j Woningbouwbeleid was teleurstellend, KV P-voorzit ter Yerolme bouwt mee aan werf in Mexico ra Pas als de jeugd aan bod komt we Weer vechtpartij met :ie in w I .Wiesenthal over Duitsland en het neo-nazisme: Kosmos 15 lipt e vermist van 18 jaar Ruzie in café: 2 mannen met mes Bezwaren tegen >s-c.a.o. Op stilstaande auto gereden Geen spoor van Wimpie Slee Oudste van ons land -107 jaar - overleden Êvfi M i m I ik ÏÈtl 8 m Ook militaire schermutseling HET VRIJE VOLK MAANDAG 22 APRIL 1963 PAGINA 3 (Van onze parlementsredactie) De resultaten van het woningbouwbeleid in de afgelopen jaren zijn teleurstellend en ver ontrustend geweest. De voorzitter van de KVP, mr. Aalberse, zei dit zaterdagmiddag in Den Bosch op het congres van zijn partij. Hij ontkende, dat de KVP in het verkiezingsmanifest van 1959 beloofd heeft de woningnood in de periode 19591963 op te lossen. Voor de komende vier jaren beloofde hij dat al evenmin. t; :"M V- - sf; i Wlfeivl i WBS-rapport somber Bedoeling geprezen Hoe moeten we verder? Bou wen aan een wereld waarin de kinderen der onderdrukten en vervolgden kunnen leven met de kinderen der vervolgers en zelts de joden met de Duitsers, maardan moeten we eerst de hindernissen en schaduwen van het verleden wegnemen. En verder waakzaam blijven. De jeugd moet de behoeder van de waakzaamheid zijn! Dankzij Stalin Collectieve schaamte Lof op Ludwigsburg Kan niet verjaren Misverstand Stichting van de Arbeid: ■i y ift I f"? s"7 Prins Bernhard vertrok naar Mexico. H(i werd uitgeleide koningin Juliana en prinses Christina (op de rug gezien). SCHIPHOL-WASHINGTON (ANP AP) Het afgelopen weekeind is voor de leden van het koninklijk gezin bijzonder druk geweest. Ook de ko mende dagen zullen voor hen zeer enerverend zijn. Zaterdag vertrok Prins Bernhardt van Schiphol, naar Mexico, waar hü ais erevoorzitter van de Nederland se delegatie het congres van de in ternationale Kamer van Koophan del zal bijwonen. Zondag keerden de Prinsessen Irene en Margriet terug uit het Oostenrijkse' plaatsje Lech waar zij een korte wintersportvakan tie genoten. Vandaag zullen de prinsessen ech ter alweer het land veriaten om op Windsor Castle in Engeland met 26 andere telgen uit vorstenhuizen de gasten te zijn van koningin Eliza beth. Woensdag zullen allen getuigen zijn van het huwelijk van prinses Alexandra van Kent en Angus Og- gedaan door Praises Irene en r.rlnses lilsrjjrie!, kiemen bruingebrand uit het Oosten. rijkse Lech terug ha een korte vakantie. ilvy in de Westminster Abbey in1 Londen. Tijdens zijn betoog vroeg mr. Aal berse zich at ol de hoofdredacteur -n Het Vrije Volk zijn eigen krant wel las, omdat deze had geschreven, dat er geen sprake is van het voort durend uiten van kritiek op de rege ring. Hij uitte zijn ergenis over 'de wijze waarop dag m .dag uit iedere gele genheid wordt aangegrepen of beter gezegd wordt misbruikt om politiek te bedrijven met de duidelijke bedoe ling het Nederlandse volk te doen ge loven, dat deze regering zonder socia listen een mislukking is geweest.' Over het geheel genomen kreeg het kabinet van hem de aantekening 'goed gedaan'. Minister Veldkamp schonk veel aandacht aan het rapport van de Wiardi Beekman Stichting 'Om de kwaliteit van het bestaan'. Hü meent ,dat dit niet aan de els van deugdelijk voldoet. Omgezet in een beleid betekent het rapport een somber en bepaald geen lokkend en wenkend perspectief .zei hij. Het perspectief van het rapport 1» volgens hem een noodzakelijke beste- Prinses Beatrix heeft zaterdag in Washington een gedenksteen ge-.o plaatst in de nieuwe Nederlandse;1 