van oude zeekaart erins:: meer m tijden van nood zijn vrouw P0ya\ Club Koolzaad concu tulpen en boomgaarden Fout Dader vanmorgen by grens gepakt Vele vrienden bewijzen A. Paree laatste eer He Vrij Vol Politie verkleed als vrouw houdt aanrander aan Kwart miljoen geëist voor Nederlandse Reorganisatie van katholiek sociaal leven Dood IndianTonic Quinine Verlanglijst EST^VRIJE VOLK ZATERDAG 18 MEI 1963 PAGINA 3 Ambassade in Pretoria Eerste Duitsers maandag in Budel Engelse kaart Harde oorlog amgieBRCwwiia^ima3B«aeNiiwat^»Bm'Broi»iiBKi!iiggiiBWB8»mw«8ataaBB^«ttagmatgim»BBw iiimii!iiiiimimit!Hiiaiuiuiiijnini!iiiHiiiniiiiniiiiiiiiiiii!iiMii}iiiiHiiuiHtii!iWfiffl!iifiun!iiBnii!iiniiKi!tniiit{)ww:itiHmiiiE!3iiWiiHiiiiiiuiïii Voor' mensen die kwaliteit verlangen J enige L echte Modernisering op l'ionicr van cie verre visserij. Klaas van der Plas» maafcte zich over zijn ontmoeting met de Noorse poiitieboot niet zo druk. (Van onze parlsmentsredactie) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend inzake de arbeid ten behoeve van de volkshuisvesting, de landsverde diging en de overheidsdienst voor het geval van oorlog, oor logsgevaar, daaraan verwante of daarmede verband houdende buitengewone omstandigheden. Deze wet de noodwet arbeids voorziening beoogt, de regering In buitengewone omstandigheden be voegdheden te verlenen, die haar in staat stellen een zo doeltreffend mo gelijke inzet te verzekeren van de beschikbare arbeidskrachten. Mede hierdoor kan worden bereikt, dat het nationale produktie- en voor zieningsapparaat in oorlogstijd naar beste vermogen in staat zal blijven om enerziids in de vraae naar eoe- JOHANNESBURG (API De Neder landse ambassadeur te Pretoria zai van een verzekeringsmaatschappij een bedrag van 50.00ft rand (ruim 250.000) eisen ten behoeve van de Nederlandse mejuffrouw Lamma- cliien Ilofman, een 80-jarige invali de vrouw, die in 1961 uit Den Haag naar Zuid-Afrik» is' gegaan. Mej. Hofman werkte als verpleeg ster tot zij in Johannesburg op 12 mei 1981 door eet» auto omver gere den werd. Wegens ernstig hoofd- en ander letsel is zij thans, naar wordt ge meld volkomen invalide, niet in staat te lopen en nauwelijks in staat te spreken, Mej. Hofman moet thans voortdu rend worden verzorgd in een ver pleeginrichting in Bellevue. Johan nesburg. De ambassade is voornemens haar na het proces onder de hoede van een gediplomeerd verpleegster naar Nederland terug te zenden en maat regelen te treffen voor haar opne ming in een bejaardentehuis. BONN (AP) Maandag zal een kleine eenheid van de Duitse lucht macht in Budel aankomen. Zij maken deel uit van het regiment dat half juni in zijn geheel naar Nederland koint om gelegerd te worden in Budel. Onder de Duits-Nederlandse over eenkomst. zal een Nederlandse een- heid overgebracht worden naar See- dorf nabij Bremen. deren en diensten ten behoeve van de oorlogvoering te voorzien en an derzijds een redelijk levenspeil voor de bevolking te handhaven. Het wetsontwerp kent onder meer de volgende bepalingen, die geheel of gedeeltelijk van kracht kunnen worden verklaard: Ieder is verplicht aan de be voegde instantie inlichtingen te verschaffen: bescheiden t,er be schikking te stellen; daartoe op geroepen, in persoon te verschij nen; zich te onderwerpen aan een onderzoek tot het beoordelen van zijn geschiktheid voor het ver richten van werkzaamheden. Op alle Nederlanders en inwoners van Nederland, van 18 tot en met 64 jaar, met- uitzondering van Neder landers woonachtig in Suriname of de Nederlandse Antillen, rukt burger- dienstplicht. Het ontwerp noodwet arbeidsvoor ziening kent op deze regel enkele uitzonderingen, Uit de memorie van toelichting blijkt dat burgerdienst plicht gezien wordt als een uiter ste maatregel en niet zal worden toegepast, dan wanneer het onmoge- ïjk blijkt op minder ingrijpende wijze in de personeelsbehoeften van vitale bedrijven of diensten te voor iien. Een burgerdienstplichtige kan wor den bestemd voor arbeid in loon dienst- en voor scholing. Werknemers kunnen op hun ver rook onmisbaar worden verklaard voor bepaalde arbeid, die hun is of tal worden opgedragen. ers (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag 4 mei, 's avonds 19.35 GMT liet de commandant van een Noorse politiekruiser de dekzeilen van de boordkanon- nen halen. Vier bemanningsleden richtten op de boeg van de Nederlandse hektreller Rijnmond I uit Katwijk. Kapitein Klaas van der Plas liet daarop de netten binnen halen en draaide bij. 