MAAKT PRIJSVERHOGINGEN DOOR! BE~VORST MOETEN VOLLEDIG VERDWIJNEN BLA1KEPIHE Zeeuwse veerboot vast op zandbank 'i¥ölsi©ILookRoters Mante witte landen MADURODAM LEEFT WEER Loods schuldig aan aanvaring van Aagtedijk CflVidenden Bos en heide nu extra brandbaar Inkomensverdeling De kartels De prijzen Aardgas De oppositie Dr. Bruins overleden Extremisme HET VRIJE VOLK DONDERDAG 4 APRIL 109S PAGINA S 'door W.Pokiï Van kat in da afgelopen jaren gevoerde beleid hebben de 'Economische Zaken' niet het minst in de belangstelling gestaan. Prijzenkwesties, kartelzaken, aardgasbe leid, subsidies in het belang van consumentenonderzoekingen, het zijn veel bespro ken en vaak fel omstreden onderwerpen geweestDaarbij heeft de verantwoordelijke minister drs. J. W. de Pons intussen wellicht ook door eig$n aanleg minder in de publiciteit gestaan dan vele van zijn collega's. Onze sociaal-economische redacteur W. Polak heeft dezer dagen een uitvoerig ge sprek met de minister gehad, waarin deze zijn kijk op een aantal belangrijke pro blemen heeft gegeven en ook iets heeft verteld over de ervaringen, die hij in de af gelopen jaren heeft opgedaan. De weerslag vin dit gesprek vindt de lezer in bij gaand interview. Wellicht ten overvloede: niterrmrd betekent het feit, Dis. Jan Willem de Pous is de zoon van een kweker •uit Aalsmeer. Hij heeft (op een studiebeurs) economie gestudeerd aan de Universi teit van Amsterdam, was ver bonden aan het Verbond van Prot.-Ohilsteli3ke Werk gevers, lector aan de Vrije Universiteit en werd op 1 de cember 1958 (hij was toen jaar) het Jongste lid van de Raad van State. Nog geen half Jaar later nam drs. De Pous de leiding van het mi nisterie van Economische Za ken over van prof. Zij Is tra, wy Drs. J, W. de Pous: Mooie Jaren, maar drük Een aantal prijsstijgingen ln verband met de vorst van de afgelopen maanden waren onvermijdelijk. Maar deze moeten, zodra dat kan, weer volledig ongedaan worden gemaakt. Daar zal Ik zeer nauwlettend op toezien. Er ls niets gevaarlijker dan prijs «V -K, verhogingen, die zo'n tijdje blijven ssweven, en aldus per manent worden. die goeie ouwe (met de baard) 9,10 en die goeie jonge (met 't baardje) 7.65 dat wij hier een aantal uitspraken en stand punten van de minister weergeven niet, dat wij het met die uitspra ken altijd eens zijn. On ze eigen visie op de verschillende kwesties hebben wij elders bij herhaling uiteengezet. Overigens heb ik dit werk meer ervaren als ontzettend véél werk dan als buitenge woon moeilijk werk, Alles bij elkaar zijn het voor mij vier bijzonder mooie Jaren ge weest! Ze zijn omgevlogen. Maar mijn vrouw en ik zou den het toch wel erg waarde ren, als wij straks een wat rustiger bestaan zullen krij gen.' (Van een onzer verslaggevers) De veerboot Prinses Beatrix, «en ruim honderd meter lang schip, dat over de Wester- echelde de verbinding Vlissin- gen-Breskens onderhoudt, Is gistermiddag om half 3 in een teerdikke mist op een zand bank gelopen. Er waren 217 passagiers aan boord met 73 auto's en andere voertuigen. W onirigbou w We laten ezonde economie achter Ut geloof, dat de hoofdzaak is, dat we de economie behoorlijk in evenwicht hebben weten te hou den,' zo begint minister De Pons z(jn overpeinzing. 