Deskundigen onderzochten 'wie de schoen ili mi noen aan uit Advocaat van dr. O.: arrest' Wl Beslissing in strijd om kind Italiaans meisje moet naar moeder terug Moeder Achilla was te jong en onwetend en zijn vrouw brachten gorillababy 6Goi Cassatieberoep voor Hoge Raad Ongeluk te Mook: vonnis 4 maanden Dader van doodslag houdt vier jaar Balans H£T VRUE VOLK WOENSDAG 24 APRIL 1963 PAGINA 8 De in zijn kringen 'Haagse Pim' genoemde 51-jarige metaalbewerker W. C. J. van W. Leeft dinsdagmorgen voor de Haagse rechtbank ontkend het 'knappe staaltje van vakmanschap' te hebben geleverd» waarmee eind-januari vorig jaar de brandkast werd opengebroken in het ad ministratiegebouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Een bedrag van ongeveer 224.000 aan lonen moet daarbij als buit zijn meegenomen. Deskundigheid Sporen- Orthopedisch congres Met blote voeten Geld van erfenis 'Getuige-deskundige' PLATENSPELERS voor de beste weergave! In belang van kind Verkeerd aan de horst Menselijke fout Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust (Van een onzer verslaggevers) De verdachte, die in 1959 vrij kwam na een straf van vier jaar te hebben uitgezeten, heeft een zekere reputatie als brandkastbewerker. Destijds forceerde hij de kluis in het departement van 'Marine In Den Haag en verwierf toen de b ij naam 'de marinekraker'. Verleden jaar meldde hij zich na een opsporingsverzoek uit eigen beweging bij de re cherche, waar hij vertelde niets met het misdrijf in het zieken huis te maken hebben gehad. H(j voerde gisteren voor zijn rech ters een uitvoerig alibi aan. "Die avond (26 januari) ben ik om half negen van huis gegaan, de stad in. Ik zat in een paar cafés tot sluitings tijd en was 's nachts om twee uur weer thuis. Dat is zo'n beetje regel bü me.' U bent dus een man van vaste ge woonten,' veronderstelde de presi dent mr. Schaafsma. 'Maar waarom bent u zo laat, pas in oktober, met dit verhaal bij de rechtercommis saris gekomen, terwijl u al sinds fe bruari in voorarrest zit?' "Mijn dossier was niet volledig.' zei verdachte. 'Wat kon u dat schelen?' 'Ik moest er eerst ook nog over na denken wat ik die avond precies ge daan had.' De Inbraak zelf is een knap staal tje van vakmanschap geweest. Een hoofdinspecteur van de Leldse poli tie vertelde dat het openbranden van de kast hoogstens drie kwartier in beslag heeft genomen. Voordat met het opensnijden werd begonnen was om de zijkant waar de brander werd gebruikt, een tent je van paardedekens gebouwd om te voorkomen dat het lichtschijnsel naar.buiten zou- doordringen. ,Alle kieren van ramen en deuren' waren' 'met leukoplast gesloten, ruiten waren afgeschermd. De' Öeskuhdigh'eid, "waarmee' 'de brandkast was geforceerd, bleek voor al uit de zeer rechte snijsporen in de zijwand. 'Uit een technisch oogpunt; kan men dus daar ook bewondering! voor hebben!' meende de president., 'Absoluut.' zei de hoofdinspecteur.; in het administratiegebouw en ook daarbuiten zijn enige handschoen en voetsporen gevonden, maar pas nadat uit de Vliet te Leidschendam een weekendtas was opgehaald met o.a. kleren, een zuurstofcilinder, schoenen, bankbiljetten en Joon- strookjes. zocht de politie in de rich ting van de verdachte. De wasserij- nummers op de kleding wezen de- weg. "Die kleren waren niet meer van m.j.' zei de metaalbewerker voor de rechtbank, 'die had ik weggegeven.' 'Aan wie?' vroeg de president. Dat wou Van W. niet zeggen. 