Visser acht ernstige behoefte bewezen Carrière Landarbeid er slonen té afhankelijk van aranties ov y Zuidmolukkers moeten weg uit gevaarlijk Nien v-Guinea Mammeloe wil f 50.000 bij elkaar telefoneren j Vondelings brievenbus I Ned. Toonkunstenaarsbond verwerpt bestuursbeleid Eis in kórt geding tegen de Staat: 1 Duitsers niet voor 16 mei naar Budel Pu fOlkf-engl" ANAB: Boer zal moeten betalen Kleuter gestikt door jasje Weddenschap metReinierPaping Honds makkelijk met Kritisch Niet doen Om 30 cent HET VRIJE VOLK ZATERDAG 27 APRIL 1963 PAGINA 3 vitrage ophangen? de gordijnspiraal mét ,1001 mogelijkheden! (Van onze parlementsredactle) ij Minister Visser wil overgaan ',ot humanistische geestelijke verzorging voor militairen, die hetj verlangen daarnaar kenbaar maken. Hij meent, dat de behoefte aan humanistische geestelijke j J verzorging ernstig is, zowel wat de aard als de omvang betreft. De minister van Defensie schrijft dit in een nota aan de Tweede Kamer. Ir. Visser zegde deze nota eind januari toe. Hij zal pas overgaan tot invoering van de zgn. geestelijke verzorging, nadat de Kamer de nota heeft besproken. Geen keuzeformulier (Van onze landbouwredacteur) 'De hoogte van de landarbeidersionen wordt teveel afhanke lijk gemaakt van de garantie die de overheid de boeren geeft. Dat is onjuist. De boeren hebben zelf hun verantwoordelijkheid. Ongeacht de uitkomsten van zijn bedrijf zal de boer zijn ar beider een behoorlijk loon moeten betalen,' aldus de voorzitter van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg op de voorjaarsvergadering van de vakgroep Landbouw van de ANAB. Geen concurrentie' t\og geen rijksdienst Dat ergens een soort magistraat zat die niet zo'n verkwikkende staat had J als nazi-bandiet maar 4dat ivussten ze niet' j J lijkt ons vreemd, maar in Beieren gaat dat. 'Niet onrechtmatig' LIJSTTREKKERS Zwarte lijst Dreigementen (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Toonkunste- naarsbond heeft vrijdag op zijn buitengewoon congres in Hilversum een motie, waarin werd voorgesteld het bestuurs beleid goed te keuren, verwor pen met 824 tegen 806 stem men. Humanistische verzorging erkend voor (Advertentie ^Visser wl' de humanistische gees- sen ten aanzien van tie geestelijke telyke verzorging by land- en lucht- verzorging kenbaar kunnen maken, macht en marine starten met een zal niet .worden ingesteld. Het Hu- groep van een hoofdraadsman en vier manisHsch Verbond had dit voorge steld, maar de adviseurs van kerke- raadsliedcn- die voorlopig voor een periode van drie jaar in dienst van het rijk zullen worden genomen. Deze raadslieden zullen evenals de legerpredikanten en aalmoezeniers in uniform zijn gekleed, 'om zelfs ae schijn van discriminatie te vermij den.' Een keuzeformulier, waarop in dienst komende militairen hun wen- 'Wij denken er niet aan,' zo zei de heer Van der Ploeg verder, 'het loon van de landarbeider op ie hangen aan het inkomen van de kleine zeif. standigen in de landbouw, 't Is Jam mer voor die kleine zelfstandigen dat zij zo w.inig verdienen, maar er is zoveel werk ii) de wereld dat nie mand zonder behoeft, te zitten. Wanneer iemand ondanks alles boer wil blijven moet lijj daar de ongun stige consequenties ook van aan vaarden.' De voorzitter van de ANAB had scherpe kritiek op de positie van de drie boerenbonden in' het Landbouw schap. 'De landbouworganisaties zijn niet in staat gebleken hun taak. na melijk het géven van voorlichting over het Landbouwschap, uit te voe ren,' zei hij. 