Den Uyl en Veldkamp vóór afsprakenWitteveen en Zijls tra tegen WAJANG Bruüoftsgangers botsen tegen boom; kleuter gedood Soekarno: „Geen hater van Nederlanders en geen communist Gerda Brautigam 25 jaar bij de krant He Oorzaak ongeval met lesvliegtuig onbekend Vondelings brievenbus Steekpartij in Veendam -1 gewonde lJ wereldmerk Mij Vol Hechtenis voor drie boeren Vrouw in eigen huis aangerand m Eenheid Verzwegen Alleen hij? ^LymtouiaieiCE 'AFLEX Cata-fiawr B®T VRUE VOLK DONDERDAG 9 MEI 1963 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Twee sprekers op een gisteravond in Amsterdam gehouden debatavond, de KVP'er minister Veldkamp en de heer Den Uyl voor de Partij van de Arbeid hebben zich duidelijk uitgesproken voor de noodzaak bij de kabinetsformatie te komen tot afspra ken, die ook de fracties zullen binden. Lijnrecht tegenover zich vonden zij op dit punt in het door het politiek gezelschap van de Vrije Universiteit georganiseerde debat, de AR-minister prof. Zijlstra en de lijstaanvoerder van de WD prof- Witteveen. Beiden waren van mening, dat wel overleg op belangrijke punten van de door de formateur aan gezochte ministers noodzakelijk was, maar vooral geen uitvoe rige bindende afspraken. PLANTEN MARGARINE Boete niet betaald Schorsing Brielse burgemeester met 3 maanden verlengd Venvachtiiigen öaoua-3oaaaaau,OK r 1 mmm i I 1 Zeg jongelui, I schuif eens op, FELIX is niet Z alleen voor jullie, I maar ook voor mijj i MMM I mmm I mmm i (viees of vis) FELIX "tb "■"■"■zaur.'Ji: Uitbreiding van de plassenverordening V) af* „Lieve Gerda Enalioro mag in Engeland blijven Crisis in Bergense "WY ten einde Rassendiscriminatie (Vragen richten aan "Vondelings brie venbus', Hoofdredactie Het Vrije Volk, Hekelveld 15, Amsterdam). Advertentie I.M. ALMELO (ANP) Drie boeren uit Hardenberg, Rijssen en Wierden zijn gisteren naar het Huis van Be waring in Aimelo overgebracht voor het uitzitten van een hechtenis, om dat zij weigerden heffing aan het Landbouwschap te betalen. De economische politierechter te Almelo had hen wegens overtreding van de inventarisatieverordening Landbouwschap veroordeeld tot een geldboete, met vervangende hechte nis. Aangezien zij weigerden de boete te betalen is thans de hechtenis ten uitvoer gelegd. Bij de arréstatie de den zich geen moeilijkheden voor. (Van een onzer verslaggevers) In het Limburgse Nieuwenhagen is dinsdagnacht een mijnwerkersvrouw in haar eigen huis aangerand. De 22-jarige mevrouw L., moeder van twee kleine kinderen, zat op haar man te wachten, die nachtdienst had. toen er 's nachts om half drie op het raam werd geklopt door een man die haar om koffie vroeg. Mevrouw L. wei gerde open te doen. De man, een 33- j I jarige Heerlenaar, die in Duitsland I werkt en op de kermis in Waubaeh j j was geweest, sloop daarop ongemerkt maar de achterkant van het huis enj drong via een openstaand raam bin- i nen. I In de huiskamer greep hij de hevig j geschrokken vrouw vast en randde i haar aan. Op dat moment kwam ook j de echtgenoot thuis, die zich op de.' Indringer wierp, maar deze wist het: huis uit te vluchten. Door het tumult gealarmeerde buren overmeesterden nem echter weer, samen met de echt genoot. De aanrander is ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) Om ongeveer elf uur gisteravond is aan de Remiselaan In Veendam een steekpartij ontstaan waarbij twee mannen zijn gewond. Op dat tijdstip kreeg de 33-jarige H. K. uit Veendam ruzie met zijn schoonvader L. en zijn zwager F. In hot. donker ontstond een woor denwisseling over een vete uit vroe ger dagen. Na verloop van tijd raakten de mannen slaags met elkaar