'Baarbil wil ik graag voorop stellen, dat do feestediügsbeper- fcingsoperatie, die door het vorige kabinet was doorgevoerd, onze eco nomie weer in balans had ge bracht. In 1959 hebben wij als nieuw kabinet een gezonde economie aangetroffen. Maar nu, vier jaar later, laten we ook ®en gezonde economie achter. Natuurlijk, de conjunctuur is ons gunstig gezind geweest. Ze was trouwens ook in het buitenland Uc denk b.v. aan de EEG-landen zeer bevredigend. Ik wil dat graag erkennen. Maar het is me de aan het gevoerde beleid te dan ken, dat het evenwichi gehand haafd bleef. Es ben het ermee eens, ais men zegt, dat de arbeids markt een paar jaar lang zeer ge spanpen. is geweest, an -dat iets mii'der spanning zekere voordelen heeft. Maar zo precies kan men de economie niet bijstellen.' Minister De Pous Is een be dachtzame man met doordrin gende donkere ogen. Hij is ge neigd tot een wat plet atstatige f formulering, maar praat als hij eenmaal op dreef is, snel en gemakkelijk. •Het beleid was in deze vier ja ren zodanig, dat tegelijk in grote trekken is voldaan aan de bekende algemene doelstellingen als volle dige werkgelegenheid, evenwicht op de betalingsbalans, een bevredi gend peil van investeringen en eau stabiel prijspeil. Weliswaar hebben wij geen volledige prijsstabi liteit bereikt, maar ik geloof wel, dat de prijspolitiek een sterke te gendruk heeft gegeven tegen de opwaartse druk op de prijzen Voorts ben ik ervan overtuigd, dat juist in de afgelopen jaren meer begrip is verkregen voor de nood zaak de sluipende inflatie doelbe wust te bestrijden. Wat de inkomensverdeling be treft,' hier ziekt de minister even naar woorden 'meen ik, dat Is voldaan aan de doelstelling van de bevordering van een aan vaardbare inkomstenverdeling.... n ziet, dat ik het voorzichtig for muleer. De welvaart, dat wil zeg gen het inkomen per hoofd van de bevolking, is belangrijk gestegen, terwijl de verdeling van het inko men meer gelijkmatig is gewor den, Maar ik besef daarbij heel goed, dat er in ons land nog veel gezinnen zijn, aan wie ai dal pra ten over welvaart maar een wran ge smaak 3n de mond geeft. (Maar overdrijf In uw ver slag niet wat ik hierover zeg Ik houd er niet van als een minister zijn sociale gevoelens gaat etaleren.) Voor de komende tijd verwacht ik enige ontspanning op de arbeids markt, nu os. de myloed van de naoorlogse geboortengoif-rich doet gevoelen. De inveotersigen zullen fh 1S63, en waarschijnlijk ook m 1964, nog steed3 voldoende zijn om een behoorlijke voortzetting van de economische groei mogeljjk te ma ken.' 'Persoonlijk doet het mij veel ge noegen, dat ik mijn beleid heb kunnen voeren met een grote ma te van instemming, zowel van het bedrijfsleven als van de Staten-Qe- neraal. Misschien heeft men meer publiciteit, wanneer men zo nu en dan door een gedurfde uitspraak of door een feller» positie-keuze m de Kamer wat meer tegenstelling oproept, maar ik moet bekennen, dat mij dit minder ligt. Ik geloof overigens, dat deze in stelling volledig past bij de poli tieke groepering, waartoe ik be hoor. A propos, vindt u het erg, als ik "op deze wijze een goed woordje doe voor mijn party? Vindt u dat wel iets om in uw krant te zetten'' En na het bevestigende ant- woord: .'Wij willen als CHU meer zoekervjiaar wat ons volk vereent, dan na£r 'wat ons volk verdeelt, zonder daarbij onze beginselen te verloochenen." belangrijkste resultaat van uw eigen beleid?' Ik heb het in ieder geval ook hier zeer op prijs gesteld, dat de ze regeling in de Kamer brede ia- stemming heeft gevonden. Ook hij de oppositie. Ik wil wel zeggen, dat ia de opzet van de gasezploitatie verschillende verbeteringen zijn aangebracht dank zij suggesties van de zijde van de oppositie, die ik van. mijn kant trouwens van stap tot stap nauwkeurig