'Het waren kennissen, maar waarom zou ik hun namen noemen. Dan komt de politie daar alles omspitten en dat bezorgt ze maar een hoop last.' De brandkast bevatte in totaal 1200 loonzakjes. Na de 'inbraak waren er nog driehonderd "loonzakjes met een gezamenlijke inhoud van tachtigdui zend gulden over. In de gang van het gerechtsge bouw was de opengescheurde brand kast als stuk van overtuiging opge steld. En de tafel van de president in de zittingszaal had wel iets weg van een schoenmakerswerkplaats: zo veel paren schoenen (van de ver dachte) stonden er op een rij, geflan keerd door allerlei gipsafgietsels, waaronder die van complete voeten. Een. groot deel van. de middagver- horen deed dan ook min of meer den ken aan eea orthopedisch congres. Voet- en schoendeskundigen kwamen toen in een vaak ingewikkelde tech nische gedachtenwisseling tot de con clusie, dat het uit de Vliet opgeviste schoeisel de bijzonderheden en eigen schappen toonden van verdachtes voeten en dat hij die schoenen 'veel vuldig* gedragen moest hebben. Wat de metaalbewerker, die een zeer zelfverzekerde indruk maakte en die zijn raadsman, mr. B. H. A. Langerwerf, zo nu en dan eenvoudig naar de achtergrond drong, op al even uitvoerige wijze trachtte te be strijden. Die schoenen waren zijn eigendom nooit geweest, zei hij en de technische aanwijzingen van de des kundigen deed hij af met de opmerking zo kun je wel aan het goochelen blij ven. Hij stelde ook voor een paar pan toffels te laten zien die hij wel ge dragen had en die dus de vorm van zijn voeten hadden gekregen, 'niet - nodig,' wimpelde de president af. 'Daar wil ik niets mee te ma ken hebben. Hier op de tafel staan al schoenen genoeg, die uit uw gar derobe afkomstig zijn.',.'Kan ik dan niet mijn blote voet tonen? Dan merkt u het verschil met de conclusies van' de deskundigen.' Hilariteit in de zaal. 'En dat heeft ook geen zin,' vond mr, Schaafsma. - De verdachte zette een verongelijkt' gezicht. 'Als ik geeneens mijn voeten meer mag laten zien.' Het gesprek rond de groene tafel had ook betrekking op allerlei blauw drukken en foto's die van de sporen, echoen en voeten waren gemaakt. Ge ringschattend zei de verdachte: 'Daar klopt helemaal niets van.' De man, in zijn kringen wel Haag se Pim genoemd, schijnt het mate- rieel niet zo slecht te gaan. Na het uitzitten van zijn straf in 1959 is hij rustig gaan leven. 'Ik had een beetje geld, van een erfenis.' 'Ja, u leeft er goed van, zonder te werken,' commentarieerde de president iro nisch. Hij kleedde 2ich goed en vulde zijn garderobe nogal vaak aan en enkele getuigen k décharge kwamen vertel len, dat hij ook royaal was voor an-, deren en dikwijls kleren weggaf. Maar een timmerman die beweer de, dat hij de uit het water gehaalde pantalon van de verdachte cadeau had gekregen en die later op zijn werk was kwijt geraakt sprak daar mee zijn vroegere verklaring voor de Advertentie X.M. Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen (Van een onzer verslasgevers) Het cassatieberoep van de Berkelse arts dr. O, die door het gerechtshof te Leeuwarden tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, is dinsdag door de Hoge Raad behandeld. Mr. F. H, Piket lichtte drie cassatiemiddelen toe en kwam tot de conclu sie dat de Hoge Raad het arrest van het Leeuwarder 'nof zal moeten vernietigen. De thans 46-jarige arts die zijn le venslange gevangenisstraf wegens» moord door middel van cyaankali op zijn echtgenote uitzit^ in de strafge vangenis te Leeuwarden, wordt ervan beschu'digd op of omstreeks 4 febru ari 1958 zijn medegevangene de 43-ja- rige A. Lodder door vergiftiging om het leven te