Toeristen zochten overdekte Pasen m In cijfers Paasverkeer eist weer slachtoffers Miljoenen trokken naar toeristen- en pelgrimsoorden Karel I Jongelui schoten uit auto ruiten kapot ressieve is REMINGTON ROLLERSHAVE Nuf58^ instrument over. I I Verkeer toont Vliegtuig laat sportwagen aanhouden Duitse matroos verdrinkt in - Oude Maas - line op paasdagen 'Stakers niet onder pressie vertrokken' ■Mmmm PROF. PEN OVER DE WELVAARTSSTAAT: Groninger bij vechtpartij zwaar gewond Speurtocht naar vermiste jongen zonder resultaat zó lekker zó gezond pup IliSlllIf Uitvoervergumiiiigen voor Nederlanders op Nieuw-Guinea Voetballer sterft tijdens w< Uitvluchten HET VRIJE VOLK DINSDAG 16 APRIL 1963 PAGINA 3 ONDANKS ALLE optimistische voorspellingen werden de klas sieke toeristengebieden veel minder druk bezocht dan was verwacht. CHARMANT (Van een onzer verslaggevers) Vier jongelui hebben vanuit een rijdende auto niet katapul ten ruim zeventig ruiten van woningen en winkels stuk gescho ten. Zij gebruikten glazen knikkers als projectielen. Advertentie Lit. 1 met versgebrande hazelnoten, roomcaramel vollemelk chocolade 4 Loonsverhogingen zijn niet het enige en vaak zelfs niet het beste middel om tot een herverdeling van het inkomen te ge raken. Zij zijn in elk geval in de regel een ongeschikt middel om hoge winsten te verkleinen. In het gunstigste geval worden de arbeiders als groep er beter van, maar dat gaat dan ten koste van andere groepen die het ook niet kunnen heipén. 'V.EN SS-'g Bet^p leven voor minder geld Bij geharkt Politieke vlak :Y (Van een onzer verslaggevers) FASEN 1963 was en hoe kon het anders met zulk weer voor Nederland niet zo druk nis Pasen 1963. TOCH HEBBEN velen die profiteren van het vreemdelingenverkeer goe de zaken gedaan. Niet aan de kust, maar wel in de steden, DE MENSEN wilden een .overdekte Pasen" ze trokken naar restau rants, naar musea en naar biosco pen. DE "WEGEN waren wel vol, maar vrijwel nergens waren opstoppin gen. En opvalend was het, dat ve len al vroeg weer naar huis terug keerden. OPMERKELIJK WAS ook, dat er zo'n groot aantal Fransen over de grens kwam, al bleven de Duitsers ook ditmaal verre in de meerder heid. AAN DE KUST en in de bollenstreek was het dood in de pot. Enkele eb- n iers: Blcemenpark Lisse 60.000 be- 1 zoekers tegen 100.000 met Pasen 1963 Schevcningse Pier 30.000 tegen 78.000. Madurodam 32.000 tegen 56.000. 8 IN DE STEDEN waren de verschil len minder groot: Rondvaartboten Amsterdam 14.000 nu tegen 17.500 in 1962. Euromast Rotterdam 15.000 tegen 17.500. 8®$ f Naar de Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer ons opgeeft, zijn een kleine 650.000 buitenlandera (vorig jaar 750.000) gemotoriseerd over onze grenzen gekomen. Vrijdag en zaterdag wa ren de drukste dagen voor het in komende verkeer. De Logies - Informatiedienst van de ANVV, öie overal langs de grenzen kantoren heeft, bracht 22.000 toe risten onder dak tegen 32.000 vo rige Fasen. Gelderland en "Utrecht kregen heel wat van de toeristen- stroom mee, en zo was bet ook in de watersportcentra. De Rijkspolitie heeft zondag nog met een helikopter en met een vliegtuig boven de wegen gesurveilleerd, maar dat al spoedig opgegeven. De wegen waren er niet vol genoeg voor. (Van een onzer verslaggevers) In de periode van Goede Vrijdag paasdag zijn vijf rsongeiukken om tot en met tweede mensen bij verkeersongelukken bel leven gekomen. In vergelijking niet andere lange paasweekends be tekent dit een gering aantal slacht- j affers. (Van een onzer verslaggevers) Een Duitse snelheidsmaniak uit Dusseldorf heeft eerste paasdag ondervonden, dat de Nederlandse rijkspolitie heel wat mans is, zowel in. de lucht als ter land. In zijn supersnelle sport wagen raasde de Duitser over rijksweg 12 in de richting van de grens. Kilometers ver reed de Duitse