Informatierapport Romme niet voor WAJANG m Fruithandelaar slaat misdadigerknock-out Groot- en Luns: Meningen Onbillijke en oppervlakkige kritiek Prijsstijging en inflatie worden vakbeweging in de schoenen geschoven en heeft resultaat blijf jong..! ASPIRIN® Man gedood door tractor draion* Kennedy 46 jaar Zes kinderen (810 jaar) op inbraak Misdadigheid bij buitenlandse mijnwerkers neemt toe Q. Mal geval een deken een echt-geschenk Stuwmeer HET VRIJE VOLK WOENSDAG 29 MEI 1963 PAGINA 3 PLANTEN MARGARINE Jaar voor poging tot doodslag Open gesprek Weer kort geding tegen mevr. Polak O. v. J. Maastricht: radio Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! door MR. DR. At. A. fPM mm handig: doosje 20 tabletten daar staat BAYER achter (Van onze parlementsredacteur) Urenlang hebben de vijf grote Kamerfracties dinsdag verga derd over de kennelijk zeer heterogene verzameling punten die professor Romme aan hun voorzitters ter beoordeling heeft voorgelegd, waart°e z8n gekomen, worden vandaag in beknopte a8B informatenr medegedeeld. In parlementaire krin- - r3 SeE?-een verwacht dat de fractieleiders leer binnenkort voor een tweede informatieve bespreking rullen worden uitgenodigd. Het is onder deze omstandigheden niet erg waarschijnlijk, dat de infor mateur reeds voor Pinksteren rapport aan de Koningin zou kunnen uitbren- Advertentie I.M. WASHINGTON (Reuter) Presi dent Kennedy viert vandaag zijn 46e verjaardag. Hij heeft voor. deze dag geen „vrij af" genomen en geen enkel punt van zijn druk bezette agenda afgevoerd. De i .enige feestelijkheid zal een „etentje" zijn vanavond aan boord van het marinejacht Sequoia dat de Potomac rivier zal opvaren Kennedy heeft 25 personen familieleden en vrienden uitgenodigd. Advertentie LM. W ^plantaardig "Vv$- zoutloos Zuiyerlv'an smaak (Van een onzer verslaggevers) De 39-jarige. mevr. S. uit Losser fa gisteren door de Almelose recht bank wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek 'en een voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering met eec proeftijd van drie jaar. De vrouw heeft in augustus van het vorige jaar drie keer geprobeerd haar echtgenoot door vergiftiging van 't leven te beroven. Zij voegde daar toe opzettelijk een hoeveelheid van een vliegenvérdelgingsmiddel in de soep en de koffie van haar man. Niet bewezen achtte de rechtbank, dat de vróuw in een zwembad zou hebben geprobeerd haar man, die niet kon zwemmen, naar het diepe gedeelte te lokken, met de bedoeling dat hij zou verdrinken. De eis tegen de huisvrouw was een jaar en drie maanden^ met aftrek, alsmede een voorwaardelijke terbe schikkingstelling met een proeftijd van drie jaar. gen. De procedure die bij deze infor matie wordt gevolgd, is die van het zo volledig mogelijk inventariseren van de wensen die in de grote frac ties leven! De lijst van meer dan dertig pun ten. belangrijke eii ondergeschikte, die het voorlopige resultaat :van deze inventarisatie vormt, schijnt weinig licht te werpen op de vraag hoe een regeringsprogram er zou moeten uit zien waaraan een brede Kamermeer derheid haar steun zou moeten kun nen geven. Twee tendensen tekenen zich hierbij af. In de eerste plaats is het duide lijk dat-ernaar wordt gestreefd een dergelijk program, hoe dan ook ge distilleerd uit professor Rommes leidraad, volledig te doen accepteren door de toekomstige regeringspartners. In de tweede plaats is èr een opval lend verschil te constateren met de situatie van '59, toen naar sedert dien van verschillende kanten is be vestigd bij voorbaat vaststond dat de Partij van de Arbeid niet in de regering zou worden vertegenwoor digd. Ook