hebben gebracht even eens met cyaankali. Mr. Piket voerde als eerste cassa tiemiddelen aan dat de dagvaardmg nietig was omdat het voornaamste feit onvoldoende omschreven werti. Er stond namelijk niet in dat het slacht- toffer niet wist dat de van dr. O. ont- Ivangen 'medicijn' die hij heeft bi jgenomen, vergif was. Ten tweede voerde mr. Piket aan dat het Hof de vormvoorschriften niet'heeft gevolgd. Bij de behande ling op 21 en 22 mei 1962 is, zo zei hij, aan de uiterst belangrijke getui- ge-deskundige prof. Baan op de eer ste dag toestemming gegeven, te ver trekken zonder dat men wist dat het openbaar ministerie daarmee ak koord ging. Bovendien zou ook een aantal ge- tuigen-deskundigen niet zijn aange zegd dat zij ook op de tweede dag van het proces aanwezig moesten zijn. Uitvoerig ging mr. Piket in op het derde cassatiemiddel: Het Hof heeft zijn arrest onvoldoende met redenen omkleed. Wat bewezen verklaard is kan niet worden afgeleid uit de wet telijke bewijsmiddelen. Mr. Piket ra felde een aantal zinsneden van het arrest uiteen om de tegenstrijdigheid van de bewijsmiddelen aan te tonen. 'Vele bewijsmiddelen steunen niet op de .wet,' constateerde mr. Piket tenslotte. In het arrest spreekt het Hof van eert keten van bewijsmiddelen. Die zie ik niet ik zie slechts een aan tal schakels die niet in eikaar pas sen. Daarom kar. de Hoge Eaad slechts tot de conclusie komen: ver nietiging van het arrest.' Op 7 mei zal de advocaat-generaal conclusie nemen. recnter-cormrüssarls tegen, waar hij had verklaard het kledingstuk (dat hem veel te groot was) te hebben gedragen, tot het versleten was. En de broek in de weekeind-taa was he lemaal niet versleten, Gaat u maar zitten, zei de pre sident. Ir zijn soort een getuige-deskundi ge was ook een door de verdediging opgeroepen kelner, die ervaring bleek te hebben in het openen van brand kasten. "Hoeveel tijd zou daar in dit ge val voor nodig geweest zijn?' vroeg da raadsman. 'Zeker een uur of drie,' schatte da vakman. 'Niet meegerekend het binnen dringen in. het Academisch Zieken huis. 'Tja, je hebt wel eens aardige panden, waar je zo in zit. Dat is altijd verschillend.' "Hoeveel inbraken van dit kali ber hebt u zelf al gepleegt.' infor meerde de president. 'Daar laat ik me liever niet over uit,' antwoordde de getuige waak zaam. Hij verklaarde dat de kraak ta het Academisch Ziekenhuis moeilijk dooi een man. alleen gepleegd kon zijn een veronderstelling die al eerder tij dens de zitting naar voren was geko men. Wel bleek, dat het materiaal waar mee in het ziekenhuis kleren en ra men waren afgeschermd, reeds van te voren op maat gesneden waren. Een kritische reactie van de pre sident ontlokte nog een caféhouder uit de Nobélstraat, die ergens in een kladblok had genoteerd dat 'Pim' die bewuste avond in zijn zaak was een aantekening die midden tussen enige notities stond die op de maand mei betrekking hadden, i In het Academisch Ziekenhuis was jhet de gewoonte iedere maand op een mededelingsbord te berichten op welke datum de lonen zouden wor- den uitbetaald. Dat gebruik heeft de linbreker(s) waarschijnlijk op het spoor gebracht. Sindsdien wordt de uitbetaling dan ook niet meer op die wijze aangekondigd. Tot een requisitoir Is het dinsdag Iniet gekomen. Voor het horen van. 'nog enige getuigen a décharge is de' zaak uitgesteld tot woensdag 1 meL Ineke de Meulder is het bloemenmeisje uit Lisse dat de drieduizend tul pen vergezelde, die met de Rijndam van de HoIland-Amerika-ltfn naar Montreal werden gebracht. Het IloUandse meisje draagt hier behalve een grote bos tulpen een 15de-eeuws Nederlands hofkostuum. Advertentie 1M. IMP-: N.Y. NAHO - PRINSENGR. 