en- schade bijna twee ton I f nekarno benoamd tot mm 't Botsing na inhalen op Afsluitdijk: drie doden, 5 gewonden s rijden banden stuk bij wilde achtervolging van en Haaien verslinden 23 drenkelingen blijf.jong...&ibblijffit..! Omzet Philips met 12 pet. gestegen Philips 3600 man personeel minder Drenkelingetje in leven door mondademing Kabinetscrisis in Italië nu snel ten eincle? mmm Quizwinnaars naar Milaan- Benfica Weer relletjes op Java Russen roepen spionnen terug Aanslag ijssalon - dader bekent Pokkenepidemie in Stockliolm onder controle? Frankrijk verzoent zich met Monaco Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Meerderheid voor royalistisch front in Marokko spaar. door* nu te kopen Wp PAGINA 3 DJAKARTA (Reuter, AP) President Soekarno, die door het Indonesische. Volkscongres tot president voor het leven is be noemd, heeft gisteren verklaard dat de anti-Chinese relletjes van de laatste tijd zijn georganiseerd door 'contra-revolutio nairen' die hem willen afzetten. Zij hebben volgens hem de on geregeldheden, waarbij seven mensen om het leven zijn geko men en velen zijn gewond, uitgelokt vanwege zijn 'politiek van vriendschap met de Chinese volksrepubliek'. (Van een onzer verslaggevers) Vier politieauto's hebben hun banden stukgereden toen tij- I dens een wilde achtervolging van een Belgische smokkelwagen nabij de grens bij Hogerheide, de smokkelaars hun beruchte 'kraaiepoten' over de weg strooiden. De smokkelaars wisten te ontkomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. ft Advertentie 1M. Ga er nil op uit en koop de mooiste voorjaarsstoffen voor minder dan de halve prijs. Want morgen beginnen wij met de verkoop 'van duizenden meters zomerstoffen. Een hele fafarieksvoorraad van katoenen imprimés, satin en satin-rayé en doorgeweven streepdessins. Honderden rollen zomerstoffen, stuk voor stuk van dit voorjaar en zomerseizoen koopt U nu door elkaar per meter voor nog geen anderhalve gulden. impdme Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze grote partij zomerstoffen, voorstrand en vakantiekleding, rokken, jurkjes enz. in vele dessins en kleuren per metervoor STRIJEN Doordat een negenjarig zoontje van de land bouwer K. in 't V. niet vuur speelde, brandden zaterdagmiddag om kwart over twaalf een boerderij en twee schuren tot de grond toe af en werd in korte tijd voor bijna twee ton schade aangericht. (Van een onzer verslaggevers) Door de mond-op-mond-methode is zaterdagmiddag in Botterdam het leven gered van een driejarig dren kelingetje. Het was Josje Verbaan uit de Schoonoordstraat, die bij het spelen aan de Rotte ter hoogte van het Bo- terdorpse Verlaat in het water vlei. Zjjn vader, die in de nabijheid in een boot aan het werk was, zag kans het ventje van de wai ai te grijpen en hem op de kant te trekken. Josje was toen al bewusteloos. De 21-jarige Otto Verbaan uit de Wilgenstraat, een oom van het ventje, paste de mondbeademing toe. Hij had geen er varing met deze manier van het toe passen van kunstmatige ademhaling; hij kende de methode alleen van een onlangs uitgezonden televisiepro gramma. Na drie a vier minuten hadden zijn pogingen succes. Voor verdere behandeling is het 'jongetje naar het ziekenhuis Bergweg ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) De 38-jarige C. W. H. uit Delft heeft zaterdagmiddag tegenover de Haagse politie bekend, dat hij vrij dagmiddag met een pistool zijn 39- jarige vrouw in haar ijssalon in Den Haag heeft neergeschoten. Hü ver telde dat hij had geschoten, nadat zijn vrouw, met wie hij niet meer samenleefde, had