op de hoogte heb gehouden. Ik vind overigens, dat deze zaak eigenlijk niet zó moeilijk is ge weest. Een gemengd bedrijf van overheid en particuliere onderne mingen past voor een grote natio nale energiebron als het aardgas in de huidige ontwikkeling van on ze maatschappij en vormt een ge lukkige synthese van hetgeen in ons volk op dit punt aan opvattin gen leeft. Ik weet, dat in uw kring «tem men zijn opgegaan voor een volle dig staatsbedrijf. Maar dan moet u niet vergeten, dat voor de ex ploitatie van de gasvoorraden, voor het aanleggen van de leidingen en vooral voor het voeren van «en doelmatige aïzetpolitiek (ook al in verband met de vele aanvragen om aardgasleveranties, die uit het buitenland binnenkomen) een hoe veelheid technische en commer ciële kennis nodig is, die de Staat eenvoudig niet heeft en de olie maatschappijen wel. Het zou ten minste tien, vijftien jaar duren, voordat een aardgasbedrijf als staatsbedrijf voor deze gigantische taak volledig zou zijn uitgebouwd. En intussen betaalt de consument door een minder doelmatige orga nisatie veel meer. Onder de ge troffen overeenkomst komt het grootste deel van de opbrengst toch aan de''gemeenschap ten eoe- woordig In het algemeen gespro ken de noodzaak ervan wel in. beleid in een periode van hoog conjunctuur. (Schrijft u overigens niet te veel over het prijsbeleid in uw verslag. Het is maar een onderdeel van het to tale beleid; er zijn andere onderdelen, waaraan ik minstens zoveel tijd heb moeten besteden.) Planning op langere termijn? Dat is mi een te gecompliceerd vraagstuk om er 'izo maar? ja óf de en houdt de overheid zeggen schap op allerlei essentiële punten.' 'Van het afstoten van staats bezit aan particulieren is in de afgelopen jaren weinig geko men.' 'Afstoten van staatsbezit wordt gemakkelijker, naarmate tevoren door de Staat meer is geaccumu leerd. Met die opeenhoping van staatsbezit is Nederland in het ver leden zeer terughoudend geweest en mijns inziens terecht. Persoon lek vind ik, dat de overheid niet in bedrijven moet deelnemen als dat niet per se nodig is. Maar by het aardgas was het nodig en bij de Staatsmijnen evenzeer. Aan de andere kant: als men staatsbezit wil overdragen, dan moet dat op commerciële basis gebeuren. Dan moet de Staat zich als een goed, wat mij betreft als een kapitalis tisch, beheerder gedragen en in beginsel niet beneden de waarde verkopen ■Beschouwt u de regeling van de aardgasexploitatie als het Uw prijspolitiek berust voor een groot deel op overleg met vertegenwoordigers van aller lei groepen. Het eigenlijke con trole-apparaat is maar klein. Is dat niet een beetje poker- spel? Als op een gegeven ogen blik ondernemers in zeer ver schillende branches tegelijk uit de band springen, kunt u daar weimg tegen doen. En hoe moet het met de prijspolitiek op wat langere termijn? Meent u b vdat de stelregel, dat loonsverhogingen niet doorbe rekend mogen worden, steeds gehandhaafd kan blijven zon der dat verwringingen m onze economie optreden?' 