1 Eerste zomerdagen kosten Nederland 400 ha natuur DRUKTE EIST VELE LEVENS stil en verlaten: Duizenden zochten 't bij zee Water eist zware tel Soldaat gedood bij regelen van verkeer ZONNIGSTE PINKSTEREN VAN TWINTIGSTE ÏEÜW sigaret..? 7 HUNTER/ Student zou tijdens liften beroofd zijn .v,-* Prins Rainier bekijkt jacht in Groningen HET VRIJE VOLK DINSDAG 4 JUNI 1963 PAGINA 3 mmm SYZ('f* mwmm (Van een onzer verslaggevers) Brandweren op de Veluwe, in Brabant, Twente en Limburg hebben, geassisteerd door militairen en arbeiders van Staats bosbeheer in de afgelopen dagen wanhopig strijd moeten leve ren tegen het vuur dat ruim vierhonderd hectare heide en bos heeft verwoest. En het bleef niet bij blussen; zaterdagnacht en zondag werd er op de Veluwe gewaakt. Men had stellig de Indruk dat er brandstichters aan het werk waren. i br (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam één weekeind lang een paradijs voor zondagse automobilisten.,.. Tiendui zenden Maasstedelingen pakten auto, bus of trein, zeiden ,,'t Spijt ons" tegen de vreem delingen en lieten hun een tamelijk stille stad. Wie kon, die ging.... En dat dan vooral westwaarts, TELLINGEN GEWENST HILTON NIET mm 8# Jtog Auto brandt 300 hectaren (Vervolg van voorpagina) PINKSTEREN 1963 in cijfers: Zondag tien extra-treinen Am sterdamZandvoort, maandag twaalf extra-treinen Amster damZandvoort. Naar Vlieland en Terschelling moesten be halve de twee salonboten ook de Vlieland en de zeesleper Hol land bijspringen om 8400 toeristen met 235 auto's over te brengen. Op Schiermonnikoog (3000 vakantiegangers) voeren zes boten. Ameland ontving 6000 mensen met 400 auto's. Op Texel voer de TESO van vrijdagmorgen half zeven tot zaterdagnacht half vier met twee boten In 22 vaarten 12.000 passagiers met 836 auto's over. Van zaterdag half zeven tot 's nachts 1 uur kwamen daar nog eens 11.000 passagiers en 760 auto's bij. Verkeer (Van onze verslaggevers) Op de rijksweg AMSTERDAM HAARLEM zijn zaterdag wederom twee auto's frontaal op elkaar ge botst. De 26-jarige beer II. A. -M. Schumacher uit Heemstede, wiens auto 140 meter v/erd meegesleurd door een bus van de NZHVM, werd op slag gedood. Het duurde twee uur eer de politie er met behulp van zware kraanwa gens in was geslaagd het stoffelijk overschot uit de wrakstukken te ha len. De chaos was groot. Het verkeer moest ruim twee uur worden omge legd. In TER APEL zijn op eerste pinksterdag een motorrijder en een bromfietser op elkaar gereden. De motorrijder, de 31-jarige chauffeur S. van der Goot uit Ter Apel kwam om het leven. Vonken, veroorzaakt door 'n warm gelopen geblokkeerde rem van de diesel-elektrische trein veroorzaakten zaterdag langs de spoorlijn tussen Amersfoort en Hasselt kleine brand- jse in de hei die al spoedig aanwak kerden tot één loeiende vuurzee. De brandweren uit Barneveld. Voorthui zen. Garderen, Zwartebroek. Koot- wiikerbroek en Apeldoorn rukten on middellijk met groot materieel uit. Toen men de brand meester was, bleek dertig hectare heide verloren te zijn gegaan. Zaterdagmiddag echter laaide het vuur weer op. Militairen uit De Wit- teberg en Nieuw Millingen rukten ter assistentie uit. Zaterdagavond begon liet opnieuw en ook zondagavond werden weer twee branden gemeld, beiden op verschillende plaatsen. 