'Het verdwijnen van onze zo lekker Prof. Steenkamp op bondscongres Conflict]* e bij KLM voorbii Jongeman slaat stiefvader met staaf neer Artsenprotest tegen aanleg van weg door W esteinderplas Hi WOENSDAG 22 MEI 1963 (Van onze kunstredactie) I A. Roland Holst, die op He- I melvaartsdag vijfenzeventig I wordt, is de grootste levende dichter van ons taalgebied, zo als iedereen weet. Zijn verjaar dag wordt met een bijeenkomst in Bergen gevierd, er is een Maatstaf-nummer over hem In voorbereiding, twee bloemlezin gen uit zijn werk zijn versche nen. Kortogi, de vele malen be- j kroonde, gehuldigde, geridder de dichter wordt ook nu be jubeld. GEEN VERNIEUWING met versgebrande hazelnoten, roomcarame! en vollemelk chocolade A. ROLAND HOLST (Vervolg van voorpagina) Vitale indruk Voorkeur parallel Vingerwijzing Er is geen twyfel aan, dat ieder, die voor dit bureau zal verschynen, boven het aalgladde hoofd van de informateur een ohzichtb'aar, maar duidelyk leesbaar bodje zal ontwa ren met daarop de letters B. B. (van brede basis). uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop Zo n pak van Terlenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag uit perfekt blijft, hoelang je ook zit reist of loopt. Zeg maar het pak van mijn hart. En... denk erom, dat etiket met de olifant, dat Is het GECONTROLEERD In vele prijsklassen tews A* «irk !^lifwKfitnMir«n>d ''~x '•n* wuiuarfr' 'r "Voor^ru^r^ven ■lAnv'njt'rlJtng A. Roland Holst morgen 75) begint populair te worden 'Advertentie TM. Terecht, want A. Roland Holst is de grootste levende dichter van ons taalgebied. En de gevaren van de erkenning heeft hi) herkend, zoals blijkt uit het versje 'Kroonjaar': Leeg en gehuldigd kwam h(j thuis, vermenigvuldigd tot een muis. En uit het versje 'Roem': Roem fnuikt de kracht waaraan hy zich ontbrandt- Zie ervan af: rang, graden aller- hand, Zie ervan af: voorkom, dat gij als 't laat wordt 'zo leeg blijft als een volle prulle- mand Er is, laat dit voorop staan, niet de minste reden om de dichter zijn succes te misgunnen. Hy heeft het niet nagestreefd, hij heeft het met "de nodige scepsis aanvaard, hy is er niet aafi bezweken. Maar er is óók reden om te wij- zijn op het paradoxale van de situatie: deze dichter van de eenzaamheid, van woede, over onze wereld, deze aris tocraat en mysticus, eerst in een kring van fijnproevers bewonderd, be gint populair te worden. De Ooievaar-pocket' 'In balling schap' een voortreffeiyke keuze uit eigen werk, werd in oktober 1955 in 15.000 exemplaren gedrukt, in ok tober 3957 in 10.000 exemplaren her drukt en ter gelegenheid van deze verjaardag verscheen een uitgebrei de derde druk irf nog eens 10.000 exemplaren. Dat, naar opgave van de uitgever, van de gedichtenbundel 'Omtrent de grens', in 1960 verschenen, een jaar later 2300 exemplaren waren verkocht, bewijst misschien nog be ter hoe hoog Holst door de lezers Wordt geschat. Een dergelijke ver koop is voor een gedichtenbundel volkomen ongebruikelijk. Dit publieke suites gaat zoals ge- wooniyk samen met een verminde ring van belangstelling by de nieuws gierigste lezers. Voor de oorlog was het verschynen van een nieuwe bun dei van Holst een literaire gebeurte nis van de eerste rang. En 'Een winter aan zee' uit 1937, dat toen nog erg moeiiyke, zeldzaam gecon centreerde meesterwerk, wekte inten siever belangstelling dan bij. voor beeld Omtrent de grens' (i960) en 'Onder-koude-wolken' (1962)/ al wer den de laatst genoemde bundels waarschyiiiyk heel wat beter ver kocht dan toendertyd 'Een winter aan zee.' Vóór de oorlog had Holst veel in vloed op tydgenoten en jongeren. (Van een onzer verslaggevers) ïn Hupsel (gemeente Eibergen) heeft de 22-jarige H. K. gisteren