'Och, in alle politiek zit een ele ment van onzekerheid en risico. Maar ik heb deze risico-marge in het prijsbeleid zoveel mogelijk trachten te verkleinen door te stre ven naai1 overeenstemming met het bedrijfsleven. Deze overeen stemming is ln feite ook steeds be reikt. Overigens wijs lk erop, dat het controleapparaat (Economi sche Controle Dienst en Algemene Inspectiedienst tezamen) toch nog ruim duizend personen omvat, zo dat een behoorlijk intensieve con trole zeer wel mogelijk is. Intussen kan ook de individuele consument het prijsbeleid onder steunen. Veel gezinnen zouden het inkomen doelmatiger kunnen be steden door de prijzen beter te ver gelijken. Door scherp te reageren op prijsverschillen, die door de con currentie worden bewerkstelligd, wordt de prijsstabiliteit bevorderd. Gelukkig hebben de consumenten-" organisaties ook meer aandacht voor prijzen en kwaliteiten g8- wekfc. Er is natuurlijk ook weerstand te gen het prijsbeleid geweest. Ik be grijp heel goed, dat het voor da ondernemers niet altijd «ven ge makkelijk is geweest aan het prijs beleid volledige medewerking te verlenen. Maar men ziet tegen- De regel, dat loonstijgingen niet mogen worden doorberekend in de prijzen is voor mij nog steeds de hoeksteen van het prijsbeleid. Al thans zolang de spanning op de ar beidsmarkt zo groot is als nu. Het is mogelijk, dat als de arbeids markt minder gespannen zal zijn en de normale concurrentie voldoende kracht heeft, minder accent zal behoeven te worden ge legd op de prijspolitiek. Ik geloof overigens niet, dat zo veel bedrijven door het prijsbeleid in de knel zijn gekomen. De over heidsbedrijven? Deze zijn aan de zelfde regels onderworpen als alle andere ondernemingen, het be leid is er bijvoorbeeld bepaald niet op gericht geweest de Spoor wegen in een blijvende verliessi- tuatie te brengen. Er gaat van het prijsbeleid een remmende invloed uit. Dat zal lk niet ontkennen. Maar dat is nu precies de functie van. het prijs- nee op te zeggen. Als men onder deze planning zou verstaan, dat de overheid een beleid zou moe ten voeren volgens een voor jaren vastliggend patroon van produktie __en investeringen voor de verschil lende sectoren van onze volkshuis houding, dan zou ik daar bepaald geen voorstander van zijn. Wel acht lk het nuttig, dat wij ons in de mogelijkheden op langere ter mijn, in de groeimogelijkheden van onze economie, verdiepen Maar het is nodig hierbij te be denken, dat de onzekerheden toe nemen, naarmate de termijn lan ger wordt Waar lk wel zonder voorbehoud voor voel, is het opstellen van enerzijds ramingen van de kos ten van de vele wensen op aller lei gebied, die in ons volk leven en anderzijds van de middelen, waarover we in de komende pe riode beschikken. Zo'n nota over de vele verlangens aan de ene kant en de mogelijkheden om die binnen (wel Is het nu op «eer korte termijn te verwachten), wat men deze commissie niet kwalijk mag nemen, gezien de bijzonder veelomvattende en moeilijke ma terie waar het hierom gaat. Maar het betekent wel, dat nog steeds geen beslissing kon worden ge nomen, of wij aan het verschijn sel van de verticale prijsbinding iets moeten doen of niet. By dit alles mag u evenwel niet verge ten, dat heel wat kartelzaken min of meer geruisloos worden af gedaan, omdat de deelnemers aan het kartel na overleg met Econo mische Zaken bepaalde regelin gen, die wij niet in overeenstem ming achten met het algemeen be lang, eigener beweging schrap pen.. Consumentenpolitlek? Bijzonder belangrijk, maar niet als afzonderlijk onderdeel van het beleid. Het consumentenbelang moet het hele economische be leid doortrekken. Specifiek op consumentengebied Is in deze kabinetsperiode begon nen met de subsidiering van ver gelijkende warenonderzoeklngen. Advertentie LM. ra te willigen aan de andere kant, is bijzonder nuttig. Dan wordt nen gedwongen bewust een keuze e maken. Vooral in verkiezingstijd denk ik vaak; Men is weer te veel aan het beloven. Dat moet zich wreken hij het op stellen van een