'We hebben geen bewijzen^ van Advertentie T.3W. In DE BLESSE (gem. Weststel- igwurf) reed in de nacht van zater- De Kottemeren waren duidelijk voor de watersporters. Bij elk steigertje, elk paaltje lag een bootje met daarop mensen heel nadrukkelijk in badpak. Ziehier een echt-Hollands, maar voor deze lente al te zeldzaam plaatje waar de stranden lokten. Op de nieuwe Wellebrug over het Voornsehe Kanaal (Heenvliet) tel de men zaterdag driehonderd auto's per kwartier. De Spoorwe gen versterkten hun vervoersca paciteit naar Hoek van Holland. Maar in het oosten trokken de Kralinger Hout envoor de automo bilisten de oostelijke polders van Zuid-Holland met hun mooie oude stadjes. Maar Rotterdams attra- ties kwa men toch aan al die uitbundige reis lust niets te kort. Diergaarde Bljj- dorp maakte een goed weekeind met liefst 32.000 mensen, de Euromast deed daar met 12.000 mensen ver houdingsgewijs niet voor onder en ook de Spido kon 12.000 gasten de havens laten zien. Dat waren net als de bezoe kers van de Euromast overwe gend buitenlanders. Alleen in de Diergaarde bleef het Nederlandse element overheersen. „Je kunt op dagen als deze toch wel zien dat we met ernstige ruimtetekorten hebben te kampen", zei ons ach teraf een BUjdorp-functionaris. Datzelfde zou te zeggen zijn van de Kralinger Hout.' .Meneer, ik durf niet", zei ons.een politieman, die daar in een posthuis was gestationeerd. „Een cjjfer noemen zou een slag in de lucht betekenen. Er was een enorm edrukte over het hele bos ver spreid. Dit waren dagen, zoals je er maar een p&dr hebt in het jaar." Diezelfde reserve legde even later de politie van Hoek van Holland aan de dag. „Zie, we zouden het zo graag eens precies willen weten", zei ons de brigadier, die beide pinksterdagen dienst had gedaan. „Wat verwerken we op zulke dagen nu precies? Maar we hebben de mensen niet om tellin gen te doen." „Het stadhuis heeft het verleden jaar een paar maal geprobeerd, maar door allerlei oorzaken mislukte het telkens weer. Maar als ik nou eens heel voorzichtig zou zeggen: 70.000 per dag, dan geloof ik er toch niet heel ver naast te zijn. En daarbij moet dan aangetekend, dat hei zondag iets drukker was dan op tweede pinksterdag. Waarin hem dat zat, weet ik niet." Het aantal auto's, dat in de Hoek geparkeerd stond, was constant 6000 a 7000, Liefst vijfhonderd maal moes ten politic, EHBO en/of Rotterdam se Reddingsbrigade bfj kleine onge valletjes in actie komen. Er raakten enige honderden kinderen zoek, die door bemiddeling van de politie toch weer allemaal bij hun ouders-recht- hebbenden terugkeerden De drukte, die er ook in Oost- voorne, Rockanje en Nieuw-Hel- voet heerste, wordt misschien het best geïllustreerd door het feit, dat er maan dagnamiddag op de Groene Kruisweg files stonden die reikten van Zwartewaal tot Hoogvliet, een afstand van rond veertien kilometer. De verkeerslichten in dit nieuwe Rotterdamse stadsdeel bleken op de afwikkeling van de verkeersstroom een sterk vertragende invloed te hebben. Vreemd was overigens dat de Groene Kruisweg bijna alles te ver- "werken kreeg1 en dat de snelle noord- route (Vondelingenweg-Botlek) zeer veel minder werd gebruikt. Kent men die route nog niet voldoende? De Rotterdamse VVV schatte de vreemdenngendrukte anderhalf maal zo" groot als verleden jaar, een feit De Hertog van Edinburgh, echt- dat uit het aantal hotelboekingen genoot van de Engelse Koningin, is met vrii grote zekerheid kon worden zondag op het pdloterrem Smit