Weer m uis „Ieder huis een vla in Berkel HAL-schip Noordam onder Panamese vlag: J. VAN BE KIEFT Wat verbeeldt de boerenstand zich? VRIJ SPEL schakel in oer naar Nederland Boekwinkels Bevrecligencl jaar voor NRC Jongetje valt onder truck m Hawn flBudel GISTERAVOND VOOR DE TELEVISIE Onkosten HET VRIJE VOLK WOENSDAG 10 APRIL 1963 PAGINA 3 radio O Bedwongen Duizenden daklozen ""1 mm 99 (van een onzer verslaggevers; De Amsterdamse brandweer heeft gisteravond wederom met vrijwel al haar materieel moeten uitrukken: ditmaal voor een gigantische brand in een meer dan honderd meter lange loods, die zich even ten zuiden van de Eerste Oosterparkstraat uit strekt van de Weesperzijde tot de Wibautstraat. De loods, een oude brouwerij is thans in gebruik bij een groothandel in dumpgoederen die er enorme partijen textiel had opgeslagen. Omstreeks half negen zagen de bewoners van de Eerste Oost er park straat grote rookwolken opstijgen uit cle loods, die slechts weinig eti kleine raampjes heeft. Snel sloegen de vlammen op verscheidene plaatsen Advertentie I.M. Het seksuele leven, van de mens Dr. F. Kalm, f 9,75 Orale anti-conceptie Dr. L. I. Swaab, 3,95 - Liefde zonder vrees E. Chesscr, 20,90 Het getij J. G. H. Holt, f 3,90 Moderne geboorteregeling Dr. R. Mallory, f 2,50 Liefde voor het leven J. Ghoos, f 3,50 Deze voorlichtingsuitgaven zijn natuurlijk verkrijgbaar bij de Vlaardingen, Dayer 2, tel. 2070 Delft, Oude Delft 143, tel. 2.46.48 Rotterdam, Slaak 34, tel. 11.10.30 Ik kJauro door het dak, waarna de loods wel dra geheel in lichterlaaie stond. De zuidoostenwind joeg de vlam men en de rook in de richting van de evcnzijde van de Eerste Ooster parkstraat, welker bewoners voor een belangrijk deel in paniek de straat op vluchten. De vlammen sloegen zo hoog boven de huizen uit. dat zelfs de overkant van de Amstel hel werd verdicht. Een verstikkende rookpluim bereikte ten slotte zelfs de binnenstad, van waar uit een grote stoetmieuwsgierigen op rukte naar de vuurhaard. Zeker tienduizend Om half elf schatte de politie het aantal toeschouwers, dat zich aan de overkant van de Amstel had opge steld op zeker tienduizend. De strijd van de brandweerlieden tegen het vuur onttrok zich overi gens vrijwel geheel aan de blikken der toeschouwers. Hij werd gevoerd tussen de al spoedig opgegeven loods en de achterkant van de huizen aan de Oosterparkstraat, waar zich een lange houtopslagpiaats bevindt. Mocht deze opslagplaats vlam vat ten, zo wist een ieder, dan zouden ook de huizen van de Oosterpark straat ernstig worden bereigdd. Vandaar dat de brandweer, zich voornamelijk bezighield met het nat houden van deze percelen. Radiowa gens reden op en neer door de met vonken overgoten" Eerste Oosterpark- straat. De ramen moesten gesloten blijven, zo vermaande men de be woners, de gordijnen dienden te wor den afgenomen. Vele bewoners spoten zélf met tuinslangen de achterkant van hun woningen nat. Af en toe moesten ze wijken voor de hitte. Op het dak spoten de brandweer lieden, die tevens beschikten over water van de al gauw gearriveerde Jan van der Heyden. Om elf uur was het vuur nog nauwelijks minder ge worden. Het gebouw, dat om elf uur al reddeloos verloren leek, was de vroe gere Beierse Brouwerij en telde vier verdiepingen, waarvan de' bovenste drie tot opslagplaats dienden van de C.V. Simon Speijer, im- en exporteur van gedragen kleding. Naar verluidt was hier 600 ton textiel opgeslagen, afkomstig uit Europa en bestemd voor Afrika. De waarde werd ge schat op ten minste een miljoen gul den. De politie moest extra detache menten