zijn stiefvader, de vyftlgjarige J. ten H. tydens een familieruzie met een ijzeren staaf neergeslagen. Ten H. is onder meer met gebro ken armen, een hersenschudding en verschillende ernstige andere verwon dingen in een ziekenhuis in Grocnio opgenomen. De dader is door de rykspolitie gearresteerd en ingeslo ten. Heft boterde al geruime tijd niet tussen K. en zijn stiefvader. Maan dagavond ontstond er opnieuw ruzie die ditmaal zo hoog liep, dat de jon geman een yzeren staaf greep en deze erby neerviel. K. nam de vlucht toen buren op het tumult kwamen toelopen. President Kennedy heeft zyn voornemen aangekondigd om admi raal George Anderson, chef marine operaties, te benoemen tot ambas sadeur in Portugal. Admiraal Ander son zal zyn marine-loopbaan op 1 augustus as. beëindigen. De activiteiten van de informa teur dienen uit te monden io een to ^rapport-aande ..Koningin, op grond waarvan het staatshoofd kan over wegen of de tyd rijp is voor de be noeming van i een formateur en of. de wenseiykheid van een brede par lementaire steun uitgesproken in een uitnodiging aan professor Rom- men, ook in de dan te verlenen op dracht kan worden opgenomen. De schattingen van de tijd die, voordien nog zal verstrijken lopen vandaag, precies een week na de ver kiezingen, in Haagse kringen nogal uiteen. Over het algemeen houdt men het op een periode van een paar weken. Prof. Romme, die thans 66 jaar is, maakt een zeer vitale indruk. De even eervolle als verantwoordeiyke taak, waarmee hy zichzo onver wacht belast ziet, blijkt een kolfje naar zyn hand te zyn. In een interview met de bladen van de Gelderlander Pers verklaarde hy nog slechts enkele dagen gele den, dat het werk in de Raad van State hem uitstekend bevalt, maar dat hij toch soms heimwee naar de spanningen en emoties van de poli tiek heeft. 'Af en toe denk ik,' aldus de vroegere KVP-aanvoerder, 'nou was ik toch graag er by geweest en op de katheder. Ik bedoel: in de Tweede Kamer.' In plaats van op het spreekge stoelte zal prof. Romme voorlopig vrijwel dagelijks zyn te vinden in de werkkamer, die minister-presi dent De Quay hem in diens kabi net aan het Plein 1813 ter beschik king heeft gesteld. Meer dan ooit, zy het dan ook slechts tydeiyk, kan hy daar 'erby zijn.' De komende weken komen alle draden in het ingewikkelde web van de Nederlandse politiek op zyn bu reau samen. 'Ik 'jen, zo heeft hy in het reeds geciteerde gesprek gezegd, 'nog al- tyc in beginsel voorstander van de brede basis.' En verder: 'Als het f redeiyk kan, blijf ik ook als stuur man aan de wal vóór de brede basis.' - ---Wat- redeiyk- kan voor een stuur man aan de wal of voor een loods op het schip van staat is een rekbaar begrip. Niettemin wordt algemeen verwacht, dat prof. Romme grondig zal nagaan of een deelneming van de Party van de Arbeid aan de komende regering tot de reële mogeiykheden behoort. Voor een mening die hij zich een maal heeft eigen gemaakt, weet hy met byna spreekwoordciyke vastbe radenheid op te komen. 'Toen de dokter vorig jaar zei, dat het medisch gesproken niet meer ging, heb ik geen vijf minuten nodig gehad om zelf de beslissing te nemen. Het ir ook myn aard niet om om te kyken. Jammeren heeft geen zin. Nee, ik kijk niet graag om. Dank u, roken doe ik ook niet meer.' (Ter illustra tie: eertijds was prof. Romme het enige kamerlid met een privé-asbak in 's lands vergaderzaal.) Het heeft inmiddels de aandacht getrokken, dat de informateur reeds op de eerste dag van zijn werkzaam- reden onomwonden heeft uitgespro ken, dat deze uitsluitend op zakelijke grondslag zullen worden afgewikkeld. Dit houdt onder meer in, dat hy zich niet zal inlaten met de keus van de personen voor toekomstige