gisteren geen kandida tenlijst heeft ingediend voor da Tweede Kamer. 'We hadden eigenlijk al eerder be sloten niet aan de verkiezingen deel te nemen, omdat we maar in hoog stens acht kieskringen konden uit komen. We zouden dan bovendien on gewenste combinaties met zeer con servatieve partijen moeten aangaan vertelde de heer Andringa ons. Zijn partjj had als enig programmapunt: handhaving van het passief kiesrecht voor boven-60-Jarigen. (Van een onzer verslaggevers) Het door een t.b.c.-explosie getrof fen Drentse dorp Ekehaar pakt de „noaberhuip" aan de twaalf patiën ten die in een sanatorium zijn op genomen, grootscheeps aan. In het dorpscafé, waar in decem ber op een sportuitvoering de be smetting op grote schaal plaatsvond, zette de voorzitter van de t.b.c.-hulp- verleningsdienst Ekehaar en omstre ken dinsdagavond de plannen uiteen. Men wil. tot de laatste patiënt uit het sanatorium is teruggekeerd, elke maand met lusten rondgaan in de verschillende dorpen van de Broek streek, zoals Ekehaar en omstreken genoemd wordt. Deze week nog gaan de dertig leden van de hulpdiensten op pad. Op een rekening bij de Boeren leenbank in Rolde is daarnaast een rekening geopend, en gisteravond legden verschillende verenigingen sa men al 2545 op tafel. De patiënten zullen worden bedol ven onder een voortdurende stroom van fruit, boeken, handenarbeidma- teriaa! etc. Ook zal het vervoer van verwanten naar de sanatoria worden verzorgd. Als een patiënt uit het sa natorium terugkeert, zal hy thuis niet meer de oude bedstee vinden, waarvan er hier nog heel wat zyn, maar een - gemoderniseerd slaapver trek, geschikt voor een eventuele na- kuur. De politie te Tilburg heeft een 22- jarige bouwvakarbeider gearresteerd onder verdenking een poging te heb ben gedaan zijn vrouw omver te rij den. J De man zou met zijn auto zijn ingereden op zijn echtgenote, toen zij op straat wandelde met een i vriend. De man ontkent. Volgens i hem was hij met zijn wagen ge slipt. TOKIO (AFP) Prinses Beatrix heeft in Tokio een goede pers. De Japanse journalisten vonden haar In één woord: „Hogaraka", wat vrij vertaald betekend: heel vrolijk. In Japan is dat voor een prinses iets heel opvallends, want aan het eigen keizeriyke hof gaat het nogal styfjes toe. De Prinses ontving de journalisten in de rococosalon van de grote villa, die bestemd is voor het verbUjf van buitenlandse staatshoofden, 's Morgens was zy op het vliegveld van Tokio ontvangen door kroon prins Akihito (geheel rechts). Er waren ongeveer 2000 belangstellen den aanwezig. Woensdagmorgen heeft de Prinses in Tokio een onverwacht bezoek, ge bracht aan het nationaal museum, zy zou oorspronkelijk de ochtend ,in het verbiyf voor officiële gasten doorbrengen, maar dinsdagavond gaf zy de wens te kennen dat zij graag zou willen kennismaken met de Japanse kunst, waarop het be zoek aan het museum werd inge last. De Prinses werd rondgeleid door de directeur van het museum, Asano, die het een en ander toelichtte ter wijl zy aandachtig prachtige doe ken, schilderyen en vazen bekeek. In het museum kreeg de Prinses ook voor het eerst voorwerpen te zien uit de tyd, dat de eerste Ne derlanders zich in Japan vestigden. Er werd haar een houten beeld van Erasmus getoond, dat afkomstig was van het eerste Nederlandse schip dat Japan aandeed, ,De Lief de'. Dit schip wierp in 1600 zyn anker uit in de Beppoebaai. Grote belangstelling had prinses Beatrix ook voor vergeelde Nederlandse boeken die destijds