geweigerd hun 12- Jarige zoon te roepen. H. werd zaterdagmorgen bij de grens te Roermond aangehouden. Hij was na de aanslag naar het zuiden gelift en in Duitsland terechtgeko men. Daar bracht hij de nacht in een schuurtje door. De volgende mor gen reed hij als passagier met een Nederlandse bromfietser, weer naar de grens terug. Daar rekende de douane hem in. De vrouw is er nog steeds ernstig aan toe. De jongen, die in de aan het woon huis grenzende schuur aan de Appei- dijk aan het spelen was, waarschuw de zijn ouders dat de schuur in brand stond. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat in een ogenblik de schuur in lichterlaaie stond. Een in de schuur staande koe kon nog bijtijds naar buiten worden gebracht. Voor de gealarmeerde brandweer van Strijen en Westmaas de veraf gelegen boerderij had bereikt, waren verschillende kostbare land bouwmachines en de gehele inboedel reeds een prooi der vlammen gewor den. Door de fel aanwakkerende wind hadden de spuitgasten veel moeite om een naast gelegen schuur te be houden. Op de plaats van de brand, die veel belangstelling trok waren aanwezig de burgemeester van Strijen, de heer Th. Bolman en A, v. Waisum, burge meester van Mijnsheerenland en Westmaas. Tragische bijzonderheid was, dat de oud-brandweercommandant van Westmaas de 67-jarige heer A. de Mol zodanig door het gebeurde werd aangegrepen, dat hij onwel werd en ter plaatse overleed. De nablussing van de smeulende puinhopen duurde tot laat in de avond. De verzekering dekt de schade. ROME (Reuter, AP) Het cen trale comité van de Nenni-socialisten in Italië heeft na een debat van drie dagen gisteravond besloten een nieuwe regering volgens de „opening naar links"-formule te steunen. Deze beslissing, die kwam na soortgelijke beslissingen van beide andere grote partijen, wijst op een spoedig einde van de huidige kabinetscrisis De kans is groot dat premier Amintore Fanfani zal aanblijven. Het Ncnni- besluit om steun te verlenen aan een regering van centrum- en linkse partijen werd genomen met 44 stem men tegen 35 onthoudingen. (Van onze Scandinavische) correspondent) Op het Zweedse bacteriologisch la boratorium in Stockholm deelde men ons vanmorgen mee, dat het aantal gevallen van pokken, dat zaterdag tot 12 was opgelopen, zich daarna niet heeft uitgebreid. Ruim 200 per sonen, die met de zieken contact heb ben gehad, zijn nog steeds geïsoleerd. Doen zich onder hen In de loop van deze week geen nieuwe gevallen voor, dan rekent men erop de epidemie on der controle te hebben. Het is onder deze omstandigheden niet waarschijnlijk, dat de medische autoriteiten vandaag tot een massale vaccinatie van de ruim één miljoen inwoners van Stockholm en omge ving besluiten. Men heeft zich echter op deze maatregel volledig voorbereid. Gisteren hebben bijna drieduizend Stockholmers zich weer vrijwillig la ten inenteD. Het leven in de Zweed se hoofdstad gaat normaal zijn gang. Zo verenigden zich gisteren achtdui zend leden en familieleden van het verbond van metaalbewerkers voor 't 75-jarig jubileumfeest, waarbij on der meer door minister-president Er- lander het woord werd gevoerd. Russische geleerden zijn erin geslaagd een zenuw van een hond door een elektrode te vervangen. Vol gens Tass is dit de eerste maal dat een dergelijk experiment succes heeft opgeleverd. President Soekarno stelde de ver boden socialistische partij PS1 en de mohammedaanse partij MASJOËMI, (Van een onzer verslaggevers) Op de Afsluitdijk hebben zaterdagmorgen om tien minuten over elf bij een verkeersongeval drie mensen het