doen aanrukken om de toe schouwers in bedwang te houden. Agenten te paard voerden charges uit en kregen assistentie van mili tairen. gens, die het terugtrexaen van ae wachtposten op de daken voorlopig onmogelijk maakten. Zoals gebruikelijk was ditmaal ook het Leger des Heils weer paraat om politie en brandweermannen te voor zien van koffie, soep en andere ver sterkende middelen. De zusters klom men zelfs tegen de brandweerladders op om de brandweermannen lafenis tc verstrekken. Het gevaar voor uit breiding was om kwart over twaalf bezworen. Slangen werden in de Oosterpark straat volkomen onder de voet gelo pen. De zeventig meter afzetting die noodzakelijk was, kwam pas twee uur nadat de melding „grote brand" was gegeven. In het algemeen kon de politie de mensen niet in de hand houden. Inspecteur Winkel van het bureau Linnaeusstraat, die door zyn chef per mobilofoon werd opgeroe pen, had twintig minuten nodig om van de Weesperzijde naar de Wibaut straat te komen. In verband met de viering in Ber kel van het duizendjarig bestaan van de gemeente Berkel en Rodenrijs ;n de maanden mei, juni en juli, had het motto 'Ieder huis een vlag'. De actie had so'n succes, dat ruim 700 gevelvlaggen toerden besteld, compleet met stok en bevestiging. Als inleiding op de komende festivi teiten kregen enkele inwoners giste ren htm vlag uit handen van de burgemeester, de heer L. M. J, Hen driks. De andere vlaggen worden de zer dagen thuisbezorgd. De opening van de festiviteiten rond het duziendjarig bestaan zal op 10 mei officieel plaatsvinden in bij zijn van de minister van Binnen landse Zaken en de commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Prof P. J Oud zal dan een rede houden ge titeld: 'De betekenis van de Neder landse gemeente in haar historische ontwikkeling,... In het kader van de viering staan i onder meer. op het programma: een I tafeltennistoumooi, de opening van een nieuw recreatiecentrum, een Rotterdamdag, waarop dp Coolsingel j in Rotterdam oficieel aan het Rot- terdams gemeentebestuur zal worden j overgedragen (volgens oude gegevens zo zeggen de inwoners van het dui zendjarige Berkel is de Coolsingel eigendom van Berkel en Rodenrijs). Voorts zullen op de Berkel en Ro denrijsdag degenen die de naam Berkel dragen de gast zijn van de gemeente. Burgemeester Hendrix reikte de eerste vlaggen uit. Omstreeks twaalf uur had het vuur de bovenste verdieping verteerd en was het gezakt tot de twee etage, waardoor het ergste gevaar' voor overslaan voorkomen was. Alleen bij instortingen ontstonden vonikenre- De gang van zaken in 1962 van de Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. was, blijkens het verslag, bevredigend. Het totale bedrag van de omzetten steeg met 1,77 min tot 27.65 min (6,8 pet., v.j. 5,7 pet.). De kosten ste gen met ongeveer een zelfde bedrag, zodat dc resultaten niet belangrijk afwijken van die over 1961. De omzet aan derden, volgens de geconsolideerde resultatenrekening beliep 37.26 min 34.79 min). Be drijfskosten - vergden ƒ- 33.88 min 31,35 min), afschrijvingen en re serveringen 1.72 min 1.65 min), vennootschapsbelasting 550.000. 