'De oorzaak daarvan is het ont breken van kader in de landbouw organisaties. Het werk moet daar door slechts enkele mensen worden gedaan. Binnen het Landbouw schap zelf vormen de drie landar beidersbonden een stabiliserende faktor, hun vertegenwoordigers hebben daar dikwijls een stem die zwaarder weegt dan die van de landbouworganisaties. Bet overleg tussen de minister van Landbouw en het Landbouwschap heeft, volgens de heer Van der Ploeg, niet veel meer om het lijf. 'Er is eigenlijk geen overleg meer.' Tijdens het bewindschap van Mansholt en Vondeling was dat niet- zo. Nu kun nen we (het bestuur van het Land bouwschap naar het Bozuidenhoudr, gaan om te horen wat de regering beslist heeft.' 'Wanneer de regering de PBO aan vaardt moet zij het Landbouwschap ook in de onderhandelingen partij geven. Doet zij dat niet dan moet de regering zelf beslissen en ishet Landbouwschap overbodig. De rege ring kan dan alles zelf wel doen.' De heer P. Schippers, secretaris van de vakgroep Landbouw, onthul de dat tijdens de besprekingen tus sen werkgevers over nieuwe lonen en arbeidsvoorwaarden de Chr. Boeren- en Tuindersbond de enige was die met een positief voorstel tot verbete ring ter vergadering kwam. Door het verzet van de andere twee organisa ties werd dit voorste! weer ingetrok ken, i lijke groeperingen wezen Zo'n for mulier af. Zij vonden, dat de religi euze en de humanistische verzorging daardoor tezeer zouden worden ge lijkgesteld. Om humanistische verzorging te ontvangen, zullen militairen nu eigen initiatief moeten ontwikkelen. Zij dienen ongevraagd hun wens aan hun commandant kenbaar, te maken, schriftelijk en voor minderjarige mi litairen via een verklaring van hun ouders. Minister Visser ziet daarin wel voordelen: onnodige discussie wordt voorkomen, een vast gegeven blijft steeds beschikbaar en bovendien ko men er gegevens beschikbaar over de omvang en dé spreiding van de be hoefte aan humanistische verzorging. Militairen, die humanistische ver zorging wensen, zullen voortaan niet meer door dominee of aalmoezenier worden ontvangen. De minister ver trouwt, dat de verschillende verzor gers en raadslieden goed zullen sa menwerken en elkaar, niet zullen be concurreren. Hij deelt niet de vrees van de ker ken, dat nu de deur is opengezet voor andere kleine groeperingen. Wel is principieel de deur open voor an dere niet-godsdienstige groeperin gen, maar dat vindt ir. Visser geen bezwaar. De humanistische raadslieden zullen voorlopig alle vijf tot de landmacht gaan behoren, maar hun werkterrein zal zich ook tot marine en lucht macht uitstrekken. Later kan even tueel een splitsing worden doorge voerd. Vooralsnog za! de directeur van het Humanistische Vormingscentrum niet in rijksdienst komen, zoals zijn protestantse en katholieke collega's, Het Humanistisch Thuisfront zal het salaris van deze functionaris beta- Icti uit de extra-subsidie van 25.000, die het rijk heeft gegeven, Het stelsel van humanistische ver- j zot-ging zal. net ais de religieuze ver- zorging. bij koninklijk besluit worden i ingesteld. De raadslieden zullen cok gelijke instructies krijgen als de godsdienstige verzorgers. j Ir. Visser wil vijf humanistische raadslieden in dienst nemen, omdat i hij rekening houdt met. een grotere I spreiding van humanistisch gezinde militairen. De humanistische verzor. in 1961 met een steekproef aange toond, dat 6121 personen, waarvan toén 2215 in werkelijke dienst, hu manistische verzorging wensten. De kerken vinden, dat geen be langrijke, behoefte is aangetoond. Zij menen., dat de humanistische verzor ging alleen maar voorlopig wordt in gevoerd om de schijn van