programma door de kabinetsformateur of bij het uitstippelen van het beleid door het nieuwe kabi net zelf. Buitenlandse vestigingen? djn voor een open leid, zoals wy dat van nier altijd zijn geweest. Ik voel oor concurrentie. Er bestaat nog steeds veel belangstelling. Ik mg deze week toevallig nog een lijstje van bedrijven, die hier wol willen komen. Ik weet natuurlijk niet wat daarvan doorgaat, maar er zijn daar verschillende bij, die een belangrijke aanwinst voor ons produktiepatroon zouden zijn. Kartelpolltiek te traag? De procedure duurt inderdaad vaak lang, maar dat is m ons systeem welhaast onvermydelijk. Ik heb al in mijn eerste begro tingstoelichting, dus in 1959, ge steld, dat ik een advies gewenst achtte over het probleem van de verticale prijsbinding (het systeem van de vaste, door de fabrikant bepaalde prijzen van merkartike len). In maart 1960 is dit advies gevraagd aan de commissie, die de wet,- daarvoor heeft aangewe zen. Dit advies is ook nu, nog niet J -Jmi k. Ba eeoMmenten moafae *etf acfa- ter ook actief zijn. Met de consumentenorganisatie loopt het nog niet in alle opzich ten even vlot. IX zou voorstander' zijn van een Consu m en teninstitirot, maar ik vind niet, dat het over heidstaak is zo iets op ie richten. Er Is ook wei gevraagd om een eonsntn en tenraadOp zich zelf' lijkt dat aantrekkelijk, maar wan neer er in de maatschappij nietl op vela punten reële activiteiten worden verricht ten behoeve van de consument, is het moeilijk een concrete inhoud aan een consu- mentenraad te geven. Hoe vond u de oppositie? *Wat mijn eigen beleid betreft: concreet, zakelijk en sportief. Ik heb dat ook van mijn kant te genover de oppositie trachten te zijn. Wel vind ik, dat de opjjositie van de PvdA tegenover het beleid van het kabinet in bepaalde ge vallen te ongenuanceerd is ge weest. Men heeft de kritiek dik wijls overdreven door een zwart- witscbüdering te geven. Waarom ook niet, als daar alle aanleiding toe was, ronduit gezegd: Dit heeft het kabmet goed gedaan.' *Wat was uw grootste te leurstelling in die vier i jaar?' "Da dramatische zitting van de EEG-ministerraad, waarin de on derhandelingen met Engeland wer den opgeschort. Dat was een slech-' te zaak, zowel voor Europa als voor de vrije westerse wereld. Persoonlijk heb ik het voorts al» een ernstige teleurstelling ervaren, dat indertijd de bouwstaSdng is uit gebroken; dat ik de bouwpatroons met van de juistheid en redelijk heid van mijn standpunt heb kun nen overtuigen. De zaak is voor mij goed afgelopen, maar ik heb het zeer betreurd, dat het zo ver moest komen.' *En uw persoonlijke erva ring met het minister schap?' "Men vervalt hier by zyn ant woord ai gauw ia slagzinnen. Ik kan alleen maar zeggen, dat dit ambt de gehele mens opeist; 's Morgens, 's middags en 's avonds.' Het gezin komt er veel aan te kort. Ik ben daarbij nogal precies uit gevallen «n pleeg alle stukken te lezen, die my worden voorgelegd* ook die stukken, die ik misschien ongelezen zou kunnen paraferen zonder dat er direct bloed uit zon vloeien. En als lk met mensenl over economische problemen (pry- zen, industrialisatie-vraagstukken, exportzaken, enz) overleg pleegde, heb ik daar steeds voldoende tyd voor genomen. De mepsen moeten het uit kunnen praten, moeten be grip krijgen voor myn over wegingen. Eveneens heb ik zeer veel waarde gehecht aan een in tensief contact met een relatief grote kring van medewerkers op myn departement. Dat alles kost natuurlijk veel tyd. (Advertentie t.M.) HAMBURG (DPA) De raad voor de Scheepvaart te Hamburg heeft woensdag vastgesteld dat de loods schuld gehad heeft aan de aanva ring van het Nederlandse schip Aag tedijk op 25 februari van dit jaar Het schip voer toen op de beneden loop van de Elbe op het Zweedse schip Citos. De Aagtedijk kwam in de verkeerde vaargeul terecht omdat de loods de toestand verkeerd had geschal» De Citos heeft een sdbade van on geveer honderdduizend mark opge lopen. De Aagtedijk, die in 1945 Is gebouwd, zal moeten worden gesloopt De schade aan het schip bedraagt ongeveer een miljoen mark Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) Alle» wat rijden moet rijdt, alles wat varen moet vaart en alle» wat geluid moet geven geeft weer gelald ln Neerlands kleinste en meest be wonderde stad Mardurodam in Den Haag. Het mlniatuurstadje is giste ren weer voor een paar maanden tot leven gekomen. Het werd her opend door de echtgenote van de mi nister-president, mevrouw de Quay- Van der Lande. De openingsplechtigheid kreeg een onvervalst Brabants accent door het optreden van vendelzwaaiers «a de Irene-harmonie uit Beers. zoals bekend staat Maourcaam er terwille van het Nederlands Studen- tensanatorium De voorzitster van de stichting die het stadje beheert, me vrouw mr. J. E. Glasstra van Loon- Boon, deelde gisteren mee dat, be- haUj de normale afdircht aan het sanatorium een ton is geschonken aaa de Leidse Jeugdactie. Verder zal de stichting em jaar lang de secre- dragea van w ini tiatief van prinses Beatrix ontstane European Working Group. De Leidse Jeugdactie begon in het pas heropende Madurodam een vlag- estafette. Tijdens een vergadering in Den Haag is dinsdagmiddag plotseling overleden dr J W. Brums, die sinds 1931 een huisartsenpraktijk uitoefen de in Deventer. De overledene, dia 59 Jaar oud is geworden, verwierf o.a. bekendheid ais voorzitter van do ia 1959 opge richte Verenig log van Tweehngac. (Advertentie IJH.J Pavier uur later was het water hoog genoeg om de veerboot door drie sleepboten te laten vlottrekken. Tus sen 3 en 4 uur hadden een reddings boot, een tonnenlegger en een vis sersboot ai 120 passagiers en een aantal fietsen van boord gehaald. Onder de passagiers was een auto mobilist die zoveel haast had dat hij met de reddingsboot meeging en zijn auto op de veerboot achterliet. De overige passagiers kortten de tyd met kaarten, eten en kijken naar de sleepboten die inmiddels hadden vastgemaakt. Alle broodjes gingen op en toen het avontuur achter de rug was had de kok alleen nog een restje erwtensoep over. •politieke partijen die in aha kieskringen kandidaten heb ben gesteld, knjgen zendtijd voor hun propaganda. Dus ook groeperingen als Vrije Boeren, Vrije Burgers en wat dies meer zij. De communisten krijgen geen zendtijd. Omdat onze democra tie aan deze verklaarde vijanden van de democratie niet meer wil geven dan grondwet en wet van haar vergen. Dat standpunt aehten wij op zich zelf best te verdedigen. Een democratie die van de vrijheid die zij de burgers biedt, gebruik laat maken om zich om hals te laten brengen, verzaakt haar plicht. Maar als men de communisten zendtijd in verkiezingstijd wei gert, wordt er door de overheid onderscheid gemaakt tussen de ene politieke party en de andere. Een moeilijke stap. Maar hy is gedaan. Welnu, dan staat de overheid thans voor de vraag of groepen als de Nieuwe Democratische Party, de Boerenpartij, de Libe rale Partij van Vrije Burgers zendtijd behoren te krygen. Het gaat uit de aard der zaak niet om de namen of