In socialistische kring leeft thans sterk de indruk, dat er in de huidige fase Inderdaad sprake is van een open gesprek, geheel overeenkom stig de opdracht die de informateur heeft aanvaard. Hetgeen overigens allerminst betekent, dat het hiermee de fractievoorzitters gemakkelijk wordt gemaakt. Door zijn wijze van formuleren zou prof. Romme namelijk aan hun reac ties reeds in dit prille stadium conse quenties kunnen verbinden, die direct van invloed zouden kunnen zijn op het uitgangspunt' - voor .de komende kabinetsformatie. Het gevolg isdat. er zeer behoed zaam wordt gemanoeuvreerd en dat In brede kringen de behoefte leeft aan meet.klaarheid over de koers die prof. Romme denkt in te slaan. Het nader uitstippelen van deze koers wordt, nu de meningsverschillen vrij nauwkeu rig kunnen worden overzien,, be-' 'schouwd als een zeer belangrijke vol gende fase. - Daarin zou in de eerste plaats die nen te worden gezocht naar voldoen de positieve elementen voor een basis- program. In een politiek zozeer ver kaveld land ais het onze voorwaar geen eenvoudige taak. ALMELO, (ANP) -Tegen vrijdag Is mevr. L. Polak-Moor uit Boekeio op nieuw voor de rechtbank in Almelo gedagvaard wegens smaad, die zij ge. ■worpen zou hebben op het centraal propagandaburcku voor dierenbe scherming 'Zon te Amersfoort Tijdens een ledenvergadering van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren te Enschede heeft zij dit bu reau volgens verklaring van meerde re getuigen, onder wie enkele opspo ringsambtenaren van de rijkspolitie, zonder enige reden een oplichters- bende genoemd. De advocaat van het bureau, zal, op dwangsom van 5C00.- onthouding vorderen van beledigende uitlatingen ten opzichte van het bu reau en haar directie of het in een kwaad daglicht stellen van beide, door mevrouw Polak. Voorts zal aan de president van dc rechtbank machtiging worden ge vraagd om op de kosten van gedaag de een circulaire te zenden aan aUe op die vergadering aanwezige leden met inhoud van het vonnis. (Van een onzer verslaggevers) De 47-jarige Amsterdamse fruit handelaar H. de Klerk, die pas terug is van een vakantie in Spanje, heeft dit land als een gevierd man verlaten. Twee weken geleden heeft hij bjj een flatgebouw in de badplaats Sitzes, ten zuiden van Barcelona, een gevaarlijke misdadiger die met een mes op hem afkwam, met zijn vuist gevloerd. De 23-jarige man kruiste het pad van de Amsterdammer toen hij met een buit van bijna 8000 gulden, gesto len uit de flat waar de heer De Klerk metziin vrouw een avondje Had door gebracht. op de vlucht was. Met het mes had hij kort tevoren de conciërge die hem had betrapt, vier steken toe gebracht. De misdadiger, die door de hardo rechtse op de kaak van de bokslicf- hebber Do Klerk buiten westen raakte, werd aan de politie overge leverd. Hij kwam pas veel later in de gevangenis by. De Spaanse politie was bijzonder blij met de vangst, omdat de dief ook internationaal werd gezocht, onder meer wegens het doodsteken van een man in Frankrijk en diefstal van 80,000 in Spaanse badplaatsen. 'Het meest blij ben ik eigenlijk dat de gedupeerde vakantiegangers uit de flat waar ik was geweest, hun geld direct terug konden krijgen,' vertelde de heer De Klerk ons gisteravond, 'En voor de rest vind ik het helemaal niet nodig om er veel ophef van temaken.' i A dlai Stevenson, is ambassadeur win de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties. Een zware taaie. die hij even op genoeglijke wijze-kon. onderbreken, toen hij twee kinderen zijn petekind Kevin McClathy. {links) en zijn kleinzoon John Feil Stevenson jr. in de First Unitarian Church in San