pseudo-coureur aan de linkerkant van de weg om. andere met „een slakkegan- getje" rijdende automobilisten. De rijkspolitie zette met een Porsche de achtervolging in, maar slaagde er niet in de Alja Romeo in te halen. Maar de rijkspolitie beschikt over nog snellere vervoersmiddelen dan een sportwagen: men riep de assistentie in van de RP 200, het vliegtuig van de rijks politie. Vanuit de lucht volgde het vliegtuig de Alfa Romeo en via de mobilofoon zocht men conctact met de rijkspolitie te Doetinchem, die de Duitser *n de buurt van Doetinchem tot staan kon brengen. De man kreeg een proces-verbaal we gens aanhoudend links rijden. In Nieuw Millingen bij Apeldoorn werd hefc 2 H-jarig dochtertje van de familie Bronkhorst voor de ouderlijke woning door een melkauto aangere den en op slag gedood. De vierjarige M, N. van Rijn Is vrijdag in de Scbalkburgsestraat in Den Haag.door een auto aangereden vrijdag in de Schalkburgestraat in Wassenaar overleden. Maandagmorgen is de 17-jarige G.van Roosmalen uit Vught aan de verwondingen bezweken, die hij zaterdag bij een verkeersongeluk heeft opgelopen. Hij kwam toen met zijn bromfiets ln botsing met een personenauto. De politie heeft zaterdag op de provinciale weg van Maastricht naar Valkenburg in de gemeente Ambij twee aan de rechterzijde zwaar be- schadgdc wagens aangeetroffen. Zij vond in een der auto's het stoffelijk overschot van de 59-jarige verkoper N. Kleijen uit Valkenburg. De be stuurder van de andere wagen, de 23-jarige vertegenwoordiger R. uit Maastricht had na het ongeluk een shock en een zware hersenschudding opgeiopen. Hij is naar een ziekenhuis te Maastricht overgebracht, maar kon niet worden gehoord. Een arts vermoedt, dat de heer Kleijen, het slachtoffer, kort voor de botsing in zijn auto door een hart verlamming is getroffen. Vannacht is een bestelauto in Vier lingsbeek In een bocht geslipt en te gen een brug gereden. De bestuurder de 25-jarige A. Sindendonk uit Cuyk aan de Maas, werd op slag gedood. De naast hem zittende 24-jarige E. v. d. Heijden, eveneens uit Cuyk, werd ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Boxmeer. Advertentie LM. r TUSSEN NEUS EN LIPPEN HO X KWALITEIT VOOR F 1,- (Van een onzer verslaggevers) De 17-jarige Duitse matroos Her mann Kloppendurg van de kust vaarder „Albert" is omstreeks half één in de nacht van vrijdag op za terdag in de Oude Maas voor Dor drecht verdronken. De jongen viel in het water-, toen hij van een ander schip de wal wilde opgaan. De politie heeft later zijn stoffe lijk overschot opgehaald. De matroos was afwomstig uit Durlage. In New Vork hebben naar schat ting een miljoen mensen deelgeno men aan de Paasparade op Fifth Avenue en in de aangrenzende stra ten. Het was er stralend en zacht lenteweer, evenals in West-Bcrlijn, dat in het paasweekeinde ongeveer honderdduizend toeristen herbergde. Een kwart van de toeristen is ach ter de sectormuur geweest, aan de Westberlijners zelf was een bezoek aan Oost-Duitsland verboden. Zit stonden op tweede paasdag in drom men bij de muur te wuiven naar fa milieleden het is de Oostbcrljjners verboden terug te wuiven. Aan de Boskische kust in Frank rijk werden temperaturen van. 35 graden in de zon gemeten, er heerste daar een drukte als in de zomer maanden. Ook aan de lUvièra, die overstroomd werd door toeristen, vertoonde het weer zich'op zijnoaas- 1 best. Onder degenen die van de prachtige paaszondag profiteerden, bevond zich Sir Winston Churciiiil die met een - reusachtige Panama hoed op een autotocht van Monte Carlo naar Nice maakte. In Parijs versomberde hec weer paasmaandag hoe langer hoe meer; een groot deel van de Parijzenaars zocht zijn heil buiten de" "stad. Langs dè Belgische kust waren zondag de meeste hotels vol met Nederlanders, Duitsers, Fransen en Engelsen; ook in de Ar dennen was het heel druk. Triest was het dat zondag bij verkeersongeluk ken en branden in België ten minste negen doden en elf gewonden te be treuren waren. •In Vaticaanstad heeft paus Jo hannes op paaszondag zijn groet uit gesproken vanaf het balkon van de basiliek van St.