Wanhoopsdaad in Artis rouw drukt zich tegen leeuwenkooi VROUW IN ARREST NA ONTSLAG UIT ZIEKENHUIS: MAN DOODGESTOKEN nlzalon— wassen in ORIETEX LIGA Officier: Fransman de kwade genius Bank raakte f 650.000 kwijt, eis: vier en een half jaar Opnieuw conflict bij de Lichtenberg Waarnemend directrice biedt haar ontslag aan Belg met ontsteking aan blindedarm wacht drie uur op opname Hé Vol Lantaarn redt kinderen Vrij Lijk Huissense leraarsvrouw heropgegraven Boekhouder in Duitsland van schip gehaald Marinekraker kri jgt 6 jaar Motor vliegt uit bocht - passagier dodelijk gewond Wind en vlakke bodem gunstige factoren met Suprimal een onbezorgde^ '1 Zeef Meedenken snel ewassen ug droog nooit kreuken gecontroleerd SUPRIMAL HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 MEI 1963 PAGINA S aangenaam ventilerend ~^r Zie het gnkaton wasvoorschrift Hoge beloning (Van «en onzer verslaggevers) De vorige week Is opnieuw het stof felijk overschot van de een jaar ge leden te Huissen overleden mevrouw V. op last v«rde Arnhemse officier van Justitie opgegraven. Het onderzoek heeft geen nieuwe aanwijzingen gegeven in de verden king tegen de echtgenoot, de leraar V., die reeds sinds eind januari in voorarrest zit. Nog steeds is er een onderzoek gaan de naar zijn rol bij het overlijden van de vrouw. V. ontkent hardnek kig dat hij zijn vrouw om het leven heeft gebracht. De aanwijzingen tegen zijn schuld zün schaars, doch tot dusver zijn deza steeds van zo groot gewicht geacht, dat reeds drie keer verlen ging van het voorarrest is gelast. De leraar is in januari in arrest ge» tcFd na een familieruzie in Arn hem. Ook werd een Arnhemse vrouw aangehouden; zjj is na enige weken op vrije voelen gesteld. Enige dagen na de arrestatie van de twee is sectie verricht op het stof felijk overschot van de toen reeds een half jaar eerder overleden mevrouw V. De patholoog-anatoom dr. Zelden rest kon toen geen sporen van ver giftiging aantonen. Het gedrag van V. voor en na het o-erlijde van zijn echtgenote en ook de omstan digheden waaronder haar lijk werd aangetroffen by haar overlijden, zijn aanleiding tot verdenking. (Van een onzer verslaggevers) Een dertigjarige Amster damse vrouw die, na een hart aanval genezen, gisteren het Binnengasthuis te Amsterdam mocht verlaten, werd zo van het ziekenhuis naar het Huis van Bewaring gebracht. Zij wordt ervan verdacht dat zij haar man, de 52-jarige havenarbeider 1'. de W. (bijgenaamd Bolle Piet) op de avond vai» 8 mei met een mes een dodelijke steek heeft toegebracht. De dood van 'Bolle Piet" deed en keie weken geleden nogal wat stof opwaaien, cmdat de politie pas na het overlijden van het slachtoffer in een ziekenhuis door de familie over de steekpartij werd ingelicht. De medici die de neergestoken man zes dagen -lang hebben behandeld, wensten de politie op grond van hun beroepsge heim met in de zaak te mengen, zon der dat de gewonde daartoe zelf 'de wens te kennen had gegeven. De vrouw van het slachtoffer kreeg bij haar eerste bezoek aan het politie- (bureau in de Warmoesstraat een hart aanval, belandde'in het Binnengast huis en kon daar niet worden 'er- boord. Maar Je recherche had a! direct verdenking tegen de vrouw. Volgens bekenden in de buurt svas de verhouding tussen de echtelieden niet best. Voor zover de politie kan nagaan {heeft 'net tweetal tijdens het kijken ,naar de televisie-uitzending van Ben- jjcaFeijenoorh ruzie gekregen. De 1 politie vermoedt dat de vrouw de messteek heeft toegebracht nadat de iruzie in een automatiek cp de Oude» teijds Voorburgwal weer was opge vlamd. Zij ztjn daar beiden gezien, .terwijl ze een broodje aten. De man heeft daarna een buurman gevraagd een taxi te bellen. Ondanks eijti verwonding is hij daarna weer naar de automatiek gegaan, waar de taxi hem kwam halen om hem naar het Binnengasthuis te brengen. De vrouw blijft bij haar verklaring flat zij na de TV-mtzending naar haar moeder is gegaan en dat zij van geen steekpartij weet. (Van een onzer verslaggevers) Oppassers van Artis hebben maan dagmiddag