ambassade. Zondagmiddag woonde 1 zij een concert bij door het Haagse Residentie-Orkest onder directie van Willem van Otterloo. a Na afloop vloog zij naar New York o waar zij bij vrienden logeert. Prinses Beatrix hield in Washington een persconferentie, naast haar de Nederlandse ambassadeur, mr. J. H. van Rojjcn. m MEXICO CITY (AFP, ANP) Scheepsbouwer C. Verolme heeft vrij dag in Mexico City bekend gemaakt dat zijn concern zal participeren in de bouw van een nieuwe scheepswerf, die bij de havenstad Mazatfan aan de westkust van Mexico komt, dicht bi) dc ingang van de Golf van Califor- 1 niê. a o Het projekt zal op de bij Verolme gebruikelijke wijze worden opgezet, t.w. een vrijwel gelijktijdige bouw van werf en scnepen. Het geheel, inclu- i sief de order voor verschillende sche- j pen, gaat ca.70 miljoen dollar kos ten. Verolme zal voor de aanlooppe riode kader beschikbaar stellen. De vestigïugi van .'een werf pan 'de Stille Oceaan geeft "de '-Mexicaanse scheepvaart belangrijke nieuwe per spectieven. De heer Verolme verblijft op het ogenblik in Mexico in verband met het 19e congres van de internationale kamer van koophandel, dat wordt bij gewoond door o.a. prins Bernhard en enkele Nederlandse zakenlieden. De nieuwe werf komt aan een ha ven. die door twee landtongen op na tuurlijke wijze van de zee wordt af geschermd. Daar ligt al een oud werfje, dat geheel zal worden gemo derniseerd en uitgebreid. Voorlopig wordt gedacht aan twee hellingen voor schepen tot ca. 17.000 ton d.w., maar er zijn uitbreidingsmogelijkhe den tot de bouw van schepen tot 60.000 ton d.w. Het nieuwe bedrijf wordt geen 100 pet dochteronderneming van het Ve- rolme-concern; enkele Mexicaanse groeperingen zullen er in deelnemen. Daarover zijn al sinds geruime tijd besprekingen gevoerd door functio narissen van Verolme, van wie er nu nog vier in Mexico zijn. Het "bezoek van de president van Mexico aan Ve- rolme's werf op Rozenburg, enkele weken geleden, hield verband met de nieuwbouwplannen. Verolme heeft reeds buitenlandse werven in Brazilië, Ierland en Noor wegen. dingsbeperklng, die voor een gunstig loonbeleid maar weinig mogelijkheid openlaat. Ook zoude mogelijkheid om iets aan de zware belastingdruk te doene naar een heel verre toe komst worden verwezen. De bewindsman van Sociale Zaken zei, dat dit op alle mogelijke plaat sen al was gezegd. Zijn spreektijd was te kort om het nader uit te werken. Overigens prees hij de bedoeling van de Partij van de Arbeid om met het. rapport, een duidelijke sociaal- economische beleidslijn en' prioritei ten afweging voor de toekomst te stellen. De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer dr. De Kort leek aan de ernst van die bedoeling nogal te twijfelen. Hij zei een voorstander te zijn van een meer-partiien stelsel en vroeg zich af: 'Zou werkelijk de PvdA indien zij-op het punt stond de par lementaire meerderheid te behalen of te verliezen,het WBS-rapport heb ben gepubliceerd? - Zelfs nu nog, nu de PvdA in r-el onafhankelijker positie tot haar kie- zerspotentiëel staat dan in de twee- of drie-partijenconstructe, volgde tot op heden geen antwoord op de vraag of In dit Wiardi-Beckmanprogram de toekomstige marsrichting van de hui dige oppositie lgt.' Dr. de Kort zei, dat de KVP een barrière vormt voor de machtswaan van de doorbraak die de parlemen taire meerderheid nastreeftals het middel om aan de maatschappij een typisch socialistisch aanzien te geven. Ik weet, «ei hij, dat de KVP nooit de parlementaire meerderheid zal verwerven. Dat acht ik een goede én gelukkige omstandigheid. Een geeste