-Piet.ar voor een me nigte van driehonderdduizend men- •:en. Aan zijn groet koppelde de Paus een oproep aan de christenen om door te gaan met hun streven naar broederschap. Een warme zon straal de over het plein toen de Paus op zijn vergulde troon op het midden balkon de paasboodschap uitsprak. Hij gebruikte 27 talen waaronder voor nat eerst ook Japans.en Chinees Duizenden knielden neer op de kelen toen de Paus zijn zegen uitsprak. Daarna werden 500 duiven losgelaten als symbool van de paasvrede. hi Jeruzalem waren op paaszon dag 25.000 christen-pelgrims van diverse geloofsovertuigingen bijeen om de opstanding van Christus te begroeten met gezangen. De rusti ge pa&sdiensten van zondag vorm den een schril contrast met paas zaterdag toen Ethiopische christe nen in vlammend rode kostuums dansten op het ritme van tomtoms op het dak van de kerk van het Heilige Graf. In de orthodoxe kerk van Moskou is zonoag Pasen gevierd met een of ficiële dienst in de Jeüokhowski ka thedraal; ook katholieken en protes tanten hebben zondag in Moskou paasdiensten gehouden. (Van onze verslaggevers) De Rijkspolitie is zeer tevreden over de discipline die automobilisten, tijdens de paasdagen hebben ge toond. Er zijn met Pasen bijzonder weinig ongelukken gebeurd en men heeft zich in het algemeen zeer goed gehouden aan de snelheidsbeperkin gen op sommige rijkswegen, zoals de Zuiderzeestraatweg, de weg Hoeve laken—Apeldoorn en de Rijksweg 12,- Den Haag—Elten, In de avond van tweede paasdag hebben zich bij Verkeersplein Ouden rijn in het hart van het land toch nog even files gevormd die enkele kilometers lang werden. Zij opereerden onder andere op de routes DierenVelp en DierenApel doorn. Alleen al in Apeldoorn richt ten zij voor voor 5.000 gulden schade aan. De politie hééft de vier jongelui gearresteerd. Het zijn de 22-jarige musicus W. van D., de 22-jarige mu sicus A. K., beiden uit Utrecht, en de i!8-jarige student J. W. H. en de 19- jarige A. J, A.. beiden uit Dieren. De recherche kreeg een tip van een winkelierster uit Dieren, die vertelde, dat zij aan een ionceman enkele dagen geleden 350 glazen knikkers had verkocht. De Jongelui zeiden tijdens hun ver hoor, dat het aanvankelijk hun be doeling was geweest op konijnen t* gaan schieten. Uit de aangiften is tot nu toe komen vast te staan, dat er ruiten sneuvelden ln Apeldoorn (5). Beek bergen (17). Loenen (16). Eerbeek (4) en iangs de route van Velp naar Rheden (30). De jeugdige verdachten zullen woensdag voor de officier van Justitie worden geleid. Advertentie !,M- (Van een onzer verslaggevers) De heer J. C. Bermejo, lid van de consulaire vertegenwoordiging van Spanje ln Rotterdam, beeft gisteren tijdens een persconferentie ln hotel Terminus te Heerlen de bewering van ir. Bloemendaa! van de staats mijnen tegengesproken, als zouden dé inmiddels vertrokken Spaanse mijnwerkers onder pressie van het stakingscomité zijn weggegaan. 'Voor de Spanjaarden vertrokken werden zij een voor een in de loon- hal ontboden zonder dat het sta kingscomité daar bij was en er was zelfs een aparte uitgang voor werk willigen, die onder zware politiebevei- liging kwamen te staan.' aldus de heer Bermejo die de afgelopen we ken steeds als tolk voor de Spanjaar den is opgetreden. Voorts ontkende de heer Bermejo dat enkele leden van het stakings comité zich zelf zijn komen aanmel den nadat zij in Bslgië in de mijnen hadden gewerkt, he tg jen door Staats mijnen beweerd wordt. Zij zijn door de Staatsmijnen zelf geworven, stelde de heer Bermejo en hij deelde mee, dat de Staatsmijnen ook