Francisco ten doop mocht houden. (Van een onzer verslaggevers) Zes kinderen van 8 tot 10 jaar blijken een inbraak in de Kiaas de Vriessehool in Gouda op 13 mei te hebben gepleegd. Zij ontvreemdden toen enkele flesjes limonade en een bedrag van 8 ten nadele van een tennisclub. Voorts hebben drie van deze kinde ren, een jongen en twee meisjes een bedrag van 20,ontvreemd uit de garderobe van dé Nutsspaarbank. Van dit bedrag was nog maar een paar guidon over. De rest was gebruikt voor snoep en snuisterijen. MAASTRICHT (ANP) De offi cier van Justitie te Maastricht, mr, J. Corsten; heeft, naar bü ons mede deelde, bij de niet-openbare behan deling dinsdag voor de Maastrichtse rechtbank van een ernstig zeden- misdryr, door drie Italiaanse myn- werkers met een 17-jarige gepleegd, een ernstige waarschuwing uitge sproken over de toenemende mis daden in de kringen van een aantal voor de Limburgse mijnindustrie aan geworven buitenlandse arbeidskrach ten. Mr. Corsten schreef deze toene mende misdadigheid onder de jonge buitenlanders toe aan de omstandig heid, dat zij, „uit sociale en econo mische overwegingen ver uit hun normale leefwijze verwijderd, door diverse levensproblemen frit hun evenwicht geraken". De mogelijk heden van maatschappelijke aanpas sing achtte mr.Corsten voor deze jonge buitenlanders onvoldoende. En dit alles slaat hen los van sociale en morele normen. De officier van Justitie heeft in zijn requisitoir ook ernstige kritiek geuit op de nalatigheid van de ouders, die hun jongens of meisjes zonder toezicht of controle avonden lang in kroegen en dancings laten rondhan gen zonder zich te bekommeren om de geestelijke en lichamelijke belan gen van deze kinderen. Mr. Corsten heeft in het zeden misdrijf een gewelddadige aanran ding door de drie verdachten samen en in vereniging gepleegd tegen de hoofddader, de 21-jarige mijnwer ker G. A., twee en een half jaar ge vangenisstraf geelst. De eisen tegen de twee andere Italiaanse mijnwer kers, de 19-jarige F. V. en de 20- jarige M. G. luidden resp. twee en anderhalf jaar gevangenisstraf. in kleuren In bepaalde kringen houdt men er van, de vakbeweging zo nn en dan eens flink tegen de schenen te schoppen. Dezer dagen kreeg ik daa rvan een voorbeeld bij een ontmoeting met een conservatieve, kennis. Het gesprek kwam op de waardedaling van het geld en de inflatie. Zijn oordeel was spoedig gereed: de inflatie ontstaat doordat de vakbeweging telkens te hoge ionen afdwingt. Het is de moeite waard dit oppervlakkige oordeel eens wat nader te bezien. WASHINGTON (AFP) Minister Luns heeft dinsdag in het Witte Huis een uur met president Kennedy gesproken over de politieke situatie in Europa en de toekomst van de NAVO. UTRECHT (ANP) Een actie van de zes samenwerkende fondsen en stich tingen op het gebied van de astmabestrijding heeft in Utrecht zoveel resul taat gehad, dat men verschillende wensen kan realiseren. Dank zij de opbrengst van een soi ree op kasteel Dé Haar kan de Jan van Heemstrastichting, die therapeu tische kampen voor astmatische kin deren organiseert, bij haar kampeer terrein in Renkum een zwembadje bouwen. Ook kan materiaal worden aangekocht voor werkkampen op de Hunneschans, terwijl de stichting verder een subsidie kan verlenen op het kampgeld van de minvermogen de ouders. Voorts kan door het dr. C. J. C, van Hoogeahuyzefonds voor revali datie van astmapatiënten materiaal orden aangekocht. Het Europees Instituut voor Al- iergologie wordt in- staat gesteld een toelage te verlenen aan de Zuidslavische arts dr, Vukobratovic, aan de Pool dr. May en aan de Ier dr. O'Driskoll om hun kennis op het terrein van de allergologie in Nederland aan te vullen. Het Astma Nazorg Instituut kan dank zij ds actie verschillende voor lichtende folders uitgeven. Ook aan het hospitaal voor aller gische ziekten in Helsinki wordt een bedrag overgemaakt. Het Utrechtse actiecomité heeft verschillende verzoeken om inlichtin gen ontvangen, waaruit men conclu deert, dat ook elders plannen be staan voor het organiseren van eve nementen. 