ministers zetels, m.a.w.: dat er voor zover het aan hem ligt, geen sprake zal zyn van een verkapte formatie. Er zal in de eerste plaats worden aangestuurd op het ontwerp van een regeriugsprogram in hoofdiynen, waarop (5?, 4?) grote partüen elkaar kunnen vinden Details komen daarbij niet aan de orde. Wel: de aantallen zetels die deze partyen ieder voor zich in het nieuwe kabinet menen te kunnen op eisen. Het is niet onmogeiyk, dat daarby enkele wijzigingen nodig zul len blijken in de verdeling der be stuurstaken over de verschillende departementen. Vrij sterk leeft in onze fracties bij voorbeeld het verlangen naar een afzonderiyke bewindsman voor het Europese beleid. Instelling van een staatssecretariaat voor deze sector of toewijzing daarvan aan de vice-mi nister-president zou aan deze behoef te kunnen tegemoet komen. Een vraagstuk waaraan van meet af. aan eveneens een hoofdrol is toe gedacht, is verder dat van de bindin gen aan de fracties. De opvattingen hierover in het milieu van de oude coalitie zyn allerminst eensluidend. In de fracties van KVP en ARP doen zich sterke stromingen geiden, die een minimum aan afspraken on ontbeerlijk achten voor een goede functionering van de parlementaire democratie. De voorkeur van de socialistische fractie loopt hier en daar volkomen parallel. In kringen van de WD evenwel en ook in een meerderheid van de CHU moet men van deze bin dingen niets hebben, bevreesd als .men daar heet te zijn, dat ze de slag vaardigheid van het beleid zouden kunnen schaden. Waar moeten voor de «aaste toe komst de zwaartepunten in de rege ringspoli tiek worden gelegd? En hoe deze onder te brengen in een pro gramma dat zich by voorbaat verze kerd kan weten van voldoende steun in de volksvertegenwoordiging? Dit zyn enkele van de belangrykste vragen in een lange, lange reeks waarover prof. mr, C. P. M. Romme, de man die er zo graag nog eens bij wi] zyn, zich de komende dagen het hoofd mag breken. Hem en menig politicus die met hem meepuzzelt zai een rustige Hemelvaartsdag niet beschoren zijn. Aldus betoogde prof. dr. P. A. 3. M. Steenkamp, bestuurder van het .Nederlandse Katholieke Werkgevers verbond en hoogleraar In1 Eindho ven gisteren in een rede op hetbonds- eongreS; van de Nederlandse Katho lieke Aannemers- en Patroonbond. Dit deel van zijn rede was kenne lijk een antwoord van prof. Steen- kamp aan zyn Eindhovense collega prof. Wemelsfelder. Advertentie IM. jtepÉlEjfj pgigpg! (Van onze verkeersredacteur) Waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis hebben Nederlandse art sen een adres opgesteld om te pro testeren tegen de aanleg van een weg. En hun bezwaren gronden zij dan in dit adres op bedreiging der volksgezondheid! Het adres geldt de aanleg van een nieuwe provinciale weg Haarlem— Hilversum dwars door het noordelijke deel van de Westeinderpias by Aais- meer. Reeds tal van organisaties en ook de aanliggende gemeenten hebben bij net provinciale bestuur van Noord- Holland geprotesteerd tegen de af snijding van de top van de plassen ten behoeve van die weg. De watersport, zo belangrijk voor I Aalsmeer en voor de Randstad, wordt er ernstig door bedreigd. Vandaar het gevaar voor de volksgezondheid in casu de recreatie, dat de artsen zien. Het adres is ter ondertekening ge zonden aan driehonderd artsen, hon derd vyftig hebben er reeds adhesie mee betuigd. Ten slofte gaat het naar Provinciale Staten' Het is niet alleen de belangrykste vingerwyzing die in zijn opdracht ligt besloten, het is ook de weergave van Rommes sinds lang bekende voor keur. Advertentie LM. Adrerrentie I.M (a.ctilïa kooMmgew) bij imaag-en '■"gewandsklachten fiie

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1