nu nog wer ven onder de 'loslopende Spanjaar den" in Duitsland en België. Op Schiphol is maandag aan gekomen de heer Livingstone Mer chant, de speciale afgezant van pre sident Kennedy. Vandaag zal hij een bespreking hebben met minister iLuns. (Van een onzer, verslaggevers) In de nacht van zaterdag op zon dag is een 61-jarige bewoner van een sousterrain aan de Radesingel to Groningen by een vechtpartij ernstig gewond geraakt. Hij bleek om. een schedelbasis- fractuur te hebben opgelopen. In ver band hiermee is de volgende morgen een 50-jarige Grouinger aangehou den. die verdacht van poging tot doodslag is ingesloten. De juiste toe dracht van dit geval is echter nog niet komen vast te staan, omdat het slachtoffer nog niet nader kon wor den gehoord en beide mannen tij dens de vechtpartij onder invloed van sterke drank verkeerden. Om half vier zaterdagnacht werd de politie door een buurtbewoner ge alarmeerd, die glas hoorde breken en die een man zag weglopen. Men vond het slachtoffer geheel bebloed op zijn bed. Een ruit wa* gebroken, de deuren waren afgeslo ten. De meubels ln de kelder lagen omvergegooid op de grond, de koor den waren van de gordijnen gerukt, het vloerkleed was met bloed bedekt, kon een mar» worden aangehouden, Op aanwijzing van het slachtoffer die toen hij werd gearresteerd, nog geheel onder het bloed zat' en die bovenden de pantoffels van h«t slachtoffer droeg. Pen behandelt hierin problemen die Dit zijn enkele gedachten uit een artikel van prof. dr. J. Pen over 'de grenzen van de welvaartsstaat' in De Sociologische Gids van maart. Prof. De Amerikanen Don Picard en Ed l'ost hebben zaterdag met een ballon, gevuld met hete lucht, historie gemaakt. Ze voeren als eersten met een dergelijk gevaarte over Het Kanaal. Ze hadden meer succes met hun onderneming dan de studenten Do nald Kidd en Keith McKenny uit Liverpool, die in een drijvend ledikant met buitenboordmotor de oversteek wilden maken. Ze kwamen in de buurt van Duinkerken, maar daar moesten ze uit zee worden opgepikt r r~ V,,. -„r, HOLLANDIA (ANP) De laatste Nederlanders die Nieuw-Guinea ver laten, hebben thans een uitvoerver gunning nodig om hun huisraad terug te zenden naar Nederland. Deze vergunningen worden verstrekt door de dienst Economische Zaken en moeten worden voorgelegd aan de douane-autoriteiten. Deee regeling werd getroffen op grond van de cri sisordonnantie van 1939, die al lang niet meer werd toegepast. Er wordt iu het bijzonder gelet op elektrische apparaten en andere duurdere stuk ken. nauw verwant zijn aan die. welke prof. Weraelsfelder onlangs gepoogd heeft te bespreken. Prof. Pen onderscheidt passieve progressieven, die bij hun vooruit strevendheid wel eens wat teveel ijze ren economsscne wetmaiigheoen duchten op plaatsen waar zij niet zijn; en de actieve progressieven. die minder last van' economische rem mingen hebben. Dan zijn er ook nog de conserva tieven, die vrezen, dat een gelijk matiger verdeling van de inkomens de economische groei afremt. Die vrees is ongegrond. De ervaring leert, dat sociale en fiscale lasten in West-Europa hoger zijn dan ooit en het groeitempo van het na tionale inkomen eveneens. De welvaartsstaat, aldus prof. Pen, jpt een betalingsbalanstekort alleen 3. als men niet voldoende bereid is ri consumptie bij andere groepen dan de minimum-inkomenstrekkers te be ierken, De herverdeling kan niet ver der springen dan de stok lang is, maar de stok is langer dan velen den ken. Ten slotte stelt prof. Pen. dat de zogenaamde welvaartsstaat in zekere zin onze armoede totp uitdrukking brengt. Hij onderscheidt drie fasen: In het begin (de negentiende eeuw) waren er geen voorzieningen omdat de middelen daarvoor nog niet aan wezig waren. Later (ln de tegenwoordige tijd) zijn er voorzieningen nodig en moge lijk, omdat de meerderheid van de