onver draagzaamheid te vermijden. Over drie jaar kan pas definitief worden beslist, aldus de kerkelijke vertrou wensmannen. w Vf Van. een onzer' verslaggevers) Het vierjarige zoontje Douwe van het echtpaar W. Kerkstra in Rinsu- mageest Is gisteren door verstikking om het leven gekomen doordat de capuchon van zijn jasje bij z(jn val uit een boom, aan de paal van een omheining bleef hangen. Enkele achtjarige jongens, die in een naast de boomgaard gelegen wei- j ging moet niettemin effectief kun land aan liet voetballen waren sclio- I nep werken en een objectieve kans ten te hulp en tilden hem van de paal. I krijgen, aldus de bewindsman. Het kind was toen echter al overleden. 1 Hei. Humanistische Thuisfront had Is de Nederlandse regering: verplicht een groep van vijftien Zuidmoiuk.se gezinnen, die zich te Sorong op Nieuw-Guinea bevinden, naar Nederland te halen? Dit is het punt, waarom het gaat in een kort geding dat gisteren heeft gediend voor de president van de Haagse rechtbank, mr, G. Witsen Elias. Het kórt geding was tegen de Staat der Nederlanden aanhangig gemaakt door Ir. Manusama, 'hoofd van de politieke missie van de republiek der Zuid-Molukken'. Namens de Zuidmolukkers trad mr. G. A. Maris op. Hij betoogde dat de uit 37 personen bestaande groep acuut gevaar loopt. Verseheidenen zijn in dienst geweest van dc Ko ninklijke Landmacht, anderen heb ben voor de Nederlandse inlichtingen- lïe tweeling die hier zo duidelijk op zijn kop in de wijn staat wordt gevormd door de charmante meis jes Nita en Norma Anderson uit Los Angelos. Ze werden gefoto grafeerd in New-York, waar zij in het Pïaza-hote! propaganda ma ken voor wijnen uit Oafilovuic. dienst gewerkt. Reeds tijdens het UNO-bewind zijn sommigen van hen gemolesteerd. De groep heeft volgens mr. Maris recht op overbrenging naar Nederland krachtens een toezegging van de Ne derlandse regering, dat allen die lijfs gevaar lopen bij de overdracht, naar Nederland zouden worden overge bracht. Voor de staat trad de landsadvo caat mr. E. Droogleever Fortuyn op. Er kan volgens hem geen (sprake zijn van een onrechtmatige daad van dc staat, zoals de dagvaarding zegt, want, PURMEREND (ANP) Tien uur en 59 minuten, de tijd van Reinier Faping in dc Elfstedentocht, is het uitgangspunt geweest van de 23-jari- ge Cor Wouda in Purmerend toen h(j dacht over ecu actie voor een jeugdgebnuw. Hij vond Christel ('Mammeloe') Adelaar bereid een weddenschap aan te gaan met Pa ping: in 10 uur 59 minuten zal zy maandag, gezeten aan telefoons in drie bungaïowlciilen op de kaas markt van Purmerend, vijftigduizend gulden 'bij elkaar bellen' voor de stichting van een jeugdgebouw. Lukt het Christel Adelaar niet in deze Elfstedentyd de halve ton te bereiken, dan zal zij de Elfsteden tocht per fiets maken, zo is bij de weddenschap overeengekomen. Maandagmorgen om negen uur be gint Christel Adelaar, Een minuut voor acht 's avonds wordt de stand opgemaakt. De PTT zorgt voor i extra-telefoons om de kansen voor Mammeloe groter te maken. Voor de bediening van die vele toestellen heeft zii hulp gekregen van velen. Natuurlijk van Pipo de Clown zelf. maar ook van Jean (Pau- lus de Boskabouter» Dulieu en ver- I der van vele sportfiguren: Adri Las- J terie. Gerrit Schuite, Henk Groot, I Abe Lenstra, terwijl de Feijenoorders Gerard van Kerkum en Eddv Pi eters i Graafland ook in Purmerend aan de i roep 'Geen woorden, maar daden' gehoor zullen geven. Bob Spaak is eveneens van de par tij en zelfs Reinier Paping. tegen stander in de weddenschap, zal aan een telefoon zitten. Cor Wouda heeft