683.000), enz., waarna 670.682 661.755) winst ter verdeling be schikbaar is. Voorgesteld wordt, zo als gemeld, 10 pet. dividend in con tanten plus 2(4 pet. in agio-aandelen (onv.). De 96-ziidige courantenrotatiepers is volgens de plannen opgesteld en in maart 1963 in gebruik genomen, met meer mogelijkheden voor het druk ken van kleur. Pas in maart 1963 is met de regel matige produktie op de 24-zijdige (in 1960 bestelde) illustratierotatiepers begonnen. De behoefte aan in rota tiedruk vervaardigde tijdschriften en aan reclamedrukwerk met kleuren- produkties neemt namelijk, volgens het verslag, steeds toe. Per 1 januari 1964 wordt de N.V. Clichéfabriek Centraal door de NRC overgenomen. De NRC verwacht dat geen verdere kapitaaluitbreiding, b.v. wegens fi nanciering e.d. nodig za! zijn. De N.V. heeft niet 500.000 nominaal deelgenomen in de N.V. TER (Tele visiereclame). Het aantal vaste werk nemers is met 53 gestegen tot 1086. Het bedrijf rekent op een stijging van het totale bedrag van lonen, salaris sen en sociale lasten voor 1963 met circa 10' pet. Het aantal abonnees op alle dag bladen van het concern beloopt ca. 271.000 (v.j. 270.000). De abonnemen ten- en advertentieopbrengst van de uitgegeven tijdschriften bleef onge veer gelijk. (Van een onzer verslaggevers) De Holland-Araerika Lijn heeft 't ruim 10.000 brt. metende vracht passagiersschip Noordam verkocht aan de Panamese scheepvaartmaat schappij Cielomar. Het schip, dat op het ogenblik aan de Wilhelminakade in Rotterdam ligt gemeerd, zal op 13 april nof een' retourreis naar New Vork maken. Daarna wordt het aan de Panamese onderneming overge dragen onder de naam Wallisien. De afvaart, die de Noordam op 11 mei vanuit Rotterdam zou maken, komt daarmee te vervallen. Passa giers, die voor deze overtocht ge boekt hadden, zal de keus worden gegeven tussen de Rotterdam (ver trek 7 mei) en de Nieuw Amster dam (14 mei). De vier reizen die voor de Noor dam daarna nog (varen gepland te beginnen op 8 juni, 6 juii, 3 augus tus en 31 augustus, zuilen worden overgenomen door de Prinses Mar griet van de Oranje Lijn, die daar toe door de Holland-Amerika Lijn is gecharterd. De Noordam werd in 1938 bjj P. Smit in Rotterdam gebouwd. Ze was een zusterschip van de Zaandam, die in de oorlog verloren ging. De Noor- dam zelf voer tamelijk gelukkig, ver- voerde 70.000 man geallieerde troe pen en grote hoeveelheden oorlogs materiaal. Samen met de Westerdam onder hield het schip een rechtstreekse dienst RotterdamNew York. Het kan 150 passagiers vervoeren en het nuttig laadvermogen is 7414 ton. De 13-jarige scholier K. S. raakte dinsdagmiddag omstreeks vijf uur op de Lange Nieuwstraat te Schiedam beklemd tussen een truck en dc trottoirband. Het gevolg was een gebroken been. Het jongetje raakte met zijn been onder het voorwiel van de auto ter wijl zijn flets onder het achterwiel raakte. De fiets werd totaal vernield. De truck met oplegger, bestuurd door J. P. J. M. was bezig met een draaimanoeuvre. Het jongetje is in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. SAIGON (AP) Ruim 3.000 men sen hoofdzakelijk havenarbeiders en hun gezinnen zijn vandaag bij een brand die door een achterbuurt geraasd heeft, dakloos geworden. Een 600 houten woningen gingen op in de vlammen. Slechts één oude vrouw kwam om, maar honderden mensen liepen ver wondingen op, hoofdzakelijk door ge broken ruiten. Dit was de tweede grote brand in Saigon in twee weken tijd. Bij de vorige werden de wonin gen van een 28.000 mensen vernield. De VVD zamelt gelden in om een ferme verldezingsaetie te voe ren. De afdeling Amsterdam heeft zich daartoe met een circulaire tot de fabrikanten gewend. In die cir culaire worden de fabrikanten ge waarschuwd, dat de komende re gering wel eens een socialistlsch- dirigistisch beleid zou kunnen voe ren, als de VVD geen succes zou behalen. Het spookje van het diri gisme wil het blijkbaar altijd nog wel doen. Belangwekkend was voor óns, dat de ondernemers hun glit ten laste van hun onkostenrekening