Kamerlid Aarden als forumlid: van pers niet o Nu 283 Soaanse mi weg t Vader zou baby blind hebben getrapt; eis van acht jaar I Nederland sluit zich bij raimteverdrag aan PENSIOEN WETGEVING Burgerij mag bij luchtmacht kijkje nemen m Geleerd? IMPERIAL Confessionele partijen Tiveede motie Negen maanden eis voor ongeluk met vier doden Dochtertje Te -laf Een lekkere rol gezelligheid f^atuurfrisse Faam pepermunt is een ge zellige opmontering. ip 3 smaken: 10 ct, 20 ct, 25 ct (apothekers kwaliteit) Nederlandse vrouw in Jordanië verdronken H2T VRIJE VOLK DONDERDAG 11 APRIL 1963 PAGINA l (Van een onzer verslaggevers) 'Een deel van de Nederlandse pers heeft in de kwestie van de reclametelevisie haar taak, het geven van objectieve voorlichting, niet verstaan. Als deelnemer in de OTEM, de TER en de TVN was zij er op uit de belangen van deze maatschappijen te dienen en niet het algemeen belang. De zogenaamde volkswil, die vóór de invoering van reclametelevisie zou zijn, is voor een groot deel uit deze bladen gedestilleerd. Daarom was deze kwestie ook in het geheel niet rijp voor een referendum, zoals nogal eens naar voren is gebracht.' Deze Opmerking- maakte het Twee de-Kamerlid drs. J. M. Aarden (k.v.p.) tijdens een forummiddag die gisteren is gehouden in de Zuiderkerk in Lei den voor een gehoor van meer dan li00 middelbare scholieren uit Den Haag, Oegstgeest, Wassenaar en Lei den. De andere leden van het forum waren, dr. W. Drees, prof. mr. L A. Diepenhorst (a.r.), H. J. Lankhorst (p.s.p.), prof, Witteveen (v.v.d.) en drs. Boers (c.h.u.). Dr. Drees noemde allen die zich zo opwerpen voor de reclametelevisie 'ge machtigde vrijwilligers van de volks wil'. 'Het zou noodlottig zijn als het tweede televisieprogramma betaald zou moeten worden uit de reclame opbrengsten. Anderzijds is er to de Kamer nooit gezegd, dat het tweede ne, dat er hoe dan ook komt, per se door de bestaande omroepverenigin gen beheerd zou moeten worden.' De scholieren hadden een aantal vragen gesteld over de twee pro testants-christelijke partijen. De twee protestantse leden van het forum kwamen daarbij tot opmerkelijke uit spraken. Drs. Boers zei, dat zijn par tij, de Christelijk-Historische Unie, eigenlijk hoopt dat zij eerls overbodig zal zijn, omdat de christelijke begin selen dan voldoende in de andere partijen zijn doorgedrongen. Prof. Diepenhorst zei over de sa menwerking van AR en CHU 'liever vandaag dan morgen. Als dit zou gebeuren, zou ik een feestje geven waarop jullie allemaal mogen komen. Dat kan ik trouwens gemakkelijk be loven, want het ziet er niet naar uit, dat deze versmelting gauw een feit zal worden.' .Over de confessionele partijen zei dr. Drees nog: 'Politieke scheidslijnen vloeien niet uit het geloof voort, maar uit een bepaalde situatie. In (Van een onzer verslaggevers) Het conflict met de Spanjaarden heeft de Staatsmijnen uiteindelijk 283 mijnwerkers en, naar men mag aan nemen, zeker een paar ton aan reis-, wervings- en huisvestingskosten en produktieverlies gekost. Gisteravond zijn met de trein Maastricht—Luik de laatste ontslagen Spanjaarden afge reisd. Van de ruim honderd mannen die in het barakkenkamp De Egge te Brunssum waren ondergebracht, bleek gisteren niemand bereid een nieuwe arbeidsovereenkomst aan te gaan. In totaal hebben 35 van de 318 stakers besloten in Limburg te blijven. Zes tien Spanjaarden die volgens de Staatsmijnen in de eerste dagen van de staking uit de beide gezellenhuizen Advertentie IM. waren 'geviucht', zijn inmiddels el ders ondergebracht. Dat gisteren, in tegenstelling tot