een bijna geheel ontklede vrouw, die zich tegen een kooi met twee leeuwinnen had gedrukt, moe ten redden. De vrouw had diepe klauwnonden aan arm en middel, de top van haar wijsvinger was afgebe ten. Omstreeks vijf uur was de vrouw bij de hoofdingang gekomen. Daar had zij zich vrijwel alle kleren van het lijf gerukt, en was de tuin Inge- hold naar de wïlde-dierengalerij. On der ds kreet 'ik houd het niet meer uit" klom zö over het eer meter hoge afscheidingshek en drukte zich te gen de tralies van de kooi, waarin twee leeuwinnen verbleven Een der dieren sloeg zijn klauw in de arm en om bet middel van de vrouw, terwijl bet andere een stuk van haar wijsvinger beet. Oppassers, door het gegil van be zoekers op het gebeuren opmerkzaam gemaakt, sleurden de vrouw weg voor At: leeuwinnen hun aanval konden voortzetten. De vrouw is overgebracht naar het Wilhelminagasthus. Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) De Westduitse politie heeft de 22- jarige boekhouder T. H„ V. uit Bie- rum (Gr.) in Karlsruhe van een Rijnschip gehaald en hem maandag over de grens gezet. Hij kreeg haf, verzoek zich te mel den bij de politie in de stad Gronin gen omdat i:qj ervan werd verdacht op 7 april bij het scheepvaartbedrijf Maritime te Delfzijl 1100 te hebben weggenomen. Dit bedrag werd te ge ring gevonden voor een officiële uit wijzing, vandaar het verzoek zich te melden. De Jongeman beeft hieraan gevolg gegeven. H(j heeft Intussen bekend. Wegens gebrek aan xuimte om hem ln arrest te houden, is hij in af wachting van zijn berechting op vrije voeten gesteld. (Van een onzer verslaggevers) Tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek, gelijk aan. de eis van de offi cier van Justitie en tevens de maxi mumstraf, veroordeelde maandagmor gen de Haagse rechtbank de 52-jarige 'Marine-kraker' W. C. J. van W. (alias Haagse Firn), die in januari van het vorige jaar inbrak in bet Aca demisch Ziekenhuis te Lelden. De rechtbank achtte vzijn schuld wettig en overtuigend bewezen, on danks het alibi, dat Van W., maanden na zij. arrestatie, produceerde en dat de rechtbank, getuige de woorden van de president, niet kon geloven, omdat een verdachte als 'Haagse Pim', die in dertig jaar er zestien in de gevan genis doorbracht, daarmee heus wei eerder op de proppen was geko men ais er een grond van waarheid in stak. De bult bedroeg een kleine kwart miljoen aan ionen, welk geld nimmer is teruggevonden. 'Een grof schandaal', zei verdachte over zijn veroordeling voor hij de rechtszaal verliet. Van W. heeft nu ln totaal zeven vonnissen achter de rug, drie daarvan van elk vier jaar «SLffc- jf £lr'5paj|_ «JT-t. 2.2- F™»* £L«C -iFjv T- rfSS-K Advertentie I-M, geweekt en/of gemengd met vruchtesap, fruit of groente. Softer (Van een onzer verslaggevers) Een gevangenisstraf van vier en een half jaar met aftrek heeft'de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gisteren geëist tegen de 58-jarige Fransman René G., die er van beschuldigd wordt samen met de 48-jarige bankemployé Joop E., de Amsterdamse Bank voor ten minste zes en een halve ton te hebben benadeeld. (Van een juzer verslaggevers) Tom gistermiddag op de rijks straatweg te Nieuw-Helvoet een mo tor uit de bocht vloog, werd de duo-passagier, de 22-jarige H Nobel uit Vierpolders, op straat geslingerd. Met een schedelbasisfractuur Is hij lil het Dijkzigtziekenhuis te Rotter dam opgenomen. Hedenmorgen is hjj overleden. De motor werd bestuurd door de 20-jange mej. M. T. uit Hellevoet- sluis. Zij bekwam verwondingen aan armen en benen. Het is nog niet be kend door welke oorzaak de motor uit de bocht is gevlogen Het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg is opnieuw in het nieuws gekomen. De waar nemend directrice in algemene dienst van het ziekenhuis, zuster J. PijperSchaafsma, heeft per 1 juli haar ontslag aangebodèn, of, zoals zij schrijft: 'Zoveel eerder als de directie en het ftestuur van het ziekenhuis dit wensen.' ter Bok Is lid van de Party van de Arbeid. Des® ontslagaaanvrage van szuster Jetty is