'We waren ongeveer 7 mijl uit de Noorse kust ten oosten van Hammerfest, dicht bij de Russische grens,' vertelde Van der Plas ons gisteren, 'toen de poiitieboot op ons af kwam stuiven en een sein gaf dat we hij moesten draaien. Ik had de netten juist uitgezet en gaf de bemanning opdracht nog maar een paar haler te ma ken, voordat we zouden bijdraaien. Ik was me van geer. enkele over treding bewust. Die Noor werd daar zo opgewonden door. dat hij mee deelde te zullen schieten ais ik het bevel niet onmiddellijk opvolgde.' JFTaas van der Plas, 47 jaar, va- 4-V der van negen kinderen, en sinds zijn zestiende jaar op zee. zit nu weer rustig in zijn voorkamer tje in Katwijk. Hij is een van de pioniers var. de verre visserij. 'Ik werd door de poiitieboot op gebracht naar de haven van Vardö en daar bleek al snel waarom de moeilijkheden waren ontstaan. In '61 besloot Moorwegen, dat binnen twaalf mijl uit de Noorse kust geen vreemde vissers moch ten komen. Alle visserijnaties werden van die maatregel op de hoogte gesteld, ook Nederland Maar voor ons land was die maatregel toen van geen enkel belang omdat de Nederlandse vissers nooit zo noordelijk kwa men. Dit Jaar.' zegt de Katwijker had ik een paar tochten naar IJsland gemaakt, maar bijzonder weinig gevangen. Ik stelde toen m'n reder, Niek Parlevliet uit Katwijk, voor, om het eens in het noorden v&a Noorwegen te proberen; de Engel sen kwamen daar met goede vang sten vandaan. Hij wandelt met zijn vrouw sn Engelse 'visschipper' uit Grimsbey aan boord, speciaal om ons de goede visgronden te wijzen. De man nam een stel kaarten mee en daarop stonden de iimitslijnen nog op 6 mfjl uit de kust. Engeland is namelijk een van de weinige landen die van de Noorse regering toestemming hebber, ge kregen óm tot 1970 nog tot 6 mijl uit de kust te vissen. We waren ons dus van geen kwaad bewust toen de poiitieboot ons aanhield. De volgende dag al, 's zondagsmiddags om vijf uur. moest ik voor de rechter komen. De zitting duurde tot kwart over twee 's nachts, maar ik kon gelukkig duidelijk maken dat er geen sprake van opzet was. We kwamen, er genadig a£: een boete van 12.000. Vorig jaar werd een Franse treiler nog 'veroordeeld tot een boete van drie ton.' T7"laas vat) der Plas maakt zich AV over zjjn Cerste kennismaking met de rechter niet zo erg druk. Hij wandelt m c-lzjjn vrouw en kinderen in het schrale zonnetje en bereidt zich voor op de haring- jacht. Hij weet, dat de verre visserij onder de kusten van Groenland. IJsland en Noorwegen en wellicht binnenkort bij New Foundland. waarmee Nederland veel later be gonnen is dan omringende landen, oorzaak Is van een harde oorlog, waarbij ieder land tracht zijn eigen belangen met harde hand tc be schermen. Niettemin gelooft hij dat ons sand dat nu over vier liektreiïers beschikt, over enkele jaren ook op de verre visgronden een evenwaar dige plaats haast andere landen kan innemen. i Een mug. bekend als Jan de.Prikker, jj 1 vloog zoemend om een kale knikker 5 1 en maande zich een astronaut. Maar toen het hoofd een hoed opzette I I sprak hij verstoord: Al F.insteins wetten I S aangaande het. heelal, zijn fout. j (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag omstreeks drie uur heeft de 38-jarige C, W. H, uit Delft getracht met een pistoolschot zijn van hem gescheiden levende vrouw in Den Haag van het leven te beroven. De vrouw, de 39-jarige eigenaresse van een ijssalon A. H.M., werd in de maag getroffen. De toestand van de vrouw Is uiterst kritiek. Haar man, die onmiddellijk na zijn daad