Lane afgeleid In de nacht van zondag op in Windsor van zijn paard gevallen, rpppTi^g zaten alle hotels geheel vol, waardoor hij aan een arm niet em- behalve Hilton. Honderd buitenland- stig gewond. fflmssssfsm se gasten lieten zich liever bij parti culieren onderbrengen. De Duitsers vormden met rond 65 percent de grootste moot van het bezoekersaantal, maar direct daarop volgden met 30 percent de Fransen. „Merkwaardig genoeg", aldus de VVV, „want noch wij. noch de ANW hebben in de afgelopen maanden erg veel propaganda in Frankrijk ge maakt. Er zaten onder de gasten nogal wat Parjjzenaars, die Rotter dam wilden zien, omdat het „de tweede haven van dé wereld is", naar zei zeiden." Derde in de rangorde van de na ties waren de Amerikanen met acht percent: „Geen verlofgangers, maar echte", aldus de WV. „Mensen uit San Francisco, Chicago en New Vork." Met andere woorden: haast iedereen was dit weekeind echt tevreden (Van een onzer verslaggevers) De 19-jarige soldaat A. J. R. Ver aar uit Den Haag is gisteravond laat op het Flevoviaduct te Harderwijk door een personenauto aangereden en overleden. Hij stond daar op eigen initiatief met een rode lamp het ver keer te regelen. De bestuurder van de personenauto verklaarde, dat de militair plotseling met zijn lamp voor hem opdook. De soldaat had gistermiddag aan de politie in Harderwijk gevraagd of effen blauw kostuum, wit overhemd, hij mee mocht helpen het verkeer te blauwe das met gele nopjes, blauw- (Van een onzer verslaggevers) Op het Buiten-IJ te AMSTERDAM is zondagmorgen de 18-jarige Fred Ver- brugge uit de hoofdstad verdronken nadat de zeilboot waarin hij met nog twee anderen voer, was omgeslagen. Hij heeft vergeefs geprobeerd zwem mend de kant te bereiken. In een grindgat te WEURT bij Nijmegen is zondag de 17-jarige P Legrand verdronken, die gebruik had gemaakt van een opgeblazen auto band. Zijn vrienden zagen op een ge geven ogenblik alleen de band. Het slachtoffer is nog niet gevonden. De ll-jaxige Johnny Fens uit DEN HAAG verdronk in een vijver tussen de Vlaskamp en Bezuidenhoutseweg. Hij was er aan het spelevaren ge weest met een auto-binnenband. Het dreggen is tot dusver zonder resul taat gebleven. In de Waal bij NIJMEGEN ver dronk maandagavond een 21-jarige Italiaanse matroos, werkzaam op een Duits rijnschip. Hoewel hij niet kon zwemmen ging hij toch te water. Hij werd direct door de stroom meege sleurd. Maandag is op het strand in OOSTVOORNE het stoffelijk over schot gevonden van een onbekende mam, gekleed in een blauwe zwem broek. Zijn signalement luidt: lang 1.85 tot 1.90 meter, atletische gestal te, donkerblond lang haar, blauwe ogen, gaaf gebit, littekens op buik, linkerbeen boven de knie en rechter dij. Geschatt '-eftijcl 28 of 30 jaar. Zaterdagavond 1 juni werd in een badhokje op het strand te Oostvoor- ne de volgende kleding aangetroffen: een tocht maakte op de Oude Rijn op - een speedboot, over boord geslagen en reden door een personenauto. "Zij O De 16-jarige bromfietser J. F. Dijksman uit Ouderkerk aan den IJs- sel is maandagmorgen in een zieken huis overleden na een botsing met een bestelwagen in LEKKERKERK De bestelwagen reed hem aan tijdens het passeren van een personenauto. dag op zondag, waarschijnlijk door oververmoeidheid, een Duitse auto mobiliste tegen een boom. Zij, de 41- jarige weduwe G, Zimmerman-Kra mer uit Ettersheim en de