de papieren pro gramma's, maar om het karakter van deze partijen. Als de overheid antidemocra tisch extremisme uit de ether weert, kan zy niet volstaan met het weren van de communistische partij. De Volkskrant is verbaasd en. onvolledig. Het Wad is ver baasd, omdat de NRC naar aan leiding .van de algemene vergade ring van de WD opgewekt ge constateerd heeft, dat vooruit strevende liberalen biykbaar on langs toch ten onrechte de WD de rug toegekeerd hebben. Want, zegt de Volkskrant, er is niet het 'minste bezwaar gemaakt tegen, het feit, dat de WD de enige party Is, die geen kritiek op het woningbouwbeleid heeft gehad. Het woningbouwbeleid is een toetssteen voor progressiviteit. Merkwaardig, die verbazing. iWant welke illusies koestert de 'Volkskrant dan eigenlijk wel over 'de vooruitstrevendheid van de iliberalen; die blijkt toch herhaal- ideiyk maar gevelversiering te zijn? En... onvolledig is de Volks krant, Zij stelt, dat het woning bouwbeleid 'meer sociaal aan vaardbaar werd" onder örangj'Van 'de christeiyke regeringsparty en. Kom nou, meer sociaal aan vaardbaar, terwijl vandaag- de-dag nog iedereen, ook ver tegenwoordigers van de confes sionele partijen bij voorbeeld in 'de Eerste Kamer, storm loopt tegen het woningbouwbeleid. Maar 'goed, als er dan mdertyd, na een scherp regenngsconflict, al iets veranderd is in het woningbouw- (beleid, dan Is dat toch waarlijk niet alleen maar gebeurd onder drang van de christehjke rege ringspartijen. Het uiterst magere resultaat van hun drang zy hun van harte gegund, maar er is eerder veel meer en van princi pieel veel verderstrekkende be tekenis door de socialisten ge vraagd. Van de 127 n.v.'s (vorig jaar 129) die m het eerste kwartaal hun dividend bekendgemaakt hebben, moesten slechts 23 (v.j. 31) hun aandeelhouders teleurstellen met een verlaagd dividend. Een onver anderd dividend werd door 50 (v.j. 44) n.v.'s aangekondigd en evenals vorig jaar 54 konden hun aandeelhouders blij maken met een verhoging. Ook zonder vergeMjking met het voorgaande jaar is uit deze aan da dividendstatistiek van het Finan ciële Dagblad ontleende gegevens al af te lelden, dat de winstuitke ringen die tot nu toe bekend zyn gemaakt, veel gunstiger zijn dan velen op grond van klachten over dalende winstmarges en andera pessimistische uitlatingen in jaar overzichten etc. verwacht zullen hebben. Vele ondernemingen, waaronder enkele van de grootste, kunnen zelfs een voortgaande stijging van de winst melden. Bij andere is da winst in de afgelopen jaren zo ruim geweest, dat een daling ge- makkeiyk op de bedragen die an ders voor winstreservering be stemd waren, verhaald kan wor den en niet op de winstuitkering hoeft te drukken. Advertentie IM, tin de ran de bo» en hel «Metigk to ia» Jeer. Dit verklaarde deee week mr, A. L de» Tombe, voorzitter van de Com missie Bosbrand wacht van het Boe schap. De .naaacten maart tot m met mei «ija toch al extra gevaarlijk, ao de züefóetiakm v«n hoe- en bottetaaufea geibtetem. Ia óena drie i tri- ven de jaarlijkse branden uit, wamt Juist dan zijn bos en heide wat dor m dan nog uses aan uitlopen toe k. Sa de zomer is heit bnandgeww?, on danks ruim toeristenbezoek aan merkelijk: mmder. Volgens mr. Des Tombe ontstaan vriiwel alle bos- en heidebranden door menselijke schuld. De bosbrand» eercommissie riet al» enige mogelijkheid om he ont staan van bos- en heidebranden rm, voortanen: Em goede voorL- hes wibtieic. Men in van pteai

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1