mensen niet in staat Is risico's te dragen. Nog later, misschien over vijftig jaar, zal de welvaart zó groot zijn, dat de welvaartsstaat weer kan inkrimpen. Het kan, het hoeft niet. (Van een onzer verslaggevers De Voorburgse politie, geassisteerd! door burgers, heeft tijdens de paas-' dagen intensief gezocht naar de sinds donderdagmiddag vermiste zes jarige Wimple Slee. Aan dit onderzoek heeft ook de Utrechtse 'helderziende' Croiset, die zijn vakantie in Frankrijk heeft on derbreken. deelgenomen. Resultaat hebben zi.in aanwijzingen echter niet opgeleverd. Zondag en maandag hebben po litiemannen en burgers gegraven op het terrein van de oude waterleiding, waar werkzaamheden voor de aan leg van wegen worden verricht en grote zandhopen zijn gestort. Ook heeft men in het poldergebied ge zocht. Advertentie LM. Morgen houden wij een speciale verkoop van bijzonder mooie Polyester fantasie marqui sette van een uitzonderlijke mooie kwaliteit, met ingeweven dessin, 90 cm breed. Een rtiarquisette, die U overal kunt kopen voor 3.45. nu als bijzondere aanbieding per meter voor nog géén twee gulden. OUDERKERK AAN DEN USSEL (ANP) De 24-jarige C. Offerman uit Ouderkerk aan den IJssel is op paas zaterdag tUdens een voetbalwedstrijd overleden. Offerman, rechtsback in het elftal van Spirit, kreeg tijdens het spel een ba! tegen zijn borst. Enkele ogenblikken later overleed hjj ter plaatse. Ter hoogte van de noordj-Urrt van Newfoundland is maandag de 800 ton metende Arctic Sealer, die op de robbenvangst was geweest, ver gaan. De 70 opvarenden konden wor den gered, maar de lading robbe- veilen ging geheel verloren. Prof. Pen schrijft ook, dat zelfs ac- "eve progressteven menen, dat het ■lintje van de sociale voorzieningen Ueen nog maar moet worden bijge- -arkt. De sociale strijd Is echter nog .iet gestreden. Als punten van strijd ;oemt hij: Het onderwijs, de sociale claagdheid en de collectieve voorzie- ingen, waarvan hij vooral de wo ningbouw noemt. Concluderende zegt prof. Pen, dat 'e grenzen van de welvaartsstaat »iet liggen bij de geheimzinnige wet en, waarop conservatieven zich zo ■:aarne beroepen. Er is maar één eco- lomlsche grondregel: Men moet niet e veel hooi op zijn vork nemen.' 'De werkelijke grenzen van de wel vaartsstaat liggen bij de bereidheid, de offers van de inkomstenoverheve lingen op te brengen.* Om de welvaartsstaat verder uit te bouwen is een zekere mate van strijd nodig, maar een agressieve loonpoli- itiek is een gevaarlijk instrument De strijd kan beter op het politieke vlak worden uitgevochten, omdat de voor- ®el„nanle de openbare fi- nancien betreffen. Woensdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze bij zonder mooie Polyester fantasie marquisette, in diverse dessins nu per meter voor cofc f 10 broed t ln deze rubriek vermeldt let Vrtje Volk zonder commentaar trej- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. *Wat India betreft wat de situa tie veel minder gevaarlijk. Voorl» bestond er grote twijfel over de juist heid van de MacMahon (ijn (grens tussen India en China) en was het voor ons niet zeker dat Sndia het recht aan zijn kant had.' Dat neemt allemaal niet weg, dat China gewapende agressie pleegde. Daar moet de PSP i'it principe le gen zjjn. Tal zijn wy ook, naar w(j zagen hierin niet zo'n groot gevaar voor de wereldvrede, als bij het Ame rikaanse optreden t-a.v. Cuba het ge val was en juist daartegen was ons protest gericht.' Toen bekend werd dat de Russen we! rakelten op Cuba hadden, hebt u daartegen bij de Russen niet ge- protesteerd. Waarom niet? 'Dat hebben wij niet gedaan, om dat wil reeds eerder in het algemeen 'egen het stationeren van raketten hadden geprotesteerd.' Inerview met tankhorst (p.s.p.) m Elseviera Weekblad ran 6 april 1963. N

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1