dinsdag, niemand meer een dienst verband wilde aangaan, wijten de Staatsmijnen aan de 'vergrote druk' die van Spaanse zijde op de bewo ners van De Egge zou zijn uitge oefend. Van een tweetal consulaire ver tegenwoordigers kregen de Spaanse arbeiders gistermorgen een pamflet, waarop werd aangekondigd dat het emigratiebureau te Madrid hen bij thuiskomst werk en financiële steun garandeerde. De Spanjaarden van hun kant be schuldigen de Staatsmijnen van be ïnvloeding, omdat elke Spanjaard apart in een kamer moest komen, waar hem gevraagd zou zyn of hü niet toch maar liever wilde blijven. Verontwaardigd waren zij ook over het feit dat de Staatsmijnen een op vallend aantal geüniformeerde leden van de Staatsmynpolitie hadden ge-, concentreerd rond de Joonhal van de Maurits, waar de administratieve af handeling plaatsvond. Volgens de Staatsmijnen meende men deze maatregel te moéten nemen om, eventuele werkwillige Spanjaar den de gelegenheid te geven zich 'on der veilige hoede' te stellen. Bij het afscheid op het Maastricht se perron ging het er gisteravond weer even Spaans aan toe als de dag daarvoor. De Spaanse vice-consul uit Rotterdam, de heer Pradera, nam hier met tranen in de ogen van ont roering nog een dure vulpenset in ontvangst, als dank van 'zijn jongens' voor alle hulp. Onder een daverend *Viva Espana Viva Olanda' donderde even later de internationale trein in zuidelijke richting. Nederland was die situatie de school strijd, maar op het ogenblik is voor die eertijds opgeworpen scheidslijn geen reden meer. Als geloofsgenoten moeten mensen van geheel verschillende politieke overtuiging trachten samen te wer ken. Dit komt de meningsvorming en nieuwsuiting niet ten goede en dus is de democratie in feite niet' gediend met confessionele partijen.' (Van onze luchtvaart- redacteur) De Koninklijke Luchtmacht, die zijn deuren toch al niet zo potdicht heeft zitten, zal ter gelegenheid van zijn vijftigja rig bestaan in de maand juni de poorten van al zijn vliegba- ses wijd openzetten voor de burgerij. Meer dan met een vllegfeest, hoopt men deze 'open dagen' luchtmacht en volk nader bij elkaar te brengen. 'Wij zijn ons bewust, dat we soms overlast veroorzaken,-' zei gisteren luitenant-generaal W. den Toom, toen hij op de vliegbasis Ypenburg het programma van de jubileumvie ring bekendmaakte. 'Met deze open dagen hopen wij meer begrip voor ons werk en de-noodzakelijkheid van ons bestaan te kweken.' Op deze 'open dagen' zullen op de bases verschillende demonstraties worden gegeven. Ook wordt op iedere basis een tentoonstelling ingericht. Een speciale actie wordt voor de jeugd gevoerd. In overleg met de wethoude van Onderwijs in gemeen ten in de buurt van een vliegbasis wordt een opstelwedstrijd georgani seerd over het onderwerp 'De Delta werken'. Rondvluchten in een Friend ship van de luchtmacht boven de Deltawerken met deskundige uitleg van een rijkswaterstaatfunctionaris, zijn de prijzen..-"!-'—-- De Luchtmachtka'pel zal óp 20 juni een gala-concert in het Scheveningse Kurhaus geven. Op de eigenlijke ju bileumdag, 1 juli, zal bij het monu ment voor de gevallenen op de vlieg basis Soesterberg een krans worden gelegd, 's Middags zullen alle onder delen van de luchtmacht zich pre senteren in een grote grond- en lucht- parade. In de iuchtparade zal o.a. een Fokker C 5 meevliegen, een vliegtuig dat in de meidagen van 1940 al niet meer tot. de nieuwste types behoorde, maar zich niettemin in die dagen een grote naam verwierf. In Zweden bleek nog een C 5 vlicgklaar te staan. Dit toestel zal 1 juli boven Soester berg vliegen. 