vluchtte, is vannacht omstreeks kwart voor vier bij de Nederlands-Duitse grensovergang Maalbroek (bij Roermond) aan gehouden. H, werd herkend door leden van de marechaussee aan de hand van een via de telex door de Haagse politie verspreid signale ment. Hij is vanochtend op transport naar I)en Haag ge steld. Het drama speelde zich af In de ijssalon aan de Koningstra-.t in Den Haag, waarbij een zuster van het slachtoffer.' een kennis en haar twaalfjarige zoon getuige van de moordaanslag waren. Volgens de zuster van mevrouw H, speelde het drama zich als volgt af. Geviereri zaten zij in de kamer achter de ijssalon, die de vrouw vlak voor Pasen had gekocht. Kamer en salon zijn gescheiden door een schuif deur met vitrage. Om kwart over drie hoorden zij de winkeldeur en zagen de echtgenoot van mevrouw H. bin nenstappen. Mevrouw H. deed de schuifdeur open en vroeg hem wat hij wilde. H .ging Voor haar staar» en schoot haar toen met een aistool, naar later bleek een zwaar kaliber, in de maag- streek, onmiddellijk daarna nam hij de benen. De vrouw was nog in staat de schuifdeur te openen en öe kamer binnen te wankelen, toen zakte z'J ln elkaar. De GG en GD heelt liaar recht streeks naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht, waar de vrouw meteen ge opereerd werd. Daar bleek, dat de kogel dwars door haar heen was ge gaan. Later werd het projectiel terug gevonden in de ijskast die schuin, achter de vrouw stond. Ook het vuurwapen is teruggevon den. de dader had het op het Oranje plein weggeworpen.-De politie heeft zo snel mogelijk de buurt afgezet en uitgekamd, maar kon geen spoor van H, vinden. De man heeft van de verwarring, die in de Koningstraat ontstond, ge bruik kunnen maken om te verdwij nen, enkele achtervolgers, wist. hij met zijn pistool af te schrikken. (Van een onzer verslaggevers) Op de Ooslerbegraafplaals te Amsterdam Is gistermiddag het stoffelijk averschot ter aarde besteld var. de heer A. F. K; Paree, de op 68-jarige leeftijd overleden secretaris van de Nederlandse Journalisten Kring en de Amsterdamse Pers tevens bestuurslid van de Federatie van Nederlandse Journalisten. Zowel uit de krantenwereld als daarbuiten was de deelneming groot. Onder de zeer vele aanwezigen be vonden zich mr'. A. Stempels en mr. A. E, van Randwijk, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Fede ratie. bestuursleden van de neutrale, protestantse en katholieke journalis tenkringen. de heer Th. M. Eerd- mans. namens de Amsterdamse Pers, alsmede hoofdredacteuren, vertegen woordigers van vele Journalisten secties en van het Seniorenconvent. Advertentie I.M. Aanwezig waren ook mr. J. F. Hartsuiker, hoofd van het arron dissementsparket te Amsterdam, mr. A. J. Ruysch, secretaris van de burgemeester en vertegenwoor digers van het Amsterdamse Speel tuin Verbond, voor welke organisa tie de heer Paree eveneens een zeer grote steun Is gewc-est. Tijdens de sobere plechtigheid •r waren geen toespraken werden 3viegs Sotvegs lied. de Melodie van Rubinstein en de Nocturne uit Men- ielssohns Midzomernarhtsdroom ten ;ehore gebracht. Een zoon van èe overledene dankte jamens de familie voor de veie be- vijzen van medeleven. BOITLED UNDER APPOINTMENT BY JIMS ROTTERDAM MARKER WAARD KAMPjEN «Wipte* 8AAT B0TSÜ1I4 LELYSTAD ELBUB6 ZUtDEUJK FLEVOLANO HUNSPEEf KOOLZAAD- ROUTE HfiROEfiWJK Het koolzaad wordt dit weefcein- oostelijk Flevoland, staan de kool- mooie aanleiding om kennis te ma de deconcurrent van de tulpen en zaadbordjes, gele uiteraard,, ai in ken met de snel groeiende nieuwe 3e bloeiende boomgaarden. de berm om de kijkers de weg te wij- dorpen. Biddinghuizen, Bronten en In de jongste Uselmeerpolder, in zen' 'Koolzaad-autobussen', vertrek- Swifter.band en ook met het binnen- ken zondag voor een eerste-rondrit. landse strand van het Veluwemeer. De koolzaadvelden in de polder-In- Er wordt zoveelbezoek verwacht, wording zijn al na enkele seizoenen dat de kantines in de dorpen a.s. een toeristische attractie geworden zondag bij wijze van uitzondering