waarbij H. K. een mes trok. Hij bewerkte daar mee zijn zwager F. Hij trof de man in de buikstreek, hij werd niet le vensgevaarlijk verwond. H. K. werd door de politie mee naar het bureau genomen. De dorde vechtersbaas liep schrammen op aan zijn hoofd. (Van een onzer verslaggevers) De schorsing van de burgemeester van Brielle is verlengd voor de tijd van drie maanden, zoals bhjkt uit een Koninklijk Besluit van 18 april jL aldus deelt de minister van Bin nenlandse Zaken mr, Toxopeus mede in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Scheps (p.v.d.a.). Gedeputeerde Staten van Zuid- Holiand waren tot de schorsing van Brielles burgemeester overgegaan op grond van verkregen inlichtingen en van een naar aanleiding daartoe in- gesteld enderzeek, zo deeit de mïnis- t»~ rn^d». Daarbij was de overtuiging verkregen, dat het niet langer ver antwoord zou zijn de burgemeester zijn taak verder te laten vervullen. De minister gaat niet in op de oor zaken van deze schorsing, omdat het gesloten, zo deelt hij in zijn antwoord onderzoek in dit geval nog niet is af- mede. Prof. Zijlstra vreesde, dat de for matie anders wel bijzonder lang zou duren, waarop ctr. Veldkamp en de heer Den Uyl repliceerden: „Als er dan maar iets goeds tot stand komt.' De beer Den Uyl betoogde nog dat het al een bijzonder nadeel in ooas land is, dat de kiezer zich niet uit spreekt over de komende regering. Op zijn minst mag dan verwacht worden dat het parlement zeggen schap heeft In de samenstelling van het kabinet. Bepaald niet verrassend was het dat prof. dr, H. J. Witteveen (v.v.d.) belastingverlaging door besnoeiing van de overheidsuitgaven primair stelde. Oplossing van de woningnood en invoering van de commerciële te levisie noemde hy bijna in één adem. Bi) de minister van Financiën bleek één gedachte overheersend: hoe voorkomen we overb estedimg De KVP-minister van Sociale Zaken wenste, als eerste punt op zijn pro gramma de definitieve oplossing van de oude-dagvoorziening. Over de commerciële TV zei hij: „Er staan gelukkig wat potjes op het vuur." Drs. Den Uyl ten slotte verweet z(jn opponenten te koketteren met belastingverlaging. Hij noemde dit een onhoudbare belofte gezien de andere taken, die men de kiezers voorspiegelt uit te zuilen voeren, Hy legde het accent van het verkiezings programma van de PvdA achtereen volgens op de internationale ontwik kelingshulp, de woningbouw (sneller tempo, en meer woningwetwoningen) de gezondheidszorg, verkeer en re creatie. In zijn antwoord aan prof. Zijialra stelde drs. Den Uyi dat zijn partü de enige party is, die met het rapport „Om de kwaliteit van het bestaan" een poging heeft ondernomen de kosten te berekenen, die het Neder landse volk de komende jaren te wachten staan. De slotvraag was voor de voorzit ter: wat zijn uw verwachtingen voor 15 mei. Dr. Veldkamp: Moeilijk, in Nederland weinig grote verschuivin gen. Niet de indruk, dat splinterpar tijen gemakkelijk aan een zetel zul len komen. Enige verwachting, dat de PSP die ik geen splinterpartij vind, vooruit zal gaan, dat de VVD weer iets zal inlopen óp het verlies van de statenverkiezingen en dat de protestantse partijen, de KVP en de PvdA zich zelf zullen blijven." Prof. Z U1 s t r a „Ik heb mij op (Van een onzer verslaggevers) Een jongetje van vijf jaar werd gedood, zijn broertje, moeder, groot vader en grootmoeder gewond, toen woensdagmorgen omstreeks balf tien een personenauto vol bruüoftsgan gers met grote snelheid tegen een boom vloog op de provinciale weg tussen Delden en Bomerbroek in Overjjsel. Vlak voor het ongeval gebeurde, passeerden, vier personenauto's een vrachtwagen. De