65S - AMSTERDAM (Van een onzer verslaggevers) Om eventuele moeilijkheden te voorkomen naar aanleiding van een uitspraak in kort geding over een kind, stond gistermorgen op de Minervalaan in Amsterdam reeds politie geposteerd. Daar verblijft bij beschikking van de Amsterdamse kinderrechter namelijk het achtjarige meisje Guiliana Strazzeri, dat vol gens het gistermorgen uitgesproken vonnis van de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. TJ. W. H. Stheeman, aan haar Duiêse moeder, de 28-jarige Verena Scholz, moet worden terug gegeven. Het meisje was 6 januari door haar Italiaanse vader, de 48-jarige Giuseppe Strazzeri, werkzaam, op het Italiaanse consulaat in Amsterdam, ontvoerd uit de woning van haar moeder in West-Berk) n. Tussen de ouders woedt een strijd om het uiteindelijke voogdijschap over het kind. Mr. H. B. Wleringa had namens de vader betoogd dat volgens de Italiaanse wetgeving i— die echtscheiding niet erkent ihet voogdijschap aan de vader toe komt. -j. Mr. Th. Limperg stelde hier on der meer tegenover dat ook volgens Italiaans recht de moeder de ouder lijke macht kan uitoefenen. In dit verband heeft pleiter erop gewezen dat een rechtbank in Ber lijn het kind voorlopig bi) de moeder had geplaatst. Ook zijn daar stappen ondernomen om de vader uit de ouderlijke macht te doen. ontzetten. De man kan in Berlijn verder pro cederen, aldus mr. Limperg. De president wees erop dat zijn oordeel herstel van de oorspronke lijke toestand, in het belang van het kind, beoogt. De heer Strazzeri heeft, zo concludeerde hij, op volstrekt on rechtmatige wijze ingegrepen. Hij besliste dat het kind met be hulp van de sterke arm aan de moeder zal worden teruggegeven, j zelfs op straffe van lijfsdwang van de vader. j De suggestie van mr. Wierlnga het (kind onder bescherming te stellen ;van de Italiaanse ambassade, tot tdoor de Italiaanse rechter een defl- Inltieve beslissing zou zyn genomen, wee3 de president van de hand. i Het kind heeft een tijdlang bij do [vader op de Minervalaan gewoond. :Op 25 maart probeerde de uit Ber lijn overgekomen moeder het kind terug te krijgen. De politie werd toen in de zaak gemengd, waarna de kin derrechter het meisje voor" drie maanden bij buren onderbracht en een toezichthouder benoemde. Ook de laatsten beval de president (op formele gronden) de afgifte van bet kind. Guiliana zou gistermorgen nog met ihaar moeder naar West-Beriijn terug keren. (Van een onzer verslaggevers) Het onderwerp: hoe moet een gorillababy worden ver zorgd, stond nu wel niet op het programma van - het dieren artsencongres in Artis, maar in de wandelgangen kwam het wel degelijk ter sprake. Dat kwam, doordat een van dl ARNHEM (ANP) De rechtbank in Arnhem heeft dinsdagmorgen de 33-jarige Nijmeegse koopman J. T. veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf en vier jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, wegens het veroorzaken van een auto-ongeluk waarbij vier slachtoffers waren te betreuren. De officier van Justitie had negen maanden gevangenis straf geëist en drie jaar intrekking van het rijbewijs. Op 29 april 1962 botste verdachte tijdens een vroege autorit na een feestje in Mook met grote snelheid tegen'een boom. Dit kostte twee vrou wen en twee mannen, familie van de verdachte, het leven. DEN HAAG (ANP) De Hóoge raad verwierp 'dinsdagmorgen een cassa tieberoep van de 29-jarige wasserij- bediende