een uitvloeisel van het geruchtmakende ont slag van zuster Chr. Bok per 1 se- mnber 1963. Op 5 april jl. kre zuster Bok 's middags om vijl uur een brief waarin stond, dat zij met ingang van die datum uit haar functie van directrice was ontheven. Haar Werd bovendien gelast onmid dellijk het (protestants-chris telijke) ziekenhuis te verlaten. Als reden van dat ontslag, werd opgegeven het verschil van inzicht tussei het bestuur en de directie. Volgens eea verklaring van het be- stuur zou het personeelstekort in het giekenhuis voor een deel aan haar beleid zijn te danken. Volgens inge- «tetenen van Amersfoort had do saak Stenwei ook een po9tlck tlntio. Zus- Direct na het ontslag van zuster Bok verzocht het bestuur van het ziekenhuis de waarnemend en ad junct-directrice zuster Jetty Pijper- Schaafsma met vakantie te gaan. Na overleg met haar raadsman weigerde zuster Jetty dit echter "en bleef in baar functie. 'Vanaf dat ogenblik voelde ik, dat Ik op een. zijspoor werd, gezet,' ver telde de waarnemend directrice ons. Er werden haar bepaalde essentiële onderdelen van haar taak al waar nemend directice, zoals de opname- dienst en het sollicltantenbezoek, uit handen genomen. Inmiddels was als directrice de in mei van het vong jaar gepensio neerde hoofdzuster F. van Schalen aangesteld. Deze werkte vroeger onder zuster Jetty Reeds enkele malen was zij aangezocht de func tie van directrice te aanvaarden. Telkens bad zij dit geweigerd. Toen zij uitetndeUjk do functie toch oaaaaro. verklaard» Kil uw® mmr- nemena directrice nodig te hebben. 'Op den duur merkte !k wet, dat er tegea mij werd geïntrigeerd. Men wilde mij om dezelfde redenen weg hebben als zuster Bok met wie ik twee jaar lang het samengewerkt. Als ik langer zou aanblijven, zou dit ten koste van mijn gezondheid gaan,' al dus zuster J, Püper-Schaafsma, Als een van de maatregelen tegen de waarnemend directrice kan wor den vermeid, dat stj jongstleden vrij dag het 'verzoek' kreeg' haar werk kamer te ontruimen en een apaxte- ment veel kleiner en ver v&a de directiegang verwijderd in het zus terhuis te betrekken. 'In verband met huisvestingsmoeiiykheden", heette het toen. Hoe het bestuur van het ziekenhuis op de ontslagaanvrage van zuster Pijper-Schaafstiia heeft gereageerd, is nog niet bekend. Zuster Jetty heeft nog geen %ndere functie aan vaard. Zy wel vaa ptao fes 4* ver pleging to blijven. acht hun rollen gelijkwaardig, !>mt het mij voor, dat de Frans- u de kwade genius was,' aldus de procureur-generaal. Joop E. rit in middels zijn straf van vier jaar met aftrek uit. Dc rechtbank had de Fransman dezelfde straf opgelegd wegens het gebruik maken van .vervalste stuk ken, oplichtingen, en een poging daartoe, doch hem wegen/, gebrek, aan bewijs vrijgesproken van het valselijk oudertekenen van een op dracht aan de Amsterdamse Bank een bepaalde, niet op zijn naam staande rekening te liqulooren en de opbrengst daarvan (esrea ,*655.000) over te schrijven op zijn eigen reke ning bij de Schweizensche E.mk in Bazel. De procureur-generaal achtb' ech ter ook dit punt bewezen. De Fransman heeft tot dusverre slechts toegegeven, dat Joop S. zijn bankrekening bij de bank Li Bazel mocht gebruiken om er sommen van de Amsterdamse Bank ntar over te hevelen. Van elk bedrag zou de Fransman 25 procent krijgen. 'Als bet waar is, een waanzinnig hoge beloning,' zo meende de procureur-generaal, die zich vooral baseerde op de verklarin gen van de bankemployé. De laatste heeft steeds volgehouden, dat de Fransman al sijs instructies heeft uitgevoerd en wel op fifty-fifty-basis. Ter zitting werd vandaag nog op verzoek van de Fransman de heer C. André de la Forte, directeur van de Amsterdamse Bank, gehoord. De laatste bevestigde, wat de hoofd inspecteur H. Postma al eerder had verklaard, namelijk dat er in een koffertje met documenten, dat bei den op het hoofdbureau van politie in Alicante (Spanje) waar de Fransman werd gearresteerd ge zien hebben, geen stukken zaten, dl* voor de strafzaak van-belang waren. y erzoek afgewezen Het verzoek