mede-inzit tende, de 31-jarige verpleegster M. E. E. Hunold uit Russelheim, kwamen om het leven. Het twaalf jarig, doch tertje van de bestuurster, dat op de achterbank lag te slapen, werd met om., gebroken benen in het ziekenhuis van Heerenveen opgenomen. De twee vrouwen hadden deelgenomen aan een sterrit van de Friese Motorclub. De 24-jarige P. Oosterling uit Amsterdam overleed op weg naar het Wilhelmina Gasthuis nadat hij in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto tegen een brugleuning in de Sarphatistraat te AMSTERDAM was gereden. O De 16-jarige Frans van Waaren burg uit ECHT (Limburg), die met zijn fiets aan de rechterzijde van de brug wee tussen Koningsbosch en Pey-Echt liep, werd van voren aan gereden door een busje uit Echt en was op slag dood. Het busje passeer-, de een daarvoor rijdende personen auto en kwam op de linker weghelft. De 27-jarige heer F. W. L.-Dek ker, eigenaar van een kunstexpositie- gebouw en kunsthandel in Bussum is iri een ziekenhuis te BUSSUM over leden na een botsing met zijn bestel auto op het kruispunt W. Kalfflaan- 's Jaeoblaan op de avond van eerste pinksterdag. In GOUDA is zaterdagmiddag de 68-jarige weduwe M. de Quant, die met haar fiets kwam te vallen, door een autobus aangereden en op slag gedood. Zaterdagavond is de 20-jarige bromfietser A. M. H. uit GEFFEN (N.-Br.) door een personenauto aan gereden en kort daarna overleden. O Op de weg van Vijlen naar Epen, in de buurt van VAALS, is zondag avond de 33-jarige J. Smit uit Kerk rede met zijn bromfiets tegen een boom gebotst en gedood. Zijn vrouw die op de duo zat, is met verwondin gen in een ziekenhuis opgenomen. De 40-jarige arts M. uit MERSE- LO is zaterdag, toen hij probeerde een vlieg weg te slaan, met zijn auto bij Venray tegen een lichtmast ge reden. Een naast hem zittende vrouw werd met een sehedelbasisfractuur opgenomen. Hijzelf en enkele kinde ren in de auto werden licht gewond. De wagen werd vrijwel totaal ver nield. 9 De 57-arige mej. V., secretaresse van het Wit-Gele Kruis te Veldho ven (N.-Br.), is zaterdagmiddag op de „Locht" te VELDHOVEN aange- £en nieuw House-nummer Het telefoonnummer van House of England op de lijnbaan Is Noteer dit nummer: het verbindt u altijd met de nieuwsteherenmodelljnen. Hoek Lange Korte Lijnbaan Rotterdam moeawntigneia.' zei o»s oranuweer- commandant Van Dijk van Barne veld,' maar we hebben tegen een heu vel wei resten van een örandstapcltje gevonden.' Levensgevaar dreigde bij de laatste brand voor een aantal brandweer lieden uit Kootwijkerbroek. Tiidens oiussingswerkzaamheden naderde vliegvuur hun wagen zo snel dat deze icgón te branden. Brandweerman G. hnsink uit Kootwijkerbroek en zijn lollega's G. Buitenhuis en W. v. d. lorn uit Zwartebroek renden echter .enig. Ze zagen kans een slang aan het voertuig te koppelen, blusten de reeds brandende banden en de blake rende carrosserie, sprongen in de auto en reden hem weg. Gevaar leverde ook een grote vlieg- ;uigraket-boro. Men vond het dode- ijke projectiel pas. na liet blussen Brandweermensen waren door hef oog van een naald gekropen. Tweehonderd militairen uit Steeh- adjkervold moesten assisteren bii tïavelte waar 7 hectare vliegdennen verloren gingen, vlak bij een natuur reservaat waar duizenden meeuwen broeden. Een vlammenzee van zeker drie kilometer lengte tussen de Brabantse plaatsen Kaatsheuvel en Loon op 't