'We hebben de EEG-kwestie be sproken,' zei Luns na afloop. 'Ik heb Kennedy het standpunt van Ne derland uiteengezet met betrekking tot de vorming van een multilaterale kernmacht in de NAVO.'Volgens Luns zou het zeker drie jaar duren eer deze strijdmacht is gevormd. Minister Luns, die vergezeld was door de Nederlandse ambassadeur Van. Royen, zei dat, wat de Europese situatie in het algemeen betreft, de mening van Kennedy met die van de Nederlandse regering parallel loopt. Volgens het persbureau AP had minister Luns zioh pessimistisch uit gelaten over de kans dat Frankrijk van gedachten zal veranderen ten aanzien van de multilaterale kern macht. Hij was van mening dat Frankrijk niet zal terugkomen op zijn afwijzing ten aanzien van de polaris- vloot van oppervlakteschepen. Het in Oostenrijk gefabriceerde middel ter bevordering van de bloeds omloop genaamd „bioprotexn", dat in Oostenrijk reeds uit de markt geno men was uit vrees voor schadelijke uitwerking, is thans ook in West- Duitsiand voor de handel verboden. Advertentie im. Van 30 maart tol m met 1 juni: Elks dag een fiets voor niets) Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar b Het verschijnsel dat de kos ten van het levensonderhoud voortdurend stijgen doet zich ln vrijwel alle landen voor. Het ls een bijzonder moeilijk vraag stuk waarvoor de juiste oplos sing nog niet is gevonden. Na tuurlijk kunnen te hoge loon eisen de inflatie ln de hand Werken. De vakbeweging ln Ne derland is zich daarvan zeer wel bewust; Zij zoekt daarom naar het evenwicht tussen ho gere lonen, volledige werkge legenheid, een sluitende beta lingsbalans, een stabiel prijs niveau en verdere economische groei. De moeilijkheid daarbij is dat d< prodnktlviteït tussen de verschillen de bedrijfstakken en ondernemingen so sterk uiteenloopt. Er zijn onder nemingen waar de produktlviteii telkens sterk stijgt. Die ondernemin gen kunnen dus zonder moeite be hoorlijke loonsverhogingen betalen, zonder prijsverhogingen. Maar er zijn andere ondernemin gen waar de produktiviteitsstijging slechts gering is <b,v. het diensten verkeer). Die ondernemingen kunnen er bij een loonsverhoging zonder prijsverhoging nauwelijks komen. Toch moeten zij hogere lonen geven. Want anders verliezen zij hun be kwame arbeiders. Er is bij hen dus een sterke drang tot prijsverhoging. Bovendien is voldoende bekend dat door het tekort aan arbeiders in tal van bedrijfstakken door de werkge vers zwarte lonen worden betaald. Daarvan kan men toch onmogelijk de vakbeweging een verwijt maken. Maar die zwarte lonen versterken de tendens tot prijsstijging. Ook is het niet seker dat de werk gevers eer» verlaging van de produk- Mekosten steeds ln hun onkostenre- kening verdisconteren. Vergeleken bij 1955 rijn de groothandelsprijsen van grondstoffen en halffabrikaten van IOC tot 92 gedaald. Bestaat wet de zekerheid dat deze verlagingen alge meen zijn doorberekend? Genoeg om te doen zien hoe onbil lijk het is hier zonder meer de vak beweging als de schuldige aan te Daar komt nog iets bij.. Prijsstijgingen doen zich ook in het buitenland voor. Dikwijls nog sterker' dan bij ons. Zo zijn de kos ten van het levensonderhoud sedert 1955 in Frankrijk en