heer H. Ottenschot (70) uit Ambt Delden, die de laatste auto bestuurde, raakte na het passe xen de macht over zijn stuur kwijt en ramde een links van de weg staande boom. De auto werd in vier stukken gere ten. Zijn kleinzoon, de vijfjarige Jan Ottenschot uit Bentelo, werd op slag gedood. De bestuurder liep een sche- delbaslsfractuur op en brak een been en enkele ribben. Zijn schoondochter, mevrouw Otten- schot-Wilmink (31) werd uit de wa gen geslingerd en kwam samen met haar vierjarig zoontje Harry in een sloot terecht. Beiden liepen een her senschudding op. De 67-jarige echt genote van de bestuurder, mevrouw Ottenschot-Brummelaar, werd even eens uit de auto geslingerd. Ook zij heeft een hersenschudding. Alle slachtoffers zijn overgebracht naar het r.-k. ziekenhuis in Almelo, zy waren onderweg naar een brui loft in Bomerbroek. Het bruidspaar, naaste famiiie van de slachtoffers, werd na de huwelijksvoltrekking in gelicht. dit punt al zo vaak vergist. KVP constant, AR en CHU plus prote staatse splinterpartijen samen con stant, PvdA plus WD plus CPN plus resterende splinterpartijen ook con stant." Prof. Witteveen: „KVP gelijk, AR iets verliezen aan CHU, Ger. Pol. Verb, mogelijk een zetel, denk niet dat PvdA gaat winnen. Verwacht, dat PSP op zelfde peil zal blijven, hoewel mogelijk Cuba de mensen de ogen voor de realiteit zal hebben ge opend. Ten slotte hoop. dat de VVD zich iets zal herstellen na de staten verkiezingen. Den Uyl: „De AR niet verder achteruit, dat kan ook niet meer. CHU, nu Tilanus ons niet meer zo vriendelijk toelacht, zal er niet zo best afkomen. Het GPV zal mis schien een zetel krijgen, de SGP constant, de KVP iets winst, PvdA iets winst, VVD Iets winst, CPN jets winst. De in Australië geboren acteur Clifton James is woensdag op 65- jarige leeftijd te Worthing in het Britse graafschap Sussex overleden. Clifton James kreeg in 1944 de rol van zijn leven te vervullen. Hij ver ving toen namelijk bij een inspectie in Noord-Afrika maarschalk Mont gomery, die zich op dat tijdstip bezig hield met de voorbereiding tot de geallieerde invasie in Normandië. Aan de Westduitse kant van de grens tussen West- en Oost-Duits- iand is men woensdag begonnen met propaganda-uitzendingen via luid sprekers, die een krachtiger geluid produceren, dan straaljagers. De pro paganda is bestemd voor de Oost- duitse grenspolitie. Advertentie I.M. M3CM30DE30ÜCJC*:: i j JWVWU (door de lekkere harde brokjes worden de poezetanden sterk) en voor de hond is er BONZO p (Van een onzer verslaggevers) Teneinde ontsiering en onbruik- haarmaking van het recreatiegebied in de waterrijke streken van Zuld- Holland tegen te gaan hebben Pro vinciale Staten van Zuid-Holland de plassenverordening herzien en de toepassing van deze verordening ook geldig gemaakt voor de gebieden by de Kager Piassen, de Nieuwkoopse Piassen, de Rottegebleden by Rot terdam en de Kromme Mijdrecht. Het Statenlid T. de Bruyn van de PvdA, heeft in de vergadering van Provinciale Staten waardering voor de uitbreiding van de werkingssfeer dezer verordening uitgesproken. Advertentie IM. illtVlf AMERICA FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS DJAKARTA (ANP) „Gelooft u mij, dat ik noch een communist noch een hater van Nederlanders ben." Dit zei president Soekarno woensdagavond in een redevoering in de sporthal van het grote sta dion van Djakarta. Het Indonesische staatshoofd sprak op een bij eenkomst ter herdenking van het honderdjarig bestaan van het In donesische Rode Kruis. .Schrijf u maar op," zei Soekamo, terwijl hij zich richtte tot een groep Nederlandse journalisten, die de plechtigheid