1 (Vervolg van voorpagina) Dr. Vondeling kreeg bijval van o.m. mr. Oud, fractieleider van de VVD, die de actie van mr. Beernink en de zijnen zelfs in strijd met de politieke moraal noemde. 'Het zou goed zijn voor het parlementaire aanzien van de heer Beernink, in dien hij dit destructieve amendement terugnam,' aldus de liberale aanvoer der. Alle aandrang ten spijt, weigerde de CHU-voorzitter hardnekkig zijn motie in te trekken. Op het ogenblik dat de kamervoorzitter, mr. Van Thiel, voorstelde haar aan te houden tot een nader te bepalen tijdstip vroeg dr. Vondeling om enige ge legenheid tot intern beraad, die hem meteen werd toegestaan. De ontkno ping volgt dus vandaag. Het stuntwerk van de CHU de term is van de communist Bakker komt in een des te merkwaardiger licht te staan, nu er nog een tweed* motie ter. tafel ligt. Deze, ingediend door de socialist Blom, heeft tot strekking de mogelijkheid van her nieuwd overleg te openen, zodra met de wet enige praktijk is opgedaan Zij is afkomstig van de commissie voor ambtenarenzaken en pensioenen en kan daarom praktisch als aange nomen worden beschouwd. (Van een onzer verslaggevers) Tegen de enige overlevende van een auto-ongeluk in Mook waarbij vier doden vielen, is voor de Arnhem se rechtbank negen maanden gevan genisstraf en drie jaar niet rijden ge- eist. De 33-jarige Nijmeegse koopman J. T. bestuurde de auto. waarin ver der zijn vrouw, zijn broer en diens vrouw en een zwager zaten. Het ge zelschap had op de fatale avond en kele cafés bezocht en reed daarna in zeer vrolijke stemming in het holst van de nacht van Nijmegen naar Arnhem en Groesbeek. Op de terugweg vloog de wagen met een snelheid van 120 km tegen een boom. De koopman was al verscheidene malen veroordeeld, ook voor ver keersovertredingen. Prinses Beatrix werd, hij haar bezoek, dat zij deze week aan Kyoto bracht, tegen de motregen beschermd door zeer Japans aandoende paraplu's van geprepareerd papier. .(Van een onzer verslaggevers) Deze man heeft zich schuldig gemaakt aan de zwaarste vorm van mishandeling: die van zijn eigen kind.' Aldus woensdag de'procureur-generaal bij het Haagse ge rechtshof, waar in hoger beroep de 27-jarige Rotterdammer B. A, H. terechtstond, die ervan verdacht werd zijn zeven weken oude zoontje Benny in de woning aari dé Van der Palmstraat te Rotterdam zodanig tegen het hoofd te hebben getrapt dat de kleine een schedelbreuk kreeg en vrijwel blind werd. De rechtbank in Rotterdam had hem tot twee jaar met aftrek en ter. beschikkingstelling van de regering veroordeeld, maar de procureur-ge neraal eiste na niet minder dan acht jaar met aftrek en terbeschikkingstel ling. 'De straf voor dit feit moet de maximumstraf benaderen,' zo vond hij. 'Er is geen enkele reden om aan de aanvankelijke bekentenis van deze verdachte te twijfelen. Hij blijkt zich zelf goed in de hand te hebben als het erom gaat zijn slachtoffers uit te Van een onzer verslaggevers) Nadat de Amsterdamse stads- archeoloog H. H. v. Rech ter en Alt en a twee jaar ge leden in de Oude Kerk. met enige trots 'de oudste muur van Am sterdam' presenteerde (anno 1300), heeft hij gisteren tijdens een persconferentie melding ge maakt van de blootlegging van de oudste Amsterdammer' (an no 1200). De oudste Amsterdammer is het ge raamte van een wél christelijk, maar niet tot priester gewijd man. Althans daarop wijzen de plaats waar hij ge vonden werd (onder het altaar van de voorlopig oudste Oude Kerk) en de richting waarin zijn voeten lig gen (naar het oosten). Behalve de 'oudste Amsterdammer' en het altaar hebben de archeolo gen ook het koor blootgelegd van het zaalkerkje dat to het einde der dertiende eeuw op de plaats van de Oude Kerk heeft gestaan. Op het Ou&ekerksplein hebben in de loop der eeuwen op z'n minst vier kerken gestaan. Het waren: de hui dige kerk de veertiende-eeuwse Hal lenkerk, een dertien- a veertiende- eeuwse kerk en het dertiende-eeuwse zaalkerkje. Van de laatste kerk had- Onaer ae grauwe put rechts op de toto (fundament van het altaar der bij na zeven eeuwen oude zaalkerk.) werd. 