van de raadsman, mr. G. M Blok uit Rotterdam, die ontslag van rechtsvervolging of vrij spraak bepleitte - om de Frans man onmiddellijk in vrijheid te stel ten, wees het Hof ai evenals het hernieuwde verzoek om uitstel van de zaak. Volgens pleiter heeft de lands advocaat in het vorige week in Den Haag gevoerde kort geding) toe gezegd het koffertje met documenten alsnog uit Alicante te laten halen. Bij de veroordeling vroeg pleiter het Hof de Fransmars een straf op te leggen waardoor deze tegelijkertijd met Joop E. weer op vrije voeten zou zijn: Het arrest, volgt 10 Juni. Luchtverontreiniging DEN HAG (ANP) De vlakke bodem van Nederland en de meestal waaien de westelijke wind hebben een gunstige Invloed op de luchtveront reiniging. Vooral ln de Randstad Holland en op grote wegen door stadscentra gaan wind en vlakke bodem de luchtverontreiniging tegen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. J. M, Veld kamp. zegt dit in zijn memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer os het wetsontwerp voor de Raad in zake de luchtverontreiniging. Voordat in ons land door middel van een wet tot effectieve bestrijding van de luchtverontreiniging zal kun nen worden overgegaan, zal eerst dienen te worden nagegaan hoe die bestrijding technisch en bestuurslijk moet worden opgezet, aldus de mi nister. DEN HAAG (ANP) De land bouwer G. W. uit Eefde in Gelder land is door de rijkspolitie gear resteerd en opgesloten in het Hub van Bewaring te Zutpben, De heer V moet dasr eea boete van 145,- uitzitten, die hem is opgelegd, omdat hij weigprde medewerking te verlenen aan de inventarisatie van heg landbouwschap V ]s voorzitter van het comité „Handhaving vrijheid en recht". Vóór zijn arrestatie zond de heer V een wut aanhankelijkheid' aan (Van een onzer verslaggevers) Een 26-jarige Belgische verwar» mingsmonteur die met vakantie in ons land was, heeft in de nacht van zaterdag op zondag ruim drie uur met hevige pijnen in een Amster damse hotekamer moeten liggen. Hij leed aan acute blindedarmontsteking. Een via de centrale doktersdienst gealarmeerde arts en de GGD lieten verstek gaan. Pas nadat de hotelhou der de politie te hulp had geroepen die een dokter Inschakelde, kon de man in een ziekenhuis worden op genomen. De verwarmingsmonteur, Wilüe Vervecken uit Herenthals, begon za terdagavond omstreeks twaalf uur ln Advertentie I.M. tegen reisziekte Hjdlg ingenomen, voorkómen. fif i i ii mimi 1 y-, »- 1 - m zijn hotel aan het Singe! te klagen over hevige buikpijnen. De hotelhou der nam contact op met de centrale aokterdienst waar men hem, toeval lig, verwees naai- zijn eigen arts. De arts was niet thuis, zijn vrouw «ei echter toen ze hoorde dat het ren buitenlander was. dat men een bui tenlander niet kou helpen. 'Daar hebben we echt geen tijd voor.' De GGD die hierna, werd gealar meerd bleek niet op eigen initiatief tot opname over ie kunnen gaga Ten einde raad belde de hotelhouder vijf maal acht. Een dokter die door de politie werd gewaarschuwd, achtte het was Inmiddels half vier ge worden opname in een ziekenhuis dringend noodzakelijk. De Belg werd hierop met spoed overgebracht naar- de Vereniging voor Ziekenverpleging. Om vier uar werd hij daar geopereerd. Zijn toe stand te op het ogenblik redelijk goed. De uitslag van de verkiezingen die ln de hoogste klassen van een aantal h.b.s.-en. lycea en gymnasia zijn georganiseerd, ls interessant. De tijd dat de socia listisch denkende scholieren ln deze scholen een heel klein, groepje vormden, ls voorbij. De PvdA kreeg ongeveer een zesde van de stemmen. De splintergroe pen ln de Tweede Kamer hebben bij deze jongeren minder aanhang dan zij de bij jongste verkiezingen hadden Behalve de PSP. die beter uit de stembus kwam. De WD komt ln deze school- verkiezingen met ruim een kwart van de stemmen uit de bus. ARP en CHU krijgen zowat evenveel stemmen als verhoudingsgewijs bij de kamerverkiezingen. De KVP met haar grote arbeidersaanhang komt onder haar percentage. De behoefte om meer op men sen dan op lijsten te stemmen