leven verloren. Er waren vier zwaargewonden. Tussen Komwerderzand en Middel plaat passeerde de 50-jarige mevrouw K. Mooas-Schuttelaar uit Leeuwar den een auto en had zich bijna weer in het op de rechter rijbaan rijdende verkeer ingevoegd, toen de wagen plotseling begon te slingeren en met een snelheid van negentig kilometer dwars op de linker weghelft schoof. Een uit de richting Den Oever ko mende personenauto vloog er met een geweldige klap bovenop. De bestuurder, de 47-jarige rijks accountant R, A. Veenstra uit Biit- hoven en zijn vader, de 78-jarige ge pensioneerde onderwijzer de heer A. Veenstra uit Leeuwarden, waren op slag dood. De 38-jarige echtgenote van de accountant, mevrouw B. Veenstra-van Oeveren, werd met een zware schedelbasisfractuur naar het Academisch Ziekenhuis in Groningen overgebracht. Z(j verkeert in levens gevaar. Haar schoonmoeder, de 62-Jarige mevrouw M. Veenstra-Loef, werd naar het streekziekenhuis Oranje- (Van onze radio- en TV-redactie) Van Schiphol vertrekt morgen middag om twee uur een vliegtuig r/iar Engeland met de winnaars van de NCKV-TV-quiz „Geen daden maar woorden", die werd gehouden na de wedstrijd FcijenoordReims, welke Fcijenoord in de halve finale om de Europa-Cup bracht. Zij zul len de finale bijwonen tussen Ben- fica en Milaan. De kijkers hebben Roel Wiersma, Reinier Paping en Anton Geesink met het (minimale) verschil van een punt zien winnen van Bas Pauwe, Adri van Male en Faas Wil kes. Na afloop van de quiz bleek er een vergissing in de puntentelling gemaakt te zijn. Beide teams waren gelijk geëindigd, zodat alle zes deel nemers kaarten kregen voor de fina le om de Europa-Cup in Engeland. Geesink en Wilkes zijn verhinderd. Anton Geesink gaf zijn kaart aan een .voetbalvriend en de kaart van Wilkes ging naar de heer J. Fopper, Onkel Boerensteeg 5 te Amsterdam, een van de tien winnaars van de huiskamer-prijsvraag van de NCRV- Tv over de wedstrijd Feijenoord Benfica. Het gewonnen kaartje voor de wedstrijd NederlandBrazilië ontving hü te laat en een dolgeluk kige heer Fopper kan nu in de Plaats van Faas Wilkes naar Enge land gaan. oord te Harlingen overgebracht, waar zij kort na aankomst aan haar ver wondingen overleed. De vijfde inzittende, de twaalfjari ge Nynke Veenstra, was er het minst erg aan toe. Zij liep enige verwon dingen en een beenbreuk op. De in zittenden van de auto. welke het on geval veroorzaakte, werden min of meer zwaargewond. De bestuurster,' mevrouw Moons, kreeg een shock. Haar man, de 56-jarige adjunct- directeur van de Frico te Leeuwar den, de heer L. M. Moons, werd zwaar gewond naar het streekzieken huis Oranjeoord te Harlingen over gebracht, evenals de 24-jarige K. van der Veen uit Leeuwarden. De 22-jarige mej. P. Poelsma, even eens uit Leeuwarden, was de enige die niet gewond werd. Het verkeer op de Afsluitdijk werd langer dam een uur gestagneerd, De 57-jarige bromfietser J. C. Zommer uit Apeldoorn is zondag middag in Beekbergen door een per sonenauto aangereden, doordat hij geen voorrang verleende. De heer Zommer kwam onder de auto terecht en liep een schedelbasis fractuur op. Hij is in de loop van de avond overleden. Zijn dochter, die achter op de bromfiets zat, werd vrij ernstig gewond. De 62-jarige wielrijder F, Bod- denberg uit Zaandam is zondag ver ongelukt toen hij trachtte een vrachtauto rechts te passeren. De wielrijder werd door de vrachtauto geraakt, kwam te vallen en kreeg het achterwiel van de wagen over zijn hoofd. De man was op slag dood. In de nacht van zaterdag op zon dag is door tot nu toe onopgehelder de