Enge land meer gestegen daa in Neder land. Nu zijn prijsstijgingen elders! een krachtige prikkel voor onze; uitvoer. Voor onze onze werkgelegenheid; en onze betalingsbalans is dat na-, tuurlijk prachtig. Maar het kani niet anders of een grote uitvoer! zuigt ook het binnenlandse prijspeil j naar boven. Er gaat dus van een toe-j nemende Nederlandse uitvoer een' stijgende tendens uit op ons prijs-1 niveau. Bij het intense Internationale ruil-; verkeer van tegenwoordig is Neder-, land dus sterk afhankelijk vanhet geen er in het buitenland gebeurt. De Nederlandse vakbeweging staat- daar geheel buiten. Inflatie kan niet alleen ontsaan door te hoge lonen. Daarbij Is de ge- helè besteding van het nationale in komen in het geding. Aan die beste ding nemen niet alleen de arbeiders, maar ook de particulieren en voorts niet te vergeten de overheid deel. Wanneer deze bestedingen het bedrag van het nationale inkomen overtref fen moet 'het rode licht aanspringen. Het zijn dus niet alleen de beste dingen van de arbeiders, maar ook de ring van hét geld zijn moeilijke j'waagstukken. Maar het Is onjuist, onbillijk en kweekt sieehts verhitte-: irtag door' bij prijsstijgingen eenzijdig, de schuld op de vakbeweging te schuiven. Advertentie I.M. bestedingen vaa alle andere groepen van de bevolking en die var. de over heid, welke moeten worden bezien om inzake het prijsprobleem tot een rechtvaardig oordeel te komen. m zijn pas verscnenen jaarverslag houdt de president van de Neder landse Bank zich ook met de stijging van de kosten van het levensonder houd ia ons land bezig. Woordelijk zegt hij dat de» stij ging: (niet voorkomt) uit. hoofd» van' binnenlandse beleidsfouten, noch ook uit hoofde van machtsmisbruik van binnenlandse belangengroepen, doch uit hoofde van de dynamiek van de ontwikkeling der afgeloper jaren en de wel matigheden die het internationale ruilverkeer beheer sen (bla. 38). - ss wmm^mtnmssmtS*» (Van een onzer verslaggevers) In EUecotn fa dinsdag de veertig jarige landbouwer G, VVagter dode lijk verongelukt, toen hy een akker aan het besproeien was. Terwyi hij een tractor bestuurde werden zijn kleren gegrepen door een onafgeschermde kruiskoppeling, waarmee de sproeimachine aan de tractor was bevestigd. Steeniabrieks arbeiders vonden de man onder de sproetaachine. Hij laat een gezin met see jonge kinderen acht®. Het is dezer dagen met de AVRO een wat mal geval. Bij wijze van klapstuk is op een kermis der IJdelheid het embryo van een plan de lucht in geschoten, niet meer dan een naakt geraamte.dat nu tijdens zijn reis in de ruimte ijlings bekleding achtera- ge dacht wordt om het tenminste nog enigszins toonbaar te maken,. Het embryo is: geeft ons, AVRO. een hele radio- en een hele televisiezender, volstrekt voor ons alleen en we zorgen aan volgens onze roeping voor pro gramma's 'zonder aanstoot'en 'voor niemand kwetsend', want 'de klant is koning'. Dat heet dan, volgens de AVRO, 'nationaal' en men begrijpt daar dan blijkbaar niet, dat men zo de natie beledigt. Geen volk immers dat leeft, laat zich zo grauw en grijs en duf etiketteren. Maar goed, het heeft èr de schijn van dat de AVRO snakt- naar de tijd van de 'roaring thirties'. Waaronder men dan irs het radiowezen kan verstaan het tijdperk van felle gevechten oi'.t, de zendtijdverdeling, toen het ging om het recht van grote waarlijk representatievegeeste lijke stromingen in; het Neder landse volk om hun stem in de ether te laten horen tegen het pretentieuze monopolisme in van wat zich als 'algemeen', 'neutraal' en 'nationaal' aandiende. De oude heer Vogt ls er bij, weer bij als dertig, veertig jaar i