inmiddels lijs ten met duizenden telefoonnummers gereed gemaakt. Als Christel Adelaar i toch nog dc Elfstedentocht moet fietsen, zal het aan hem niet heb- ben gelegen. Waarom bent u geen landelijk lijsttrekker? U hebt toch als opvolger van de strijdlustige heer Burger een nieuw 'gezicht' aan de PvdA gegeVen? R. L. KROOSHOF, Grote Kruisstraat 15, Amsterdam Eén lijstaanvoerder heeft een aantal technische voordelen. Het is gemakkelijker voor de propagan da, partij en persoon zijn beter te vereenzelvigen, de bekendheid van één persoon is vlugger te be- reiken dan van meer en noem maar op. Daar tegenover staan ook niet geringe nadelen. Het gaat er niet om één PvdA'er in de Kamer te kiezen maar, laten we zeggen vijftig (of meer» 1 Kn ieder van de kandidaten heeft haar of zijn eigen 'gezicht', bekwaamheden, geestelijke, komaf, woonplaats. Die tellen mee bij de beoordeling van een partij bij liet kiezen. Rij één lijstaanvoerder wordt schade gedaan aan liet veclzydigc karakter van de partij en van de lijst van kandidaten. Persoonlijk neig Ik meer naar een kiesstelsel, dat hel stellen van districtskandidaten mogelijk maakt. L'it een oogpunt van stemmen trekken kan het hebben van één lijstaanvoerder aantrekkelijk zijn, mits de partij een kandidaat heeft die algemene populariteit aan erkende bekwaamheid en ervaring paart. Zo'n kandidaat was Drees. Op dit moment beschikken wij niet over zoln partijgenoot. Daarom is aan de gedachte van één lijstaanvoerder bij het samenstellen van de lijsten deze keer ook niet veel steun gegeven. Er zou over deze zaak nog veel meer te zeggen zyn maar dan liever door een ander! maar ik wil volstaan met de constatering, dat de radio en de TV' onherroepelijk nog meer de aandacht van het program zullen afleiden en naar de kan didaat tóé leiden. De kans op een klein aantal (of één) lijstaanvoerder^» wordt daardoor in de top- komst stellig nog groter. niemand heelt r e ch t op transport naar Nederland. Er is alleen maar een algemene beleidstoezegging van de re gering. Het al of niet nakomen daar van kan niet door de rechter worden getoetst. De groep in kwestie bestaat vol gens de landsadvocaat uit sedert lang te Sorong wonende rustige bur gers. Geen van hen heeft vóór 3 september gevraagd naar Nederland te mogen vertrekken. Ze zi.in ook niet voor militaire of politiedoel einden gebruikt. Op het laatste ogenblik zijn er overigens nog drie uitgeselecteerd om naar Nederland te gaan. Of dc groep nog voor 1 mei trans port zou kunnen krijgen? Mr. Maris meende van wel. maar mr. Drooglee ver Fortuyn bestreed dit. De getuigen van de eisers, onder wie enige leden van de voormalige Papoea-politie. repten van het be staan van een zwarte lijst, waaroo ook namen uit de groep, die hier ih het geding is. zouden' zijn voorgeko men. Dc bedoeling was die mensen om zeep te helpen.' meende een van i de politiemannen. De voormalige resident van West- Nieuw-Guinea. de heer P. J. van Bo- I degom. vond dat de laatste jaren de i tegen Indonesië gerichte activiteiten in Sorong niet meer zo groot waren. I Bovendien, zo zei hij. zijn destijds, i bij de overdracht van de deelstaat j Oost-Indonesië aan de Indonesische j republiek ook geen mensen vervolgd. I die tegen de overdracht waren, en zeker geen bewoners, die vergeleken kunnen worden niet de Sorong-groep, Een gewezen inspecteur van politie te Manokwari. waaronder ook Sorong viel. herinnerde zich na vergaderin gen van de groep wel bedi'eigingen van Indonesische zijde gehoord te hebben ais: 'Wacht maar tot het straks onze tijd is.' Een ex-detachementscommandant