kunnen brengen. Zo kunnen de be- drijfsonkosten tot grote hoogten stijgen. De ruimte neemt af en de formules voor matiging der lonen zullen weer ingewikkelder worden. jVu wil echter niet elke onderne- mer als donateur van de VVD te boek staan. Ook daarop heeft men Iets gevonden. Er is een 'Stichting tot bevordering van een vrije bedrijfspoütiek' in het leven geroepen En als de ondernemer aan die St'cbting nu een bedrag wil overmaken, is alles in orde. De contributie aan zo'n lichaam is on der te brengen bij bedrij fsonkos- ten. En de Stichting zorgt er dan wel voor. dat het geld aan de ver kiezingsactie van de VVD wordt besteed. Wat dus bij de PvdA dr. W, Drees-fcnds heet. heet bij de VVD 'Stichting tot bevordering van een vrije bedrijfspolitiek' Jammer, dat de PvdA niet op de gedachte is ee komen het Dreesfonds 'Stichting tot bevordering van het aanschaf fen van werkkleding' of tets derge lijks te noemen. Dat zou in de be lasting kunnen schelen. In ernst: Wie wordt nu bil de neus genomen, de ondernemer de fiscus of de ki°zer? Of alle drie? Wat verbeeldt de boeren stand zich? Waarom die uitzonderingspositie, b.v. in vergelijking met de midden stand? Ongelofelijke sommen stopt de Nederlandse volks gemeenschap jaar in jaar uit in de gaten van onze land bouw. En wat doen de orga nisaties? Zij accepteren dit niet alleen alsof het een van zelfsprekend recht was; zij oefenen een voortdurende pressie om steeds méér. We zitten in de gedachtengang van oud-minister J. v. d. KI ef t: actieve oude heer met kraakstem en onmiskenbare trekken van de gentleman. Het gesprek vindt plaats in zijn boekenrijke, stille Bussum- se werkkamer.De subsidies omlaag! vindt hij. En de Partij van de Ar beid draait om die hete brij heen alsof werkelijk de boeren zulk be langrijk kiezersvolk waren. 'Ik heb geen verstand van worteltjes, maar wel van financiën en economie." Hoe komt hij aan deze hobby, zijn f el-kritische belangstelling voor het landbouwbeleid? 'Dat is begonnen In de tijd dat ik minister was en op de centen moest passen. De discussies met Manshoit plachten niet voor de poes te zijn! Kijk, ik heb er geen bezwaar tegen om desnoods hon derden miljoenen aan steun uit te geven, maar dan wil ik weten waar ik heenga. Om de onzinnige toe stand van nu te begrijpen, moet je eerst dit weten: de produktie neemt steeds toe, maar de vraag nauwe lijks. Grotere welvaart betekent im mers niet dat iemand meer aard appels gaat eten. Er is in sommige sectoren een \jandaag vervolgt onze verslag- V gever KLAAS GRAFTDIJK de reeks Vrij Spel-interviews door het presenteren van de ideeën van oud-minister J. v. d. KIEFT over de Nederlandse landbouw. JOHAN VAN DE KIEFT was van 1952 tot 1956 minister van Fi nanciën in het voorlaatste kabi net Drees. Hij heeft in zijn lange leven (hij is 7S) talloze andere func ties bekleed. Vóór zijn minister schap, van 1945 af, utas hij direc teur van de N.V. De Arbeiders pers. Een belangrijk deel van zijn carrière wordt, gevormd door het deelgenootschap (1931-1945) in het accountantskantoor Thijs- sen en Van de Kieft. Hij was Eer- ste-Kamerlid voor en ook bestuur der van de Partij van de Arbeid In oorlog en verzet speelde hij een belangrijke rol bij het in zamelen van gelden voor onder duikers, hij was oprichter van het later naar hem genoemde Van de Kieft-jonds. by'na angstige overproduktie. Daar bij wordt de prodnktiviteit gestadig opgevoerd. Zo hebben we b.v. deze dwaze paradox, dat er in Neder land rond honderd miljoen per jaar wordt uitgegeven voor cultuurtech nische werken, herverkavelingen, enz.; terwijl