geleden en dat garandeert in élk- geval een heleboel rumoer, veel ■meer dan het embryo van een iplan waard is en veel langer ook,: Tenzij het AVRO-bestuur waar- lijk een knip voor de neus waard iis, staat de uitkomst bij voor baat vast: schade voor het toch al geringe aanzien van de AVRO,, meer ruzie nog in de AVRO-hut en een aantasting van het ver trouwen dat de basis vormt voor de op efficiency gerichte samen werking der omroepverenigingen. Pikante bijzonderheid is nog;, dat men zelfs in kringen' waar men het omroepbestel: verfoeit geen brood ziet in de AVRO-plan- nen; daar is de.AVRO doodge woon een nieuwe gegadigde voor commerciële radio en televisie en dus een concurrent. i - The achtste en wellicht laatste Industriallsatienota van minister De Pous is een optimisti sche nota geworden. Sinds 1948 heeft de Nederlandse industrie een ongedachte vlucht genomen. Ook in de laatste jaren zijn vrij wel alle taakstellingen ruim schoots gehaald.'En in 1970 kan de produktie weer 50 percent hoger zijn dan ze in 1960 was, mits En dan komt de grote 'maar': de uitbreiding van de industrie, die daarvoor nodig is, kan alleen gerealiseerd worden als er vol doende bouwcapaciteit voor de industrie is. En daar zit nu het probleem: er ls een groot tekort aan bouwcapaciteit. Hier komt meer en meer het grote knel punt voor onze industrie-uitbrei ding en daarmee voor de wel vaartsgroei te liggen. Reeds lopen, vertelt de minister zelf, buitenlandse ondernemers ons land voorbij, omdat ze hier niet snel genoeg aan de gang kunnen komen. Reeds is de waar de van bouwprojecten waarvoor door de industrie vergunning is gevraagd, maar nog niet verleend, meer dan 900 miljoen. Reeds is het zover, dat industrieën twee a drie jaar moeten wachten voor zij bouwvergunning voor hun uit- i brei dingen krijgen en daarmee vier a vijf jaar voor een project waartoe vandaag wordt besloten» in feite ln bedrijf kan worden ge- steld. Reeds denken Nederlandse bedrijven erover dan in vredes naam maar in het buitenland te; bouwen. En thans heeft minister De Pous in zijn nota-niet onduidelijk; gewaarschuwd tegen de vrijwel alom bepleite extra-opvoering van de woningbouw, omdat dié dan wellicht niet voldoende ruim te voor de industriebouw zou overlaten. Twee opmerkingen hierover: Ten eerste: wat is eigenlijk die welvaartsstijging met .50 percent, waar wij naar zouden moeten streven waard, als daarin niet is begrepen een snelle opvoering van de woningbouw? Anders ge zegd: wat is welvaart als op dit meest essentiële terrein, het wo nen, schreeuwende tekorten blij ven bestaan? Ten tweede: het 'stuwmeer' van aangevraagde, maar niet ver leende vergunningen dateert niet v van vandaag of gisteren. Het is al sedert begin 1960 bezig vol ie lopen. En wat heeft de regering daaraan gedaan? Ze heeft rustig elke vergunning, belangrijk of minder belangrijk, op de beurt af verleend, enze bezint zich vol gens- de Industrialisatienota nu op middelen om de capaciteit van het bouwbedrijf op te voeren en om een zekere voorrang te be palen. Werkgroepen van ambte- naren aan de departementen overleggen. Duidelijker had de mislukking van bet kabinetsbeleid op dit punt niet gesteld kunnen worden. Drie jaar nadat de zaak begon mis te lopen, is de regering bezig zich te bezinnen. En dan te be denken, dat het gaat om zulke kleinigheden als de woningbouw en de welvaartsstijging in 2iet ai- gemeen. Het lijkt ons toe, dat dit kabi net met die late bezinning wel op kan houden. Het gaat er nu om, bij de kabinetsformatie de grond slag te leggen voor een ander en beter beleid.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1