H, J. E. te Heerde, die op 30 april 1961 zijn verloofde, Johanna van Beek, met een hamer om het le ven heeft gebracht, na onenigheid met haar te hebben gehad. De rechtbank te Zwolle veroordeel de hem wegens moord tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. In hoger beroep maakte het hof te Am- hem er 4 jaar met aftrek van en ter beschikkingstelling. wegens de subsi diair ten laste gelegde doodslag. deelnemers dr. E. M. Lang was, die renarts en dierentuindirecteur uit Basel en ook' de pleegvader van Goma, de eerste gorilla, die in een Europese dierentuin werd geboren. 'Het is eigenlijk juister, dat mijn ■vrouw en ik de pleegouders waren. Zij heeft nog meer werk aan Goma f gehad dan ik. Het was precies of we weer een baby moesten verzorgen met om de zoveel uur een voeding en telkens een schone luier in een plastic broekje. Een groot genoegen was het en ook een grote zorg,' zegt idr. Lang. De zorg begon toen Achilla, het gorillawijfje, aan het jong het leven schonk en het telkens op de verkeer- •de manier aan de borst nam: met het gezichtje naar buiten gekeerd. Anderhalf etmaal heeft men gewacht of de moeder zou ontdekken hoe het wel moest. Toen was men wel go- dwongen van Goma een flessekind te maken. Dat lukte pas nadat men de moeder met een injectie in slaap had gebracht. Was die gonillainoeder dan. zo dom? Dr. Lang neemt het voor haar op: 'Bij meisjes, die op jonge leeftijd een kind krijgen, komt het ook wel voor, dat ze niet weten hoe ze een baby aan de borst moeten leggen. Die fout, als je het zo wilt noemen, was dus ook min of meer een men selijke. Trouwens, Achilla heeft daar na een tweede jong ter wereld ge bracht en dat heeft ze vanaf de eer ste dag goed gezoogd.' Alle stadia, die men ook bij de mensenbaby waarneemt, heeft de jonge gorilla in huize Lang doorlo pen: de periode dat zij de jonge gorilla is van het vrouwe!!" «eslacht in de wieg lag. de tijd van de box (een met gaas overdekte), liet rijden in een wagentje en het spelen. Het verschil was, dat Goma met alles tweemaal zo vlug was: met kijken, met grijpen, tanden krijgen en lopen. 'We hebben ons best ge daan het dier psychologisch verant woord op te voeden. We hebben het by voorbeeld niet aangedurfd, het thuis te laten toen wa met vakantie gingen. We wisten, dat een verandering geheel vreemde verzorgers funest kon zijn. Een jonge baardaap is daar door zelfs eens doodgegaan. Wij namen de gorilla dus mee naar ons vakantie-adres in Tessin. Heel gelei delijk hebben we Goma gewend aan andere mensapen.' Tussen Goma en haar twee Jaar Jongere broertje Jambo is volgens dr. Lang duidelijk verschil. De band met de mensen, speciaal met de fa milie Lang, is sterker bij Goma. Bin nenkort verschijnt een publikatie, waarin het in vele opzichten andere gedrag van Jambo wordt beschreven. "Voor alle gorilla's In dierentuinen geldt;' zo meent dr. Lang, 'dat we er pas in de laatste Jaren in geslaagd zijn ze te geven wat hun toekomt. Dat is meer begrip voor hun psyche en ook een betere voeding, WIJ dachten: het zijn pianteneters, dus we behandelden ze als volledige vegetariërs. Maar het plantaardige voer dat wij gaven, was toch. heel anders dan wat ze in de vrije natuur kregen. De praktijk heeft geleerd, dat we -st verschil alleen met dier lijke proteïne goed kunnen compen seren. Het gorilla-praatje was niet meer dan een intermezzo tijdens dit vijf daagse symposium oyer ziekten bij dlerentuiudieren. Het congres ging verder met heei andere, specialisti sche onderwerpen: 'Het effect van cWordlazepoxine