lijk verdeeld volk, aldus de fractie- lei'J.jr van de KVP. dient niet door ons alleen te worden geregeerd. Apart aandacht besteedde hij aan de boe ren. Hij zei geen concrete beloften te kunnen doen ,maar wilde wel de af spraak maken dat het landbouwbe leid de zeer bijzondere zorg van de KVP zal krijgen. (Vervolg van voorpagina) MOSKOU (Keuter) De Sowjet- Unie heeft vandaag de onbemande kunstmaan Kosmos-15 gelanceerd, al dus meldt het Russische persbureau Tass. De vorige kunstmaan van de Kos- mos-reeks is negen dagen geleden de ruimte ingeschoten. Vermoed wordt dat deze kunstmatige satellieten van de aarde de weg moeten bereiden voor de eerste reis van de mens naar de maan. De eerste Kosmos is in maart vorig jaar in een baan om de aarde ge bracht. Nader wordt bericht, dat de Kos mos 15 in een baan om de aarde cir kelt waarvan het verst verwijderde, punt 371 km en het dichtst hij zijnde punt 137 km van de aarde verwijderd is. De wetenschappelijke uitrusting aan boord van de Kosmos 15 werkt normaal. Over de Duitse jeugd is hij tame lijk optimistisch. 'Hoewel, wie mogen in dit land geen wonder verwachten; het is twaalf jaar iang met een on gelofelijk gemeen gif ingespoten, het zal er nog lang van doortrokken blij ven. De leeftijdsgroep van 35 tot 65 jaar levert in Duitsland problemen op. Als we deze groep van het neo- nazisme kunnen afhouden tot de jeugd in de maatschappij aan bod is gekomen, danhebben we de oorlog gewonnen. 'Na <e bevrijding,' zei de heer Wie senthal. 'waren we met de opsporing en de berechting van de oorlogsmis dadigers op de goede weg. Nee, ik heb me nooit over de hoogte van de straffen, opgewonden. De processen zelf. die brede Sagen van de bevolking de waarheid ver tellen een waarheid die de jeugd fliaar al te gemakkelijk wordt ont- (Van een onzer verslaggevers) Sinds vorige week donderdagavond wordt de 18-jarige Aaltje Doornbos uit Harkstede (Gr.) vermist. Het meisje is donderdagmiddag naar het enige weken geleden her opende motel Halfweg te Wester broek gegaan. Daar wilde zij sol liciteren voor een betrekking. Van dit bezoek is zy niet teruggekeerd. houden zijn belangrijker dan de straffen. Helaas, de koude oorlog heeft al les op het tweede plan geschoven. De enige overwinnaars van de koude oorlog zijn de nazi's. Zc mogen Sta lin dankbaar zijn... Of ik geloof in een collectieve schuld van de Duitsers Neen! Wie de geschiedenis kent van Sodom en Oomorra. weet dat dit begrip ook niet in de bijbel verankerd ligt. Ove rigens: ik weet maar al te goed hoe het altijd en eeuwig met.de joden is gegaan. Als men één slechte jood kon vinden, waren we allemaal slecht Wél geloof ik in een collectieve schaamte. Die verlang Ik van de Duitsers! Nu weet ledereen precies wat er is gebeurd, wie er nu geen stelling tegen neemt, ja. die .maakt zich mede-schuldig, alsnog, aan de misdaden van '33 tot '45, Zeg niet: admiraal Dönitz kon toch maar weer spreken, voor de Duit se schooljeugd en hoe. Vraag liever: hoe was de reactie daarop. Welnu, het regende orotesten. de leraar die Dönitz had uitgenodigd, werd prompt ontslagen dét is het belangrijk ste! Komisch.' zei de heer Wiesen thal, die graag humor als wapen hanteert, 'dat ik hier de Duitsers moet verdedigen.' Hij heeft tegenover mij trouwens al eerder de lof gezongen over de ac tiviteiten van de Duitse justitie-in- stantie in Ludwigsburg. die nog hon derden (minstens 9Ö0) process-" voorbereidt. En bH zri toen: -'' men thans oo'; rj-r*-" - actief zou zijn, had Wiesenmai meu op Rajakowitsch hoeven te jagen.' Over de zaak Rajakowitsch zei hij: j -'Mijn rol ls