'de oudste Amsterdammer gevonden. Links de oostelijke muur, oj wel het koor van de Zaalkerk, den de archeologen reeds destijds tig bij twaalf meter. De as van dit een zijmuur gevonden ('de oudste kerkje, te bepalen aan de hand van muur van Amsterdam') en thans dus het eveneens aangetroffen altaar, lag het koor. een meter noordelijker dan de as van de huidige Oude Kerk. Dit stemt overeen met de plaats van de Oude- Beide vondsten maken het mogelijk kerkstoren, die inderdaad een meter de afmetingen van dit kerkje met te veel naar het noorden ligt. nauwkeurigheid vast te stellen: vijf- Het altaar van de Zaalkerk is een uit dikke moppen samengestelde rechthoek. Het skelet daaronder be vindt zich in een uitgeholde eik, het geen de datering mogelijk maakt. De archeologen nemen aan dat het hier de resten betreft van een 'Amster dammer, die zich niet welbewust on der het altaar heeft laten begraven, maar wiens graf daar reeds geruime tijd lag toen tot. de bouw van het al taar werd overgegaan. Ook de lig ging der voeten priesters lagen altijd omgekeerd wijst erop dat het hier niet om een man ging die krachtens zijn positie aanspraak kon maken op een dergelijke ereplaats. Naar alle waarschijnlijkheid heeft zich op deze plaats dan ook een kekhof bevonden, zodat de Zaalkerk daarvóór korter moet zijn geweest. Er moet dus nog een ouder koor zijn, waarnaar de archeologen nu naarstig gaan zoeken. Mocht deze alleroudste Oude Kerk (de vijfde dus) werkelijk belangrijk ouder rijn dan het thans gevonden saaikerkje, dan is Amsterdam daar mee ook iets ouder dan altijd U ge dacht. Zoals bekend werd Amsterdam mor het eerst genoemd in 1275. De 'oudste Amsterdammer' moet volgens de berekeningen van de archeologen dus voor 1200 hebben geleejd. zoeken. Nu draait hij om alles heen; maar voor de daad moet hij toereke ningsvatbaar worden geacht.' De man die de mishandeling zou hebben gepleegd omdat hij geïrriteerd werd door het huilen van zijn kind, heeft eerst ontkend en voerde toen als alibi aan dat hij de bewuste morgen 21 juni van het vorige jaar een bezoek had gebracht aan zijn „controlerende arts. Toen na onderzoek bleek, dat., hij de arts pas vijf dagen later had be zocht, legde hij een bekentenis af. Voor de rechtbank te Rotterdam trok hij die echter weer in en in die hou ding volhardde hij woensdag ook bij het Hof. 'Ik ben onschuldig,' zei hij, 'dat ik eerst de schuld op me heb genomen kwam omdat Ik dacht dat men er mij toch wel van zou ver denken.' hem dan gedreven hebben tot de be kentenis aangaande de mishandeling van Benny. 'Want ze zagen mij daar weer voor aan.' 'Maar de eerste keer bent u niet veroordeeld en dus had u er volgens die redenering weer onderuit kunnen proberen te komen,' hield de presi dent hem voor. 