er natuurlijk helemaal geen behoefte bestaat aan uitbrei ding van de produktie. De 'melkplas' is berucht. Dc over heid springt bij door middel van een garantieprijs. En hoe! In bet jaar 1958 b.v. kregen de melkvee houders 406 miljoen gulden subsi die. En dan te bedenken dat elke vier jaar de plas met een m i 1- j a r d liter toeneemt! De te dem pen put wordt steeds dieper. Boter wordt tegen afbraakprijzen (alle- maal een gevolg van het teveel) geëxporteerd. Ons cadeau aan het buitenland wordt steeds groter. Te veel suikerbieten, te veel melk, te veel graanprodukten en na tuurlijk alles gesubsidieerd. In de luwte van de subsidie heeft het suikerbietenareaal zich nog be hoorlijk kunnen uitbreiden zelfs! De harde waarheid is, dat tien duizenden boeren eruit moeten. Zij dienen af te vloeien. De jongeren naar andere beroepen. En dit pro ces zou de overheid dwingend moe ten versnellen! Een klein teken van kentering is er: de 25 miljoen op Marijnens jongste begroting voor het opkopen en uit de produktie nemen van landbouwgronden. Maar het is te weinig en het gaat (op vrijwillige basis) te langzaam. De machtige boeyenorganisalies die een ontstellend tekort aan visie vertonen doen niets ter op lossing van het probieem op lange termijn. Zij oefenen pressie en kam men af. Velen slikken nog hun al tijd suggestieve voorlichting. Ook Het Vrfje Volk laat zich kritiekloos imponeren. En tot mijn spjjt druft de Partij van de Arbeid (blijkens het verhandelde op het Agrarisch Congres) niet de enige weg te wijzen die uit het slop van het huidige subsidiebeleid kan voeren. De landbouworganisaties gaan steevast van de stelling uit dat de gemeenschap de stroppen van de boer behoort op te vangen. Is dat niet merkwaardig? Stel je eens voor dat een fabrikant van regen jassen na een droge zomer bij de overheid zou aankloppen om sub sidie. En dan komen zij met cijfers. Daarmee kun je in de landbouw ai- les doen. 't Is een en al noodtoe stand wat je voorgeschoteld krijgt. •Maar ik heb cijfers waaruit ik lees dat de inkomens gemiddeld redelijk rijn; dat er flink wordt gespaard; dat de aanschaffing van moderne werktuigen (ik denk aan melkma chines) allerminst stagneert Natuurlijk mag je niet generali seren. In vele streken hebben de kleine boeren het moeilijk. Maar wat wil men? Laat men de moed hebben tot impopulaire maatrege Ien. De produktie moet omlaag. Ja ook de garantieprijs voor de melk moet worden ingekrompen. Er dient een sanering te komen Ongetwijfeld een uiterst pijnlijk proces, dat echter vergezeld be hoort tc gaan van uitgebreide so ciale maatregelen, die wat mogen kosten óók. Ik pleit niet voor een inhumaan knijpsysteem of het ver nekken van een chaos! We moeten uit deze impasse. De rest is boerenbedrog. Juist voor de boeren zelf is het broodnodig dal de weg naar grootscheepse sanering wordt ingeslagen. En dat moet n u gebeuren. Als de conjunctuur om slaat, is hun ieed niet te overzien Dan raakt de export helemaal in de knel. En dan heeft men de kam üm van de gunstige arbeidsmarkt van nu tc profiteren, voorbij laten gaan.' Zes parachutisten in totaal springen hier naar beneden bij de plaats El Centro in Californië. Zij vormen een onderdeel van de Tal- lende Sterren', een uit twaalf man bestaande groep parachutisten- vrijwilligers van de Amerikaanse marine. De groep oefent in heel Amerika. staatssecretaris Rooivink heeft de SER van traagheid beschuldigd bij het uitbrengen van een advies over het minimumloon. De SER heeft die beschuldiging niet op zich laten zitten en geant woord, dat de staatssecretaris