bijwoonden, „Wij zijn ook vrienden met Nederland". In de sporthal steeg een luid applaus op van de ongeveer 10.000 Indonesiërs. Een luid gelach weerklonk eerder tijdens de "rede van Soekamo waarin hij herhaaldelijk in het Ne- Advertentie I.M. It»9, derlands overging en naar zijn Ne derlandse toehoorders keek toen hij zei: „Wy hebben de Nederlanders gesmeekt Irian Barat terug te geven, zy haalden de schouders op. Toen moesten wij het wel netnen." Tot de Nederlandse journalisten vervolgde hij: „Een van uw ministers heeft eens gezegd: Wij willen het wel aan Indonesië geven, maar niet aan Soekarno. want hij is een hater van Nederlanders en een communist. Is dat niet zo?" Met stemverheffing voegde hü hier aan toe: „Ik ben geen hater van Nederlanders, maar van het Nederlandse imperialisme," welke uitspraak eveneens luidruchti ge reacties in de enorme zaal tot ge volg had. De voormalige onderdirecteur van de KLM, dr. E. van Konynenburg, onderzijn géhoor ontdekkend, zei hij, ook bereid te zyn bloed te geven, aan deze vertegenwoordiger van het ko loniale systeem, indien hem een on geluk zou overkomen. Zijdelings ver ontschuldigde de Indonesische presi dent zich later jengens „zijn beste vriend" zoals hij dr. Van Konij nenburg later in zijn rede noemde er voor ham op deze wijze in zyn toe spraak te hébben betrokken. Soekarno sprak ruim een uur en volgens waarnemers gebruikte hü in geen jaren zoveel Nederlands in een openbare toespraak. Op de veile tribunes van de sport hal weid luidruchtig gereageerd wan neer hy veroordelend sprak over het verleden, maar ook, toen hü zei, dat Indonesië met alle volkeren, ook met Nederland, vrienden wil zön. (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw Gerda Brautigam wy van de krant mogen gerust schrijven „onze Gerda" is gisteren in het AP-gebouw te Amsterdam, hartelijk gehuldigd by haar zilveren jubileum in het bedrijf. Een huldiging, die niet alleen gewijd was aan haar journalistieke arbeid, maar die ook al in de sfeer was getrokken van haar aanstaande verkiezing als lid van de Tweede Kamer. Natuuriyk ook ln de sfeer van haar werk by de radio, want hingen daar niet de karikaturen aan de muur van onze tjokvolle vergaderzaal van en kele prominente AP-figuren onder *fc vrymbedige opschrift: „Ze hangen aan de muur en ze zün getikt." Het brede werkterrein van de ju- bilaresse werd geïllustreerd door de aanwezigheid van de secretaris van de Nederlandse Journalistenkring, de heer A. F. K. Paree, en van de heer Ary van Nlerop van de VARA. Tele grammen waren er a.m. van mr. Van Randwijk namens de Federatie van Ned. Journalisten en van de secreta ris van de PvdA, de heer Eibert Meester. Hoofdredacteur dr. Th. W. van Veen noemde mevrouw Brautigam te veel journaliste om alles maar te geloven en een collega van wie je wist wat je aan haar had. Hy schet ste haar als een journaliste die kan spotten maar niet met alles, want zy is reëel, praktisch en collegiaal, zy heeft geschreven in solidariteit met de lezers ondanks de afstand die zij steeds van haar onderwerp wist te nemen. Dr. Van Veen speldde haar de gou den AP-speld op als ereteken voor haar 25-jarige arbeid aan de krant. 'Lieve Gerda', akte sprak het lid van de AP-directie de heer H. van Kuilenburg de jubllaresse toe. Hij zei trots en verdrietig te zyn dat zy Tweede-Kamerlid wordt omdat die trots verduisterd wordt door het feit dat zy van de krant weggaat. 