oorzaak de 22-jarige bromfietser V. Engelkamp uit Putten op de Hoofdstraat in Apeldoorn ter hoogte van de brandweerkazerne tegen de trottoirband gereden ten gevolge waaTvan hij over de kop sloeg. Hü liep daarbij een schedelbasisfractuur op en werd overgebracht naar het Julianaziekenhuis. Daar is hij zondagavond overleden. U.v- alsmedc Permesta-rebclten en een 'buitenlandse gezagsondermijnende groep' verantwoordelijk- voor de or ganisatie van ie ongeregeldheden, 'Ik word beschouwd als de man die verantwoordelijk is voor de dingen waar men tegen Is.' zei hij. 'Bepaal de mensen in het buitenland be schouwen mij als een vreselijke man en er zijn al veel pogingen gedaan om mijn bewind omver te werpen. Ik ben vijf maal vermoord, maar dank zij God ben ik nog steeds in het leven.' Hij deed een beroep op de drie miljoen Chinezen in Indonesië 'be grip te hebben voor de gevoelens van de natie' en mee te werken met de andere burgers bij de opbouw van een 'rechtvaardige en welvarende maatschappij." De Jongste betoging tegen de Chi nezen heeft zich vrijdag voorgedaan in het dorp Garoet, ten zuiden van Bandoeng, zo meldde Antara giste ren. Hierbij werden twaalf jongeren en twee politieagenten gewond. aoesarno's Denoemnng tot presi dent voor het leven is genomen in Bandoeng, waar het Indonesische Volkscongres, de hoogste politieke autoriteit in het land, op het ogen blik zitting houdt. De minister van Voorlichting. Abdoelgani, heeft ge zegd dat het besluit wettelijk en grondwettelijk 'misschien niet hele maal waterdicht' is. maar dat het ook geen juridisch en wettelijk pro- dukt was. doch een politiek-revolu- tionair produkt. DJAKARTA (AP. AFP) Op nieuw is het op Java tot een anti- Chinese uitbarsting gekomen. In de stad Garoet zouden veertien mensen van wie twee soldaten bij relletjes zijn gewond. In Soerabaja zijn vol gens onbevestigde berichten honder den Chinese winkeltjes in minder dan twee uur tijd door een woedende menigte verwoest, die voornamelijk uit studenten bestond. In deze stad is een avondklok in gesteld van zonsondergang tot zons opgang. Ook in Djiandoer kwam het zondag tot gewelddaden. Duizenden Indonesiërs demonstreerden er. Zij hielden voertuigen aan van Chine zen. De voertuigen werden verbrand. Meubilair en andere goederen uit Chinese winkels werden op straat ge smeten en verbrand. In deze stad zouden geen gewonden zijn gevallen. Sinds het begin'van de anti-Chi- nese relletjes ruim een week geleden zijn op Java zeker vier mensen ge dood en minstens honderd gewond. De foto geeft een beeld van de rel letjes van vorige week in Bandoeng, de stad van de befaamd geworden Afro-Aziatische Bandoeng-conferen- tie. PARIJS (Reuter) Frankrijk en Monaco hebben een nieuwe conventie gesloten, die een einde maakt aan de onenigheid over de belastingvrije status van ingezetene van het Prins dom, die een vreemde nationaliteit bezitten. De belangrijkste bepalingen van de nieuwe conventie zijn, dat in Monaco gevestigde maatschappijen die meer dan een kwart van hun zaken in Frankrijk doen, vennootschapsbelas ting moeten betalen, en dat Fransen die zich in Monaco vestigen, inkom- belasting moeten betalen. Monegasken die in Frankrijk wer ken, zullen geen inkomstenbelasting verschuldigd zijn. Als compensatie zal Monaco jaarlijks 900.000 frank in de Franse schatkist storten. MANILLA, (Reuter) Op de Philippijnen vreest men dat vorige week 22 mensen het slachtoffer z(jn geworden van een groep haaien, nadat een schip met 42 opvarenden in zware zee ter hoogte van Luzon was omge slagen. Twintig mensen hebben zich