te Manokwari gaf toe sommige leden van de groep als 'informanten' te hebben gebruikt, pe oud-hoofdcommissaris van po litie J. R. Ritter te Hollandïa beken de, dat hij voor sommige leden van de groep transport naar Nederland zou hebben geadviseerd, als hij nauw keuriger over hen was ingelicht. Dp president bepaalde de uitspraak oii maandagmorgen 29 april. (Van onze parlcmentsredactie» De IVestduitse luchtmachtschool zal niet voor 16 mei in de leger plaats Budel worden gevestigd. Dit verklaren de ministers Visser en Luns aan de Eerste Kamer, die het ver drag Nederland levert goed afgerich te politiehonden aan Zuid-Afrika. Honden die het predlcaat moedig verwierven. Dit bericht valt samen met maatregelen in Zuid-Afrika om de openbare orde met de krachtigste middelen te handhaven. Die open bare orde wordt bedreigd door de apartheidspolitiek. Omdat deze politiek de gekleurde meerderheid de rechten van de blanke minder heid onthoudt. Het Is een hoogst onaangename gedachte dat deze Nederlandse honden worden geleverd om te helpen de openbare orde te hand haven In een land. dat dezelfde orde op zo'n manier In de waag schaal stelt. Minister-president De Quay heeft zich voor de TV beklaagd, dat de Partij van de Arbeid, Het Vrije Volk en de VARA zich in de afgelopen jaren zo kritisch tegen over hem en zijn kabinet hebben opgesteld. Wij berusten in dat verwijt. Maar wat nu te denken van het feit, dat prof De Quay woensdag een reactorinstituut in Delft opent en dat binnen 24 uur het volgende bericht op de telex verschijnt: De kernreactor, die gisteren door de minister-president, dr. J. E. de Quay, werd geopend, is donder dagochtend om vier uur kritisch geworden. Zou het dan toch aan De Quay liggen? De president van de Nederlandse Bank heeft in zijn jaarverslag enkele opmerkelijke passages ge wijd aan het bouwbeleid en met name aan het na de oorlog ge hanteerde vergunningenstelsel. Hij wijst erop dat een vergunnin genbeleid uiteraard een beperking betekent van de snelle uitbreiding van het bouwbedrijf en weegt dan voor- en nadelen van een geheel vrijgeven van de bouw tegen el kaar af. Tot een duidelijke uit spraak in de ene of de andere richting komt hij daarbij echter niet,. Wij zouden minder schroomval lig willen zijn. Immers, vrije bouw betekent een enorme stijging van de bouwkosten. Alleen ais daar na (en daardoor) een snelle ver groting van de bouwcapaciteit te verwachten zou zijn. zou men deze stijging als een tij (lelijk na deel kunnen aanvaarden. Maar die snelle uitbreiding lijkt ons weinig waarschijnlijk. Ook al om dat het anders dan bij andere artikelen het geval Is. nu eenmaal slechts op zeer beperkte schaal mogelijk zou zijn bouwcapaciteit uit het buitenland in te voeren. TAe knelpunten blijven. Alleen de prijzen, de kosten en de win sten worden hoger. Maar dat is niet alles. Want het is volkomen duidelijk dat bij afschaffing van het vergunningenbeleid de wo ningbouw en met.name de volks woningbouw voikó'men in het ge drang zou komen zeker zolang veel winstgevender objecten voor het grijpen liggen. Over de ver dere gevolgen voor huren, lonen en prijzen spreken wij niet eens. Hieromtrent maakt dr. Holtrop zich zelf trouwens ook geen Illusies. *De resultaten van het beleid als bijdrage tot beheersing van het kostenpeil af te wegen tegen de niet te miskennen en cumula tieve (zich ophopende) bezwaren, onttrekt zich aan de mogelijkheid van exacte vergelijking." meent dr. Holtrop, Misschien.Maar voorshands zijn de risico's toch veel te groot om het inderdaad nijpende bouwprobleem langs deze