'Niet helemaal', interrumpeerde mevr. Brautigam. De heer Van Kuilenburg schetste de jubllaresse als een journaliste met een diepe socialistische overtui ging. Een feit waarvan enkele dagen geleden ook de directeur-generaal voor de Volksgezondheid prof Mun tendam voor de radio heeft getuigd, Namens de redactie-collega's en de ondernemingsraad wenste de heer H. de Jonge mevrouw Brautigam geluk en sprak zyn bewondering uit voor haar werk en collegialiteit. Algemeen chef der redacties, de heer A. Schef- fer, roemde het vakmanschap en de verantwoorde opvatting van de jubl laresse voor zowel het grote als het kleine journalistieke werk. Hy noem de haar het voorbeeld van een goed journaliste. NJK-secretaris A F K Paree hul digde het erelid van zijn organisatie dat 12'/, jaar penningmeester is geweest en oud-hoofdredactteur K. Voskuil, die mede sprak namens onze Parjjse correspondente Jo Manassen, hoopte dat mevrouw Brautigam ook ais kamerlid toch voor de krant zou blü'ven schrijven In haar dankwoord zei mevrouw Brautigam zich gelukkig te voelen dat zy als vrouw dit werk had geko zen. "Het heeft bevrediging gegeven aan hart en verstand, en ook ar beidsvreugde.' Het huldigingsfeest werd muzikaal opgeluisterd door het Trio-Schaap. Aan de Westduitse kant van de grens tussen Oost- en West-Duits- land is men woensdag begonnen met propaganda-uitzendingen via luid sprekers, die een krachtiger geluid produceren dan straaljagers. De pro paganda is bestemd voor de Oost- duitse grenspolitie. LONDEN (Reuter) De Nigeriaan- se oppositie-leider Anthony Enaho- ro, die sinds november in Nigeria wordt gezocht op beschuldiging van verraad, heeft gisteren toestemming ontvangen om in Engeland te blij ven. Ofschoon er een vliegtuig van de Nigeriaanse regering op London Airport stond te wachten, is hij dank zij nieuwe inspanningen van zifn advocaat niet uitgeleverd. Tn een speciaal nummer van 1 Vrijheid en Democratie, officieel orgaan, van de WD, lezen we in een verslag van een rede van mr. Van Riel: 'Allereerst keerde hij zich tegen het steeds weer opgediste verhaal, dat de WD geen eenheid zou zijn. 'Dit,* aldus de liberale spreker, 'zijn propagandistische leugens en volstrekt niet anders. Het zijn be wuste onwaarheden.' Dus: leve de eenheid van Van Riel en minister Visser, Roethof, Oud, Korthals en Stijkel. Wie zegt dat deze heren het niet eens zijn, vertelt propagandistische leugens. Th hetzelfde blad stelt de WD A zijn kamerkandidaten voor, meestal met vermelding van de belangrijkste functies die ze be kleden. Dat gebeurt echter niet bij ir. D. S. Tuynman. Van hem wordt verteld, dat hij de noden van de boeren kent en dat hij landbouw deskundige bij uitnemendheid is. Dat is juist. Maar is de invloed van boer Koekoek in de VVD al zo groot, dat niet vermeld wordt, dat ir. Tuynman óók bestuurslid is vanhet Landbouwschap? Zo gaf de Volkskrant zaterdag in zijn nieuwskolommen de houding van minister Toxopeus inzake de brandweersalarissen weer: 'Vlak voor de verkiezingen heeft de liberale minister Toxo peus van Binnenlandse Zaken, lijsttrekker van de VVD en toe komstig fractieleider van de li beralen in de Tweede Kamer, de ruim anderhalf duizend Neder landse brandweermensen in de kou gezet. De minister weigert de brandweermensen een toeslag te geven voor hun onregelmatige werk.' En in het commentaar: 'Ieder een weet het nu weer precies: bij deze bewindsman is er op sociaal terrein maar heel moeizaam wat te bereiken.' Ja, de verkiezingen zijn in zicht. Ook in de berichtgeving in de Volkskrant. Maar propos: de li berale minister neemt die hals starrige houding toch niet hele maal alleen in? Er is toch ook nog zo iets als een kabinet. Waar om alleen Toxopeus te plagen en niets te zeggen over de 'humane en deskundige' Veldkamp, c" •hardwerkende' Klom'pé en de 'vaderlijke" De Quay, die toch al