op een zwarte lui-i paard', 'de tetamisinfectie bij een, jong Wapitlhert'. Teder die wil kan in deze verkie- 1 zingstijd in het jaarverslag van de Nederlandse Bank argumen ten van zijn gading vinden. Aan- hangers van het kabinet kunnen wijzen op de waardering die dr. Holtrop toont voor het feit, dat de economie in evenwicht is ge- bleven, anderen kunnen met de j cijfers uit het verslag in de hand aantonen, dat de belastingdruk- niet is verlaagd en dat het doel. het uitgavenpell van de overheid: omlaag te brengen, niet is be-, reikt. Zij kunnen wijzen op passages waarin nog eens wordt bevestigd,! dat de loonpolitiek die het kabi net na zyn optreden heeft inge-' voerd, onhanteerbaar was en zij, kunnen cijfers vinden over prijs-', stijgingen en kritische kantteke-! ningen bij het gevoerde prijsbe-i leid. Dr. Holtrop zelf houdt zlchi zorgvuldig buiten deze discussies,; Wel constateert hij, dat de voor-j uitzichten op dit ogenblik beter, zijn dan ze hem een Jaar geleden! voorkwamen. Wij zouden dat wil len onderstrepen. Intussen kan, men wel opmerken, dat Neder land blijkens de cijfers zijn be stedingsmogelijkheden voor het moment vrU sterk heeft ultge-! bult. W"i) bedoelen dit: zonder te zeg-; gen, dat wij als land boven, onze stand leven, moet wel wor den opgemerkt, dat met name de voorraadvorming in de laatste tijd vrij klein is. In 1955 een redelijk evenwichtig Jaar i maakten voorraadvorming doos bedrijven en overschot op de be-» iaUngsbalans te zamen 5,2 percent van het nationale inkomen uit;i jn 1959 zelfs 5,9 percent. In 1962 waren deze posten te zamen ge-i daald tot 2,8 percent van het na tionale inkomen. Dat wil zeggen, dat we erop; moeten rekenen, dat de toekom-i stige 'ruimte' wellicht voor een! stuk In de eerste plaats in besla® zal worden genomen door grotere1 voorraadvorming. Dat stukje zal dan niet beschikbaar zijn voor b.v. meer verbruik of meer inves teringen. Tn het algemeen heeft dr. Hol- trop zijn betoog dit jaar vrij sterk theoretisch opgezet. Het meest fundamentele probleem, dat hij aansnijdt is de vraag of het voor een land als Nederland' mogelijk ls het prijspeil constant te houden. Iets wat naar dr Hol- trpp, constateert, oak In de laat ste jaren niet is gelukt. Zijn analyse van het probleem' Is knap, maar toch wat teleur-! stellen J. De conclusie is, dat het' alleen bij dalende exportprijzen; mogelijk zou zijn het prijspeil constant te houden. Anders ont-; staat met name in de exDortin-' dustrie, waar de productiviteit! snel stijgt, al spoedig 'ruimte': ■voor loonsverhoging, die op zijn! beurt weer tot loonsverhoging el-i 'ders leidt en daarmee tot prijs verhoging. Dit laatste met name1 in die sectoren, waar de proriuk- tlviteit nu eenmaal niet zc snel' omhoog gaat. "pchter: dalende exportprijzen! in één land lossen niets op.! Dat zou alleen betekenen, dat dat land een stuk van zijn wei-! vaartsstijging aan het buitenland1 cadeau geeft, Nodig is dus dalen-j de exportprijzen over een breed; front, zodat we ook goedkoper kunnen importeren..Maar om dat' te bereiken is een mate van In ternationale samenwerking en: Internationaal evenwicht nodig,; die we helaas nog niet kennen.! Zo blijft de analyse van dr Hol-,* trop interessant, maar geeft ze, weinig houvast voor 't beleid. Ten-: zij men goed' .oper zou willen im porteren door vrij regelmatig tot revaluatie van de gulden over te gaan. En wy dachten dat dr. Holtrop de laatste zou zyn die dat zou willen propageren. Advertentie I.M. y

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1