heel goed wist. waarom het advies tot nu toe is uitgebleven en dat zijn vertegenwoordiger daar levens groot is bij geweest. Nu komt de staatssecretaris op zijn beurt met het verweer, dat hij niet oftlcieel op de hoogte is gesteld Dat is een flauwe uitvlucht Het staat nu wel vast. dat de staats secretaris op de hoogte was «al thans moest zijn) en dat hii ten onrechte net gedaan heeft, alsof hij geheel onwetend maar heeft zitten wachten. De heer Rooivink geniet in som mige kringen de reputatie, dat men alles moet controleren wat hij zegt. En niet ten onrechte. TTe Tweede Kamer heeft haar goedkeuring gehecht aan de legering van een contingent Duit se troepen in Budel. Het besluit hiertoe is genomen met een over weldigende meerderheid van stemmen. Het zou ons hebben verwonderd als het anders was geweest. De aanwezigheid van vreemde krijgsmachtonderdelen binnen onze landsgrenzen is een noodza kelijk complement van die van Nederlandse soldaten in Duits land en Frankrijk. Ook los van factoren als de natuurlijke sprei ding van oefenterreinen moet dit, overigens bescheiden, stukje mili taire integratie worden aanvaard. Er staat hier meer cp het spel dan een formel» handeling in de geest van het NAVO-verdrag. Sol daten in de Westeuronese landen dienen niet meer in de eerste plaats nationale, maar interna tionale belangen, lees: de vriiheld van hee! de westelijke wereld. Manoeuvres gegeven de mili taire noodzaak ervan van Ne derlanders in La Courtine of Seeborg en van Duitsers in Bra bant zijn in precies dezelfde m^Je geschikt om dit besef te verstek ken. Dit is de '«i»n waarom ze óp voet van Pri'ikheid moeten wor den gehouden. Bijna elke dag ont vangt Delft een zeer ge haaste groep Engelse toeristen, die deelnemen aan de merkwaardige eendagsreizen van het Engelse reisbureau Clarkson. De deelnemers aan deze reis worden 's morgens vroeg met de bus van huis gehaald en racen daarmee naar het vliegveld. instappen en nu naar de Markt in Delft. De reiziger s hebben een half uur en geen mi nuut langer de tijd om inkopen te doen. Verbaasd staan de kal me Delftenaren te kij ken naar de anders zo flegmatieke Engelsen, die nu winkel in winkel uit hollen en hijgend de deze eendagsreizigers nodig hebbeD om uit te rusten. Wel constateert de reisbureaudirectie te vreden, dat de belang stelling voor deze HIJG- TOER naar Holland met sprongen stijgt. Dit seizoen verwacht men 7000 Engelsen op deze manier in een dag Holland te laten zien. armen vol dozen met steeds volgens hetzelfde gebak, chocola. Delfts programma (Delftrv> Het instappen ge- blauw, snoepgoed en Keukenhof) schiedt in hoog tempo, wat al niet meer debus De Delftse miririor, ?,hatravn k'aat ,het na bmnenstrompelen. Op stand dol op dlze echt vhegens-vlug naar naar de Keukenhof. Vlug haaste reizigers til Zestienhoven, waar ieder evenetenen bloemen kans zien om ?A e™ die niet hard kan ren- kijken. Het tijdschema -halfuurtje mom veil nen de Europa Express luistert nauw. - enorm veel bus mist, waarvan de motor al draait. Vlug, vlug brengen de bussen de haastige En gelsen naar de De For- celeyne Fles in Delft, waar zij achter rondlei ders aanhollen. Weer Weer naar de bussen, terug naar Zestienhoven door de lucht naar En geland, met de bus naar Londen en 's avonds niet te iaat thuis. De geschiedenis meldt niet, hoe te kopen. Hetzelfde Engelse reis bureau organiseert dit jaar voor het eerst ook rustige Hollandrcizcn' m 2 of drie dagen. De deelnemers aan deze rei ver- zen logeren in Utrecht lang of in Delft.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1