beëindigd. Nu is het ge- recht aan het woord. Het materiaal van hét Rilksinstituut voor Oorlogst documentatie was perfect. Zijn ar restatie in O istenrijk is aan dit ma teriaal' te danken. De moeilijkheid blijft de verja ring.' Dat is helaas zo. Onze 'gewo nc' wetten voorzien eigenlijk niet in de bestraffing van dit genre moorde naars, wier misdaden in feite onder alle omstandigheden zouden moeten worden berecht. Volkerenmoord kan niet verjaren De justitie in Oostenrijk moet thans bewijzen dat Rajakowitsch wist dat Auswitsch vernietiging der. joden betekende, lukt dat niet, dan! kan hem slechts medeplichtigheid; ten laste worden gelegd en dat delict- is na tien jaar verjaard, dus In West-Dultsland is men logi scher te werk gegaan. Daar begint de. veriaring pas te tellen na 5 mei 1945. In Oostenrijk sinds het tijdstip van de daad. Het gebeurt dat vijf Duitserss en vijf Oostenrijkers dezelfde misdaad, samen gepleegd, op hun geweten, hebben en dat de Duitsers worden veroordeeld en de Oostenrijkers vrij uit gaan... Er is nog veel niet in orde. er wordt veel gedaan maar niet genoeg.' Over de hoge x-egeringsfunctle v Wilhelm Harster (thans .mé; j"»« fï-y r*r,«,"r gingen in Nederland) zei de heer Wiesenthal: •Hieruit blijkt dat er nog altijd verantwoordelijke personen in Duit land zijn die menen dat zij niet kun nen regeren zonder de hulp van lie den wier houding in de oorlog uiterst laakbaar zo niet misdadig is ge weest. Dat is een afschuwelijk mis verstand, ook in Oostenrijk en Italië. (Van een onzer verslaggevers) Zondagavond zijn in een café in de Zonstraat le Urecht twee bezoe kers door messteken ernstig verwond. De 41-jarige kraandrijver van den B. kreeg een messteek in de hals, waardoor de slagader werd doorge sneden. Dc 33-jarige heler O. liep snijwonden op aan het hoofd en de linkerhand. De verdachte, de 41-jarige .koop man Van V. uit Vlanen kon twintig minuten later worden gearresteerd. Op een binnenplaatsje van het café ontstond tussen de heler O. en de koopman Van V. een woordenstrijd, doordat O. tegen de pantalon van V. had gewaterd. Van V. haalde plot seling een scheermes tevoorschijn en zwaaide er in het wilde weg mee rond. V. d. B. die ook op 't plaats je van het café was, werd in de hals getroffen. De dader vluchtte over een schut ting. Doordat hi) zichzelf ook had verwond. hU kreeg eeil snee in de bovenlip, dc duim en eert .wond bo ven het linkeroog, was het yoor de recherche niet moeilijk om herft. snel te arresteren. Na behandeling ln het ziekenhuis werd hy opgeslocn. (Van onze soc. econ.-redactie) De Stichting van de Arbeid heeft de werkgevers- en werknemersorga nisaties gevraagd hun voorstellen voor de nieuwe handarbeiders-ca.o, bij Philips te komen toelichten. De stichting heeft in eerste instan tie bezwaar gemaakt tegen de loons verhoging die 2,97 pet. zou bedragen omdat dit een overschrijding van de gemiddelde toegelaten loonstijging met 0.27 pet. betekent. De contrac terende partyen menen dat deze ge ringe afwijking zeer goed.mogelijk is. Als de 2,7 pet. niet wordt beschouwd als een gemiddelde maar als een vast percentage kan men beterieen alge mene loonronde voorschrijven aldus de vakbonden. Een ander bezwaar van de stich ting geldt de lonen van de. vrouwen van 23 tot 30 jaar. In de c.a.o. zUn die op 85 pet. van de mannenlonen gesteld. Volgens het EEG-verdrag moet dit percentage echter 90 pet be dragen. MONTFORT (ANP) De 45- jarige A. Schaeffer uit Montfort is in de nacht van zaterdag op zondag dodelijk verongelukt op de Streek- weg tussen Montfort en St.