ondanks het isolationisme van het Tokoegawas- jogoenaat het land waren binnen gekomen. Als de Kroonprinses volgende week naar Nagasaki gaat, zal zy in de gelegenheid zyn plaatsen te bezoe ken, waar de Nederlandse Oostin- dische Compagnie in de eerste helft van de zeventiende eeuw factorijen liet oprichten. Toen de Nederlandse ambassadeur in Japan, de heer N. A. J. de Voogd, die de Prinses by haar bezoek aan het museum vergezelde, haar lachend vroeg of zy het originele beeld van Erasmus kon onderschei den van een nagemaakt exemplaar dat ernaast stond, wees prinses Beatrix onmiddellijk het juiste beeld aan. Een woordvoerder van het museum zei na afloop van het bezoek dat de Prinses ook zeer ge ïnteresseerd bleek te zijn voor oude Boeddha-beelden. Later op de dag woonde prinses Beatrix een receptie by op de Ne derlandse ambassade in Tokio voor leden van de Japans-Nederlandse Vereniging en in Tokio wonende Nederlanders. Aok deze verkiezingen zullen niet tussen de grote partijen al leen worden uitgevochten. Een aantal kleine partijen en groepe ringen doet mee, begunstigd door ons stelsel van evenredige ver tegenwoordiging. De manier waarop de zetels worden verdeeld maakt hen niet allen kansloos. Een van de grote voordelen van de evenredige vertegenwoordiging is. dat Iedere stem meetelt. De partij die in het land genoeg stemmen weet te vergaren voor één zetel komt In het parlement. Dat is eerlijk en. rechtvaardig en wat u maar wilt. Het is ook niet zo erg voor het functioneren van onze parlementaire democratie als het bij enkele zetels blijft- Worden het er meer dan is het wel erg. Gewend aan onze evenredige vertegenwoordiging zijn wij wel eens geneigd te vergeten waar het bij de verkiezingen om gaat. Te veel wordt gedacht aan een soort politieke volkstelling waarbij elke nuance tot haar recht moet ko men. Te weinig wordt bedacht dat verkiezingen ook gaan dm de vorming van een parlement dat zijn taak naar behoren kan verrichten. Het staat voor ons vast, dat zo'n parlement uit vrij grote fractie» moet bestaan. De één- of twee mans-fracties kunnen het werk niet aan. Zij hebben geen beteke nis bij de vorming van een par lementaire meerderheid als basis voor een parlementair kabinet. Zij krijgen daardoor geen verant woordelijkheid te dragen. Hun geringe omvang sluit werkverde ling vrijwel uit en verhindert dat de zo uiteenlopende onderwerpen die bij het regeringsbeleid aan de orde komen voldoende des» kundig en kritisch worden be handeld. Voor een goed bestuur ls het gewenst, dat het aantal politieke partijen ln het parlement klein is. Terwille van de doelmatigheid. De neiging om splinterpartij tjes op te richten verraadt een ernstig gebrek aan inzicht in de eisen die de doelmatigheid stelt. Het liefst zou iedere politiek ge- interesseerde Nederlander zijn eigen politieke partij hebben. Want hij is het met niemand in alle opzichten eens. Stel je voorü Het best zou de democratie func tioneren wanneer de strijd tussen twee of drie grote partijen ging en wij eraan konden wennen met de grove keuze die deze partijen ons laten genoegen te nemen. Zoals de Engelsen bi) voorbeeld, die op enige ervaring met de par lementaire democratie kunnen te- rugzien. -.y-r.,.yy- TTet Christelijk: Nationaal Vak- AA verbond heeft wel sympathie voor de stakende Franse mijn werkers, meent zelfs, dat hun eisen geheel gerechtvaardigd zijn, maar is niet bereid de stakers te steunen. Wel overweègt het 'CNV hoe het de Franse zusteror