blijkt uit het lelt dat veel meer voorkeurstemmen, zijn uitge bracht dan bij de normale ver kiezingen. Met alle voorbehoud kan wor den geconstateerd dat deze ver kiezingen blijk geven van grote stabiliteit van onze politieke ver houdingen. De grote meerderheid der jongeren stemt zoals men bij hen thuis stemt, CHU en ARP zijn partijen die hun' aanhang evenredig uit alle volkslagen lijken te putten. De schoolmilieus De WD blijkt ty pisch de partij van de bovenlaag te zijn en de PvdA komt er uit als de partij die haar aanhang In "net bijzonder onder de arbeiders heeft. Een dergelijke verkiesdngsproef onder studenten van onze univer siteiten zou wellicht dit beeld nog verscherpen. Het socialisme is nu eenmaal niet alleen een zaak van het ver stand maar ook en vooral een zaak van het gevoel. Van het ge voel van solidariteit met de grot» massa van ons volk. Bij het stij gen op de maatschappelijke lad der werkt het democratisch socialisme als sen zeef. Wie te weinig solidarlteltsbesef heeft, valt erdoor. "O"et Landbouwschap, dat tij den» A1 het bewind van minister Ma- rijnen minder rukkerlg aan d« bel is geweest dan daarvoor, heefl aan Informateur prof. Romme la ten weten dat de subsidies vooi landbouwprodukten omhoog moe ten. Alleen dan is-een noodzake lijke economische ontwikkeling van de landbouw mogelijk. Eigen lijk zegt het Landbouwschap, dat de prijzen omhoog moeten Maai waar de prijzen van enkele be langrijke produkten ai te hoog zijn voor de wereldmarkt wordt in feite om subsidiëring en be scherming gevraagd. Als het Landbouwschap gespro ken had niet van economischs ontplooiing, maar van economi sche sanering was het duidelijke:, geweest. Binnen afzienbare tijd zal de nationale Nederlandse re gering geen eigen Nederlands prijsbeleid meer kunnen voeren. Onze landbouw moet op de Euro pese markt kunnen concurreren. Gesteund naar Europese maat staven. De sanering mag dus wel alle aandacht krijgen. Gebeurt dat ook? Er is twijfel gerechtvaardigd, Als er in de dag bladpers kritische opmerkingen worde» gemaakt over de land bouw zijn de landbouwbladen er als de kippen bij hun lezers in te lichten. In de sfeer van het foei- geroep. Als er een constructieve bijdra ge wordt geleverd, zoals in onze krant, toen wij een fonds voor stelden om de melkstroom te be perken door melkvee op te kopen en weg te geven als hulp aan on derontwikkelde gebieden en de overgang van melkveehouden naar slachtveehouden te stimule ren, wordt er niets overgenomen. Waarom niet? /Amdat het plan niet de moeite - waard ts? Och kom. het is het enige alternatief dat tot nu toe op tafel is gelegd om aan een premieregeling voor niet-produ- ceren van melk en een boeterege ling voor te veel produceren te ontkomen. En daarom alleen al is het de moeite van een gedach- tenwisseling waard. Maar men wil er niet aan. Aan deze gedachtenwisselfng. Dat rechtvaardigt ongerustheid over gebrek aan animo om mee te denken en gebrek aan lust om een groot vraagstuk op grootse wijze aan te pakken. En dat is nodig. Bitter nodig zelfs, nu de aftredende regering door het vrij laten van de grondprijzen in het dichtst bevolkte land ter aarde elke subsidiepolitiek op losse schroeven heeft gezet. (Van een onzer verslaggevers) Op de binnenplaats van een Tilburgse school spelende kinderen Kjjn maan dag aan een verschrikkelijk ongeluk ontsnapt toen een van een dijk duike lende kermisauto drie meter boven de speelplaats tegen een lantaarnpaal bleef hangen. De auto sjond sedert zondag geparkeerd op de oprit van de brag over do Ringbaan-Oost te Tilburg. De bestuurder kreeg daar zondagmiddag pech en verbet de auto om zijn chef daarvan te verwittigen. Maar maandag was nog niemand komen opdagen om de pech te verhel pen. Door het gedreun op de brug van passerende auto's, raakte de kermis auto maandagmorgen plotseling ln beweging. Hij slingerde dwars over da dijk boven da ringbaan naar beneden en daverde met een klap tegen, «en ifehtnwst, die geheel werd Tcrnleld. V-

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1