drie dagen lang vastgeklampt aan de omge slagen boot, te midden van de hoge golven, geteisterd door een gure wind en de aanvallen van de haaien. Vijf van hen stierven van uitputting. Een der overlevenden vertelde dat h(j behoorde tot een groep feestvierders, die uit Luzon terugkeerde naar het eiland Jomalig, ongeveer 160 km. ten zuidoosten van Manilla. Na het ongeluk zwommen minstens twintig grote haaien rond de drenkelingen. De haaien vielen de vrouwen en kinderen aan en sprongen soms boven water uit om zich van iqken meester te maken. Een 27-jarige moeder, mevrouw Mariquita Corapendio, verloor haar drie kinderen, haar twee oudste dochtertjes werden slachtoffer van de haaien, haar baby overleed na de redding aan de doorstane ontberingen. Attuertentte ija. A Van 30 maart tot an met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hot? Vraag het uw fietsenhandelaar De rijkspolitie in Hogerheide zag omstreeks één uur zaterdagmorgen een auto aankomen zonder verlich ting, die in de richting van de Bel gische grens reed. De stoptekens van de politie werden genegeerd. De rijks politie zette toen een achtervolging in, maar de smokkelaars schoten een zqbaan in, In de richting van Huy- bergen. De rijkspolitie wist ten slotte voor de smokkelauto te komen en gaf nogmaals stopseinen. Toen de politie mannen op de weg stonden, moesten zy echter snel opzij springen orr. niet overreden te worden. Weer werd de achtervolging inge zet, waarbij de smokkelauto verschil lende keren wérd beschoten. De smokkelaars gooiden toen grote ijzeren ruiters op de weg. die de politieauto echter wist te ontwijken. De race werd voortgezet, dwars door het stapende dorp Hogerheide in de richting Bergen op Zoom. NEW YORK (Reuter) Volgens de New York Herald Tribune zijn ten minste driehonderd belangrijke Russische spionnen over de gehele wereld naar Moskou ontboden omdat hun chefs geschrokken zouden zijn van de westerse penetratie in het Russische spionagenet. Volgens de schrijver van het ar tikel bestaat er weinig twijfel over dat de vorige week door een Rus sische rechtbank ter dood veroor deelde en later terechtgestelde kolo nel Wladimir Penkowski een zoge naamde „dubbele agent" was, die zo wel het westen ais zijn eigen land diende. Da teruggeroepen agenten zouden nagenoeg allen ir. contact zyn geweest met Penkowski hetgeen voor het Russische hoofdkwartier aanleiding was tot „overleg" Onderweg gooiden de mannen in de smokkelauto kraaiepoten op de weg, waardoor twee banden van de politieauto het moesten ontgelden. De politie moest de strijd staken, maar ook tal van andere automobi listen kwamen met kapotte banden langs de weg te staan. Er was o.a. een vrachtauto met vier vernielde banden, waarin zeven of meer pen nen zaten. Intussen was de smokkelauto In de richting Bergen op Zoom geraced, via de mobilofoon had de rijkspolitie de gemeentepolitie gealarmeerd. Bui ten Bergen op Zoom om werd thans de achtervolging door de gemeente politie ingezet. Doch ook zij reden de banden stuk. Hetzelfde overkwam de politie van Roosendaal, die al tot op 10 meter de smokkelaars was gena derd. Ten slotte liep ook de politie wagen van Kring I tussen Roosen daal en Breda vier lekke banden op. RABAT (Reuter) Bij de alge mene verkiezingen in Marokko heeft het onlangs opgerichte royalistische front 69 zetels behaald in het eerste parlement dat het land zal kennen, In totaal waren er 144 zetels te ver delen. Met de steun van zes onafhan- keljjken die gekozen zijn -zal het royalistische front een kleine meer derheid hebben. De Istiglal behaalde 41 zetels de socialistische partij 28, Waarschijnlijk gaan deze twee in de oppositie. Het parlement zalin no vember voor het eerst* bijéénkomen na de verkiezing van de senaat. (Van onze soc.