kant aan te pakken. an enige lenigheid in het loon-, beleid schijnt nu in het geheel geen sprake meer te zijn. Een ver lenging van de vakantie met één dag in het confectiebedrijf, die niet alleen redelijk maar zeer ge wenst was. kon er niet af Een verlenging van de vakantie in het grafische bedrijf metéén dag stuit op moeilijkheden, terwijl de over heid de vakantie van haar werk nemers onbekommerd verlengt (overigens met onze hartelijke in- stemming). Een loonsverhoging bij de N.V. Philips kan geen genade vinden in de ogen van de werkgevers in de stichting, omdat 0,27 pet. (ze venentwintig honderdste pet.) over de legering van Duitse boven het blijkbaar heilige getal ip"C1>C'5 volsende "eek 7al behande- j 2,7 ligt, En 0.27 pet., van een ge- mlddeld arbeidsloon is alweer De regering vindt, dat de legerings- kwestie allerminst overijld is behan deld. Ook zien zij in de legering van de Duitsers in Budel geen belediging van het Nederlandse rechtsgevoel. De ministers verklaren nog eens, dat voorlopig geen verdere legering van Duitse troepen in Nederland te verwachten Is. Wel zijn in NAVO- verbanrt enkele Duitse militairen in I Leeuwarden ondergebracht. (Vragen richten aan 'Vondelings brievenbus' Hoofdredactie Het Vrije Volk. Hckelveld 15. Am sterdam.) Het dagelijks bestuur van het NW, waarbij de NTB is aangeslo ten, zal zich as. maandag over de De vergadering van vrijdag was het tweede buitengewoon congres, dat de NTB had belegd naar aanlei ding van de boycot-actie van radio- er» TV-musici, die in het begin van dit jaar is gehouden. Toen na de langdurige boycot een oplossing in zicht was, is op voorstel van een deel der onderhandelings- eommissie de boycot opgeschort. Dit besluit was niet in overeenstem ming met de inzichten van de secre taris, dc heer Ferraris. Deze heeft toen meegedeeld zijn functie neer te leggen en vervolgens heeft hij per circulaire zijn medebestuurders van situatie die hierdoor ontstaan is, be-verraad beticht, raden., i De voortgezette onderhandelingen hebben echter tot een resultaat ge leid. dat, door de betrokkenen Is aanvaard. Op een buitengewoon congres, dat op 22 maart is gehouden, is de gang van zaken besproken, maar toen is nog geen beslissing genomen. Giste ren was de hoofdschotel van het (tweede) buitengewoon congres de motie waarin werd voorgesteld het bestuursbeleid goed te keuren en waarin gezegd werd. dat het optre den van ae heer Ferraris de belan gen van de NTB heeft geschaad. Deze motie is dus met een zeer kleine meerderheid, 824 tegen 806 stemmen, verworpen. dertig centen in de week of iets meer dan vijftien gulden per jaar. (Let wel: de brutowinst, bedroeg in 1962 i 767.000.000 en de netto winst 343.000.000). Als alle arbeiders die onder de c.a.o, vallen, het verhoginkje zou den krijgen, zou dat nog geen mil joen kosten. En voor alle werk nemers van de n.v, over de hele wereld zou zo'n loonsverhoging een bedrag van nog geen f 5.5 miljoen vorderen. Men kan dus niet zeggen dat de positie van het Phllipsconcern en ook niet dat de economische positie van het ko ninkrijk door die dertig cent in de week geschokt zou worden. Is de directie van Philips nu zo krenterig? Neen, zó krenterig -is zij niet. Zij was al met de vakbe weging tot een akkoord gekomen. Maar de onvolprezen vrijere loon politiek laat afwijkingen van 6 ct. per dag niet toe. Niettemin is de loonpolitiek van dit kabinet volgens sommige ver kiezingspropagandisten geslaagd, zéér geslaagd. Advertentie 7.51. in da huid gezondhe(d en zuiverheid

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1