lemaal ook deel uitmaken van het kabinet namens hetwelk Toxo peus optreedt. Of is de KVP-invloed in het kabinet nu al tot nul geredu ceerd? (Van een onzer verslaggevers) Volgens de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst is een ver antwoorde reconstructie van het on geval bij het vliegveld Eelde met een Beechcraft van de Rijkslucht vaartschool op 30 december 1960, niet mogelijk. Bij dit ongeluk, dat woensdag voor de Raad van de Luchtvaart in Dm Haag is behandeld, kwamen drie van de vier inzittenden onmiddellijk om het leven. De vierde man, door de wegenwachter H. Schut met gevaar voor eigen leven gered uit het bran dende wrak, stierf enige dagen later tn het ziekenhuis te Groningen. Er is geen enkele aanduiding hoe het ongeluk kan zijn veroorzaakt. De instructeur, de 39-jarige H. Schnit- ger uit Haarlem, werd door een van zijn collega's gekenschetst als een bekwaam instructeur, die met de Beechcraft reeds meer dan 400 vlieguren ervaring had. De leeiling dit op het ogenblik van de ramp het vliegtuig bestuurde, was reeds 72 uren in de lucht geweest. De dienstdoende monteurs hebben in de Raad voor de Luchtvaart ver klaard dat 's morgens om acht uur met het vliegtuig alles in orde was: er waren geen stonngen gerappor teerd. Drie minuten voor twaalf vroeg de instructeur van het vliegtuig verlof tot landen. Op een hoogte van 900 voet maakte het toestel bij het aan vliegen plotseling een draai van meer dan 180 graden naar links, raakte een boom, brak daarbij een vleugel, sloeg over de kop en stortte neer in een weiland waar het tn brand vloog. De Raad voor de Luchtvaart doet 19 juni uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) In het Noordhoüandse toeristen oord Bergen is de rust weergekeerd/ Na een paar enerverende maanden heeft de algemene ledenvergadering van de Vereniging voor Vreemde-' lingenverkeer dinsdagavond met' 10454 stemmen besloten een gloed nieuw bestuur te kiezen. Daarmee is een einde gekomen aan een be- stuurcrisis die bijna een jaar heeft coduurd. Waarom neemt de PvdA niet veel meer openiyk stelling tegen de brutale klas sendiscriminatie met name bij de toe wijzing van woningen, bij het regelen' van inkomens en bij de toelating tot het hoger onderwijs? W. Dirkson, Aalkeetstraat 13-b, Rotterdam 8. Eerlijk gezegd dacht ik, dat wij de laatste tyd nogal sterk de nadruk hadden gelegd op de nood zaak van gelykwaardlge behandeling, zeker door de overheid. Misschien hebt a cahier wel geiyk, dat ln de schriftelijke propaganda op dit kern punt nog meer gewezen had kunnen worden. Hoewel, onder het begrip 'gelijke kansen' heb ben wy in de afgelopen jaren kwesties als u aan roert In een schril licht geplaatst. Dit geldt vooral voor het kunnen volgen van universitair onderwijs, waar kinderen uit arbei dersgezinnen nog veel te weinig aan te pas ko men. De discriminatie by de toewyziging van wonin gen is daarom zo pijniyk geworden, omdat de ellende veel langer duurt dan iedereen destyds dacht. De beste oplossing is m.l. dat de gemeen ten zelf zoveel mogelijk bepalen wat voor soort woningen er worden gebouwd. Eer gemeente kent men de behoefte het best en ziet men de discrimi natie in al zijn schrijnende vormen. Wat u precies bedoelt met het regelen van in komens weet ik niet. Als u denkt aan monopolie posities, prysafspraken en prysvoorschriften, als gevolg waarvan velen zonder veel moeite een in komen krijgen dat niet in een billijke verhouding staat tot de geleverde prestatie, dan ben ik het gloeiend met u eens/dat hiertegen beter opgetre den moet worden. Advertentie IM

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1