waarvoor duizenden een verre toch; geopend 'zullen zijn. over hebben. Ruim een week geleden Mocht het weer tegenvallen, een kwamen- de eerste toeristen, na een week later bloeien de planten stel- radiobencht dat voorbarig bleek. Er was toen nog geen sprake van een massale bloei. Óok nu heeft dt- koolzaadbloel het hoogtepunt nog niet bereikt. De meeste bloemen lig ook nog en waarschijnlijk kan men in depolder nog een gele Pink steren beleven. Men kan de koolzaadroute vanuit het westen en zuiden van het land rf O O r» r\rt V /-»- llv.v n CuLvll LH LLl LiCTli. V <LL1 -Llt-v S bereiken vla Harderwijk. Vandaar overheerst. Hier en daar. vooral in de omgeving van Ketelhaven, aan de noordoostelijke polderdijk is het iand echter al verblindend geel. Als eenling is de koolzaadplant be slist geen schoonheid: het is een wal slordig onkruidachtig gewas. Het kooi zaad in Flevoland is echter imposant door 'massale opkomst.' richting Lelystad en de wegwijzer tjes volgen. Vanuit het noorden en oosten kan men via Kampen en Rog- gebotsluis zijn entree tot, Flevoland maken. Bij de sluizen richting Dron- ten. Na een paar kilometer komt men dan op de koolzaadweg. Bustocht Toeristen zonder eigen vervoer middel kunnen zondag voor het sta tion Harderwijk in een bus stappen, maar alleen in het belang varTde die om 13.40 uur vertrekt voor een grond is het koolzaad hier gezaaid' drie uur durende tocht door de pol- het produceert stikstof en het ont- der Volgende week worden zuike neemt het onkruid de kans om te rondritten gemaakt op dinsdag, gaan overheersen woensdag, donderdag en zaterdag T Vertrek 10,30 en 13.4(5 uur, In Lelystad word; het hoe en Bij de WVg van Harderwijk, Ei- waarom uitgelegd in een daar inge- burg en Kampen zijn. op weekda- richte koolzaadexpositie. gen, folders verkrijgbaar waarop de voor de toeristen is de bloei een toerweg is aangegeven. UTRECHT (ANP) Maandag 20 mei komt cle bondsraad van de KAB te Utrecht bijeen om te beslissen over het KAB-plan voor een Nederlands Katholiek Vakverbond." Dit is het voorlopige resultaat van net intern beraad der KAB en het overleg met de werknemende mid denstand en de organisaties in het BKI over de adviezen, dip de Neder landse bisschoppen in I960 hebben gegeven in hun schrijven aan de sociale organisaties met de bedoeling te komen tot een reorganisatie van de katholieke sociale organisaties in ons land, Hte KAB-plan voorziet in de op richting van een Nederlands katho liek vakverbond met daarin drie groeperingen voor de leidinggeven den. de middengroepen en de uitvoe renden. De voornaamste trek van het KAB-plan is de verticale binding van hoog tot laag ln een bepaalde be drijfstak De kilometerslange akkers ac centueren de wijdheid van de pol der, Niet terwüle van de kijkers. (Van een onzer verslaggevers) Op de Duitse weg bij tie Keulse barrière aar>, de grens bij Venlo zijn de laatste tijd fn de avonduren ver scheidene lopende en fietsende vrou wen overvallen door een man. fn vier gevallen was er sprake van aan randing. De Duitse politie besloot een dezer dagen in verband met deze voorval len drie ais vrouwen verklede recher cheurs te laten patrouilleren. De po litie had daarmee reeds de eerste avond succes. Ecu van de recher cheurs werd namelijk op grove wijze benaderd en daarna tegen de grond gesmeten. De aanrander sloeg op de vlucht, maar kon door de 'wee an dere rechercheurs worden gegrepen. Het bleek een 21-jarige korporaal van het Duitse leger te zijn. Hij be- kende behalve de aanrandingen ook nog enige andere, zedendelicten ta hebben gepleegd. T\e ministers De Pous en. Zijlstra •Thebben voorgesteld de Staats mijnen nu nog een tak van rijksdienst om te zetten in een n.v Daarbij komt onmiddellijk de vraag naar voren: is het mis schien de bedoeling de aandelen van dit n.v. geleidelijk aan in particuliere handen over te bren gen, zoals b.v. ook in Duitsland met verschillende ondernemingen gebeurt? De toelichting op het ontwerp is hieromtrent echter duidelijk: 'Het behoort niet tot