Zand, niet ver van De Efteling, noop te de brandweren uit die plaatsen geassisteerd door die uit Tilburg, Waalwijk en van de vliegbasis Gilze- Rijen tot uitrukken met groot ma terieel. Ruim driehonderd hectare, merendeels bos van de Drunense duinen, ging verloren. Brandweerploegen uit Haaksbergen hebben maandagmiddag urenlange strijd geleverd tegen een felle bos brand die ruim 25 hectare bos en heide verwoestte. Militairen van de basis Twente assisteerden hier. Ten noorden van Venlo bij Arcen, en Velden ging 7 hectare heide ver-; loren. Duitse toeristen hadden on voorzichtig hun potje gekookt. In de omgeving van het zweefvlieg- centrum Teriet gingen op eerste pink-f- sterdag enkele hectaren bos en heide: in. vlammen op. Op de Rozendaal.se- Heide werd .een begin van brand in de kiem gesmoord. - Verder: honderden en honderden ten- verdronken. Het ongeval werd ver oorzaakt toen de bestuurder van de speedboot, die met grote snelheid over de Oude Rijn voer, plotseling uitweek voor een, hoeveelheid vuil die in het water dreef. Hierbij maakte het vaartuig waarin drie passagiers en twee kinderen had den plaatsgenomen een scherpe zwenking waarbij R. van de rand van de boot afviel. De bestuurder heeft nog getracht de drenkeling te redden maar slaagde hier niet in. De politie slaagde er na enkele uren dreggen in het stoffelijk overschot boven water te brengen. werd zwaar gewond opgenomen in het r.-k. Binnenziekenhuis te Eind hoven, waar zij zondagmorgen om II u -r overleed. In Almelo is het -jarige meisje Johanna Kogelman uit de buurt schap Bornerbroek zaterdag bij een verkeersongeluk zo ernstig gewond geraakt, dat het kind later in het Prinses Irene ziekenhuis te Almelo is overleden. Het ongeluk gebeurde, toen de vader van het meisje, op wiens bromfiets zij meereed, geen voorrang verleende en door een auto werd gegrepen. De man zelf werd zeer ernstig gewond, evenals een in de auto zittende vrouw. Moet we nog zeggen, dat de kust het dichtst bevolkte deel van Neder land was in deze pinksterdagen? Dat er zoveel Duitsers die richting uitgingen, dat dc Nederlandse Spoor wegen zondag in Amtserdam een trein uit Arnhem maar direct door stuurden naar Zandvoort om de 600 Duitsers 'aan boord' het overstappen in Amsterdam te besparen? Meer cijfers: 30.000 kampeerders op de Zuidhollendse en Zeeuwse eilanden, 15.000 op de Waddeneilan den, 35.000 in Brabant en Limburg, 35.000 in Utrecht en op de Veluwe. 22.000 in de rest van Gelderland en Overijsel, 100.000 langs de Noordzee kust. 55.000 bezoekers aan de Efteling. 27.500 aan Mariwrndam. 12 nno aan de Rotterdamse Euromast, 32.000 aan diergaarde Biiidorn. 19.000 aan Artis. ten van vissers op de Afsluitdijk. 40.000 kampeerders in de water- sportcentra, vissers soms mannetje naast mannetje langs de oevers van de Westerschelde. 30,000 voettuigen door de Velsertunnel, grote drukte (tussen Harderwijk en Kampen een lange file auto's) in de Mselrneerpol- ders. duizenden Amsterdammers in de bermen bij de Witte Bergen aan de rijksweg bij Laren. Advertentie I.M. regelen. De politie had hem erop ge wezen, dat dit niet mogelijk was. Hij was gelege* 1 in Harderwijk en ingedeeld bij het 41e verbindingspelo ton, Hij was niet getrouwd. zwarte nylon sokken, onderbroek en twistschoen, maat 43. Het is aan nemelijk, dat er verband bestaat tus sen het stoffelijk overschot en de ge vonden kleding. In de