ganisatie na afloop van de sta king eventueel zal kunnen hel pen. Die houding verwondert ons. Natuurlijk is ons bekend, dat het CNV zeer bepaalde opvattingen heeft over de wijze, waarop de vakbeweging zich jegens de over heid behoort te gedragen. Maar het laat zich in dit geval daarbij wellicht toch te veel leiden door Nederlandse verhoudingen. Im mers, men kan wel zeggen: de overheid bepaalt in Frankrijk in laatste instantie hoe de lonen moeten worden vastgesteld; even tuele acties moeten daarom via de politieke partijen en het par lement worden gevoerd, maar zo functioneert de democratie in Frankrijk helaas niet meer. Hier is ook geen sprake van een politieke, maar van een econo mische staking, waarbij voor Frankrijk zelazaam verschijnsel de politiek bulten geding is gebleven. TTet is daarom ook een onwe- J-J- zenlijk standpunt te zeggen (zoals een CNV-bestuurder tegen over ons deed) dat men de sta king niet wil verlengen door nu geld te geven. In feite kan dit betekenen, dat men vrienden waarvoor men zegt zoveel sympa thie te hebben, op het kritieke moment in de steek laat. - Gisteren zijn zeventien kan didatenlijsten voor de Tweede- Kamerverkiezingen op 15 mei ingediend. Daarvan zijn er "veertien ingediend in alle achttien kieskringen. Twee lijsten bestaan ieder uit een samenvoeging van de kandida ten van twee partijtjes, zodat er negentien partijen deel nemen. In alle achttien kieskringen hebben In de eerste plaats de partijen, die al ln do Tweede Kamer zijn verte genwoordigd, lijsten ingediend. Het zijn: De KYP met de lijstaanvoerders mej. dr. M. A. M. Klompé, dr. W. L. P. M. de Kort, dr. G. M. J. Veldkamp en J. H. J. Maenen. De PvdA met dr. ir. A. Vondeling, A O, StntJhoff en J, M. Wülems, De VVD met mr. E. H. Toxopeus. De ARP met B. Roolvink, De CHD met mr. H. K. J. Beer- nink. De CPN met S, (Paul) de Groot. De SGP met ir. C. N. van Dis. De PSP met H. J. Lankhorst. Verder zyn er in achttien kies kringen lijsten ingediend voor: het Gereformeerd Politiek Verbond (F. Jongeling), dat in 1959 slechts weinig stemmen tekort kwam voor een zetel; de Liberale Party van Vrije Burgers en Economisch Appèl. Deze twee groepen hebben samen lijsten inge diend met als aanvoerders J. J. M. Smits, J. Fabius en R. G. Vonk; de Liberale Staatspartij met L. J. R. Ridder van Rappard; de Liberale Unie en Veilig Verkeer en 199.000 woningen, die ook samen één lyst hebben ingediend met als aanvoerders A. G. Hamers, N. Ver laan en mej. T. Coster; de Nieuw Democratische Partij met llt, j de Boercnparty met H. Koekoek. De Christeiyk-Nationalo Volkspar tij zal onder aanvoering van J. F. N. van Os aan de verkiezingen deelne men in de kieskringen Leiden. Utrecht, Middelburg, Nijmegen, Den Haag, Dordrecht, Amsterdam en Arn hem. In Arnhem heeft de CNV nog pas 10 van de 25 benodigde hand tekeningen. maar er is tot vrijdag gelegenheid dit verzuim goed te ma ken. Dan is er nog een lijst van G. M. A. Grol uit Blaricum, die een kansje waagt in Amsterdam en Haarlem. En ten slotte is er de lijst van Volks referendum, dat tegen de Lijsten is en slechts in Amsterdam da strijd aanbindt. In Arasterdam zullen dus alle 17 lijsten aan bod komen. Het aantal van 17 lijsten is een ua-oorlogs re- kord. Tot dusver spande bet jaar '52 met 13 lüsten de kroon. In 1933 ls het echter gebeurd, dat er 54 lijsten waren. Toen zyn er 14 verschillende 'litieke groeperingen in de Tweede politiek

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1