-econom. redactie) De omzet van het Philips-concern is over het eerste kwartaal van 1963 vergeleken met dezelfde periode van 1S62 met 12 gestegen tot ƒ1336 miljoen. Deze stijging is groter dan de verwachting hieromtrent in het jaarverslag over 1963 voor het gehele jaar. De stijging van de bedrijfsresulta ten en van "de netto-winst met 5 tot respectievelijk 182 miljoen en 83 miljoen bleef weliswaar hier bij achter, maar laat toch zien dat het concern de inzinking van 1961 ook wat dit betreft te boven blijft. A-ls percentage van de omzet is de netto winst echter verder gedaald. Het is thans op jaasbasis 6,2 tegen nog 8,3 in 1960. De stijging van de om zet deed zich, naar wij vernemen, in alle sectoren voor en varieerde naar hoofrdgroepen van 7 tot 21 In de zeer belangrijke sector van riado, grammofoon en televisie bedroeg, zij 7%. Grote verwachtingen blijft men bij Philips koesteren van de nieuwe ac tiviteiten in de sectoren van de huis houdelijke apparaten, waar men in de komende jaren nog op sterke uit breiding van het produktieprogram- ma en ook van de totale omzet zal mogen rekenen. Uit de kwartaalgege- vens blijkt dat de daling van de voor raden als percentage van de omzet zich heeft voortgezet. De liquiditeit van het concern met een totaal aan liquide middelen van ƒ808 miljoen blijft zeer ruim. Het personeelsbestand van Philips over de hele wereld is in de eerste drie maanden van 1963 met rond 3.009 verminderd tot 229.000. In Nederland bedroeg de vermindering in het eerste kwartaal rond 900 tot 80.300, Dit zijn wel de meest de aandacht trekkende gegevens in het vandaag verschenen kwartaalbericht van Phi lips. In het oog vallend, ook als men weet dat het getal 4.000 in de offi ciële mededeling van de raad van bestuur in werkelijkheid een afron ding is van ongeveer 3.600 man. De personeelsvermindering heeft, naar w(f vernemen, overwegend plaats gevonden in de indirect pro ductieve sfeer, wat echter zeker niet wil zeggen dat alleen de administra tieve functies hierbij zijn betrokken. Tot nu toe hebben zowel de jaarcij fers als de kwartaalgegevens een voortdurende stijging van het perso neelsbestand te zien gegeven, hoewel er in Nederland reeds eerdei een sterk afzwakkende tendens te be speuren viel. Naar wij var. de zijde van Philips vernemen er geen spra ke van dat in welke afdeling onver schillig waar, ook het ontslag van werknemers doelbewust wordt gesti muleerd. Wel echter heeft zoals reeds eerder is meegedeeld in het kader van 't gehele concernbeleid de personeeissamenstelling uit efficiency- oogpunt verhoogde prioriteit 'verkre gen. De sterke vermindering is dan ook overal bereikt door in vacatures niet te voorzien door het aantrekken van nieuwe krachten en door interne ver schuivingen. In ons land zo ver nemen wij is er wat dit betreft verhoudingsgewijs geen opvallend verschil tussen de verschillende Phi- llpsvestigingen. Intussen mag verwacht worden dat deze ontwikkeling zich ook in het verdere verloop van 't jaar zal voort zetten. Reeds bij vorige gelegenheden is er van Philipszijde op gewezen dat in het kader van de snelle expansie van het concern dit facet te weinig aandacht liaq gekregen. Thans nu deze expansie wat rustiger verloopt kan men in het kader van alle effi ciency bevorderende maatregelen hier extra de aandacht op richten

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1