kleding werden aangetroffen een portemonnee be vattende zes-rittenkaart van de RET te Rotterdam, een retourkaart- je van de RTM voor de route Rot terdamOostvoorne en enig geld. Tweede pinksterdag is in ALPIIF.N AAN DEN RIJN de 43-jarige R. Jteijn uit Woerden, die als passagier (Van een onzer verslaggevers) De 22-jarige student K. v. d. H. uit Voorschoten kwam in de nacht van zaterdag op zondag om vier uur op het Delftse politiebureau op de Oude Delft aangifte doen van een poging tot bej-oving. Volgens zijn verhaal zouden drie mannen, die hem op de rotonde in Voorburg van rijksweg 13 omstreeks half twee een lift gaven, getracht hebben hem te overweldigen. De stu dent' zou de bus naar Voorschoten hebben gemist en van de drit man nen een lift hebben gekregen. Gevie ren ging het naar een café in Voor- bburg. Van hier zouden zij een man. die onder invloed was, naar huis hebben gebracht en vervolgens zou de student naar huls worden ge bracht. Deze bemerkte echter tot zijn schrik dat de auto een verkeerde weg insloeg. Ter hoogte van de Pauwmo len op de Brasserskade in Delft vroeg hij de chauffeur te stoppen. Toen deze hierop geen acht sïoeg, zou de student de bestuurder hebben vast gegrepen en hem tot stoppen heb ben gedwongen. Volgens de student ontstond er toen een gevecht, maar hij zou erin geslaagd zijn te ontsnappen. Hij zou toen een auto hebben aangehouden die hem naar het politiebureau bracht. Merkwaardig is, dat de stu dent volgens de politie geen sporen van een gevecht vertoonde. Wel miste hij een tas met honderd gul den. Het onderzoek duurt voort. Ten slotte het verkeer: de tiendui zenden voertuigen op de svegen wer den (meestal) keurig .geleid door po litie in sneilc Porsches, snelle pairou',- le-wagens. snelle vliegtuigen of rus tig op ot'jue oenen staande temidden der woelende auto's op kritieke kruis punten in een doorkabbelende stroom. Tienduizenden voertuigen, in de hand gehouden door de snelheidsbe perkingen op de grote verbindings wegen. gaven aan du massa-verkeer een rustig beeld. Oudenrljnplein.Hoe velaken. Eemnes. Heemstede: kruis punten. die nauwelijks moeilijkheden opleverden. Zo was het dan gedurende Pink steren 1963, de zonnigste Pinksteren (volgens het KNMI te De Bilt) van de twintigste eeuw. Dertig uren zon neschijn. waarmee het. record van 1944 (29.4 uren zonneschijn), ruim schoots werd gebroken. Prins Rainier van Monaco is gedu rende de pinksterdam Incognito in Nederland geweest om op de werf van de gebroeders Kersthoit in Gro ningen het jacht te bekijken, dat voor hem its aanbouw is. De Prins arriveerde reeds zondag in ons land, waar het Amsterdamse Hiltonhotel zijn tijdelijke verblijf plaats werd. Gistermorgen verscheen hjj op Schiphol, waar hij in de Dove van Martins Air Charter .stapte. Ge zagvoerder Andriessen vloog de Prins naar Eelde. Tijdens het bezoek aan Groningen waren alle toegangen tot de werf hermetisch gesloten. Prins Rainier bleef ruim vier uur op de werf, waar hy met de reeds benoem de kapitein van het jacht luisterde naar de toelichting die een van de heren Kersthoit bij de: tekeningen van het schip gaf. In de namiddag bracht gezagvoer der Andriessen de Prins weer terug naar Schiphol. Vandaag verliet prins Rainier ons land weer. Vermoedelijk kemt hij in augustus met prinses Gracia terug. Dan zal het jacht aan hem worden overgedragen.

Het Vrije volk | 1963 | | pagina 1