'Ik neem aan dat u ook kinderen hebt,' antwoordde de verdachte. "Dan begrijpt u dat een vader zo iets nooit met zijn eigen kinderen kan doen. Anders hoort hfj aan de galg. Enkele jaren voor dit feit ls hij namelijk ook vervolgd, omdat toen uit het eerste huwelijk, Margreet, met gebroken beent jes en gebroken ribben was aangetroffen. De man is toen echter niet veroordeeld wegens ge brek aan bewijs. Deze ervaring zou Er waren twee psychiatrische rap porten uitgebracht die de man als lichtelijk debiel met psychopatjsche reacties kwalificeerden en tot de con clusie kwamen dat hij gedeeltelijk on toerekeningsvatbaar moest worden verklaard. 'Hij mag nooit meer in de buurt van kleine kinderen komen, want dan is hij levensgevaarlijk. Hij is te laf om volwassenen aan te vallen.' aldus het oordeel van de deskundige. In zijn requisitoir toonde de pro cureur-generaal zich ook nog veront waardigd dat de verdachte later nog heeft gepoogd de schuld van het mis drijf op zijn vrouw te werpen. De raadsman, mr. M. P. Dorhout uit Rotterdam, pleitte vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging en op name in een inrichting, omdat hij het aanvullend bewijs bij de aanvan kelijke bekentenis onvoldoende achtte en- omdat die bekentenis zelf was af gelegd door een debiele, die niet toe rekeningsvatbaar is. Uitspraak 24'april. (Van onze kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft woensdag zonder hoofdelijke stemming het ruimteverdrag 'ELDO* goedgekeurd. Het vorig jaar is tussen een aantal landen een verdrag gesloten tot op richting en financiering van een Europese Organisatie voor ruimte onderzoek. Behalve Nederland nemen deel: België, West-Duitsland, Dene marken, Frankrijk, Italië, Noorwegen. Zweden, Engeland, Zwitserland en Spanje. Achtereenvolgens zal een aantal programma's worden uitgevoerd. De kosten over de eerste vijf jaren wor den geraamd op 600 miljoen gulden. In die tijd zal een drietrapsraket worden ontwikkeld met een daarop gemonteerde proefsatélliet. Deze. sa telliet zal gegevens verschaffen om trent het gedrag van de gelanceerde raket. De bedoeling is op deze wijze te komen tot de bouw van volmaak ter raketten. De Nederlandse bij drage aan dit programma wordt ge schat op 19 miljoen. De organisatie heeft het doel ken nis en deskundigen uit te wisselen en over en weer gegevens te ver strekken over de bouw van raketten, satellieten en instrumenten. Er zul len drie laboratoria worden gebouwd: één in Delft, één in West-Duitsland en één In Italië. Het Delftse labo ratorium zal naar men verwacht 800 man omvatten. Advertentie IM. Öet kabinet-De Quay Is met een program gestart waarover geen overleg met de Tweede-Ka merfracties is gepleegd. Daarmee volgde het een heel andere ge dragslijn dan die van de kabinet ten-Drees. De binding die de ka- binetten-Drees kenmerkte, leidde tot een te star beleid. Een beleid dat zich niet voldoende kon In stellen op nieuwe situaties. De methode was ook niet In overeen stemming met het Nederlandse staatsrecht. Dat was de methode van het kabinet-De Quay wel. Maar toch is de praktijk van dit op eigen program regeren niet al- tijd goed uitgevallen. Bij voor-| beeld bij de mammoetwet en de« televisienota. En daarom zal er bij de komende kabinetsformatie ge-1 leerd moeten worden van de erva-t ringen bij de methcde-De Quay»! opgedaan. f Aldus is het betoog samen tef vatten dat het antirevolutionaire1 weekblad Nederiandse Gedachten vari 30 maart sierde. De behoefte te leren uit ervaring laat de con- clusie toe, dat de antlrevolutlo-, nalren toch niet gelukkig zijn ge-; weest met het feit dat een rege-' ring waarin antirevolutionaire ministers zaten belangrijke zaken heeft doorgedreven of willen doordrijven tegen ae opvattingen van de antirevolutionaire kamer fractie in. Dat is ook wel te begrijpen.. Immers, de Anti-Revolutionaire! Partij voelt zich zeer