de doelstel ling van het onderhavige wets ontwerp medezeggenschap van derden in de staatsmijnen thans mogelijk te maken. Het Is dan ook gewenst deze mogelijkheid af te. snijden.' En dat gebeurt dan ook in het ontwerp: de staat wordt de enige aandeelhouder en voor overdracht van aandelen-Staats mijnen aan derden zal vooraf gaande toestemming bij de wet nodig zijn. Waar deze kwade mogelijkheid (onze bezwaren tegen overdracht van staatsmijnen aan particulie ren behoeven wij niet nog eens uiteen te zetten) wordt uitge schakeld. kan men instemmen met de argumenten, die de rege ring naar voren brengt voor óp- richting van een n.v. Samenwer king met andere ondernemingen, waaraan vooral in de steeds be langrijker wordende chemische sector steeds meer behoefte be staat, wordt gemakkelijker, de be sluitvorming kan sneller geschie den. de mogelijkheid wordt ge schapen eventueel leningen op te nemen bij anderen dan de schat kist. D lij ft een tweede vraag: wat zal er onder het nieuwe bestel te rechtkomen van de verantwoor ding van het gevoerde beleid? Vaststaat, dat de positie van de minister van Economische Za ken sterk blijft: de hoofddirectie moet voor de hoofdpunten van het beleid toestemming hebben van de aandeelhouder (lees: de minister van Economische Za ken) en moet b.v. jaarlijks een investeringsplan en een financie ringsplan voorleggen. Wel iets mir.der zou de Invloed van de Staten-Generaal kunnen worden, die nu elk jaar de begro ting van de staatsmijnen apart behandelt, maar die straksniet meer voorgelegd krijgt. Deson danks behoudt de Staten-Gene raal verschillende mogelijkheden om jaarlijks het beleid met be trekking tot staatsmijnen te be spreken en de minister ter ver antwoording te roepen, Wanneer de Staten-Generaal die kans weet te benutten, lijken ons de voordelen van de voorge stelde modernisering van de be heersvorm der staatsmijnen gro ter dan eventuele nadelen. Dit is geen nieuwe KLM-stunt, Ap de dag na de verkiezingen heeft het Verbond van Pro testantse Werkgevers bij monde ?&n zijn voorzitter, de heer H. H. .Vemmers, zijn verlanglijstje voor ie komende regeringsperiode in gediend. De hoofdpunten zijn: grotere voorrang voor het bedrijfsleven Jij de afgifte van bouwvergun- lingen: vrijer bouwbeleid, des- loods met hogere bouwkosten: belastingverlaging, vooral van loon- en inkomstenbelasting, iventueel met verhoging van in directe belastingen; zo weinig mogelijk herverdeling van inko mens vla de sociale verzekering; aeperking van de inkomensher- vprrieüng tot de fiscale sfeer; soepeler prijsbeleid wat betreft de nri.jzen van de afzonderiifke artikelen: voortgezette matiging van de ionen, zeker ook in 1964: de huidige loonstijgingen zijn trouwens niet matig, maar al aan de hoge kant. Eer. belangenorganisatie als een werkgeversbond heeft 'na tuurlijk het recht; eenzijdig te zijn. Maar als zo vaak vragen wij ons af, wat eigenlijk het spe- cifiek-christelijke van dit lijstje is. Het is gewoon een conserva tief program. En als dit lijstje richtsnoer zou worden voor het nieuwe kabinet, dan zou ons nog wat te wachten staan. Qleg Penkowskl is dood. Vier gratieverzoeken baatten 'niet- ".in misdaden tegen de veiligheid van de Sowjet-Russische staat, ujn hoogverraad, heeft hij met de food bekocht. Er is zelfs niet het geritsel van ;en protest, waar en van wie dan )ok. Wel was er een wereldwijd ge ïnspireerde en georganiseerde ictie toen enkele jaren geleden in ie Verenigde Staten de Rosen- rsergs, man en vrouw, eveneens ln voile vredestijd, eveneens wegens spionage-activlteiten, eveneens verband houdende met defensfe- jeheimen op het gebied van ra ketten. hun daden met de dood mopsten bekopen. Het ls maar dat men het weet. De dood is overigens voor ieder gelijk. Bil het oversteken van dc rijks weg ;n het Noordlimburgse plaatsje Beïfe'd werd vrijdagmorgen de tach tigjarige mevrouw E. Peulen uit die plaats door een Duitse personenauto iscgrepen. De vrouw was terstond dood.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1