-Joost. Hij reed met een bestelauto in volle vaart achter op een stilstaande personenwagen, die kort tevoren een fietser had aangereden, die zwaar gewond raakte. Beide auto's werden zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) De Voorburgv- politie heeft nog steeds geen spoor kunnen vinden van de verdwenen Wimpie Slee, van wie steeds sterker wordt vermoed dat hij verdronken is. een mening die cok de helderziende Max Croisct huldigt. Het afgelopen weekeinde heeft de Voorburg se politie speciaal het deel van De Vliet, dat Croiset heeft aan gewezen. in het oog gehouden. Langs beide oevers tussen de spooriyn naar Rotterdam en de Oude Haven wordt gepatrouilleerd. (Van een onzer verslaggevers) De oudste inwoonster van Nederland mevrouw K. Portier-Tan Kiet Nio is op bjjna 108-jarige leef tijd overleden in het gemeentelijk verpleeghuis 'De Orchidee' te Hilversum. Zij werd geboren in Modjokerto en was van Chinese afkomst. Met de Si- bajak repatrieerde zij 11 augustus 1958 uit Indonesië naar Nederland. Zjj werd hier meteen opgenomen in het Hiïversumse verpleeghuis. Op 13 mei zou mevrouw Portier- Tan Kiet Nio 108 jaar zijn geworden. De laatstetijd ging zy steeds min der eten en kon zo goed als niets meer zien. Ziek was zy echter niet. De meeste familieleden van me vrouw Portier wonen in Nederland, kleinkinderen, achterkleinkinderen en zelfs achter-achterkleinkinderen. Haar dochter overleed enkele jaren geleden. Bovenstaande foto van. mevrouw Pomér iverd verleden jaar op haar verjaardag gemaakt. Josef Schuster, een Tsjech, die be schuldigd werd van spionage voor West-Duitsland, is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, aldus meldde het Tsjechische persbureau Ceteka zaterdag. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van zaterdag op zondag is het in Tilburg opnieuw tot ongeregeldheden gekomen, waarbij politieagenten door burgers werden gemolesteerd. Het gebeurde in een café waar om half twee een 15-tal bezoekers door drie agenten werd gesommeerd de gelag kamer te verlaten. Toen de aanwezigen aan dit bevel geen gehoor gaven, haalden de agen ten hun boekje te voorschijn om pro cessen-verbaal uit te delen. Dit was tegen de zin van een jeugdige tim merman, die na een heftige woor denwisseling een barkruk naar het hoofd van een der agenten slingerde. In hun mobilofoonwagen gingen de agenten onmiddeliyk om assistentie vragen. Dat moest wel, want de café bezoekers dromden reeds dreigend om de auto heen. Ten slotte verspreidde men zich en tot verder handgemeen kwam het niet meer. De barkruk- zwaaier kon worden gearresteerd en ingesloten. Tüburgs publiek heeft zich zater dag ook krachtdadig gemengd in een conflict tussen een beroepsmilitair en een dienstplichtig soldaat. De sol daat stond langs de ringbaan zuid in Tilburg te liften. Vanuit zijn voorka mer aan de Van Limburg Stirumlaan bespeurde een beroepsmilitair dit tafereel en hij greep onmiddellijk in. Hij reed met zijn auto naar de lif tende soldaat, gaf hem een lift en reed regelrecht naar de Willem 2- kazerne, om rapport op te maken. De soldaat wist uit de wagen te springen, maar even later werd hij opnieuw in de kraag gevat. Omwonenden begonnen zich toen met de zaak te bemoeien. Zy rukten het portier van de auto open zodat de dienstplichtige opnieuw de vluch» xon nemen. Hem werd doorgang ver leend door een huis. waarna hy via een achtertuin en een poortje in een andere straat kon verdwijnen: Een bromfietser, die zich ook in de striid had gemengd, verschafte de soldaat ten slotte een lift naar het station....

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1