verbonden met de antirevolutionaire minis-: ters. Minister Zijlstra was zelfs lijstaanvoerder van deze partij bij de verkiezingen in 1959. En minis ter Van Aartsen legde zijn porte feuille neer toen hem bleek, dat' de anti's niet achter zijn streven stonden, de volkswoningbouw te rug te drukken ten bate van de vrij e-sector-bouw. YTHe antirevolutionaire ministers zoekt komt bij echte antire volutionairen terecht. Net als de formateur die socialistische mi nisters zoekt bij meelevende leden van de socialistische partij te-I recht komt. Bij KVP, WD enj CHU kan men figuren aantrek-) ken voor het ministersambt, van wie nog hooit iemand in die par tijen heeft gemerkt dat zij poli tieke belangstelling hebben. Data is er bij de anti's en de socialisten f niet bij. Daarom ls het voor de anti's, wat hun leer omtrent het staats-} recht ook zegt, zo-onwerkelijk dat antirevolutionaire ministers een politiek helpen voeren, die dwars ingaat tegen wat de fractie wil. En daarom is het begrijpelijk dat zij van deze ervaring met het ka binet-de Quay willen leren. Dui delijker gezegd: dat zij dit niet weer willen. Maar de uitgewerkte en met de partyen doorgesproken programs van de kabinetten-Drees willen zy ook niet. Daarin zyn zy niet de enigen. Ook de socialisten heb ben aan een tot op de letter afgekloven program geen behoef- te. Waar het hen om ging en gaat is dat zü' van een regering, waar aan zij deelnemen de verwezeniy- king verwachten van enige van hun programpunten. In het on vermijdelijk compromis moeten zy hun inbreng ook terugvinden. T)at de programs in het verleden aanleiding gaven tot eindeloos heen en weer getrek was niet aan behoefte tot muggenziften van socialistische zyde te wyten. Het ligt veeleer voor de hand de schuld by de toenmalige KVP-lei- ding te zoeken. Prof. Romme was groot in het vinden van ingewik kelde en voor anderen ondoor- zichtige formules, die hen kop- f schuw maakten. En dat moet van I invloed zyn geweest op de pro gram-formulering van elk kabi net, dat tijdens zijn voorzitter schap van de KVP-fractie tot stand is gekomen. Waar het om gaat is «en pro- I gram in hoofdzaken, voor een af zienbare periode. Zo'n program kan kort zijn. Omdat het by een kabinetsformatie om een klein aantal belangrijke vraagstukken gaat. waarover men het eens moet worden, wil men met elkaar in zee gaan. Maar voor een socialistische party geldt onvoorwaardeiyk, dat i het bereikte compromis moet worden uitgevoerd. Als de meer derheid in het parlement wel zou aanvaarden wat voor de socialis ten niet zo aantrekkelijk is en niet wat van deze zyde is ingebracht, heeft het meeregeren van socia listen geen zin. De antirevolutio nairen hebben blijkbaar geleerd, dat deze opvatting ook voor hen van waarde is. Als de ïystaanvoer der in de regering zit is het bij zonder zuur de regering plannen te zien uitvoeren, waarmee de fractie het niet eens ls. Het is des te zuurder als over het rege ringsprogram met de fractie niet is gesproken. Zodat men zyn aan deel in het compromis niet kan overzien. Terwijl men er toch op wordt aangekeken. Want geen antirevolutionair zal menen dat zyn partij zich van het rampzali ge bouwbeleid van minister Van Aartsen kan losmaken. Alle staato- rechttheorie ten spyt AMMAN (AP) Bij de overstromin gen van deze week in Jordanië die aan 23 personen het teven gekost hebben, is ook de 28-jarige Neder-' landse Johanna Petronella Maria Molendijk omgekomen. Zij was secre taresse op de Nederlandse ambassade to Parijs, en woonde te Montrouge.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1